PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet VDSL θέματα (lag spikes, disconnects)



PaladinIV
27-12-14, 14:27
Χαιρετώ τους συμφορουμίτες! Μιας και έψαξα και δεν βρήκα κάτι στο φόρουμ θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα.

Έχω forthnet VDSL και απο την μέρα που συνδέθηκα (Μάρτιος 2014) έχω το εξής σταθερό πρόβλημα. Lag spikes. Αναβάθμισα κυρίως για gaming / streaming και είναι το μόνο που υποφέρω καθώς ενώ στο league of legends έχω πολύ χαμηλό latency 76 ms ανα τακτά χρονικά διαστήματα θα εκτοξευθεί στο 2000 θα μείνει εκεί για κανα 2 δευτερόλεπτα και θα πέσει μετά και ξανά το ίδιο μετα απο κάποιο διάστημα. Οι υπεύθυνοι της forthnet με έχουν βάλει να κάνω τα πάντα (ξήλωσα antivirus, συνδέθηκα με καλώδιο, έκανα hard reset to router, άλλαξα κανάλι στο wifi, ΆΛΛΑΞΑ ΑΣΥΡΜΑΤΗ ΚΑΡΤΑ ΔΙΚΤΥΟΥ), δεν βρίσκει κανένα πρόβλημα στη γραμμή μου και το μόνο που δεν κάνει η τεχνική διεύθυνση είναι να μου αλλάξει το ρούτερ. Υποπτεύομαι οτι το ρούτερ τα έχει παίξει καθώς και στο web interface του αργεί πολύ να μπει και η usb θύρα του κολλάει (μοιράζω ένα δίσκο στο home LAN μου). Το θέμα του Lag δεν είναι μόνο στη νσυγκεκριμένη εφαρμογή καθώς την ώρα του spike θα πέσει και το πρόγραμμα του streaming (OBS) αλλά και σε άλλα games το βλέπω άρα δεν είναι ούτε πρόβλημα της εφαρμογής. Επίσης κατα καιρούς τρώει κολλήματα (πριν καμμιά βδομάδα έκανε απανωτά restart έτσι απο μόνο του)

Πάμε στις ερωτήσεις τώρα

1) Προτείνετε κάποιο άλλο router αντί γι αυτό το σκουπίδι της thomson, που να έχει και αυτό μια λειτουργία NAS (να έχει δηλαδή μια θύρα USB να μοιράσω τον δίσκο) και μια αξιοπρεπή αξιοπιστία;

2) Αν πάρω ένα άλλο καλό ρούτερ τι ρυθμίσεις θα χρειαστώ να συνδεθώ στη forthnet? έχω το username / pass μου πρόχειρα το VLAN ID νομίζω είναι το 1102, τι άλλο θα χρειαστώ;

3) Που μπορώ να απευθυνθώ στην ΕΕΤΤ να με απαλλάξει απο την forthnet ? Στην περίπτωση μου έγινε παραπλάνηση πώλησης καθώς ζήτησα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (σταθερό latency) και μόνο αυτά δεν έχω
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Υ.Γ: Αν βλέπει κάποιος της forthnet σε επίπεδο πιο πάνω απο τους "βγάλτε μου το φιλτράκι απο την μπρίζα" ας επιληφθεί του θέματος

Forthnet.Nova.Rep1
27-12-14, 14:58
Καλησπέρα PaladinIV και Χρόνια Πολλά.

Αν θέλεις ενημέρωσέ μας με κάποιο απο τα στοιχεία της συνδρομής σου, μέσω προσωπικού μηνύματος, ώστε να ελέγξουμε το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις και να εξυπηρετήσουμε.

Καταλαβαίνουμε ότι πολλά απο τα ερωτήματα σου, απευθύνονταν στο γενικότερο Forthnet VDSL forum και όχι στο Forthnet VDSL Support, όπου προσφέρουμε επίσημη παρουσία και υποστήριξη αποκλειστικά στα μέλη του ADSLgr.com.

Θα θέλαμε επίσης να σε ενημερώσουμε ότι τεχνική υποστήριξη προσφέρεται στον εξοπλισμό τον οποίο παρέχει η εταιρία μας και όχι σε εξοπλισμούς εμπορίου.

Παραμένουμε στη διάθεσή σου.

Αλέξης, Forthnet Support

@ ADSLgr.com All rights reserved.