PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχή προβλήματα



sick
28-11-14, 18:40
147724

147725147726

Η γραμμη ειναι σε fast path προφιλ για να εχω μικρο ping αλλα χανω σε ταχυτητα γυρω στο 1.5mbps.Οταν γυρισω σε interleave προφιλ γινεται το αντιθετο.Εδω και 1 εβδομαδα μου κλειδωσαν το modem στα 10000 mbps απο τα 12000 που ημουν παντα σε fast path (παιζω online) επειδη ειχα αποσυνδεσεις(το Snr επεφτε κατω απο 9) αλλα και πολλα hec και crc λαθη.....Δυστηχως τωρα εχω Snr παντα μεγαλυτερο απο 9 αλλα παλι το modem μαζευει λαθη σε πολυ λιγο χρονο..Η καλωδιωση στο σπιτι μου ειναι καινουργια και ειμαι συνδεδεμενος κατευθειαν απο το κουτι του οτε και οχι απο μπριζα.......Ειμαι σιγουρος οτι το κουτι του οτε εχει προβλημα αλλα πως θα τους κανω να ασχοληθουν με αυτο ????????? Ευχαριστω

deniSun
28-11-14, 19:25
Πάντα με fast path θα κλειδώνεις χαμηλότερα απ ότι σε interleave.

sick
28-11-14, 19:30
και με τα hec και crc λαθη που μαζευονται σε λιγο χρονο τι γινεται ? αυτο δειχνει οτι η γραμμη εχει προβλημα αφου μεσα στο σπιτι ειναι ολα αλλαγμενα

deniSun
28-11-14, 19:38
Τι νούμερα έχεις στα errors και σε πόση ώρα;

sick
28-11-14, 19:48
εχθες σε 6 ωρες ειχα 2622 crc και 4531 hec λαθη.....Τα νουμερα αυτα μεγαλωνουν πολυ γρηγορα

- - - Updated - - -

147729

babis3g
29-11-14, 02:46
to fast εχει παντα πιο πολλα λαθη, αν δεν εχεις αποσυνδεσεις θα ελεγα μην ανυσηχεις ... αν θελεις παρε τους τηλεφωνο να δεις τι θα πουνε

deniSun
29-11-14, 12:50
εχθες σε 6 ωρες ειχα 2622 crc και 4531 hec λαθη.....Τα νουμερα αυτα μεγαλωνουν πολυ γρηγορα

- - - Updated - - -

147729


to fast εχει παντα πιο πολλα λαθη, αν δεν εχεις αποσυνδεσεις θα ελεγα μην ανυσηχεις ... αν θελεις παρε τους τηλεφωνο να δεις τι θα πουνε

Όπως είπε και ο Μπάμπης σε fast θα υπάρχουν λάθη.
Αν είσαι στο interleave δες τι λάθη θα μαζέψεις.

babis3g
29-11-14, 13:36
επανερχομαι
εγω εδω σε φαστ ειχα 1100 περιπου, για 5 ωρες και αν εβρεχε θα ειχα πολυ περισσοτερα, εχει τυχει και 6000 περιπου
http://www.adslgr.com/forum/threads/735742-Review-DrayTek-2760n?p=5380838#post5380838

αν θελεις ανοιγεις το cmd (windows) και τρεχεις την εντολη ping my.otenet.gr -t η (αντι του my.otenet.gr) καποιο απο τα servers που παιζεις παιχνιδια
αστο να τρεξει για 10-20 λεπτα η οσο παραπανω θελεις
για το το σταματησεις πατας ctrl + c
αν σου βγαλει πανω απο 10% packet loss (στο τελος γραφει) περνεις τηλεφωνο τον παροχο για ελενχο

καταλαβαινω που θελεις να παιξεις παιχνιδια αλλα to fast path ειναι πιο ευαισθητο και σε μακρυνες γραμμες δεν ειναι το καλυτερο

sick
30-11-14, 12:51
147783

Ευχαριστω για τη βοηθεια....Μπορω να πειραξω στο zte h108ns το snr ?(να το κατεβασω λιγο)

deniSun
30-11-14, 13:30
147783

Ευχαριστω για τη βοηθεια....Μπορω να πειραξω στο zte h108ns το snr ?(να το κατεβασω λιγο)


wan dmt2 set snrmoffset -1536 -1536 (1536/512=3db -> ρίχνει 1db ανά 512)

sick
30-11-14, 16:41
δεν δεχεται την εντολη wan στο cmd

deniSun
30-11-14, 23:08
δεν δεχεται την εντολη wan στο cmd

Στο w300 δουλεύει μια χαρά.
Νόμιζα ότι θα δούλευε και στο 108.
Υπάρχει και η περίπτωση να έχει κάποιου είδους κλειδώματος.

sick
05-12-14, 15:22
8440 CRC , 41930 HEC λαθη σε 3 μερες λειτουργιας ειναι πολλα ή αποδεκτα ?? Εγω παντως οταν το router πιασει αυτα τα νουμερα σε λαθη οταν παιζω online εχω πολυ lag

sweet dreams
05-12-14, 17:51
8440 CRC , 41930 HEC λαθη σε 3 μερες λειτουργιας ειναι πολλα ή αποδεκτα ?? Εγω παντως οταν το router πιασει αυτα τα νουμερα σε λαθη οταν παιζω online εχω πολυ lag

Eίναι πολλά, σύνδεσε το ρούτερ κατευθείαν στην πρίζα και παρακολούθησε πάλι την αύξηση των λαθών. Αν έχεις πάλι τα ίδια,

θα πρέπει να επιμείνεις στον πάροχο για έλεγχο της γραμμής σου.

sick
05-12-14, 19:21
Το ρουτερ δεν ειναι συνδεδεμενο στην πριζα ουτως ή αλλως....Εχω τραβηξει καλωδιο απο το κουτι το οποιο ειναι κουμπωμενο στο κεντρικο καλωδιο του οτε και το εχω φερει μεσα στο σπιτι....Καλυτερα δεν γινεται.Πριν το κανω αυτο η ταχυτητα μου ηταν μολις 6mbps και τωρα ειναι 10.Αυτο μου ειχαν πει να κανω και απο τον οτε οταν ειχα πρωτοσυνδεθει επειδη 12mbps μετρουσαν στο κουτι και 6mbps μεσα στο σπιτι.......6mbps χανονταν ειτε κατευθειαν στη πριζα συνδεομουν ειτε με splitter.......Τωρα εχω παρει το μεγιστο που μπορω απο την γραμμη που εχω στην περιοχη που βρισκομαι....Οι οτετζηδες οταν ερχονται δεν πηγαινουν με ΤΙΠΟΤΑ στο κουτι να κοιταξουν αν μπορουν να κανουν κατι απο εκει......ειμαι σιγουρος οτι εκει ειναι το προβλημα αλλα δεν θελουν να το καταλαβαινουν

sweet dreams
05-12-14, 19:58
Το ρουτερ δεν ειναι συνδεδεμενο στην πριζα ουτως ή αλλως....Εχω τραβηξει καλωδιο απο το κουτι το οποιο ειναι κουμπωμενο στο κεντρικο καλωδιο του οτε και το εχω φερει μεσα στο σπιτι....Καλυτερα δεν γινεται.Πριν το κανω αυτο η ταχυτητα μου ηταν μολις 6mbps και τωρα ειναι 10.Αυτο μου ειχαν πει να κανω και απο τον οτε οταν ειχα πρωτοσυνδεθει επειδη 12mbps μετρουσαν στο κουτι και 6mbps μεσα στο σπιτι.......6mbps χανονταν ειτε κατευθειαν στη πριζα συνδεομουν ειτε με splitter.......Τωρα εχω παρει το μεγιστο που μπορω απο την γραμμη που εχω στην περιοχη που βρισκομαι....Οι οτετζηδες οταν ερχονται δεν πηγαινουν με ΤΙΠΟΤΑ στο κουτι να κοιταξουν αν μπορουν να κανουν κατι απο εκει......ειμαι σιγουρος οτι εκει ειναι το προβλημα αλλα δεν θελουν να το καταλαβαινουν

To καλώδιο του ΟΤΕ το συνδέεις κατευθείαν στο ρούτερ;;; του έχεις κουμπώσει φίς;;;; 148045

sick
05-12-14, 20:03
Στο κεντρικο καλωδιο του οτε εχω κουμπωσει καλωδιο ιδιου τυπου με φισακι το οποιο το φερνω μεσα στο σπιτι..........

Το συνδεω στο splitter και τελος........απο οτι θυμαμαι αν δεν χρησιμοποιησω splitter και συνδεθω κατευθειαν πανω στο router παλι μαζευονται λαθη

sweet dreams
05-12-14, 20:08
ναι ετσι ειμαι συνδεδεμενος

Δηλαδή τηλέφωνο δεν έχεις;;;; στο κουτί που λες ότι έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ, έκανες μέτρηση με το ρούτερ;;; Ο τεχνικός του ΟΤΕ γιατί

φοβάται/βαριέται να πάει στο κουτί;;; που είναι αυτό το κουτί και δεν πάει;;;

sick
05-12-14, 20:15
οταν δεν βαλω το splitter τηλεφωνο δεν εχω.....το κουτι με τα καλωδια του οτε ειναι 10 μετρα απο το σπιτι μου(οχι το καφαο το αλλο με τα καλωδια δεν θυμαμαι πως λεγεται)

sweet dreams
05-12-14, 20:16
Στο κεντρικο καλωδιο του οτε εχω κουμπωσει καλωδιο ιδιου τυπου με φισακι το οποιο το φερνω μεσα στο σπιτι..........

Το συνδεω στο splitter και τελος........απο οτι θυμαμαι αν δεν χρησιμοποιησω splitter και συνδεθω κατευθειαν πανω στο router παλι μαζευονται λαθη

Γράψε καινούργιο post και μην συμπληρώνεις το άλλο για να μπορούμε να σε παρακολουθήσουμε.

Αυτό δεν είναι κατευθείαν σύνδεση αλλά μέσω splitter. Aν δεν θυμάσαι καλά και θέλεις να βγάλεις άκρη κάνε και μερικά τέστ.

sick
05-12-14, 20:22
Οταν λεω κατευθειαν εννοω οτι δεν μεσολαβουν συνδεσεις καλωδιων για να εχω τηλεφωνο και στους υπολοιπους οροφους(μεζονετα)
Εχω τηλεφωνω ΜΟΝΟ στον οροφο που εχω τραβηγμενο το καλωδιο........ολες οι αλλες καλωδιωσεις εχουν ακυρωθει
Θα δοκιμασω επειδη δεν θυμαμαι ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ χωρις το splitter να δω τι λαθη μαζευει......αλλα επιμενω οτι στο κουτι τους ειναι το προβλημα

sweet dreams
05-12-14, 20:27
αλλα επιμενω οτι στο κουτι τους ειναι το προβλημα


στο κουτί που λες ότι έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ, έκανες μέτρηση με το ρούτερ;;; Ο τεχνικός του ΟΤΕ γιατί

φοβάται/βαριέται να πάει στο κουτί;;; που είναι αυτό το κουτί και δεν πάει;;;

Κουτί=κατανεμητής=148046

sick
05-12-14, 20:31
Ακριβως....στον κατανεμητη που ειναι 10 μετρα απο το σπιτι δεν πηγαινουν γιατι λενε οτι ολα ειναι καλα εκει

sweet dreams
05-12-14, 20:38
Ακριβως....στον κατανεμητη που ειναι 10 μετρα απο το σπιτι δεν πηγαινουν γιατι λενε οτι ολα ειναι καλα εκει


στο κουτί κατανεμητή που λες ότι έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ, έκανες μέτρηση με το ρούτερ;;; .........

sick
05-12-14, 20:40
Με το ρουτερ μου οχι...αυτοι με το δικο τους μηχανημα μετρανε 12200

sweet dreams
05-12-14, 20:43
Με το ρουτερ μου οχι...αυτοι με το δικο τους μηχανημα μετρανε 12200

Για να το επιβεβαιώσεις λοιπόν θα πρέπει να κάνεις κι' εσύ μια δική σου μέτρηση, απλά πράγματα.

sick
05-12-14, 20:46
Δεν καταλαβαινω

sweet dreams
05-12-14, 21:06
Δεν καταλαβαινω

Παίρνεις το ρούτερ σου και ένα Laptop, πας στον κατανεμητή και συνδέεις το ρούτερ κατευθείαν πάνω στο καλώδιο του OTE, αφού βέβαια

αποσυνδέσεις το καλώδιο που έρχεται στο σπίτι. Αν έχεις πάλι πρόβλημα φταίει η γραμμή από τον κατανεμητή μέχρι το A/K. Aν δεν έχεις πρόβλημα

φταίει η δική σου γραμμή που έρχεται στο σπίτι. Ξεκαθαρίζεις λοιπόν αν το πρόβλημα είναι στον κατανεμητή/γραμμή ΟΤΕ/γραμμή σπιτιού και πράττεις

ανάλογα.

sick
05-12-14, 21:25
Δεν ξερω καν ποιο ειναι το ζευγος μου στον κατανεμητη....επειδη μαλλον κουρασα το αφηνω

freebil
06-12-14, 20:33
Βάλε φώτο από τον κατανεμητή. Πως γίνεται να μην ξέρεις αφου είπες ότι έχεις τραβήξει καλώδιο απο εκεί?

@ ADSLgr.com All rights reserved.