PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο Παιζει ρολο το router στην ταχυτητα?



vaggelis7172
18-12-14, 19:56
Καλησπερα παιδια!!Θα ηθελα να ρωτησω:παιζει ρολο στην ταχυτητα του ADSL αν το ρουτερ σου ειναι το δωρεαν που σου εδωσε ο παροχος ή μια καλη μαρκα επι πληρωμη?

Gianniskriti
18-12-14, 20:14
Εσυ τι πιστεύεις; το ρουτερ που αγοράζει ο παροχος προς 5€/τεμ ειναι δυνατόν να αποδίδει πάντα το ίδιο με ένα ρουτετ των 80€ ; εγω πιστεύω οχι. Αυτο βέβαια δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αγοράζοντας αυριο το πρωι ενα καλκ ρουτερ θα δεις απαραιτητα αύξηση ταχυτητας

sweet dreams
18-12-14, 20:46
Καλησπερα παιδια!!Θα ηθελα να ρωτησω:παιζει ρολο στην ταχυτητα του ADSL αν το ρουτερ σου ειναι το δωρεαν που σου εδωσε ο παροχος ή μια καλη μαρκα επι πληρωμη?

Παίζει βασικό ρόλο το chipset του modem να ταιριάζει με το chipset της κάρτας στο DSLAM. Aν το chipset του modem δεν ταιριάζει, όσο ακριβό

και να είναι, δεν θα έχει καλύτερη ταχύτητα από του παρόχου που προφανώς ταιριάζει.

babis3g
19-12-14, 02:35
οπως λεει και ο sweet dreams

μπορει να παρεις μοντεμ που να εχει 500 ευρω και να μην ειναι τελειο / σταθερο με την γραμμη σου
Αυτο ομως ισχυει αν καποιος ειναι σε προβληματικη γραμμη η μακρυα απο το ΑΚ ... Μπορει να κερδιδεις/χασεις 1-2 mbps αναλογα την συμβατοτητα με το κεντρο
Κοντα δεν παιζει τοσο ρολο
Συνηθως αυτα του παροχου ειναι μετρημενα για την γραμμη του ωστε να εχει τα λιγοτερα προβληματα και ας ειναι φτηνα, ομως καποια υστερουν σε καλη ληψη wifi, qos και ελειψη αλλων ρυθμισεων ... αν δεν σε πειραζει αυτο & θελεις το καλυτερο αποτελεσμα για γραμμη κρατα αυτο του παροχου

Αν θελεις να εχεις ενα εναλλακτικο (backup) με λιγο καλυτερο wifi ΑΝ εισαι με οτε κοιτα αυτο (αλλα δεν εχει usb αν το χρειαστεις στο μελλον) ειναι συμβατο με τα κεντρα ΟΤΕ 100% και το πιο φτηνο 26 ευρω και στο φερνει δωρεαν μεταφορικα σε ενα καταστημα κοντα σου
http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8960n-300m-wireless-n-adsl2-router-over-pstn-p-PER.612412
μεταχειρισμενο 23 ευρω ... τιποτα (Εγγύηση μεταχειρισμένου: 30 μήνες)
πανω ψηλα (Δείτε το προιόν αυτό ελαφρώς μεταχειρισμένο στο STOCK HOUSE του e-shop.gr)
http://www.e-shop.gr/show_used.phtml?id=PER.612412&oem=2143475001800

vaggelis7172
19-12-14, 16:45
οπως λεει και ο sweet dreams

μπορει να παρεις μοντεμ που να εχει 500 ευρω και να μην ειναι τελειο / σταθερο με την γραμμη σου
Αυτο ομως ισχυει αν καποιος ειναι σε προβληματικη γραμμη η μακρυα απο το ΑΚ ... Μπορει να κερδιδεις/χασεις 1-2 mbps αναλογα την συμβατοτητα με το κεντρο
Κοντα δεν παιζει τοσο ρολο
Συνηθως αυτα του παροχου ειναι μετρημενα για την γραμμη του ωστε να εχει τα λιγοτερα προβληματα και ας ειναι φτηνα, ομως καποια υστερουν σε καλη ληψη wifi, qos και ελειψη αλλων ρυθμισεων ... αν δεν σε πειραζει αυτο & θελεις το καλυτερο αποτελεσμα για γραμμη κρατα αυτο του παροχου

Αν θελεις να εχεις ενα εναλλακτικο (backup) με λιγο καλυτερο wifi ΑΝ εισαι με οτε κοιτα αυτο (αλλα δεν εχει usb αν το χρειαστεις στο μελλον) ειναι συμβατο με τα κεντρα ΟΤΕ 100% και το πιο φτηνο 26 ευρω και στο φερνει δωρεαν μεταφορικα σε ενα καταστημα κοντα σου
http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8960n-300m-wireless-n-adsl2-router-over-pstn-p-PER.612412
μεταχειρισμενο 23 ευρω ... τιποτα (Εγγύηση μεταχειρισμένου: 30 μήνες)
πανω ψηλα (Δείτε το προιόν αυτό ελαφρώς μεταχειρισμένο στο STOCK HOUSE του e-shop.gr)
http://www.e-shop.gr/show_used.phtml?id=PER.612412&oem=2143475001800

ΟΚ,σ'ευχαριστω!!

gatopardosgr
23-12-14, 17:43
δηλαδη αν θες να πειραξεις σνρ δε γινεται με router που εχει open source firmware?

babis3g
23-12-14, 18:16
δηλαδη αν θες να πειραξεις σνρ δε γινεται με router που εχει open source firmware?

γινεται εφοσον το open source λογισμικο που θα βαλεις το εχουν σεταρει για αλλαγη σνρ ... πχ το νετγεαρ 2200 (λεω πχ γιατι δεν ξερω ολα τα μοντεμ της αγορας αν και πιο open source παιρνουν) το open source λογισμικο που κανει ο amod το εχει σεταρει για αλλαγη σνρ
Πανω σε αυτο ρωτας και τον προγραματιστη του open source για να εισαι σιγουρος

gatopardosgr
23-12-14, 19:57
εννοω αν εχεις ξεχωριστο ρουτερ που εχει open source το 2200 ειναι modem/router αποσο ξερω

babis3g
23-12-14, 20:10
εννοω αν εχεις ξεχωριστο ρουτερ που εχει open source το 2200 ειναι modem/router αποσο ξερω

οχι αν ειναι χωριστη συσκευη δεν παιζει ρολο γιατι δεν κανει την ταχυτητα, σνρ, συνχρονισμο και γενικα τιποτα που εχει να κανει με την γραμμη ... μονο το μοντεμ που θα ειναι μπροστα του αν εχει τετοια δυνατοτητα (αλλαγης σνρ) και εφοσον εισαι σε ξεκλειδωμενο προφιλ (σε κλειδωμενο κανενα μοντεμ δεν μπορει να κανει override αυτο του δσλαμ)

gatopardosgr
23-12-14, 20:34
εμενα συγχρονιζει 2.5 mpbs πανω οταν δινω εντολη αλλα μου δειχνει το ιδιο με π 9 snr πως γινεται αυτο?
γινεται με script να δινει εντολη το ρουτερ μεσω τελνετ στο μοντεμ να ξανασυγχρονιζεται με χαμηλο σνρ αν πεσει η ταχυτητα κατω απο καποιο οριο?

babis3g
23-12-14, 21:12
εμενα συγχρονιζει 2.5 mpbs πανω οταν δινω εντολη αλλα μου δειχνει το ιδιο με π 9 snr πως γινεται αυτο?
Nομιζω σε μερικα μοντεμ εξαρταται το dsl driver η ο τροπος που ας πουμε χτιστηκε το λειτουργικο για να αλλαζει το σνρ ... πχ μοντεμ της Asus κανουν το ιδιο

γινεται με script να δινει εντολη το ρουτερ μεσω τελνετ στο μοντεμ να ξανασυγχρονιζεται με χαμηλο σνρ αν πεσει η ταχυτητα κατω απο καποιο οριο?
Αν ειναι σε καθαρο bridge το μοντεμ δεν νομιζω να γινεται γιατι σε τετοιο mode δεν αφηνει να περασουν ολα τα πακετα / λειτουργιες
Tωρα αν κλεισεις στο μοντεμ wifi/dhcp κλπ γινεται αλλα ενδεχομανος να χασεις αλλες ρυθμισεις ... πχ ο τροπος που ξερω εγω κανει double ΝΑΤ & δεν δουλεθει το port forward ... οποτε ναι γινεται αλλα εξαρταται πως θα τα ρυθμισεις

gatopardosgr
23-12-14, 21:18
οκ ευχαριστω προβλεπεται δικτυακο διαβασμα τις γιορτες παντως το port forward μου χρειαζεται

μου κατεβαζει γρηγοροτερα τωρα που εβαλα το ρουτερ επισης βαζω το username passwd του οτε στο ρουτερ οποτε μηπως κανει κατι και αυτο?

τσεκαρα με http://speedtest.ftp.otenet.gr/ και RXTX32 2150 kbps :) το κοβω να συγχρονιζει στα 22 mbps?

babis3g
23-12-14, 21:55
αν εχεις βαλει το μοντεμ σε bridge mode τοτε ναι θα βαλεις το username / pass στο ραουτερ και επισης θελει PPPoE
Τωρα για την ταχυτητα δεν μπορω να πω σιγουρα, πρεπει να δω στατιστικα γραμμης σε τι συνχρονιζει και ταχυτητα σε speed test για να καταλαβω
http://www.speedtest.net/
παντως 2150 ειναι 2mbps αν λεει 32,2150 ειναι 32 mbps

gatopardosgr
23-12-14, 22:40
εννοω στα θεωρητικα που δινει το ρουτερ παλια μου ελεγε 20 mb down και κατεβαζε με 1950 mbps τωρα στο asus που πηρα δε δειχνει
speedtest βγαζει 16.7 mb down 0.83 mb up 16ms ping αλλα τρεχει p2p στο δικτυο ενω κανω το τεστ
αν παρω τον οτε κ τους πω να με βαλουν σε 6αρι προφιλ θα με αφησουν εκει η θα με αλλαξουν μετα απο λιγο τωρα ειμαι σε 9αρι interleaved 1.1 χιλιομετρα απτο dslam

mike_871
23-12-14, 22:47
εννοω στα θεωρητικα που δινει το ρουτερ παλια μου ελεγε 20 mb down και κατεβαζε με 1950 mbps τωρα στο asus που πηρα δε δειχνει
speedtest βγαζει 16.7 mb down 0.76 mb up 16ms ping αλλα τρεχει p2p στο δικτυο ενω κανω το τεστ
αν παρω τον οτε κ τους πω να με βαλουν σε 6αρι προφιλ θα με αφησουν εκει η θα με αλλαξουν μετα απο λιγο τωρα ειμαι σε 9αρι interleaved 1.1 χιλιομετρα απτο dslam
πως εισαι σε 9αρι αφου επιασες 16?και δεν εχει 6Mbps ο οτε 4-24-30-50 εχει

gatopardosgr
23-12-14, 22:54
εννοω 9 σνρ

mike_871
23-12-14, 22:57
εννοω 9 σνρ

αν τους πεις να σου βαλουν 6 σνρ θα σε βαλουν αλλα δικια σου η ευθηνη για αποσυνδεσης και τετοια.

gatopardosgr
23-12-14, 23:00
στη σελιδα του ρουτερ στα στατιστικα μου δειχνει 2.2 mbps max κανονικα δεν πρεπει να ειναι 1.6 αν εχω 16αρα γραμμη?

iliteo
23-12-14, 23:00
εννοω στα θεωρητικα που δινει το ρουτερ παλια μου ελεγε 20 mb down και κατεβαζε με 1950 mbps τωρα στο asus που πηρα δε δειχνει
speedtest βγαζει 16.7 mb down 0.83 mb up 16ms ping αλλα τρεχει p2p στο δικτυο ενω κανω το τεστ
αν παρω τον οτε κ τους πω να με βαλουν σε 6αρι προφιλ θα με αφησουν εκει η θα με αλλαξουν μετα απο λιγο τωρα ειμαι σε 9αρι interleaved 1.1 χιλιομετρα απτο dslam

:crazy: :fool

gatopardosgr
23-12-14, 23:10
:crazy: :fool

:nono:

babis3g
24-12-14, 00:34
εννοω στα θεωρητικα που δινει το ρουτερ παλια μου ελεγε 20 mb down και κατεβαζε με 1950 mbps τωρα στο asus που πηρα δε δειχνει
speedtest βγαζει 16.7 mb down 0.83 mb up 16ms ping αλλα τρεχει p2p στο δικτυο ενω κανω το τεστ
αν παρω τον οτε κ τους πω να με βαλουν σε 6αρι προφιλ θα με αφησουν εκει η θα με αλλαξουν μετα απο λιγο τωρα ειμαι σε 9αρι interleaved 1.1 χιλιομετρα απτο dslam

πιο μοντελο asus εχεις? αν δεν δω στατιστικα γραμμης δεν μπορω να φερω γνωμη
Επισης καπου ειδα στο φορουμ (και πηρα μερος στην συζητηση αλλα δεν θυμαμαι το λινκ) οτι δινει 6-7 σνρ σε ειδικο προφιλ αλλα δεν ξερω σε ποιες περιοχες η σε ποιες γραμμες) ρωτησε τους

gatopardosgr
24-12-14, 01:41
το asus rt-n18u εχει ιδιο λογισμικο με το rt-n66u θυμαμαι παντα μου δινε σαν πραγματικη ταχυτητα το 1/10 της τιμης που ελεγε η σελιδα του εκαστοτε ρουτερ αυτο ισχυει για ολες τις γραμμες?

babis3g
24-12-14, 01:52
το asus rt-n18u εχει ιδιο λογισμικο με το rt-n66u θυμαμαι παντα μου δινε σαν πραγματικη ταχυτητα το 1/10 της τιμης που ελεγε η σελιδα του εκαστοτε ρουτερ αυτο ισχυει για ολες τις γραμμες?

Ωραια τωρα που ξερω το μοντελο κατι κατεχω απο Ασος
σε ποια σελιδα/μενου γραφει στο rt 18 για ταχυτητα γιατι απο οτι ξερω δεν εχει στατιστικα γραμμης
Επισης μιλας για ασυρματη/ενσυρματη ταχυτητα στο Lan network η για το wan section η media & transfer πχ usb??
Eπισης εχεις περασμενο το εργοστασιακο λογισμικο η αλλο πχ merlin?

gatopardosgr
24-12-14, 02:19
στο traffic manager/ traffic monitor λεει με ποσα κατεβαζεις/ανεβαζεις τα πακετα εχω το εργοστασιακο λογισμικο νομιζω δεν υπαρχει μερλιν για το n18u

babis3g
24-12-14, 02:36
στο traffic manager/ traffic monitor λεει με ποσα κατεβαζεις/ανεβαζεις τα πακετα εχω το εργοστασιακο λογισμικο νομιζω δεν υπαρχει μερλιν για το n18u

Ωραια ... θα συγκρινεις τα speed του ασος με τα στατιστικα του μοντεμ (ποσο κλειδωνει) και αν χρειαστει κανεις conversion ... πχ το Ασος λεει παντα λεει KB και τα μοντεμ συνηθως λενε kbps .. κανε conversion να δεις αν ταιριαζουν
Αν οχι και εισαι με καλωδιο τοτε κανε speedtest και συγκρινετο με το κλειδωμα του μοντεμ και το down rate που ναφερει το Ασος να δεις που χανει

Τωρα να κατεβαζεις ασυρματα ειναι πολυ πιθανο να μην παινει τις ταχυτητες που αναφερει ο κατασκευαστης ... πχ μπορει να λεει 600MB ςιφι αλλα στην πραγματικοτητα να δεν εχεις usb καρτα η καλη κεραια τοτε θα ειναι πολυ πιο λιγο
Επισης ασυρματα παιζει ρολο πως θα σεταρεις το ασυρματο δικτυο ... πχ αν εχεις b+g+n τοτε αν βρεθει καμια παλια συσκευη που εχει μονο g συνηθως αυτοματα το δικτυο θα γινει 54ΜΒ ... τοτε αλλαζεις μονο στο n
Επλιζω να καταλαβες

παιρνει tomato usb, νομιζω openwrt & το merlin με πατεντα
http://forums.smallnetbuilder.com/showthread.php?t=19305

@ ADSLgr.com All rights reserved.