PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση paypal, δεν μπορώ να σηκώσω το υπόλοιπο.



Tim Riggins
02-12-14, 10:10
Παιδιά καλημέρα, λοιπον αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι με το ebay συγκεκριμένα με το paypal.
Χθές έβαλα 1 αντικειμενο για πώληση, και το αγόρασαν μετά απο 3 ώρες, μου μετέφεραν τα χρηματα, δηλαδή μου ήρθε emaΙΛ οτι πληρώθηκα και το υπόλοιπο φαίνεται κανονικά στην paypal account μου.
Πάω σημερα στην πειραιώς ώστε να σηκώσω τα χρήματα για την αποστολή του και μου λέει πως δεν έχω υπόλοιπο μέσα στο βιβλιάριο, της λέω "είστε σίγουρη"? γιατί μόλις χθές μου έστειλαν χρήματα απο Γερμανία, μου λέει οι μεταφορές χρηματων απο εξωτερικό για ελλάδα κάνουν περίπου 2 εργασιμες μέρες για να μπούνε.
Θα ήθελα να ρωτησω είναι έτσι ? Η ερωτηση προοριζεται κυρίως στους sellers του ebay.
μήπως πρέπει πρωτα να στείλω το δέμα και μετά να μπορώ να σηκώσω τα χρήΜΑΤΑ? διαφωτιστε έναν καινουργιο seller σας παρακαλώ

Yabba
02-12-14, 10:18
Νομίζω πως θα πρέπει να κάνεις withdraw τα χρήματα από τον λογαριασμό σου στο paypal, στον τραπεζικό σου λογαριασμό.
Δεν μεταφέρονται αυτόματα αν δεν το κάνεις.

Tim Riggins
02-12-14, 10:21
Έχεις πουλήσει ποτέ στο ebay? Νομίζω πως το θέμα δεν είναι να τα κάνω withdraw, ο λογαριασμός του paypal είναι συνδεδεμένος με τον αριθμο του τραπεζικού μου λογαριασμού, συνεπώς γιατί να μην πάνε κατευθείαν ?

Yabba
02-12-14, 10:25
Όχι δεν έχω πουλήσει κάτι μέσω ebay αλλά έχω πουλήσει πολλές φορές μέσω ηλεκτρονικού καταστήματος δικού μου που είχα στο παρελθόν.
Τα χρήματα δεν πάνε αυτόματα στον συνδεδεμένο τραπεζικό λογαριασμό. Έτσι λειτουργεί το paypal.
Πρέπει να κάνεις withdraw αν θέλεις να τα πάρεις στα χέρια σου.
Αλλιώς τα αφήνεις στο paypal και τα χρησιμοποιείς για online αγορές κλπ.

Tim Riggins
02-12-14, 10:27
Μου βγάζει αυτό το μήνυμα αφού το εψαξα, http://i57.tinypic.com/2n8273b.jpg
Καποιος που να πουλάει ρε παιδια να μου εξηγήσει πως ακριβώς του παρέχω το tracking Number του αγοραστή(αφού το στείλω) ώστε να γίνον διαθέσιμα τα χρήματα. Εχω την εντύπωση πως είναι διαφορετικό λίγο στο ebay, withdraw πως ακριβώς κάνω? Μπορείς να μου εξηγήσεις?

Yabba
02-12-14, 10:32
Κάνε login στον λογαριασμό σου στο paypal. Εκεί θα βρεις στην καρτέλα My Account ένα link που γράφει Withdraw.
Το πατάς και σου ζητάει το IΒΑΝ του λογαριασμού σου. Το βάζεις και μετά επιλέγεις το ποσό που θέλεις να κάνεις withdraw από το υπόλοιπο που έχεις στο paypal και τέλος.
Μετά περιμένεις 3-4 εργάσιμες ημέρες μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία και να μπουν τα χρήματα στον λογαριασμό σου.

Για το screenshot από το ebay δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Tim Riggins
02-12-14, 10:38
Λοιπόν το έκανα αγορίνα, και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα "Funds withdrawn must not exceed your available balance.
" δεν καταλαβαίνω όμως γιατί το βγάζει αφού τα χρήματα υπάρχουν ήδη μέσα στο paypal. Ακόμη πιστεύω ότι πρέπει να του στείλω το δεμα και να του δώσω tracking id για να μπούνε.

Yabba
02-12-14, 10:40
Βάζεις μεγαλύτερο πόσο από το υπάρχων (available balance) στο paypal.
Σιγουρέψου πόσα χρήματα έχεις μέσα στο paypal και βάλε ακριβώς το ίδιο ποσό στο withdraw.

Tim Riggins
02-12-14, 10:43
Ακριβώς το πόσο που υπάρχει μέσα βάζω, έβαλα και λιγοτερο και ακόμη το ίδιο μου βγάζει.

Yabba
02-12-14, 10:45
Επίσης σύμφωνα με το screenshot που έβαλες πριν από το ebay, εκεί που έχει το link "tracking information" θα το πατήσεις και θα γράψεις το tracking number όταν στείλεις το δέμα.
Και θα πατήσεις και το "Mark your items" για να καταλάβει ο αγοραστής οτι το έστειλες. Θα φαίνεται οτι το δέμα έχει αποσταλεί.

- - - Updated - - -

Ακριβώς το πόσο που υπάρχει μέσα βάζω, έβαλα και λιγοτερο και ακόμη το ίδιο μου βγάζει.
Άρα ίσως παίζει αυτό που λες. Πως αν δεν στείλεις το δέμα δεν σε αφήνει το ebay (δική του εταιρεία είναι και το paypal) να πάρεις τα χρήματα.

Tim Riggins
02-12-14, 10:50
Αυτό ακριβώς πιστεύω και εγώ, από ο,τι είδα στο ebay είναι ακριβώς όπως τα λές κάνω mark as shipped το item και addaro track id και αυτά λογικά αποστέλονται αυτόματα στο email του αγοραστή, προφανως ναι είναι αυτό που λέω για να προστατευεται και ο πωλητής καθώς και ο αγοραστής. :)

Yabba
02-12-14, 10:50
Για δες κι εδώ (http://pages.ebay.com/help/pay/questions/pending.html) μήπως σε βοηθήσει...

daywalker06
02-12-14, 10:51
Ακόμη πιστεύω ότι πρέπει να του στείλω το δεμα και να του δώσω tracking id για να μπούνε.

Στη φωτο ποιο πανω λεει ακριβώς τι πρέπει να κάνεις

kosnik67
02-12-14, 11:01
Μου βγάζει αυτό το μήνυμα αφού το εψαξα, http://i57.tinypic.com/2n8273b.jpg
Καποιος που να πουλάει ρε παιδια να μου εξηγήσει πως ακριβώς του παρέχω το tracking Number του αγοραστή(αφού το στείλω) ώστε να γίνον διαθέσιμα τα χρήματα. Εχω την εντύπωση πως είναι διαφορετικό λίγο στο ebay, withdraw πως ακριβώς κάνω? Μπορείς να μου εξηγήσεις?

Φίλε, όπως βλέπεις στο screenshot που έστειλες τα χρήματα είναι δεσμευμένα από το Paypal για ασφάλεια του αγοραστή "Payment Status: Completed - Funds not yet available".
Η εξήγηση από το Paypal:

"For items listed and sold on eBay.com, eBay.ca and eBay.cafr, until you've established a successful sales history on eBay, funds from your sales will only be available to you, in most cases, 21 days after the buyer pays you. To get your funds sooner, quickly ship the order and provide us with required tracking references"

Τα χρήματα λοιπόν, θα είναι διαθέσιμα στο Paypal (όχι στον λογαριασμό σου στην τράπεζα), μετά από 21 μέρες.Για να μεταφερθούνε στον λογαριασμό σου στην τράπεζα πρέπει να το ζητήσεις στο Paypal.
Επίσης να πας στο "Edit Tracking Infο" και να το βάλεις "Shipped"

Tim Riggins
02-12-14, 11:18
Καλημέρα kosnik, σε ευχαριστώ για την απαντηση σου, συνεπώς μετά από 21 μέρες και αφού θα είναι διαθέσιμα τα χρηματα θα μπορώ να τα κάνω withdraw μεσω paypal στον τραπεζικό μου λογαριασμό έτσι όπως είπε ο φίλος παραπάνω έτσι ?

kosnik67
02-12-14, 11:22
Καλημέρα kosnik, σε ευχαριστώ για την απαντηση σου, συνεπώς μετά από 21 μέρες και αφού θα είναι διαθέσιμα τα χρηματα θα μπορώ να τα κάνω withdraw μεσω paypal στον τραπεζικό μου λογαριασμό έτσι όπως είπε ο φίλος παραπάνω έτσι ?

Ακριβώς:oneup:

Tim Riggins
02-12-14, 13:58
Σας ευχαρισώ πολύ παιδιά όλους, και συγνώμη αν ζάλισα παρόλο που ήταν σχετικά εύκολο :)

Καλημέρα σε όλους!

- - - Updated - - -

Ξανα bumparo μια το τοπικ, μόλις πριν μια ωρίτσα γύρισα από τα ΕΛΤΑ το έστειλα κανονικά, μου παρέδωσαν και το track id, το οποίο το πήρα και το έστειλα ως email στον buyer μαζι με την σελίδα εντόπισης του, επίσης, μαρκαρα το αντικειμενο ως shipped, και ακόμη στο paypal μου βγάζει το παρακάτω μηνυμα, ελπίζω να εξαφανιστεί, γιατί αρχιζω και πιστευω ότι δεν εκανα κάτι σωστα και συνεχίζει να υπάρχει στο πάνω μερος της σελίδας.

http://i58.tinypic.com/1z4izrp.jpg

Πρώην και νυν πωλητες δώστε μου τα φώτα σας :D Ευελπιστώ να φύγει η μαλακία μετά το feedback.

- - - Updated - - -

Σας ευχαρισώ πολύ παιδιά όλους, και συγνώμη αν ζάλισα παρόλο που ήταν σχετικά εύκολο :)

Καλημέρα σε όλους!

- - - Updated - - -

Ξανα bumparo μια το τοπικ, μόλις πριν μια ωρίτσα γύρισα από τα ΕΛΤΑ το έστειλα κανονικά, μου παρέδωσαν και το track id, το οποίο το πήρα και το έστειλα ως email στον buyer μαζι με την σελίδα εντόπισης του, επίσης, μαρκαρα το αντικειμενο ως shipped, και ακόμη στο paypal μου βγάζει το παρακάτω μηνυμα, ελπίζω να εξαφανιστεί, γιατί αρχιζω και πιστευω ότι δεν εκανα κάτι σωστα και συνεχίζει να υπάρχει στο πάνω μερος της σελίδας.

http://i58.tinypic.com/1z4izrp.jpg

Πρώην και νυν πωλητες δώστε μου τα φώτα σας :D Ευελπιστώ να φύγει η μαλακία μετά το feedback.

kosnik67
02-12-14, 16:18
Τα χρήματα θα είναι διαθέσιμα μετά από 21 μέρες ανεξάρτητα από το feedback που θα βάλει ο αγοραστής.Μια χαρά τα έκανες ,απλώς έτσι είναι οι κανόνες.

"PayPal payment holds are typically placed on accounts that do not meet all of the following criteria:

90 days have passed since the first successful eBay sale.
More than 25 received payments have been completed on the site.
More than £165 has been generated in total sales.
If the account had been suspended previously and has been reinstated more than 90 days ago
The seller status on the account is Standard or above."

@ ADSLgr.com All rights reserved.