PDA

Επιστροφή στο Forum : Ote vs forthnet και στη μέση εγώ!!!



Jordang
30-12-14, 09:38
Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά να έχουμε.
Εδώ και σχεδόν ένα μήνα βρίσκομαι σε μια δύσκολη θέση και θα ήθελα την γνώμη σας για περαιτέρω κινήσεις που θα κάνω.
Ήμουν συνδρομητής forthnet και στις 3/12 δέχτηκα μια προσφορά από ΟΤΕ για σταθερό ίντερνετ και τηλεόραση. Αποφάσισα να κάνω την αίτηση φορητοτητας. Στις 11/12 μου εκανε αντιπροσωπία η forthnet την οποία και τελικά αποδεχτηκα κάνοντας μια ηχογραφημενη επιβεβαίωση του συμβολαίου.
Έλα όμως που δεν πρόλαβα να κάνω ακύρωση της φορητοτητας και την ίδια στιγμή που εγώ έκλεισα με forthnet ο ΟΤΕ τράβηξε την γραμμή.
Μιλώντας με την φορθνετ μου είπαν ότι έχουμε δικαίωμα υπαναχωρησης μέσα σε 14 μέρες, στείλε φαξ ταυτότητα κλπ για να γίνει αίτηση. Τα έστειλα στις 12 και στις 15/12 και στις 17 μου έστειλαν και υπεγραψα το συμβόλαιο για να γίνει η αίτηση.
Αποτέλεσμα, η γραμμή μέχρι και σήμερα από 12/12 είναι στον οτε. Χθες μιλώντας με ΟΤΕ μου είπαν ότι δεν έχει γίνει καμία αίτηση υπαναχωρησης. Μίλησα μετά με φορθνετ και είπαν ότι θα γίνει σήμερα και ότι λόγω ημερών ξέχασαν κλπ με δουλεύουν δλδ.
Πως να κινηθώ πλέον γιατί υπάρχει πρόβλημα.
Να συνεχίσω με ΟΤΕ και να μου στείλουν ρουτερ για να έχω μετά και τηλεόραση?
Οι 14 μέρες πέρασαν για την υπαναχωρηση? Μήπως δεν μπορεί να γίνει πλέον υπαναχωρηση?
Αυτά που υπεγραψα με φορθνετ έχουν ισχύει και από ποτέ? Μήπως ισχύουν από την ενεργοποίηση και μετά?
Μιλώντας με φορθνετ μου είπαν ότι για να μείνω ΟΤΕ πρέπει να πληρώσω πέναλτι 180€ γιατί έχω κλείσει 18μηνο συμβόλαιο.
Αν δεν πληρώσω, από την στιγμή που δεν έχει γίνει ενεργοποίηση, θα με τραβήξουν δικαστικως. Έχω πελαγωσει και θέλω επειγόντως βοήθεια. Ευχαριστώ πολύ.

Vitruvian78
30-12-14, 13:06
Εγώ δεν θα έμπαινα σε περιπέτειες με τη forthnet ειδικά.....κινδυνεύεις να μείνεις και εντελώς off για αρκετές μέρες

Jordang
30-12-14, 14:03
Γιατί τι εννοείς?
Ξέρεις τι μου απάντησαν όταν τους είπα γιατί δεν έχει γίνει αίτηση υπαναχωρησης?
Έχουμε φορτο εργασίας είπαν.
Οι άνθρωποι είναι εντελώς......

djpar
30-12-14, 15:45
δυστηχως θα σου ελεγα να μεινεις forthnet μεχρι να ληξει το συμβολαιο αλλιως θα πληρωσεις το penalty.
Πριν παμε σε αλλη εταιρεια κοιταμε τετοια πραγματα για να μην εχουμε προβληματα και ΠΟΤΕ δεν κλεινουμε κατι μεσα απο τηλεφωνο γιατι τωρα με αλλον μιλησες, αλλος φτιαχνει τα χαρτια, αλλος την υπαναχωρηση ενω αν πηγαινες σε ενα καταστημα τοτε θα τα φορτωνες ολα στον υπαλληλο που στην τελικη αυτη ειναι η δουλεια του.

Jordang
30-12-14, 15:49
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά τελικά το πέναλτι ισχύει? Γιατί αλλού διαβάζω ότι είναι μπαρουφες και με δικηγόρο που μίλησα. Μια προσφορά δεν ισχύει από την στιγμή της ενεργοποίησης και μετά? Όταν δεν υπάρχει ενεργοποίηση λογικά δεν υπάρχει και συμβόλαιο?

djpar
30-12-14, 16:44
Όπα κάτσε νέο πέναλτι εννοείς,εγώ νόμιζα ότι είχες ήδη συμβόλαιο και έφυγες νωρίτερα.πήγαινε σε κατάστημα γρήγορα να βγάλεις άκρη μην φορτώσουν πέναλτι.

akis1009
30-12-14, 16:50
Αν δεν έχει γίνει ενεργοποίηση του συνόλου των υπηρεσιών δεν υπάρχει πέναλτι . Ενημέρωσε ΟΤΕ ότι θα παραμείνεις με αυτούς και στείλε και ένα ΦΑΞ στη forthnet ζητώντας ακύρωση και από εκεί και πέρα μην ξανασχοληθείς .

Jordang
30-12-14, 18:23
Αν δεν έχει γίνει ενεργοποίηση του συνόλου των υπηρεσιών δεν υπάρχει πέναλτι . Ενημέρωσε ΟΤΕ ότι θα παραμείνεις με αυτούς και στείλε και ένα ΦΑΞ στη forthnet ζητώντας ακύρωση και από εκεί και πέρα μην ξανασχοληθείς .


Ενεργοποιηση του συνόλου στην φορθνετ δεν έχει γίνει. Ενημέρωσα ΟΤΕ ότι μένω σε αυτούς και φορθνετ τηλεφωνικά να παγωσουν την αίτηση υπαναχωρησης. Θα πάθω εγκεφαλικό στο τέλος.

akis1009
30-12-14, 18:50
Στείλε και ένα fax η email να είσαι καλυμμένος.

Vitruvian78
30-12-14, 21:07
το ότι σου μιλάνε για φόρτο εργασίας, σαν δικαιολογία μη εξυπηρέτησης σου (να σε πάρουν πίσω και να σε ξανακάνουν πελάτη τους δηλαδή!!) σημαίνει πολλά για το after sales care της εταιρείας. Λόγω φόρτου εργασίας την ίδια αντιμετώπιση θα είχες και σε μια πιθανή βλάβη και να μένεις χωρίς υπηρεσίες για μέρες, αυτό εννοούσα πριν. Η αδελφή μου πάντως μείνανε χωρις υπηρεσίες για έναν ολόκληρο μήνα και ήταν μπαλάκι μεταξύ ΟΤΕ και forthnet. O OTE είναι ο καλύτερος πάροχος και για να έκανες αρχικα αίτημα για φορητότητα σημαίνει ότι σε ικανοποίησε η σχέση τιμής/υπηρεσίας. Οπότε κάτσε εκει και δεν θα μετανιώσεις. Επίσης λόγω φόρτου εργασίας μπορεί να σε αφήσει και ο ΟΤΕ έκθετο σε περιπτωση φορητότητας σε άλλο πάροχο. Και ο ΟΤΕ εχει περικόψει προσωπικό και πλέον η εξυπηρέτηση πάσχει και εκεί! Είναι πολλές οι περιπτώσεις που ο ΟΤΕ ταλαιπωρεί κόσμο που φεύγει από αυτόν....

djpar
30-12-14, 21:24
εμεινα 4 βδομαδες χωρις τηλεφωνο και ιντερνετ (για την ακριβεια 2 βδομαδες με 2mbps κτλ κτλ με αποσυνδεσεις συνεχεια και αλλες 2 σχεδον με κομμενα ολα), πηγα οτε, σε 4 μερες ημουν δικτυο ΟΤΕ την 5η μερα με πηρε ο τεχνικος και μου λεει στο εφτιαξα...

Jordang
30-12-14, 23:40
Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες, είμαι στον οτε πλέον την Παρασκευή θα μου στείλουν ρουτερ και περιμένω τηλέφωνο και για την σύνδεση με ΟΤΕ το. Όσο για την φορθνετ περιμένω τις εξελίξεις και θα ενημερώσω. Έχω κλείσει και ραντεβού με δικηγόρο με το νέο έτος για περαιτέρω κινήσεις συν ότι μπορεί να κινηθώ και για καταγγελία.

djpar
31-12-14, 14:00
δεν εχανες κατι να στειλεις καταγγελια ΕΕΤΤ

tolis1989
31-12-14, 20:01
ο ΟΤΕ τράβηξε την γραμμή.

Για να σου τραβήξει ο ΟΤΕ τη γραμμή σημαίνει οτι η Forthnet σε αποδέσμευσε και έδωσε το ΟΚ στους τεχνικούς του ΟΤΕ, άρα σε αυτό ευθύνεται η Forthnet και όχι ο ΟΤΕ. Συνήθως αυτό οφείλεται σε εσωτερική ασυνενοησία μεταξύ του εμπορικού τμήματος και του τεχνικού.
Το θέμα σου τώρα είναι αν επιστρέψεις στη Forthnet θα σου ζητάει ο ΟΤΕ μετά τα 180. Θα σου πρότεινα να το ψάξεις με την ΕΕΤΤ και τον συνήγορο το καταναλωτή.

Giwrgos19802
01-01-15, 01:44
Για να σου τραβήξει ο ΟΤΕ τη γραμμή σημαίνει οτι η Forthnet σε αποδέσμευσε και έδωσε το ΟΚ στους τεχνικούς του ΟΤΕ, άρα σε αυτό ευθύνεται η Forthnet και όχι ο ΟΤΕ. Συνήθως αυτό οφείλεται σε εσωτερική ασυνενοησία μεταξύ του εμπορικού τμήματος και του τεχνικού.
Το θέμα σου τώρα είναι αν επιστρέψεις στη Forthnet θα σου ζητάει ο ΟΤΕ μετά τα 180. Θα σου πρότεινα να το ψάξεις με την ΕΕΤΤ και τον συνήγορο το καταναλωτή.

Δεν υπάρχει αυτό που λες :P Από την στιγμή που έκανε κάποιος αίτημα φορητότητας και δεν έχει ακυρωθεί....απλά πέρνει την γραμμή και that's it....σιγά μην δίνουν και τα χέρια οι τεχνικοί του ενός παρόχου με τον άλλον για να αλλάξει δίκτυο η γραμμή.....αλλά πλέον ο ΟΤΕ παίρνει όποια γραμμή θέλει μέσα σε 24-48ώρες με ανενεργό βρόγχο........οπότε ότι και να έκανε η Forthnet για να ακυρώσει ή ο συμφορουμίτης δεν θα προλάβαινε....1+1=2

Jordang
02-01-15, 12:01
Για να σου τραβήξει ο ΟΤΕ τη γραμμή σημαίνει οτι η Forthnet σε αποδέσμευσε και έδωσε το ΟΚ στους τεχνικούς του ΟΤΕ, άρα σε αυτό ευθύνεται η Forthnet και όχι ο ΟΤΕ. Συνήθως αυτό οφείλεται σε εσωτερική ασυνενοησία μεταξύ του εμπορικού τμήματος και του τεχνικού.
Το θέμα σου τώρα είναι αν επιστρέψεις στη Forthnet θα σου ζητάει ο ΟΤΕ μετά τα 180. Θα σου πρότεινα να το ψάξεις με την ΕΕΤΤ και τον συνήγορο το καταναλωτή.

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους. Ακύρωσα την επιστροφή στην φορθνετ μιλώντας και τηλεφωνικώς μαζί τους και στέλνοντας ένα ΦΑΞ. Τώρα εάν γυρίσουν και ζητάνε πέναλτι για συμβόλαιο που δεν έχει ενεργοποιηθεί, εφόσον την γραμμή έχει ο ΟΤΕ από 12/12 έως και τώρα που γράφω, δεν θα πάρουν μια, θα φάνε καταγγελία στον εεττ και ας με πάνε και δικαστικα.
Πέναλτι να πληρώσω για ένα συμβόλαιο που είναι σε ισχύ ή το σπάω να πάω αλλού, αλλά για συμβόλαιο που το προϊόν δεν το έχω λάβει δεν πληρώνω μια. Περιμένω τις εξελίξεις και κατάλληλα θα κινηθώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.