PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΚΑΙ INTERNET



Σελίδες : [1] 2

Dimeos
21-12-14, 00:54
καλησπέρα και από εμένα. εγώ έχω το εξής πρόβλημα. πρίν από λίγο καιρό έβαλα συναγερμό στο σπίτι. επειδή για κάποιο λόγο δεν έστελνε σήμα στο κέντρο δοκίμασε ο τεχνικός να βάλει φίλτρο στη πρίζα του internet. πράγματι ο συναγερμός λειτούργησε κανονικά. Δυστυχώς δεν ήμουν σπίτι όταν έγινε αυτό. σήμερα δοκιμάζω το διαδίκτυο και βλέπω ότι η ταχύτητα από το 17 πήγε στο 2.5!!!!!άρχισα να εκνεύριζομαι με τη wind επειδή θεώρησα ότι άρχισε τις βλακείες.....αλλά μετά σκέφτηκα το φίλτρο....και πράγματι μόλις το βγάζω η ταχύτητα επανέρχεται στο 17. το είπα στο τεχνικό και μου είπε ότι πρέπει να βρει άλλο κόλπο......τι κάνουμε σε περίπτωση που δε γίνεται τπτ;
Υ.Γ. σημειωτέον ότι με το φίλτρο για κάποιο λόγο δεν συνδέεται ούτε το κινητό μου ούτε το λάπτοπ στο wifi....όταν βγει το φίλτρο όλα οκ.

stri250
21-12-14, 02:23
Φίλτρο στεγνά στην πρίζα του ίντερνετ μου λέει ότι ο τεχνικός σου είναι τζιμάνι. Φίλτρο (όχι splitter) βάζουμε σε όσες τηλεφωνικές συσκευές έχουμε στο σπίτι ΣΥΝ ένα φίλτρο στο συναγερμό. Ή μπορείς να βάλεις splitter κεντρικά. Το να βάλει φίλτρο στον συναγερμό έχει βαθμό δυσκολίας ανάλογο με το τι εγκατάσταση έχει γίνει στο σπίτι σου. Ενδεχομένως ο τεχνικός να πρέπει να σπάσει τα @@ του για να σου βάλει φίλτρο στον πίνακα των καλωδίων του συναγερμού.

Dimeos
21-12-14, 12:19
Φίλτρο στεγνά στην πρίζα του ίντερνετ μου λέει ότι ο τεχνικός σου είναι τζιμάνι. Φίλτρο (όχι splitter) βάζουμε σε όσες τηλεφωνικές συσκευές έχουμε στο σπίτι ΣΥΝ ένα φίλτρο στο συναγερμό. Ή μπορείς να βάλεις splitter κεντρικά. Το να βάλει φίλτρο στον συναγερμό έχει βαθμό δυσκολίας ανάλογο με το τι εγκατάσταση έχει γίνει στο σπίτι σου. Ενδεχομένως ο τεχνικός να πρέπει να σπάσει τα @@ του για να σου βάλει φίλτρο στον πίνακα των καλωδίων του συναγερμού.
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.προφανως με το τζιμανι εννοουσες ποσο ασχετος ειναι.στο κεντρικο εχω μονο τηλ και το ρουτερ μπαινει σε αλλη μπριζα.οποτε τι να του προτεινω;φιλτρο στον συναγερμο;

stri250
21-12-14, 23:49
Φίλτρο στο τηλέφωνο και 2ο φίλτρο στον συναγερμό. Να ξέρεις ότι ενδεχομένως να σου γκρινιάξει ο τεχνικός (ειδικά αν είναι ο ίδιος) γιατί η καλωδίωση του συναγερμού είναι "δεμένη" είτε σε κεντρικό κουτί κάπου μέσα στο σπίτι, είτε πίσω από τον συναγερμό που εφόσον είναι επιτοίχιος σημαίνει ότι θα είναι δύσκολο να τοποθετήσει φίλτρο στα καλώδια χύμα. Γκρίνια προβλέπω....δες και πες μας.

Dimeos
23-12-14, 00:16
του είπα για το φίλτρο στο συναγερμό, αλλά μου είπε ότι δε πρόκειται να γίνει τπτ. παρόλα αυτά μου είπε ότι θα το δοκιμάσουμε. αυτός θεωρεί ότι μόνο με σπλίτερ θα γίνει δουλειά. επειδή φεύγει για διακοπές αύριο, θα περάσει αρχές Γενάρη, οπότε και θα ενημερώσω τελικά τι έγινε. σε ευχαριστώ και πάλι

theopan
23-12-14, 11:14
Φίλτρο και splitter είναι ουσιαστικά το ίδιο πράγμα. Η διαφορά τους είναι ότι το 1ο έχει 1 είσοδο και 1 έξοδο μόνο η οποία φιλτράρει τις συχνότητες του adsl και αφήνει να περάσουν οι συχνότητες της φωνής, ενώ το 2ο έχει πάλι μια είσοδο αλλά 2 εξόδους οι οποίες:
η μεν 1η φιλτράρει τις συχνότητες του adsl (είναι δηλαδή φίλτρο) η δε 2η αφήνει το σήμα να περάσει "απείραχτο".
Συνεπώς έχεις 2 επιλογές:
1) Βάζεις φίλτρα σε όλες τις συσκευές που χρησιμοποιούν "φωνή" (τέτοια είναι ασφαλώς και ο συναγερμός) ή
2) Βάζεις ένα splitter κεντρικά (στο καλώδιο που έρχεται απέξω και ανεβαίνει από την είσοδο του σπιτιού σου πριν πάει οπουδήποτε δηλαδή ουσιαστικά τροποποιείς τη συνδεσμολογία της κεντρικής σου πρίζας στην οποία διακλαδίζεται η καλωδίωση προς τις άλλες πρίζες-το υπόλοιπο σπίτι), συνδέεις το ρούτερ στην έξοδο του splitter που δίνει το "απείραχτο" σήμα και στην άλλη έξοδό του συνδέεις ολόκληρη την υπόλοιπη καλωδίωση του σπιτιού που χρησιμοποιείται για "voice" εφαρμογές συμπεριλαμβανομένου και του συναγερμού.

jkoukos
23-12-14, 13:17
Αν καταλαβαίνω σωστά, η τηλεφωνική γραμμή έρχεται πρώτα στον συναγερμό (είσοδος) και μετά πάει προς τις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού.
Αν έβαλε φίλτρο στην είσοδο του συναγερμού, τότε λογικά υπάρχει πτώση του συγχρονισμού. Και μετά από αυτόν να μπει είναι το ίδιο πράγμα.
Κανονικά θέλει ένα splitter πριν την είσοδο και από εκεί ένα καλώδιο από την θύρα ADSL θα πηγαίνει κατευθείαν στο modem/router και η άλλη στον συναγερμό και μέσω αυτού στις υπόλοιπες τηλεφωνικές πρίζες.

stri250
23-12-14, 13:44
του είπα για το φίλτρο στο συναγερμό, αλλά μου είπε ότι δε πρόκειται να γίνει τπτ. παρόλα αυτά μου είπε ότι θα το δοκιμάσουμε. αυτός θεωρεί ότι μόνο με σπλίτερ θα γίνει δουλειά. επειδή φεύγει για διακοπές αύριο, θα περάσει αρχές Γενάρη, οπότε και θα ενημερώσω τελικά τι έγινε. σε ευχαριστώ και πάλι

Τώρα να σου πω ότι η απάντησή του είναι του τύπου "τι μου λες τώρα ρε φίλε που να μπλέκω". Ισχύει ότι σου γράφει για το σπλίτερ ο TheoPan.

Dimeos
24-12-14, 09:36
σας ευχαριστω ολους.εγω αυτο δεν καταλαβα:γιατι ο συναγερμος δεν εστελνε σημα στα κεντρο ληψης οταν χτυπουσε και στελνει κανονικα μολις μπηκε το φιλτρο στο ιντερνετ;
Υ.Γ. μου ειπε οτι δεν εχει βαλει καθολου φιλτρο στον συναγερμο.
Φυσικα προτιμω να μπουν φιλτρα διοτι το ρουτερ ειναι σε αλλο δωματιο

frap
24-12-14, 13:55
σας ευχαριστω ολους.εγω αυτο δεν καταλαβα:γιατι ο συναγερμος δεν εστελνε σημα στα κεντρο ληψης οταν χτυπουσε και στελνει κανονικα μολις μπηκε το φιλτρο στο ιντερνετ;

Γιατί με την παρεμβολή της συχνότητας από το συγχρονισμό του ADSL δε μπορούν να περάσουν σωστά οι τόνοι που στέλνει ο συναγερμός για να "μιλήσει" με το κέντρο λήψης. Αν θέλεις να ακούσεις πως είναι η γραμμή με το ADSL να παίζει δεν έχεις παρά να βγάλεις φίλτρα-σπλιτερ από παντού, να σηκώσεις το ακουστικό, να πάρεις και ένα νούμερο για να σταματήσει το μπιπ-μπιπ και σε 5-10 δεύτερα να ακούσεις το xxxxxxsssssss του dsl.

Ο jkoukos παραπάνω το λέει μάλλον σωστά. Ο συναγερμός πρέπει να έχει εγκατασταθεί πριν την κεντρική μπρίζα του σπιτιού σου, γιατί πρέπει να μπορεί να "κόβει" και να καταλαμβάνει τη γραμμή από τις συσκευές όποτε το θελήσει. Διαφορετικά, η επικοινωνία με τα κεντρικά μπορεί εύκολα να επηρεαστεί από μια τηλ. συσκευή που χάλασε σε ανύποπτο χρόνο.

Εάν είσαι διατεθειμένος να ζήσεις με το παραπάνω, ζητάς απλά να μπει ο συναγερμός παράλληλα στην κεντρική μπρίζα με ένα φίλτρο μπροστά του και τέλος, συνεχίζεις όπως είσαι.

Διαφορετικά, θα πρέπει:
- να μπει σπλιτερ στο καλώδιο που ανεβαίνει από τον κατανεμητή της οικοδομής στην κεντρική σου μπρίζα, πριν οποιαδήποτε άλλη διακλάδωση.
- το adsl μοντεμ να πάρει από την αντίστοιχη (adsl) θύρα του σπλίτερ. Αυτό σημαίνει πως αν το modem σου δεν είναι κοντά στο σημείο, θα πρέπει να τραβήξεις νέο καλώδιο μέχρι εκεί ειδικά για το modem.
- ο συναγερμός να πάρει από την θύρα PHONE του spliter.
- στην επιστροφή της γραμμής από το συναγερμό θα πρέπει να συνδεθούν όλες οι διακλαδώσεις των τηλεφωνικών μπριζών του σπιτιού.
- Δεν υπάρχει πλέον ανάγκη για φίλτρα σε καμία τηλεφωνική συσκευή, μπορείς να τα αφαιρέσεις.

jkoukos
24-12-14, 23:35
Ακριβώς όπως τα γράφει ο @frap είναι τα πράγματα.
Συναγερμό βάζουμε, πληρώνοντας κιόλας την συνδρομή, για κάποια στιγμή πραγματικής ανάγκης.
Το σφάλμα που κάνουμε οι περισσότεροι είναι να τον συνδέουμε παράλληλα στη γραμμή, σα να ήταν μια απλή συσκευή.
Σε παραβίαση του χώρου, δεν χρειάζεται κάτι άλλο από το να σηκώσει εισβολέας οποιαδήποτε ακουστικό ενός τηλεφώνου και αμέσως μπλοκάρεται το σήμα προς το κέντρο ελέγχου.

Dimeos
26-12-14, 00:47
θα τα εχω ολα υποψιν οταν ερθει.αλλη ερωτηση:γιατι στου πατερα μου ουτε σπλιτερ,ουτε φιλτρα και ολα δουλευουν ρολοι;

jkoukos
26-12-14, 00:51
Αν έχει VOIP τηλεφωνία είναι απόλυτα φυσιολογικό.
Διαφορετικά κάπου θα υπάρχει κάποιο splitter. Δεν υπάρχει περίπτωση χωρίς splitter ή φίλτρο να παίξει παραδοσιακή (PSTN ή ISDN) τηλεφωνία.
Ποιον πάροχο έχει;

Dimeos
26-12-14, 10:55
Αν έχει VOIP τηλεφωνία είναι απόλυτα φυσιολογικό.
Διαφορετικά κάπου θα υπάρχει κάποιο splitter. Δεν υπάρχει περίπτωση χωρίς splitter ή φίλτρο να παίξει παραδοσιακή (PSTN ή ISDN) τηλεφωνία.
Ποιον πάροχο έχει;

forthnet εχει.σπλιτερ δε πρεπει να εχει,διοτι και εκει το ρουτερ συνδέεται στο δωματιο και αλλου το τηλεφωνο.αυτο που θυμαμαι χαρακτηριστικα ειναι οτι πρωτα μπηκε ο συναγερμος και μετα εβαλε ιντερνετ και θυμαμαι οτι δεν συγχρονιζε λογω του συναγερμου και ηρθε παλι ο τεχνικος του συναγερμου και ολα οκ.μαλλον θα εβαλε φιλτρο

jkoukos
26-12-14, 22:14
Υπάρχουν μόνο 2 τρόποι να συνδεθεί συναγερμός σε μια γραμμή xDSL, που τους έγραψε παραπάνω ο @frap.
Και στοος 2 υποχρεωτικά χρειάζεται φίλτρο ή splitter.

kosmous
29-12-14, 14:38
Ακριβώς όπως τα γράφει ο @frap είναι τα πράγματα.
Συναγερμό βάζουμε, πληρώνοντας κιόλας την συνδρομή, για κάποια στιγμή πραγματικής ανάγκης.


Υπάρχει και η λύση της συσκευής με κάρτα sim (http://www.ebay.com/itm/12V-New-Fixed-Terminal-Cellular-Gateway-GSM-home-security-alarm-system-Dialer-/181090624712?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a29d7a4c8) , έτσι ο συναγερμός είναι αυτόνομος και δεν εξαρτάται από το καλώδιο του ΟΤΕ .

jkoukos
29-12-14, 14:48
Μα δεν τέθηκε θέμα πως θα στείλει ο συναγερμός τα σήματα, αλλά έχουμε ως δεδομένο την χρήση της τηλεφωνικής γραμμής για τον σκοπό αυτό και αναφέρουμε ποια είναι η συνδεσμολογία στην περίπτωση αυτή, για να μην υπάρχει πρόβλημα στον συγχρονισμό του xDSL.

sweet dreams
30-12-14, 00:06
Οι τηλεφωνητές των συναγερμών δεσμεύουν την γραμμή άμεσα αν γίνει παραβίαση, οπότε δεν προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα.

Δεν χρειάζεται λοιπόν να είναι η τηλεφωνική γραμμή του συναγερμού στην είσοδο της γραμμής στο σπίτι, αλλά όπου και να'ναι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Σίγουρα χρειάζεται να υπάρχει φίλτρο και το καλύτερο προληπτικό μέτρο είναι να υπάρχει και συσκευή GSM (http://www.paradox.gr/%cf%80%cf%81%ce%bf%cf%8a%cf%8c%ce%bd%cf%84%ce%b1/%cf%83%cf%85%cf%83%cf%84%ce%ae%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b1-%ce%b1%cf%83%cf%86%ce%b1%ce%bb%ce%b5%ce%af%ce%b1%cf%82/paradox-hellas/module-%ce%b5%cf%80%ce%b9%ce%ba%ce%bf%ce%b9%ce%bd%cf%89%ce%bd%ce%af%ce%b1%cf%82/artion/)ή οποία αν διαπιστώσει

διακοπή της τηλεφωνικής γραμμής θα ειδοποιήσει μέσω κινητής τηλεφωνίας.

jkoukos
30-12-14, 13:22
Αναφέροντας "ο συναγερμός να είναι στην είσοδο της τηλεφωνικής γραμμής", εννοούμε ότι πρέπει να συνδέεται πρώτος σε αυτήν και κατόπιν (μέσω αυτού) όλες οι τηλεφωνικές συσκευές. Διαφορετικά αν συνδεθεί παράλληλα, υπάρχει περίπτωση (την ανέφερα) αδυναμίας επικοινωνίας με το κέντρο, καθώς δεν έχει προτεραιότητα και δεν μπορεί να δεσμεύσει την γραμμή.
Φυσικά μπορεί να τοποθετηθεί όπου θέλουμε. Όμως αν υπάρχει xDSL σύνδεση, θα πρέπει πριν τον συναγερμό να τοποθετηθεί splitter από το οποίο θα φεύγει ξεχωριστό καλώδιο προς τον router.

sweet dreams
01-01-15, 11:24
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Δεν τίθεται θέμα προτεραιότητας, για τον λόγο που έχω προαναφέρει.


Οι τηλεφωνητές των συναγερμών δεσμεύουν την γραμμή άμεσα αν γίνει παραβίαση, οπότε δεν προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα.

Δεν χρειάζεται λοιπόν να είναι η τηλεφωνική γραμμή του συναγερμού στην είσοδο της γραμμής στο σπίτι, αλλά όπου και να'ναι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Σίγουρα χρειάζεται να υπάρχει φίλτρο και το καλύτερο προληπτικό μέτρο είναι να υπάρχει και συσκευή GSM (http://www.paradox.gr/%cf%80%cf%81%ce%bf%cf%8a%cf%8c%ce%bd%cf%84%ce%b1/%cf%83%cf%85%cf%83%cf%84%ce%ae%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b1-%ce%b1%cf%83%cf%86%ce%b1%ce%bb%ce%b5%ce%af%ce%b1%cf%82/paradox-hellas/module-%ce%b5%cf%80%ce%b9%ce%ba%ce%bf%ce%b9%ce%bd%cf%89%ce%bd%ce%af%ce%b1%cf%82/artion/)ή οποία αν διαπιστώσει

διακοπή της τηλεφωνικής γραμμής θα ειδοποιήσει μέσω κινητής τηλεφωνίας.

paradox21
01-01-15, 12:13
Αναφέροντας "ο συναγερμός να είναι στην είσοδο της τηλεφωνικής γραμμής", εννοούμε ότι πρέπει να συνδέεται πρώτος σε αυτήν και κατόπιν (μέσω αυτού) όλες οι τηλεφωνικές συσκευές. Διαφορετικά αν συνδεθεί παράλληλα, υπάρχει περίπτωση (την ανέφερα) αδυναμίας επικοινωνίας με το κέντρο, καθώς δεν έχει προτεραιότητα και δεν μπορεί να δεσμεύσει την γραμμή.
Φυσικά μπορεί να τοποθετηθεί όπου θέλουμε. Όμως αν υπάρχει xDSL σύνδεση, θα πρέπει πριν τον συναγερμό να τοποθετηθεί splitter από το οποίο θα φεύγει ξεχωριστό καλώδιο προς τον router.


Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Δεν τίθεται θέμα προτεραιότητας, για τον λόγο που έχω προαναφέρει.



Δεν τίθεται θέμα προτεραιότητας, μόνο όταν ισχύει το υπογραμμισμένο ,γιατί τότε την προτεραιότητα την καθορίζει ο πίνακας του συναγερμού.

Σε οποιανδήποτε άλλη συνδεσμολογία,το αποτέλεσμα είναι κορώνα-γράμματα.

Καλή χρονιά και Χρόνια πολλά.

sweet dreams
01-01-15, 12:28
Σε οποιαδήποτε συνδεσμολογία, αν υπάρξει παραβίαση η γραμμή θα δεσμευτεί άμεσα, δεν νομίζω να θέλει ιδιαίτερη επεξήγηση αυτό.

Μιλάμε για χρόνο δευτερολέπτου, οπότε δεν τίθεται θέμα να προλάβει να κάνει κάτι κάποιος, έστω και αν η συσκευή του τηλεφώνου είναι δίπλα

στο σημείο παραβίασης. Άσε που δεν φτάνει να σηκώσεις το ακουστικό αλλά να επιλέξεις και τηλεφωνικό αριθμό, αλλιώς ο τηλεφωνητής θα

κάνει την κλήση σαν να είσαι εσύ. Δεν υπάρχει λοιπόν τέτοιο θέμα σαμποτάζ σε παραβίαση αλλά να σου κόψουν την τηλεφωνική γραμμή, οπότε

το καλύτερο προληπτικό μέτρο είπαμε ότι είναι η συσκευή GSM (http://www.paradox.gr/%cf%80%cf%81%ce%bf%cf%8a%cf%8c%ce%bd%cf%84%ce%b1/%cf%83%cf%85%cf%83%cf%84%ce%ae%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b1-%ce%b1%cf%83%cf%86%ce%b1%ce%bb%ce%b5%ce%af%ce%b1%cf%82/paradox-hellas/module-%ce%b5%cf%80%ce%b9%ce%ba%ce%bf%ce%b9%ce%bd%cf%89%ce%bd%ce%af%ce%b1%cf%82/artion/).

paradox21
01-01-15, 12:45
Σε οποιαδήποτε συνδεσμολογία, αν υπάρξει παραβίαση η γραμμή θα δεσμευτεί άμεσα, δεν νομίζω να θέλει ιδιαίτερη επεξήγηση αυτό.

Μιλάμε για χρόνο δευτερολέπτου, οπότε δεν τίθεται θέμα να προλάβει να κάνει κάτι κάποιος, έστω και αν η συσκευή του τηλεφώνου είναι δίπλα

στο σημείο παραβίασης. Άσε που δεν φτάνει να σηκώσεις το ακουστικό αλλά να επιλέξεις και τηλεφωνικό αριθμό, αλλιώς ο τηλεφωνητής θα

κάνει την κλήση σαν να είσαι εσύ. Δεν υπάρχει λοιπόν τέτοιο θέμα σαμποτάζ σε παραβίαση αλλά να σου κόψουν την τηλεφωνική γραμμή, οπότε

το καλύτερο προληπτικό μέτρο είπαμε ότι είναι η συσκευή GSM (http://www.paradox.gr/%cf%80%cf%81%ce%bf%cf%8a%cf%8c%ce%bd%cf%84%ce%b1/%cf%83%cf%85%cf%83%cf%84%ce%ae%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b1-%ce%b1%cf%83%cf%86%ce%b1%ce%bb%ce%b5%ce%af%ce%b1%cf%82/paradox-hellas/module-%ce%b5%cf%80%ce%b9%ce%ba%ce%bf%ce%b9%ce%bd%cf%89%ce%bd%ce%af%ce%b1%cf%82/artion/).



Καλά, ότι πεις.
Ελπιζω να μην μαθεις με τον δύσκολο τρόπο.

sweet dreams
01-01-15, 12:48
Δεν είναι δύσκολο να το δοκιμάσεις στον δικό σου συναγερμό για να σου φύγει η απορία, μετά τα ξαναλέμε.

paradox21
01-01-15, 12:54
έχεις αναρωτηθεί γιατί ΟΛΟΙ οι συναγερμοί έχουν είσοδο-έξοδο στην τηλεφωνική γραμμή ,και γιατί ΟΛΟΙ λένε πρώτα ο πίνακας και μετά οι συσκευές?

sweet dreams
01-01-15, 13:05
έχεις αναρωτηθεί γιατί ΟΛΟΙ οι συναγερμοί έχουν είσοδο-έξοδο στην τηλεφωνική γραμμή ,και γιατί ΟΛΟΙ λένε πρώτα ο πίνακας και μετά οι συσκευές?

Aν και είμαστε off topic, είσαι εγκαταστάτης;;;;; έχεις δοκιμάσει να σαμποτάρεις την γραμμή με τον τρόπο που λές;;; Aυτό είναι το ζητούμενο και όχι αν

ο πίνακας έχει είσοδο και έξοδο. Σε αυτό δεν μου απάντησες και τι μάρκα συναγερμό έχεις αν κατάφερες να προλάβεις τον τηλεφωνητή.

Δοκίμασε το πρώτα και μετά να πούμε ότι άλλο θέλεις πάνω σ' αυτό το θέμα.

paradox21
01-01-15, 13:36
Απάντησε πρώτα σε αυτό, και συνεχίζουμε μετά.




έχεις αναρωτηθεί γιατί ΟΛΟΙ οι συναγερμοί έχουν είσοδο-έξοδο στην τηλεφωνική γραμμή ,και γιατί ΟΛΟΙ λένε πρώτα ο πίνακας και μετά οι συσκευές?

sweet dreams
01-01-15, 17:31
Απάντησε πρώτα σε αυτό, και συνεχίζουμε μετά.

Δεν μου απάντησες στην ερώτηση που σου έκανα ποιο πάνω και μου απαντάς με ερώτηση. Επειδή κοντεύω σε λίγα χρόνια να πάρω σύνταξη

τοποθετώντας συναγερμούς, τηλεχειρισμούς, αυτοματισμούς κ.λ.π., δεν θα μπώ σε διαδικασία τέτοιας συζήτησης και χρονιάρες μέρες που είναι.

Έχω δοκιμάσει πολλά χρόνια πριν αυτά που λέω, ώστε να τα εφαρμόζω στην πράξη χωρίς προβλήματα. Αν σε ένα σπίτι η γραμμή είναι

παράλληλα, δεν θα ξηλώσω όλο το σπίτι για να την βάλω πρώτη, γιατί έχω δοκιμάσει τι θα γίνει αν κάποιος που παραβιάσει το χώρο πάει να

σηκώσει το τηλέφωνο. Βάζω πάντα και εφεδρικό σύστημα που έχω αναφέρει παραπάνω για το ενδεχόμενο να κοπεί η γραμμή και όχι για τον

λόγο που λες εσύ.

Θα μου επιτρέψεις να μην συνεχίσω την συζήτηση, γιατί από την στιγμή που δεν έχεις δοκιμάσει κάτι, δεν το δοκιμάζεις για να μας πείς τι έγινε,

σε τι συναγερμό το δοκίμασες, αν κάνεις εγκαταστάσεις κ.λ.π. και απλά ρωτάς με θεωρίες και όχι με δοκιμασμένα πράγματα πάνω στις εγκαταστάσεις,

δεν νομίζω ότι θα μπορέσω να βγάλω άκρη. Αν το δοκιμάσεις και μας απαντήσεις τι τελικά έγινε, συνεχίζουμε.

paradox21
01-01-15, 20:40
Δεν μου απάντησες στην ερώτηση που σου έκανα ποιο πάνω και μου απαντάς με ερώτηση. Επειδή κοντεύω σε λίγα χρόνια να πάρω σύνταξη

τοποθετώντας συναγερμούς, τηλεχειρισμούς, αυτοματισμούς κ.λ.π., δεν θα μπώ σε διαδικασία τέτοιας συζήτησης και χρονιάρες μέρες που είναι.

Ερώτηση σου έκανα εγώ στο #25, δεν βλέπω καμία ερώτηση προς εμένα πριν το #25, άλλος αποφεύγει να απαντήσει και στέλνει τη μπάλα στην εξέδρα.
Όσο για τα περί συντάξεως «Γηράσκω αεί διδασκόμενος» λέει ο λαός.



Έχω δοκιμάσει πολλά χρόνια πριν αυτά που λέω, ώστε να τα εφαρμόζω στην πράξη χωρίς προβλήματα. Αν σε ένα σπίτι η γραμμή είναι

παράλληλα, δεν θα ξηλώσω όλο το σπίτι για να την βάλω πρώτη, γιατί έχω δοκιμάσει τι θα γίνει αν κάποιος που παραβιάσει το χώρο πάει να

σηκώσει το τηλέφωνο. Βάζω πάντα και εφεδρικό σύστημα που έχω αναφέρει παραπάνω για το ενδεχόμενο να κοπεί η γραμμή και όχι για τον

λόγο που λες εσύ.

Αν σε ένα σπίτι η γραμμή είναι ''παράλληλα'' αφού εξηγήσεις στον πελάτη σου τα υπέρ και τα κατά, το σωστό και το λάθος, την απόφαση θα την πάρει ο πελάτη σου και ΟΧΙ εσύ, εάν εσύ βαριέσαι να ''ξηλώσεις '' όλο το σπίτι, όλο και κάποιος θα βρεθεί που δεν θα βαριέται να εξυπηρετήσει τον πελάτη.

Όσο για το ''εφεδρικό σύστημα'' η εταιρία που το κατασκευάζει λέει ότι για να λειτουργεί σωστά θέλει είσοδο-έξοδο πρώτα σε αυτό και μετά είσοδο- έξοδο στον πίνακα συναγερμού, ορίστε και το manual Εγκαταστάτη (https://drive.google.com/file/d/0Bx8Gv-LEOazFR3VOSWY4TDliTmc/view?usp=sharing) αν δεν το έχεις πρόχειρο.


Θα μου επιτρέψεις να μην συνεχίσω την συζήτηση, γιατί από την στιγμή που δεν έχεις δοκιμάσει κάτι, δεν το δοκιμάζεις για να μας πείς τι έγινε,

σε τι συναγερμό το δοκίμασες, αν κάνεις εγκαταστάσεις κ.λ.π. και απλά ρωτάς με θεωρίες και όχι με δοκιμασμένα πράγματα πάνω στις εγκαταστάσεις,

δεν νομίζω ότι θα μπορέσω να βγάλω άκρη. Αν το δοκιμάσεις και μας απαντήσεις τι τελικά έγινε, συνεχίζουμε.

Δεν έχω να δοκιμάσω τίποτα, οι συμφουρίτες αν θέλουν να μάθουν μπορούν από duplex τηλέφωνα(2ή περισσότερες τηλεφωνικές συσκευές παράλληλα πάνω στο ίδιο δίκτυο του ΟΤΕ) να προσπαθήσουν να καλέσουν τον οποιοδήποτε αριθμό από το ένα τηλέφωνο (συναγερμός) και στο άλλο να πατάνε παράλληλα τυχαίους αριθμούς και να δουν αν θα ολοκληρωθεί έστω και μια κλήση σωστά, και εφόσον το δεύτερο τηλέφωνο δεν κλείσει, αν το πρώτο (συναγερμός) θα μπόρεση να ξανακαλέσει.

Τώρα αν ''θεωρίες'' λες τις σαφέστατες οδηγίες ΟΛΩΝ το κατασκευαστών συστημάτων ασφάλειας στον κόσμο αυτό, δεν έχω να πω κάτι περισσότερο.

Και για να προχωρήσει η συζήτηση, δεν ολοκληρώνονται οι κλήσεις.

Για απάντησε μου εσύ τώρα τι λένε όλοι οι κατασκευαστές για το πως συνδέεται η τηλεφωνική γραμμή στον πίνακα συναγερμού και στο ''εφεδρικό σύστημα'' που πρότεινες.

sweet dreams
01-01-15, 21:20
Ερώτηση σου έκανα εγώ στο #25, δεν βλέπω καμία ερώτηση προς εμένα πριν το #25, άλλος αποφεύγει να απαντήσει και στέλνει τη μπάλα στην εξέδρα.
Όσο για τα περί συντάξεως «Γηράσκω αεί διδασκόμενος» λέει ο λαός.




Αν σε ένα σπίτι η γραμμή είναι ''παράλληλα'' αφού εξηγήσεις στον πελάτη σου τα υπέρ και τα κατά, το σωστό και το λάθος, την απόφαση θα την πάρει ο πελάτη σου και ΟΧΙ εσύ, εάν εσύ βαριέσαι να ''ξηλώσεις '' όλο το σπίτι, όλο και κάποιος θα βρεθεί που δεν θα βαριέται να εξυπηρετήσει τον πελάτη.

Όσο για το ''εφεδρικό σύστημα'' η εταιρία που το κατασκευάζει λέει ότι για να λειτουργεί σωστά θέλει είσοδο-έξοδο πρώτα σε αυτό και μετά είσοδο- έξοδο στον πίνακα συναγερμού, ορίστε και το manual Εγκαταστάτη (https://drive.google.com/file/d/0Bx8Gv-LEOazFR3VOSWY4TDliTmc/view?usp=sharing) αν δεν το έχεις πρόχειρο.



Δεν έχω να δοκιμάσω τίποτα, οι συμφουρίτες αν θέλουν να μάθουν μπορούν από duplex τηλέφωνα(2ή περισσότερες τηλεφωνικές συσκευές παράλληλα πάνω στο ίδιο δίκτυο του ΟΤΕ) να προσπαθήσουν να καλέσουν τον οποιοδήποτε αριθμό από το ένα τηλέφωνο (συναγερμός) και στο άλλο να πατάνε παράλληλα τυχαίους αριθμούς και να δουν αν θα ολοκληρωθεί έστω και μια κλήση σωστά, και εφόσον το δεύτερο τηλέφωνο δεν κλείσει, αν το πρώτο (συναγερμός) θα μπόρεση να ξανακαλέσει.

Τώρα αν ''θεωρίες'' λες τις σαφέστατες οδηγίες ΟΛΩΝ το κατασκευαστών συστημάτων ασφάλειας στον κόσμο αυτό, δεν έχω να πω κάτι περισσότερο.

Και για να προχωρήσει η συζήτηση, δεν ολοκληρώνονται οι κλήσεις.

Για απάντησε μου εσύ τώρα τι λένε όλοι οι κατασκευαστές για το πως συνδέεται η τηλεφωνική γραμμή στον πίνακα συναγερμού και στο ''εφεδρικό σύστημα'' που πρότεινες.


Σε οποιαδήποτε συνδεσμολογία, αν υπάρξει παραβίαση η γραμμή θα δεσμευτεί άμεσα, δεν νομίζω να θέλει ιδιαίτερη επεξήγηση αυτό.

Μιλάμε για χρόνο δευτερολέπτου, οπότε δεν τίθεται θέμα να προλάβει να κάνει κάτι κάποιος, έστω και αν η συσκευή του τηλεφώνου είναι δίπλα

στο σημείο παραβίασης. Άσε που δεν φτάνει να σηκώσεις το ακουστικό αλλά να επιλέξεις και τηλεφωνικό αριθμό, αλλιώς ο τηλεφωνητής θα

κάνει την κλήση σαν να είσαι εσύ. Δεν υπάρχει λοιπόν τέτοιο θέμα σαμποτάζ σε παραβίαση αλλά να σου κόψουν την τηλεφωνική γραμμή, οπότε

το καλύτερο προληπτικό μέτρο είπαμε ότι είναι η συσκευή GSM (http://www.paradox.gr/%cf%80%cf%81%ce%bf%cf%8a%cf%8c%ce%bd%cf%84%ce%b1/%cf%83%cf%85%cf%83%cf%84%ce%ae%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b1-%ce%b1%cf%83%cf%86%ce%b1%ce%bb%ce%b5%ce%af%ce%b1%cf%82/paradox-hellas/module-%ce%b5%cf%80%ce%b9%ce%ba%ce%bf%ce%b9%ce%bd%cf%89%ce%bd%ce%af%ce%b1%cf%82/artion/).


Δεν είναι δύσκολο να το δοκιμάσεις στον δικό σου συναγερμό για να σου φύγει η απορία, μετά τα ξαναλέμε .


Aν και είμαστε off topic, είσαι εγκαταστάτης;;;;; έχεις δοκιμάσει να σαμποτάρεις την γραμμή με τον τρόπο που λές;;; Aυτό είναι το ζητούμενο και όχι αν

ο πίνακας έχει είσοδο και έξοδο. Σε αυτό δεν μου απάντησες και τι μάρκα συναγερμό έχεις αν κατάφερες να προλάβεις τον τηλεφωνητή.

Δοκίμασε το πρώτα και μετά να πούμε ότι άλλο θέλεις πάνω σ' αυτό το θέμα.

Έλα παππού να σου δείξω τ' αμπελοχώραφά σου....................... μην προσπαθείς να μου κάνεις μάθημα για να δημιουργήσεις εντυπώσεις

και απάντησε στα παραπάνω που ρωτάω.

Μην μου κάνεις μάθημα για τα Paradox, γιατί τα βάζω από τότε που είναι στην Ελλάδα.

Το Artion έχει είσοδο-έξοδο, γιατί απλά ελέγχει την τηλεφωνική γραμμή, ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, και ενεργοποιεί το κύκλωμα του GSM, η έξοδος θα συνδεθεί

με τον πίνακα ούτως ή άλλως. Μην το αναφέρεις λοιπόν για παράδειγμα γιατί έχει συγκεκριμένη λειτουργία η είσοδος και έξοδος που έχει.

Όσο για τους χαρακτηρισμούς του στυλ [QUOTE]" εάν εσύ βαριέσαι να ''ξηλώσεις '' όλο το σπίτι," θα παρακαλούσα πολύ να μην επαναληφθούν

γιατί προσβάλουν τον συνομιλητή. Εγώ δεν νομίζω να σε πρόσβαλλα κάπου, απλά σου ζήτησα να κάνεις δοκιμή με τον τηλεφωνητή σου, για να

δούμε αν είσαι ποιο γρήγορος,............ ακόμη περιμένουμε την δοκιμή και την μάρκα του συναγερμού, τι ακριβώς μάρκες εγκαθιστάς κ.λ.π.

Υ.Γ. Σου επαναλαμβάνω ότι δεν θέλω να συνεχίσω αυτή την συζήτηση σ' αυτό το θέμα, μπορείς να λες ότι θέλεις χωρίς να απευθύνεσαι σε μένα.

jkoukos
01-01-15, 21:42
Σε οποιαδήποτε συνδεσμολογία, αν υπάρξει παραβίαση η γραμμή θα δεσμευτεί άμεσα, δεν νομίζω να θέλει ιδιαίτερη επεξήγηση αυτό.
Μιλάμε για χρόνο δευτερολέπτου, οπότε δεν τίθεται θέμα να προλάβει να κάνει κάτι κάποιος, έστω και αν η συσκευή του τηλεφώνου είναι δίπλα
στο σημείο παραβίασης. Άσε που δεν φτάνει να σηκώσεις το ακουστικό αλλά να επιλέξεις και τηλεφωνικό αριθμό, αλλιώς ο τηλεφωνητής θα
κάνει την κλήση σαν να είσαι εσύ. Δεν υπάρχει λοιπόν τέτοιο θέμα σαμποτάζ σε παραβίαση αλλά να σου κόψουν την τηλεφωνική γραμμή, οπότε
το καλύτερο προληπτικό μέτρο είπαμε ότι είναι η συσκευή GSM (http://www.paradox.gr/%cf%80%cf%81%ce%bf%cf%8a%cf%8c%ce%bd%cf%84%ce%b1/%cf%83%cf%85%cf%83%cf%84%ce%ae%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b1-%ce%b1%cf%83%cf%86%ce%b1%ce%bb%ce%b5%ce%af%ce%b1%cf%82/paradox-hellas/module-%ce%b5%cf%80%ce%b9%ce%ba%ce%bf%ce%b9%ce%bd%cf%89%ce%bd%ce%af%ce%b1%cf%82/artion/).
Ας βγάλουμε απ' έξω την οποιαδήποτε λύση με άλλον τρόπο ειδοποίησης του κέντρου και ας επικεντρωθούμε αποκλειστικά στο τηλεφωνικό δίκτυο.
Ο συναγερμός μπορεί να οπλίζει άμεσα μεν, αλλά δεν δεσμεύει την τηλεφωνική γραμμή.

Σήμα θα στείλει μόλις περάσει η καθυστέρηση (σε δευτερόλεπτα), που ορίζεται κατά την εγκατάσταση και αυτό για να υπάρχει κατάλληλος χρόνος στον χρήστη να τον απενεργοποιήσει μπαίνοντας στον χώρο.
Αν λοιπόν ο συναγερμός συνδεθεί παράλληλα (με έστω και ένα τηλέφωνο) στην γραμμή, θα μπορέσει να κάνει κλήση μόνον όταν η γραμμή δεν είναι ήδη απασχολημένη.
Αν είναι απασχολημένη, θα προσπαθήσει να καλέσει πάλι λίγο αργότερα κοκ, μέχρι να βρει ελεύθερη την γραμμή. Αυτό γίνεται διότι δεν έχει προτεραιότητα όταν είναι παράλληλα συνδεδεμένος.
Καταλαβαίνεις βέβαια τι θα συμβεί αν ένας κακόβουλος σηκώσει το ακουστικό οποιασδήποτε τηλεφωνικής συσκευής, πριν περάσει η χρονική καθυστέρηση για να εκτελέσει την κλήση ο συναγερμός.

paradox21
01-01-15, 21:50
Σου απάντησα Και για να προχωρήσει η συζήτηση, δεν ολοκληρώνονται οι κλήσεις. αλλά η μπάλα στην εξέδρα.

Να δούμε ούτε τώρα θα απαντήσεις στο #25.

Καμία προσβολή το δεν θα ξηλώσω όλο το σπίτι για να την βάλω πρώτη εγώ το εκλαμβάνω βαριέμαι να κάνω το σωστό που λέει ο κατασκευαστής εφόσον δεν είναι εύκολο.
Για το αν μπορώ να γράφω ή όχι σε ένα θέμα που έχω διαφορετική άποψη ασχολίαστο

sweet dreams
01-01-15, 22:32
Ας βγάλουμε απ' έξω την οποιαδήποτε λύση με άλλον τρόπο ειδοποίησης του κέντρου και ας επικεντρωθούμε αποκλειστικά στο τηλεφωνικό δίκτυο.
Ο συναγερμός μπορεί να οπλίζει άμεσα μεν, αλλά δεν δεσμεύει την τηλεφωνική γραμμή.

Σήμα θα στείλει μόλις περάσει η καθυστέρηση (σε δευτερόλεπτα), που ορίζεται κατά την εγκατάσταση και αυτό για να υπάρχει κατάλληλος χρόνος στον χρήστη να τον απενεργοποιήσει μπαίνοντας στον χώρο.
Αν λοιπόν ο συναγερμός συνδεθεί παράλληλα (με έστω και ένα τηλέφωνο) στην γραμμή, θα μπορέσει να κάνει κλήση μόνον όταν η γραμμή δεν είναι ήδη απασχολημένη.
Αν είναι απασχολημένη, θα προσπαθήσει να καλέσει πάλι λίγο αργότερα κοκ, μέχρι να βρει ελεύθερη την γραμμή. Αυτό γίνεται διότι δεν έχει προτεραιότητα όταν είναι παράλληλα συνδεδεμένος.
Καταλαβαίνεις βέβαια τι θα συμβεί αν ένας κακόβουλος σηκώσει το ακουστικό οποιασδήποτε τηλεφωνικής συσκευής, πριν περάσει η χρονική καθυστέρηση για να εκτελέσει την κλήση ο συναγερμός.

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά

Η γραμμή είναι πολύ εύκολο να σαμποταριστεί αλλιώς και όχι να μπείς από ζώνη με καθυστέρηση και να ψάχνεις να βρείς το τηλέφωνο

για να το σηκώσεις. :) Δεν είναι σωστό βέβαια να καθίσουμε να κάνουμε τέτοια ανάλυση εδώ. Απλά, γι' αυτό ακριβώς το λόγο, βάζουμε πάντα

συσκευές για εναλλακτική επικοινωνία.

jkoukos
01-01-15, 22:58
Έστω και καθυστερημένα εκ μέρους μου, χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Δεν διαφωνώ κάτι σε αυτό που έγραψες, απλά μόνο στο θέμα αν μπορεί να επιτευχθεί κλήση από τον συναγερμό, όταν είναι συνδεδεμένος παράλληλα στην γραμμή.
Στην περίπτωση αυτή δεν έχει προτεραιότητα και αν η γραμμή δεν είναι ελεύθερη, κλήση δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Τόσο απλό.

Αφού είσαι εγκαταστάτης θα πρέπει να γνωρίζεις ότι δεν χρησιμοποιούν όλοι εναλλακτικές μορφές επικοινωνίας και οι περισσότεροι οικιακοί ιδιοκτήτες απλά συνδέουν τον συναγερμό με κάποιο κέντρο κλήσεων μέσω της τηλεφωνικής υπηρεσίας του εκάστοτε παρόχου.

Στο παρόν θέμα, μιλάμε για πιθανά προβλήματα συγχρονισμού του xDSL λόγω του συναγερμού. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος σύνδεσης, πέραν αυτών που αναφέραμε.
Εσύ πως λες ότι μπορεί να γίνει σωστή τηλεφωνική εγκατάσταση επί της τηλεφωνικής γραμμής;

frap
01-01-15, 23:18
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να σαμποταριστούν τα πάντα.
Το θέμα είναι να μη τα σαμποτάρουμε κι εμείς με την εγκατάσταση.

Αυτά που λες, προφανώς και τα έχεις δοκιμάσει και δουλεύουν άριστα και καλύπτουν το ένα το άλλο. Συμφωνείς όμως πως δεν είναι σύμφωνα με τις συστάσεις των κατασκευαστών τους. Οι οποίοι απ' όσο γνωρίζω, τουλάχιστον για την αγορά της Αμερικής, έχουνε περάσει από πολύ ψιλό κόσκινο ώστε να πάρουν άδεια για τα προϊόντα τους για τους συγκεκριμένους τρόπους εγκατάστασης και μόνο.

Η αντιπαράθεσή σας δεν έχει νόημα, για μένα. Δε ξέρουμε καν αν ο φίλος που ξεκίνησε το thread έχει backup με GSM. Η δική μου σύσταση προς αυτόν ήταν με βάση τις γενικές συστάσεις των κατασκευαστών.

Το παν είναι να γνωρίζει τι και πως μπαίνει στο σπίτι του. Εάν ο εγκαταστάτης του συναγερμού του, με την εμπειρία χρόνων που έχει στη δουλειά μπορεί να του συστήσει κάτι διαφορετικό, του το αναλύσει όσο πρέπει και εκείνος το δεχτεί, εγώ πάω πάσο.

sweet dreams
01-01-15, 23:31
Έστω και καθυστερημένα εκ μέρους μου, χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Δεν διαφωνώ κάτι σε αυτό που έγραψες, απλά μόνο στο θέμα αν μπορεί να επιτευχθεί κλήση από τον συναγερμό, όταν είναι συνδεδεμένος παράλληλα στην γραμμή.
Στην περίπτωση αυτή δεν έχει προτεραιότητα και αν η γραμμή δεν είναι ελεύθερη, κλήση δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Τόσο απλό.

Αφού είσαι εγκαταστάτης θα πρέπει να γνωρίζεις ότι δεν χρησιμοποιούν όλοι εναλλακτικές μορφές επικοινωνίας και οι περισσότεροι οικιακοί ιδιοκτήτες απλά συνδέουν τον συναγερμό με κάποιο κέντρο κλήσεων μέσω της τηλεφωνικής υπηρεσίας του εκάστοτε παρόχου.

Στο παρόν θέμα, μιλάμε για πιθανά προβλήματα συγχρονισμού του xDSL λόγω του συναγερμού. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος σύνδεσης, πέραν αυτών που αναφέραμε.
Εσύ πως λες ότι μπορεί να γίνει σωστή τηλεφωνική εγκατάσταση επί της τηλεφωνικής γραμμής;

Για τον συγχρονισμό έγραψα ποιο πάνω ότι πρέπει να μπεί φίλτρο στην γραμμή του συναγερμού. Για το αν πρέπει να μπεί πρώτος η παράλληλα

είναι ολόκληρη συζήτηση. Αν υπάρχει άλλη συσκευή επικοινωνίας, αν υπάρχει θωρακισμένη εξώπορτα(γιατί μόνο αυτή θα έχει την καθυστέρηση

των δευτερολέπτων, οι άλλες είναι άμεσες), αν δεν θέλει ο πελάτης να ανοίξεις κουτιά για να κάνεις αλλαγές και άλλα πολλά, θα την βάλεις παράλληλα

χωρίς πρόβλημα. Όλοι ανεξαιρέτως θα βάλουν GSM, τουλάχιστον εγώ τους βάζω, αν καθίσεις και τους εξηγήσεις την επιπλέον προστασία

που έχουν με κόστος 250~350 ευρώ και με μια κάρτα που θα την ανανεώνουν κάθε χρόνο. Επειδή όλα αυτά τα χρόνια έχω δεί, ειδικά σε εξοχικά,

κομμένες γραμμές και ποτέ σήκωμα τηλεφώνου για σαμποτάρισμα, η τοποθέτηση GSM είναι μονόδρομος.

- - - Updated - - -


Εάν ο εγκαταστάτης του συναγερμού του, με την εμπειρία χρόνων που έχει στη δουλειά μπορεί να του συστήσει κάτι διαφορετικό, του το αναλύσει όσο πρέπει και εκείνος το δεχτεί , εγώ πάω πάσο.

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά

Ακριβώς έτσι, επειδή σε όποιον κάνεις εγκατάσταση τον "παντρεύεσαι" κιόλας όχι απλώς του τα αναλύεις, αλλά περισσότερο χρόνο τρώς στην

ανάλυση παρά στην εγκατάσταση.

jkoukos
02-01-15, 00:11
Το παρόν θέμα έχει να κάνει με τα πιθανά προβλήματα στον συγχρονισμό του xDSL λόγω ύπαρξης συναγερμού στην τηλεφωνική γραμμή.
Δεν γνωρίζουμε αν υπάρχουν και γι' αυτό δεν εξετάζω άλλες λύσεις επικοινωνίας.

1. Νομίζω συμφωνούμε όλοι ότι πριν τον συναγερμό πρέπει να υπάρχει φίλτρο.
2. Νομίζω συμφωνούμε όλοι ότι για να κάνει κλήση ο συναγερμός πρέπει να έχει προτεραιότητα στην τηλεφωνική γραμμή, άρα όλες οι τηλεφωνικές συσκευές πρέπει να συνδέονται στην γραμμή μέσω αυτού.
3. Νομίζω συμφωνούμε όλοι ότι αν ο συναγερμός είναι συνδεδεμένος παράλληλα στην γραμμή, δεν έχει προτεραιότητα και για να εκτελέσει κλήση απαραίτητα η γραμμή πρέπει να είναι ελεύθερη.

α. Αν ισχύει το (2), τότε πριν τον συναγερμό πρέπει να τραβηχθεί ξεχωριστή γραμμή προς τον router, διαφορετικά θα έχουμε προβλήματα στον συγχρονισμό.
β. Αν ισχύει το (3), τότε θα έχουμε καλό συγχρονισμό αλλά αν η γραμμή δεν είναι ελεύθερη, κλήση δεν πρόκειται να γίνει.

Στα παραπάνω καθαρά τεχνικά αναφερόμενα, υπάρχει διαφωνία και ποια; Υπάρχει άλλη λύση και ποια;

sweet dreams
02-01-15, 00:26
Για την συνδεσμολογία, αν θέλουμε να είναι πρώτη η γραμμή του συναγερμού, τα αναλύσατε πως θα γίνει εσύ και ο @frap ποιο πάνω, αν πάει παράλληλα,

με ένα απλό φίλτρο σαν τηλεφωνική συσκευή. Δεν υπάρχουν άλλες εναλλακτικές λύσεις. Δεν υπάρχει περίπτωση προβλήματος συγχρονισμού με την

μία ή με την άλλη μέθοδο και αν υπάρξει κάτι άλλο θα φταίει και όχι η συνδεσμολογία(splitter, φίλτρο κ.λ.π.).

Dimeos
02-01-15, 00:28
paradox μου έχει βάλει ο τεχνικός. την άλλη εβδομάδα θα περάσει να το δει. πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.....δεν ήξερα τπτ και τώρα κάτι έμαθα και μπορώ να τον αντιμετωπίσω καλύτερα τον τεχνικό. ερώτηση: πως καταλαβαίνω ότι δεν έχει βάλει τον συναγερμό παράλληλα;όταν οπλίζει ο συναγερμός, δεν μπορώ να μιλήσω στο τηλ αφού ακούω να κάνει κλήσεις ο συναγερμός για 5 λεπτά....μετά ηρεμεί και μπορώ να μιλήσω (δεν ξέρω αν δείχνει ότι η γραμμή είναι παράλληλα)
Υ.Γ. θεωρώ ότι και το GSM παραβιάζεται αφού με 150 ευρώ υπάρχουν μηχανήματα που μπλοκάρουν τα κινητά.

paradox21
02-01-15, 00:29
αυτό είναι παράλληλα.

Dimeos
02-01-15, 00:31
αυτό είναι παράλληλα.
όταν λέω ότι δεν μπορώ να μιλήσω, εννοώ ότι κάνω κληση αλλά με τον ήχο που κάνει ο συναγερμός μου τη δίνει στα νεύρα.
σε ευχαριστώ πολύ

paradox21
02-01-15, 00:37
όταν λέω ότι δεν μπορώ να μιλήσω, εννοώ ότι κάνω κληση αλλά με τον ήχο που κάνει ο συναγερμός μου τη δίνει στα νεύρα.
σε ευχαριστώ πολύ

Σωστά, παράλληλα είναι, για κάποιους το πρόβλημα λύνεται με GSM :respekt:

vasilimertzani
02-01-15, 00:50
οπως σωστα παρατηρησε ο φιλος το gsm ειναι αλλα 200-300€ κοστος χωρις στην ουσια να προσφερει καμια μα απολυτως καμια παραπανω ασφαλεια απο οτι μια γραμμη σταθερη.
Οποιος θελει να προσφερει στην εγκατασταση του παραπανω ασφαλεια τοτε μονοδρομος η λυση gprs.

sweet dreams
02-01-15, 00:50
Υ.Γ. θεωρώ ότι και το GSM παραβιάζεται αφού με 150 ευρώ υπάρχουν μηχανήματα που μπλοκάρουν τα κινητά.

Το πας πολύ μακριά, αλλά ποιο εύκολα κόβεται μια γραμμή από το να εμφανιστείς με jammer. Υπάρχει προστασία anti-jamming είτε από

τον πίνακα σου είτε σαν ανεξάρτητη συσκευή και δίνει εντολή για συναγερμό. 148913

Ρώτησε τον εγκαταστάτη σου για να σε ενημερώσει σχετικά.

Προσωπικά θεωρώ ότι όσο περισσότερο είσαι προστατευμένος από θέμα επικοινωνίας τόσο καλύτερα.

jkoukos
02-01-15, 00:52
Δεν υπάρχει περίπτωση προβλήματος συγχρονισμού με την μία ή με την άλλη μέθοδο και αν υπάρξει κάτι άλλο θα φταίει και όχι η συνδεσμολογία(splitter, φίλτρο κ.λ.π.).
Προβλήματα στον συγχρονισμό θα υπάρχουν αν αυτός μπει πρώτος στην γραμμή και δεν τραβηχθεί ξεχωριστό καλώδιο προς τον router (από το splitter).
Κανένα xDSL modem δε συγχρονίζει σωστά αν του βάλουμε φίλτρο στην είσοδό του.

Άρα τελικά συμφωνούμε ποια είναι η σωστή συνδεσμολογία της τηλεφωνικής γραμμής με ύπαρξη συναγερμού, ώστε αυτός να εξυπηρετεί τον σκοπό της εγκατάστασής του.

sweet dreams
02-01-15, 00:54
Προβλήματα στον συγχρονισμό θα υπάρχουν αν αυτός μπει πρώτος στην γραμμή και δεν τραβηχθεί ξεχωριστό καλώδιο προς τον router (από το splitter).
Κανένα xDSL modem δε συγχρονίζει σωστά αν του βάλουμε φίλτρο στην είσοδό του.

Άρα τελικά συμφωνούμε ποια είναι η σωστή συνδεσμολογία της τηλεφωνικής γραμμής με ύπαρξη συναγερμού, ώστε αυτός να εξυπηρετεί τον σκοπό της εγκατάστασής του.

Έτσι δεν έχετε πεί ποιο πάνω;;; :hmm:

Dimeos
02-01-15, 00:59
δεν ήξερα ότι υπάρχει αντι jammer....

jkoukos
02-01-15, 01:00
Με μπέρδεψες τώρα. Είναι και χρονιάρες μέρες και ξεχνώ. Τι έχουμε πει;

sweet dreams
02-01-15, 01:05
Αν καταλαβαίνω σωστά, η τηλεφωνική γραμμή έρχεται πρώτα στον συναγερμό (είσοδος) και μετά πάει προς τις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού.
Αν έβαλε φίλτρο στην είσοδο του συναγερμού, τότε λογικά υπάρχει πτώση του συγχρονισμού. Και μετά από αυτόν να μπει είναι το ίδιο πράγμα.
Κανονικά θέλει ένα splitter πριν την είσοδο και από εκεί ένα καλώδιο από την θύρα ADSL θα πηγαίνει κατευθείαν στο modem/router και η άλλη στον συναγερμό και μέσω αυτού στις υπόλοιπες τηλεφωνικές πρίζες.


Με μπέρδεψες τώρα. Είναι και χρονιάρες μέρες και ξεχνώ. Τι έχουμε πει;

:) Aν είναι πρώτος ο συναγερμός.

jkoukos
02-01-15, 01:09
Αα ναι. Απλώς ανέφερα το πρόβλημα σε περίπτωση που δεν τραβηχθεί άλλη γραμμή προς τον router. Αν υπάρχει, φυσικά δεν υπάρχει θέμα με τον συγχρονισμό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.