PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet - 'Αθλια αντιμετώπιση



dhmhtrhs79
16-12-14, 01:13
Παραθέτω προς γνώση κάθε ενδιαφερόμενου ηλεκτρονικό μήνυμα που έστειλα στη Forthnet έπειτα από ταλαιπωρία 3 μηνών, χωρίς δική μου υπαιτιότητα, όπου πληρώνω και δεν έχω σωστή υπηρεσία:

<< Ονομάζομαι **************** και είμαι κάτοχος της υπηρεσίας triple play τα τελευταία 3-4 χρόνια με αριθμό γραμμής 22940***91. Σημειώνω ότι βάσει της απόστασης από το κέντρο σας η ταχύτητά μου κυμαίνεται στα 6-7 megabit, ταχύτητα μετρημένη και καταγεγραμμένη και από τους τεχνικούς σας στον χώρο της κατοικίας μου. Η γραμμή (internet-τηλεφωνία) λειτουργούσε κανονικά και χωρίς προβλήματα όλο αυτό το διάστημα μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2014 όπου άρχισαν τα προβλήματα.

Συγκεκριμένα, παρατηρούσα αδυναμία σύνδεσης κατά τις βραδινές ώρες, χωρίς να μπορεί να δοθεί λύση από εσάς τηλεφωνικά με επανεκκινήσεις ρουτερ, επανέλεγχο της καλωδίωσης, αλλαγή splitter κτλ. Μπήκα στην διαδικασία να αγοράσω με δικά μου έξοδα ακριβότερο ρουτερ, καθώς η εταιρεία σας αρνήθηκε να μου δώσει άλλο ρουτερ (παρότι ενημερώθηκε για το πρόβλημα) αν δεν υπέγραφα εκ νέου ανανέωση του συμβολαίου για έναν ακόμη χρόνο, παρότι είχα ανανεώσει μόλις 3-4 μήνες νωρίτερα και παρότι βρίσκομαι τόσα χρόνια στην υπηρεσία με συνεχείς ανανεώσεις ακόμα με το αρχικό ρούτερ! Παρόλ’ αυτά το πρόβλημα δεν λύθηκε ούτε με το νέο ρούτερ και έτσι συνεχίστηκαν οι συχνές επικοινωνίες με το τεχνικό σας τμήμα.

Τελικά, το πρόβλημα εντοπίστηκε από εμένα και οφειλόταν στην κολώνα της ΔΕΗ, η οποία είναι πολύ κοντά με αυτή του ΟΤΕ, με αποτέλεσμα όταν ανάβει ο φωτισμός του δρόμου το βράδυ το ρουτερ να μην μπορεί να συγχρονίσει και να μην έχω καθόλου σύνδεση. Το πρωί που τα φώτα σβήνουν, το ρουτερ επανασυγχρονίζεται μόνο του και δουλεύει κανονικά στα 6-7 megabit. Επισημαίνω ότι οι κολώνες είναι οι ίδιες όλα αυτά τα χρόνια που είμαι στην υπηρεσία και γενικά τίποτα δεν έχει αλλάξει σε θέματα συνδεσμολογίας κτλ. Απλά το πρόβλημα ξεκίνησε έτσι ξαφνικά τους τελευταίους μήνες.

Μέσα στον Οκτώβριο πραγματοποιήθηκαν 3 επισκέψεις της τεχνικής σας υπηρεσίας, οι δυο πρώτες έγιναν πρωινή ώρα, παρότι είχα επισημάνει ότι το πρόβλημα προκύπτει μόνο τις βραδινές ώρες, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να γίνει σωστή διάγνωση του προβλήματος και το πρόβλημα να παρατείνεται από εβδομάδα σε εβδομάδα. Τελικά, το μόνο που συστάθηκε ήταν να υπάρξει διαχωρισμός των καλωδίων του ΟΤΕ και της ΔΕΗ σε μεγαλύτερη απόσταση. Κάτι το οποίο έγινε άμεσα τις επόμενες ημέρες πάλι από εμένα, χωρίς ωστόσο να διορθωθεί το πρόβλημα. Τελικά, στην τρίτη επίσκεψη τεχνικού σας, βραδινή ώρα αυτή τη φορά, το πρόβλημα επιβεβαιώθηκε για άλλη μια φορά. Έπειτα από προσπάθειες του τεχνικού σας σε συνεργασία με το τηλεφωνικό κέντρο σας, βρέθηκε ( ; ) λύση. Η επίσημη απάντησή σας ήταν ότι ο μόνος τρόπος να λειτουργεί το ίντερνετ τις ώρες που τα φώτα της ΔΕΗ είναι ανοικτά είναι να λειτουργεί στο χαμηλότερο δυνατό προφίλ, δηλ. με ταχύτητα γύρω στα 2 megabit! Και όλα αυτά ενώ η γραμμή καταγεγραμένα από εσάς λειτουργεί στα 6-7 megabit τις υπόλοιπες ώρες χωρίς κανένα πρόβλημα.

Με λίγα λόγια με υποχρεώνεται χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα από την δική μου μεριά να υπολειτουργεί η υπηρεσία που μου παρέχετε επειδή δεν μπορείτε να λύσετε το πρόβλημα που προέκυψε με την ΔΕΗ και τον ΟΤΕ, κάτι που το θεωρώ απαράδεκτο και ημίμετρο, και όχι λύση του προβλήματος. Σαν να μην έφτανε αυτό, εδώ και δυο ημέρες δεν έχω καθόλου ίντερνετ, αλλά ούτε πλέον και τηλέφωνο 24 ώρες το 24ωρο. Δηλ. η γραμμή πλέον δεν λειτουργεί καθόλου. Και όλο αυτό το διάστημα των 3 μηνών που υφίσταμαι αυτήν την ταλαιπωρία, πληρώνω κανονικά με χρώση της πιστωτικής μου κάρτας την υπηρεσία σας που στην ουσία δεν λειτουργεί εδώ και 3 μήνες. Χώρια που αναγκάζομαι να χρεώνομαι καθημερινά έξοδα ίντερνετ από το κινητό μου για να μπορέσω να κάνω έστω και τις πιο απλές εργασίες.

Σήμερα 19/11/2014 τηλεφώνησα στο εμπορικό τμήμα σας και πρότεινα μια λύση προκειμένου να μην προβώ σε διακοπή της σύνδεσης, αφού κατά τα άλλα το προϊόν σας (nova κτλ.) με ενδιαφέρει. Πρότεινα λοιπόν, εφόσον δεν μπορεί να διορθωθεί το πρόβλημα από εσάς στην υπάρχουσα κολώνα, αλλά ούτε προτίθεστε να μου αλλάξετε κολώνα (έκανα σχετική ερώτηση στο τεχνικό τμήμα και απάντησαν αρνητικά), και επειδή εγώ παράλληλα πληρώνω αδιάκοπα χωρίς να έχω ίντερνετ (και πλέον ούτε και τηλέφωνο) να γίνει μετακόμιση της γραμμής χωρίς δικά μου έξοδα στο παραδιπλανό σπίτι που κατοικούν οι γονείς μου (αριθμός 8 της ίδιας οδού αντί του 12 που κατοικώ εγώ), το οποίο παίρνει ρεύμα από άλλη κολώνα και δεν εμφανίζει παρόμοια προβλήματα, τουλάχιστον σε άλλο πάροχο που ανήκει αυτή τη στιγμή. Έτσι, τουλάχιστον θα πληρώνω για μια υπηρεσία που θα δουλεύει (λογικά) σωστά και δεν θα χρειαστεί να διακόψω το συμβόλαιο. Ωστόσο, το εμπορικό τμήμα δεν δέχεται το αίτημά μου, ζητώντας μου να πληρώσω κανονικά τα έξοδα μετακόμισης (€ 55), ούτε με αποδεσμεύει από το συμβόλαιό μου, ζητώντας μου να πληρώσω τα έξοδα διακοπής μέχρι το τέλος του (περίπου € 110). Με λίγα λόγια ούτε μου μεταφέρετε την γραμμή κάπου που θα λειτουργούσε κανονικά (στην ουσία σας διευκολύνω με αυτή τη λύση), ούτε με αποδεσμεύετε από το συμβόλαιο μου, αλλά ούτε και μου δίνετε κάποια λύση στο πρόβλημά μου, και ενώ ήδη έχω πληρώσει 3 x 55 = € 165 χωρίς να έχω ιντερνετ και πλέον ούτε και τηλέφωνο! Για επιστροφή των χρημάτων δεν ήλπιζα ούτως ή άλλως, αλλά να με υποχρεώνετε να παραμένω στην υπηρεσία και να πληρώνω χωρίς να δουλεύει όπως θα έπρεπε βάσει συμβολαίου είναι ανήκουστο!

Η υπομονή έφτασε στο τέλος της. Δεν επιθυμώ να συνεχίσω την επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα και να διαιωνίζονται τα ραντεβού από εβδομάδα σε εβδομάδα χωρίς αποτέλεσμα μόνο και μόνο για να πληρώνω το μηνιαίο λογαριασμό. Δεν προτίθεμαι να ξαναπληρώσω ούτε μια μέρα επιπλέον χωρίς να δουλεύει σωστά η υπηρεσία σας. Σε περίπτωση που δεν δοθεί άμεσα απάντηση και λύση στο πρόβλημά μου, θα προβώ αρχικά σε άμεση φραγή των χρεώσεων στην πιστωτική μου κάρτα και εν συνεχεία σε καταγγελία της σύμβασης και αναφορά όλων των ανωτέρω σε κάθε αρμόδια αρχή. Επίσης, να θεωρείτε δεδομένη την κοινοποίηση όλων των ανωτέρω σε διάφορα τεχνολογικά site με σκοπό να προστατεύσω άλλους πολίτες από παρόμοια περιστατικά. Λυπάμαι που θα προβώ σε αυτές τις κινήσεις, ήμουν πάντοτε ένας ευχαριστημένος πελάτης σας, αλλά η συμπεριφορά σας δεν μου δίνει άλλη επιλογή.

Στη διάθεσή σας,

********************************>>


Έπειτα από το μήνυμα αυτό, και παρόλο που επεσήμανα ότι δεν επιθυμώ άλλο κρυφτό/κυνηγητό με την τεχνική υπηρεσία, πέρασε μια ολόκληρη εβδομάδα για να με πάρει μια τεχνικός, προφανώς χωρίς ενημέρωση του όλου θέματος, και να μου πει από το τηλέφωνο ότι η γραμμή φαίνεται να λειτουργεί κανονικά και άρα κανένα πρόβλημα!

Μια εβδομάδα αργότερα, αφού κανείς δεν έκανε τον κόπο να με ενημερώσει για το τι θα γίνει τελικά (παρότι μου είχανε πει από το τμήμα παραπόνων ότι θα απαντήσουν άμεσα), έπειτα από 25 λεπτά σε αναμονή, μίλησα με το εμπορικό τμήμα και η τελική τους απάντηση, είναι ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι, ούτε όμως δέχονται να μετακομίσουν δωρεάν την γραμμή, έστω ως ένδειξη καλής πίστης, όπως έγω πλήρωνα τόσους μήνες χωρίς να έχω υπηρεσία, και το κορυφαίο με υποχρέωνουν να μείνω στο συμβόλαιο ως έχει μέχρι τον Μάιο! Το πιο γελοίο όμως είναι ότι καθημερινά εξακολουθούν να με παίρνουν τηλέφωνο για να μου προσφέρουν full pack με επιπλέον € 5 ευρώ και φυσικά νέα δέσμευση!

Δεν θα τους κάνω την χάρη όμως, προτιμώ να πληρώσω την ποινή και να φύγω ΑΜΕΣΑ, παρά να τους πληρώσω 50 ευρώ την μετακόμιση και να νιώθω κορόιδο δίνοντάς τους άλλα 6Χ55€ = 330€ μέχρι τον Μαιο. Όπως και αυτοί προτιμούν να μην χρεωθούν 50 ευρώ από το να χάσουν ένα πελάτη των 55€/μήνα και να φάνε και καταγγελία, γιατί είναι δεδομένο ότι δεν θα το αφήσω έτσι. Μετά απορούν γιατί πάμε στον ΟΤΕ.

Veldrin
16-12-14, 04:13
Μα εφόσον δεν έχεις υπηρεσία, δεν τηρούν τη σύμβαση με δική τους υπαιτιότητα και μπορείς να κάνεις υπαναχώρηση χωρίς να υποχρεωθείς να πληρώσεις ποινή. Ας με επιβεβαιώσει κάποιος συμφορουμίτης.

ps.yellow
16-12-14, 11:27
Στείλε μήνυμα στο http://www.adslgr.com/forum/forums/217-Forthnet-Support για να σε βοηθήσουν

Archon
16-12-14, 11:56
Υπηρεσια εχει, απλα οχι οπως θα επρεπε. Αρα η συμβαση ειναι ΟΚ. Απλα δεν ειναι ευχαριστημενος. Ουτε εγω θα ημουν. Κι εγω ακριβως το ιδιο θα εκανα. Απλα δεν ξερω αν θα εβρισκα το δικιο μου. Ελπιζω να το βρει αλλα απο μεριας εταιρειας ειναι ενταξει, αφου του προσφερουν τις υπηρεσιες τους αλλα σε χαμηλοτερη ταχυτητα. Σε καποιο καταστημα πηγες να μιλησεις τετ-α-τετ με καποιον υπευθυνο? Οι τεχνικοι δεν θα πουν τιποτα αφου τα βρισκουν ΟΚ. Απο το τηλεφωνο δεν βρισκεται λυση, ουτε και απο το ιντερνετ. Δεν βοηθαει η αποσταση. Κοψε την παγια χρεωση (κατι που επρεπε να κανεις απο την αρχη) και ζητα να μιλησεις απο κοντα με καποιον και να βρειτε τη χρυση τομη.

Veldrin
16-12-14, 14:17
Ο φίλος έχει διακοπτόμενη πρόσβαση και δεν έχει και τηλέφωνο. Όσο δεν παρέχουν τηλέφωνο θα είχα κάνει μια αίτηση υπαναχώρησης σε κατάστημα τους και γειά σας. Και για το πρόβλημα με το ίντερνετ από μόνο του εφόσον το παραδέχτηκαν μπορείς να φύγεις.

Εφόσον δεν τηρείται το 24/7, γειά σας.

dimitris.taxideytis
16-12-14, 15:38
Παρεμβολες στην τηλεφωνικη γραμμη γινονται οταν αναβουν τα φωτα.
O φωτισμος στο δρομο ειναι του Δημου η' της Περιφερειας,δεν ειναι της ΔΕΗ.
Πιθανον καποια αλλαγη στο υλικο(λαμπες ,καλωδιο, ντουι) να ευθυνεται για την παρεμβολη στη γραμμη.
Ακομη και αλλαγη που δεν ειναι αμεσα ορατη σ'εσενα, οπως επεκταση δικτυου φωτισμου η' αλλαγη δρομολογησης δικτυου μπορουν να επιφερουν αλλαγες στο φορτιο και μεταβολη στο ηλεκτρομαγνητικο πεδιο...
Η' να υπαρχει καποιο ελαττωμα στην θωρακιση του καλωδιου(φθορα λογω ηλιου και καιρικων συνθηκων) του ΟΤΕ.
Σε αυτη την περιπτωση ο ΟΤΕ ειναι υπευθυνος.
Απο την στιγμη που ο παροχος αποδεδειγμενα δεν μπορει να παρεχει τις υπηρεσιες που χρεωνει, μπορεις να φυγεις διχως ποινη.
Το προβλημα ομως θα παραμεινει και σε νεο παροχο...

Giwrgos19802
17-12-14, 00:05
Καλησπέρες και από εμένα.....αν ισχύουν όσα παραθέτεις δεν φταίει ο πάροχος......πρέπει να βρεθεί από αλλού η λύση.....και σε άλλον να πάς τα ίδια θα έχεις.......το πολύ πολύ να στο γυρίσουν το θεματάκι Χ/Ε όπου και να πας.

dhmhtrhs79
17-12-14, 22:08
Ναι δεν φταίει ο παροχος, αλλά αφου δεν μπορει να κανει κατι να το λυσει (εχει ερθει 3 φορες με τον ΟΤΕ μαζι), δεν φταίω και εγω να πληρωνω με το ζορι μεχρι το Μαιο. Ας με αποδεσμευσει λοιπον. Δεν το κανει ομως, με κραταει εγκλωβισμενο.

Σημερα έβγαλα την παγια χρεωση (κακως που δεν το εκανα εξαρχης) απο την καρτα και αυριο θα κανω και την διακοπη και θα δουμε αν και ποτε θα τους πληρωσω τα περιβοητα πεναλτυ. Εκανα και καταγγελία στο συνηγορο του καταναλωτη και στην ΕΕΤΤ και ο,τι και να γινει θα εχω την συνείδηση μου καθαρη. Οπως ειπα προτιμω να πληρωσω το πεναλτυ και να τους χαιρετησω παρα να τους πληρωνω σαν μ@λ@κ@ς 55 ευρω το μηνα και να πολεμαω να ανοιξω ενα βίντεο τρεις μηνες τωρα.

Ασε που αν παω στον ΟΤΕ πιστευω κατι παραπανω θα μπορεσει να κανει λογω της ιδιοκτησιας των γραμμων/κολωνων. Τωρα κανει και λιγο τον κινεζο γιατι τον βολευει αυτη η κατάσταση προφανως. Μπορει να κανω και λαθος βεβαια, αλλα για μενα η Forthnet τελειωσε μονο και μονο για την κοροϊδία. Μιλησα με δεκαδες ατομα, εμεινα πολλες μερες χωρις τηλεφωνο και ίντερνετ, πληρωσα και παραπανω λεφτα γιατι χρεωνομουν και τα τηλέφωνα στην εξυπηρέτηση τους με ατελειωτη αναμονή και αφου ροκανισαν 3 μηνες μου έδωσαν μια τετριμενη απαντηση χωρις ιχνος κατανοησης. Ουτε μια συγνώμη δεν ακουσα και ουτε ενας υπευθυνος δεν ασχοληθηκε. Μονο τα βασικα απο τα παιδια στα τηλεφωνα. Ουτε εκαναν τον κοπο να απαντήσουν στο mail. Μετα απο 3 χρονια περιμενα κατι καλυτερο σε αντιμετωπιση μια φορα που χρειαστηκε να κανουν κατι. Στα ευκολα ολοι καλοι είναι.

- - - Updated - - -


Υπηρεσια εχει, απλα οχι οπως θα επρεπε. Αρα η συμβαση ειναι ΟΚ. Απλα δεν ειναι ευχαριστημενος. Ουτε εγω θα ημουν. Κι εγω ακριβως το ιδιο θα εκανα. Απλα δεν ξερω αν θα εβρισκα το δικιο μου. Ελπιζω να το βρει αλλα απο μεριας εταιρειας ειναι ενταξει, αφου του προσφερουν τις υπηρεσιες τους αλλα σε χαμηλοτερη ταχυτητα. Σε καποιο καταστημα πηγες να μιλησεις τετ-α-τετ με καποιον υπευθυνο? Οι τεχνικοι δεν θα πουν τιποτα αφου τα βρισκουν ΟΚ. Απο το τηλεφωνο δεν βρισκεται λυση, ουτε και απο το ιντερνετ. Δεν βοηθαει η αποσταση. Κοψε την παγια χρεωση (κατι που επρεπε να κανεις απο την αρχη) και ζητα να μιλησεις απο κοντα με καποιον και να βρειτε τη χρυση τομη.

Τα ειπες ολα με λιγα λογια. Ακριβως ετσι φιλε μου. Δεν ξερω αν θα βρω το δικιο μου, αλλα δεν θα παω και σαν το προβατο στην σφαγη. Ακομα και το πεναλτυ να πληρώσω θα φυγω με το κεφαλι ψηλα και θα δουμε ποιον θα τσουξει παραπανω μολις τους χαιρετησω και παω στον ανταγωνιστη (που ποτε δεν σκοπευα αλλα με αναγκαζουν).

Πηγα και σε καταστημα σήμερα. Ε και; Κατι χαζοβιολες ηταν που πριν απο εμενα επαιρναν τηλέφωνο συβαδελφο να τους πει ποιο ρουτερ ειναι για το vdsl. Αυτες θα μου ελυναν το πρόβλημα; Σωθηκα. Εδω πηγα να κανω την μετακομιση γραμμης (θα την πληρωνα απο την τσεπη μου να παει στα κομματια) και θελανε παλι ανανεωση ενα χρονο. Ε μολις ειπαν και αυτο τους λεω αστο ακυρο, θα το κοψω. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.