PDA

Επιστροφή στο Forum : ASUS K8V / Συστημα ψυξης ZELMAN



mavlok
31-08-04, 11:06
Παιδια, πηρα ενα Zelman για τον AMD64 3200 μου. Το mobo μου ειναι Asus K8V (754). Θελω να ρωτησω οσους εχουν το ιδιο για οδηγιες τοποθετησης καθως εσπασα τη μια βιδα και θα ηθελα να μαθω εαν θα ηταν ασφαλες να το τοποθετησω χωρις το υποβοηθημα που μπαινει κατω απο το mb. Θα το εξηγησω καλυτερα, αν καποιος εχει το ιδιο ας μου πει.

Papous
31-08-04, 11:21
Μιλάς για τον zalman 7000?
Αν ναι, τι ακριβώς σου έσπασε?

mavlok
31-08-04, 11:37
Δεν θυμαμαι (ειμαι στη δουλεια) αλλα εκανε 40 ευρω. Λοιπον κοιτα:

Το mobo μου εχει ηδη εγκατεστημενη μια βαση γυρω απο την cpu οπου επανω μπαινει η default ψυκτρα. Για να βαλεις το Zelman πρεπει να ξεβιδωσεις τη βαση και στις 2 τρυπες που θα μεινουν, να βαλεις τις δυο βιδες/βασεις (nipples) του Zelman και να τις βιδωσεις με ενα πλαστικο που μπαινει ΚΑΤΩ απο το mobo. (Η μια απο αυτες τις nipples εσπασε.) To προβλημα ειναι οτι οταν εβγαλα την default βασην του ASUS, απο κατω ειχε ηδη δυο υπερυψωμενες υποδοχες για βιδες. Θα ηθελα να μαθω:

1)Εαν αυτες οι δυο υπερυψωμενες υποδοχες ειναι fix στο ASUS K8V ή εχουν παξιμαδι απο κατω και μπορουν να ξεβιδωθουν. (Μη ξεστηνω το pc τζαμπα.) Οποτε μενει να βρω ενα ανταλλακτικο nipple.

2)Εαν ειναι fix, ειναι ασφαλες να βαλω δυο αλλες βιδες ΧΩΡΙΣ το πλαστικο κατω απο το Mobo? Δηλαδη να βιδωσω δυο αλλες βιδες (σωστου υψους) στις 2 υπερυψωμενες υποδοχες. (Τα nipples δεν κανουν σε αυτη την περιπτψση, γυρναγαν "τρελα" στις υποδοχες). Ή θα ξεπατωθει το mobo απο το βαρος του Zelman?

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

Papous
31-08-04, 12:26
Χμμμμ!!
Δεν νομίζω ότι μπορώ να σου πω και πολλά.
Πρέπει να βοηθήσει κάποιος που να ξέρει τη Mb.
Sorry :cry:

Για το δεύτερο που ρωτάς, εγώ σε Asus (granite bay) Μb που έχω τη zalman δεν προβλεπόταν κάποια στήριξη στη πίσω πλευρά του Mb.
Υποθέτω ότι το έχουν έτσι στη δικιά σου Mb λόγω της αρχιτεκτονικής του Socket.
Η Zalman είναι βαριά και υπάρχει και προειδοποίηση για αφαίρεση της ψήκτρας σε περίπτωση μεταφοράς του Tower.
Πιθανολογώ ότι αν καταφέρεις να την τοποθετήσεις και η Mb είναι σωστά στηριγμένη δεν θα έχεις πρόβλημα.

Dslmaniac
31-08-04, 14:12
Βασικά βρες ένα ανταλλακτικό nipple να κάνεις τη δουλειά σου, πήγαινε στην Checkmate αν δε μπορείς να βρεις αλλού κάτι θα έχουν να σου δώσουν.
Τώρα για τις υπερυψωμένες υποδοχές δε γνωρίζω γιατί δεν ξέρω τη μητρική. Την ίδια διαδικασία έκανα κι εγώ με τη Thermalright, έβγαλα την παλιά βάση και έβαλα την καινούργια, αλλά δε χρησιμοποίησα κανένα από τα εξαρτήματα της παλιάς βάσης, μόνο ότι είχε το κουτί της 948 μέσα.
Όσο για τη λύση που προτείνεις, μην την ακολουθήσεις μην κάνεις καμιά ζημιά στη μητρική. Για περισσότερες πληροφορίες δες και το www.thelab.gr .

mavlok
31-08-04, 17:46
Τελικα ηταν fix οι υποδοχες της μητρικης και εβαλα απλα το Zεlman επανω στη cpu και το στηριξα με τις δυο τεραστιες βιδαρες της κανονικης ψυκτρας, αντι για τα nipples. (Βαση ειχε το mobo απο κατω ατελικα απο τη μανα του.)

Πρωτες εντυπωσεις απο το Zelman.
Η θερμοκρασια της cpu επεσε 1-2 βαθμους, αλλα η θερμοκρασια του mobo ανεβηκε 3-4! Και οσο για θορυβο...δεν βλεπω και καμμια ουσιαστικη διαφορα να πω την αληθεια, ουτε και οταν γυρναω το διακοπτακι (αν και πεφτουν οι στροφες, αρα δουλευει ο διακοπτης). Με λιγα λογια εχω idle 46cpu 40 mb, ενω πρωτα ειχα 48cpu 37mb. Εχω αλλο ενα ανεμιστηρακι μεσα το οποιο δουλευει οπως και πριν. Πως εξηγειται η αυξηση στο mb?

@ ADSLgr.com All rights reserved.