PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με δραματικές πτώσεις ταχύτητας



Gmall86
04-12-14, 17:40
Καλησπέρα σας, αν μπορούσε κάποιος να βοηθήσει να βγάλω μια άκρη θα το εκτιμούσα.
Εδώ και δυο μήνες αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη σύνδεσή μου.
Σε online game τα m/s βαράνε 2000, ένα τραγούδι στο youtube το ακούω με παύσεις 10 δευτερολέπτων, e-radio τα ίδια, browsing άμα το θυμηθεί και downloading συνήθως αποτυγχάνει.
Για να διορθωθεί το πρόβλημα καταφεύγω σε reboot του ρουτερ και φτιάχνει η κατάσταση. Για 5 λεπτά, μια ώρα, μια μέρα είναι τυχαίο απλά προσεύχομαι κάθε φορά να διαρκέσει.
Έχω επικοινωνήσει με την wind πολλές φορές.
Οι λύσεις που μου πρότειναν ήταν να αποσυνδέσω όλα τα τηλέφωνα κ να δω αν συνεχίζεται το πρόβλημα.
Μετά μου πέρασαν καρφωτά τα username/password και αλλάξαμε MTU σε 1450.
Ύστερα κάναμε αίτημα για fast pass.
Καταλήξαμε να μου λέει η τεχνικός οτι η γραμμή μου είναι μια χαρά κ να το αφήσω λίγες μέρες να δω τι θα γίνει αλλιώς να έρθει τεχνικός.
Πριν αλλάξω πάροχο ζητάω μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει κ να με προσανατολίσει σχετικά με το τι συμβαίνει με τη σύνδεσή μου.
Το ρουτερ είναι καινούργιο ZTE ZXV10 H108L.
Υπάρχει περίπτωση αλλαγή ρούτερ να λύσει το πρόβλημα;
Τα στατιστικά είναι τα εξής:
147990

Gmall86
05-12-14, 19:17
Update:

Άλλαξα ρούτερ έβαλα το Linksys WAG120N το σέταρα άλλαξα όλα τα καλώδια κ το πρόβλημα συνεχίζεται.
Είμαι με ethernet πάντα.
Ανά 10 λεπτά περίπου κατά μέσο όρο ξεκινάνε τα παρατράγουδα.
Πήρα ξανά τηλέφωνο στην υποστήριξη της wind και πάλι θα κοιτάξουν είπαν τη γραμμή μου.
Forthnet έχομαι.

stri250
05-12-14, 21:09
1. η γραμμή σου ενώ δεν έχει μεγάλη εξασθένηση (attenuation) έχει υψηλό θόρυβο (5db πρέπει να ξεκινάει στα 6 μετά το ριμπούτ). Δεν κολλάει ο υψηλός θόρυβος με τη χαμηλή εξασθένηση που έχεις τόσο πολύ.
2. έχεις CRC errors

Τα 2 αυτά μου λένε ότι έχεις κάποια πηγή θορύβου που προκαλεί πρόβλημα στη γραμμή είτε στο σπίτι σου είτε σε όλη τη διαδρομή του χαλκού την οποία δυστυχώς δεν ελέγχεις.

Θα σου πρότεινα να πάρεις τηλέφωνο στην ΤΥ της WIND και να τους πεις αν είναι δυνατόν να σου αλλάξουν προφίλ και να σου χαμηλώσουν την ταχύτητα. Με 10Mbps Down μια χαρά θα πηγαίνεις και δεν πιστεύω ότι το πρόβλημα θα είναι τόσο έντονο.

Gmall86
05-12-14, 23:16
Καλησπέρα φίλε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Τα crc errors είναι πεσμένα στην συγκεκριμένη μέτρηση. Βάραγε περισσότερα αυτή τη στιγμή είμαι στα 18.000
Τα προβλήματα ξεκίνησαν να εμφανίζονται εδώ και 3 μήνες περίπου. Πριν από αυτό δεν είχα αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα.
Επίσης στο σπίτι δεν έχει αλλάξει κάτι.
Όταν είχα ρωτήσει αν έχω πρόβλημα με θόρυβο μου είχαν πει οτι είναι σε φυσιολογικά επίπεδα.
Θα τους πάρω τηλ την δευτέρα να τους πω να μου αλλάξουν το προφίλ.
Όταν λες ΤΥ εννοείς τεχνική υποστήριξη; Στο 1212 καλώ. Υπάρχει κάποιο άλλο τηλ;

stri250
05-12-14, 23:32
ΤΥ ναι είναι η τεχνική υποστήριξη. Τα τηλέφωνά τους δεν τα γνωρίζω. Αν σου πουν ότι είναι εντάξει η γραμμή τους λες ότι αν δεν σου αλλάξουν το προφίλ θα φύγεις...αν και πιστεύω θα σου το κάνουν. Πιθανόν να μην είναι στο σπίτι σου αλλά από έξω. Εγώ είχα γραμμή ADSL επί 2 χρόνια όπου το μεσημέρι μέχρι τις 6μμ είχα 8Mbps ενώ το βράδυ κάποια παρεμβολή μου την έριχνε στα 2Mbps. Αν άλλαζες βρόχο (ζεύγος καλωδίων που έρχεται από τον ΟΤΕ) μπορεί και να λυνόταν το πρόβλημα. Άλλαξε το προφίλ πρώτα και βλέπεις, μιας και η αλλαγή βρόχου ζητείται από τον πάροχο (WIND) προς τον ΟΤΕ και τους κοστίζει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.