PDA

Επιστροφή στο Forum : 7390 VPN



Lagman
26-12-14, 22:04
Έχει ρυθμίσει κανείς να συνδέεται με VPN και ipsec με το smartphone και να έχει πρόσβαση στο internet από την σύνδεση του 7390;;

Θεωρώ πως είναι μια καλή λύση όταν είσαι σε ένα public wifi να συνδέεσαι με VPN και ipsec .

Lagman
02-01-15, 18:39
Με το LG g2 δε καταφερα να συνδεθώ μέσω vpn παλιότερα με το iphone 4 είχα βρει και μια εφαρμογή που έφτιαχνε το config file για το Router και έπαιζε μια χαρά .

Τώρα τι φταίει που δεν μπορώ να συνδεθώ το g2 το firmware στο router η κάτι άλλο; έχει κανείς καμία ιδέα;;;

jkoukos
02-01-15, 20:01
Αυτό (http://en.avm.de/nc/service/fritzbox/fritzbox-7390/knowledge-base/publication/show/1060_Setting-up-VPN-connection-to-FRITZ-Box-in-Android/) το έχει δοκιμάσει;

Lagman
03-01-15, 00:48
Ναι αυτό τον οδηγό έχω ακολουθήσε, έκανα και δοκιμές απο το wifi ενός φίλου δεν συνδεότανε, η dyndns υπηρεσία μου παίζει , αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως τρώει κάποιο σκάλωμα επειδή δεν χρησιμοποιώ την default ip του fritz ;; Το άλλο που σκέφτηκα μετά είναι να δοκιμάσω τη VPN σύνδεση από pc έτσι ώστε αν παίζει να έχω να λέω στο ios έπαιζε εύκολα στο android δεν παίζει χαχαχαχαχαχα

jkoukos
03-01-15, 01:03
Δεν γνωρίζω αν το 7390 σε συνδυασμό με το Android έχει διαφορετικό τρόπο ρύθμισης (δεν είδα σχετική αναφορά στον οδηγό), αλλά παλαιότερα που το είχα δοκιμάσει στο 7270 έπρεπε πρώτα να ρυθμίσω (http://en.avm.de/service/vpn/overview/) το VPN στο Fritz και μετά να κάνω την σύνδεση απ' έξω.
H μόνη διαφορά που διέκρινα είναι ότι τώρα θέλει να δημιουργήσεις τον χρήστη με τα κατάλληλα δικαιώματα, στο "FRITZ!Box Users".

Lagman
03-01-15, 02:02
ναι πρώτα οι ρυθμίσεις στο router και μετά φτιάχνεις τη σύνδεση στο smartphone έτσι όπως τα λες , έφτιαξα και τον χρήστη... Είναι και αυτά τα περίεργα που έκανε με το τελευταίο firmware τι να πω.

Λέω για το android γιατί παλιότερα είχα βρει σε κάποια έκδοση δεν έπαιζε vpn και ipsec.

Lagman
04-01-15, 15:43
Δεν το έχω διαβάσει όλο https://forums.oneplus.net/threads/vpn-probleme-fritzbox.65920/ αλλα απο ότι φαίνεται έχουν πρόβλημα και με το oneplus

The in 4.4.2 a VPN BUG existed, just with IPSEC PSK XAuth we know now, and it should be fixed in 4.4.3 as well.
Does not the yes in 4.4.4 a new bug returns with the same effect.

Does anyone have a thread opened in CyanogenMod forum?


Το g2 φοράει την 4.4.2

jkoukos
04-01-15, 21:14
Στο OnePlus One φτιάχθηκε (https://jira.cyanogenmod.org/browse/BACON-911) στη version XNPH38R.

Lagman
05-01-15, 02:50
Θα μπορούσα να βάλω cyanogen αν και θα βγάλει update η LG κάποια στιγμή. Καλύτερα θα βάλω τη τελευταία stable cyanogen .

gsan
05-01-15, 21:46
Πάντως σε μένα δεν δούλεψε ποτέ σε δίκαρτο Samsung GT-S7562 (μία αποτυχία της Samsung) ενώ σε μία ταμπλέτα Crypto δούλεψε.
Παράτησα τις προσπάθειες γιατί κάθε φορά που έσβηνα τα στοιχεία και τα ξαναδημιουργούσα στον λογαριασμό έπρεπε να πληκτρολογήσω ξανά το pre-shared key.

Lagman
06-01-15, 14:15
Πάντως σε μένα δεν δούλεψε ποτέ σε δίκαρτο Samsung GT-S7562 (μία αποτυχία της Samsung) ενώ σε μία ταμπλέτα Crypto δούλεψε.
Παράτησα τις προσπάθειες γιατί κάθε φορά που έσβηνα τα στοιχεία και τα ξαναδημιουργούσα στον λογαριασμό έπρεπε να πληκτρολογήσω ξανά το pre-shared key.

Έχει θέμα το android με το VPN , με το iphone 4 έπαιζε μια χαρά και μέσω 3G και VPN ipsec άνοιγα την εφαρμογή του Fritzbox και έπαιρνα σε σταθερά μια χαρά αρκεί να είχα κανονικό σήμα 3g. Είναι σαν να παίρνεις το σταθερό μαζί σου.

Τώρα έβαλα τελευταία stable cyanogen 4.4.4 στο G2 θα το δοκιμάσω.

edit: Δεν παίζει βγάζει disconnected η πλάκα είναι ότι όπου ψάχνω για το πρόβλημα πολλοί αναφέρουν με iphone δουλεύει :evil:



Μια χρήσιμη πληροφορία για android συσκευές πηγή http://www.wanda25.de/fritz.html
The configuration file is made for a Fritz!Box with default IP settings on the LAN side. You will have to change the IP addresses accordingly if you have changed your internal network. Other options you will need to modify:

name = "My_DNS_here"; You will probably have a dynamic IP, so you will need to configure DynDNS and insert your A record here.

key_id = "MyKeyID"; This is the IPsec ID in vpnc terminology. IMPORTANT: If you plan to connect from an Android device with the builtin IPsec (i.e. without VPNCilla or other additional apps), DO NOT USE ANY SPECIAL CHARACTERS HERE AT ALL, OTHERWISE THE CONNECTION WILL FAIL. No "@", no ".", no "-", etc.. Only an alphanumeric ID will work with Android for whatever reason. AVM has a guide for Android, but it does not mention this.

key = "Put_your_secret_PSK_here"; This should be a long key with special characters, upper / lower case etc..

username = "My_Username"; This is the Xauth username. No special requirements.

passwd = "My_Password"; The Xauth password, should be secure (special characters, upper / lower case etc.).

edit2:
Δεν έχω βρει το λόγο άλλα τελικά έπαιξε με τη δημιουργία νέου χρήστη μου δρομολογεί internet δεν παίζει η εφαρμογή fritzapp fon

Lagman
26-04-15, 14:07
Η δημιουργία νέου χρήστη ήταν η λύση, να προσθέσω πως στο τελευταίο firmware , Telephony ->Telephony Devices-> FRITZ!App Fon smarphone device στο edit της συσκευής στην καρτέλα Account information έχει την επιλογή Allow registration from the Internet. Δεν την είχα δει , δεν την έχω δοκιμάσει πιθανότατα επιτρέπει μέσω VPN να έχεις το σταθερό σου...

@ ADSLgr.com All rights reserved.