PDA

Επιστροφή στο Forum : Hol - επιεικώς απαράδεκτοι!



MrAoua
04-12-14, 15:41
Έχω το 6Mbps πρόγραμμα της HOL καθώς είναι η υψηλότερη ταχύτητα η οποία διατίθεται στην περιοχή μου.
Βέβαια η πραγματική ταχύτητα απέχει πολύ από αυτήν που αναφέρεται στο συμβόλαιο.

Πριν από περίπου 7 μήνες ξαφνικά η ταχύτητα upload έπεσε στα 0.14Mb/s. (Η ταχύτητα κυμαίνεται μεταξύ 0.07-0.24.)


147988

Αποτέλεσμα αυτού η τραγική μείωση της γενικής απόδοσης του internet.
Επιπλέον το ανέβασμα είναι πλέον αδύνατο...
Ακόμα και μία φωτογραφία, αν δεν αποτύχει το ανέβασμα της, απαιτεί αρκετά λεπτά για να ανέβει.

Δεν είχα καμία ενημέρωση από αυτούς σχετικά με το πρόβλημα έτσι τους κάλεσα.
Πράγματι αφού με ''οδήγησαν'' να αλλάξω τη διακόσμηση του σπιτιού με μετακινήσεις router και καλωδίων και το πρόβλημα παρέμεινε με ενημέρωσαν ότι θα στείλουν κάποιον να ελέγξει τις γραμμές.
Μετά από λίγες ημέρες ένα παιδάκι ήρθε για να διαπιστώσει το αυτονόητο (ότι δηλαδή οι καλωδιώσεις στο σπίτι είναι σωστές).

Μετά από αυτή τη διαπίστωση σε τηλεφωνική επικοινωνία με ενημέρωσαν ότι ένας τεχνικός της εταιρίας τους μαζί με τεχνικούς του ΟΤΕ θα εξετάσουν τα καλώδια του ΟΤΕ.

Από τότε πέρασαν 5 μήνες και η ταχύτητα upload παραμένει η ίδια.

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους πριν λίγα λεπτά με ενημέρωσαν ότι το πρόβλημα δε θα διορθωθεί κι ότι η ταχύτητα upload θα παραμείνει ως έχει.

Ζήτω η Ελλάς!

iliteo
04-12-14, 16:41
Η φώτο που έχεις σηκώσει δεν λέει και πολλά. Δώσε στατιστικά του ρουτερ σου.
Και επίσης σε ποια περιοχή είσαι και πόσο απέχεις από το Α/Κ

MrAoua
04-12-14, 19:25
Στατιστικά του router μου?
Έχει διαπιστωθεί πρόβλημα σε καλώδια του ΟΤΕ εδώ και μήνες!
Περίμενα για μήνες ότι θα το διόρθωναν.
Αλλά στη σημερινή επικοινωνία μαζί τους με ενημέρωσαν ότι το πρόβλημα θα παραμείνει.
Δηλαδή έχω αυτήν την απαράδεκτη ταχύτητα upload και θα παραμείνει έτσι αφού δεν τους απασχολεί καθόλου

Αν είχατε την ίδια ταχύτητα με εμένα θα καταλαβαίνατε, όλα τα άλλα είναι περιττά!

iliteo
04-12-14, 19:31
Κατάλαβα........................................................................................................ ..

Cerigo
04-12-14, 20:53
Στατιστικά του router μου?
Έχει διαπιστωθεί πρόβλημα σε καλώδια του ΟΤΕ εδώ και μήνες!
Περίμενα για μήνες ότι θα το διόρθωναν.
Αλλά στη σημερινή επικοινωνία μαζί τους με ενημέρωσαν ότι το πρόβλημα θα παραμείνει.


Να φανταστώ ότι εννοούν στο κομμάτι του δικτύου " Σπιτι σου ---> ΚΑΦΑΟ"
Από εκεί μέχρι το Κέντρο τα βρίσκουν ΟΚ ;




Δηλαδή έχω αυτήν την απαράδεκτη ταχύτητα upload και θα παραμείνει έτσι αφού δεν τους απασχολεί καθόλου
Αν είχατε την ίδια ταχύτητα με εμένα θα καταλαβαίνατε, όλα τα άλλα είναι περιττά!

Έχω σχεδόν το ίδιο πρόβλημα εδώ και.... 3 - 4 - 5 χρόνια (έχω χάσει κι εγώ τον λογαριασμό πια) όχι από HOL αλλά από ΟΤΕ. Συνεχείς αποσυνδέσεις σε άσχετα διαστήματα.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δίνεις βλάβη στη βλάβη στα καπάκια. Μόλις φεύγει ο τεχνικός και σου ξαναδημιουργείται το πρόβλημα, τηλέφωνο για βλάβη.
Έτσι έκανα και κάποια στιγμή ήρθαν έσκαψαν απέναντι και είπαν πως έκαναν αλλαγή γραμμής. Φιφες. Όχι πως διόρθωσαν το πρόβλημα. Από 15-20 disconnects που είχα τώρα έχω 5 με 10.

Μάλλον ισχύει το ότι για έναν συνδρομητή σιγά μην κινήσουν διαδικασίες. Πάντως ψάξε λιγάκι στους όρους του συμβολαίου σου. Ίσως υπάρχει κάτι ενδιαφέρων.

hannibal_
04-12-14, 21:49
Στατιστικά του router μου?
Έχει διαπιστωθεί πρόβλημα σε καλώδια του ΟΤΕ εδώ και μήνες!
Περίμενα για μήνες ότι θα το διόρθωναν.
Αλλά στη σημερινή επικοινωνία μαζί τους με ενημέρωσαν ότι το πρόβλημα θα παραμείνει.
Δηλαδή έχω αυτήν την απαράδεκτη ταχύτητα upload και θα παραμείνει έτσι αφού δεν τους απασχολεί καθόλου

Αν είχατε την ίδια ταχύτητα με εμένα θα καταλαβαίνατε, όλα τα άλλα είναι περιττά!

Τότε γιατί ανοίγεις θέμα! Αφού έτσι είναι τα πράγματα και δεν θέλεις την βοήθεια από κάποιον στο φόρουμ, όλα τα άλλα είναι περιττά!

valen_gr
04-12-14, 22:23
Δεν είχα καμία ενημέρωση από αυτούς σχετικά με το πρόβλημα έτσι τους κάλεσα.
Πράγματι αφού με ''οδήγησαν'' να αλλάξω τη διακόσμηση του σπιτιού με μετακινήσεις router και καλωδίων και το πρόβλημα παρέμεινε με ενημέρωσαν ότι θα στείλουν κάποιον να ελέγξει τις γραμμές.
Μετά από λίγες ημέρες ένα παιδάκι ήρθε για να διαπιστώσει το αυτονόητο (ότι δηλαδή οι καλωδιώσεις στο σπίτι είναι σωστές).

Μετά από αυτή τη διαπίστωση σε τηλεφωνική επικοινωνία με ενημέρωσαν ότι ένας τεχνικός της εταιρίας τους μαζί με τεχνικούς του ΟΤΕ θα εξετάσουν τα καλώδια του ΟΤΕ.



Πραγματικά, ο τρόπος σκέψης μερικών είναι αξιοθαύμαστος...

δεν ξερω τι να πιασω πρώτα.. το οτι χρειαστηκε να καλεσεις (?!?!) να δηλωσεις καποια βλαβη που επαθε η γραμμη σου και δεν σε καλεσαν οι ιδιοι να σου πουν οτι εχεις βλαβη(!?!?!) ή οτι ειναι αυτονοητο οτι ολα εντος σπιτου ειναι ΟΚ ?

:)

...αληθεια, γιατι παραμενεις σε εταιρεια που σε εχει ενημερωσει οτι η γραμμη σου δεν θα βελτιωθει?
Ειτε αποδεξου το, ειτε μεταφερσου στον ΟΤΕ και περιεγραψε μας την εμπειρία σου εκει. Θα εχει πραγματικο ενδιαφέρον.

dikal
04-12-14, 23:00
Μάλλον ισχύει το ότι για έναν συνδρομητή σιγά μην κινήσουν διαδικασίες.
Εδώ και 2 μήνες περίπου γίνεται διερεύνηση ενός περίεργου προβλήματος που έχω με αποσυνδέσεις. Έγινε επίσκεψη τεχνικού της hol στο σπίτι, δηλώθηκε βλάβη στον ΟΤΕ, έγιναν αλλαγές στο προφίλ και ό,τι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς. Τελικά φαίνεται ότι το πρόβλημα λύθηκε (3 εβδομάδες χωρίς αποσύνδεση). Και ο τεχνικός που με παίρνει τηλέφωνο είναι πάντα ο ίδιος! Συν ότι χωρίς να το ζητήσω και χωρίς ουσιαστικά να μείνω για κάποιο διάστημα χωρίς υπηρεσία έγινε έκπτωση στο λογαριασμό... :respekt:

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δίνεις βλάβη στη βλάβη στα καπάκια. Μόλις φεύγει ο τεχνικός και σου ξαναδημιουργείται το πρόβλημα, τηλέφωνο για βλάβη.
Νομίζω κι εγώ ότι αυτό είναι το σωστό. Βέβαια παίζει ρόλο και ο τρόπος που επικοινωνεί ο πελάτης μαζί τους ... :whistle:

jkoukos
04-12-14, 23:04
Βέβαια παίζει ρόλο και ο τρόπος που επικοινωνεί ο πελάτης μαζί τους ... :whistle:
Μεγάλη αλήθεια αυτό!

MitsosDaBest13
04-12-14, 23:19
@ MrAoua Εγώ δεν έχω καταλάβει που φταίει η HOL, αν ο ΟΤΕ δε μπορεί να διορθώσει τη βλάβη... Ρώτα κάνα γείτονα να δεις πόσο πιάνει, μήπως είναι γενικό το πρόβλημα στην περιοχή.

Τι μοντέλο ρούτερ έχεις? Μπες με browser στο 192.168.1.1 (ή 2.1) με username/password το admin (εκτός αν το άλλαξες) και δώσε μας στατιστικά της γραμμής π.χ. ταχύτητα Download/Upload που κλείδωσε το ρούτερ, το SNR Margin και το Attenuation.

orck
04-12-14, 23:52
Αραγε πιστευετε οτι εχει νοημα να συζητησουμε τι συμβαση εχουν συμφωνησει οι παροχοι με τον ΟΤΕ; Ειναι ο ΟΤΕ υποχρεωμενος να βρεις το τελειο ζευγαρι και εαν αυτο δεν υπαρχει να σκαψει να το εγκαταστησει; Η μηπως εχει υποχρεωση απλα να δωσει το καλυτερο διαθεσιμο καλωδιο που μπορει να βρει;

Υπαρχει καποιος θαρραλεος να διαβασει το ρυθμιστικο πλαισιο η μονο γκρινια;

MrAoua
05-12-14, 01:43
Τόσες άστοχες και ατυχείς απαντήσεις σε ένα ξεκάθαρο πρόβλημα.

Πριν 7 περίπου μήνες η ταχύτητα upload έπεσε σε επίπεδα που είχαμε με τα 56.6 modem...
Η HOL Ενημερώθηκε για την ύπαρξη του προβλήματος και με κάποιος ελέγχους της διαπιστώθηκε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα μάλλον σε κάποιο καλώδιο του ΟΤΕ.

Δεν έχει πρόβλημα το router μου, ούτε θα βγω στην περιοχή να ρωτάω αν έχουν πρόβλημα με τη σύνδεση τους οι γείτονες καθώς δεν είναι υποχρέωση μου..

Είναι υποχρέωση της HOL να το διορθώσει!

Είναι τόσο απαράδεκτοι που μας κοροϊδεύουν για μήνες.

Μάλιστα σήμερα ο τεχνικός με τον οποίο μίλησα τηλεφωνικά (πριν μου πει ότι το πρόβλημα θα παραμείνει για πάντα,,,,,,...) μου είπε για κάποιες δηλώσεις που είχε κάνει μέλος της οικογένειας μου μήνες πριν όταν πρωτοεμφανίστηκε το πρόβλημα.. Δηλώσεις άσχετες. Οι τύποι είναι απαράδεκτοι!

Εφόσον στη HOL είναι απαράδεκτοι ερασιτέχνες και δεν ασχολούνται με τα σοβαρά προβλήματα των συνδρομητών τους το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να απευθυνθούμε στον ΟΤΕ και με την προϋπόθεση ότι θα διορθώσουν τα καλώδια θα προχωρήσουμε σε σύναψη συμβολαίου μαζί τους. Ίσως έτσι είναι πιο πρόθυμοι να πράξουν το αυτονόητο..

- - - Updated - - -


Να φανταστώ ότι εννοούν στο κομμάτι του δικτύου " Σπιτι σου ---> ΚΑΦΑΟ"
Από εκεί μέχρι το Κέντρο τα βρίσκουν ΟΚ ;




Έχω σχεδόν το ίδιο πρόβλημα εδώ και.... 3 - 4 - 5 χρόνια (έχω χάσει κι εγώ τον λογαριασμό πια) όχι από HOL αλλά από ΟΤΕ. Συνεχείς αποσυνδέσεις σε άσχετα διαστήματα.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δίνεις βλάβη στη βλάβη στα καπάκια. Μόλις φεύγει ο τεχνικός και σου ξαναδημιουργείται το πρόβλημα, τηλέφωνο για βλάβη.
Έτσι έκανα και κάποια στιγμή ήρθαν έσκαψαν απέναντι και είπαν πως έκαναν αλλαγή γραμμής. Φιφες. Όχι πως διόρθωσαν το πρόβλημα. Από 15-20 disconnects που είχα τώρα έχω 5 με 10.

Μάλλον ισχύει το ότι για έναν συνδρομητή σιγά μην κινήσουν διαδικασίες. Πάντως ψάξε λιγάκι στους όρους του συμβολαίου σου. Ίσως υπάρχει κάτι ενδιαφέρων.

Ναι αυτό είπαν ότι είναι πρόβλημα από ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι μου...
Και το ΚΑΦΑΟ είναι 15 μέτρα από το σπίτι μου.. Τεράστια απόσταση για αυτούς από ότι φαίνεται..

- - - Updated - - -


Τότε γιατί ανοίγεις θέμα! Αφού έτσι είναι τα πράγματα και δεν θέλεις την βοήθεια από κάποιον στο φόρουμ, όλα τα άλλα είναι περιττά!

Βοήθεια σε τι? Ανέφερα ότι δεν είναι πρόβλημα του router μου αλλά καλωδίων του ΟΤΕ.

MitsosDaBest13
05-12-14, 02:28
@ MrAoua Τελικά καλά είπε ο Hannibal πιο πάνω... Δεν άνοιξες το θέμα για βοήθεια, αλλά μόνο για να κράξεις τη HOL, για μια περίπτωση που δεν ευθύνεται αυτή! :hammered: Αν όντως φταίει κάποιο καλώδιο του ΟΤΕ, η HOL δε μπορεί να κάνει τίποτα. Μόνο ο ΟΤΕ μπορεί να επέμβει σε τέτοιες περιπτώσεις, γιατί είναι δικό του το δίκτυο. H HOL ενημέρωσε τον ΟΤΕ για τη βλάβη και αυτός με τη σειρά του σήκωσε τα χέρια ψηλά... Αν θεωρείς πως με τον ΟΤΕ η γραμμή σου θα φτιάξει, πήγαινε σε αυτόν. Όσο για την εξυπηρέτηση της HOL, τολμώ να πω ότι είναι καλύτερη ακόμα και από του ΟΤΕ και σε καμία περίπτωση δεν είναι ερασιτέχνες, όπως λες. Ακόμα και στα e-mail απαντάνε πολύ πιο γρήγορα σε σχέση με άλλους.

Μια δική μου ιστορία: Εγώ πέρσι είχα πρόβλημα με χαμηλό συγχρονισμό. Δηλώνω βλάβη με e-mail και παράλληλα ζήτησα και ένα τσάμπα Netfaster router (το ΖΤΕ που δίνει η HOL είναι βλακεία). Τετάρτη απόγευμα με παίρνει τηλέφωνο γυναίκα τεχνικός. Αφού μ' έβαλε να δοκιμάσω το router σε όλες τις πρίζες, τελικά μου είπε πως θα στείλει τεχνικό να το δει και πως αυτή θ' αναλάβει προσωπικά το θέμα μου! Πέμπτη απόγευμα με παίρνει μια άλλη κοπέλα από τη HOL για να κανονίσουμε τι ώρα θα έρθει ο τεχνικός και μου λέει την επόμενη 3-5 μ.μ.. Παρασκευή απόγευμα λοιπόν, εμφανίζεται ο τεχνικός 4 παρά. Αφού έκανε μετρήσεις στο διαμέρισμά μου και στον κατανεμητή κάτω, μου είπε είναι θέμα ΟΤΕ και πήρε τηλέφωνο αμέσως την άλλη κοπέλα τεχνικό να της το πει. Παρασκευή δηλώθηκε η βλάβη και την Τρίτη ο ΟΤΕ άλλαξε το ζεύγος καλωδίων και η γραμμή έφτιαξε!! Στην τελευταία επικοινωνία που είχα μ' εκείνη την τεχνικό εκείνη την Τρίτη που με ρώτησε αν είναι όλα ΟΚ, της ζήτησα SNR 6 και μου το έβαλε αμέσως. Σε συνδυασμό με το νέο router, από 'κει που το Speedtest μου έδειχνε 8 Mbps, αφού έφτιαξε η βλάβη πήγε σχεδόν 18 Mbps!!! Μέχρι στιγμής βρίσκω την εξυπηρέτηση της HOL εξαιρετική, σε διάφορα θέματα, γι' αυτό πιστεύω πως τους αδικείς... :rolleyes: :respekt:

dkmaster
05-12-14, 04:47
MrAoua έχεις πραγματικά πολλή πλάκα. Πέραν του ότι είναι προφανές πως δεν έχεις ιδέα του πως δουλεύει η υπηρεσία σου, δε θέλεις να μάθεις κιόλας. Το θέμα θα έπρεπε να είχε κλειδωσει μόλις απαντησες ότι δε φταίει το ρουτερ σου όταν σου ζήτησαν τα στατιστικά οι συμφορουμιτες.

Επίσης πήγαινε στον ΟΤΕ και πες τους ότι θα κάνεις συμβόλαιο αν δεσμευτουν ότι θα φτιάξουν την βλάβη. Θα πεθάνουν από τα γέλια.

Cerigo
05-12-14, 13:50
Εδώ και 2 μήνες περίπου γίνεται διερεύνηση ενός περίεργου προβλήματος που έχω με αποσυνδέσεις. Έγινε επίσκεψη τεχνικού της hol στο σπίτι, δηλώθηκε βλάβη στον ΟΤΕ, έγιναν αλλαγές στο προφίλ και ό,τι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς. Τελικά φαίνεται ότι το πρόβλημα λύθηκε (3 εβδομάδες χωρίς αποσύνδεση). Και ο τεχνικός που με παίρνει τηλέφωνο είναι πάντα ο ίδιος!
Και σ' εμένα ίδιες κινήσεις γινόταν. Ίσως να μην ήταν καλωδιακό το πρόβλημα σου. Ίσως να σου έκαναν αναδρομολόγηση. Σημασία έχει ότι στο διόρθωσαν.
Τέσπα. Μην κλέβω το θέμα του φίλου.


Συν ότι χωρίς να το ζητήσω και χωρίς ουσιαστικά να μείνω για κάποιο διάστημα χωρίς υπηρεσία έγινε έκπτωση στο λογαριασμό... :respekt:

!!!


Νομίζω κι εγώ ότι αυτό είναι το σωστό. Βέβαια παίζει ρόλο και ο τρόπος που επικοινωνεί ο πελάτης μαζί τους ... :whistle:
Ε ναι. Σίγουρα παίζει το ρόλο του. Αλλά όπως και να το κάνουμε κάποιος εκνευρισμός θα υπάρχει όταν δεν φαίνεται φως μετά από τόσο καιρό.





Εφόσον στη HOL είναι απαράδεκτοι ερασιτέχνες και δεν ασχολούνται με τα σοβαρά προβλήματα των συνδρομητών τους το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να απευθυνθούμε στον ΟΤΕ και με την προϋπόθεση ότι θα διορθώσουν τα καλώδια θα προχωρήσουμε σε σύναψη συμβολαίου μαζί τους. Ίσως έτσι είναι πιο πρόθυμοι να πράξουν το αυτονόητο..

Αδερφέ όχι. Το πρόβλημα σου δεν θα λυθεί απλώς αλλάζοντας εταιρία. Όλες το δίκτυο του του ΟΤΕ χρησιμοποιούν για να φέρουν Internet στα σπίτια μας.
Μιλάμε πάντα για το κομμάτι του δικτύου ΚΑΦΑΟ ---> Σπίτι.
Η μόνη λύση που μπορεί να δώσει τέλος στο πρόβλημα σου είναι να γίνει αναδρομολόγηση της γραμμής σου. Να πάρεις δηλαδή γραμμή από άλλο ΚΑΦΑΟ εκεί κοντά.

Κατά πόσο όμως αυτό είναι δυνατόν δεν το ξέρω. Ίσως κάποιο από τα παιδιά εδώ μέσα να ξέρει 2 πράγματα παραπάνω.

hannibal_
05-12-14, 14:15
Κλασική περίπτωση νεοέλληνα του στιλ να ψοφήσει του γείτωνα ο γαίδαρος.

Του ζητάνε να δείξει τα στατιστικά της γραμμής του και το θεωρεί περιτό :down:
Του λένε, δες λίγο οι γείτωνες πως συγχρονίζουν και αν έχουν παρόμοια προβλήματα, που θα δείξει αν το πρόβλημα είναι γενικότερο ή μόνο σε αυτόν. Δεν είναι υποχρέωση του :down:
Στο τέλος κλείνει και με ένα, Ζήτω η Ελλάς! :clap:

Φίλε, δεν νομίζω να θέλεις να φτιαχτεί το πρόβλημα σου. Μάλλον γουστάρεις τέτοιες καταστάσεις και όσο δεν φτιάχνετε σε ανεβάζουν, δεν εξηγήται αλλιώς η συμπεριφορά σου.

sdikr
05-12-14, 14:18
Χαλαρώστε λίγο παιδες, ο χρήστης έχει πρόβλημα και πολύ σωστά ζητάει απο τον πάροχο του να του δώσει λύση, ο παροχος έστειλε τεχνικό στο σπίτι και είπε οτι δεν είναι πρόβλημα στο σπίτι ή στο ρουτερ


Στην συγκεκριμένη περίπτωση καλά κάνει και τους κράζει όσο και να πειράζει σε κάποιους

Gianniskriti
05-12-14, 15:02
Κλασική περίπτωση νεοέλληνα του στιλ να ψοφήσει του γείτωνα ο γαίδαρος.

Του ζητάνε να δείξει τα στατιστικά της γραμμής του και το θεωρεί περιτό :down:
Του λένε, δες λίγο οι γείτωνες πως συγχρονίζουν και αν έχουν παρόμοια προβλήματα, που θα δείξει αν το πρόβλημα είναι γενικότερο ή μόνο σε αυτόν. Δεν είναι υποχρέωση του :down:
Στο τέλος κλείνει και με ένα, Ζήτω η Ελλάς! :clap:

Φίλε, δεν νομίζω να θέλεις να φτιαχτεί το πρόβλημα σου. Μάλλον γουστάρεις τέτοιες καταστάσεις και όσο δεν φτιάχνετε σε ανεβάζουν, δεν εξηγήται αλλιώς η συμπεριφορά σου.
Ε καλα μην υπερβάλεις κι εσυ, κανεις την τριχα τριχια, το παλικαρι αδικειται καταφορα αφου η εταιρια του του απανταει "η γραμμη σας θα μεινει με 0,14mbps και θα συνεχισετε να μας πληρωνετε για εως 24mbps", κι εσενα φιλαρακι μαλλον θα σε επνιγε το αδικο και θα εγραφες ζητω η Ελλας, οποτε μην τρελαινεσαι, φιλικα στα λεω. Τωρα οντως, το παλικαρι θα επρεπε να ειναι λιγο πιο συνεργασιμο και να ανεβαζει τα στοιχεια που του ζηταμε, ισως βρεθει λαβρακι γιατι καποιες φορες στα φορουμ ποσταρουν ατομα που ξερουν πιο πολλα απο τους τεχνικους του ΟΤΕ. Φιλαρακι συνεργασου!

dkmaster
05-12-14, 15:13
Νομίζω ότι κάπου χάσατε το νόημα οι περισσότεροι. Για να του απαντάει ο πάροχος ότι δεν φτιάχνεται αυτό σημαίνει, αποστολή τεχνικού HOL στο χώρο του και στο δίκτυο. Αποστολή τεχνικού ΟΤΕ στο δίκτυο και έπειτα συνδυαστικό. Εφόσον δεν επιδέχεται διόρθωσης καθώς απ' ότι καταλαβαίνω μάλλον θα πρέπει να παίξει σκάψιμο και ο ΟΤΕ δεν το κάνει εύκολα αυτό, του είπαν την ψυχρή αλήθεια. Η κάθε εταιρία δεν είναι μακάκας να του λέει του άλλου με το παραμικρό ότι δεν διορθώνεται και να χάνει πελάτες.
Και 1000000000000 φορές να δηλώσει την βλάβη θα πάρει την ίδια απάντηση.
Οι επιλογές του; 1) Παραμένει ως έχει και πάει σε φθηνότερο πακέτο, 2)ζητάει έκπτωση καθώς αδυνατεί ο πάροχος να προσφέρει να συμφωνηθέντα, 3) πάει σε άλλο πάροχο και κατά 99% τραβάει τα ίδια.

Ειδικά αν το πρόβλημα είναι μόνο του TS και αν απαιτείται και σκάψιμο τότε δεν παίζει να ασχοληθεί ποτέ ο ΟΤΕ. Το σκάψιμο κοστίζει δυστυχώς.

jkoukos
05-12-14, 15:24
Χαλαρώστε λίγο παιδες, ο χρήστης έχει πρόβλημα και πολύ σωστά ζητάει απο τον πάροχο του να του δώσει λύση, ο παροχος έστειλε τεχνικό στο σπίτι και είπε οτι δεν είναι πρόβλημα στο σπίτι ή στο ρουτερ

Στην συγκεκριμένη περίπτωση καλά κάνει και τους κράζει όσο και να πειράζει σε κάποιους
Μα τι φταίει ο πάροχος (HOL) , όταν ο ίδιος ο χρήστης αναφέρει (http://www.adslgr.com/forum/threads/851233-Hol-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%B9!?p=5559118#post5559118) ότι είναι καλωδιακό το πρόβλημα και προφανώς ο ΟΤΕ δεν προτίθεται να επιληφθεί για χ λόγους. Μια χαρά τα λέει (http://www.adslgr.com/forum/threads/851233-Hol-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%B9!?p=5559507#post5559507) ο @dkmaster.

Όσο και αν καταλαβαίνω τον εκνευρισμό του από την κατάσταση, ο πάροχος δεν φταίει σε τίποτα για να γράφει τέτοιους χαρακτηρισμούς.

hannibal_
05-12-14, 15:29
Ναι ρε παιδιά, υπερβάλω. Αλλά ποιός ο λόγος να ανοίξει κάποιος ένα θέμα όταν εκ των προτέρων δεν σκοπεύει να ακολουθήσει κάποιες συμβουλές;

Για να εξηγήσω καλύτερα.

1) HOL έχω και εγώ και έχω γράψει σε άλλο θέμα ότι όταν μιλάω μαζί τους, τους ηχογραφώ (εν γνώση τους) γιατί μου κάνανε διάφορα στην αρχή.
2) Όταν έγραψα για ένα θέμα που αντιμετώπιζα, τα παιδιά εδώ μου ζητήσανε τα στατιστικά του router μου. Φυσικά και τα έβαλα και τους ευχαριστώ που κάτσανε και ασχοληθήκανε!
3) Όταν αντιμετώπιζα προβλήματα, το πρώτο πράγμα που έκανα ήτανε να μιλήσω με γείτωνες που έχουν HOL ή OTE. (αυτά έχουμε στην περιοχή μου). Κάνοντας την συγκεκριμένη εποικοινωνία αμμέσως καταλάβαινα αν το πρόβλημα είναι σε εμένα ή και σε όλους και ενημέρωνα την HOL.
4) Τεχνικός ήρθε 2 φορές και ήταν ευγενέστατος. Οταν αποδείχτηκε ότι το πρόβλημα ήταν του ΟΤΕ, αντιθέτος ο τεχνικός του ΟΤΕ ήταν αγενής και μουτζούφης. (κατίφια)
5) Μου πιστώσανε 2 πάγεια λόγο των παραπόνων που έκανα. Τα παράπονα όμως δεν ήταν του στιλ αέρα κουβέντα, μην μου χαλάτε τη διακόσμηση κτλ. Κύριοι, ήρθε συνεργείο έκανε μετρήσεις, ιδού τα αποτελέσματα.
6) Μην περιμένουμε τα πράγματα να λυθούν μαγικά.

Αυτά

sdikr
05-12-14, 15:48
Μα τι φταίει ο πάροχος (HOL) , όταν ο ίδιος ο χρήστης αναφέρει (http://www.adslgr.com/forum/threads/851233-Hol-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%B9!?p=5559118#post5559118) ότι είναι καλωδιακό το πρόβλημα και προφανώς ο ΟΤΕ δεν προτίθεται να επιληφθεί για χ λόγους. Μια χαρά τα λέει (http://www.adslgr.com/forum/threads/851233-Hol-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%B9!?p=5559507#post5559507) ο @dkmaster.

Όσο και αν καταλαβαίνω τον εκνευρισμό του από την κατάσταση, ο πάροχος δεν φταίει σε τίποτα για να γράφει τέτοιους χαρακτηρισμούς.


Ο Πελάτης όμως πληρώνει την Hol, δεν ξέρει κανέναν ΟΤΕ, η απάντηση απο την πλευρά τους αυτό είναι δεν έχει κάτι άλλο δεν είναι ότι καλύτερο.

jkoukos
05-12-14, 16:07
Η απάντηση της HOL προφανώς δόθηκε από ενημέρωση του ΟΤΕ.
Δυστυχώς οι γραμμές ανήκουν στον ΟΤΕ, όπως γνωρίζεις, και μόνο αυτός είναι υπεύθυνος για τις καλωδιακές βλάβες. ΚΑΝΕΙΣ άλλος βάσει κανονισμού.

Υπάρχει και η λύση της μετάβασης σε άλλον πάροχο ή ακόμη και στον ΟΤΕ, αλλά φυσικά όχι με την απαίτηση που αναφέρει, καθώς θα γελάνε και οι πέτρες:

Εφόσον στη HOL είναι απαράδεκτοι ερασιτέχνες και δεν ασχολούνται με τα σοβαρά προβλήματα των συνδρομητών τους το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να απευθυνθούμε στον ΟΤΕ και με την προϋπόθεση ότι θα διορθώσουν τα καλώδια θα προχωρήσουμε σε σύναψη συμβολαίου μαζί τους. Ίσως έτσι είναι πιο πρόθυμοι να πράξουν το αυτονόητο.

sdikr
05-12-14, 16:16
Η απάντηση της HOL προφανώς δόθηκε από ενημέρωση του ΟΤΕ.
Δυστυχώς οι γραμμές ανήκουν στον ΟΤΕ, όπως γνωρίζεις, και μόνο αυτός είναι υπεύθυνος για τις καλωδιακές βλάβες. ΚΑΝΕΙΣ άλλος βάσει κανονισμού.

Υπάρχει και η λύση της μετάβασης σε άλλον πάροχο ή ακόμη και στον ΟΤΕ, αλλά φυσικά όχι με την απαίτηση που αναφέρει, καθώς θα γελάνε και οι πέτρες:

Ναι το γνωρίζω, αλλά και πάλι ο παρόχος του θα πρέπει να μιλήσει με τον ΟΤΕ. βάση κανονισμού

Ακόμα ο Παρόχος του θα έπρεπε να τον ενημερώσει νωρίτερα απο τους 5 μήνες που πήρε ο πελάτης τηλέφωνο για να μάθει τι γίνεται.

Veldrin
05-12-14, 16:22
Εγώ ξέρω πως αν δε δώ τα στατιστικά του ρούτερ, όλα αυτά που αναφέρει ο συμφορουμίτης τα θεωρώ λόγια του αέρα και όλοι οι υπόλοιποι κάνουμε εικασίες.

Πρόβλημα->Ανάλυση Δεδομένων->Συμπέρασμα.

Αν λείπει το μεσαίο, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι ψυχολογική υποστήριξη.

dkmaster
05-12-14, 16:34
Sdikr η απάντηση της Hol δόθηκε αφότου μίλησε με τον ΟΤΕ, τι άλλο δηλαδή να κάνει; Να πάει με καραμπινα στους τεχνικους του ΟΤΕ να το φτιάξουν;
Όσο για τους 5 μήνες είμαι σίγουρος ότι δήλωσε τη βλάβη τότε, έγινε ο έλεγχος και είτε βελτιώθηκε και το άφησε είτε δεν άλλαξε κάτι και το παράτησε ή του ειπαν και τότε το ίδιο και απλά είπε να ξαναδοκιμασει. Αν και από οτι κατάλαβα έχει 5 μήνες πρόβλημα και περίμενε να τον καλέσει η Hol να του το πει και όχι το αντίθετο.

jkoukos
05-12-14, 16:56
Ναι το γνωρίζω, αλλά και πάλι ο παρόχος του θα πρέπει να μιλήσει με τον ΟΤΕ. βάση κανονισμού

Ακόμα ο Παρόχος του θα έπρεπε να τον ενημερώσει νωρίτερα απο τους 5 μήνες που πήρε ο πελάτης τηλέφωνο για να μάθει τι γίνεται.
Αυτό που κατάλαβα (αν κατάλαβα σωστά) από τα γραφόμενα είναι ότι μετά την πρώτη δήλωση βλάβης και την διαπίστωση ότι είναι καλωδιακό πρόβλημα, πρέπει να έγινε ενημέρωση απλά όχι στον TS (πιθανόν απουσίαζε). Απλά, έμεινε με την εντύπωση ότι θα φτιαχτεί κάποια στιγμή.

Μάλιστα σήμερα ο τεχνικός με τον οποίο μίλησα τηλεφωνικά (πριν μου πει ότι το πρόβλημα θα παραμείνει για πάντα,,,,,,...) μου είπε για κάποιες δηλώσεις που είχε κάνει μέλος της οικογένειας μου μήνες πριν όταν πρωτοεμφανίστηκε το πρόβλημα.. Μάντης δεν είμαι για να ξέρω τι πραγματικά έγινε. Απλά συμπεραίνω από τα γραφόμενα.

orck
05-12-14, 17:00
Δηλαδη εαν αγορασω ενα υπολογιστη Dell και χαλασει η καρτα γραφικων Ati, εγω σαν πελατης θα πρεπει να μιλησω με την Ati στην Αμερικη η με τo καταστημα αγορας; Μπερδευομαι λιγο με αυτα που διαβαζω εδω μεσα :)

dkmaster
05-12-14, 17:12
Orck είναι ανομοια πράγματα αυτά που συγκρινεις. Προφανώς σε αυτή την περίπτωση θα μιλησεις με το κατάστημα γιατί έχει αναλάβει να επιδιορθωνει όλα τα εξαρτήματα του υπολογιστη της από όπου και αν προέρχονται.Όμως δε θα σου φταίει το κατάστημα που σου χάλασε η κάρτα. Στην Ελλάδα οι παροχοι δεν έχουν αναλάβει και ουτε πρόκειται την επιδιορθωση του δικτου. Επίσης δεν του ειπε κανεις να μιλήσει με τον ΟΤΕ. Του είπαν ότι το πρόβλημα δεν ειναι επιλυσιμο.

Cerigo
05-12-14, 17:31
[...]Του είπαν ότι το πρόβλημα δεν ειναι επιλυσιμο.


Με κίνδυνο να γελοιοποιηθώ [λόγω του ότι όπως είπα και πιο πάνω, δεν το γνωρίζω στα σίγουρα το θέμα "Αναδρομολόγηση δικτύου" ] θα ξαναπώ πως μια λύση θα ήταν να του φέρουν γραμμή από άλλο ΚΑΦΑΟ. Κι ας είναι από 200 μέτρα μακρυά αντί για τα 15 που είναι τώρα. Μπορεί να χάσει ελάχιστα σε ταχύτητα θα κερδίσει όμως σε σταθερότητα.
Και είναι και τελείως ανέξοδο.

jkoukos
05-12-14, 17:41
@Gerico, δεν γίνεται αυτό. Κάθε οικοδομή συνδέεται στη πιο κοντινή καμπίνα, όποια είναι αυτή την χρονική στιγμή της ανέγερσης.
Αν θέλει ο ιδιοκτήτης μπορεί να αιτηθεί στον ΟΤΕ να γίνει η αναδρομολόγηση που λες, αναλαμβάνοντας το κόστος και την αδειοδότηση των εργασιών.
Αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα εγκριθεί, ειδικά στα αστικά κέντρα με υπόγειο δίκτυο.

iliteo
05-12-14, 18:07
Να πω και 'γω δυο λόγια.. γιατί βλέπω οτι η συζήτηση μακραίνει................

Τεχνικά μιλώντας, δεν είναι δυνατόν να μειωθεί η ταχύτητα Upload (από μία βλάβη καλωδίου)
χωρίς ταυτόχρονα να μην επηρεαστεί και το Download!
Όλοι ξέρουμε οτι όταν υπάρχει βλάβη στην γραμμή, το πρώτο που επηρεάζεται είναι το Download
και λιγότερο το Upload λόγω της διαφοράς του φάσματος συχνοτήτων.
Δυστυχώς ή ευτυχώς.. το καλώδιο δεν ξεχωρίζει Download από Upload
Εγώ βλέπω οτι στην μοναδική φωτο που ανέβασε ο ενδιαφερόμενος,
το Download του είναι πλήρες.. για το 6Mbps πρόγραμμα που έχει.
Έτσι λοιπόν, αμφισβητώ τα λεγόμενα του ts ευθέως.
Γιαυτό του ζήτησα και τα στατιστικά του άλλωστε...
Βεβαίως δεν ήθελε να μου τα δώσει.. ο καθένας καταλαβαίνει γιατί..!

Θα περίμενα σε τέτοιες περιπτώσεις, -όταν δηλ. κάποιος γράφεται σε ένα forum (Εγγραφή 04-12-2014 στην συγκεκριμένη περίπτωση)
και στο πρώτο του μήνυμα καταφέρεται χωρίς αποδείξεις κατά ενός οποιουδήποτε provider, το τοπικ αυτό να :lock:

Φαίνεται εδώ ακολουθείται άλλη πολιτική.. (το έχω δει και σε άλλες περιπτώσεις).
Σας αφήνω να συνεχίσετε την ...χαλαρή κουβεντούλα... (..και βγαίνω από το τόπικ..)

MrAoua
05-12-14, 22:10
MrAoua έχεις πραγματικά πολλή πλάκα. Πέραν του ότι είναι προφανές πως δεν έχεις ιδέα του πως δουλεύει η υπηρεσία σου, δε θέλεις να μάθεις κιόλας. Το θέμα θα έπρεπε να είχε κλειδωσει μόλις απαντησες ότι δε φταίει το ρουτερ σου όταν σου ζήτησαν τα στατιστικά οι συμφορουμιτες.

Περισσότερη ειρωνεία παρακαλώ! Αυτό μόνο έχεις?? Λίγος είσαι!

- - - Updated - - -

[QUOTE=hannibal_;5559453]Κλασική περίπτωση νεοέλληνα του στιλ να ψοφήσει του γείτωνα ο γαίδαρος.

Του ζητάνε να δείξει τα στατιστικά της γραμμής του και το θεωρεί περιτό :down:
Του λένε, δες λίγο οι γείτωνες πως συγχρονίζουν και αν έχουν παρόμοια προβλήματα, που θα δείξει αν το πρόβλημα είναι γενικότερο ή μόνο σε αυτόν. Δεν είναι υποχρέωση του :down:
Στο τέλος κλείνει και με ένα, Ζήτω η Ελλάς! :clap:

Φίλε, δεν νομίζω να θέλεις να φτιαχτεί το πρόβλημα σου. Μάλλον γουστάρεις τέτοιες καταστάσεις και όσο δεν φτιάχνετε σε ανεβάζουν, δεν εξηγήται αλλιώς η συμπεριφορά σου.

Φίλε... έχουν πρόβλημα τα καλώδια του ΟΤΕ και εσύ θέλεις στατιστικά του router?
Είχα αγοράσει 7 router όταν παρουσιάστηκε το πρόβλημα για να κάνω δοκιμές! Πιοο γουστάρεις να βάλω για να σου δείξω στατιστικά!
Δεν καταλαβαίνεις ότι το/τα router μου είναι μια χαρά και ότι το πρόβλημα είναι στα καλώδια του ΟΤΕ.

Όσο για το ''Μάλλον γουστάρεις τέτοιες καταστάσεις και όσο δεν φτιάχνετε σε ανεβάζουν'' είσαι άρρωστος φίλε....
Άρχισε με έναν ψυχαναλυτή και θα δεις που θα καταλήξει..

Τις επόμενες 2 σελίδες δεν τις διάβασα... Σίγουρα πρόκειται για υβριστικά μηνύματα σαν τα 2 παραπάνω...

Μάλλον έπεσα σε εργαζομένους/μετόχους της HOL... Περίεργο πραγματικά!!

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΛΟΙΠΟΝ! Η HOL ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΗ ΕΤΑΙΡΙΑ!!

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΜΙΑ ΒΛΑΒΗ ΠΡΙΝ 7 ΜΗΝΕΣ ΣΤΑ ΔΙΚΤΥΑ ΤΟΥ ΟΤΕ ΤΟ UPLOAD ΜΟΥ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, (ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΓΙΟ)
ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ 7 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ...
'' ΔΕ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΕΤΣΙ ''

Μάγκες, αν και από όσους έχουν απαντήσει με ειρωνεία και ύβρεις παραπάνω δε νομίζω ότι ισχύει ο χαρακτηρισμός!
Βρείτε κάτι άλλο να κάνετε από το να κράζετε σε topic των forum!

Και αφού δε σας άρεσε!

ΖΗΤΩ Η HOL!

- - - Updated - - -

Έχουμε κανάλια στο youtube και πάμε στο γραφείο και σε φίλους για να ανεβάσουμε υλικό!
Απίστευτη ταλαιπωρία 7 μήνες!

Από χθες που μας είπαν ότι δε θα διορθωθεί η βλάβη πράγματι εξοργιστήκαμε!

Λυπάμαι πραγματικά που αντί να καταλάβετε με βρίζετε και υπερασπίζεστε τη HOL,,,

Εν τέλει η μόνη λύση είναι να βάλω μέσο στον ΟΤΕ και να το φτιάξουν άμεσα!
Και αυτό θα κάνω!

orck
05-12-14, 22:13
Πες μου τον λογο που ανοιξες αυτο το θεμα; Τι ακριβως ηθελες να διαβασεις;

MrAoua
05-12-14, 22:19
Να πω και 'γω δυο λόγια.. γιατί βλέπω οτι η συζήτηση μακραίνει................

Τεχνικά μιλώντας, δεν είναι δυνατόν να μειωθεί η ταχύτητα Upload (από μία βλάβη καλωδίου)
χωρίς ταυτόχρονα να μην επηρεαστεί και το Download!
Όλοι ξέρουμε οτι όταν υπάρχει βλάβη στην γραμμή, το πρώτο που επηρεάζεται είναι το Download
και λιγότερο το Upload λόγω της διαφοράς του φάσματος συχνοτήτων.
Δυστυχώς ή ευτυχώς.. το καλώδιο δεν ξεχωρίζει Download από Upload
Εγώ βλέπω οτι στην μοναδική φωτο που ανέβασε ο ενδιαφερόμενος,
το Download του είναι πλήρες.. για το 6Mbps πρόγραμμα που έχει.
Έτσι λοιπόν, αμφισβητώ τα λεγόμενα του ts ευθέως.
Γιαυτό του ζήτησα και τα στατιστικά του άλλωστε...
Βεβαίως δεν ήθελε να μου τα δώσει.. ο καθένας καταλαβαίνει γιατί..!

Θα περίμενα σε τέτοιες περιπτώσεις, -όταν δηλ. κάποιος γράφεται σε ένα forum (Εγγραφή 04-12-2014 στην συγκεκριμένη περίπτωση)
και στο πρώτο του μήνυμα καταφέρεται χωρίς αποδείξεις κατά ενός οποιουδήποτε provider, το τοπικ αυτό να :lock:

Φαίνεται εδώ ακολουθείται άλλη πολιτική.. (το έχω δει και σε άλλες περιπτώσεις).
Σας αφήνω να συνεχίσετε την ...χαλαρή κουβεντούλα... (..και βγαίνω από το τόπικ..)


'' Βεβαίως δεν ήθελε να μου τα δώσει.. ο καθένας καταλαβαίνει γιατί..! ''

Εγώ δεν καταλαβαίνω! Τι εννοείς?

Θέλετε στατιστικά του router?
Δώστε μου οδηγίες παρακαλώ τι πρέπει να κάνω και τι να στείλω γιατί πολλοί αμφισβητούν εδώ μέσα τα λεγόμενα μου,..,

- - - Updated - - -


Πες μου τον λογο που ανοιξες αυτο το θεμα; Τι ακριβως ηθελες να διαβασεις;

Τι στο διάολο πρέπει να κάνω για να διορθωθεί η βλάβη! Αυτό θέλω!

dkmaster
05-12-14, 22:23
Για μια ακόμα φορά δειχνεις ότι δεν ξέρεις πως λειτουργεί η υπηρεσία σου. Το σχόλιο μου δεν ήταν υβριστικο. Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις και τις επόμενες σελίδες σου εξηγώντας ακριβώς πως έχει η κατάστασή σου. Τα στατιστικά του ρουτερ δεν τα θέλουμε για να δούμε αν είναι καλό το ρουτερ αλλά για να δούμε την κατάσταση της γραμμης. Το speedtest που εβαλες δείχνει το απόλυτο τίποτα για να σε βοηθήσει καποιος. Όσο για το υπάλληλος, θέλω η εφορια να μου επιστρέψει 1000000 ευρώ, μη που πεις δε γίνεται γιατί τότε δουλευεις σε εφορια.

Δεν μπορείς να διορθώσεις κάτι που σου είπε αυτός ο παροχος ότι δεν διορθώνεται. Σου έδωσα τις επιλογές σου στην προηγούμενη σελίδα.

MrAoua
05-12-14, 22:26
Δώστε μου οδηγίες παρακαλώ τι πρέπει να κάνω και τι να στείλω γιατί πολλοί αμφισβητούν εδώ μέσα τα λεγόμενα μου,..,

Για όσους δεν έχουν ήδη δει είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και έκανα register για αυτόν ακριβώς το λόγο,
Χθες δεν ήμουν σε φάση να μπω σε διαδικασίες που δε γνωρίζω για να στείλω στατιστικά του router αφού έχει έρθει ένας τεχνικός στο σπίτι για μετρήσεις και έχει διαπιστωθεί μήνες τώρα πρόβλημα στο δίκτυο και όχι στο router μου... Για αυτό και το θεώρησα περιττό!!!!
Εφόσον όμως διακρίνω πολύ δυσπιστία, ειρωνεία και ύβρεις..
Δώστε οδηγίες γiα το τι πρέπει να κάνω παρακαλώ για να στείλω στατιστικά του router!

- - - Updated - - -


Για μια ακόμα φορά δειχνεις ότι δεν ξέρεις πως λειτουργεί η υπηρεσία σου. Το σχόλιο μου δεν ήταν υβριστικο. Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις και τις επόμενες σελίδες σου εξηγώντας ακριβώς πως έχει η κατάστασή σου. Τα στατιστικά του ρουτερ δεν τα θέλουμε για να δούμε αν είναι καλό το ρουτερ αλλά για να δούμε την κατάσταση της γραμμης. Το speedtest που εβαλες δείχνει το απόλυτο τίποτα για να σε βοηθήσει καποιος. Όσο για το υπάλληλος, θέλω η εφορια να μου επιστρέψει 1000000 ευρώ, μη που πεις δε γίνεται γιατί τότε δουλευεις σε εφορια.

Με γνωρίζεις προσωπικά?
Είμαστε τρεις δικηγόροι στο σπίτι δυστυχώς δεν είμαστε τεχνικοί του ΟΤΕ!
ΝΑΙ δε γνωρίζω πως λειτουργούν τα δίκτυα του ΟΤΕ και το router! Λυπάμαι σπούδασα άλλο αντικείμενο!
Λυπάμαι που δε γνωρίζω
Ασχολήσου με κάτι άλλο παρακαλώ!
Και σταμάτα το τρολλάρισμα στο thread μου!
Ευχαριστώ πολύ!

dikal
05-12-14, 22:45
Τι μοντέλο ρούτερ έχεις? Μπες με browser στο 192.168.1.1 (ή 2.1) με username/password το admin (εκτός αν το άλλαξες) και δώσε μας στατιστικά της γραμμής π.χ. ταχύτητα Download/Upload που κλείδωσε το ρούτερ, το SNR Margin και το Attenuation.



Είχα αγοράσει 7 router όταν παρουσιάστηκε το πρόβλημα για να κάνω δοκιμές! Πιοο γουστάρεις να βάλω για να σου δείξω στατιστικά!


Σύνδεσε το ρούτερ που σου έδωσε η Hol και γράψε τα παραπάνω στοιχεία που αναφέρει ο MitsosDaBest13. Φωτογραφίες ξέρεις να ανεβάζεις. Αν δεν ξέρεις που να βρεις αυτά τα στοιχεία, γράψε ποιος είναι ο τύπος του ρούτερ και κάποιος από εδώ θα βρεθεί να σου πει που βρίσκονται.

jkoukos
05-12-14, 22:47
Τρία πουλάκια ...
Αν όντως είσαι δικηγόρος, τουλάχιστον θα είχες τα απαραίτητα εφόδια να καταλαβαίνεις τι σου λένε οι άλλοι (σχετικοί ή μη) σε ένα θέμα που καταφανώς είναι έξω από τα νερά σου.
ΟΧΙ, η HOL δεν είναι η καλύτερη εταιρεία.
OXI, η HOL δεν φταίει στην δικιά σου περίπτωση και πολύ κακώς χρησιμοποιείς απαράδεκτους χαρακτηρισμούς.
ΟΧΙ, ούτε ο ΟΤΕ ούτε άλλος πάροχος υπηρεσίας, θα εγγυηθεί επίλυση τυχόν προβλήματος, σε γραμμή που δεν του ανήκει. Μπορείς όμως να κάνεις φορητότητα στον οποιονδήποτε, αφού είσαι δυσαρεστημένος από την HOL. Κανείς δεν έχει αντίρρηση με αυτό.

dkmaster
05-12-14, 22:48
Δεν τρολαρω δυστυχώς. Απλώς αρνησε να ακουσεις

bromiaris1gr
05-12-14, 23:07
Σύντροφε ελπίζω να έχεις λιγότερη επιθετικότητα με τους πελάτες σου καθότι δικηγόρος και μην επιτίθεσαι σε άτομα που εσύ τους ζητάς βοήθεια..
Έθεσες ένα πρόβλημα και το ποιο απλό είναι να σου ζητήσουν τα στατιστικά της γραμμής σου… και εσύ αρνείσαι και λες αλα ντι άλλον..
Ακόμα αρνείσαι να ρωτήσεις σε κανέναν γείτονα να δεις αν είναι μόνο δικό σου πρόβλημα ή γενικότερο…
Σου λένε ότι η κάθε ΗΟL δεν έχει το παραμικρό δικαίωμα να επέμβει στην καλωδίωση του ΟΤΕ και ωρύεσαι.
Διότι το δίκτυο του ΟΤΕ του ανήκει…
Απλά η κάθε ιδιωτική εταιρία νοικιάζει υπηρεσίες … της βλάβες στο δίκτυο του της αναλαμβάνει ο ΟΤΕ.
Το ότι ο ΟΤΕ σε γράφει στα παλαιότερα των υποδημάτων του είναι θέμα του ΟΤΕ και όχι της ΗΟL.. τόσο απλά!
Δεν είναι εμπορικό – ναυτικό δίκαιο για να σε μπερδεύει...:oneup:

hannibal_
05-12-14, 23:33
........
ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ
..........


Υπάρχουν και άλλα ιδρύματα στα οποία μπορεις να αποτανθείς να σου λύσουν το προβλημα. Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα τηλέφωνο εδω (http://www.dromokaiteio.gr/). Μην απελπίζεσε και το πρόβλημα σου θα ληθεί!

PS Αν δεν το έχεις καταλάβει μέχρι τώρα, είμαι πράκτωρας της HOL. Θα πρέπει και αυτό όμως να το αναφέρεις :oneup:

MitsosDaBest13
06-12-14, 03:46
@ MrAoua Εγώ σε χαρακτήρισα μόνο άδικο! Δε σου είπα τίποτ' άλλο. Απλά με αυτά που γράφεις δίνεις τροφή για τρολάρισμα... Σου ζητάμε στατιστικά του ρούτερ μήπως δούμε κάτι, αλλά εσύ λες όχι και προτιμάς να κράζεις τη HOL χωρίς να φταίει... Κάποιοι διαβάζοντας το δικό σου post, μπορεί να αλλάξουν γνώμη και τελικά να μην πάνε σε αυτή, δηλαδή να χάσει πελάτες... Αφού επαγγέλλεσαι δικηγόρος (όπως λες), θα το είχες καταλάβει αυτό... Αν είχες δίκιο που κράζεις τη HOL, δε θα σου έλεγε κανείς τίποτα...

Φυσικά και δεν είμαι υπάλληλος, ούτε μέτοχος της HOL-Vodafone και φαντάζομαι κανείς άλλος εδώ μέσα... Αν δε θες βοήθεια και έχει λήξει η δέσμευση στο συμβόλαιό σου με τη HOL, κάνε μια αίτηση να δεσμευτείς 2 χρόνια στον πανάκριβο ΟΤΕ, να δεις που κατά 99% θα είναι το ίδιο και με Fastpath θα έχεις και αποσυνδέσεις... Εκτός αν είσαι πραγματικά τυχερός με τα καλώδια και η γραμμή σου φτιάξει.

- - - Updated - - -

@ sdikr Αν ο ΟΤΕ χρειάστηκε 5 μήνες να δει ότι η γραμμή δε φτιάχνεται, που ακριβώς φταίει η HOL και τι μπορεί να κάνει αυτή??

dkmaster
06-12-14, 03:47
Νομίζω σε περίπτωση μη επίλυσης προβλήματος, μπορεί να αποδεσμευθεί χωρίς να χρεωθεί έξοδα αποσύνδεσης.

Vitruvian78
06-12-14, 06:29
Δικηγόρος και 1) δεν ακούει τι του λέει ο άλλος, 2) αρνειται να αποδεχθεί (να πω καλύτερα, αδυνατεί να κατανοήςει) το νομικό πλαίσιο για το πώς λειτουργεί και ποιός είναι ο διαχειριστής δικτύου; Αν απαξιεις να διαβασεις και να μαθεις τι ισχύει, τότε να χαμηλώσεις και τις αξιώσεις σου επισης.

MrAoua
07-12-14, 05:45
Υπάρχουν και άλλα ιδρύματα στα οποία μπορεις να αποτανθείς να σου λύσουν το προβλημα. Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα τηλέφωνο εδω (http://www.dromokaiteio.gr/). Μην απελπίζεσε και το πρόβλημα σου θα ληθεί!

PS Αν δεν το έχεις καταλάβει μέχρι τώρα, είμαι πράκτωρας της HOL. Θα πρέπει και αυτό όμως να το αναφέρεις :oneup:

- αποτανθείς; Εννοείς αποταθείς;
Μη χρησιμοποιείς ''δύσκολες'' λέξεις εκτίθεσαι!
- απελπίζεσε; Εννοείς απελπίζεσαι;
- πράκτωρας;
Τι είναι αυτό;
Πράκτωρ 000, ο γνωστός σε όλους ΘΒ, ή εννοείς πράκτορας?

Το πρόβλημα μου λοιπόν θα ληθεί! με το www.dromokaiteio.gr; Ευχαριστώ πολύ!
Αλλά κι εδώ λάθος έκανες,,,, μάλλον εννοείς λυθεί!

Πολλά ορθογραφικά λάθη! Λυπηρό!

Λοιπόν διάβασε γραμματική Δημοτικού (Τριανταφυλλίδη) και σε μερικά χρόνια όταν θα είσαι έτοιμος έλα να συζητήσουμε!

Συγγνώμη στα μέλη του φόρουμ για την οξύτητα του λόγου μου αλλά αρκεί να διαβάσετε τα μηνύματα του συγκεκριμένου κυρίου όπως κι άλλων!

Επίσης.. ΖΗΤΩ Η HOL!

dkmaster
07-12-14, 07:08
Πραγματικά είναι θλιβερό να υπάρχει τόση ξεροκεφαλιά. Σου είπαμε τι συμβαίνει στις περιπτώσεις που ο πάροχος σου λέει ότι δεν μπορεί να διορθώσει την βλάβη. Αρνείσαι ακόμη να ανεβάσεις τα στατιστικά του ρούτερ γιατί δεν φταίει το ρούτερ (δεν είναι μόνο γι' αυτό τα στατιστικά). Το μόνο που κατάλαβες από το θέμα που άνοιξες είναι πως από τα δέκα άτομα που σου απάντησαν, οι 9 δουλεύουν για την HOL.
Εύχομαι να μην βγάζεις τέτοια συμπεράσματα και στο επάγγελμά σου γιατί μάλλον δεν θα πάει καλά.

Επίσης... ΖΗΤΩ Η ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΙΑ

orck
07-12-14, 10:13
Νομιζω οτι δεν αξιζεις να βρισκεσαι σε αυτο το φορουμ ειμαστε λιγοι για το επιπεδο σου. Καλη σου μερα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.