PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα συνδεση wind και περασμα κωδικων σε Pirelli router



Akis_P
04-12-14, 17:42
Καλησπερα παιδια.

Μας συνδεσαν προσφατα στην Wind και μου στειλαν τους κωδικους για να τους περασω μεσα στο παλιο ρουτερ.Το ρουτερ ειναι ενα Pirelli.Μπηκα στο inteface μεσα του Ρουτερ και δεν εβγαλα ακρη δεν βρηκα πουθενα να εχει την επιλογη να περασεις Username και Password.Κατι ειχα διαβασει παλιοτερα οτι τα Pirelli router ταχει κλειδωμενα η on telecoms.Μηπως πεζει αυτο ρολο?Καμια λυση?

Ευχαριστω

psylos
05-12-14, 00:46
Γιατι χρειαζεσαι να βαλεις Username & password στη wind? Δεν το εχει καταργησει η wind αυτο εδω και χρονια;

nyannaco
05-12-14, 09:17
Δεν χρειάζονται credentials στο router στη Wind.
Αυτα που σου στέλνει είναι για την περιοχή μελών στο site.
Ναι, είναι καρακλειδωμένο το ζαντολάστιχο από την On, αλλά αυτό δεν θα το εμποδίσει να παίξει στη Wind. Το πολύ-πολύ να χρειαστεί να αλλάξεις το PPPoE σε PPPoA, άντε βαριά-βαριά και το MTU.
Επίσης, να ξέρεις ότι, όση γκρίνια κι αν έχει πέσει για το ζαντολάστιχο (ζεσταίνεται, χαλάει ο διακόπτης on/off) είναι κλάσεις ανώτερο από το ΖΤΕ της Wind.

Akis_P
06-12-14, 13:19
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Ημουν στην ΟΝ γύρω στα 4-5 χρόνια και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα όλα άψογα και κομπλέ και σε ταχύτητες και σε pings και σε εξυπηρέτηση και σε όλα.Η μετάβαση στην Wind έγινε χωρίς κάν να ερωτηθώ η να το γνωρίζω το έμαθα την τελευταία βδομάδα και αυτό συνέβει γιατί δυστηχώς άλλος κάνει κουμάντο στα οικονομικά και αλλάξαν την σύνδεση για μια ποιο οικονομική λύση.

Τελικά η όλη μετάβαση στην Wind πήγε μια χαρά συνδέθηκε αυτόματα χωρίς διακοπές κτλ.Εδω και μια βδομάδα λειτουργούν όλα κομπλέ.Τα Pings κυμένονται απο 25 εως 45ms,καθώς συγχρόνησε και η γραμμή γύρω στο 1 με 1,5gb παραπάνω (απο τα 5 με 5,5 πουχα συνέχεια ολα τα χρόνια στην Οn στα 6 με 7).Τα 5 με 5,5 τα είχα γιατι είχα 8ρα σύνδεση στην On,ενω τωρα πηγαμε σε 24ρα,αλλα σε αυτο φταίει το Dslam της περιοχης που τoχα ψαξει και παλιοτερα,καθως και οι παλιες καλωδιωσεις του σπιτιου.

Μεχρις στιγμης ολα κομπλε,στα μονο μειον της Wind ειναι που δεν εχει την επιλογη ο χρηστης να αλλαζει μεσα στο interface του ρουτερ την ποιοτητα συνδεσης και να την βαζει σε ποιο σταθερη,με αποτελεσμα καποιες φορες να υπαρχουν αυξομειωσεις στην ταχυτητα και στα pings.Αν μεριμνησουν για αυτο και μονο θαναι μια καλη κινηση.

Οσο αφορα τους κωδικους επικοινωνησα μια φορα με το τεχνικο τμημα και με ενημερωσαν οτι αυτοι οι κωδικοι που σου στελνουν στο κινητο ειναι για το ρουτερ να τους βαζεις μεσα στο ρουτερ.Στην δικη μου περιπτωση με το Pirelli δεν γινεται αυτο.Αλλα αν τυχον μελοντικα μου ειπε αλλαξω ρουτερ τοτε στο νεο (ξεκλειδωτο ρουτερ) ειναι καλο να τους βαλω γιατι θα χρειαστουν σε περιπτωση που ποτε υπαρξει τεχνικο προβλημα να μπορουν να συγχρονησουν η να ελεγξουν οι τεχνικοι της wind την γραμμη κτλ.Αυτα.Προς το παρον το Pirelli δεν υπαρχει περιπτωση να το αλλαξω.Ειχα την τυχη να εχω στα 2 (Pirelli) πουχω αλλαξει να ειχα το (λευκο),μακραν το ποιο best και το ποιο σκυλι router απο τα φτηνιαρικα ρουτερακια.Μεχρι να τα φτυσει τελειως αυτο θα κρατησω.

Μια χαρα ολα προς το παρον,ελπιζω να κυλησουν ολα ομαλα με την νεα συνδεση και να μην υπαρξουν προβληματα οπως διαβαζω σε κατι αλλα posts.

Ευχαριστω

nyannaco
06-12-14, 13:29
Τα Pings κυμένονται απο 25 εως 45ms,καθώς συγχρόνησε και η γραμμή γύρω στο 1 με 1,5gb παραπάνω (απο τα 5 με 5,5 πουχα συνέχεια ολα τα χρόνια στην Οn στα 6 με 7).Τα 5 με 5,5 τα είχα γιατι είχα 8ρα σύνδεση στην On,ενω τωρα πηγαμε σε 24ρα,Μάλλον 1,5Μb παραπάνω :p
Δεν έχει να κάνει με το 8Mbps συμβόλαιο της On αυτό, αλλά με την επιλογή κάποιου προφίλ με μεγαλύτερο target SNR για σταθερότητα, λόγω κακής γραμμής. Τα 8Mbps είναι απλά κόφτης, δεν ρίχνουν αναλογικά την ταχύτητα.


Μεχρις στιγμης ολα κομπλε,στα μονο μειον της Wind ειναι που δεν εχει την επιλογη ο χρηστης να αλλαζει μεσα στο interface του ρουτερ την ποιοτητα συνδεσης και να την βαζει σε ποιο σταθερη,με αποτελεσμα καποιες φορες να υπαρχουν αυξομειωσεις στην ταχυτητα και στα pings.Αν μεριμνησουν για αυτο και μονο θαναι μια καλη κινηση.Αναφέρεσαι μάλλον στην επιλογή προφίλ σύνδεσης μέσα από την περιοχή μελών του site της On, όχι από το router. Αυτό τόσα χρόνια μόνο η On το έχει, και κανένας άλλος. Δεν θα έλπιζα να το δω στη Wind, που δεν έχει επιλύσει εδώ και χρόνια πιο βασικά θέματα, τεχνικά (π.χ. DNS) και μη.
Αν το router σου είχε την επιλογή να πειράζεις το target SNR (που μπορεί και να το έχει από τη μάνα του το μπυρέλλι, δεν ξέρω, αλλά όχι με το firmware της On), δεν θα την έχανες αλλάζοντας πάροχο.

Akis_P
06-12-14, 13:40
MB σωστά!Απο βιασύνη έγραψα GB!

Την επιλογή (Προφίλ σύνδεσης μεσα στην περιοχη μελών) ενοώ.Μονο για αυτή την επιλογή που είχε η On την καθιστά στην ποιο best εταιρία.Εγω τουλάχιστον πουμαι ψιλοασχετος σε τεχνικα θεματα στα πειραγματα του ρουτερ και πουχω παλιες καλωδιώσεις και χάλια dslam με είχε σωσει αυτό.

Παντως αν η Wind ακολουθήσει τα βήματα της ΟΝ (σε πολλά θέματα) πιστεύω οτι θα σταματήσουν τα πολλά αρνητικά σχόλια που διαβάζω κατα καιρούς.

Προσωπικα παντως με την Wind μεχρις στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Η συνεχεια θα δειξει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.