PDA

Επιστροφή στο Forum : Από Cyta σε OTE



evdometap
04-12-14, 23:38
Καλησπέρα. Σήμερα ενεργοποιήθηκα στον ΟΤΕ, σε πακέτο με IPTV. Η ενεργοποίηση έγινε μέσα σε δυόμιση μέρες. Το ραντεβού για την παραλαβή του εξοπλισμού είναι τη δευτέρα, προς το παρόν παίζω με το ρούτερ της Cyta που είχα προηγουμένως. Τα πρώτα δείγματα όσον αφορά το ιντερνετ είναι θετικά, λίγο καλύτερος συγχρονισμός, αισθητά καλύτερο ping. Στα αρνητικά, το ότι η IPTV δεν ενεργοποιείται αμέσως, χρειάζονται 5 μέρες και δεν είχα λάβει σχετική ενημέρωση...anyway,υπομονή θα κάνω και θα γράψω εντυπώσεις μετά.

deniSun
05-12-14, 19:05
Εδώ είμαστε και περιμένουμε...

evdometap
06-12-14, 00:38
Εδώ είμαστε και περιμένουμε...

Εδώ είναι και τα στατιστικά της σύνδεσης, με το ρούτερ της cyta πάνω όμως.


Link Status Connected
Rate (Up/Down) 1023/15191 kbps
Noise Margin (Up/Down) 25.4/9.2 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 9.1/10.1 dB
Output Power (Up/Down) 12.7/18.5 dBm
Data Path (Up/Down) Fast/Fast
Max Rate(Up/Down) 2239/15304 kbps
Interleave depth 0
Annex Type AnnexM
CRC errors 0

Είναι η ιδέα μου ή είμαι σε fastpath?

dimitri_ns
06-12-14, 00:52
Καλησπέρα. Σήμερα ενεργοποιήθηκα στον ΟΤΕ, σε πακέτο με IPTV. Η ενεργοποίηση έγινε μέσα σε δυόμιση μέρες. Το ραντεβού για την παραλαβή του εξοπλισμού είναι τη δευτέρα, προς το παρόν παίζω με το ρούτερ της Cyta που είχα προηγουμένως. Τα πρώτα δείγματα όσον αφορά το ιντερνετ είναι θετικά, λίγο καλύτερος συγχρονισμός, αισθητά καλύτερο ping. Στα αρνητικά, το ότι η IPTV δεν ενεργοποιείται αμέσως, χρειάζονται 5 μέρες και δεν είχα λάβει σχετική ενημέρωση...anyway,υπομονή θα κάνω και θα γράψω εντυπώσεις μετά.

Επειδή έχω περάσει από αυτά τα στάδια, ΠΡΟΣΕΞΕ τα δύο συμβόλαια (connex kai iptv) να λήγουν ταυτόχρονα και αν σε πάρουν μετά από έξι μήνες (όπως εμένα) για προσφορά στο ένα από τα δύο, ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ γιατί δεν θα μπορείς να φύγεις.
Εχω πάει από cyta σε OTE
Και ξανά από OTE σε cyta

Τον Μάρτιο βλέπουμε

Ολα αυτά σε vdsl

babis3g
06-12-14, 21:05
ναι εισαι σε φαστ και εχεις και αννεχ Μ ... ο οτε δεν δινει αννεχ Μ οποτε θα χασεις Upload

deniSun
06-12-14, 21:36
ναι εισαι σε φαστ και εχεις και αννεχ Μ ... ο οτε δεν δινει αννεχ Μ οποτε θα χασεις Upload

Ο ΟΤΕ απ όσο ξέρω δίνει AnnexM στα business πακέτα.

evdometap
06-12-14, 23:56
ναι εισαι σε φαστ και εχεις και αννεχ Μ ... ο οτε δεν δινει αννεχ Μ οποτε θα χασεις Upload

Μα στον ΟΤΕ είμαι τώρα.Απλά έχω πάνω το router της cyta.

babis3g
07-12-14, 01:32
ααα ευχαριστω και τους 2, πανε ακριβα τα business πακετα? καμια τιμη στο πιο φτηνο με annex M?

tseug
07-12-14, 11:16
ααα ευχαριστω και τους 2, πανε ακριβα τα business πακετα? καμια τιμη στο πιο φτηνο με annex M?
Δες ΕΔΩ (https://www.ote.gr/web/guest/business) για τα business πακέτα, αλλά για να ενεργοποιήσεις κάτι τέτοιο λογικά θα πρέπει να αποδείξεις πως είσαι επαγγελματίας για να στο δώσουν..

babis3g
07-12-14, 12:46
Δες ΕΔΩ (https://www.ote.gr/web/guest/business) για τα business πακέτα, αλλά για να ενεργοποιήσεις κάτι τέτοιο λογικά θα πρέπει να αποδείξεις πως είσαι επαγγελματίας για να στο δώσουν..
Ευχαριστω για την απαντηση
Ρωτησα γιατι πριν λιγο καιρο εκανα (στον απλο λογαρισμο των ιδιωτων) αυτο το site που δινει ενα πολυ μικρο χωρο για ολους
http://users.otenet.gr/~o750be/index.htm
Δεν ειχα καταφερει να το ενεργοποιησω και τους πηρα τηλεφωνο να δουν που εκανα λαθος ... μου προτειναν να καλεσω το business νουμερο να με βοηθησουν (που τελικα δεν ηξεραν ουτε και εκει) γιατι αυτoι ασχολουνται με το web hosting ... και στην επαφη που ειχα μαζι τους, μου ειπαν επι λεξι να δουμε τι μπορει να γινει μαζι μου για να με βαλουν σε επανγγελαμτικο και να μου δωσουν παραπανω χωρο (δεν ηθελα τοτε γιατι τα 5ΜΒ που δινουν για ιδιωτες φτανει για το μικρο weather site)
Δηλαδη αφησαν να εννοηθει οτι θα με κανονισουν σαν ιδιωτη με καποιο τροπο (απο τον τροπο που μιλαγε καταλαβα οτι κοιταζε για πακετα να με βολεψει)

Θα το εχω υποψην ... ευχαριστω ... και συνγωμη το φιλο που ανοιξε θεμα για το hijacking

evdometap
08-12-14, 12:27
Λοιπόν, σήμερα περιμένω να μου φέρουν τον εξοπλισμό του ΟΤΕ για το DSL(το ΖΤΕ ρούτερ δλδ). Μου έχουν ξεμείνει το ΖΤΕ ZXV10 H201L και το Thomson TG 585 v8. Ποιό από αυτά να κρατήσω στη γραμμή, με το σκεπτικό ότι θα έχω και iptv;Ποιό έχει ευκολότερο σετάρισμα για την θύρα stb;

Vitruvian78
08-12-14, 12:40
Ενδεχομένως να πρεπει υποχρεωτικά να βάλεις το ρούτερ που θα σου στείλει ο ΟΤΕ για να παίξει το IPTV. Γιατί δεν επέλεξες το δορυφορικό; θα είχες ελευθερία κινήσεων με τον εξοπλισμό για το ιντερνετ και επιπλέον στο δορυφορικό θα είχες πολλά HD κανάλια, τα οποία δεν θα λαμβάνεις μέσω του IPTV (Θα εχεις τα ίδια κανάλια, αλλά σε SD, π.χ. όλα τα αθλητικά του ΟΤΕ είναι σε HD στο δορυφορικό).

evdometap
08-12-14, 12:42
Ενδεχομένως να πρεπει υποχρεωτικά να βάλεις το ρούτερ που θα σου στείλει ο ΟΤΕ για να παίξει το IPTV. Γιατί δεν επέλεξες το δορυφορικό; θα είχες ελευθερία κινήσεων με τον εξοπλισμό για το ιντερνετ και επιπλέον στο δορυφορικό θα είχες πολλά HD κανάλια, τα οποία δεν θα λαμβάνεις μέσω του IPTV (Θα εχεις τα ίδια κανάλια, αλλά σε SD, π.χ. όλα τα αθλητικά του ΟΤΕ είναι σε HD στο δορυφορικό).

Μωρέ άμα βρω την παραμετροποίηση θα παίξει και με δικό μου ρούτερ, αλλά τέλος πάντων. Μέσω IPTV μπορώ σε δύο tv να βλέπω διαφορετικό πρόγραμμα, για αυτό....

dimitri_ns
08-12-14, 14:18
Ενδεχομένως να πρεπει υποχρεωτικά να βάλεις το ρούτερ που θα σου στείλει ο ΟΤΕ για να παίξει το IPTV. Γιατί δεν επέλεξες το δορυφορικό; θα είχες ελευθερία κινήσεων με τον εξοπλισμό για το ιντερνετ και επιπλέον στο δορυφορικό θα είχες πολλά HD κανάλια, τα οποία δεν θα λαμβάνεις μέσω του IPTV (Θα εχεις τα ίδια κανάλια, αλλά σε SD, π.χ. όλα τα αθλητικά του ΟΤΕ είναι σε HD στο δορυφορικό).

1. Μέσω connex βάζω δύο αποκωδικοποιητές kai έχω σε 2 τηλεοράσεις διαφορετικό κανάλι
2. SD μεν αλλά replay tv που δεν έχει το δορυφορικό

evdometap
10-12-14, 15:15
Λοιπόν σήμερα ξαφνικά το SNR από 9 πήγε στο 14, με αποτέλεσμα να χάσω 3mbps στο συγχρονισμό. Η Τεχνική Υποστήριξη έκανε αίτημα για αλλαγή ξανά σε 9άρι προφίλ, και ο τύπος που μίλησα μου είπε πως ΙΣΩΣ το έκανε κάποιος τεχνικός για να παίξει καλύτερα η IPTV. Ακόμα βέβαια δεν έχω δει κάποια αλλαγή. Να πω πως και προηγουμένως στη Cyta είχα IPTV με 7 snr και το ρούτερ δε μάζευε καθόλου λάθη. Τώρα το σάπιο του ΟΤΕ μάζευε αρκετά errors, χωρίς όμως να φαίνεται το πρόβλημα στο browsing. Αυτό που έχω στο νου μου να κάνω είναι να κατεβάσω το snr στο 9, και να βάλω στη γραμμή το TG585v8. Ομως για να το κάνω αυτό θα χρειαστεί να ρυθμίσω μία θύρα ethernet ως θύρα stb. Μπορεί να με βοηθήσει κανείς?

babis3g
10-12-14, 15:19
μηπως βρεχει εκει αυτες τις μερες? γιατι μπορει να ανεβασει το σνρ και να μαζεψει λιγο παραπανω λαθη αν εχει κακοκαιρια

Οσο για IPTV συγνωμη δεν εχω καν IPTV για να βοηθησω

evdometap
10-12-14, 15:19
Βρέχει, αλλά τόσο μεγάλη διαφορά;

sdikr
10-12-14, 15:20
Λοιπόν σήμερα ξαφνικά το SNR από 9 πήγε στο 14, με αποτέλεσμα να χάσω 3mbps στο συγχρονισμό. Η Τεχνική Υποστήριξη έκανε αίτημα για αλλαγή ξανά σε 9άρι προφίλ, και ο τύπος που μίλησα μου είπε πως ΙΣΩΣ το έκανε κάποιος τεχνικός για να παίξει καλύτερα η IPTV. Ακόμα βέβαια δεν έχω δει κάποια αλλαγή. Να πω πως και προηγουμένως στη Cyta είχα IPTV με 7 snr και το ρούτερ δε μάζευε καθόλου λάθη. Τώρα το σάπιο του ΟΤΕ μάζευε αρκετά errors, χωρίς όμως να φαίνεται το πρόβλημα στο browsing. Αυτό που έχω στο νου μου να κάνω είναι να κατεβάσω το snr στο 9, και να βάλω στη γραμμή το TG585v8. Ομως για να το κάνω αυτό θα χρειαστεί να ρυθμίσω μία θύρα ethernet ως θύρα stb. Μπορεί να με βοηθήσει κανείς?

ενα απο τα κακά του iptv στον ΟΤΕ είναι και αυτό, αν θυμάμαι καλά αυτό δεν αλλάζει το snr θα μείνει 14

babis3g
10-12-14, 15:21
ε ναι καποιες φορες γινεται, οταν σταματησει η βροχη παρακολουθα τα λαθη αν ειναι λιγοτερα ( η αν δεν ανεβαζει αλλα), μπορει να μην φταιει αυτο 100% αλλα σε κακοκαιρια γινεται η γραμμη να ανεβαζει θορυβο που ειναι φυσιλογικο

evdometap
10-12-14, 15:23
ενα απο τα κακά του iptv στον ΟΤΕ είναι και αυτό, αν θυμάμαι καλά αυτό δεν αλλάζει το snr θα μείνει 14

Γενικά, να το δεχτώ, δε νομίζω να έχω θέμα με το bandwith. Ας είναι απροβλημάτιστα όλα και να μην έχω θέμα στο σερφάρισμα. Αλλά αυτό το H108ns μου δίνει πολύ κακή εμπειρία στο browsing σε σχέση με το Thomson, και κυρίως σε σχέση με το H201L.

babis3g
10-12-14, 15:29
γνωμη μου (μπορει να ειναι λαθος)
αν εχεις πριν σνρ 9 με iptv και ανεβηκε 14 απο μονο του τελευταια, μπορει να ειναι λογο βροχης (δεδομενου δεν πειραξε ο οτε τιποτα οταν τους τηλεφωνησες)
Οταν σταματησει η κακοκαιρια δωσε μια επανακινηση γιατι μπορει να ξαναγυρισει στο default 9 ... αλλα αστο ετσι γιατι αν πραγματι ανεβηκε το σνρ λογο καιρου θα στο ξανακανει στο μελλον

sdikr
10-12-14, 15:37
Γενικά, να το δεχτώ, δε νομίζω να έχω θέμα με το bandwith. Ας είναι απροβλημάτιστα όλα και να μην έχω θέμα στο σερφάρισμα. Αλλά αυτό το H108ns μου δίνει πολύ κακή εμπειρία στο browsing σε σχέση με το Thomson, και κυρίως σε σχέση με το H201L.

Ουτε εγώ είχα την καλύτερη γνώμη για το h108, λογικά μπορείς να βάλεις το thomson υπάρχουν οδηγίες στο φόρουμ για το πως να το κάνεις iptv

evdometap
10-12-14, 15:43
Ουτε εγώ είχα την καλύτερη γνώμη για το h108, λογικά μπορείς να βάλεις το thomson υπάρχουν οδηγίες στο φόρουμ για το πως να το κάνεις iptv
Επειδή είμαι από κινητό και δεν μπορώ να κάνω search τώρα, μήπως μπορείς να δώσεις link?Ευχαριστώ έτσι κ αλλιώς!

kmyst
10-12-14, 16:09
Ο ΟΤΕ απ όσο ξέρω δίνει AnnexM στα business πακέτα.

Nα ρωτήσω, είναι εύκολο κάποιος να μου πει ποια η διαφορά ANNEX A με ANNEX M;

babis3g
10-12-14, 16:21
Nα ρωτήσω, είναι εύκολο κάποιος να μου πει ποια η διαφορά ANNEX A με ANNEX M;

To annex M χρησιμοποιει μερικες συχνοτητες απο downstream και ανεβαζει το Upload μεχρι 2,5 Mbps ( εξαρταται απο την αποσταση γραμμης) με αποτελεσμα λιγο χαμηλοτερο καταβασμα αλλα σχεδον διπλασιο ανεβασμα (1 mpbs UP στο Annex A και Mεχρι 2,5 UP στο Annex M αλλα πιο λιγοτερη ταχυτητα στο Downstream)

kmyst
10-12-14, 16:44
To annex M χρησιμοποιει μερικες συχνοτητες απο downstream και ανεβαζει το Upload μεχρι 2,5 Mbps ( εξαρταται απο την αποσταση γραμμης) με αποτελεσμα λιγο χαμηλοτερο καταβασμα αλλα σχεδον διπλασιο ανεβασμα (1 mpbs UP στο Annex A και Mεχρι 2,5 UP στο Annex M αλλα πιο λιγοτερη ταχυτητα στο Downstream)

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Άρα ουσιαστικά επηρεάζει περισσότερο το upload, όχι το download;

deniSun
10-12-14, 17:09
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Άρα ουσιαστικά επηρεάζει περισσότερο το upload, όχι το download;

Θα σε ανεβάσει το up και θα χάσεις σε dw ~2Μ (θεωρητικά).

kmyst
10-12-14, 17:13
Θα σε ανεβάσει το up και θα χάσεις σε dw ~2Μ (θεωρητικά).

Μάλιστα. Και παλί ευχαριστώ. Και αυτό το ζητάς από τον πάροχό σου να το κάνει, δηλ. από annex a σε annex m;

babis3g
10-12-14, 17:38
ναι σωστα, νομιζω με φορθνετ παλια επρεπε να χρεωθεις στατικη διευθυνση και το αννεΞ Μ το πλεον εδινε δωρεαν, η wind νομιζω το δινει δωρεαν και ο οτε δεν δινει καθολου (μονο σε επαγγλεματιες)

evdometap
12-12-14, 01:14
ε ναι καποιες φορες γινεται, οταν σταματησει η βροχη παρακολουθα τα λαθη αν ειναι λιγοτερα ( η αν δεν ανεβαζει αλλα), μπορει να μην φταιει αυτο 100% αλλα σε κακοκαιρια γινεται η γραμμη να ανεβαζει θορυβο που ειναι φυσιλογικο

Το πρόβλημα διορθώθηκε αφού δηλώθηκε ως βλάβη.Το snr έπεσε στο 7.5, μαζεύω περίπου 10000 fec errors ανά 5 ώρες αλλά δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα. Η TV παίζει απροβλημάτιστα και ο συγχρονισμός ανέβηκε στα 15700.

babis3g
12-12-14, 01:22
ta fec νομιζω ειναι τα errors που κανει correction το μοντεμ και οχι crc errors που μαζευονται και μπορουν να κανουν ζημια στην γραμμη, οποτε δεν νομιζω να ειναι ασχημο αποτελεσμα

evdometap
12-12-14, 11:39
ta fec νομιζω ειναι τα errors που κανει correction το μοντεμ και οχι crc errors που μαζευονται και μπορουν να κανουν ζημια στην γραμμη, οποτε δεν νομιζω να ειναι ασχημο αποτελεσμα

Πράγματι, προς το παρόν η γραμμή είναι άψογη παρά τα FEC. Με δύο τηλεοράσεις να παίζουν πάνω, και μάλιστα σε διαφορετικό κανάλι, και με δύο υπολογιστές, δύο κινητά και ένα τάμπλετ, κανείς δεν έχει θέμα στο σερφάρισμα. Απλά πέφτει το download στα τόρρεντς, και πάλι όμως δεν υπάρχει πρόβλημα. Ελπίζω μόνο να μπορέσει να τα διαχειρίζεται όλα αυτά το ρούτερ, μην πάθει κανένα κοκομπλόκο!

deniSun
12-12-14, 19:25
Πράγματι, προς το παρόν η γραμμή είναι άψογη παρά τα FEC. Με δύο τηλεοράσεις να παίζουν πάνω, και μάλιστα σε διαφορετικό κανάλι, και με δύο υπολογιστές, δύο κινητά και ένα τάμπλετ, κανείς δεν έχει θέμα στο σερφάρισμα. Απλά πέφτει το download στα τόρρεντς, και πάλι όμως δεν υπάρχει πρόβλημα. Ελπίζω μόνο να μπορέσει να τα διαχειρίζεται όλα αυτά το ρούτερ, μην πάθει κανένα κοκομπλόκο!

Αυτό και θα έπρεπε να γίνεται.
Λογικά οι περισσότεροι θα ήθελαν να δίνουν προτεραιότητα στο serfing και μετά στα torrents ή οποιοδήποτε άλλο κατέβασμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.