PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο βοηθεια για αντικατασταση του ρουτερ thomson tg 585v8 με καποιο καλυτερο



anchel1979
24-12-14, 20:28
Καλησπερα!!!!! Ειμαι συνδρομητης φορθνετ και εχω το ρουτερ thomson tg 585v8. Το εν λογω ρουτερ ειναι τραγικο. Σε αποσταση περιπου 7 μετρων απο το ρουτερ δεν μπορω να συνδεσω καμια συσκευη ασυρματα. Επισης και ενσυρματα ειναι τραγικο. θελω τη βοηθεια σας να αγορασω καποιο καλυτερο σε τιμη κατω των 50 ευρω:worthy::mad:

sweet dreams
24-12-14, 23:46
Κάτι άλλο συμβαίνει και όχι το thomson, ψάξτο καλύτερα να μην πετάξεις λεφτά τζάμπα. Για την ενσύρματη σύνδεση, πάροχο, εσωτερική εγκατάσταση,

περιοχή, για την ασύρματη, παρεμβολές από άλλα δίκτυα.

babis3g
25-12-14, 01:19
δωσε στατιστικα γραμμης

anchel1979
25-12-14, 02:26
Τα παρακατω ειναι τα στατιστικα γραμμης. Να επισημανω οτι ειμαι περιπου 3 χιλιομετρα απο το πλησιεστερο κεντρο της φορθνετ και οτι εχει ερθει και τεχνικος τους και δεν βρηκε τιποτα


DSL Connection

Link Information

Uptime: 13 days, 9:27:49

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.224 / 3.316

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 3.294

Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 6,54 / 36,87

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 16,5 / 34,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,0 / 6,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 6.843

CRC Errors (Up/Down): 102 / 140

HEC Errors (Up/Down): 47 / 180

babis3g
25-12-14, 03:18
επειδη δεν ξερω τα τομσον τοσο καλα, εαν το up time ειναι του dsl και οχι του system τοτε ναι δοκιμασε με κανα αλλο αν εχεις
τα στατιστικα ειναι παρα πολυ καλα για 13 μερες αλλα βλεπω εχει πεσει η ταχυτητα στα 3328, ενω το snr ειναι στο κανονικο
Αν εχεις πολλες συσκευες συνδεμενες και κανεις πολλα downloads μπορει να φταιει αυτο (χαμηλο bandwidth 3328) γιατι δεν θα τραβαει
Αν το up time (13 days) ειναι του system τοτε διαφερει, μπορει να εχεις προβλημα

anchel1979
25-12-14, 03:35
δεν εχω συσκευες ταυτοχρονα συνδεμενες και παλιοτερα οταν ειχα αυτο http://www.e-shop.gr/forthnet-adsl-in-a-box-plus-pstn-op-md239-4gb-fm-radio-mp3-player-black-p-TEL.001502 για 6 μηνες κλειδωνα στα 6 Mbps. Δε ξερω τι να πω. Κυριως με ενδιαφερει το προβλημα της ασυρματης συνδεσης. Αν δεν ειμαι στο δωματιο που βρισκεται το ρουτερ δεν μπορω να συνδεσω ουτε λαπτοπ αλλα ουτε καν το κινητο μου. Εχει καταντησει εκνευριστηκο. Δεν μπορω να μεταφερω συνεχεια το ρουτερ απο δωματιο σε δωματιο.

sweet dreams
25-12-14, 11:22
Mε 34 Downstream Attenuation είσαι πολύ χαμηλά, ξεκίνα ελέγχους όπως σου γράφω ποιο πάνω. Για την ασύρματη σύνδεση έχεις επιλογές, να πας

καλώδιο από το ρούτερ σε άλλο σημείο του σπιτιού και να βάλεις ένα Access point (http://computers.xpatit.gr/14-diktyaka-proionta/1212-TP-LINK-TL-WA801ND-300Mbps-Wireless-N-Access-Point-PoE.html), αν είναι αδύνατον να πάς καλώδιο να χρησιμοποιήσεις powerlines (http://www.adslgr.com/forum/threads/838831-Δοκιμή-με-DEVOLO-DLAN-500-DUO-STARTER-KIT)ή σαν

τελευταία λύση να πάρεις ένα Repeater.

babis3g
25-12-14, 12:09
Αλλαξε καναλι στο wifi αν βοηθησει αλλα δεν νομιζω
Επισης δοκιμασε αλλο adsl φιλτρο (καλου κακου)
προσωπικα δεν νομιζω να φταιει η γραμμη, αν εφταιγε θα εχεις πολλα errors και το σνρ χαμηλο ... αλλα αυτη ειναι η δικη μου γνωμη και μπορει να κανω λαθος
Αλλα καλο ειναι να κοιταξεις και την εσωτερικη καλωδιωση σου οπως ειπε ο φιλος πιο πανω

Μαλλον η φορθνετ σε κλειδωσε, παρε τους τηλεφωνο γιατι (τουλαχιστον να πληρωνεις πιο λιγα λεφτα και επισης μπορει να σου στειλουν αλλο μοντεμ αν τους πεις οτι μπουκωνει και δεν εχει καλο ασυρματο)
Παντως αν θελεις αλλο μοντεμ εξαρταται ποσα λεφτα διαθετεις μπορω να σου πω αλλα παρε τον παροχο τηλεφωνο να κοιταξει πρωτα την γραμμη σου

anchel1979
25-12-14, 21:27
εχω παρει τηλεφωνο την φορθνετ και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα παραπανω. Οπως ειπα και πιο πανω εχει ερθει και τεχνικος δικος τους και δεν βρηκε προβλημα οσον αφορα την εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου. Για extender δεν το βλεπω ως δυνατη λυση και οσο αφορα τα powerlines δεν ξερω κατα ποσο θα κανουν δουλεια σε μενα λογω παλιας εγκαταστασης. Να σκεφτειτε οτι εχω χρησιμοποιησει κινητο ως acces point για να συνδεσω laptop και δεν τα καταφερα (σημα μηδενικο). Τελος παντων θα τους ξαναπαρω τηλεφωνο τους κυριους της φορθνετ μπας και τους καταφερω να μου αλλαξουν ρουτερ η' να μου ξεκλειδωσουν την ταχυτητα και να μου δωσουν λιγο παραπανω.

sweet dreams
25-12-14, 21:37
Κάνε μια έρευνα, τι ταχύτητες έχεις στην γειτονιά σου. Αν και οι άλλοι έχουν παραπλήσιες ταχύτητες δεν μπορείς να κάνεις κάτι, είναι πρόβλημα

περιοχής, αν όμως έχουν περισσότερο άλλαξε πάροχο. Δεν είναι φυσιολογικό με το Downstream Attenuation που έχεις να κλειδώνεις τόσο χαμηλά.

anchel1979
25-12-14, 21:44
οχι δεν εχουν παραπλησιες ολοι. Καποιοι κλειδωνουν παραπανω. Οσον αφορα το να δοκιμασω να αλλαξω καναλι στο wi -fi πως γινεται αυτο? Βαζω channel selection στο manual και δοκιμαζω ολα τα υπολοιπα καναλια? (τα υπολοιπα 12?)

sweet dreams
25-12-14, 22:05
οχι δεν εχουν παραπλησιες ολοι. Καποιοι κλειδωνουν παραπανω. Οσον αφορα το να δοκιμασω να αλλαξω καναλι στο wi -fi πως γινεται αυτο? Βαζω channel selection στο manual και δοκιμαζω ολα τα υπολοιπα καναλια? (τα υπολοιπα 12?)

Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/836483-Καλή-κάρτα-Wifi-για-λαπτοπ?p=5487069#post5487069)και ποιο κάτω στο post #12.

anchel1979
26-12-14, 01:07
δυστηχως δεν καταφερα να κανω κατι με το προγραμμα που λες. Δεν ειδα διαφορα ψαχνοντας τα καναλια

@ ADSLgr.com All rights reserved.