PDA

Επιστροφή στο Forum : Η WIND υποστηρίζει 2 αριθμούς τηλεφώνου?



sakis.kom
24-12-14, 05:25
Σκέφτομαι να την κάνω για WIND. Τώρα είμαι στην ON/VIVODI και η εταιρία μάλλον θα μας αφήσει χρόνους.
Τώρα έχω δύο αριθμούς τηλεφώνου. Η WIND τους υποστηρίζει με το ίδιο ρούτερ της?
Και αν ναι, πόσο πάει η χρέωση για τον δεύτερο... και αν θα μου ζητήσουν να πληρώσω 2 φορητότητες?

Ευχαριστώ.

theopan
24-12-14, 23:50
Η τηλεφωνία της Wind είναι POTS δηλαδή οι τηλεφωνικές συσκευές δεν συνδέονται πάνω στο ρούτερ αλλά κατευθείαν στην πρίζα. Τα ρούτερ που δίνει ευρέως τώρα (στις συνήθεις περιπτώσεις 1 αριθμού) δεν υποστηρίζουν καν voip τηλεφωνία και άρα 2η γραμμή. Ρώτα πάντως μήπως υπάρχει δυνατότητα για 2η voip γραμμή (με άλλο ρούτερ), αν και από όσο ξέρω δεν παρέχουν τέτοιο πρόγραμμα.
Μια άλλη λύση που υπάρχει για την περίπτωσή σου είναι να κάνεις φορητότητα τον 2ο αριθμό σου στη Viva ή σε κάποια παρόμοια σε voip πάντα ή να απευθυνθείς σε άλλον πάροχο (η Cyta παρέχει ακόμα voip με 2 αριθμούς και ίσως και η HOL).

sakis.kom
02-01-15, 09:14
Μιλώντας κάποιες φορές με την Wind παίρνω κάθε φορά και διαφορετική απάντηση...

την πρώτη φορά μου είπαν πως δεν γίνεται αυτό που θέλω...
άλλη στιγμή πως γίνεται να έχω δύο αριθμούς αλλά μόνο ΜΟΝΟ επαγγελματικών συμβολαίων...
τρίτη φορά, πως γίνεται αλλά πρέπει να έχω δύο συνδρομές...
τέταρτη φορά πήγα σε κατάστημα της περιοχής μου... "γίνεται μέσω ψευδονούμερου" μου είπαν, που αυτός ο αριθμός είναι ο δεύτερος μου και το κόστους θα είναι κάπου 5-7 ευρώ επιπλέον.

Άντε βγάλτε άκρη τώρα με τα λεγόμενα τους τι είναι αλήθεια και τι όχι.

Για την Cyta το γνωρίζω και μου αρέσει που το αναφέρουν ξεκάθαρα. Δεν την έχω απορρίψει την Cyta. Το πακέτο της είναι πιο οικονομικό (συνολικά) σε σχεση με την Wind.
Με χαλάει όμως πως δεν μπορούν και τώρα αλλά και στο μέλλον να μου δώσουν VDSL επειδή είμαι στα 2+ χιλιόμετρα από το κέντρο τους.
Ενώ με την Wind, όταν θα έχει η περιοχή μου VDSL, θα μου δώσουν 50άρι από την καμπίνα που είναι ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ.
Οπότε προτιμώ να βάλω Wind και να παραμείνω για χρόνια αν όλα είναι καλά και είμαι ευχαριστημένος.

theopan
03-01-15, 23:01
Μιλώντας κάποιες φορές με την Wind παίρνω κάθε φορά και διαφορετική απάντηση...

την πρώτη φορά μου είπαν πως δεν γίνεται αυτό που θέλω...
άλλη στιγμή πως γίνεται να έχω δύο αριθμούς αλλά μόνο ΜΟΝΟ επαγγελματικών συμβολαίων...
τρίτη φορά, πως γίνεται αλλά πρέπει να έχω δύο συνδρομές...
τέταρτη φορά πήγα σε κατάστημα της περιοχής μου... "γίνεται μέσω ψευδονούμερου" μου είπαν, που αυτός ο αριθμός είναι ο δεύτερος μου και το κόστους θα είναι κάπου 5-7 ευρώ επιπλέον.

Άντε βγάλτε άκρη τώρα με τα λεγόμενα τους τι είναι αλήθεια και τι όχι.

Για την Cyta το γνωρίζω και μου αρέσει που το αναφέρουν ξεκάθαρα. Δεν την έχω απορρίψει την Cyta. Το πακέτο της είναι πιο οικονομικό (συνολικά) σε σχεση με την Wind.
Με χαλάει όμως πως δεν μπορούν και τώρα αλλά και στο μέλλον να μου δώσουν VDSL επειδή είμαι στα 2+ χιλιόμετρα από το κέντρο τους.
Ενώ με την Wind, όταν θα έχει η περιοχή μου VDSL, θα μου δώσουν 50άρι από την καμπίνα που είναι ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ.
Οπότε προτιμώ να βάλω Wind και να παραμείνω για χρόνια αν όλα είναι καλά και είμαι ευχαριστημένος.

Άρα επαληθεύεται η εντύπωση που είχα: στην καλύτερη περίπτωση, 2ό νούμερο δίνει μόνο σε επαγγελματικά πακέτα (έδινε ADSL over ISDN αν θυμάμαι καλά και αν ισχύει ακόμα έτσι).
Αν είσαι σε απόσταση >2χλμ τότε προφανώς σε κανέναν πάροχο δε μπορείς να έχεις vdsl. Όμως στο τέλος λες ότι υπάρχει "καμπίνα" (νέου τύπου KV) δίπλα σου! Αν είναι έτσι τότε θα πρέπει να παρέχεται ήδη vdsl από τη Wind. Η Wind γραμμές ΟΤΕ μισθώνει σε τέτοιες περιπτώσεις. Για ξαναρώτα τουλάχιστον να λύσεις την επιθυμία σου για vdsl και η 2η τηλεφωνική γραμμή λύνεται με τη μεταφορά σε κάποιον voip πάροχο που ήδη σου είπα.

sakis.kom
04-01-15, 09:34
Όμως στο τέλος λες ότι υπάρχει "καμπίνα" (νέου τύπου KV) δίπλα σου! Αν είναι έτσι τότε θα πρέπει να παρέχεται ήδη vdsl από τη Wind.

Ενώ με την Wind, όταν θα έχει η περιοχή μου VDSL, θα μου δώσουν 50άρι από την καμπίνα που είναι ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ.
Δεκέμβρη έσκαψαν τον δρόμο και πέρασαν άδειες σωλήνες και τέλος Δεκέμβρη έβαλαν νέα καμπίνα. Οπτικές ίνες ακόμα δεν έβαλαν και η καμπίνα ακόμα δεν έχει τίποτα μεσα.
Σίγουρα θα ξαναρωτήσω στην Wind. Αρχές Μαρτίου λήγει η 8η ετήσια ανανέωση που έχω τώρα στην ΟΝ. VIVA δεν θέλω... δεν μου "κάθεται" καλά, άσχετα που δεν την έχω δοκιμάσει.

sakis.kom
14-01-15, 22:47
Στο ερώτημα που έθεσα στο πρώτο μήνυμα μου "Η WIND υποστηρίζει 2 αριθμούς τηλεφώνου?" η απάντηση είναι πως μέσω PSTN κατηγορηματικά όχι.
Αν η γραμμή γίνει ISDN γίνεται, αλλά δεν συμφέρει οικονομικά.
Αλλιώς συμφέρει καλύτερα κάποιον να πληρώνει 2 πλήρεις συνδέσεις ώστε να έχει 2 νούμερα (αν θέλει οπωσδήποτε την Wind). Σε αυτήν την περίπτωση όμως θα πρέπει να έχει 2 ξεχωριστές καλωδιώσεις.

Μίλησα με μια κοπέλα από την εξυπηρέτηση πελατών σήμερα, που και ήξερε αλλά και έψαξε ότι δεν γνώριζε σίγουρα. Οπότε αν και πήρα αρνητική απάντηση, έβγαλα άκρη για το τι γίνεται σίγουρα.
Στο κατάστημα Wind που είχα ρωτήσει, έκαναν γαργάρα το ερώτημα μου... και πηγαίνωντας σήμερα από εκεί διαπίστωσα πως "Το κατάστημα είναι κλειστό λόγω ανακαίνισης"!

@ ADSLgr.com All rights reserved.