PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με συνεχόμενες αποσυνδέσεις



Nemesis78
03-12-14, 20:59
Καλησπέρα σε όλους/ες
Θα ήθελα να παραθέσω το πρόβλημα μου και να μου πείτε τι μπορεί να παίζει!

1μιση χρόνο είμαι στη Wind και μέχρι και πριν 1 μήνα δεν είχα κανένα πρόβλημα,ούτε με αποσυνδέσεις ούτε τίποτα...έπιανα ένα 5αρι σε ταχύτητα (με 56att μια χαρά) και όλα κομπλέ!
Πριν ένα μήνα περίπου με τις πολλές βροχές το ίντερνετ άρχισε να τα παίζει,απανωτές αποσυνδέσεις,φοβερός θόρυβος στη γραμμή του τηλεφώνου και διακυμάνσεις και στη ταχύτητα και στο SNR αλλά και στο line att,αυτή τη στιγμή είναι στο 65,σε 10 λεπτά μπορεί να είναι στο 60 ανάλογα τα κέφια του..το modem που έχω είναι το προηγούμενο του ΟΤE (H108NS)

Εννοείται πως επικοινώνησα ουκ ολίγες φορές με τη Wind αλλά με κανένα αποτέλεσμα έως και αύτη τη στιγμή,ούτε τεχνικός έχει φανεί ούτε τίποτα...το μόνο που μου είπαν σε κάποια φάση είναι ότι είστε μακριά από το κέντρο και δυστυχώς θα τα έχετε αυτά και πως θα στρώσει μόνο του,είμαστε σοβαροί τώρα??

αυτό είναι το πρόβλημα,ακόμη και τώρα που γράφω το πόστ,έπεσε 2 φορές το ίντερνετ και επανήλθε,τα νεύρα μου :mad:
_

Nemessis
03-12-14, 23:16
Τα έχω περάσει κ εγώ. Απαράδεκτοι στην Wind. Πρίν κάνεις οτιδήποτε θα σε συμβούλευα να ελέξεις το σημείο που διασυνδέετε το καλώδια του ΟΤΕ στο σπίτι σου με την καλωδίωση σου. Είχα το ίδιο θέμα κ ακουγα τα ίδια με σένα. Μετά απο 2 μήνες και αφού είχαν έρθει 2-3 τεχνικοί είδα πώς το καλώδιο του ΟΤΕ είχε θέμα. Το εφτιαξα κ απο τοτε έχει σταθεροποιηθεί.

Nemesis78
04-12-14, 22:22
αύριο θα έρθει δικός μου άνθρωπος να κάνει μετρήσεις στο κουτί του ΟΤΕ (το σπίτι είναι μονοκατοικία και νεόδμητο) οπότε μιας και το αναφέρεις θα το τσεκάρω και αυτό...αλλά πραγματικά έως τώρα έχω κάνει τα πάντα,έχω αλλάξει καλώδια,φίλτρα ότι μπορείς να φανταστείς,τραβάω τα μαλλιά μου όμως!!

- - - Updated - - -

ανοίξαμε και το κουτί,μια χαρά τα καλώδια,όλα οκ από εκεί...Δεύτερα βάζουμε νέο ρούτερ επάνω και αλλάζουμε όλα τα φίλτρα,αν δεν στρώσει και τότε....καλό μου κουράγιο στο να βγάλω άκρη με την Wind υποθέτω?

Nemesis78
07-12-14, 22:06
παιδιά αυτό τι σημαίνει?
"Φαίνεται ότι ο πάροχός σας περιορίζει τα downloads στη θύρα 60449. Στις δοκιμές μας, τα downloads πάνω από τη θύρα 8080 πέτυχαν έως και 1357 Kbps ενώ τα downloads πάνω από τη θύρα 60449 πέτυχαν έως και 1732 Kbps"

Μετά από μέτρηση Glasnost στον Υπερίωνα πριν λίγο..

3llinas
08-12-14, 12:32
παιδιά αυτό τι σημαίνει?
"Φαίνεται ότι ο πάροχός σας περιορίζει τα downloads στη θύρα 60449. Στις δοκιμές μας, τα downloads πάνω από τη θύρα 8080 πέτυχαν έως και 1357 Kbps ενώ τα downloads πάνω από τη θύρα 60449 πέτυχαν έως και 1732 Kbps"

Μετά από μέτρηση Glasnost στον Υπερίωνα πριν λίγο..

Λογικα ειναι καποια θυρα που ειναι κλειστη στο ROUTER οχι απο τον παροχο. Το ιδιο τεστ εχω κανει και εγω επανελειμενα και ποτε δεν μου εχει βγαλει κατι.

Nemesis78
08-12-14, 18:22
ok,απλά μου έκανε εντύπωση γι'αυτό ρώτησα...
τέσπα,μόλις αλλάξα ρούτερ και φίλτρα...πήρα ένα TP Link TD-W8970...το κούμπωσα απευθείας στη πρίζα και στο τηλέφωνο έβαλα φίλτρο crypto (μπας και το προηγούμενο είχε χαλάσει) τώρα ως δια μαγείας το line att έχει πέσει,το snr έχει ανέβει αλλά όταν καλείς στο σταθερό εξακολουθεί να έχει ένα θόρυβο...να πω εδω ότι μέσα στο σπίτι δεν υπάρχει αλλού τηλεφωνική πρίζα είναι η μοναδική...
να παραθέσω και τα στατιστικά μου τα πριν με το ZTE που είχα και τα τώρα με το TP Link
148179148180

προς το παρόν το λαμπάκι του adsl δεν αναβοσβήνει συνέχεια όπως με το άλλο modem...απλά πείτε μου αν βλέπετε κάτι περίεργο στη γραμμή ως έχει!αν οι αποσυνδέσεις συνεχίσουν τι άλλο πρέπει να κάνω από'κει και πέρα?

nyannaco
08-12-14, 18:42
Με το ZTE (ή με το splitter, αν είχες) σίγουρα κάτι δεν πήγαινε καλά, το up rate ήταν ύποπτα χαμηλό, και το down ψηλό για 65dB attn (δεν έχω ξαναδει τόσο ψηλό attn!).
Με το TP Link τα νούμερα φαίνονται πολύ πιο φυσιολογικά μεταξύ τους. Πάντως αν σνεχιστούν οι αποσυνδέσεις, αφού έχεις ήδη το SNR σου στα 9dB, φοβάμαι ότι δεν σου μένουν και πολλά να κάνεις. Η Wind δεν θεωρώ πιθανό να στο λύσει. Εγώ με λίγο χειρότερα στατιστικά είχα πολλές αποσυνδέσεις την ημέρα στη Wind, μέχρι που άλλαξα πάροχο και σχεδόν ξέχασα τί είναι αυτό. Δεν μπορώ να εγγυηθώ όμως ότι η αλλαγή παρόχου θα σου λύσει το πρόβλημα, με τόσο κακή γραμμή.

Nemesis78
08-12-14, 18:56
1 χρόνο + είμαι στη Wind ξαφνικά παρουσιάστηκε το πρόβλημα και παιδεύομαι 1μιση μήνα τώρα να βρω τι φταίει...το att πριν γίνει όλο αυτό το σκηνικό ήταν εκεί που δείχνει τώρα το TP Link,splitter δεν είχα,απλά φίλτρο πάνω στο σταθερό μόνο,το ρούτερ μόνιμα κουμπωμένο μόνο του στην πρίζα..παίζει να τα έπαιξε το ρούτερ δηλαδή σωστά?απλά αυτό που βλέπω ότι δεν έχει φτιάξει είναι ο θόρυβος,πας να πάρεις τηλέφωνο και ακούγεται ένα βουητό στο βάθος...βασικά ήταν χειρότερα πριν αλλάξω το παλιό φίλτρο με καινούργιο πάντως!
σε όποιον πάροχο και να πάω από τη στιγμή που έχω τόσο μεγάλη απόσταση πάνω-κάτω τα ίδια θα είναι,το ξέρω αυτό...πριν ας πούμε είχα ΟΤΕ και ήταν πολύ χειρότερα γι'αυτό και έφυγα...μένει μόνο να δοκιμάσω ότι υπάρχει διαθέσιμο στην περιοχή (μόνο Cyta δεν παίζει νομίζω) και όπου καλύτερα να μείνω...αλλά έλα όμως που έχουν κάνει πλέον σχεδόν όλα τα συμβόλαια 24μηνα,τι κακό και αυτό?

dimangelid
09-12-14, 02:00
1 χρόνο + είμαι στη Wind ξαφνικά παρουσιάστηκε το πρόβλημα και παιδεύομαι 1μιση μήνα τώρα να βρω τι φταίει...το att πριν γίνει όλο αυτό το σκηνικό ήταν εκεί που δείχνει τώρα το TP Link,splitter δεν είχα,απλά φίλτρο πάνω στο σταθερό μόνο,το ρούτερ μόνιμα κουμπωμένο μόνο του στην πρίζα..παίζει να τα έπαιξε το ρούτερ δηλαδή σωστά?απλά αυτό που βλέπω ότι δεν έχει φτιάξει είναι ο θόρυβος,πας να πάρεις τηλέφωνο και ακούγεται ένα βουητό στο βάθος...βασικά ήταν χειρότερα πριν αλλάξω το παλιό φίλτρο με καινούργιο πάντως!
σε όποιον πάροχο και να πάω από τη στιγμή που έχω τόσο μεγάλη απόσταση πάνω-κάτω τα ίδια θα είναι,το ξέρω αυτό...πριν ας πούμε είχα ΟΤΕ και ήταν πολύ χειρότερα γι'αυτό και έφυγα...μένει μόνο να δοκιμάσω ότι υπάρχει διαθέσιμο στην περιοχή (μόνο Cyta δεν παίζει νομίζω) και όπου καλύτερα να μείνω...αλλά έλα όμως που έχουν κάνει πλέον σχεδόν όλα τα συμβόλαια 24μηνα,τι κακό και αυτό?

Υπάρχουν κανονικά τα 12μηνα συμβόλαια, αρκεί να το ζητήσεις!

Nemesis78
09-12-14, 17:41
Δυστυχώς οι αποσυνδέσεις συνεχίζονται...τι άλλο μένει να κάνω?τι στο καλό να πω στη Wind ώστε να το τσεκάρουν το θέμα περαιτέρω?
χθες πάντως ανοίχθηκε και η 1 και μοναδική πρίζα τηλεφώνου για έλεγχο των καλωδίων και ήταν οκ..
μετά από κάνα μισάωρο με συνεχείς αποσυνδέσεις αυτά είναι τα τωρινά χαρακτηριστικά...τα δίνω κάθε φορά μπας και βγει καμιά άκρη
148225

nyannaco
09-12-14, 18:34
Δυστυχώς για σένα, τα στατιστικά σου είναι νορμάλ για μεγάλη απόσταση σπό το ΑΚ (γύρω στα 3,5χλμ το κόβω), οπότε από τη Wind θα σου πουν λυπούμαστε, αλλά είστε μακριά. Μέχρι εκεί ξέρουν να λένε, και φοβάμαι ότι δεν θα σου δώσουν λύση. Αν δεν κάνουν κάτι, δοκίμασε την τύχη σου να ζητήσεις να σου ανεβάσουν το SNR στο 12, μπας και γίνει σταθερότερη η γραμμή - με κάποια θυσία στη ταχύτητα συγχρονισμού, βέβαια.

Nemesis78
09-12-14, 21:17
Δυστυχώς για σένα, τα στατιστικά σου είναι νορμάλ για μεγάλη απόσταση σπό το ΑΚ (γύρω στα 3,5χλμ το κόβω), οπότε από τη Wind θα σου πουν λυπούμαστε, αλλά είστε μακριά. Μέχρι εκεί ξέρουν να λένε, και φοβάμαι ότι δεν θα σου δώσουν λύση. Αν δεν κάνουν κάτι, δοκίμασε την τύχη σου να ζητήσεις να σου ανεβάσουν το SNR στο 12, μπας και γίνει σταθερότερη η γραμμή - με κάποια θυσία στη ταχύτητα συγχρονισμού, βέβαια.

το θέμα είναι εντέλει ότι τίποτα δεν μένει σταθερό...κοίτα τώρα
148232

snr και line παίζουν συνέχεια...είναι νορμάλ αυτό?μόνο χθες μπόρεσαν να μείνουν σταθερά αυτά τα νούμερα,σήμερα πάλι παίζουν όλη μέρα,ιδίως από τις 4 και μετά!
1 μήνας και με αυτό το θέμα...πέρασα 1 ολόκληρο χρόνο με κανένα πρόβλημα γι'αυτό με τρώει τώρα :(

psylos
09-12-14, 23:00
Μήπως οι αλλαγές σχετίζονται με καιρικά φαινόμενα; πχ. ξεκίνησε να βρέχει και ξεκίνησαν ξανά και τα προβλήματα; η υγρασία επηρεάζει τις γραμμές... Μπορεί κάπου κάπως να βρήκε υγρασία τη γραμμή σου μέσα στον τοίχο ή κάπου στη διαδρομή και να προκαλλεί βραχυκύκλωμα..

nyannaco
10-12-14, 00:02
Το πιο περίεργο ειναι που αλλάζει το attenuation. Αυτό πιστεύω ότι σημαίνει καλωδιακό πρόβλημα. Εκεί να πατήσεις και να ζητήσεις να ελέγξουν τη γραμμή σου. Το πρόβλημα ειναι, πάλι, ότι και να στείλουν τεχνικό, ειναι απίθανο να δει τη μεταβολή στη λίγη ώρα που θα ειναι εκεί. Φοβάμαι ότι έμπλεξες...

Nemesis78
10-12-14, 01:13
Μήπως οι αλλαγές σχετίζονται με καιρικά φαινόμενα; πχ. ξεκίνησε να βρέχει και ξεκίνησαν ξανά και τα προβλήματα; η υγρασία επηρεάζει τις γραμμές... Μπορεί κάπου κάπως να βρήκε υγρασία τη γραμμή σου μέσα στον τοίχο ή κάπου στη διαδρομή και να προκαλλεί βραχυκύκλωμα..
Ολα τα καλώδια είναι καινούργια...2 χρόνια δεν έχουν κλείσει,αλλά και ο ηλεκτρολόγος που ήρθε δεν βρήκε πρόβλημα κανένα ούτε στην πρίζα ούτε πουθενά...το όλο πρόβλημα ξεκίνησε με την μεγάλη βροχή τον Οκτώβρη και από τότε έχω μεγάλο πρόβλημα!


Το πιο περίεργο ειναι που αλλάζει το attenuation. Αυτό πιστεύω ότι σημαίνει καλωδιακό πρόβλημα. Εκεί να πατήσεις και να ζητήσεις να ελέγξουν τη γραμμή σου. Το πρόβλημα ειναι, πάλι, ότι και να στείλουν τεχνικό, ειναι απίθανο να δει τη μεταβολή στη λίγη ώρα που θα ειναι εκεί. Φοβάμαι ότι έμπλεξες...

το Att αλλάζει κάθε 10 λεπτά στην χειρότερη και κάθε μια ώρα στην καλύτερη (περίπου)...το τσεκάρω αρκετά συχνά γιατί θέλω να δω τι παίζει,SNR και ATT έχουν γίνει ασανσέρ...με τη Wind την τελευταία φορά που μίλησα είπε ότι θα το δώσει βλάβη στον ΟΤΕ και την επόμενη μέρα με πήραν και μου είπαν ότι ο ΟΤΕ τους είπε ότι είμαι μακριά από το κέντρο και δεν μπορούν να κάνουν κάτι να το φτιάξουν,έτσι θα είναι...πραγματικά αυτή η απάντησε με τσάκισε όμως!!!

Nemesis78
13-12-14, 12:33
Καλημέρα
είχα κάποιες μέρες να γράψω αλλά παρακολουθούσα το θέμα...
γενικότερα οι αποσυνδέσεις μειώθηκαν,ακόμα και τις 2 προηγούμενες μέρες με τόση βροχή και κεραυνούς δεν είχα μεγάλο πρόβλημα,αν εξαιρέσουμε το SNR να παίζει μεταξύ 6-10 και το Line ATT μεταξύ 50-55

Σήμερα λοιπόν,δεν συνδεόταν με τίποτα,τέσπα,βγάζω κάποια φάση το modem από την πρίζα,το κλείνω και το αφήνω πριν λίγο το έβαλα και συνδέθηκε μου έβγαλε τα παρακάτω
148358

τι είναι το ADSL_G.dmt.bis?πρώτη φορά το βγάζει αυτό,πάντα ήταν ADSL2+ και επιπλέον το ATT επεσε στο 47?πως γίνεται αυτό?ταχύτητα και SNR εκεί παίζει....τι κουλά είναι αυτά?

@ ADSLgr.com All rights reserved.