PDA

Επιστροφή στο Forum : TL-WA7210N + TL-WA701ND



thomas9
09-12-14, 22:26
Καλησπερα στην παρεα.

Θα ηθελα τη βοηθεια σας σε κατι μαλλον ευκολο για σας αλλα λιγο δυσκολο για μενα. Εχω το TP-LINK TL-WA7210N και το TL-WA701ND. Θελω να τα συνδεσω μεταξυ τους ετσι ωστε με το πρωτο να κανω ληψη internet απ το δημο και με το δευτερο να το εκπεμπω με wifi μεσα στο σπιτι. Παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας.

Ευχαριστω εκ των πρωτερων

babis3g
10-12-14, 10:24
Εαν δεν ερχεται το σημα μεσα σπιτι με το WA701ND...
βαζεις το TL-WA7210N σε καποιο εξωτερικο χωρο (πχ μπαλκονι, ταρατσα, κηπο κλπ και να κοιταζει προς την κεραια του δημου για καλυτερη ληψη)
κοιτα να παρεις καλη ποιοτητα καλωδιο γιατι σε ενα edimax που ειχα (παρομοιο AP) οταν ηταν πανω απο 20 μετρα εχανε πολυ σημα και το καλωδιο που πηγαινε στο τροφοδοτικο και το rj45 του Lan (ηταν συνδεμενα στο power injector), οποτε αναγκαστηκα να τραβηξω μπαλαντεζα στον κηπο να του δινει ρευμα για να εχω πιο κοντα καλωδια στο power injector

μετα με τον οδηγο απο εδω (δεν τα εχω για λεπτομεριες στο σεταρισμα)
http://www.tp-link.com/resources/document/TL-WA7210N_V2_User_Guide_19100.pdf
στελνεις το σημα (με αλλο καλωδιο θα ηταν καλυτερα για να μην εχει απωλεις το σημα αν ειναι αδυνατο) στο TL-WA701ND που θα ειναι μεσα σπιτι για να καλυψη τον εκει χωρο

mike_871
10-12-14, 19:14
βαζεις το TL-WA7210N στην πρωτη λειτουργια access point client router και το TL-WA701ND σε λειτουργια access point

thomas9
11-12-14, 23:16
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Θα το δοκιμασω και πιστευω να δουλεψει. Αλλιως θα επανελθω

xarispa
06-01-15, 02:17
καλησπέρα παιδιά χρόνια πολλά καλή χρονιά και υγεία
θα ήθελα την βοήθεια σας , μόλις σήμερα αγόρασα το tp-link tl-wa7210n , αφού το έχω συνδέσει και έχω πάει στην τοπική σύνδεση 2 πατάω
ιδιότητες και στην συνέχεια πρωτόκολλο ίντερνετ , διεύθυνση ιp : 192.168.1.100 ,μάσκα: 255.255.255.0 , το πρόβλημα μου είναι στο dns , το οποίο δεν το γνωρίζω και δεν ξέρω τι πρέπει να βάλω , με αποτέλεσμα να μην μπορώ να μπω στην διεύθυνση 192.168.1.254 .
Για να βοηθήσω περισσότερο. Τηλεφωνική σύνδεση στο σπίτι μου δεν έχω , μπαίνω στο ίντερνετ μέσο usb (tp-link tl-wn821n ) παίρνοντας σήμα από τον γείτονα ο οποίος μου έδωσε κανονικά τούς κωδικούς ,το οποίο είναι χαμηλό , άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος για την αγορά αυτού του μηχανήματος να αυξήσω το σήμα σε κάποια σημεία του σπιτιού μου , δεν ξέρω εάν έκανα την σωστή αγορά , η βοήθεια σας θα μου ήταν πολύτιμη
Σας ευχαριστώ.

babis3g
06-01-15, 04:46
η διευθυνση 192.168.1.254 σε ποιο ανηκει? γιατι αν προσπαθεις να μπεις στο tp-link tl-wa7210n πρεπει να ειναι 192.168.0.254

mike_871
06-01-15, 12:13
για να το ρυθμισεις πας:τοπικη συνδεση-ιδιοτητες-πρωτοκολλο Internet εκδοση (ipv4)-χρηση της παρακτω διευθυνσης Ip-στην διεθυνση ip βαζεις 192.168.0.10 -μασκα μπεινει μονη της 255.255.255.0-προεπιλεγμενη πυλη μπορεις να μην βαλεις θα παρει μονο του 192.168.0.254.
μετα πατας στον πλοηγο 192.168.0.254 user name password admin admin βαλτο στην ρυθμιση AP Client Router το βαζεις σε ενα καλο σημειο να πιανεις σημα με ενα καλωδιο δικτυου μετα στο POE και απο το lan του POE στον υπολογιστη σου

xarispa
06-01-15, 14:55
Έχω συνδεθεί κανονικά με το μενού , μια τελευταία ερώτηση παιδιά , θέλω την κεραία να την χρησιμοποιήσω ως αναμεταδότη ασύρματης λήψης , δηλαδή να την τοποθετήσω στο μπαλκόνι μου δίνοντας της ρεύμα κανονικά , να λαμβάνω το σήμα από ένα συγκεκριμένο ρούτερ , και να το μεταδίδω ασύρματα στο εσωτερικό του σπιτιού , άλλωστε αυτός ήταν και ο λόγος της αγοράς , επειδή το σήμα το λαμβάνω πολύ χαμηλό να μπορέσω να το αυξήσω σε όλους τους χώρους του σπιτιού ασύρματα , μπορώ να το καταφέρω με την συγκεκριμένη κεραία ? αν ναι ποια επιλογή θα πρέπει να επιλέξω από της ρυθμίσεις , και τι θα πρέπει να προσέξω ?
Σας ευχαριστώ για μια ακόμη φορά

mike_871
06-01-15, 15:02
δοκιμασε repeater προσεχε μην εχεις πολυ ισχυ.αν δεν σε καλυπτει θες και ενα access point μεσα στο σπιτι

xarispa
06-01-15, 18:29
Κάτι δεν κάνω σωστά , πηγαίνω στην επιλογή Repeater έχω επιλέξει - δοκιμάσει και WDS Repeater και universal Repeater , επιλέγω
στην συνέχεια το ρούτερ που θέλω , πηγαίνω Wireless Password: δίνω κάποιον δικό μου κωδικό , το ρυθμίζω στα 8 dbm . αφού τελειώσω την διαδικασία κάνω reboot ,πηγαίνω στην προβολή ασύρματων δικτύων βλέποντας πάλι το ρούτερ με το ίδιο χαμηλό σήμα , όταν επιλέγω το ρούτερ της αρεσκείας μου κανονικά δεν θα πρεπε να μου ζητάει και τον κωδικό του για να συνδεθεί ? , έχω απογοητευτεί τελείως , εάν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει

Operation Mode: WDS Repeater
Wireless Name of Root AP: ...........
MAC of Root AP: 08-76-FF-05-DB-CF
Wireless Security Mode: Most Secure(WPA/WPA2-PSK)
Wireless Password: .........

Login Account: admin/admin
LAN IP Address: 192.168.0.254
DHCP Server: Disabled

mike_871
06-01-15, 20:06
universal repeater βαλε τον κωδικο που σου εχουν δοσει και να εκπεμπει το wa7210n

xarispa
10-01-15, 20:26
Καλησπέρα , έχω κάνει ακριβώς ότι και στο παρακάτω βίντεο , στο wireless password έχω βάλει τον κωδικό του του ρούτερ που έχω επιλέξει και με ενδιαφέρει , αποτέλεσμα 0 , το σήμα έρχεται και φεύγει σε απόσταση 3 μέτρων , βασικά αν το σήμα που θέλω να αυξήσω για παράδειγμα οτε1 (και το έχω επιλέξει στο wireless name root ap , όταν μετά από reboot και επανεκκίνηση του υπολογιστή στην προβολή ασύρματων δικτύων θα βλέπω το οτε1 δυο φορές , ( οτε1 χαμηλό σήμα , οτε1 με φουλ σήμα ) η μια με σήμα ενισχυμένο όπως ακριβώς το θέλω? παιδιά ξέρω ότι σας κουράζω αλλά ειλικρινά βοηθήστε με , δεν περίμενα να ήταν τόσο περίπλοκο στην εγκατάσταση του

https://www.youtube.com/watch?v=qfN3JZnQTu8

sweet dreams
10-01-15, 21:14
Έχω συνδεθεί κανονικά με το μενού , μια τελευταία ερώτηση παιδιά , θέλω την κεραία να την χρησιμοποιήσω ως αναμεταδότη ασύρματης λήψης , δηλαδή να την τοποθετήσω στο μπαλκόνι μου δίνοντας της ρεύμα κανονικά , να λαμβάνω το σήμα από ένα συγκεκριμένο ρούτερ , και να το μεταδίδω ασύρματα στο εσωτερικό του σπιτιού , άλλωστε αυτός ήταν και ο λόγος της αγοράς , επειδή το σήμα το λαμβάνω πολύ χαμηλό να μπορέσω να το αυξήσω σε όλους τους χώρους του σπιτιού ασύρματα , μπορώ να το καταφέρω με την συγκεκριμένη κεραία ? αν ναι ποια επιλογή θα πρέπει να επιλέξω από της ρυθμίσεις , και τι θα πρέπει να προσέξω ?
Σας ευχαριστώ για μια ακόμη φορά

Η κεραία του TL-WA7210N είναι directional, 149246 που σημαίνει ότι εκπέμπει και λαμβάνει μόνο από την μπροστινή

πλευρά. Για να κάνεις αυτό που θέλεις θα πρέπει να πάρεις και ένα Αccess Point (http://computers.xpatit.gr/14-diktyaka-proionta/1212-TP-LINK-TL-WA801ND-300Mbps-Wireless-N-Access-Point-PoE.html)για να το συνδέσεις ενσύρματα με το TL-WA7210N ή κάποιο ρούτερ

παρόχου, που σε λειτουργία Bridge (http://www.adslgr.com/forum/threads/832835-Sagem-1704-και-access-point-με-Router-Thomson-TG585-γίνεται?p=5473203#post5473203)θα το συνδέσεις με το TL-WA7210N για να έχεις σήμα μέσα στο σπίτι. Το TL-WA7210N θα πρέπει να το βάλεις σε

λειτουργία ΑP client.

mike_871
10-01-15, 21:30
Καλησπέρα , έχω κάνει ακριβώς ότι και στο παρακάτω βίντεο , στο wireless password έχω βάλει τον κωδικό του του ρούτερ που έχω επιλέξει και με ενδιαφέρει , αποτέλεσμα 0 , το σήμα έρχεται και φεύγει σε απόσταση 3 μέτρων , βασικά αν το σήμα που θέλω να αυξήσω για παράδειγμα οτε1 (και το έχω επιλέξει στο wireless name root ap , όταν μετά από reboot και επανεκκίνηση του υπολογιστή στην προβολή ασύρματων δικτύων θα βλέπω το οτε1 δυο φορές , ( οτε1 χαμηλό σήμα , οτε1 με φουλ σήμα ) η μια με σήμα ενισχυμένο όπως ακριβώς το θέλω? παιδιά ξέρω ότι σας κουράζω αλλά ειλικρινά βοηθήστε με , δεν περίμενα να ήταν τόσο περίπλοκο στην εγκατάσταση του

https://www.youtube.com/watch?v=qfN3JZnQTu8

ποσες συσκευες θες να συνδεσεις?αν θες ασυρματο μεσα στο σπιτι σου μπορεις παρεις access point http://www.tp-link.com/lk/products/details/?model=TL-WA5110G#spec να περνει απο τον γειτονα και να δινει στο σπιτι σου (δεν ειναι σιγουρο οτι 8α εχεις καλη συνδεση).Μπορεις να βαλεις το TL-WA7210N σε λειτουργια AP Client Router να στοχευσεις εκει που εχεις καλυτερο σημα και με ενα καλωδιο να το πας σε AP/ROUTER μεσα στο σπιτι

iliteo
10-01-15, 22:25
αν θες ασυρματο μεσα στο σπιτι σου μπορεις παρεις access point http://www.tp-link.com/lk/products/details/?model=TL-WA5110G#spec ....

Αυτό που έχει (TL-WA701ND) είναι καλύτερο από αυτό που του λες. AP είναι, και n ενώ το άλλο είναι μόνο g

mike_871
10-01-15, 22:37
Αυτό που έχει (TL-WA701ND) είναι καλύτερο από αυτό που του λες. AP είναι, και n ενώ το άλλο είναι μόνο g

αν βαλει το TL-WA701ND σε bridge mode συνδεθει στο ρουτερ που θελει ασυρματα και δοσει αλλο ονομα δικτυου θα μπορει να συνδεθει σε αυτο και να εχει internet?

iliteo
10-01-15, 22:48
αν βαλει το TL-WA701ND σε bridge mode συνδεθει στο ρουτερ που θελει ασυρματα και δοσει αλλο ονομα δικτυου θα μπορει να συνδεθει σε αυτο και να εχει internet?

Για AP δεν μιλάμε..? τι bridge mode μου λες; δεν κτλβαίνω τι θες να πεις..

mike_871
10-01-15, 22:52
Λοιπον βρηκα την λυση βαζεις το TL-WA701ND Bridge with AP συνδεεσαι ασυρματα με το ρουτερ του γειτονα βαζεις οποιο ονομα δικτυου θες και εχεις ενισχυμενο σημα

iliteo
10-01-15, 23:00
λοιπόν.. τις απαντήσεις μου θεωρήστε τις άκυρες!
νόμιζα οτι μιλάμε ακόμη για την πρώτη περίπτωση του TS! :oops: :p

pangius
26-01-15, 14:31
Γεια σας. Εχω και εγώ κάποιο παρόμοιο πρόβλημα. Είμαστε δύο σπίτια σε κοντινή απόσταση και θέλουμε να μοιράζουμε το ιντερνετ μέσω wifi. Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ το tenda a3 και το συνδέω με το thomson της cytas (κύριο ρουτερ). Η δουλειά γίνεται όμως το σήμα όμως είναι χαμηλό και κάποιες φορές χάνεται. Δοκίμασα αντί του tenda a3 να βάλω το TL-WA701ND (μπας και έχει καλύτερο σημα) αλλά με αυτό δεν κατάφερα καν να συνδεθώ στο thomson σε range extender mode. Με το tenda παιρνω wifi και ξαναδίνω wifi μέσα στο σπίτι. Με το TL-WA701ND το μόνο που κατάφερα ήταν να συνδεθώ με το thomson αλλά για να τροφοδοτήσω το σπίτι με wifi χρειαζόταν να το συνδεσω μεσω ethernet σε αλλο router.

Τώρα σκέφτομαι το εξης για να ενισχύσω το σήμα. Να πάρω το TL-WA7210N και να το τοποθετήσω έξω απο το σπίτι, να το συνδέσω μέσω wifi με το thomson (που παρεπιμπτώντος δεν έχει επιλογή για wds στο μενου του) και μεσω ethernet να τροφοδοτήσω το tenda a3 για να μοιράζω wifi. Γίνεται αυτό με το TL-WA7210N ή θα πετάξω τα λεφτά μου?

mike_871
26-01-15, 20:33
γινεται

xarispa
03-02-15, 20:53
Καλησπέρα τελικά έκανα νέα σύνδεση οτέ , για να έχω και στον κάτω όροφο ενισχυμένο σήμα , τι θα πρέπει να επιλέξω στο TL-WA7210N , και τι θα πρέπει να προσέξω? , χρειάζονται κάποιες αλλαγές στης ρυθμίσεις του ρούτερ η του TL-WA7210N ? , μπορώ να το συνδέσω παράλληλα σε κάποια lan tou router ?
ευχαριστώ...

sweet dreams
03-02-15, 23:12
Καλησπέρα τελικά έκανα νέα σύνδεση οτέ , για να έχω και στον κάτω όροφο ενισχυμένο σήμα , τι θα πρέπει να επιλέξω στο TL-WA7210N , και τι θα πρέπει να προσέξω? , χρειάζονται κάποιες αλλαγές στης ρυθμίσεις του ρούτερ η του TL-WA7210N ? , μπορώ να το συνδέσω παράλληλα σε κάποια lan tou router ?
ευχαριστώ...


Η κεραία του TL-WA7210N είναι directional, 149246 που σημαίνει ότι εκπέμπει και λαμβάνει

μόνο από την μπροστινή πλευρά. Για να κάνεις αυτό που θέλεις θα πρέπει να πάρεις και ένα Αccess Point (http://computers.xpatit.gr/14-diktyaka-proionta/1212-TP-LINK-TL-WA801ND-300Mbps-Wireless-N-Access-Point-PoE.html)για να το συνδέσεις ενσύρματα με το TL-

WA7210N ή κάποιο ρούτερ παρόχου, που σε λειτουργία Bridge (http://www.adslgr.com/forum/threads/832835-Sagem-1704-και-access-point-με-Router-Thomson-

TG585-γίνεται?p=5473203#post5473203)θα το συνδέσεις με το TL-WA7210N για να έχεις σήμα μέσα στο σπίτι. Το TL-WA7210N

θα πρέπει να το βάλεις σε λειτουργία ΑP client.

Δεν κάνει το TL-WA7210N για να το βάλεις μέσα στο σπίτι, θα πρέπει να πάρεις ένα Access point σαν αυτό που σου έχω στο Link.

netman
22-05-16, 23:38
Δεν κάνει το TL-WA7210N για να το βάλεις μέσα στο σπίτι, θα πρέπει να πάρεις ένα Access point σαν αυτό που σου έχω στο Link.

Δεν κάνει το TL-WA7210N για να το βάλεις μέσα στο σπίτι γιατί είναι κατευθυντικό,ή γιατί εχει μεγάλη ακτινοβολία;

mike_871
22-05-16, 23:45
την ισχυ εξοδου dBm μπορεις να την ρυθμισεις, οι εσωτερικη κεραια ειναι κατευθυντικη εχει ομως υποδοχη για εξωτερικη κεραια Omni η οτι κεραια θες

sweet dreams
22-05-16, 23:47
Που το ξέθαψες........
Αφού το γράφω γιατί δεν κάνει για την περίπτωση του
Η κεραία του TL-WA7210N είναι directional, Συνημμένο Αρχείο 149246 που σημαίνει ότι εκπέμπει και λαμβάνει μόνο από την μπροστινή πλευρά.

netman
22-05-16, 23:53
ΟΚ ΤΗΧ
το είδα,αλλά μου καρφώθηκε η απορία

@ ADSLgr.com All rights reserved.