PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο PC: Γνώμες & Προτάσεις



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

WinMik
30-08-04, 20:38
Άυριο - μεθαύριο παραγγέλνω το νέο μου PC. Αυτή είναι η σύνθεση που έχω καταλήξει:

CPU--> Amd Athlon 64 3800+ (socket 939)
MOBO--> Asus A8V Deluxe
RAM--> Kingston DIMM 512MB Hyper X DDR 533MHz, CL3 Non-ECC (KHX4300/512) (2x)
Σκληρός Δίσκος--> Western Digital 200GB 2000JD 7.200RPM 8MB CACHE SATA 150 (2x)
Κάρτα Γραφικών--> Asus v9999 Ultra Deluxe
Κάρτα Ήχου--> Creative SoundBlaster Audigy Player 2 ZS (7.1)
DVD-RW--> Nec ND 3500A
DVD-CDRW combo--> LiteOn SOHC-5232K
Οθόνη--> Iiyama Vision Master Pro 454
Κουτί--> Thermaltake Xaser III v2000a super tower
Τροφοδοτικό--> Antec Truepower 550watt low noise
UPS--> Merlin Gerin ELLIPSE PREMIUM 800 VA USB
CPU COOLER--> Zalman CNPS7000B-Cu Ultra-Quiet

Καμία πρόταση??

JohnGR
30-08-04, 20:43
Πολύ καλό φαίνεται. Σου είναι απαραίτητη η μνήμη 533;

wintech2003
30-08-04, 20:46
Πιστευω οτι δεν υπάρχει λόγος να ανοίξει καινουργιο thread, μιας και τα παραπάνω ειναι σχεδόν ίδια με αυτά που συζητιούνται στο http://www.adslgr.com/forum/thread8914.html

Οπότε τις ερωτήσεις σου μπορεις να τις κάνεις σε εκείνο το thread.

sotiriskakos
30-08-04, 20:51
Τι, βγήκε athlon 3800;;;Μα καλά που ζω ορέ;
Η αλήθεια είναι πάντως ότι εδώ και 3-4 μήνες περιοδικό δεν έχω πάρει.

Winmik εγώ μόνο θα σε ρωτήσω αν έχεις καλά ηχεία.Δε νομίζω ότι αξίζει να πάρεις κάρτα ήχου που κάνει π.χ. πιο πολλά από τα ηχεία!Με μια audigy 2 player νομίζω είσαι άρχοντας.Να μη δώσεις δηλαδή άλλα 100€ έτσι.Δεν ξέρω τι τιμή έχει αυτή που θες αλλά επειδή ρωτάς τη γνώμη μας νομίζω πρέπει να στο πω.Εγώ έχω audigy player (την 1) και τα γουρούνια τα 680 της logitech και είναι μια χαρά.Δε νομίζω μου χρειάζεται άλλη.Θέλω να πω δηλαδή, πρέπει να συμβαδίζουν αυτά τα 2.

JohnGR
30-08-04, 20:53
Και τα 680 έχουν ενσωματωμένο decoder αν θυμάμαι καλά, έτσι δεν είναι;

WAntilles
30-08-04, 21:37
Άυριο - μεθαύριο παραγγέλνω το νέο μου PC. Αυτή είναι η σύνθεση που έχω καταλήξει:


CPU--> Amd Athlon 64 3800+ (socket 939)

Οι CPU γίνονται πολύ σύντομα αέρας.

Πάρε τον φτηνότερο 939 που υπάρχει (3500+) και με τη διαφορά, πάρε άλλα 512 ΜΒ RAM -> σύνολο 1GB. Θα δεις ΤΡΟΜΕΡΗ διαφορά και θα αξιοποιηθεί ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟ το hardware σου.


MOBO--> Asus A8V Deluxe

RAM--> Kingston DIMM 512MB Hyper X DDR 533MHz, CL3 Non-ECC (KHX4300/512) (2x)

Πολύ λίγη μνήμη και δεν θα αξιοποιηθεί ΠΛΗΡΩΣ το hardware σου.

Πάρε τον φτηνότερο 939 που υπάρχει (3500+) και με τη διαφορά, πάρε άλλα 512 ΜΒ RAM -> σύνολο 1GB. Θα δεις ΤΡΟΜΕΡΗ διαφορά και θα αξιοποιηθεί ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟ το hardware σου.


Σκληρός Δίσκος--> Western Digital 200GB 2000JD 7.200RPM 8MB CACHE SATA 150 (2x)

ΔΙΑΜΑΝΤΙ


Κάρτα Γραφικών--> Asus v9999 Ultra Deluxe

Αυτή τί chipset έχει;


Κάρτα Ήχου--> Creative SoundBlaster Audigy Player 2 ZS (7.1)

ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΟΧΙ Creative.

Έχουν απαράδεκτα:

- απόκριση συχνοτήτων (ποιότητα ήχου)
- μεγάλα latencies (απαράδεκτη ηχογράφηση)
- κάκιστη συμπεριφορά ειδικά σε IRQ sharing
- κακούς drivers

Πάρε Terratec.

Προτείνω DMX 6Fire 24-96.

Στα χαρτιά έχει τα ίδια με τις Audigy.

Στην πράξη, πολύ καλύτερη.

ΔΙΑΜΑΝΤΙ


DVD-CDRW combo--> LiteOn SOHC-5232K

Αφού έχεις το NEC τί το θες αυτό;

Πάρε Plextor PX-116A.


Οθόνη--> Iiyama Vision Master Pro 454

ΔΙΑΜΑΝΤΙ


Τροφοδοτικό--> Antec Truepower 550watt low noise

ΔΙΑΜΑΝΤΙ

JohnGR
30-08-04, 21:41
WAntilles νομίζω ότι ο φίλος μας έγραψε 2x για την μνήμη, δηλαδή 1GB...

Πάντα φιλικά,
Γιάννης.

elias24
30-08-04, 21:52
Είναι πολύ HIGH END αυτό και σίγουρα είναι τζάμπα λεφτά, εκτός αν είσαι πολύ πορωμένος με αυτά και σου αρέσει απλά η αίσθηση του HIGH-END

Παρατήρηση 1:
Οι 2 σκληροί που έχεις, ακόμα και αν τους βάλεις σε RAID 0, θα είναι πιο αργοί απο έναν 74άρι Raptor σε real-world applications. Καλύτερα 1 Raptor 74 για Windows & high speed applications και έναν μεγάλο δίσκο στις 7200 για το μαζικό storage.

Παρατήρηση 2:
Το σύστημα δεν θα είναι καθόλου overclockable, γιατί όλα τα parts είναι στο όριο των δυνατοτήτων τους ήδη σε stock. Μπορεί βέβαια να μη σε ενδοιαφέρει και καθόλου, αλλά με επεξεργαστές στα μισά λεφτά άλλοι κάνουν άνετα overclock στα speed του 3800+, όπως και της 6800 Ultra με 6800 GT.

XTCgr
30-08-04, 22:10
Και τα 680 έχουν ενσωματωμένο decoder αν θυμάμαι καλά, έτσι δεν είναι;

σωστός!

XTCgr
30-08-04, 22:17
εγώ θα πρότεινα αλλαγη των 2WD με 2 Seagate και των μνημών που έχεις με τις ΟCZ 3700EB ή OCZ 3200 platinum EL revision2 ή Crucial Ballistix 4000 - πάντως οχι kingston

WinMik
31-08-04, 01:55
Thanx για τις διάφορες γνώμες! Αρχίζω:



Winmik εγώ μόνο θα σε ρωτήσω αν έχεις καλά ηχεία.Δε νομίζω ότι αξίζει να πάρεις κάρτα ήχου που κάνει π.χ. πιο πολλά από τα ηχεία!Με μια audigy 2 player νομίζω είσαι άρχοντας.Να μη δώσεις δηλαδή άλλα 100€ έτσι.Δεν ξέρω τι τιμή έχει αυτή που θες αλλά επειδή ρωτάς τη γνώμη μας νομίζω πρέπει να στο πω.Εγώ έχω audigy player (την 1) και τα γουρούνια τα 680 της logitech και είναι μια χαρά.Δε νομίζω μου χρειάζεται άλλη.Θέλω να πω δηλαδή, πρέπει να συμβαδίζουν αυτά τα 2.


Ουσιαστικά αυτή η κάρτα ήχου είναι η "μικρή" audigy 2, με τιμή λίγο πάνω από 100eu. Θα χρησιμοποιώ τα ηχεία του στερεοφωνικού μου (προσωρινά τουλαχιστον!)



Πάρε τον φτηνότερο 939 που υπάρχει (3500+) και με τη διαφορά, πάρε άλλα 512 ΜΒ RAM -> σύνολο 1GB. Θα δεις ΤΡΟΜΕΡΗ διαφορά και θα αξιοποιηθεί ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟ το hardware σου.




WAntilles νομίζω ότι ο φίλος μας έγραψε 2x για την μνήμη, δηλαδή 1GB...

Δίκιο έχει ο JohnGr!



Αυτή τί chipset έχει;


To 6800 Ultra! Ξέρω θα μου πείτε να πάω για ATI, αλλά ακόμα "συμπαθώ" την nvidia...

WinMik
31-08-04, 01:59
Παρατήρηση 1:
Οι 2 σκληροί που έχεις, ακόμα και αν τους βάλεις σε RAID 0, θα είναι πιο αργοί απο έναν 74άρι Raptor σε real-world applications. Καλύτερα 1 Raptor 74 για Windows & high speed applications και έναν μεγάλο δίσκο στις 7200 για το μαζικό storage.


Δεν με ενδιαφέρει (τόσο) πολύ η ταχύτητα, όσο ο άπλετος χώρος. Το είχα σκεφτεί για τον raptor, αλλά αποφάσισα ότι αξίζει περισσότερο αλλος ένας 200αρης.



Παρατήρηση 2:
Το σύστημα δεν θα είναι καθόλου overclockable, γιατί όλα τα parts είναι στο όριο των δυνατοτήτων τους ήδη σε stock. Μπορεί βέβαια να μη σε ενδοιαφέρει και καθόλου, αλλά με επεξεργαστές στα μισά λεφτά άλλοι κάνουν άνετα overclock στα speed του 3800+, όπως και της 6800 Ultra με 6800 GT.


Με overclocking δεν έχω ασχοληθεί στο παρελθόν και μάλλον ούτε σκοπεύω, οπότε...

Thanx πάντως! :)

wintech2003
31-08-04, 01:59
εγώ θα πρότεινα αλλαγη των 2WD με 2 Seagate και των μνημών που έχεις με τις ΟCZ 3700EB ή OCZ 3200 platinum EL revision2 ή Crucial Ballistix 4000 - πάντως οχι kingston

Εγώ πάλι θα έλεγα για δίσκους να βάλει Maxtor και μνήμες GEIL Golden Dragon.

WinMik
31-08-04, 02:02
Τις Golden Dragon (Ελλάδα) πού τις βρίσκω? Τιμή?

XTCgr
31-08-04, 02:06
χλωμό να βρεις Geil ή OCZ στην ελλάδα, μάλλον για παραγγελία απο έξω είσαι

WinMik
31-08-04, 02:10
χλωμό να βρεις Geil ή OCZ στην ελλάδα, μάλλον για παραγγελία απο έξω είσαι


Δυστυχώς από εξωτερικό δεν παίζει, μόνο τη zalman έκανα και αυτή με τα χίλια ζόρια...

κοπρίτης
31-08-04, 02:15
θα σου προτεινα να χτυπησεις δυο 200 αρηδες Seagate αντι WD μιας και εχουν 5ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΘΟΡΥΒΟΙ...
οι μνημες 533νομιζω οτι ειναι περιττες και δεν θα αξιοποιηθουν πληρως απο
το συστημα σου
καρτουλα ασυζητητι X800XT...
το combo DVD/VD-RW ειναι περιττο εφοσον θα εχεις και το 3500Α
ενα απλο καλο DVD αρκει νομιζω
ολα τα αλλα ειναι κορυφη...
καλα ψωνια :D

Dslmaniac
31-08-04, 02:24
εγώ θα πρότεινα αλλαγη των 2WD με 2 Seagate και των μνημών που έχεις με τις ΟCZ 3700EB ή OCZ 3200 platinum EL revision2 ή Crucial Ballistix 4000 - πάντως οχι kingston

Μαζί σου σε όλα, ειδικά στις OCZ, όχι Kingston και όχι CL3 αδερφέ βρες CL2.5. Κόψε χρήμα από τη cpu και βάλε έναν 3500 αν είναι για να ρίξεις κανένα ζεύγος Raptor σε RAID0 και να τα δεις όλα ή έστω έναν Raptor στην αρχή και τους ζευγαρώνεις αργότερα και κράτα τους 200άρηδες στον IDE controller ( κατά πάσα πιθανότητα και αυτός raid θα είναι):D.
Και η Msi αν τη βρεις είναι πολύ καλή λύση σαν μητρική. Εγώ βέβαια είμαι υπέρ του Nforce 3 250 σε 939 κυρίως λόγω δυνατοτήτων o/c.
Αν δε θέλεις Overclocking προς το παρόν μείνε με τη stock ψύκτρα και πάρε και ένα κουτάκι καλό όχι πολύ ακριβό. Αν θέλεις overclocking με τα ίδια λεφτά καλύτερα πήγαινε σε water cooled κουτάκια. Αν τελικά το μόνο που θέλεις είναι καλή ψύξη με αέρα, η Zalman είναι πολύ καλή και αθόρυβη αλλά δες και τη Thermalright που είναι η κορυφαία από άποψη ψύξης αλλά όχι τόσο αθόρυβη όσο η Zalman (όχι ότι κάνει και τρελλό θόρυβο το ανεμιστηράκι, μια χαρά τα πάει και ούτως ή αλλως το επιλέγεις ξεχωριστά).
Το DVD - CDRW combo μου φαίνεται περιττό. Πάρε ένα απλό dvd rom οδηγό και καθάρισες.
Από κάρτα γραφικών έχεις κάνει μία από τις δύο κορυφαίες επιλογές, εκεί ότι και να πάρεις χαμένος δε βγαίνεις και οι Nvidia αυτή τη φορά είναι πραγματικά πολύ δυνατές αν και θέλουν παραπάνω ρεύμα.
Τροφοδοτικό άψογο.
Κάρτα ήχου πολύ καλή, δες και την Terratec που λέει ο Wantilles να μας πεις και γνώμη. Σαν εταιρία έχει όνομα και πολύ καλά προϊόντα. Eίμαι πολύ ευχαριστημένος με την audigy, αλλά δεν έχω συγκρίνει με Terratec, δεν την είχα ποτέ και δε γνωρίζω.
Αυτά τα ολίγα...

WinMik
31-08-04, 08:32
το combo DVD/VD-RW ειναι περιττο εφοσον θα εχεις και το 3500Α
ενα απλο καλο DVD αρκει νομιζω


Μα με διαφορά στην τιμή μόνο 15-20 ευρώ δε νομίζω ότι αξίζει...

Τέλοσπάντων! Σκέφτομαι σοβαρά τους raptor, τη μνήμη την άλλαξα ήδη. Όπου να ναι φεύγω για Στουρνάρη... Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά!!

WinMik
31-08-04, 08:36
Παιδια μνήμες 400 ή 466 Mhz? Αυτές?

Kingston DIMM 512MB DDR 400MHz Non-ECC CL2,5 (KVR400X64C25/512)

κοπρίτης
31-08-04, 08:53
2x512 Samsung Gold pc3200 που ανεβαινουν ευκολα στα 235 (ddr470) @ 2.8v
2.5-3-3-6(5?) me 200 euro απο E-SHOP
αλλα φανταζομαι οτι ειναι μαλλον αργα για κατι τετοιο πλεον?

WinMik
31-08-04, 09:07
Μάλλον... Δυσκολεύει το πράγμα με το e-shop! Τεσπα, θα πάρω τις kingston. Έφυγα!
Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδια! :D

WinMik
31-08-04, 14:30
Άκαρπη η βόλτα μου! Σε όσα μαγαζιά και αν ρώτησα, socket 939 athlon δεν υπάρχει ούτε για δείγμα, και μάλιστα μου είπαν από Οκτώβριο... Απογοητεύτηκα να πω την αλήθεια. Υπάρχει κάποιος που να έχει αγοράσει τέτοια CPU από Ελλάδα? (όχι online) ?????? :cry:

Dslmaniac
31-08-04, 14:46
Μόνο από εξωτερικό μπορείς να τον πάρεις για δες και στο www.overclockers.co.uk μήπως έχουν.

WinMik
31-08-04, 14:50
Το φαντάστηκα... Από το OcUK παρήγγειλα τη ψύκτρα (50 λίρες με μεταφορικά), αλλά με τον athlon είναι πολλά τα χρήματα και φοβάμαι το μπλέξιμο αν έχει κάποιο πρόβλημα ή γίνει καμιά στραβή στη μεταφορά...

pontifikas
31-08-04, 14:56
Μόνο από εξωτερικό μπορείς να τον πάρεις για δες και στο www.overclockers.co.uk μήπως έχουν.
Ποιές είναι οι επιβαρύνσεις για shipping?Το ΦΠΑ τους το πληρώνεις?Εδώ θα πληρώσεις κανέναν δασμό?

blackjim
31-08-04, 15:10
Μαγκες και γω θα παρω PC αυτες τις μερες και λεω να ακουσω καμια γνωμη παραπανω.
Λοιπον,
--------------------------
Μ/Β -- ASUS P5GD2 Deluxe (me PCIX :wink:)
CPU -- P4 530 @3.0GHz me HT se 775 socket
VGA -- ASUS X600 XT me 128MB se PCIX
RAM -- 512MB DDR2 PC4200 533
case -- Casetek ck-1018 (me 480W trofodotiko leei gia tis PCIX !!!)
Monitor -- SONY 17'' SDM-HX73/B
DVD-RW -- SONY DUAL LAYER DRU-700A
ktl ktl...
---------------------------
Ολα αυτα απο το ΠΛΑΙΣΙΟ αν και μου εχουν σπασει τα νευρα με την παραγγελια!!Μια βδομαδα περιμενω και θα σταξω και 2200€!!
ελπιζω το μηχανημα να με αποζημιωσει... 8)

WinMik
31-08-04, 15:35
Ποιές είναι οι επιβαρύνσεις για shipping?Το ΦΠΑ τους το πληρώνεις?Εδώ θα πληρώσεις κανέναν δασμό?


Ουσιαστικά έρχεται (η ψύκτρα που παρήγγειλα τουλάχιστον) με royal post international priority, και είναι 14 λίρες. Για επιπλέον δασμούς δεν γνωρίζω ούτε αναφερόταν κάτι! Ο ΦΠΑ είναι όπως φαίνεται δίπλα σε κάθε προιόν στο site τους!

WinMik
31-08-04, 15:37
Ποιές είναι οι επιβαρύνσεις για shipping?Το ΦΠΑ τους το πληρώνεις?Εδώ θα πληρώσεις κανέναν δασμό?


Ουσιαστικά έρχεται (η ψύκτρα που παρήγγειλα τουλάχιστον) με royal post international priority, και είναι 14 λίρες. Για επιπλέον δασμούς δεν γνωρίζω ούτε αναφερόταν κάτι! Ο ΦΠΑ είναι όπως φαίνεται δίπλα σε κάθε προιόν στο site τους!

WAntilles
31-08-04, 15:55
Μ/Β -- ASUS P5GD2 Deluxe (me PCIX)
CPU -- P4 530 @3.0GHz me HT se 775 socket
VGA -- ASUS X600 XT me 128MB se PCIX
RAM -- 512MB DDR2 PC4200 533

ΟΧΙ - ΟΧΙ - ΟΧΙ

ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ.

Γιατί:

Θα πάρεις Intel.
- αργότεροι
- ακριβότεροι
- τεχνολογικά κατώτεροι
- όχι 64-bit
- θερμότεροι
Θα πάρεις PCI Exress (και όχι X - άλλο το PCI-X)
- είναι η 1η γενιά chipset και δεν έχουν δοκιμαστεί ούτε drivers καρτών γραφικών, ούτε drivers chipset, τίποτα
Θα πάρεις chipset 915 ή 925
- ξέρεις ότι η Intel πριν καλά-καλά τα βγάλει, τα ανακάλεσε διότι είχαν bugs;
Θα πάρεις μνήμες DDR2
- (πανα)κριβότερες
- αργότερες
Θα πάρεις socket 775
- ξέρεις ότι η Intel έκανε σχεδιασμό και engineering σε αυτό ΤΟΣΟ ΚΑΚΙΣΤΟ, που εάν αλλάξεις πάνω από 2-3 φορές CPU (βαζο-βγάλεις), ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΑΙ το socket και άρα όλη η motherboard θέλει αλλαγή;
Χειρότερες επιλογές ΔΕΝ θα μπορούσες να κάνεις. Είναι ένα σύστημα ΠΛΗΡΗΣ ΣΑΠΟΥΝΟΦΟΥΣΚΑ, ΧΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑ με κριτήρια ΜΟΔΑΣ.


Monitor -- SONY 17'' SDM-HX73/B

Αυτή τί είναι; TFT ή CRT;

Αν είναι TFT δεν έχω άποψη αλλά αν είναι CRT τότε:


17 είναι πολύ λίγα για CRT
Οι Sony δεν είναι πλέον από τις καλύτερες CRT.



DVD-RW -- SONY DUAL LAYER DRU-700A

ΟΧΙ SONY σε CD-DVD readers-writers. Ανέκαθεν ήταν από τις χειρότερες.


Ολα αυτα απο το ΠΛΑΙΣΙΟ αν και μου εχουν σπασει τα νευρα με την παραγγελια!!

Όλες αυτές τις κουταμάρες, μήπως στις πρότειναν οι δήθεν "ενημερωμένοι" πωλητές εκεί;


Μια βδομαδα περιμενω και θα σταξω και 2200€!!

Εγώ θα σου πω μηχανάκι με τα μισά λεφτά να έχει 150+% απόδοση πάνω από αυτό το ΕΚΤΡΩΜΑ που πας να πάρεις.

Με τα ίδια λεφτά, μπορώ να σου εναλλακτική σύνθεση που θα έχει 3 φορές απάνω την απόδοση.


ελπιζω το μηχανημα να με αποζημιωσει...

To PC που πας να πάρεις θα είναι ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΦΟΥΣΚΑ.


Μαγκες και γω θα παρω PC αυτες τις μερες και λεω να ακουσω καμια γνωμη παραπανω.


Motherboard -> ASUS A8V Deluxe AMD-64 Socket 939
CPU -> AMD Athlon-64 3500+ (2.2 GHz - Socket 939)
VGA -> ATi RADEON 9800 Pro 128MB
RAM -> 2x512=1GB RAM DDR-400 (PC-3200)
Hard Disk(s) -> Western Digital WD-1600-JD (160GB - 8MB Cache) SATA (1 ή 2)
DVD-ROM -> Plextor PX-116A
DVD+R DL -> NEC 3500A
Οθόνη -> Iiyama Vision Master Pro 454 (19') (αν πας για CRT)
Τροφοδοτικό -> Tagan 480 ή Antec True Power 480
Κουτί full tower -> 4 κρυφές 3.5 + 2 φανερές 3.5 + 6 φανερές 5.25


Αυτά που σου είπα κάνουν πάνω-κάτω €1000 +ΦΠΑ.

Και είναι ένα μηχανάκι σε σχέση με το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ που πας να πάρεις:


Τεχνολογικά ανώτερο -> Δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή στον πλανήτη προσιτοί desktop (ή server) επεξεργαστές από τους 64-bit AMD x86-64. Είναι ανώτεροι σε ΟΛΑ. Ταχύτητα, απόδοση, τιμή, ψύξη, μέλλον. HyperTransport, memory controller μέσα στο CPU, 64-bit, dual-core σε ένα χρόνο (και σε 2 άρχισαν να ακούγονται φήμες και για 4 cores).
Δοκιμασμένο -> PCI-Ex δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα. Αντίθετα το AGP είναι πάρα πολύ ώριμο σε επίπεδο drivers chipset, drivers καρτών γραφικών, OSes.
DDR2, chipset 915-925, socket 775 είναι πειράματα της Intel, ακριβά, αναίτια και χωρίς απόδοση (DDR2), με bugs (chipset 915-925), με σαφή προβλήματα μηχανικής σχεδίασης που καταστρέφονται (socket 775) και φυσικά ΔΕΝ έχει 64-bit

WinMik
31-08-04, 16:06
Blackjim και εγώ νομίζω είναι καλύτερα να δοκιμάσεις με AMD αυτήν την περίοδο. Ωστόσο... οι 939 είναι άφαντοι ακόμα στην Ελλάδα, μόνο τα φαντάσματά τους θα βρεις σε online stores ελληνικών μαγαζιών (ram-shop.gr, mgmanager.gr) :( :(

Dslmaniac
31-08-04, 16:29
Αν έχετε χρήματα για σπρώξιμο και αν πρόκειται να ξανα-αναβαθμίσετε σε διάστημα λιγότερο από χρόνο τότε 939 αλλά αγορά από εξωτερικό. Αν πρόκειται να αναβαθμίσετε αργότερα και θέλετε να κάνετε και μια οικονομική σχετικά αγορά με προϊόντα που βρίσκονται ΗΔΗ στην Ελλάδα και είναι άμεσα παραδοτέα τότε 754 με κάποιον 3400 στην καλύτερη περίπτωση ή με κάποιον 3000+ ή 3200+ για πιο οικονομικές καταστάσεις. Τα PC που βασίζονται σοτ 754 ΠΕΤΑΝΕ και αυτά να είστε σίγουροι και τη δουλειά σας θα την κάνετε και με το παραπάνω. Βέβαια θα στερηθείτε πιθανότατα τη δυνατότητα αναβάθμισης σε επόμενες εκδόσεις του Athlon 64 αλλά αν μιλάμε για 4 giga και πάνω. Από όσο γνωρίζω εκδόσεις για 754 μέχρι τον 3700+ θα υπάρξουν. Αυτά.

WAntilles
31-08-04, 16:49
αν πρόκειται να ξανα-αναβαθμίσετε σε διάστημα λιγότερο από χρόνο τότε 939


Αν πρόκειται να αναβαθμίσετε αργότερα

Τα έχεις πει ανάποδα.

Αν αναβάθμιση το πολύ σε διάστημα λιγότερο από χρόνο (εγώ θα έλεγα 6 το πολύ μήνες - τόσο θα ζήσει το 754 στα 64-bit - μετά, στο χέρι) τότε -> 754.

Αν αναβάθμιση σε βάθος χρόνου (να κρατήσει και 3 χρόνια π.χ.) τότε 939.

pelasgian
31-08-04, 16:52
Θα περίμενα λίγο να βγουν οι 32/64bit της Intel και οι dual core της AMD. Ήμαστε σε περίοδο που αλλάζει ριζικά η αγορά. Περίπου όπως όταν πήγαμε από τα AT στα ATX και πετάξαμε τα πάντα. Μη σκάσετε τώρα χοντρά λεφτά και μετά από 6 μήνες είναι πασατέμπος.

Dslmaniac
31-08-04, 16:55
Σωστά τα είπα δεν έχει νόημα να πάρεις κάτι για να το αλλάξεις σε τόσο μεγάλο βαθμό (Mobo και cpu πακέτο) σε λιγότερο από ένα χρόνο. Αν μιλάμε για επόμενη αναβάθμιση σε διάστημα μεγαλύτερο από ένα χρόνο π.χ. σε δύο τότε δεν έχεις πρόβλημα πας σε 754 και μετά από δύο χρόνια ούτως ή αλλως σου έρχεται πιο μαλακά να αλλάξεις μητρική και επεξεργαστή μαζί. Μέχρι τότε τη δουλειά σου την κάνεις άνετα, απροβλημάτιστα και άψογα.

Dslmaniac
31-08-04, 16:58
Pelasgian η αγορά των Η/Υ μια ζωή έτσι ήταν. Ότι και να έσκαγες σε μια δεδομένη στιγμή σε έξι μήνες ήταν πασατέμπος. Μακάρι να υπήρχε η απόλυτη λύση που να τα συνδυάζει όλα, αλλά δεν υπήρξε ποτέ και δε θα υπάρξει.
Ουσιαστικά κι εγώ νέα αναβάθμιση με τους dual core θα κάνω, συμφωνώ μαζί σου.

blackjim
31-08-04, 17:09
ρε συ WAntilles τοσο χαλια το βλεπεις το PC?
σε βλεπω καπως αντι-Intelικο... :P
Οπως και να εχει ο P4 θεωρειται απο τους κορυφαιους επεξεργαστες.
Anyway, δεν ειναι εκει το θεμα. Μιας και θα κανω σημερα την παραγγελια ελπιζω να μου δικαιολογησεις λιγο παραπανω την προταση σου και να παρω εναν AMD...
Τι εννοω:
οταν λες
"Intel:
- αργότεροι
- ακριβότεροι
- τεχνολογικά κατώτεροι
- όχι 64-bit
- θερμότεροι

και

η Intel έκανε σχεδιασμό και engineering σε αυτό ΤΟΣΟ ΚΑΚΙΣΤΟ" ε δεν νομιζω οτι εχουν ετσι τα πραγματα.

Οσο για τους Αthlon 64, ειναι τοσο ανωτεροι απο εναν Ρ4 με ΗΤ?? ( και οταν τρεχουν μολις στα 2.2???)

Ειπα να παρω ενα συστημα με το 915 της Intel γιατι και PCI Express θα εχει για μελλοντικες επεκτασεις και τεχνολογικα πιο συγχρονο απ'ολα τα αλλα θα ειναι.
Κανω λαθος?

Οσο για την VGA -> ATi RADEON 9800 Pro 128MB δε νομιζω οτι αξιζει τον κοπο.
με 256ΜΒ κατι γινεται αλλα η Χ600 την ξεπερνα χαλαρα...

Η TFT που ανεφερα δεν αλλαζει με τιποτε!!!
http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=891&Nav_Section_Id=5&Catalog_Id=1&Product_Id=212715&Merchant_Id=1&sts_cid=3
;)

Αναμενω μια καλυτερη προταση... 8)

wintech2003
31-08-04, 17:13
Φυσικά WAntilles αυτα που λες για το socket 775 δεν ισχύουν.. ίσχυαν μάλλον στις αρχές του χρόνου (πολύ πριν βγουν μητρικές με LGA775 socket στην αγορά).
Συγκεκριμένα μας το είχαν πει στην Cebit στο Ανοβερο τον Μάρτιο που είχα πάει κάποιοι απο την Abit.
Τώρα που έχει βγει στην αγορά, δεν ισχύει πια κάτι τέτοιο. Εδώ και 1,5 μήνα στην εταιρία που εργάζομαι συναρμολογούμε μόνο LGA775 μηχανάκια όταν πρόκειται για Intel (υπάρχουν μητρικές με LGA775 και 865 chipset), και οχι μονο δεν έχει υπάρξει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα, αλλα ίσα ίσα είναι και πολύ πιο δύσκολο να σταβώσεις κάποιο pin όπως π.χ. όταν άνοιγες άτσαλα το box κουτι του P4 478.

Όσο για τα καινουργια chipset της Intel, θα συμφωνήσω μαζί σου, όχι στο ότι είναι "ακριβά, με bugs (chipset 915-925), με σαφή προβλήματα μηχανικής σχεδίασης που καταστρέφονται (socket 775) και φυσικά ΔΕΝ έχει 64-bit" αλλα μόνο με ενα κομμάτι απο αυτα και συγκεκριμένα ότι ειναι "αναίτια και χωρίς απόδοση (DDR2)". Θεωρω και εγώ λάθος την δεδομένη στιγμή να αγοράσει κανεις Intel καθότι δεν έχουν φτιαχτεί ακομα μνήμες με χαμηλά latencies σε DDR2 όπως επίσης δεν έχουν βγει και CPU με 1066 FSB. ΌΤΑΝ γινει κατι τέτοιο, ίσως να το ξανασυζητήσουμε το θέμα. Βασικό ειναι να μην κολλάμε όμως.. γιατι αν θυμάσε πριν μερικά χρόνια όλοι πέρναν Athlon για να κανουν overclocking, μετά όλοι γύρισαν σε P4, τώρα όλοι γυρνάνε σε Athlon64.. ε βάση στατιστικής θα ξαναέρθει και η στιγμή της Intel.

Πάντως για όσους έχουν όρεξη για διάβασμα σχετικό σας παραθέτω δυο links απο το αγαπημένο μου site:

Intel's 925X & LGA-775: Are Prescott 3.6 and PCI Express Graphics any Faster?
http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2091

Intel 925X/915: Chipset Performance & DDR2
http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2088

Απλα θα έλεγα, η κριτική στις επιλογές των άλλων να γίνεται με πιο κόσμιο τρόπο.. εξάλλου του άλλου τα λεφτα είναι.. οχι δικά μας.. ετσι καλύτερα ας μην χρησιμοποιούμαι κεφαλαια, bold, italics, και λέξεις του στυλ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ/ΕΚΤΡΩΜΑ/ΦΟΥΣΚΑ αγορα. Υπάρχει και πιο καλός τρόπος να δώσουμε στον άλλο να καταλάβει το σωστό. Φαντάζεσαι ο Anand να έγραφε reviews με τον τρόπο που γράφεις εσυ? :) Θα μου πεις έχει δικιο.. και το δεχομαι/σεβομαι.. anyway..

blackjim, Athlon 64 all the way! :)

WAntilles
31-08-04, 17:37
Δυστυχώς είσαι ΚΛΑΣΙΚΟ παράδειγμα ανθρώπου που είναι ΠΛΗΡΩΣ ΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ και έχει ΦΑΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ Intel.

Εξηγώ:


ρε συ WAntilles τοσο χαλια το βλεπεις το PC?

Πιο χάλια δεν γίνεται.


σε βλεπω καπως αντι-Intelικο...

Δεν είμαι αντι-Intel-ικός.

Είμαι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ, ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ.

Τα τελευταία 3 χρόνια η Intel έβγαλε ΜΟΝΟ 2 καλά προϊόντα:

- Τους Pentium-3 Tualatin (πριν από 3 χρόνια)
- Το Centrino (είναι ΜΟΝΟ για φορητούς)

Για desktop ΤΙΠΟΤΑ.


Οπως και να εχει ο P4 θεωρειται απο τους κορυφαιους επεξεργαστες.

Από σένα που δεν έχεις ενημερωθεί και σε έχει γελάσει η Intel.


η Intel έκανε σχεδιασμό και engineering σε αυτό ΤΟΣΟ ΚΑΚΙΣΤΟ" ε δεν νομιζω οτι εχουν ετσι τα πραγματα.

Βλέπε παρακάτω.


Οσο για τους Αthlon 64, ειναι τοσο ανωτεροι απο εναν Ρ4 με ΗΤ??

Το HT είναι ένα μαρκετίστικο κόλπο της Intel.

ΔΕΝ ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΙ ΜΕ 2 CPUs Ή DUAL-CORE.

Καμμία σχέση.

Κάνει ελάχιστη διαφορά, και πολλές φορές και ζημιά.

Η ελάχιστη αυτή διαφορά θα υπερκαλυφθεί και με το παραπάνω λόγω της τεχνολογικής υπεροχής των Athlon-64 (HyperTransport, ενσωματωμένο memory controller).


( και οταν τρεχουν μολις στα 2.2???)

ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΦΑΕΙ ΤΟΝ ΜΥΘΟ ΤΩΝ GHz

ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ:

- 1 ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ ΤΗΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ NETBURST (PENTIUM-4) ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΔΟΣΗ ΜΕ ΕΝΑΝ ATHLON (64 Ή ΚΑΝΟΝΙΚΟ) ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ 50% ΠΑΡΑΠΑΝΩ MHz - ΑΥΤΟ ΛΟΓΩ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗΣ ΣΧΕΔΙΑΣΗΣ

- 1 ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ ATHLON (64 Ή ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ) ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΔΟΣΗ ΜΕ ΕΝΑΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΤΗΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ NETBURST (PENTIUM-4) ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΑ 2/3 (66%) ΤΩΝ MHz - ΑΥΤΟ ΛΟΓΩ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΣΧΕΔΙΑΣΗΣ


ΚΑΛΑ, ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ (3), ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕΣ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ;


Ειπα να παρω ενα συστημα με το 915 της Intel γιατι και PCI Express θα εχει για μελλοντικες επεκτασεις και τεχνολογικα πιο συγχρονο απ'ολα τα αλλα θα ειναι.
Κανω λαθος?

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ.

Τί είναι πιο "σύγχρονο τεχνολογικά";

- Ο Prescott που ψήνεται κυριολεκτικά; Γιατί νομίζεις η Intel θέλει να σου πασάρει το BTX; Γιατί το χρειάζεσαι; ΟΧΙ. Για να μην λιώσουν οι Prescott.

- Η αρχιτεκτονική Netburst που για να πιάσει τα ίδια θέλει 50% παραπάνω MHz και που γι' αυτό ακριβώς το λόγο εγκαταλείπεται από την Intel;

- Η απουσία 64-bit x86-64 που πλέον είναι και Industry Standard;

- Η απουσία του πλέον Industry Standard HyperTransport;

- Η απουσία του memory controller ΜΕΣΑ στην CPU που για να σου "μπαλώσει" η Intel αυτή την σημαντικότατη και εγγενή αδυναμία, σου πασάρει τις DDR2 που είναι ένα ΦΙΑΣΚΟ όπως ήταν και οι RAMBus; ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ ΚΑΙ ΔΙΧΩΣ ΑΠΟΔΟΣΗ;


Οσο για την VGA -> ATi RADEON 9800 Pro 128MB δε νομιζω οτι αξιζει τον κοπο.
με 256ΜΒ κατι γινεται αλλα η Χ600 την ξεπερνα χαλαρα...

128 με 256 ΜΒ μνήμης κάνουν ΕΛΑΧΙΣΤΗ διαφορά, πάντα σε σχέση και σχεδόν με τα 2πλά λεφτά που κοστίζουν.

Εγώ σου πρότεινα μία κάρτα με πολύ καλή απόδοση/τιμή.

Αν θες κάτι καλύτερο, πάρε κάτι καλύτερο, αλλά ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ AGP - ΟΧΙ PCI- Express.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

Αν πας να πάρεις όσα αποφάσισες αρχικά, θα οδεύσεις κυριολεκτικά ως πρόβατο προς τη σφαγή, και κάποιοι στην Intel θα γελάνε εις βάρος σου πίσω από την πλάτη σου.

blackjim
31-08-04, 18:11
Sorry ρε WAntilles αλλα εισαι ΠΟΛΥ προκλητικος.
Νταξει , εσυ νομιζεις οτι τα ξερεις ολα αλλα κατι μαλλον ξερουν και οι αλλοι. Κουβεντα κανουμε εδω περα, μη τρελενεσαι ,και καλα θα κανεις να μην εισαι απολυτος.

Συμβαινει να ειμαι 3ετης φοιτητης στο τμημα επιστημης Υπολογιστων στο Ηρακλειο και οπως και να εχει ξερω αρκετα βασικα απο αρχιτεκτονικη CPU και mobo γενικοτερα. Απλα εχω διαβασει σε αρκετα αρθρα πραματα τελειως αντιθετα απο αυτα που λες εσυ. Δε λεω οτι εχεις αδικο, ισα ισα προσπαθεις να μην πεφτεις σε παγιδες του "marketing", αλλα δε σημαινει πως οτι ειναι στην "μοδα" δεν ειναι καλο. Ετσι?

Οσο για Intel και AMD συνηθως υπαρχουν οι φανατικοι των μεν και των δε που λενε τα δικα τους, και δε νομιζω οτι υπαρχει καποια εταιρια που ειναι η "καλυτερη". Βασικα λιγο με ενδιαφερει γιατι οσο μεγαλυτερος ανταγωνισμος τοσο το καλυτερο για τους πελατες... ;)

Προσπαθησα να δω καποια benchmarks για το μηχανημα που θα φτιαξω γιατι νομιζω μονο απο εκει μπορεις να δεις πρακτικα τι κανει το καθε PC.

Anyway , σιγουρα θα αλλαξω το μηχανημα που θα παρω. Θα δοκιμασω τον Athlon 64.
Aλλα π.χ. δε ξερω κατα ποσο θα εχω καλυτερες επιδοσεις με εναν 64bit CPU οταν οι περισσοτερες εφαρμογες των ΧΡ ειναι 32bit. Σωστα?

wintech2003
31-08-04, 18:23
blackjim.. συμφωνω. Δεν πρέπει να τρελενόμαστε κιολας..

Εξάλλου δλδ, αντε να αργει 2 δευτερόλεπτα παραπάνω το photoshop να φορτώσει.. ή το word.. πόσες φορές την ημέρα το ανοιγεις? 20? ε 40 δευτερόλεπτα την ημέρα, επι 365 μέρες = είναι περίπου 4 ώρες τον ΧΡΟΝΟ χαμένες... ΣΙΓΑ!

:) :) :) :)

Πάντως καλά θα κανεις να πάρεις Athlon ;)

WAntilles
31-08-04, 18:26
Sorry ρε WAntilles αλλα εισαι ΠΟΛΥ προκλητικος.

Πές το όπως θες. Πάντως προσπαθώ να σε βοηθήσω.


Συμβαινει να ειμαι 3ετης φοιτητης στο τμημα επιστημης Υπολογιστων στο Ηρακλειο και οπως και να εχει ξερω αρκετα βασικα απο αρχιτεκτονικη CPU και mobo γενικοτερα. Απλα εχω διαβασει σε αρκετα αρθρα πραματα τελειως αντιθετα απο αυτα που λες εσυ.

Καλά και δεν ήξερες ότι οι P-4 στην ίδια συχνότητα αποδίδουν τα 2/3 των Athlon;


Δε λεω οτι εχεις αδικο, ισα ισα προσπαθεις να μην πεφτεις σε παγιδες του "marketing", αλλα δε σημαινει πως οτι ειναι στην "μοδα" δεν ειναι καλο. Ετσι?

Μα σου αιτιολόγησα γιατί αυτό που πήγες να πάρεις δεν είναι καλό (όχι λόγω μόδας).

Απλά στο τέλος έκανα την εικασία, άσχετο με την ουσία του περιεχομένου (γιατί δεν είναι καλό) ότι πιθανόν να το επέλεξες λόγω μόδας.

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.


Βασικα λιγο με ενδιαφερει γιατι οσο μεγαλυτερος ανταγωνισμος τοσο το καλυτερο για τους πελατες...

Σωστό.

Αρκεί οι πελάτες να ενημερώνονται πλήρως, σωστά, σφαιρικά και αντικειμενικά. Η σωστή ενημέρωση υπέρ τους θα είναι.


Anyway , σιγουρα θα αλλαξω το μηχανημα που θα παρω. Θα δοκιμασω τον Athlon 64.

Μην φοβάσαι την AMD, τους Athlon και τα AMD x86-64.

Δεν είναι πυρηνικά. Δεν κάνουν τζιζ.


Aλλα π.χ. δε ξερω κατα ποσο θα εχω καλυτερες επιδοσεις με εναν 64bit CPU οταν οι περισσοτερες εφαρμογες των ΧΡ ειναι 32bit. Σωστα?

Και στα 32-bit έχουν ένα +10% - +15% λόγω καλύτερης σχεδίασης.

Στα 64-bit απογειώνονται.

Χτύπα του τώρα ένα 64-bit Linux και θα γελάσεις πλατιά.

Και από το Μάρτιο με τα Windows AMD64 θα γελάσεις διπλά.

blackjim
31-08-04, 18:29
Πες τα ρε wintech2003.
Παντως το θεμα αποδοση/τιμη ειναι αυτο που με απασχολει αρκετα. Δλδ θα δωσω που θα δωσω ενα καρο λεφτα ε να πηγαινει και λιγο σφαιρα να το απολαμβανω!! Να ανοιγω το DOOM 3 και να βλεπω που πηγανε τα λεφτα μου!! ;)

Τι σας λεει αυτο το μηχανημα:

CPU -- AMD Athlon 64 3500+ -- 320E
Mobo -- ASUS A8V Dekuxe -- 135E
RAM -- 1GB DDR 400MHz -- 150E
HDD -- 80 GB Seagate SATA -- 70E (εχω ηδη 120GB ATA)
VGA -- ASUS GeForce FX 5700 - 256MB -- 140E
Monitor -- SONY 17'' SDM-HX73/B TFT -- 560Ε
DVD-RW -- PLEXTOR 712A (RETAIL,12x8x12x) -- 95Ε
και με τα υπολοιπα το βλεπω στα 1800 Ευρα περιπου...

WinMik
31-08-04, 18:37
CPU -- AMD Athlon 64 3500+ -- 320E
Mobo -- ASUS A8V Dekuxe -- 135E


Άμα τα βρεις αυτά Ελλάδα, σε παρακαλώ ενημέρωσε!

pelasgian
31-08-04, 18:39
Να δεις όταν θα βγουν οι dual core 64bit πόσο θα γελάσουμε στο Linux! Θα γελάσει κάθε πικραμένος! Όταν ΘΑ βγουν το 64bit windows και όταν ΘΑ βγει το SMP στα windows τότε ΙΣΩΣ να μην είναι ΠΟΛΥ πιο αργά τα windows από το Linux. Βλέπω να παίζουμε emulation εφαρμογών σε wine πιο γρήγορα από ότι σε native windows με p4/3Ghz! (όχι φυσικά ότι οι χαζοεφαρμογές τους χρειάζονται σε κανέναν, έτσι για benchmark).

blackjim
31-08-04, 18:44
Αν τα βρω Ελλαδα??
Για δες : http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1034&Nav_Section_Id=1032&Catalog_Id=1&Product_Id=202992&Merchant_Id=1&sts_cid=3
http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1038&Nav_Section_Id=1036&Catalog_Id=1&Product_Id=176281&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Διορθωνω λιγο :

CPU -- AMD ATHLON 64 3400+ -- 262E
Mobo -- ASUS A8V Dekuxe -- 120E
RAM -- 1GB DDR 400MHz -- 160E
HDD -- 80 GB Seagate SATA -- 70E
VGA -- ASUS GeForce FX 5700 - 256MB -- 140E
Monitor -- SONY 17'' SDM-HX73/B TFT -- 560Ε
DVD-RW -- PLEXTOR 712A (RETAIL,12x8x12x) -- 95Ε
DVD-Rom -- TEAC 16x48x BLACK (IDE, BULK) -- 28E
Sound -- CREATIVE SOUNDBLASTER AUDIGY PLAYER 2 - BULK -- 57E
Speakers -- Creative Inspire 5.1 T5400 -- 62E
Mouse -- MICROSOFT EXPLORER BLACK LEATHER -- 39E
Key -- MICROSOFT MULTIMEDIA PS/2 ΜΑΥΡΟ -- 23E

Σύνολο : 1650 περιπου
καλο μου φαινεται, μαλλον θα βαλω καλυτερη VGA...

wintech2003
31-08-04, 18:45
Ολα jet, μόνο θα πρότεινα MSI K8N Neo2 Platinum για μητρική, και μια MSI GeForce 5900FX για κάρτα γραφικών.

Για μνήμες κοιτα να βρείς CL2 στα 400MHz...

Φοβερή διαφορά με CL2.5!!

blackjim
31-08-04, 18:52
μπαα , ειχα πολλα χρονια MSI και ψιλοαπογοητευτηκα.
Προτιμω ASUS , πολυ ανωτερη ποιοτητα σε ολα! ;)

wintech2003
31-08-04, 18:54
ok :) πάω πάσο τότε.

WAntilles
31-08-04, 19:05
HDD -- 80 GB Seagate SATA -- 70E (εχω ηδη 120GB ATA)

Εγώ θα προτιμούσα WD αλλά αυτό είναι προσωπική προτίμηση.


VGA -- ASUS GeForce FX 5700 - 256MB -- 140E

ΟΧΙ σειρά 5xxx της nVidia.

Σέρνονται στο DirectX 9.0.

Πάρε με €200 ATi RADEON 9800 Pro 128MB.

Ή εάν σου είναι ακριβή, με τα ίδια λεφτά της 5700, ATi RADEON 9600XT 256MB.

Θα είναι πολύ καλύτερη από την 5700.


DVD-Rom -- TEAC 16x48x BLACK (IDE, BULK) -- 28E

Plextor PX-116A.

Γιατί πας σε TEAC;

Για να γλυτώσεις €2;


Sound -- CREATIVE SOUNDBLASTER AUDIGY PLAYER 2 - BULK -- 57E

Προς ΘΕΟΥ ΟΧΙ Creative.

Το γιατί τα έχω πει εδώ.

http://www.adslgr.com/forum/post-131632.html#131632

Terratec DMX 6Fire 24-96.

Ή έστω την 7.1 της που είναι λίγο φτηνότερη.

Με τα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα πλην της Sony TFT για την οποία δεν έχω γνώμη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.