PDA

Επιστροφή στο Forum : which ΑΔΣΛ???????????



menolis
01-09-04, 13:43
καλησπέρα και απο μένα

Πρώτη φορά στέλνω μιας και έχω έναν προβληματισμό. Σκέφτομαι απο καιρό να βαλω ASDL και νομίζω ότι πλέον ήρθε η ώρα. Όχι για κανέναν άλλον λόγο απλά τώρα έχω λεφτά.

Από όσα έχω διαβάσει εδω μέσα δεν προτίνετε τον ΟΤΕ αρα τον ξεπερνάμε.

Είδα όμως την προσφορά της Vivodi και πρέπει να πω ότι μου φένεται πολύ δελεαστική. Είναι η πιο φθηνή εταιρία και προσφέρει τζάμπα τηλέφωνο μέχρι τις 31/10

1ον οι τζαμπέ τηλεφωνικές κλήσεις είναι για πάντα?
2ον Αν βάλω vivodi θα κατεβάζει σαν κότα?

Επίσης έχω δει πολλές φορές να υποστηρίζετε την forthnet γιατι??

Φιλικά,

Μενόλις!

thama
01-09-04, 14:01
Πρώτα από όλα, πρέπει να μπείς στο site Vivodi κάνωντας click εδώ (http://www.vivodi.gr).
Στο κέντρο της σελίδας και δεξιά, υπάρχει ένα κουτάκι Κάλυψη Δικτύου ADSL.
Βάλε εκεί τον αριθμό του τηλεφώνου σου.
Υπάρχουν 3 περιπτώσεις
1. ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ
(μέσω ADSL access by Vivodi)

2. ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ
(μέσω DSL πρόσβασης OTE)

3. ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ
Εκδηλώστε ενδιαφέρον για την μελλοντική κάλυψη της περιοχής σας από την επέκταση του δικτύου της Vivodi Telecom

Ας τα πάρουμε από την ανάποδη.
Στην τρίτη περίπτωση, το DSL για σένα θα παραμείνει όνειρο προς το παρόν :( :( :(

Στην 2η περίπτωση, DSL μπορείς να έχεις μόνο μέσω ΟΤΕ. Συνεπώς χάνεις τα καλά του DSL phone by Vivodi, αλλά έχεις το πλεονέκτημα της ελεύθερης επιλογής ISP. Ζήτα demo από όλους και πάρε τελικά αυτόν που σου αρέσει . Για τη Forthnet ακούγονται καλά λόγια γιατι α) είναι από τις πιο φθηνές, β) έχει πολύ καλο helpdesk (αυτήν την περίοδο και ελπίζω για πολύ ακόμη...)

Στην πρώτη περίπτωση μπορείς να διαλέξεις αν θα πάρεις DSL κατευθείαν από vivodi,(χωρίς να παίρνεις λογαριασμό από τον πΟΤΕ και αξιοποιώντας το DSLphone by Vivodi και χάνοντας το δικαίωμα επιλογής ISP, ή να ακολουθήσεις το δρόμο του πΟΤΕ που περιγράφεται παραπάνω.

Αν θες να παίζεις online, ξέχνα τη Vivodi.

lewton
01-09-04, 14:29
καλησπέρα και απο μένα

Από όσα έχω διαβάσει εδω μέσα δεν προτίνετε τον ΟΤΕ αρα τον ξεπερνάμε.

Δε νομίζω ότι γενικά δεν προτείνεται ο ΟΤΕ, ειδικά από τη στιγμή που για την πλειοψηφία αποτελεί μονόδρομο. Η ΟΤΕΝΕΤ είναι που δεν πρέπει με τίποτα να βάλεις μιας και υπάρχουν φθηνότεροι και πολύ καλύτεροι providers.


Είδα όμως την προσφορά της Vivodi και πρέπει να πω ότι μου φένεται πολύ δελεαστική. Είναι η πιο φθηνή εταιρία και προσφέρει τζάμπα τηλέφωνο μέχρι τις 31/10

1ον οι τζαμπέ τηλεφωνικές κλήσεις είναι για πάντα?
2ον Αν βάλω vivodi θα κατεβάζει σαν κότα?

Εγώ Vivodi έχω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αν τελικά αποφασίσεις να την προτιμήσεις, στο forum της θα βρεις πολλές πληροφορίες.
1. Οι απεριόριστες τζάμπα κλήσεις ισχύουν μέχρι τέλος Οκτώβρη.
2. Όσοι έχουν vivodi κατεβάζουν και σερφάρουν ταχύτατα και σταθερότατα, το μόνο της πρόβλημα είναι τα pings (καθυστέρηση να συνδεθεί) το οποίο θα σε ενοχλήσει μόνο αν παίζεις on-line games και το οποίο έχουν δείξει διάθεση να βελτιώσουν.


Επίσης έχω δει πολλές φορές να υποστηρίζετε την forthnet γιατι??

Όχι μόνο την forthnet αλλά και άλλους ISP που δε ζητάνε τα μαλλιά της κεφαλής μας, όπως Tellas, ACN αλλά και Vivodi.
To καλό της forthnet είναι η κορυφαία τεχνική υποστήριξη, ότι κι αν χρειαστείς θα σε κατατοπίσουν.
Γενικά εγώ τη συνιστώ αν τελικά βάλεις ADSL μέσω ΟΤΕ.

ariadgr
01-09-04, 15:05
Πες μας κατ'αρχάς αν σε καλύπτει η vivodi. Αν σε καλύπτει, η shared llu αποτελεί τη φθηνότερη λύση (εκτός και αν θέλεις να κόψεις τον ΟΤΕ και να έχεις τηλ. από τη vivodi, που είναι ακόμα φθηνότερη λύση, αλλά με άλλον αριθμό).

@ ADSLgr.com All rights reserved.