PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώς επηρεάζει η στατική ip το upstream?



cyberten
24-12-14, 20:55
Χρόνια Πολλά παιδιά!

Η ερώτηση λίγο εξειδικευμένη. Το Upstream μου είναι από 926kbps - 1010kbps (σαν νούμερο το έχω δει μια φορά αυτό). Αναρωτιόμουν επειδή γενικότερα σέρνεται λίγο το downloading όταν δουλεύει η hol tv & το web browsing παράλληλα, τι μεταβολή στο Upstream θα είχα εάν ζήταγα στατική ip. Αν κάποιος το έχει δοκιμάσει αυτό το "πείραμα" μπορεί να με ενημερώσει.


Ευχαριστώ!


Καλές Εορτές σε όλους

vampira
26-12-14, 15:52
Καλημέρα και χρόνια πολλά.
Η στατική δεν επηρεάζει το up ή το down, όσο συγχρόνιζες πριν το ίδιο θα συγχρονίζεις και με την στατική.

cyberten
26-12-14, 19:02
Αν και δεν φαίνεται να συνδέονται η στατική ip & το upstream, δεν είμαι πολύ σίγουρος γι'αυτό. Το υποστηρίζω σε μια πληροφορία που μου είχε δώσει τεχνικός άλλης εταιρείας (από προσωπική του εμπειρία είχε τονίσει) πιο παλιά όταν τον είχα ρωτήσει πως μπορώ να αυξήσω το upstream χωρίς να "μεταβώ" σε vdsl και μου είπε να ζητήσω στατική ip. Πάνω σε αυτή τη γνώση στηρίζω το ερώτημά μου και εκφράζω την ερώτηση που, ίσως, μπορεί να απαντηθεί από κάποιον με στατική ip μόνο.

alefgr
26-12-14, 20:40
Η μόνη περίπτωση να αλλάξει η ταχύτητα του upload όταν σου δώσουν static ip, είναι να σε βάλουν σε άλλη ‘κλάση’ μιας και θα τα χώνεις πιο χοντρά στον provider και έτσι να χρονίζεται το modem σε μεγαλύτερη ταχύτητα (χλωμό το βλέπω) ή να μην σε περιορίζει κάποιος κόφτης. Γενικά θα ‘λεγα πως πρέπει να είσαι πάντα πολύ επιφυλακτικός με τις συμβουλές των ‘επαγγελματιών’ τεχνικών των εταιρειών...

matelas
26-12-14, 21:46
Αν και δεν φαίνεται να συνδέονται η στατική ip & το upstream, δεν είμαι πολύ σίγουρος γι'αυτό. Το υποστηρίζω σε μια πληροφορία που μου είχε δώσει τεχνικός άλλης εταιρείας (από προσωπική του εμπειρία είχε τονίσει) πιο παλιά όταν τον είχα ρωτήσει πως μπορώ να αυξήσω το upstream χωρίς να "μεταβώ" σε vdsl και μου είπε να ζητήσω στατική ip. Πάνω σε αυτή τη γνώση στηρίζω το ερώτημά μου και εκφράζω την ερώτηση που, ίσως, μπορεί να απαντηθεί από κάποιον με στατική ip μόνο.

Πιθανόν εννοούσε annex-m. Νομίζω πως αν ζητήσεις static ip αλλάζουν και τη γραμμή σε annex-m που δίνει μεγαλύτερο upload. Πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα τους καλύτερα.

jkoukos
26-12-14, 22:34
Η HOL δίνει Annex M χωρίς έξτρα κόστος.
Νομίζω η Forthnet το δίνει μόνο με σταθερή εξωτερική διεύθυνση, με έξτρα κόστος φυσικά.

cyberten
27-12-14, 18:47
Η HOL δίνει Annex M χωρίς έξτρα κόστος.
Νομίζω η Forthnet το δίνει μόνο με σταθερή εξωτερική διεύθυνση, με έξτρα κόστος φυσικά.
Το Annex M δεν ειναι η στατική ip? Γιατί θυμάμαι ότι ο τεχνικός της 4νετ είχε αναφέρει κάτι τέτοιο αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος γιατί έχουν περάσει δυο χρόνια τουλάχιστον. Πάντως ενημερωτικά και η Hol ζητάει πρόσθετο κόστος 7€ (νομίζω) για να το αποκτήσεις. Αν είναι δωρεάν η παροχή του Annex M, όπως λέτε, πρέπει να το ζητήσω στην τεχνική υποστήριξη, στο τηλ. κέντρο ή μήπως μπορώ να το ζητήσω μέσα από το hol account;

jkoukos
27-12-14, 19:02
To Annex M δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την σταθερή διεύθυνση. Μέσω αυτού ανεβαίνει το Upload εις βάρος του Download.
Το μέγιστο που μπορεί να ανέβει είναι 2-2,5Mbps, αλλά συνήθως παίζει στα 1,5Mbps καθώς εξαρτάται από την απόσταση και την ποιότητα των καλωδίων.

Απλά η Forthnet δεν το παρέχει αυτόνομα αλλά μόνον αν έχεις και σταθερή διεύθυνση.
Η HOL μέχρι 1-2 μήνες πριν (που ήξερα) το έδινε αυτόνομα, χωρίς να χρειάζεται κάτι άλλο και αδαπάνως. Απλά ζήτησέ το από το τεχνικό τμήμα.

cyberten
28-12-14, 12:59
"Το Annex-M δεν προσφέρεται σε οικιακούς καταναλωτές" μου είπαν σήμερα το πρωί. Οπότε, χωρίς κάλυψη VDSL στην περιοχή μου η λύση είναι μία.... Το ξεχνάω!

jkoukos
28-12-14, 13:31
Μπορεί να άλλαξε πρόσφατα την πολιτική, αλλά σίγουρα το έδινε (http://www.adslgr.com/forum/threads/842114-adsl-2-%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B7-Annex-M-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85-%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%BF-upload-speed?p=5519236#post5519236) λίγο καιρό πριν (υπάρχουν πολλές αναφορές στο φόρουμ).

@ ADSLgr.com All rights reserved.