PDA

Επιστροφή στο Forum : Mikrotik RB951U και Cosmote Τέλειο Σήμα



tsiris
17-12-14, 13:46
Έχω την συσκευή της Cosmote Τέλειο Σήμα (Huawei UAP-2105) η οποία δούλευε απροβλημάτιστα σε modem-router TPLink.
Γυρνάω το TPLink σε bridge mode, βάζω το RB951U ως router που κάνει το PPPoE με τον ΟΤΕ και με τις κατάλληλες ρυθμίσεις
έχω internet στις πόρτες 2-5. Συνδέω το UAP σε μία από αυτές τις πόρτες το UAP, άλλα δεν παίζει.
Βλέπω τι ip έχει πάρει το UAP, κάνω port forward την 500 και 4500 (udp) στο UAP και παίζει για μερικές ώρες
(απ' όσο γνωρίζω κάνει IPSEC tunnel με την cosmote).
Όταν σταμάτησε να παίζει, βλέπω ότι δεν έχει αλλάξει η ip του.
Δοκιμάζω reset του PPPoE, του RB951, του UAP άλλα πάλι τίποτα.
Παίρνει καινούργια ip το UAP, κάνω port forward στην καινούργια ip, πάλι τζίφος.
Δοκιμάζω το UAP σε άλλη γραμμή με modem-router linksys και παίζει κανονικά.
Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα ή ξέρει αν χρειάζεται επιπλεον ρύθμιση;

iliteo
17-12-14, 13:56
Ανεξάρτητα από αυτό που ρωτάς (που δεν το ξέρω..) , τι κερδίζεις με αυτή την συνδεσμολογία;
Έχεις Internet από την Cosmote; Αυτό είναι free?

tsiris
17-12-14, 14:52
Ιντερνετ παίρνω από τον ΟΤΕ. Η συσκευή της Cosmote δεν δίνει Internet. Χρείαζεται internet για να δώσει
σήμα κινητής τηλεφωνίας σε χώρο που δεν πιάνει από τις έξω κεραίες.

iliteo
17-12-14, 14:56
κάτσε γιατί δεν κατάλαβα εγώ μάλλον.
Η Cosmote Τέλειο Σήμα δεν δίνει σταθερό μέσω της κινητής;
Είναι άλλο αυτό;

tsiris
17-12-14, 14:58
Όχι δεν δίνει σταθερό. Άλλο είναι αυτό:
http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T37/xml/Personal__articleadvanced__articleadvanced_Telio_Sima/section/At_Home

iliteo
17-12-14, 15:00
Οκ.. ναι.. το είδα μόλις. το μπέρδεψα με το COSMOTE At Home (http://www.cosmote.gr/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_pageLabel=HCG&catName=AtHome_Plans&cat=Cosmote_AtHome)
:oneup:

Tiven
17-12-14, 15:36
Βάλε το Mikrotik να δίνει μία συγκεκριμένη ip στο uap για αρχή... Αναρωτιέμαι αυτό γιατί δεν το έκανες από την αρχή;
Μετά ξανα δοκίμασε να κάνεις forward τις πόρτες.

tsiris
17-12-14, 21:27
Το έκανα και αυτό αλλά εξακολουθεί το πρόβλημα.
Κάποια ρύθμιση στο RouterOS είναι γιατί θα πρέπει να παίξει και χωρίς port mapping,
όπως συμβαίνει στα περισσότερα router.

tsatasos
19-12-14, 00:32
Στο firewall/nat Κ filter τι ρυθμίσεις εχεις?
Μήπως κόβεται κάτι από εκεί.

tsiris
22-12-14, 22:48
Δεν κόβεται τίποτα εκεί. Έχω ορθάνοιχτο firewall (με accept τα related και established connections) και εξακολουθεί να μην συνδέεται.

Nikiforos
20-01-15, 11:21
Καλημέρα, στο 951 έχεις bridge κάποιο interface του με τις ethernet? για να το πω αλλιως στο router που ειχες ειναι σαν switch ολες μαζι. Τωρα παιζει αλλιως. Ειχα παθει κατι παρομοιο σε αλλο μηχανημα και δεν ρουταρε με αλλα, νομιζω πως ειναι θεμα σχετικο με bridge.
Aν μπορεις να δειξεις screenshots θα βοηθουσαν.
Θα κανεις μια δοκιμη για να δεις αν ειναι αυτο, βαλε ενα switch στην θυρα που εχεις το adsl modem επανω στο 951 και σε αυτο βαλε το μηχανημα της cosmote και δες θα παιζει? εναλλακτικα αν το TP-LINK σου εχει switch βαλτο εκει να δεις, το ιδιο κανει.
αν παιζει ετσι εχει να κανει με bridge το προβλημα ή διαφορετικες Ip σε θυρες ethernet, τις θυρες του 951 τις εχεις κανει bridge ολες μαζι?
Επειδη δεν βλεπω το μηχανημα σου δεν ξερω τι ακριβως εχεις κανει.

Ασχετη ερωτηση με το προβλημα του φιλου, αλλα επειδη ταιριαζει στο τοπικ του θεματος, αν ξερει κανεις, μεσω VPN internet αυτο παιζει? γιατι πχ στο εξοχικο εχω και εγω 951 αλλα παιρνω ιντερνετ μεσω VPN, σημα cosmote μεσα στο σπιτι οχι τοσο καλο, αν το βαλω εκει θα παιζει? λογικα πιστευω ναι. Γιατι ολα τα μηχανηματα μου εχουν ινετ.

tsiris
20-01-15, 23:39
Στο 951 είναι από default σε bridge το wlan interface με την ether2, ενώ τα ether3-5 έχουν σαν master το ether2 - δουλεύουν δλδ. με το
hardware switching. Αυτό δεν το έχω πειράξει καθόλου, ωστόσο αύριο θα βγάλω το bridge και θα κάνω μια δοκιμή.

Σχετικά με την δεύτερη ερώτηση σου, αυτό που έχω παρατηρήσει με το πρόβλημά μου, είναι ότι το FMC δημιουργεί IPSec tunnel με μια συγκεκριμένη IP διεύθυνση της Cosmote. Το αν θα παίξει δεν μπορώ να το πω, από την στιγμή που δεν μου παίζει σε απλό PPPoE client χωρίς κανένα VPN

Nikiforos
21-01-15, 07:42
Καλημέρα, αν το εχεις σε defaults το 951 μη περιμενεις να παιξει.....δεν ειναι σωστα αυτα που εχει, κανε οπως λεμε στην αρχη στο tutorial στο γενικο θεμα. Να παιζουν ολα τα ethernets σαν switch. Πανω απο ολα δοκιμασε αυτο που ειπα ριξε το 951 σε ενα switch επανω στο tplink adsl router και αυτο της cosmote ετσι παιζει? αν παιζει φταινε οι ρυθμισεις σχετικα με το bridge στο 951.
http://www.adslgr.com/forum/threads/821468-%CE%95%CE%B4%CF%8E-%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Mikrotik-RouterBoard/page2 δες ποστ #22

tsiris
30-01-15, 17:18
Επιτέλους λύθηκε. Nikiforos είχες δίκιο, το bridge μου δημιουργούσε το πρόβλημα. Το έβαλα σε port χωρίς bridge, ενώ ταυτόχρονα στο firewall/filter rules χρειάζεται δύο rules, στο forward chain (πόρτες 500 και 4500 udp) με action accept.
Πληροφοριακά, η συσκευή "Cosmote Τέλειο Σήμα" δημιουργεί ipsec tunnel με την διεύθυνση segw1.cosmotemyview.gr

Nikiforos
30-01-15, 18:09
Επιτέλους λύθηκε. Nikiforos είχες δίκιο, το bridge μου δημιουργούσε το πρόβλημα. Το έβαλα σε port χωρίς bridge, ενώ ταυτόχρονα στο firewall/filter rules χρειάζεται δύο rules, στο forward chain (πόρτες 500 και 4500 udp) με action accept.
Πληροφοριακά, η συσκευή "Cosmote Τέλειο Σήμα" δημιουργεί ipsec tunnel με την διεύθυνση segw1.cosmotemyview.gr

Ωραία χαίρομαι που το έλυσες για να ξέρω και εγώ αν καμια φορα χρειαστει να το βάλω εξοχικο, απεξω εχω πολυ καλο σημα Η+ αλλα μεσα στο σπιτι.....αντε να εισαι στο κρεβατι να σε παρουν τηλ πρεπει να σηκωθεις για να μιλησεις για παραδειγμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.