PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με HP Pavillion dv6



Oba
28-12-14, 10:45
Καλημέρα,

Έχω ένα HP Pavillion dv6-2012en (amd cpu, ati gpu), το οποίο όταν το ανάβεις, μένει με σβηστή οθόνη, και τα λαμπάκια του ήχου και του wifi να μένουν πορτοκαλί αντί για μπλε.
Κοίταξα για backlight, μήπως φταίει ο inverter, άλλαξα θέση στις μνήμες, εβγαλα την κάρτα wifi, τίποτα. Τέλος σύνδεσα το λαπτοπ με εξωτερική οθόνη, και ξανα τίπατα.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει? ή έχει παρόμοια εμπειρία?

Κάτι μου λέει οτι είτε τα έφτυσε η mobo, είτε το BGA της καρτας γραφικών θέλει αλλαγή.

Ευχαριστώ

_mpampinos_
30-12-14, 19:18
Καλημέρα,

Έχω ένα HP Pavillion dv6-2012en (amd cpu, ati gpu), το οποίο όταν το ανάβεις, μένει με σβηστή οθόνη, και τα λαμπάκια του ήχου και του wifi να μένουν πορτοκαλί αντί για μπλε.
Κοίταξα για backlight, μήπως φταίει ο inverter, άλλαξα θέση στις μνήμες, εβγαλα την κάρτα wifi, τίποτα. Τέλος σύνδεσα το λαπτοπ με εξωτερική οθόνη, και ξανα τίπατα.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει? ή έχει παρόμοια εμπειρία?

Κάτι μου λέει οτι είτε τα έφτυσε η mobo, είτε το BGA της καρτας γραφικών θέλει αλλαγή.

Ευχαριστώ

Δοκιμασες αλλο τροφοδοτικο? :welcome:

eagle13
31-12-14, 07:56
Xρόνια πολλά !! Μπορείς να βγάλεις την μπαταρία και την τροφοδοσία από πάνω και να κρατήσεις πατημένο το power bottom για 1 λεπτό , μετά βάλε τα όλα στην θέση τους και δοκίμασε να δούμε , μήπως το χτύπησες πουθενά ; Για πες ας το ακριβές μοντέλο του ............. :hmm:

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=us&lc=en&docname=c00033108

@ ADSLgr.com All rights reserved.