PDA

Επιστροφή στο Forum : Να φύγω από τη HOL ή να μείνω ???



spyridop
23-12-14, 01:23
Αγαπητοί φίλοι παρακαλώ την άποψη σας...Τα δεδομένα είναι τα εξής:
-Μεθαύριο, στις 24 Δεκεμβρίου ολοκληρώνεται το 12μηνο δέσμευσης στη HOL. Έχω το double play ευέλικτο 300, δηλαδή 24άρι ίντερνετ + 300 λεπτά είτε προς κινητά είτε προς σταθερά και πληρώνω 14,80 € -1 € επειδή πληρώνω με πιστωτική = 13,80 € (μου είχε γίνει προσφορά).
-Τηλεφώνησα στη HOL και παρά την απειλή από μέρους μου ότι θα φύγω μου είπαν για 20 € - 1 € (πιστωτική)= 19 € για να συνεχίσω στο πρόγραμμα που είμαι για άλλους 12 μήνες
-Είμαι ευχαριστημένος από την ποιότητα της υπηρεσίας και την τεχνική υποστήριξη, μόνη παραφωνία η προχθεσινή ανακοίνωση για αύξηση χρεώσεων κτλ.
-Μελετώντας τους λογαριασμούς μου, βλέπω ότι δεν μιλάμε πάνω από 250 λεπτά τον μήνα σε σταθερά και κινητά μαζί (χρεώσιμη διάρκεια).
-Ενδιαφέρον φαίνεται το πακέτο της Wind με απεριόριστα σταθερά +300 προς κινητά με 20 € τον μήνα τον 1ο χρόνο και 25 € τον 2ο (δεν έχω κινητό Wind) καθώς τα δώρα θα χρησιμεύσουν, η σύνδεση καρτοκινητού με 120 λεπτά δωρεάν κάθε μήνα προορίζεται για την μητέρα και τα 500ΜΒ mobile broadband για στικάκι που υπάρχει. Βέβαια σε πιθανή μετάβαση στη Wind θα πληρώσω και 35 € ενεργοποίηση.
-Τεχνικά θέματα: στα Γιαννιτσά όπου διαμένω η HOL έχει DSLAM Globespan, ενώ η Wind (και η Forthnet) Infineon. Τα modem-router που χρησιμοποιώ τα βλέπετε στην υπογραφή μου, το Netgear DGN3500 έχει Infineon τσιπάκι, τα D-Link είναι Broadcom, ενώ έρχεται από τη Γερμανία και το Netgear DGND3800 με Broadcom. Σε όλα παίζω με το snr margin. Τα στατιστικά της γραμμής μου τα βλέπετε στο προφίλ μου.

Όλες οι γνώμες δεκτές! :)

iliteo
23-12-14, 02:07
Γνώμη μου είναι να μην κάνεις ρούπι!
Πάρε μια ιδέα από το Νήμα της Wind να δεις τι γίνεται! Καλύτερα δεν θα είναι, χειρότερα μπορεί.
Όσο για τα τσιπάκια.. αν και τεχνικός, γνώμη μου πάλι, μην τα κοιτάς καθόλου!
Είναι υπερτιμημένο αυτό το θέμα.

MTR
23-12-14, 02:25
Πριν μια εβδομάδα σε φίλο μου που έληξε το συμβόλαιο, η hol για να μην φύγει, του δώσανε απεριόριστα αστικά-υπεραστικά, 24άρι Internet και χρόνο στα κινητά (δεν θυμάμαι πόσο) με 18.70€/μήνα την στιγμή που το προηγούμενο συμβόλαιό του ήταν για 300 λεπτά αστικά-υπεραστικά, 24άρι Internet και κάποια πολύ λίγα λεπτά σε κινητά με 22€/μήνα!!!
Εγώ που είχα hol και πριν 2 μήνες πήγα να κάνω ανανέωση μου δίναν για απεριόριστα αστικά-υπεραστικά, 24 Internet και 2 ώρες κινητά - αν θυμάμαι καλά - προσφορά για 24€/μήνα και δεν πέφτανε με τίποτα αν και τους έλεγα πως για το ίδιο πρόγραμμα έκαναν καλύτερες προσφορές σε άλλους συνδρομητές τους, οπότε σηκώθηκα και έφυγα...
Οπότε μπορείς να παζαρέψεις κάνοντας και κάποια αίτηση για φορητότητα σε άλλη εταιρία.

spyridop
23-12-14, 02:26
Γνώμη μου είναι να μην κάνεις ρούπι!
Πάρε μια ιδέα από το Νήμα της Wind να δεις τι γίνεται! Καλύτερα δεν θα είναι, χειρότερα μπορεί.

Πριν τη HOL, ήμουν στη Wind για ένα χρόνο, δεν είχα προβλήματα εδώ στα Γιαννιτσά, θα είναι τόσο χειρότερα τα πράγματα 2 χρόνια μετά?
Υπάρχει περίπτωση να κάνω αίτηση φορητότητας στη Wind ή αλλού και να μην κάνει καλύτερη προσφορά η HOL?
edit : ευχαριστώ και το μέλος MTR για την απάντηση!

iliteo
23-12-14, 03:23
Πριν ένα χρόνο πήγα να φύγω για Wind από τη HOL, και μου έκαναν προσφορά πολύ δελεαστική.
Συνήθως παίρνουν για αντιπρόταση, αν δούνε αίτηση για φορητότητα,
αλλά δεν νομίζω οτι μπορεί να σε διαβεβαιώσει κανείς οτι θα γίνει σίγουρα.
Αν πχ. σε πάρουν στο σταθερό, γιατί εκεί νομίζω παίρνουν, και λείπεις,
είναι σίγουρο οτι θα σε ψάξουν και στο κινητό;
ή θα σε αφήσουν να φύγεις;

yiannis010
23-12-14, 14:33
όλοι πάνω κάτω στα ίδια χάλια είναι.(και είμαστε)εγω θα πήγαινα όπου μου κάνανε την καλύτερη προσφορά.επειδη όμως με την wind δεν έχω ακούσει τα καλύτερα τους τελευταιούς μήνες θα κοιτούσα forthnet και cyta.για τον οτε δεν το συζητάω,για το δικό μου πορτοφόλι είναι απλησίαστος.εγω έμεινα ικανοποιημένος απο την cyta τον πρωτο χρόνο και προχώρησα σε 2ετές συμβόλαιο γιατί δεν έβρισκα πιο συμφέρουσα τιμή.

spyridop
23-12-14, 14:50
Έκανα αίτημα φορητότητας στη Wind και περιμένω πλέον τυχόν αντιπροσφορά της HOL...
@yiannis010 : η τιμή του ΟΤΕ είναι και για μένα υψηλή, ενώ η Cyta αποκλείεται λόγω Voip και αναγκαστικού παντρέματος με το μόντεμ της..

iliteo
23-12-14, 15:42
ελπίζω να την έκανες τηλεφωνικά!

spyridop
23-12-14, 15:46
ελπίζω να την έκανες τηλεφωνικά!
Όχι μέσω web και μετά από λίγο μου τηλεφώνησαν για επιβεβαίωση και κλείστηκε ραντεβού για τις 30 Δεκεμβρίου για υπογραφή συμβολαίου κτλ.
Γιατί το λες αυτό?Θα έπρεπε να την κάνω τηλεφωνικά, κι αν ναι, γιατί?:(

iliteo
23-12-14, 15:52
α.. οκ.. μην βγαίνεις αυτές τις μέρες..!!! χαχαχαα

- - - Updated - - -

οχι.. καλά έκανες! αφού δεν πήγες από κει να υπογράψεις.. αυτό λέω!

- - - Updated - - -

κοίτα να λείπεις στις 30 Δεκεμβρίου!! μεσολαβούν γιορτές! ;)

spyridop
23-12-14, 15:54
Το ερώτημα τώρα είναι: αν η HOL θα κάνει αντιπροσφορά, θα την κάνει αφού υπογράψω συμβόλαιο στις 30 του μήνα ή ενημερώνεται άμεσα, δηλαδή σήμερα ότι έκανα αίτηση φορητότητας?

iliteo
23-12-14, 16:00
σε 2-3 μέρες λογικά θα της στείλει την φορητότητα..
αλλά μεσολαβούν γιορτές! μην ξαναλέμε τα ίδια..
κανόνισε να λείπεις ή ανέβαλε το

- - - Updated - - -


Το ερώτημα τώρα είναι: αν η HOL θα κάνει αντιπροσφορά, θα την κάνει αφού υπογράψω συμβόλαιο στις 30 του μήνα ή ενημερώνεται άμεσα, δηλαδή σήμερα ότι έκανα αίτηση φορητότητας?

δεν ισχύει ούτε το ένα, ούτε το άλλο!
.. όταν της στείλει την φορητότητα.

yiannis010
23-12-14, 16:01
Έκανα αίτημα φορητότητας στη Wind και περιμένω πλέον τυχόν αντιπροσφορά της HOL...
@yiannis010 : η τιμή του ΟΤΕ είναι και για μένα υψηλή, ενώ η Cyta αποκλείεται λόγω Voip και αναγκαστικού παντρέματος με το μόντεμ της..
υπάρχουν λύσεις για το modem από την άλλη μη νομίζεις πως η voip είναι κατώτερη .άλλωστε όλοι οι πάροχοι στο τέλος σε voip θα καταλήξουν

spyridop
23-12-14, 16:12
υπάρχουν λύσεις για το modem από την άλλη μη νομίζεις πως η voip είναι κατώτερη .άλλωστε όλοι οι πάροχοι στο τέλος σε voip θα καταλήξουν
Δεν είπα ότι η voip είναι κατώτερη, δε με βολεύει πρακτικά (σύνδεση τηλεφώνου με μόντεμ κτλ.). Για το θέμα μόντεμ ποια είναι η λύση όταν θέλεις Cyta + μια συσκευή (μόντεμ και ρούτερ μαζί) και όχι αναγκαστικά τη δική τους? Ευχαρίστως ακούω όλες τις λύσεις!
Π.χ μπορεί να δουλέψει ένα Fritz!box με υποδοχή τηλεφώνου με τη Cyta?
Ρωτάω γιατί πραγματικά δεν ξέρω...

jkoukos
23-12-14, 16:20
Μία λύση είναι να έχεις τη συσκευή της Cyta ως modem/router και τα τηλέφωνα είτε να συνδέονται πάνω σε αυτήν είτε κανονικά σε πρίζες. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα με την κατάλληλη συνδεσμολογία.
Άλλη λύση είναι να έχεις τη συσκευή της Cyta ως modem μόνο (Bridge mode) και ως router να παίξει όποια θέλεις εσύ. Υπάρχει η δυνατότητα και μάλιστα την κάνει η εταιρεία μετά από σχετικό αίτημα.

spyridop
23-12-14, 16:43
Ευχαριστώ πολύ jkoukos! Απλά στο παρελθόν έχω κάνει πολλά πειράματα (και χάλασα και πολλά χρήματα :mad:) σε συνδυασμούς μόντεμ + ξεχωριστό ρούτερ και προσωπικά είμαι υπέρμαχος της λύσης όλα σε ένα (μία συσκευή μόντεμ-ρούτερ)

jkoukos
23-12-14, 17:06
Προσωπικά προτιμώ τις ξεχωριστές λύσεις και έτσι είμαι τώρα στη HOL. Netfaster ως απλό Modem και το Fritz ως κύριο router.
Το πλεονέκτημα είναι ότι σε όποιον πάροχο κι αν πάω ή τεχνολογία σύνδεσης, πάντα το δίκτυό μου θα παίζει με τις ίδιες ρυθμίσεις, αλλάζοντας απλά το modem του εκάστοτε παρόχου. Μόνο μειονέκτημα η επιπλέον κατανάλωση (αμελητέα) και το έξτρα καλώδιο σύνδεσης αυτών των 2 συσκευών.
Στην άλλη περίπτωση, αλλάζοντας το modem/router, θα έπρεπε κάθε φορά να κάνω από την αρχή τις ρυθμίσεις (κι αν τις είχε όλες). Ακόμη και την ίδια συσκευή να είχα δεν θα έπαιζε σε VDSL ή αν πήγαινα σε γραμμή ISDN.

spyridop
09-01-15, 17:33
Αγαπητοί φίλοι παρακαλώ την άποψη σας...Τα δεδομένα είναι τα εξής:
-Μεθαύριο, στις 24 Δεκεμβρίου ολοκληρώνεται το 12μηνο δέσμευσης στη HOL. Έχω το double play ευέλικτο 300, δηλαδή 24άρι ίντερνετ + 300 λεπτά είτε προς κινητά είτε προς σταθερά και πληρώνω 14,80 € -1 € επειδή πληρώνω με πιστωτική = 13,80 € (μου είχε γίνει προσφορά).
-Τηλεφώνησα στη HOL και παρά την απειλή από μέρους μου ότι θα φύγω μου είπαν για 20 € - 1 € (πιστωτική)= 19 € για να συνεχίσω στο πρόγραμμα που είμαι για άλλους 12 μήνες
-Είμαι ευχαριστημένος από την ποιότητα της υπηρεσίας και την τεχνική υποστήριξη, μόνη παραφωνία η προχθεσινή ανακοίνωση για αύξηση χρεώσεων κτλ.
-Μελετώντας τους λογαριασμούς μου, βλέπω ότι δεν μιλάμε πάνω από 250 λεπτά τον μήνα σε σταθερά και κινητά μαζί (χρεώσιμη διάρκεια).
-Ενδιαφέρον φαίνεται το πακέτο της Wind με απεριόριστα σταθερά +300 προς κινητά με 20 € τον μήνα τον 1ο χρόνο και 25 € τον 2ο (δεν έχω κινητό Wind) καθώς τα δώρα θα χρησιμεύσουν, η σύνδεση καρτοκινητού με 120 λεπτά δωρεάν κάθε μήνα προορίζεται για την μητέρα και τα 500ΜΒ mobile broadband για στικάκι που υπάρχει. Βέβαια σε πιθανή μετάβαση στη Wind θα πληρώσω και 35 € ενεργοποίηση.
-Τεχνικά θέματα: στα Γιαννιτσά όπου διαμένω η HOL έχει DSLAM Globespan, ενώ η Wind (και η Forthnet) Infineon. Τα modem-router που χρησιμοποιώ τα βλέπετε στην υπογραφή μου, το Netgear DGN3500 έχει Infineon τσιπάκι, τα D-Link είναι Broadcom, ενώ έρχεται από τη Γερμανία και το Netgear DGND3800 με Broadcom. Σε όλα παίζω με το snr margin. Τα στατιστικά της γραμμής μου τα βλέπετε στο προφίλ μου.

Όλες οι γνώμες δεκτές! :)

Να γράψω - για την ιστορία - τι έγινε τελικά:
1) 23/12 κάνω on-line αίτηση στη Wind (double play με απεριόριστα σταθερά + 300' κινητά, 20€ τον πρώτο χρόνο, 25€ το δευτερο)
2) 30/12 υπογράφω συμβόλαιο και παραδίδω φωτοτυπία ταυτότητας κτλ.
3) 8/1 εχθές λαμβάνω μήνυμα από Wind οτι η αίτηση καταχωρήθηκε και προχωρά για υλοποίηση
4) 8/1 εχθές έλαβα 2 κλήσεις στο κινητό μου από τη HOL, αλλά δεν άκουγα τίποτα και δεν μπόρεσα να μιλήσω...:hmm:
5) 9/1 σήμερα παίρνω εγώ στη HOL, μιλάω (επιτέλους) με το τμήμα διατήρησης πελατών και μου γίνεται προσφορά ευέλικτο 300 + 120' προς κινητά με 15,9 € τελική τιμή για 12μηνη δέσμευση. Αποδέχομαι την προσφορά.
6) Μετά από λίγο έστειλα αίτηση ακύρωσης της φορητότητας στη Wind, σε 2 νούμερα FAX που μου υπέδειξε η ευγενέστατη υπάλληλος της HOL.
Κλασικό σενάριο νομίζω...:evil:

yiannis010
10-01-15, 01:52
Να γράψω - για την ιστορία - τι έγινε τελικά:
1) 23/12 κάνω on-line αίτηση στη Wind (double play με απεριόριστα σταθερά + 300' κινητά, 20€ τον πρώτο χρόνο, 25€ το δευτερο)
2) 30/12 υπογράφω συμβόλαιο και παραδίδω φωτοτυπία ταυτότητας κτλ.
3) 8/1 εχθές λαμβάνω μήνυμα από Wind οτι η αίτηση καταχωρήθηκε και προχωρά για υλοποίηση
4) 8/1 εχθές έλαβα 2 κλήσεις στο κινητό μου από τη HOL, αλλά δεν άκουγα τίποτα και δεν μπόρεσα να μιλήσω...:hmm:
5) 9/1 σήμερα παίρνω εγώ στη HOL, μιλάω (επιτέλους) με το τμήμα διατήρησης πελατών και μου γίνεται προσφορά ευέλικτο 300 + 120' προς κινητά με 15,9 € τελική τιμή για 12μηνη δέσμευση. Αποδέχομαι την προσφορά.
6) Μετά από λίγο έστειλα αίτηση ακύρωσης της φορητότητας στη Wind, σε 2 νούμερα FAX που μου υπέδειξε η ευγενέστατη υπάλληλος της HOL.
Κλασικό σενάριο νομίζω...:evil:
επιβεβαιωσέ το πως έγινε ακύρωση γιατί πολλά έχουν δει τα μάτια μας.τον άλλον τον ζητούσαν 30€ για ακύρωση αίτησης

spyridop
10-01-15, 13:27
επιβεβαιωσέ το πως έγινε ακύρωση γιατί πολλά έχουν δει τα μάτια μας.τον άλλον τον ζητούσαν 30€ για ακύρωση αίτησης
Βεβαίως, πήρα τηλέφωνο σήμερα, επιβεβαίωσα ότι έλαβαν τα fax και πριν λίγο με πήραν και από το 13800 και πλέον η αίτηση έχει ακυρωθεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.