PDA

Επιστροφή στο Forum : Χωρίς τηλέφωνο και με υποτυπώδες internet 20 μέρες...



TrifonDK
31-12-14, 18:56
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους/όλες.

Από 11/12 κόπηκε το τηλέφωνό μου και το internet παίζει/δεν παίζει... Όλο το κτίριο και από ότι μαθαίνω και άλλοι στη γειτονιά είναι κομμένοι, αλλά δυο πολυκατοικίες παρακάτω έχουν κανονικά. Καλωδιακή βλάβη λέει η HoL στο χαλκό του πΟΤΕ (Ιππόδρομο μεριά; ). Σκάβουν λέει και αρχικά τους είχαν δώσει ημερομηνία ολοκλήρωσης 19/12. Φυσικά τίποτα. Και από τότε δεν έχουν λέει καμία ειδοποίηση από τα συνεργεία του πΟΤΕ... Από το πολύ σκάψιμο λέτε να έχουν φτάσει Κίνα; Η HoL μου λέει δεν ξέρουμε τίποτα κάντε υπομονή. Σήμερα πέτυχα ένα συνεργείο του πΟΤΕ να σκάβει σχετικά κοντά στο σπίτι μου. Αμέσως πήγα και τους ρώτησα τι παίζει και εδέησε να μου απαντήσει ένας από αυτούς με το γνώριμο στυλάκι ενοχλημένου/βαριεστυμένου βαρύμαγκα "α, καλά σε κάνα μήνα και βλέπουμε"... :twisted: Για να μην πλακωθώ και έχω τρεχάματα χρονιάρες μέρες, έφυγα και ξαναπήρα τη HoL από την οποία δεν πήρα τίποτα περισσότερο.

Έχω 3 ερωτήσεις:

1. Έχει κανείς ιδέα τι διάολο συμβαίνει και γίνεται αυτό το πράγμα εν έτει 2014 21ο - και καλά - αιώνα;;; Το σπίτι μου είναι στη συμβολή Συγγρού-Αμφιθέας από μεριά Νέας Σμύρνης.
2. Στο πατρικό μου στην Αγία Παρασκευή δεν είχαν τηλέφωνα για 15 μέρες προ 2 μηνών και πριν από ένα μήνα στη γειτονιά κολλητού μου στο Πολύγωνο. Χτες έμαθα ότι πάλι σε άλλη γειτονιά της Αγίας Παρασκευής έχουν κοπεί τα τηλέφωνα. Όλα "καλωδιακές βλάβες". Χτες πήγα στο πατρικό μου και στο δρόμο - ΜΟΝΟ στην Αγία Παρασκευή - μέτρησα 3 συνεργεία πΟΤΕ σε ανασκαφές... Έχει κανείς ιδέα τι παίζεται;;;
3. Νομικά μέχρι που μπορώ να το φτάσω με τη HoL; Συνήγορο πολίτη; ΕΕΤΤ; Αγωγή για αποζημίωση; Βλάβες; Έχω συμφωνητικό με την εταιρεία μου και μου πληρώνουν το κόστος της σύνδεσης γιατί δουλεύω και από το σπίτι, διαφυγόντα κέρδη; Αν κάποιος άλλος έχει διεκδικήσει το δίκιο του νομικά σε παρόμοια περίπτωση θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια...!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

Ingenius
31-12-14, 21:59
Καλησπέρα καλή χρονιά

Αν διαβάσεις το συμβόλαιό σου καλύτερα θα δεις κάπου που λέει τι ισχύει σε περιπτώσεις ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ. ;) Όσον αφορά το Συνήγορο του Πολίτη ούτε η HOL ούτε ο ΟΤΕ είναι δημόσιο για να σε βοηθήσει. Απευθύνσου στην ΕΕΤΤ αλλά με αυτά που περιγράφεις ούτε αυτοί θα μπορέσουν να κάνουν και πολλά. Αν υπάρχει καλωδιακή είναι καλωδιακή και παππάς παππάς με την αράδα σου θα πας. Αν έχεις λεφτά να τα χαλάς σε δικηγόρους που θα σου υποσχεθούν "οτι θα τους σκίσουμε στα δικαστήρια" να το κάνεις. Κλέφτες θα γίνουν και αυτοι;; :lol:

Giwrgos19802
01-01-15, 02:45
Δεν πρόκειτε να βγαλεις άκρη.....να πάς να κάνεις μήνυση και στον Δήμο σου....αυτός καθυστέρησε να δώσει άδεια για τα σκαψίματα "εργολάβου".....όταν υπάρχει καλωδιακή βλάβη κάπου ότι και να κάνεις....απλά χρήματα θα πετάξεις σε δικηγόρους και χρόνο τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω....απλά κάνε υπομονη....

TrifonDK
01-01-15, 16:14
Μάλιστα... Απ' ότι λέτε δηλαδή ας μου κάνουν ότι θέλουν για όσο θέλουν κι εγώ να σκύψω και να πω ευχαριστώ;;; Πάτε καλά; Γι αυτό σ αυτή τη χώρα όποιος θέλει κάνει ότι θέλει.

Α ναι, ο δικηγόρος είναι ο αδελφός μου και δεν θέλει να μου τα φάει, αλλά τα δικαιώματά μου σαν καταναλωτής θα τα διεκδικήσει, δωρεάν (η ελληναράδικη κουτοπονηριά πάει σύννεφο, ε;).

Ανώτερη Βία (Ορισμός: Η νομική έννοια της ανωτέρας βίας, προέρχεται βασικά από το αστικό δίκαιο και αποτελεί έκφραση της γενικής αρχής ότι "κανείς δεν μπορεί να υποχρεωθεί στα αδύνατα", να κάνει κάτι δηλαδή, που είναι αντικειμενικά ή και ..υποκειμενικά αδύνατο, ωστόσο έχει "διαποτίσει" κάθε κλάδο του Δικαίου. Ανωτέρα βία, λοιπόν, συνιστά κάθε γεγονός εξαιρετικό και απρόβλεπτο, το οποίο είναι, είτε αντικειμενικό (π.χ σεισμός), είτε υποκειμενικό (π.χ ασθένεια) και το οποίο δεν θα μπορούσε να προληφθεί, όχι μόνον από το μέσο άνθρωπο, αλλά ακόμα και από τον ακραία επιμελή και συνετό !) δεν μπορεί να θεωρηθεί η απαράδεκτη ολιγωρία του οποιουδήποτε επιχειρηματία να διορθώσει οποιαδήποτε βλάβη - ασχέτου σοβαρότητας - της υπηρεσίας του και την επί μακρών μη παροχή των συμβατικών του υποχρεώσεων!

Θα χαιρόμουν πολύ πάντως να μου απαντούσε και κανείς εκτός Δημοσίου - ή τουλάχιστον εκτός τυπικής Ελληνικής δημοσιοϋπαλληλικής νοοτροπίας...

Ingenius
01-01-15, 16:48
Αν έχεις χρόνο (και χρήμα) για χάσιμο τότε να τους τρέξεις. Βέβαια στην περίπτωσή σου με το εξώδικο που θα στείλεις μή νομίζεις ότι θα ιδρώσει και πολύ το αυτί τους. Εφ όσον έχουν στα χέρια τους επίσημες απαντήσεις από ΟΤΕ που χαρακτηρίζουν τη βλάβη ως καλωδιακή και δεν έχουν ολιγωρήσει σε κάποια ενέργεια από πλευρά τους ο λ0κος τους είναι καλυμμένος και τηρούν κατά γράμμα ότι έχεις υπογράψει μαζί τους. Τώρα βέβαια αν νομίζεις ότι θα πάρεις λεφτά πέρα από την πίστωση στο πάγιό σου από την όλη ιστορία, ξαναλέω διάβασε τι SLA έχεις ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ και για τι είδους υπηρεσία πληρώνεις στο συμβόλαιό σου. Μου θυμίζεις τις "γενναιώδορες ψαρούκλες" του Επιδημαΐς του Φοίνικα έμπορου που δε διάβασαν καλά το συμβόλαιό τους για την κρουαζιέρα από τον Αστερίξ.

Διαφορετικά αν καίγεσαι τόσο πολύ για αδιάλλειπτη υπηρεσία σε αυτά τα λίγα λεφτά που πληρώνεις τότε επέλεξε κάτι διαφορετικό για backup όπως ένα 3G stick από όποια εταιρεία κινητής το παρέχει. Τι διαφορετικό περιμένεις να σου απαντήσει κάποιος δεν καταλαβαίνω... Πάρε τον κασμά και τράβα βάλε ένα χεράκι στα συνεργεία καλωδιακών του ΟΤΕ :closed:

jkoukos
01-01-15, 22:39
Καλησπέρα και καλή χρονιά.

@TrifonDK, αφού έχεις εύχαιρο τον δικηγόρο, ρώτησέ τον τι μπορεί να κερδίσεις βάσει του συμβολαίου (https://www.ote.gr/ote-WebProxyPortlet-1.1.6/ProxyServlet/www.ote.gr/storefront/renderAsset.ep?assetID=internet_prosthetes/ote_adsl_vdsl_genikoi_oroi_symvashs_150414.pdf) που υπέγραψες και είναι σε ισχύ.
Ειδικότερα κοιτάτε τις παραγράφους 4.6, 4.10, 6.1.1, 11.5 και 14.

Πέραν αυτών, αν χρησιμοποιείς οικιακή σύνδεση για επαγγελματικούς λόγους, δεν στέκει πουθενά να ζητάς την ίδια υποστήριξη. Γι' αυτό υπάρχουν διαφορετικά προγράμματα με το αντίστοιχο κόστος.

vOOz
04-01-15, 00:57
διαφυγοντα κερδη αποσο ξερω ακομα και σε εταιρικα πακετα δεν παιζουν. Τι φταιει η hol και η forthnet και ακομα η otenet αν παει το φυσικο αεριο και κοβει τα καλωδια (νομιζω στην αγια παρασκευη το φυσικο αεριο την εκανε την ζημια).
Λαθη και ζημιες γινονται. Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει σωνει και καλα να την πληρωσει καποιος. Ο παροχος σου σε εξυπηρετει πιστωνοντας σου τις ημερες που εχεις βλαβη (ενω δεν φταιει καν), τι αλλο θα μπορουσε να κανει? να βγει με φτυαρακι να σκαψει?
Γενικα δεν καταλαβαινω τον ολο πανικο του κοσμου οταν μενει χωρις υπηρεσιες για 5 μερες. tough shit. θα επιζησουμε.
Εχεις αναγκη το ιντερνετ σαν τρελος? Παρε απο γειτονα, παρε ενα 3g usb, πηγαινε σε ενα νετ καφε. Οσο και να το κυνηγησεις, οσο και να απειλησεις, παλι την ιδια μερα θα φτιαξει. Αδικα χαλιομαστε κιολας.

btw συμφωνα με την νομοθεσια, ο οτε σαν συντηρητης εχει δωσει καποιες ημερες σαν μεσο ορο επιλυσης για καθε αστικο κεντρο. Ειναι ολα νομιμα δηλαδη. Και οταν μιλαμε για κομμενο καλωδιο που θελει αδεια απο δημο για σκαψιμο, και βροχες, και αργιες, και και και, λογικοτατο να παρει και 5 και 10 μερες. Δεν μπορω να σκεφτω καποια αλλη λυση και δεν μπορω να καταλαβω και τον ολο πανικο.
Χαλαει το αμαξι? "ε αμαξι ειναι χαλασε".
Χαλαει το ιντερνετ? αρχιζει ο πανικος

SPIROS1979
05-01-15, 23:03
Καλησπερα καλη χρονια ... και σε μενα ειχε συμβει παρομοιο γεγονος παλια πριν ενα χρονο σε μεταφορα γραμμης 35 μερες μεχρι να βγαλουν ακρη Hol Και Ote ο ενας εριχνε το μπαλακι στον αλλον .... καντους μια καταγελια δυνατη στον εεττ και μετα πες τους οτι στους λογαριασμους που θα ερθουν δεν πληρωνω θελω παγια δωρο .

Επισης καταστημα της forthnet στην αγια παρασκευη δεν εχει συνδεση τιποτα ουτε ιντερνετ τιποτα εχει αλλα χαμηλες ταχυτητες γιατι εξω σκαβουν για φυσικο αεριο οτε περναει νεες γραμμες μετα εργα δεη και γινετε ο χαμος και οτε δεν φταιω εγω πρεπει να γινουν εχουμε και βουλευτικες εκλογες τωρα αναπτυξη :) ...

tolis1989
06-01-15, 01:21
Και οταν μιλαμε για κομμενο καλωδιο που θελει αδεια απο δημο για σκαψιμο,
Και την τροχαία φυσικά. Όπως στην περίπτωση μίας καλωδιακής πριν 2 μήνες περίπου στην Λεωφόρο Μεσογείων, είχε δώσει άδεια ο δήμος και δεν έδινε η τροχαία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.