PDA

Επιστροφή στο Forum : AVM FRITZ!BOX 7330 και Forthnet



Kilahed
03-01-15, 02:32
Επειδη θελω να αλλαξω router λογο καποιον προβληματων θα ηθελα να ρωτησω πως πανε τα AVM με Forthnet Γραμμη

Η αγορα θα γινει απο το Eshop τα Router απο εκει ειναι απο γερμανια παιζουν ελλαδα?

Το μοντελο που με ενδιαφερει ειναι το AVM FRITZ!BOX 7330

Lagman
03-01-15, 18:04
Τον καλύτερο δυνατό συγχρονισμό θα τον πετύχεις με router που δίνει η FORTHnet.

jimavagianos
03-01-15, 18:53
Γεια και από μένα και καλή χρονιά! Το 7390, που έχω εγώ λειτουργεί ΑΡΙΣΤΑ με τη Forthnet. Σταθερότατο με uptime και πάνω από μήνα. Αν το e-shop.gr εισάγει τη Γερμανική έκδοση, θα παίξει ναι, αλλά θα έχεις μικρή απώλεια εύρους για το upload μιας και το hardware τών Γερμανικών μοντέλων προορίζεται για ANNEX B. Έτσι να αναμένεις upload γύρω στα 770 Kbps αντί για 1024, που θα έχεις με άλλο. Αν σε ενδιαφέρουν οι μοναδικές δυνατότητες τηλεφωνίας τών Fritzbox, σκάσε 100 € ακόμη και χτύπα το 7390 ή και το 7490. Αν είσαι τυχερός και είσαι κάτω από 1 KM και διαθέτεις επιπλέον 10 ευρώ το μήνα στη Forthnet με τα 7390/7490 θα απολαύσεις και σταθερότατη και ταχύτατη VDSL σύνδεση με καλορυθμισμένο QOS, out of the BOX. (Σε vdsl εφάμιλλος συγχρονισμός με Fritzbox 7390, Technicolor tg788vn, που μού είχ παραχωρηθεί από Forthnet. Το συνδέεις, το ρυθμίζεις, το ξεχνάς! Κάνεις βέβαια και κανά update κατά καιρούς ή ό, τι χρειαστεί σε λειτουργικό επίπεδο, port forward κτλ. Ακριβά λίγο τα Γερμανικά μαραφετάκια (Board made in Germany παρακαλώ) αλλά χαλάλι τους! Όταν πρωτοπήρα το 7390 βλαστημούσα την ώρα και τη στιγμή αρχικά (έχω γράψει σε σχετικά νήματα), τώρα κάνω χαλάλι και το τελευταίο ευρωλεπτό, που πλήρωσα για αυτό. Αν δεν σε ενδιαφέρει το εκπληκτικό VOIP τών Fritzbox, ίσως εξυπηρετηθείς δωρεάν με ένα νέο router από τη Forthnet και αν πάλι δεν κάνεις δουλειά πας για το 7330, αν δεν θες να διαθέσεις παραπάνω χρήματα.

Kilahed
03-01-15, 23:07
Θα παρω τηλεφωνο να ρωτησω την δευτερα το πρωι το Eshop αν και εχω την εντύπωση πως τα προμηθεύεται απο την ΑΜΥ
Κατι αλλο ξερουμε τι SOC φορανε πανω εδω (http://www.wehavemorefun.de/fritzbox/FRITZ!Box_Fon_WLAN_7330#Kompatiblit.C3.A4t) λεει Lantiq αλλα δεν μπορω να το διασταυρώσω

Ισως παω και για το AVM FRITZ!BOX 7360 αλλα αν κρινω απο την περιγραφη στο eshop (Ενσωματωμένο DSL modem με υποστήριξη ADSL (6 Mbit/s), ADSL2+ (16 Mbit/s), και VDSL2 (100 Mbit/s) ) μαλλον πρεπει να ειναι το γερμανικο

@ ADSLgr.com All rights reserved.