PDA

Επιστροφή στο Forum : Όλοι οι Πάροχοι προσφέρουν VDSL η HOL όμως γιατί όχι;



cyberten
05-01-15, 12:06
Καλημέρα!

Παρατηρώ ότι στη διεύθυνσή μου οι ΟΤΕ, 4Νετ, Wind προσφέρουν VDSL ενώ η HOL όμως όχι. Αυτό είναι δυνατόν ή πρόκειται για λάθος του VDSL wizard της HOL;

Ευχαριστώ!

IronBill
05-01-15, 15:19
Πάρε τηλ. στην Εξυπηρέτηση Πελατών.....μην εμπιστεύεσαι τα αποτελέσματα που δίνουνε μέσα από τα sites....το ίδιο μου έχει συμβεί και με το site της Wind.

iliteo
05-01-15, 16:52
Γιατί τέτοιος δυσφημιστικός τίτλος για την Hol στο μήνυμα;
Ούτε καν ερώτηση;

cyberten
05-01-15, 23:00
Γιατί τέτοιος δυσφημιστικός τίτλος για την Hol στο μήνυμα;
Ούτε καν ερώτηση;

Δεν είχα τέτοια πρόθεση διότι το ερωτηματικό τοποθετήθηκε στο κυρίως κείμενο. Πάνω που ήμουν ετοιμος να τα "χωσω" γιατι απο το πρωί με εχουν ενημερωσει οτι θα μου τηλεφωνησουν μεταξυ 3-6 το απογευμα αλλα με καλεσαν 9:30 το βραδυ, προς τιμήν τους το γλιτωσαν! Η Τ.Υ. μου είπε ότι όντως δεν υπαρχει η δυνατοτητα για vdsl ακομα αλλα οτι ειναι προγραμματισμενο ωστοσο ειναι άγνωστο το πότε ακριβώς. Γενικά όμως ακόμα και μετα τις τιμολογιακες αλλαγες, δεν ειμαι αρνητικος με τη HOL. Αντιθετως ειμαι πολύ θετικος αν και υπαρχουν μερικα "πραγματακια" που με χαλανε οχι ομως τοσο ώστε να γινω αρνητικός...

iliteo
05-01-15, 23:16
μου ακούστηκε σαν να κάποια έκανε απατεωνιά η Hol, όταν διάβασα τον τίτλο.
Δεν μας έχει συνηθίσει η Hol σε τέτοια, αντιθέτως από κάποιους άλλους παρόχους.. ονόματα μην λέμε.. !!!
Ωστόσο έχεις την δυνατότητα νομίζω να ψιλο-αλλάξεις τον τίτλο ακόμα, αν θες βέβαια! ;) :oneup:

cyberten
06-01-15, 00:02
Ωστόσο έχεις την δυνατότητα νομίζω να ψιλο-αλλάξεις τον τίτλο ακόμα, αν θες βέβαια! ;) :oneup:

Μετά την αλλαγή του τίτλου θα ήθελα να επισημάνω μια σημαντική λεπτομέρεια που εντόπισα. Από το χάρτη που μου "δίνεται" μέσω του My Hol (βλ. χάρτη από κάτω),
149053

εντοπίζω το κέντρο της HOL να είναι σε διαφορετικό σημείο από αυτό που έχει υποδειχθεί στο σχετικό χάρτη εντός φόρουμ (βλ. χάρτη από κάτω).
149054

Έχω μάλιστα ενημερώσει τους διαχειριστές μέσω της σχετικής δυνατότητας που ορίζω το κέντρο που ανήκω και έχω βάλει και σχετική υποσημείωση για περαιτέρω διερεύνηση κατά το δυνατόν. Ίσως έτσι να εξηγείται η αδυναμία παροχής VDSL έστω από το Α/Κ εάν υπάρχουν περισσότερα του ενός Α/Κ στο Πέραμα δλδ 2 βάση της υπόθεσής μου τουλάχιστον.

iliteo
06-01-15, 00:35
Ο ΟΤΕ της περιοχής σου πού είναι; στην Περικλέους;

cyberten
06-01-15, 00:50
Όχι, παρεξήγηση. Ο ΟΤΕ σίγουρα είναι στη Λεωφόρο Ειρήνης (βέβαια το κτήριο γιατί ως κατάστημα ΟΤΕ δεν δουλεύει εδώ και χρόνια) ενώ εγώ στην Περικλέους. 'Ομως στο χάρτη του φόρουμ φαίνεται να είναι και στη Φλεμινγκ (εγώ όσες φορές πέρασα από εκεί δεν είδα κάτι). Δεν ξέρω δλδ αν όλα τα μέλη που το επέλεξαν αν το έκαναν εκ παραδρομής ή αν όντως γνωρίζουν κάτι που εγώ όχι.

iliteo
06-01-15, 01:16
πρέπει να είναι εδώ: https://www.google.gr/maps/place/%CE%9B%CE%B5%CF%89%CF%86.+%CE%95%CE%B9%CF%81%CE%AE%CE%BD%CE%B7%CF%82+153,+%CE%A0%CE%AD%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%B1+188+63/@37.9638144,23.5714188,612m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x14a1b0a08fc9ffb9:0xcb36105b93ceb8eb!5m1!1e4

φαίνεται με StreetView. Συμφωνεί με τον χάρτη της hol.
ο χάρτης του forum μάλλον δεν είναι ακριβής.

- - - Updated - - -

να σου πω.. για να μην ψάχνεσαι, αύριο πρωί πάρτους τηλέφωνο και πες τους οτι θέλεις να κάνεις αναβάθμιση σε vdsl.
Δεν θα τους πεις για χάρτες, ή αν το παρέχουν, κλπ.
Αν ξέρεις από γείτονες οτι έχουν vdsl ακόμα και από άλλους παρόχους, θα στο βάλουν 100% και σένα!
εν ανάγκη απείλησε τους οτι θα φύγεις.. αφού άλλοι το παρέχουν! ;)

cyberten
06-01-15, 13:45
να σου πω.. για να μην ψάχνεσαι, αύριο πρωί πάρτους τηλέφωνο και πες τους οτι θέλεις να κάνεις αναβάθμιση σε vdsl.
Δεν θα τους πεις για χάρτες, ή αν το παρέχουν, κλπ.
Αν ξέρεις από γείτονες οτι έχουν vdsl ακόμα και από άλλους παρόχους, θα στο βάλουν 100% και σένα!
εν ανάγκη απείλησε τους οτι θα φύγεις.. αφού άλλοι το παρέχουν! ;)

Θα το προσπαθήσω απλά σκέφτομαι ότι εφόσον ήδη το κοίταξαν μια φορά και δεν υπάρχει (κατά τα λεγόμενά τους) η δυνατότητα προσφοράς VDSL ακόμα και αν απειλήσω με διακοπή συνεργασίας μπορεί oi απειλές μου να μην πιάσουν τόπο και για να ειμαι συνεπής να πρεπει να φύγω (με την ελπιδα οτι μπορει μολις λαβουν απο καποιο νεο παροχο την αιτηση φορητοτας να ενδωσουν). Ειναι "επικινδυνο" μονοπατι αυτό και δεν ειναι προφανές το που θα καταλήξει...

iliteo
06-01-15, 18:31
ωραία.. εκτός από το σκέλος της απειλής, αν δεν τα έκανες, κάνε τα υπόλοιπα!

cyberten
06-01-15, 20:28
ωραία.. εκτός από το σκέλος της απειλής, αν δεν τα έκανες, κάνε τα υπόλοιπα!

Μίλησα πάλι με την τηλ. εξυπηρετηση για το VDSL και μου είπαν τα ίδια ακριβώς με την προσθήκη μιας μικρής λεπτομέρειας ότι δηλαδή δεν εχει υλοποιηθεί ακομα η κατασκευη VDSL K/V κοντά μου και γι'αυτό δεν μπορούν να το προσφέρουν. Όταν όμως ρώτησα γιατί δεν το προσφέρουν από το Α/Κ ο υπάλληλος δεν ήξερε να απαντήσει και ευγενικά επανέλαβε ότι "δεν το δείχνει το σύστημα άρα δεν είναι διαθέσιμο". Τέλος είχαν καταγράψει το ενδιαφέρον μου από τη χτεσινή κλήση και μετά και τη σημερινή ερώτηση μου είπαν ότι εφόσον κάτι αλλάξει στο μέλλον πως θα μου τηλεφωνήσουν από μόνοι τους (...λίγο απίθανο μου φαίνεται αλλά ας το πιστέψω!).

iliteo
06-01-15, 20:40
δεν διευκρίνισες όμως το σημαντικότερο, που σου είπα παραπάνω.

.... Αν ξέρεις από γείτονες οτι έχουν vdsl ακόμα και από άλλους παρόχους, θα στο βάλουν 100% και σένα! ..

Αν οι γείτονες σου έχουν vdsl, τότε ακόμα και αν δεν το βλέπουν ακόμα στο σύστημα τους, είναι θέμα ημερών να το δουν.

cyberten
06-01-15, 23:02
δεν διευκρίνισες όμως το σημαντικότερο, που σου είπα παραπάνω.


Αν οι γείτονες σου έχουν vdsl, τότε ακόμα και αν δεν το βλέπουν ακόμα στο σύστημα τους, είναι θέμα ημερών να το δουν.

Ναι τους το είπα και αυτό για τους γείτονες που έχουν vdsl και επέμενε στα ίδια ο εκπρόσωπος για το KV που συνδέεται με οπτική ίνα έως το A/K και δεν θα έχω απώλειες μεγάλες στο κύκλωμα του Internet κλπ.... Ωστόσο αυτό που γράφεις ότι είναι θέμα ημερών να το δουν δεν είναι σίγουρο γιατί τα τελευταία 2 χρόνια δίνει π.χ. η 4Νετ VDSL από το Α/Κ και η HOL τίποτα (και γι'αυτό ήμουν στην 4Νετ πριν 2 χρόνια). Το ίδιο ισχύει και με όλους τους άλλους εναλλακτικούς παρόχους που έχω ήδη αναφέρει συν της Cyta που το τελευταίο 6μηνο για κάποιο λόγο δεν το επιδεικνύει από την ιστοσελίδα της αν προσφέρει κάλυψη. Ίσως έχεις δίκιο δεν το αμφισβητώ αυτό απλά τονίζω ότι δεν είναι και "σιγουράκι" όπως θα λέγαμε!

iliteo
08-01-15, 23:09
.... γιατί τα τελευταία 2 χρόνια δίνει π.χ. η 4Νετ VDSL από το Α/Κ και η HOL τίποτα (και γι'αυτό ήμουν στην 4Νετ πριν 2 χρόνια). Το ίδιο ισχύει και με όλους τους άλλους εναλλακτικούς παρόχους που έχω ήδη αναφέρει συν της Cyta που το τελευταίο 6μηνο για κάποιο λόγο δεν το επιδεικνύει από την ιστοσελίδα της αν προσφέρει κάλυψη.

Φυσικά και σωστά δεν σου έδειχνε η Hol, γιατί μόνο πρόσφατα μόλις πριν 2-3 μήνες δίνει η hol και από Α/Κ.
Αλλά για να μην μπερδευόμαστε, αν υπάρχει περίπτωση να βάλουν Καμπίνες στην περιοχή σου, κάνε λίγο υπομονή, και κάνε αναβάθμιση όταν γίνει.
Αλλιώς.. αν δεν υπάρχει προοπτική για καμπίνες.. κάνε τώρα αναβάθμιση από Α/Κ.
Αυτό σου είπα και πριν.

- - - Updated - - -

Είσαι και αρκετά μακρυά.. οπότε από Α/Κ δεν θα έχεις και ταχύτητες.. ούτως ή άλλως!

cyberten
08-01-15, 23:59
αν υπάρχει περίπτωση να βάλουν Καμπίνες στην περιοχή σου, κάνε λίγο υπομονή, και κάνε αναβάθμιση όταν γίνει.
Αλλιώς.. αν δεν υπάρχει προοπτική για καμπίνες.. κάνε τώρα αναβάθμιση από Α/Κ.
Αυτό σου είπα και πριν.

- - - Updated - - -

Είσαι και αρκετά μακρυά.. οπότε από Α/Κ δεν θα έχεις και ταχύτητες.. ούτως ή άλλως!

Αν εξαιρέσουμε ότι είμαι λίγο μακριά (αστειεύομαι βεβαίως) το κυρίως θέμα είναι ότι και από τη μεριά της HOL δεν αποκαλύπτεται ούτε καν ο προγραμματισμός για την εγκατάσταση καμπινών VDSL (πολύ δε περισσότερο η εσωτερική ενημέρωση από ΟΤΕ για μελλοντικές εγκαταστάσεις VDSL K/V). Και ούτε έχω διάθεση να 'σταυρώσω' κάποιον, αν αναρωτηθεί κανείς ότι καλώς δεν αποκαλύπτεται....

gravis
12-01-15, 17:28
το προβλημα με την HOL ειναι οτι δεν δινει vdsl μεσω αστικου κέντρου, αλλα μονο μεσω καμπινας που στηνει ο ΟΤΕ. Στην ουσια δεν δινει στον αστικό πληθυσμό που ειναι ο όγκος στον πελατων αλλα μονο μεσω τον λιγων στημενων καμπινών του ΟΤΕ που βρίσκονται διάσπαρτα στην Αττική. Ο λογος ειναι μαλλον προφανής, δεν εχει επενδυσει σε δικα της μηχανηματα για να δώσει μεσω Α/Κ, και αγοραζει χονδρικής μεσω ΟΤΕ τις καμπινες της. Καποια στιγμη ομως μεσα στο 2015 πρεπει αυτο να το αλλαξει αλλα θελει να συνεχιση να ειναι ανταγωνιστική

georgeadams
13-01-15, 11:14
Κάτι δεν έχεις καταλάβει.

Δίνοντας VDSL μέσω Αστικού Κέντρου, μπορεί να καλύψει συνδρομητές σε ακτίνα 500-800 μέτρα από το Αστικό Κέντρο ΜΟΝΟ. Δίνοντας VDSL μέσω K/V καλύπτει ΟΛΟΥΣ τους συνδρομητές (εφόσον βέβαια ο ΟΤΕ έχει αναβαθμίσει τα K/V).

Εγώ που είμαι 3000 μέτρα από το Αστικό Κέντρο της Αγίας Παρασκευής και με χάλια γραμμές, με ADSL έπιανα 3MBps το πολύ. Με VDSL από το K/V (που είναι στα 300 μέτρα από το σπίτι μου) πιάνω 50MBps χαλαρά.

Catchphrase
13-01-15, 14:35
Αυτό που λέει ο gravis είναι μια λογική απορία, γιατί δηλαδή η HOL, όπως νοικιάζει υποδομές από τον ΟΤΕ για παροχή vdsl από K/V, δεν κάνει το ίδιο για την κάλυψη των περιοχών γύρω από τα ΑΚ. Πάλι δηλαδή θα μπορούσε να να νοικιάζει τις υποδομές του ΟΤΕ, κάτι σαν το παλιό shared LLU

cyberten
13-01-15, 16:15
Αυτό που λέει ο gravis είναι μια λογική απορία, γιατί δηλαδή η HOL, όπως νοικιάζει υποδομές από τον ΟΤΕ για παροχή vdsl από K/V, δεν κάνει το ίδιο για την κάλυψη των περιοχών γύρω από τα ΑΚ. Πάλι δηλαδή θα μπορούσε να να νοικιάζει τις υποδομές του ΟΤΕ, κάτι σαν το παλιό shared LLU

Το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό. Πρέπει να γίνεται μια εκτίμηση κόστους-απόδοσης πολύ "αυστηρής" γιατί αλλιώς δεν εξηγείται να έχεις πελάτες στα 100-300 μετρα απο το Α/Κ και να μην τους το παρεχεις σημερα... Εκτός αν περιμένει να γίνει η συγχώνευση (ενδεχομένως με 4Νετ) και στοχεύει στην κάλυψη αυτών των των περιοχών από τα "ξενα μηχανήματα" για λόγους εξοικονομησης κοστους μέχρι την εγκατάσταση K/V. Τί να πω; Στο Πέραμα πάντως τα τελευταία 2 χρόνια που "παίζει' το VDSL στην αγορά η HOL δεν έδωσε ποτέ. Ενημερωτικά, υπάρχουν ακόμα περιοχές που καλύπτονται από VDSL μόνο από τον ΟΤΕ χωρίς να υπάρχει "εναλλακτική" κάλυψη... όπως πριν χρόνια αντίστοιχα συνέβαινε και με το ADSL.

gravis
15-01-15, 00:28
Κάτι δεν έχεις καταλάβει.

Δίνοντας VDSL μέσω Αστικού Κέντρου, μπορεί να καλύψει συνδρομητές σε ακτίνα 500-800 μέτρα από το Αστικό Κέντρο ΜΟΝΟ. Δίνοντας VDSL μέσω K/V καλύπτει ΟΛΟΥΣ τους συνδρομητές (εφόσον βέβαια ο ΟΤΕ έχει αναβαθμίσει τα K/V).

Εγώ που είμαι 3000 μέτρα από το Αστικό Κέντρο της Αγίας Παρασκευής και με χάλια γραμμές, με ADSL έπιανα 3MBps το πολύ. Με VDSL από το K/V (που είναι στα 300 μέτρα από το σπίτι μου) πιάνω 50MBps χαλαρά.

Το αντίθερο. Γυρω απο το αστικο κέντρο και σε αποσταση μεχρι 1000 μέτρα, ο ογκος των συνδρομητών ειναι πολυ μεγαλύτερος (Μιλαμε για εκατονταδες πολυκατοικιες + επιχειρησεις που το χρειαζονται πολυ περισσοτερο). Τα Κ/V καλύβουν απομακρυσμένες γειτονιές, μιλαμε για 7-8 πολυκατοικιες για καθε κ/v.Και σε αυτες τις πολυκατοικιες ποσοι θα ειναι ενδυνάμει vdsl χρηστες? ελαχιστοι!.
Γι αυτο και βλεπεις πολλα K/V διασπαρτα στις γειτονιες. Γιατι αν δεν υπάρχει διασπορά δεν θα υπάρχει ο αντιστοιχος ογκος πελατών.

valen_gr
15-01-15, 04:50
κατι δεν εχεις καταλαβει μαλλον! τα kv καλυπτουν ολο το ΑΚ. Κοντινες και απομακρυσμενες περιοχες. Εαν εισαι εντος 1000 μετρων δεν σημαινει κατι το διαφορετικο...εκτος απο την αποσταση βεβαια. Παλι απο kv παιρνεις γραμμη.

mephisto
15-01-15, 14:38
Eπειδη θελω να αλλαξω παροχο και να βαλω vdsl(απο kva)αν ενδιαφερεται κανεις να με συστησει στην Hol και να κερδισει και αυτος εκπτωση και εγω ας μου στειλει pm να του δωσω τα στοιχεια μου για να συμπληρωσει την φορμα. https://myhol.hol.gr/holyourfriend/

georgeadams
15-01-15, 16:52
Το αντίθερο. Γυρω απο το αστικο κέντρο και σε αποσταση μεχρι 1000 μέτρα, ο ογκος των συνδρομητών ειναι πολυ μεγαλύτερος (Μιλαμε για εκατονταδες πολυκατοικιες + επιχειρησεις που το χρειαζονται πολυ περισσοτερο). Τα Κ/V καλύβουν απομακρυσμένες γειτονιές, μιλαμε για 7-8 πολυκατοικιες για καθε κ/v.Και σε αυτες τις πολυκατοικιες ποσοι θα ειναι ενδυνάμει vdsl χρηστες? ελαχιστοι!.
Γι αυτο και βλεπεις πολλα K/V διασπαρτα στις γειτονιες. Γιατι αν δεν υπάρχει διασπορά δεν θα υπάρχει ο αντιστοιχος ογκος πελατών.

Απομακρυσμένες γειτονιές;

Τα KV είναι τα γνωστά ΚΑΦΑΟΥ. Κάθε 2-3 οικοδομικά τετράγωνα υπάρχει και από ένα. Οι πολυκατοικίες συνδέονται στα ΚΑΦΑΟΥ και τα ΚΑΦΑΟΥ στο Αστικό Κέντρο.

Μόνο αν βρίσκεσαι στο ίδιο οικοδομικό τετράγωνο με το Αστικό Κέντρο μπορεί ΜΗΝ πέφτεις πάνω σε ΚΑΦΑΟΥ αλλά απ' ευθείας στο Αστικό Κέντρο.

gravis
15-01-15, 16:55
κατι δεν εχεις καταλαβει μαλλον! τα kv καλυπτουν ολο το ΑΚ. Κοντινες και απομακρυσμενες περιοχες. Εαν εισαι εντος 1000 μετρων δεν σημαινει κατι το διαφορετικο...εκτος απο την αποσταση βεβαια. Παλι απο kv παιρνεις γραμμη.

Κανεις λαθος. Τα KV καλυπτουν Μονο οσες γραμμές κουμπώνουν στο συγκεκριμενο. Το αστικο κεντρο εν δυνάμει καλύπτει όλους με την προυποθεση οτι δεν ξεπερνανε την προβλεπομενη αποσταση που απαιτείται για να δουλεψει το vdsl.

Γενικά νομίζω οτι περασε λαθος αντιληψει για τα vdsl Καφαο. Στην ουσία ειναι σαν να σου φέρνουν ενα μινι αστικό τηλεπικοινωνιακό κέντρο οσον αφορά μονο τα data μεσω της τεχνολογιας vdsl στην γειτονιά σου.

valen_gr
15-01-15, 20:44
ειπα εγω κατι διαφορετικο; :)

Φυσικα και καθε KV καλυπτει μονο οσες γραμμες κουμπωνουν στο συγκεκριμενο. Η αναφορα σου ομως οτι τα KV καλυπτουν μονο απομακρυσμενες περιοχες ειναι λαθος.
Και 200μετρα απο το ΑΚ , παλι απο KV θα περναει η γραμμη του. Τωρα, εαν το KV αυτο εχει εγκατεσημενο VDSL εξοπλισμο, αυτο ειναι αλλο θεμα και εχει να κανει με το εαν το ΑΚ ειναι σε αυτα που ο ΟΤΕ εχει ενεργοποιησει τα αναλογα vdsl kv.

Καθε ΑΚ εχει μια συγκεκριμενη περιοχη καλυψης, και ειτε εισαι κοντα ειτε μακρυα απο το ΑΚ, η γραμμη περναει απο ΚΑΦΑΟ.

Οποτε, στα ΑΚ που ο ΟΤΕ εχει αναβαθμισει σε VDSL KV, υπαρχει 100% VDSL καλυψη σε ολα τα σημεια. Σε οσα δεν εχει αναβαθμισει, καλυπτονται μονο τα κοντινα σημεια στο ΑΚ.
Επισης, εντος Αθηνας και Θεσσαλονικης οπου υπαρχει μια συνεχομενη και συμπαγης δόμηση , πραγματικα τα ορια καλυψης ενος ΑΚ καμια σχεση με επαρχια, οπου η αναφορα σου οτι κοντα στο ΑΚ εντος 1000 μετρων ο ογκος συνδρομητων ειναι μεγαλυτερος εχει καποια βαση . Εδω εχουμε δημους που καλυπτονται απο 2 η και 3 ΑΚ.

iliteo
15-01-15, 21:25
Το αντίθερο. Γυρω απο το αστικο κέντρο και σε αποσταση μεχρι 1000 μέτρα, ο ογκος των συνδρομητών ειναι πολυ μεγαλύτερος (Μιλαμε για εκατονταδες πολυκατοικιες + επιχειρησεις που το χρειαζονται πολυ περισσοτερο). Τα Κ/V καλύβουν απομακρυσμένες γειτονιές, μιλαμε για 7-8 πολυκατοικιες για καθε κ/v.Και σε αυτες τις πολυκατοικιες ποσοι θα ειναι ενδυνάμει vdsl χρηστες? ελαχιστοι!.


Το επιχείρημα που λες αυτοαναιρείται από μόνο του. Οι απομακρυσμένοι το χρειάζονται περισσότερο. Εγώ πχ. και όσοι είμαστε στα όρια του Α/Κ έπιανα με adsl 3.5-4mbps, άθλια γραμμή, και πήγα αμέσως στα 50 καθαρά, με επιβάρυνση 6 ευρώ μόνο επιπλέον..
όλοι, αργά ίσως αλλά σταθερά θα περάσουν σε vdsl. απλά το πράγμα συνέπεσε με την κρίση....
λες να μείνουν αχρησιμοποίητες οι απομακρυσμένες vdsl καμπίνες; Τότε γιατί τις βάζει ο ΟΤΕ αφού ξέρει οτι δεν θα κάνει απόσβεση;



Γι αυτο και βλεπεις πολλα K/V διασπαρτα στις γειτονιες. Γιατι αν δεν υπάρχει διασπορά δεν θα υπάρχει ο αντιστοιχος ογκος πελατών.
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως υλοποιείται το vdsl.
δεν προσθέτονται καινούργιες καμπίνες, αλλά τις ήδη υπάρχουσες παλιές τις αλλάζει με νέας τεχνολογίας.
Απο 'κει φεύγει με οπτική για Α/Κ

gravis
15-01-15, 23:54
ειπα εγω κατι διαφορετικο; :)

Φυσικα και καθε KV καλυπτει μονο οσες γραμμες κουμπωνουν στο συγκεκριμενο. Η αναφορα σου ομως οτι τα KV καλυπτουν μονο απομακρυσμενες περιοχες ειναι λαθος.
Και 200μετρα απο το ΑΚ , παλι απο KV θα περναει η γραμμη του. Τωρα, εαν το KV αυτο εχει εγκατεσημενο VDSL εξοπλισμο, αυτο ειναι αλλο θεμα και εχει να κανει με το εαν το ΑΚ ειναι σε αυτα που ο ΟΤΕ εχει ενεργοποιησει τα αναλογα vdsl kv.

Καθε ΑΚ εχει μια συγκεκριμενη περιοχη καλυψης, και ειτε εισαι κοντα ειτε μακρυα απο το ΑΚ, η γραμμη περναει απο ΚΑΦΑΟ.

Οποτε, στα ΑΚ που ο ΟΤΕ εχει αναβαθμισει σε VDSL KV, υπαρχει 100% VDSL καλυψη σε ολα τα σημεια. Σε οσα δεν εχει αναβαθμισει, καλυπτονται μονο τα κοντινα σημεια στο ΑΚ.
Επισης, εντος Αθηνας και Θεσσαλονικης οπου υπαρχει μια συνεχομενη και συμπαγης δόμηση , πραγματικα τα ορια καλυψης ενος ΑΚ καμια σχεση με επαρχια, οπου η αναφορα σου οτι κοντα στο ΑΚ εντος 1000 μετρων ο ογκος συνδρομητων ειναι μεγαλυτερος εχει καποια βαση . Εδω εχουμε δημους που καλυπτονται απο 2 η και 3 ΑΚ.

Η αναφορά μου οτι τα Vdsl KV ειναι για να καλυπτουν απομακρυσμένες περιοχες, δηλαδη περιοχες πολυ παραπανω απο τα 1000 μετρα απο τηλεπικοινωνιακο κέντρο ειναι σωστη. Δεν ξερω γιατι δεν το καταλαβαινεις. Προφανως οι συνδρομητες κοντα στο Αστικο κεντρο του οτε θα εξυπηρετηθουν μονο απο εκει, δεν θα δεις ποτε Kv Vdsl εξω απο το κεντρο του ΟΤΕ. Δεν υπάρχει λογος.

Το οτι ολες οι γραμμες περνανε απο καφαο, το γνωριζω , ετσι γινετε εδω και κατι χρονια και δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου το αναφέρεις.

Στις τελευταιες σου παραγραφους συμφωνα σε ολα

iliteo
26-01-15, 23:37
Μετά την αλλαγή του τίτλου θα ήθελα να επισημάνω μια σημαντική λεπτομέρεια που εντόπισα. Από το χάρτη που μου "δίνεται" μέσω του My Hol (βλ. χάρτη από κάτω),
149053

εντοπίζω το κέντρο της HOL να είναι σε διαφορετικό σημείο από αυτό που έχει υποδειχθεί στο σχετικό χάρτη εντός φόρουμ (βλ. χάρτη από κάτω).
149054

Έχω μάλιστα ενημερώσει τους διαχειριστές μέσω της σχετικής δυνατότητας που ορίζω το κέντρο που ανήκω και έχω βάλει και σχετική υποσημείωση για περαιτέρω διερεύνηση κατά το δυνατόν. Ίσως έτσι να εξηγείται η αδυναμία παροχής VDSL έστω από το Α/Κ εάν υπάρχουν περισσότερα του ενός Α/Κ στο Πέραμα δλδ 2 βάση της υπόθεσής μου τουλάχιστον.

Παρατήρησα οτι το κέντρο σου έχει αλλάξει στον χάρτη του forum.
Μπορείς να δεις αν είναι σωστά τώρα...

cyberten
27-01-15, 00:45
Παρατήρησα οτι το κέντρο σου έχει αλλάξει στον χάρτη του forum.
Μπορείς να δεις αν είναι σωστά τώρα...

Ναι, τώρα είναι στη σωστή θέση (επικοινώνησα με τον nnn γι'αυτό και το μετακίνησε).

iliteo
27-01-15, 01:13
:oneup:

lefteriz
06-03-15, 12:43
Καλησπέρα. Στην περιοχή που μένω συμφωνα με τον wizard της HOL δεν μπορω να βαλω VDSL

Η φορθνετ ωστόσο δίνει μεσα απο την αντίστοιχη φόρμα, όπως και ο ΟΤΕ (μέχρι 30mbps)

ειμαι περιπου 800μ απο το αστικό κέντρο...

η HOL δίνει vdsl απο ΑΚ ;;;

cyberten
06-03-15, 20:48
Καλησπέρα. Στην περιοχή που μένω συμφωνα με τον wizard της HOL δεν μπορω να βαλω VDSL

Η φορθνετ ωστόσο δίνει μεσα απο την αντίστοιχη φόρμα, όπως και ο ΟΤΕ (μέχρι 30mbps)

ειμαι περιπου 800μ απο το αστικό κέντρο...

η HOL δίνει vdsl απο ΑΚ ;;;

Δεν γνωρίζω προσωπικά αλλά θα σου πρότεινα να καλέσεις την Εξυπηρέτηση Πελατών και να ρωτήσεις.

giorgosk21
06-03-15, 21:56
Η HOL δίνει VDSL μόνο από KV, από Α/Κ δεν... Εκτός αν άλλαξε κάτι πρόσφατα, αλλά δε νομίζω γιατί θα το είχαμε ακούσει-μάθει-διαβάσει.
Σε κάθε περίπτωση όμως, πάρε και ρώτα στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση της HOL όπως είπε κι ο @cyberten, για να δεις αν παίζει διαθεσιμότητα.

Γιατί κι αυτές οι φόρμες διαθεσιμότητας των sites είναι και λίγο ό,τι να 'ναι. Να σου πω χαρακτηριστικά ότι στην περίπτωσή μου, στο site της HOL, στην αναζήτηση διαθεσιμότητας έχει δύο επιλογές: η μία είναι για υφιστάμενους πελάτες HOL κι η άλλη για νέους. Όταν το ψάχνω στα υφιστάμενος (που έτσι κι αλλιώς είμαι) γράφοντας τον αριθμό τηλεφώνου μου, μου λέει ότι μπορώ να βάλω VDSL. Όταν το ψάχνω σαν νέος πελάτης, βάζοντας τη διεύθυνσή μου, μου λέει ότι δεν μπορώ να βάλω VDSL. Βέβαια εγώ ήμουν σίγουρος ότι μπορώ να βάλω VDSL αφού μένω σε ψιλοκεντρικό σημείο στην πόλη μου και γύρω από το σπίτι μου σε κοντινές αποστάσεις έχω δει 3 KV (το ένα στα 100μ. και τα άλλα 2 στα 200μ.). Τελικώς από το 13844 μου διαβεβαίωσαν ότι μπορώ να βάλω VDSL.

Γι' αυτό καλύτερα μίλα μαζί τους και ρώτα (αν και δε ξέρω αν έχουν κάποιον πιο αξιόπιστο τρόπο αναζήτησης διαθεσιμότητας εκεί οι υπάλληλοι, ή το ψάχνουν κι αυτοί από το site της HOL, αλλά τέσπα).

@ ADSLgr.com All rights reserved.