PDA

Επιστροφή στο Forum : 9108 Πρόβλημα με το 1.3 firmware & VoIP



sdn
21-03-07, 01:16
Σήμερα έκανα upgrade στο firmware 1.3 και αντιμετόπισα απίστευτα προβλήματα με το voip.

Το evoice δεν μπορούσε να συνδεθεί. Όταν τα κατάφερνε μπορούσα να καλέσω έναν αριθμό αλλά δεν άκουγα τίποτα. Περιέργος το voidiscount λειτουργούσε κανονικά...

Επίσης στο PAP όταν έβαζα stun & Handle VIA received: & Handle VIA rport: & Insert VIA received: & Insert VIA rport: τότε δεν γινόταν σύνδεση ούτε με το voipdiscount.

Επιστροφή στο παλίο firmaware και όλα είναι ΟΚ.

Σημ. Με το παλιό firmware μια παρατήρηση που έκανα είναι οτι σε τακτά χρονικά διαστήματα ανάβει το φως στην οθόνη του τηλεφώνου που χρησιμοποιώ για το evoice...

Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό? Είχε κάποιος άλλος παρόμοια προβλήματα με το τελευταίο firmawre του 9108?

nnn
21-03-07, 22:59
Υπάρχει μια επιλογή siproxd που δημιουργεί προβλήματα στο Voip.
Απενεργοποίησε την.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1047085&postcount=22

sdn
24-03-07, 19:34
Ευχαριστώ nnn αυτό ήταν. Είχα διαβάσει για αυτή την εντολή αλλά νομίζω ότι δεν υπήρχε στο προηγούμενο firmware.

Το απενεργοποίησα και το voip επανήλθε χωρίς να χρειάζεται να ανοίξω πόρτες και χωρίς να χρησιμοποιήσω stun. Δεν καταλαβαίνω γιατί το έβαλαν αφού δημιουργεί προβλήματα.

Με την ευκαιρία κοίταξα λίγο την μνήμη. Μόνο 1 ΜΒ είναι ελεύθερο. Δεν χρησιμοποιώ τον printer και το wireless. Είναι φυσιολογικό αυτό?

nnn
24-03-07, 23:54
Από ό,τι έχω δει εδώ μιας και δεν το έχω,τρέχουν αρκετά services για αυτό και η λίγη διαθέσιμη μνήμη.

ubick
25-03-07, 10:17
Το Event Log είναι πολύ μνημοβόρο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.