PDA

Επιστροφή στο Forum : Πριμ ,Εθνικη Ελλαδος και Ολυμπιονικες



Σελίδες : [1] 2

coftaras
02-09-04, 11:33
Σίγουρα ακούσατε όλοι την απαίτηση των διεθνών μας στην Εθνική ποδοσφαιρική ομάδα να τους καταβάλει το κράτος και η ΕΠΟ το πριμ που τους είχαν τάξει.
Το ποσό ?Αρκετά προκλητικό για όλους μας. 1.000.000 ευρώ.
Σίγουρα τα παιδιά έκαναν 10.000.000 κόσμο να βγει στο δρόμο αλλά θα πρέπει να βάζουν τα λεφτά μπροστά σε ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι ,πρώτα με την Αλβανία και μετά την Τουρκία.
Αν γίνει καμιά στραβή και χάσουμε ,θέλω δω την αντιμετωπηση του κόσμου στον αγώνα με την Τουρκία. Το εθνόσημο είναι πάνω από όλα.
Όσο αφορά του ολυμπιονίκες ,Θεωρείτε σωστό να έχουν τόσα προνόμια ?Δεν αναφέρομαι μόνο στα υλικά ,αλλά κυρίως στα άλλα (αδειες προπο ,ένταξη στα σώματα ασφαλείας κτλ) .
Νομίζω ότι καλά τα υλικά αγαθά αλλά μέχρι εκεί .Σε άλλες χώρες οι ολυμπιονίκες παίρνουν ένα χρηματικό ποσό και αυτό είναι όλο. Δηλαδή οι δικοί μας ολυμπιονίκες τι παραπάνω προσφέρουν σε σχέση με του ολυμπιονίκες αλλων χωρών για να έχουν αυτά τα παραπάνω προνόμια ?

WAntilles
02-09-04, 11:42
Σίγουρα ακούσατε όλοι την απαίτηση των διεθνών μας στην Εθνική ποδοσφαιρική ομάδα να τους καταβάλει το κράτος και η ΕΠΟ το πριμ που τους είχαν τάξει.
Το ποσό ?Αρκετά προκλητικό για όλους μας. 1.000.000 ευρώ.
Σίγουρα τα παιδιά έκαναν 10.000.000 κόσμο να βγει στο δρόμο αλλά θα πρέπει να βάζουν τα λεφτά μπροστά σε ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι ,πρώτα με την Αλβανία και μετά την Τουρκία.

Πριν 1.5 μήνα όμως τους προσκυνούσες (και τόσοι άλλοι) όταν εγώ σας έλεγα χαλαρώστε γιατί μετά θα σας έρθει άσχημα η ρεαλιστική πραγματικότητα.


Το εθνόσημο είναι πάνω από όλα.

Είσαι ένα (ή περισσότερα) από τα παρακάτω μήπως:

- μονιμάς στρατού ή άλλων ΕΔ
- ακροδεξιός
- χουντικός
- βασιλικός


Όσο αφορά του ολυμπιονίκες ,Θεωρείτε σωστό να έχουν τόσα προνόμια ?Δεν αναφέρομαι μόνο στα υλικά ,αλλά κυρίως στα άλλα (αδειες προπο ,ένταξη στα σώματα ασφαλείας κτλ) .
Νομίζω ότι καλά τα υλικά αγαθά αλλά μέχρι εκεί. Σε άλλες χώρες οι ολυμπιονίκες παίρνουν ένα χρηματικό ποσό και αυτό είναι όλο. Δηλαδή οι δικοί μας ολυμπιονίκες τι παραπάνω προσφέρουν σε σχέση με του ολυμπιονίκες αλλων χωρών για να έχουν αυτά τα παραπάνω προνόμια ?

Δεν ξέρω.

Το σίγουρο είναι ότι αυτοί που κερδίζουν για 1η φορά, προπονιόντουσαν μέχρι τώρα υπό πολύ άσχημες συνθήκες (γιατί τώρα θα πέσει το χρήμα των χορηγών - μέχρι τώρα τίποτα γιατί ήταν άγνωστοι).

Χώρια που αν κάποιοι δεν προχωρήσουν σε θέση προπονητή εθνικής ομάδας αφού αποσυρθούν από την ενεργό δράση, έχουν ουσιαστικά ανύπαρκτο επαγγελματικό μέλλον.

Νικαετός
02-09-04, 11:47
Ξέρεις τι συμβαίνει coftaras ! Τελικά είμαστε ακριβοί στα πίττουρα και φθηνοί στ' αλεύρι !! Από την στιγμή που τους τα έταξαν , πρέπει να τους τα δώσουν !! Όχι να τρέχουμε να βγάζουμε φωτογραφίες ,να τάζουμε και μετά τα λεφτά να τα κάνουμε δωράκια στους εαυτούς μας !!!

Τα παιδιά μας έκαναν υπερήφανους , έβγαλαν όλο τον κόσμο έξω έκαναν τον ΄Ελληνα να μην ντρέπεται για την σημαία του . Μία επιτυχία που δεν πρόκειται να ξαναδούμε !! (Εύχομαι να διαψευσθώ) Άρα το πριμ πρέπει να το πάρουν χωρίς δεύτερη συζήτηση . Αλλοιώς τους δουλεύουμε !!! Δεν τους είπαμε , παιδιά ελάτε να παίξετε εθελοντικά , για το εθνόσημο , "για την Ελλάδα ρε γαμώτο" ,τους είπαμε ελάτε να παίξετε για να πάρετε τόσα !!!

Άρα κατά την ταπεινή μου γνώμη , κακώς δεν τα έχουν πάρει ακόμα. Ας τους πουν στη συνέχεια ότι στο μουντιάλ , δεν θα πάρετε μία ή θα πάρετε το 1/100 του πριμ του euro ! Και ας παίξει όποιος θέλει !

George978
02-09-04, 11:50
για την ελλαδα δεν παιζανε? δηλαδη δεν τοιυς φτανει που ανεβηκε το κασε τους στην αγορα θελουνε και ενα μυρριο εκαστος? μα καλα δεν βλεπουνε που σε 3 μηνες θα δηλωσουμε χρεωκοπια σαν κρατος?

aguila21
02-09-04, 11:57
για την ελλαδα δεν παιζανε? δηλαδη δεν τοιυς φτανει που ανεβηκε το κασε τους στην αγορα θελουνε και ενα μυρριο εκαστος? μα καλα δεν βλεπουνε που σε 3 μηνες θα δηλωσουμε χρεωκοπια σαν κρατος?

Πιο κασέ τους ρε φίλε;Σε ποιες ομάδες πήγαν;Ο Μπασινάς εμεινε στον ΠΑΟ (δεν εκανε πρόταση καμια μεγάλη ομάδα)ο Λάκης εμεινε χωρίς ομάδα,το ίδιο και ο Τσιάρτας.Ο Χαριστέας ακόμα είναι στον πάγκο της βερντερ.Και οι άλλοι τα ίδια...Ενα πυροτέχνημα ήταν.

Συμφωνώ με τον wantilles.Τα ίδια έλεγα κι εγώ τότε.Όσο για το εθνόσημο...Εγώ υπηρέτησα κανονικά...Αυτοί απο τα γήπεδα.Και δεν παίζουν για την Εθνική ομάδα αλλά για Ανώνυμες Εταιρείες.

coftaras
02-09-04, 11:59
coftaras έγραψε:
Το εθνόσημο είναι πάνω από όλα.


Είσαι ένα (ή περισσότερα) από τα παρακάτω μήπως:

- μονιμάς στρατού ή άλλων ΕΔ
- ακροδεξιός
- χουντικός
- βασιλικός


Δεν είμαι τίποτα από τα παραπάνω . Το να αγαπάς την χωρά σου και να βάζεις το εθνόσημο πάνω από όλα δεν σημαίνει ότι είσαι αυτά που λες .Όταν πας στρατό γιατί το κάνεις( εκτός από το ότι είναι υποχρεωτικό)? Για να υπηρέτησης την χώρα στην οποία ζεις και δουλεύεις .Έτσι λοιπόν και οι ποδοσφαιριστές κατά κάποιο τρόπο υπηρετούν την χωρά τους (γιατί μην μου πει κανείς ότι κανείς από αυτούς έκανε στρατό)

George978
02-09-04, 12:03
για την ελλαδα δεν παιζανε? δηλαδη δεν τοιυς φτανει που ανεβηκε το κασε τους στην αγορα θελουνε και ενα μυρριο εκαστος? μα καλα δεν βλεπουνε που σε 3 μηνες θα δηλωσουμε χρεωκοπια σαν κρατος?

Πιο κασέ τους ρε φίλε;Σε ποιες ομάδες πήγαν;Ο Μπασινάς εμεινε στον ΠΑΟ (δεν εκανε πρόταση καμια μεγάλη ομάδα)ο Λάκης εμεινε χωρίς ομάδα,το ίδιο και ο Τσιάρτας.Ο Χαριστέας ακόμα είναι στον πάγκο της βερντερ.Και οι άλλοι τα ίδια...Ενα πυροτέχνημα ήταν.

Συμφωνώ με τον wantilles.Τα ίδια έλεγα κι εγώ τότε.Όσο για το εθνόσημο...Εγώ υπηρέτησα κανονικά...Αυτοί απο τα γήπεδα.Και δεν παίζουν για την Εθνική ομάδα αλλά για Ανώνυμες Εταιρείες.

exm file den eisai kala ενημερωμενος , ολοι πηρανε μεγαλυτερα ποσα.

WAntilles
02-09-04, 12:08
coftaras έγραψε:
Το εθνόσημο είναι πάνω από όλα.


Είσαι ένα (ή περισσότερα) από τα παρακάτω μήπως:

- μονιμάς στρατού ή άλλων ΕΔ
- ακροδεξιός
- χουντικός
- βασιλικός


Δεν είμαι τίποτα από τα παραπάνω . Το να αγαπάς την χωρά σου και να βάζεις το εθνόσημο πάνω από όλα δεν σημαίνει ότι είσαι αυτά που λες .Όταν πας στρατό γιατί το κάνεις( εκτός από το ότι είναι υποχρεωτικό)?

Γιατί είναι υποχρεωτικό. Για κανέναν άλλο λόγο.


Για να υπηρέτησης την χώρα στην οποία ζεις και δουλεύεις.

Προσωπικά το θεωρώ μεγάλη αφέλεια να πιστεύει κάποιος κάτι τέτοιο.


(γιατί μην μου πει κανείς ότι κανείς από αυτούς έκανε στρατό)

Μην βγούμε από την 1η σελίδα off-topic.

Και μην τρέφετε ψευδαισθήσεις.

Το κασέ τους και η αξία τους στην ποδοσφαιρική αγορά έκαναν ΑΛΜΑΤΑ.

coftaras
02-09-04, 12:13
Ξέρεις τι συμβαίνει coftaras ! Τελικά είμαστε ακριβοί στα πίττουρα και φθηνοί στ' αλεύρι !! Από την στιγμή που τους τα έταξαν , πρέπει να τους τα δώσουν !! Όχι να τρέχουμε να βγάζουμε φωτογραφίες ,να τάζουμε και μετά τα λεφτά να τα κάνουμε δωράκια στους εαυτούς μας !!!

Τα παιδιά μας έκαναν υπερήφανους , έβγαλαν όλο τον κόσμο έξω έκαναν τον ΄Ελληνα να μην ντρέπεται για την σημαία του . Μία επιτυχία που δεν πρόκειται να ξαναδούμε !! (Εύχομαι να διαψευσθώ) Άρα το πριμ πρέπει να το πάρουν χωρίς δεύτερη συζήτηση . Αλλοιώς τους δουλεύουμε !!! Δεν τους είπαμε , παιδιά ελάτε να παίξετε εθελοντικά , για το εθνόσημο , "για την Ελλάδα ρε γαμώτο" ,τους είπαμε ελάτε να παίξετε για
να πάρετε τόσα !!!

Άρα κατά την ταπεινή μου γνώμη , κακώς δεν τα έχουν πάρει ακόμα. Ας τους πουν στη συνέχεια ότι στο μουντιάλ , δεν θα πάρετε μία ή θα πάρετε το 1/100 του πριμ του euro ! Και ας παίξει όποιος θέλει !

Κανεις δεν τους εταξε 1,000,000 ευρω ο ΕΝΑΣ .
Αποδειξη:http://ta-nea.dolnet.gr/neaweb/neafile.pf?entypo=A&my_fyllo=17983

Νικαετός
02-09-04, 12:20
Ok ! Άρα δεν ζητάνε 1.000.000 ευρώ έκαστος !! Εγώ είπα να τους δώσουν ότι τους έταξαν , δεκάρα παραπάνω ! Αλλά αφού δεν τους τα έχουν δώσει ακόμα είναι ντροπή !!! Ελπίζω να εξήγησα σαφώς την άποψή μου !!!

coftaras
02-09-04, 12:31
Ok ! Άρα δεν ζητάνε 1.000.000 ευρώ έκαστος

Ζητανε 1,000,000 ( 1,35 εκατ. ευρώ με τους φόρους )
http://www.sportime.gr/html/ent/427/ent.34427.asp
Άρα είναι προκλητικό να ζητάνε τόσα χρήματα.
Συμφωνώ NIKOSEAGLE να τους δώσουν αυτά που τους τάξανε εφόσον μας κάνανε περιφανούς ΑΛΛΑ όταν τρώγανε τις 5αρες από Φιλανδία ή χάνανε από την Αλβανία με την ιδία λογική δεν πρέπει να δώσουν αυτοί κάποια χρήματα πίσω στο κράτος αφού εμείς οι Έλληνες νιώθαμε ντροπή με τα επιτεύγματα της εθνικής.

Νικαετός
02-09-04, 12:38
Όπως έχω πει ,στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό!!!! Αφού τελικά πήραν το euro , δεν μας απασχολούν τα ενδιάμεσα αποτελέσματα ! Σήμερα το πρωί στο MEGA ή στην ΝΕΤ δεν θυμάμαι , είπαν πως ΔΕΝ ζήτησαν ΠΟΤΕ 1.000.000 πριμ . Τα ταγμένα ζήτησαν !!

Και να τους ακούσουν οι αρμόδιοι στα παράπονά τους !!

aguila21
02-09-04, 14:06
exm file den eisai kala ενημερωμενος , ολοι πηρανε μεγαλυτερα ποσα.

Οι περισότεροι είχαν σε ισχύ συμβόλαια.Δεν άκουσα να γίνεται καμια αναπροσαρμογη...

coftaras
02-09-04, 14:13
exm file den eisai kala ενημερωμενος , ολοι πηρανε μεγαλυτερα ποσα.

Οι περισότεροι είχαν σε ισχύ συμβόλαια.Δεν άκουσα να γίνεται καμια αναπροσαρμογη...

Ποια ομαδα θα εκανε αναπροσαρμογη στο συμβολαιο καποιου παιχτη μονο και μονο επειδη πηρε το ευρωπαϊκο? Σε καμια ομαδα του κοσμου δεν εγινε αυτο και σε κανενα παιχτη. Αντιθετα παιχτες που πηρα μεταγραφη οι αποδοχες τους αυξηθηκαν κατακορυφα πχ Ζαγορακης , Σεϊταριδης κα

Νικαετός
02-09-04, 14:30
Δεν έχει καμμία σχέση η αναπροσαρμογή των αποδοχών των παιχτών με τα ταγμένα !!!

Ας μην τους τα έταζαν . Κάποτε σε αυτή τη χώρα θα πρέπει να μάθουμε να τηρούμε τις υποσχέσεις μας !!!

pontifikas
02-09-04, 14:55
Συλφωνώ με την άποψη του Nikoseagle.Τα παιδιά πήγαν εκεί χωρίς καμοία απαίτηση για πριμ.Στον αγώνα με την Ρωσία η πολιτεία τους Προσέφερε πριμ πρόκρισης(ποσά δεν γνωρίζω). Στον Αγώνα με την Τσεχία τους ξαναπροσφέρει πριμ και ξανά πάλι τους τάζει 1 εκ. ευρώ Για την κατάκτηση.

Το ποσό συμφωνώ είναι προκλητικό και εξωφρενικό.
Αλλά αυτό έπρέπε να το σκεφτούν οι ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ. Να το βούλωναν και να μην έταζαν τίποτα ή να έταζαν ένα μικρό ποσό.
Κανείς δεν θα έλεγε τίποτα και ούτε τα παιδιά.
Από την στιγμή που έταξες πρέπει να το δώσεις.Είναι θέμα αρχής.

Δυστυχώς δεν υπάρχουν όμως και πολλοί πολιτικοί με αρχές οπότε κακώς δυσαρεστούνται και οι παίχτες και κάθε πολίτης που το βιώνει.

coftaras
02-09-04, 14:59
Άλλο ένα πρόβλημα που αφορά την Εθνική Ελλάδος και όλους μας είναι το θέμα του γηπέδου. Είναι δυνατόν τα παιχνίδια τις Εθνικής να γίνονται στο Καραϊσκάκη ? Έχουμε ένα εκπληκτικό ΟΑΚΑ με 75000 θέσεις και το αφήνουμε ανεκμετάλλευτο. Ήμουνα και εγώ ένας από τους πολλούς που στήθηκαν στην ουρά χθες για ένα εισητιριο και μετά από 3 ώρες αναμονής έφυγα άπρακτος .Εάν το παιχνίδι γινόταν στο ΟΑΚΑ όλος αυτός ο κόσμος που ήθελε να δει το ματς θα έβρισκε εισιτήριο και δεν θα τα ταλαιπωριόταν. :x

pontifikas
02-09-04, 15:18
Το εθνόσημο είναι πάνω από όλα.

Είσαι ένα (ή περισσότερα) από τα παρακάτω μήπως:

- μονιμάς στρατού ή άλλων ΕΔ
- ακροδεξιός
- χουντικός
- βασιλικός


:shock:
Η μαθηματική επαγωγή σε έκδοση που σπάει κόκκαλα!!

:lol:

ogenikos
02-09-04, 15:26
Άλλο ένα πρόβλημα που αφορά την Εθνική Ελλάδος και όλους μας είναι το θέμα του γηπέδου. Είναι δυνατόν τα παιχνίδια τις Εθνικής να γίνονται στο Καραϊσκάκη ? Έχουμε ένα εκπληκτικό ΟΑΚΑ με 75000 θέσεις και το αφήνουμε ανεκμετάλλευτο...
Ε βέβαια, δεν μας νοιάζει να βγάλουμε τα σπασμένα των ολυμπιακών χρησιμοποιόντας το ΟΑΚΑ, αλλά να βγάλει η κουφάλα ο κόκκαλης την μεταγραφή του Ριβάλντο.
Σιγά μην αξιοποιήσουν τα ολυμπιακά έργα, πάλι τα λεφτά οι ίδιοι θα τα τρώνε ρεεεεεε!!! :twisted:
Και υπ'όψιν ότι του κόκκαλη εκτός του ότι του χαρίσαν το οικόπεδο για 40+ χρόνια, εντάξαν και την κατασκευη του γηπέδου στα ολυμπιακά έργα με αποτέλεσμα ο κόκκαλης να μην βάλει σχεδόν καθόλου το χέρι στην τσέπη του...
:lol: :mrgreen: :twisted:

kubiak
02-09-04, 15:38
1) ό,τι τους έταξαν, πρέπει να τους δώσουν...
2) σε μια συζήτηση (άκουσα) ότι το γήπεδο το είχαν δηλώσει πριν την κατάκτηση και δεν αλλάζει (εκτός αν πέσει από σεισμό;), ενώ με το ΟΑΚΑ θα υπήρχε (;) πρόβλημα και με τους παραολυμπιακούς...


φιλικά...

lazar
02-09-04, 15:40
Έχουμε ένα εκπληκτικό ΟΑΚΑ με 75000 θέσεις και το αφήνουμε ανεκμετάλλευτο...


Και τις καρέκλες που θα σπάνε οι "φίλαθλοι", ποιός θα τις πληρώνει;

pontifikas
02-09-04, 15:43
Ε βέβαια, δεν μας νοιάζει να βγάλουμε τα σπασμένα των ολυμπιακών χρησιμοποιόντας το ΟΑΚΑ, αλλά να βγάλει η κουφάλα ο κόκκαλης την μεταγραφή του Ριβάλντο.
Σιγά μην αξιοποιήσουν τα ολυμπιακά έργα, πάλι τα λεφτά οι ίδιοι θα τα τρώνε ρεεεεεε!!! :twisted:
Και υπ'όψιν ότι του κόκκαλη εκτός του ότι του χαρίσαν το οικόπεδο για 40+ χρόνια, εντάξαν και την κατασκευη του γηπέδου στα ολυμπιακά έργα με αποτέλεσμα ο κόκκαλης να μην βάλει σχεδόν καθόλου το χέρι στην τσέπη του...
:lol: :mrgreen: :twisted:
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
Για την ακρίβεια δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα.
Ο Ολυμπιακός έχει πληρώσει το σύνολο της κατασκευής(δάνεια από τράπεζες).
Το μόνο πράγμα που δεν πλήρωσε είναι η έκταση(και αυτό είναι πράγματι μεγάλο πράγμα).

Αλλά......όλα τα παραπάνω δεν έχουν ουσία γιατί 49 χρόνια είναι ένα πολύ μικρό χρονικό διάστημα για έναν σύλλογο όπως ο Ολυμπιακός(δεν μιλάω για την ΠΑΕ, ούτε τον Κόκκαλη).

Αντιθέτως ο Παναθηναϊκός ετοιμάζεται να παραλάβει επισης έκταση για επ'άπειρο εκμετάλλευση στο Γουδί.

Στο θέμα μας όμως.
Το Καραισκάκη είναι μικρό για 40000 κόσμο, αλλά το ΟΑΚΑ τεράστιο για 40000 κόσμο.Άδειο θα δείχνει και θα χάσει πολύ δύναμη η έδρα.Και για πείτε μου αλήθεια. Πόσοι "ελληνάρες" θα πάμε γήπεδο εάν χάσουμε καπάκι από Αλβανία και Τουρκία.Θα είναι ευτύχημα αν πάνε 30000.

Και το ΟΑΚΑ είναι στάδιο.Όχι Γήπεδο ποδοσφαίρου.
Στην τελική έτσι γουστάρει ο Ρεχάγκελ.Όπως πέρισυ γούστρε Λεωφόρο επειδή ήταν κλουβί.

Το ΟΑΚΑ και τα υπόλοιπα Ολυμπιακά,ας σκιστεί η πολιτεία να βρεί πως θα το συντηρήσει.Αν και η άποψή μου είναι ότι θα έπρεπε να το είχε προβλέψει πριν καταθέσει κάν πρόταση.Αλλά εδώ στο Ελλαδιστάν τα πάντα
γίνονται κατόπιν εορτής.

coftaras
02-09-04, 15:44
Έχουμε ένα εκπληκτικό ΟΑΚΑ με 75000 θέσεις και το αφήνουμε ανεκμετάλλευτο...


Και τις καρέκλες που θα σπάνε οι "φίλαθλοι", ποιός θα τις πληρώνει;

Ναι αλλα στην ΑΕΚ το δωσανε για το πρωταθλημα στην Εθνικη δεν μπορουσαν ?

kubiak
02-09-04, 16:03
Και τις καρέκλες που θα σπάνε οι "φίλαθλοι", ποιός θα τις πληρώνει;

αν ισχύει αυτό που άκουσα με τις κάμερες για το Καραϊσκάκη τότε θα τις πληρώσουν αυτοί που πρέπει. θα γίνει με ονομαστικά εισιτήρια, με "σύλληψη" από την κάμερα/ες, με άμεση παράδοση στην αστυνομία από το security...

αλλά ξέχασα, το Καραϊσκάκη είναι μία ιδιωτική επένδυση (δε γνωρίζω αν επιχορηγήθηκε και σε τι ποσοστό απο την πολιτεία/ΟΠΑΠ) ενώ το ΟΑΚΑ όχι. γιατί αυτά να μην συμβαίνουν σε όλα τα γήπεδα για να ησυχάσουμε;

δεν υποστηρίζω ότι θα έπρεπε να έχουμε όλοι από μια κάμερα στο λ8κ8 μας αλλά υπάρχουν και καταστάσεις που πραγματικά είναι σωτήρια η χρήση τους...

Νικαετός
02-09-04, 21:07
Το θέμα είναι ότι πραγματικά το ΟΑΚΑ είναι στάδιο , δεν είναι γήπεδο, δεν είναι δηλαδή έδρα !! Αυτός είναι ο λόγος που προτιμήθηκε ! Ο Ρεχάγκελ δεν πιστεύω να ελληνοποιήθηκε τόσο πολύ , που να μπλέχτηκε σε "παράγκες" .

Αν πάντως δεν πάρουν τα πριμ οι παίχτες , δεν βλέπω με πόση όρεξη θα παίξουν!!

maria
03-09-04, 09:50
Όλη αυτή η υπόθεση έχει φτάσει στα όρια του παραλόγου...
Γιατί "λέει" οι ποδοσφαιριστές και οι ολυμπιονίκες να παίρνουν τέτοια ποσά?
1ον αυτοί έχουν το ταλέντο
2ον αυτοί έχουν ξεσκιστεί στην προπόνηση
3ον όταν περάσει η ηλικία που θα μπορούν να κάνουν πρωταθλητισμό, να μου πείτε ποιός θα προσλάβει έναν 35άρη χωρίς εμπειρία για δουλειά...
4ον αν τραυματιστούν, έχει αυτόματα καταστραφεί η καριέρα τους

Άκουσα και το άλλο το θεικό: ότι δεν έπρεπε λέει να πάρουν στα σοβαρά την υπόσχεση του πρωθυπουργού, γιατί κανένας λογικός άνθρωπος δεν θα το πίστευε!!!
Άμα φτάσαμε στο σημείο να το λέμε έτσι απλά (άλλο αν ισχύει), ότι τον ίδιο τον πρωθυπουργό δεν πρέπει να τον παίρνουμε στα σοβαρά, τότε την κάτσαμε την χάρτινη βαρκούλα....

Τα πριμ τα κέρδισαν και εφ'όσον τους υποσχέθηκαν, είναι δικά τους. Γιατί ντρόπιασαν όλη την ευρώπη με το 1/100, γιατί έβγαλαν όλη την Ελλάδα στο δρόμο, γιατί όλη η Ελλάδα φοράει περήφανα τη σημαία....

asikamin
03-09-04, 10:37
Κανονικά πρέπει να πριμοδωτήσουν και τους 2000 φιλάθλους που πίστεψαν και πήγαν
στην Πορτογαλία.Έσκασαν τόσα χρήματα για κάτι που οι υπόλοιποι θεωρούσαμε χαμένη υπόθεση και δικαιώθηκαν...Και μετά ήρθαν οι celebrities :?

Νικαετός
03-09-04, 11:10
Θεωρώ πως είναι τελείως διαφορετικό πράγμα οι Ολυμπιονίκες ,από τους επαγγελματίες ποδοσφαιριστές. Από την αρχαιότητα όλοι οι Ολυμπιονίκες απολάμβαναν προνομίων ,υψηλότερων και από των αρχόντων . Καλώς γίνεται και προσωπικά πιστεύω πως το αξίζουν.

Οι επαγγελματίες ποδοσφαιριστές ανήκουν σε μία άλλη κατηγορία . Αμοίβονται και μάλιστα αρκετά καλά. Οι περισσότεροι από τους ποδοσφαιριστές και ειδικά αυτοί που φθάνουν στην Εθνική ομάδα , δεν είναι τυχαίοι,ούτε πεινάνε. Αν μάλιστα είναι και έξυπνοι,με το που τελειώνουν την ποδοσφαιρική τους καρριέρα είναι εξασφαλισμένοι οικονομικά και επαγγελματικά.

Άλλο όμως αυτό και άλλο το πριμ. Είναι υψηλό ? Σίγουρα ! Το αξίζουν ? Συζητήσιμο . (προσωπικά πιστεύω πως το αξίζουν) . Αυτό όμως που δεν σηκώνει συζήτηση είναι γιατί δεν τους το έχουν δώσει. Δίκαιο - άδικο τους το ΕΤΑΞΑΝ !!!

Από τη στιγμή κύριε Κράτος (όποιος και αν σε εκπροσωπεί) τάζεις , πρέπει να πληρώσεις !!!! ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

Δεν συζητάμε εδώ , αν έπρεπε να τάξει . Δεν είναι αυτό το θέμα μας. Το θέμα είναι η αξιοπιστία του κράτους . Αν το ίδιο είναι αναξιόπιστο,πως περιμένει μετά από τον απλό πολίτη να είναι συνεπής??

Νικαετός
03-09-04, 11:17
Ρίξτε και μία ματιά στην ανακοίνωση των διεθνών και κρίνετε μόνοι σας ,που είναι το δίκιο !
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=564017&lngDtrID=246

chat1978
03-09-04, 11:27
Ο επαγγελματικός αθλητισμός είναι άλλη ιστορία από το να αγωνίζεσαι για την χώρα σου.

Το επαγγελματικό είναι σαν τις εταιρίες. Αν και δεν συμφωνώ με τα λεφτά που πέρνουν κάποιοι επειδή απλά γεννήθηκαν με ένα ταλέντο, απλά δεν μου πέφτει λόγος καθώς στον ιδιωτικό χώρο δεν υπάρχει όριο. Και εγώ αν έγραφα τά πιο όμορφα for loop και μου δίναν 1 εκ. ευρώ το μήνα αφού μου τα δίνε κάποιος ας πρόσεχε. Το πρόβλημα στο επαγγελματικό αθλητισμό είναι πώς στηρίζεται όλος αυτός ο μηχανισμός των δις?

Τώρα αυτοί οι επαγγελματίες πέζουν στην Εθνική όχι από υποχρεώση αλλά γιατί θεωρητικά το θεωρούν τιμή τους. Μάλιστα όταν σε καλούν απαντάς αν θες να πας. Συνεπώς για μένα πρέπει να πάρει ότι του δώσουν και να μην έχει καμιά απαίτηση έστω και αν ήταν ψέματα υποσχέσεις! Δηλαδή το πανευρωπαικό το πήρε γιατί του υποσχέθηκαν λεφτά? Αν ναι τότε προσβάλει όλο τον ελληνικό κόσμο που πορώθηκε μαζί τους.

Εγώ το θεωρώ προσβολή για τον΄Έλληνα να πάρουν τα φράγκα που ζητάνε. Το θεωρώ προσβολή να τα ζητάνε! Γιατί ουσιαστικά μετατρέπουν το εθνικό φρόνημα σε φρόνημα τύπου Ολυμπιακός, Παναθηναικός....

Έχω παίξει σε ερασιτεχνικό μπάσκετ και έπεζα για την φανέλα και πήγαινα προπόνηση και 31/12. Καιρός είναι να καταλάβουν όλοι οι super αθλητές μας (και σιγά το super) (και γενικά παγκοσμιώςτο φαινόμενο) ότι αρκετά παίρνουν.

Γενικά οι απολαβές στον χώρο της ShowBusiness στην οποία ανήκει και το επαγγελματικό ποδόσφαιρο είναι προσβλητικές για ανθρώπους που έχουν κάνειο χρόνια έρευνας και μελέτης και όχι μόνο .... Ελπίζω να καταλαβαίνεται!!

Οι αθλητές των Ολυμπιακών είναι μια άλλη ιστορία. Αυτή πρέπει να έχουν την υποστήριξη της πολιτείας καθώς η προπόνηση τους είναι πραγματικά δύσκολη και χρονοβόρα. Βασικά δεν τους μένει ζωή.

asikamin
03-09-04, 11:47
κι'όλο το έθνος προσκυνά σωβρακα και φανέλες...ποτέ εθνόσημα και σημαίες με κύνδινο να χαρακτηριστεί :wink:

Όσον αφορά της μεταγραφές των διεθνών ας μην είχαν μ@@@κες μανατζερ,
που άφησαν ανεκμετάλλευτη τέτοια σπουδαία και ανέλπιστη επιτυχία :|

Στην τελική ας διαφημίσουν κανα Rexona ή κανα Γάλα,όπως
έκαναν παλαιότερα ο Aναστό και ο Γκάλης αντίστοιχα :D

Νικαετός
03-09-04, 12:26
Demelene , δεν συμφωνώ. Δεν ζητάνε , τους τα έταξαν και δεν τους τα δίνουν. Υπάρχει τεράστια διαφορά ! Κακώς τους τα έταξαν αλλά το έκαναν . Εκεί είναι το θέμα .

Νικαετός
03-09-04, 12:36
Asikamin, ισχύει και για σένα ότι απάντησα στον demelene !

H πολιτεία οφείλει να ξεκαθαρίσει τη θέση της από την αρχή. Κύριοι στην εθνική παίζετε γιατί είναι τιμή σας . Πριμ δεν έχει ούτε cent .

Όχι πρώτα τάζει (προσέξτε μετά την επιτυχία) και τώρα θυμάται εθνικές συνειδήσεις , εθνόσημα κλπ. Οι παίκτες στο euro τίμησαν το εθνόσημο. Η πολιτεία πως τους το ανταποδίδει ? Μη τηρώντας τις υποσχέσεις ? Μα καλά είμαστε σοβαροί ? Και υπάρχουν άνθρωποι που επιδοκιμάζουν την συμπεριφορά αυτή ?

Πραγματικά κάτι δεν πάει καλά , δεν εξηγείται αλλοιώς. Το αν κάποιος είναι επαγγελματίας (όλοι είναι) και επωφελείται περισσότερο ή λιγότερο από την επιτυχία αυτή , είναι άσχετο με το θέμα μας . Θα μπορούσαν π.χ. όλοι να είχαν αποσυρθεί μετά το euro . Τι σημαίνει αυτό ?

Επαναλαμβάνω : Η πολιτεία ΠΡΕΠΕΙ να είναι αξιόπιστη. Και δυστυχώς έδειξε ακόμα μία φορά πως δεν είναι.

chrispen
03-09-04, 12:40
γιατί όλη η Ελλάδα φοράει περήφανα τη σημαία....

κάτσε καλά Μαρία , τι δηλώσεις είναι αυτές ? Θέλεις να σε πεί ο wantilles
χουντικιά
βασιλικιά
ακροδεξιά
...



ΕΛΕΟΣ ρε wantilles αυτό το κόμπλεξ σου δεν περνάει πια σταμάτα το. Οι δήθεν αριστερισμοί και οι ψευτο-επαναστάτες χωρίς αιτία δεν συγκινούν ούτε και πείθουν πλέον. Οι Έλληνες φοράμε μπλούζες , κάνουμε τατουάζ με την Ελληνική σημαία χωρίς ΠΛΕΟΝ καποιοί γραφικοί να μας χαρακτηρίζουν γραφικούς.

xxxxx
03-09-04, 13:01
Υπάρχει σφάλμα και από τις δύο μεριές (κυβέρνηση - αθλητές).

Οι αθλητές ΔΕΝ πρέπει να ζητούν υπέρογκα ποσά
Οι αθλητές ΔΕΝ πρέπει να συσχετίζουν την επίδοσή τους με το φιλοδώρημα
Οι αθλητές θα ΠΡΕΠΕΙ να ικανοποιούνται με οποιοδήποτε φιλοδώρημα

Απ' την άλλη

Η κυβέρνηση ΔΕΝ πρέπει να τάζει λεφτά σε ΚΑΘΕ αγώνα
Η κυβέρνηση ΔΕΝ πρέπει να τάζει πολλά λεφτά
Η κυβέρνηση ΔΕΝ πρέπει να αθετεί τις υποσχέσεις της


Αν συνεκτιμήσετε όλα τα παραπάνω (ή όπως θα λέγαμε στα μαθηματικά "για να
ικανοποιούνται όλες οι ανωτέρω συνθήκες), η λύση είναι:

Χαμηλά πριμ, όταν πραγματικά αξίζει να τα δώσεις,
σε παίκτες ανιδιοτελείς και ολιγαρκείς,
από μία αξιόπιστη και σωστή κυβέρνηση

Αλλά, όλη αυτή η τελευταία φράση είνα εσφαλμένη. :lol:

Το μόνο που έχω να πω είναι "ΗΡΕΜΗΣΤΕ γιατί αρχιζει να παίρνει φωτιά η ενότητα".

(ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ Η ΦΑΝΗ ΧΑΛΚΙΑ ΣΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗΣ)

DrWho
03-09-04, 14:18
Όσον αφορά το θέμα των προκλητικών αμοιβών των ποδοσφαιριστών ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, μα ΚΑΝΕΝΑ , αρκεί να μην προέρχονται ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ !!!

Δηλαδή, αν κάποιος προεδράρας/επιχειρηματίας/ΜΗ ΚΡΑΤΙΚΟΣ χορηγός ΚΡΙΝΕΙ ότι ο τάδε ποδοσφαιριστής ΑΞΙΖΕΙ να πάρει 10 δις γιατί θα του φέρει 40 δις πίσω, καλά να κάνει να του τα δώσει. I could not care less. Με γεία του με χαρά του!

Όσον αφορά την πρόκληση του δημόσιου αισθήματος δε νομίζω να υφίσταται από τη στιγμή που κινούνται αυτές οι ΑΜΟΙΒΕΣ στο χώρο της ιδιωτικής πρωτοβουλίας και εγώ συμβάλλω ( ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΘΕΛΩ) με την αγορά εισιτηριού, merchandise της ομάδας, φανέλας με το νούμερό του κλτπ και όχι με το φόρο που καταβάλλω στο κράτος.

Αυτό που μου τη δίνει - και εδώ κολλάει το θέμα με τους διεθνείς- είναι ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ( εδώ απευθύνομαι και στους αθλητές αλλά κυρίως στα λαμόγια των επίσημων κρατικών αρχών) να αντλεί χρήματα από το δημόσιο προυπολογισμό για να χαρίζει πριμς, αμοιβές , προποτζίδικα, θέσεις σε πανεπιστήμια ή σώματα ενόπλων δυνάμεων. Ειδικά όταν άνθρωποι με πραγματική προσφορά , ταλέντο, σκληρά εργαζόμενοι επιβιώνουν με δυσκολία!!!

Και αυτό για να ικανοποιήσει το ηλίθιο λαικό αίσθημα και να κερδίσει σε "πόντους" με κινήσεις του τύπου " εγώ επιβραβεύω τα παλικάρια μας, ψηφίστε με στις επόμενες εκλογές !!!"

Πρός τυχαίο ποδοσφαίριστη της εθνικής μας ομάδας
- Είσαι καλός μπαλαδόρος; Πολύ ωραία ! Το ποδόσφαιρό ΤΟΣΟ ΣΤΗΝ ευρώπη όσο και στη χώρα μας είναι επαγγελματικό με ανώνυμες εταιρείες , κάποιες εισηγμένες και στο χρηματιστήριο !!! Μπές σε μια καλή ομάδα και σκίστους όλους. Πάρτους τα λεφτά από παντού.
Πρόεδρο, αθλητικές εταιρείες, χορηγούς, διαφημίσεις, γονείς που θα σκάσουν 200€ να πάρουν τη φανέλα στον κανακάρη τους κτλπ.
Γίνε προκλητικά πλούσιος ! Έχεις τη στήριξή μου και τον απεριόριστο θαυμασμό μου.

- Σε καλέι η Εθνική ; Λυπάμαι, αλλά εκεί ΔΙΝΕΙΣ , ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.
Ειδικά όταν σκεφτείς ότι και ΕΚΕΙ έχεις να κερδίσεις , καθώς με μια καλή πορεία το κασέ και οι προτάσεις τινάζονται στα ύψη. Για να μη μιλήσω για πρεστιζ και σεβασμό στην κοινωνία που ζεις και στη χώρα , της οποίας τη σημαία εκπροσωπείς.
Δε λέω να παίζεις τζάμπα - κάτι συμβολικό πρέπει να δίνεται!!!
Αλλά όχι και να περιμένεις να αποκατασταθείς εφ όρου ζωής επειδή μυρίστηκες κρατικό παραδάκι !!!
Αμφιβάλλω αν ο Μπέκαμ ή ο Ζινταν ( με δέκα περισσότερες διακρίσεις από τους δικούς μας) έχει "ρουφήξει" πάνω από το 0.1% των χρημάτων του από το κράτος

- Δε γουστάρεις να παίξεις για πενταροδεκάρες και να σπαταλήσεις το καλοκαίρι σου ή τις χριστουγενιάτικες διακοπές σου για να τρέχεις σε προπονήσεις στην εθνική ;
Κανένα πρόβλημα !
Αρνήσου την πρόσκληση ευγενικά και ζήσε με την άλλοτε μεγαλύτερη , άλλοτε μικρότερη μείωση του κύρους σου ή του θαυμασμού στη χώρα σου. Και αυτό θα ξεχαστεί. Σιγά τα ωά. Δικαίωμά σου.


Είναι πάντως φανερό- όπως ειπώθηκε και από άλλους φίλους- ότι αφού οι διεθνείς είδαν ότι η κατάκτηση του ΕURO δεν οδήγησε τα μεγάλα clubs του πλανήτη να προσκυνούν μπροστά τους δίνοντας εκατομύρια ή τις τεράστιες πολυεθνικές να τους χρυσοπληρώνουν για μία διαφήμιση ( μιας και το ταλέντο είναι ανύπαρκτο στην εθνική μας) είπαν ΔΕΝ ΠΑΜΕ να τα αρπάξουμε από το κράτος .

Φυσικά και η ευθύνη βαραίνει τους γελοίους πολιτικούς που υποσχέθηκαν λαγούς με πετραχηλια για προσωπικό τους όφελος.
Αλλά ακόμα και αυτές οι υποσχέσεις έγιναν ακριβώς γιατί ήξεραν ότι ΘΑ ΚΕΡΔΙΖΑΝ πόντους λόγω της ιδιοσυγκρασίας, της βλακείας και της mentality του λαού μας.
Οι φωνές που τότε υποστήριζαν ότι " ρε παιδιά , επαγγελματίες ποδοσφαιριστές είναι , όχι δημόσιοι υπαλληλοι . Δε βγάζουν τα λεφτά τους από εκεί όπως π.χ ένας άγνωστος αθλητής του στίβου! Ας εξαργυρώσουν την επιτυχία τους στον ιδιωτικό τομέα στο πολλαπλάσιο !!" ήταν λίγες .
Και αν ακόμα ακουγόντουσαν θα έσπευδαν όλοι να πουν για το πόσους έλληνες έβγαλαν στο δρόμο τα παιδιά αυτά και να τις κατηγορήσουν για " ανθελληνικές " κτλπ.

maria
03-09-04, 15:38
Ρε παιδιά ούτε εγώ συμφωνώ με τα ποσά..Είναι πολλά τα λεφτά Άρη...Κι επίσης δεν τα ζήτησαν αυτοί αλλά η ΕΠΟ.
Αλλά δεν φταίνε οι ποδοσφαιριστές, φταίει αυτός που τα έταξε.
Και στην τελική (και θεωρώ ότι είμαι αριστερή :wink: ) να τους τα δώσει για την εθνική υπερηφάνεια. Το έχετε λίγο ρε παιδιά αυτό που έκαναν? Να φοράνε τα νέα παιδιά μπλούζες με τη σημαία μας? Την 25 Μαρτίου πόσες σημαίες είδατε? Και να με θυμηθείτε για το πόσες θα δείτε την 28η που πλησιάζει κιόλας..

panos72
03-09-04, 15:46
υπάρχει κάποιο άρθρο που να μιλάει για την υπόσχεση της πολιτείας στους ποδοσφαιριστές της Εθνικής :?:

θυμάμαι ότι μου είχε κάνει πολύ θετική εντύπωση κατά την διάρκεια του euro το γεγονός ότι δεν είχα ακούσει τίποτα για πριμ, όπως άκουγα σε κάθε μεγάλη διοργάνωση μέχρι τότε και για πολλές ομάδες... κι έλεγα ρε κοίτα να δεις, μπράβο στα παιδιά που παίζουν χωρις να τους έχουν τάξει τίποτα :roll:

εντάξει μπορεί να μην το άκουσα βέβαια και να κάνω λάθος :roll:

WAntilles
03-09-04, 15:47
να τους τα δώσει για την εθνική υπερηφάνεια...

Να φοράνε τα νέα παιδιά μπλούζες με τη σημαία μας?

Τώρα κατάλαβα γιατί στη Μακεδονία το ΛΑΟΣ πήρε 2πλάσιο ποσοστό απ' ό,τι πανελλαδικά.

Και νομάρχη εκείνον τον "δημοκρατικότατο" άνθρωπο δεν έχετε βγάλει;


(και θεωρώ ότι είμαι αριστερή)

Φαντάσου να ήσουν και δεξιά κιόλας.

lazar
03-09-04, 15:53
Επειδή δεν παρακολουθώ πολύ ποδάσφαιρο, να ρωτήσω μήπως κάποιος γνωρίζει: οι συμφωνίες για τα πριμ είναι προφορικές; Επικυρώνονται από την στιγμή που τα γράφει μία φυλλάδα (βλ. εφημερίδα); Δεν υπογράφονται συμβόλαια, όπως γίνεται με τους μισθούς; Εάν υπάρχει συμβόλαιο, τότε οι παίκτες θα πάρουν το συμφωνημένο πριμ με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Εάν η συμφωνία έγινε στην ...τουαλέττα, "στο μιλητό", τότε ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει.

maria
03-09-04, 15:56
Μόνο που ψηφίζω στα νησιά....Και πολύ κοντά σε ένα νησί που βγάζει πολύ μεγάλο αριστερό ποσοστό. If you catch my drift :roll:
Προς θεού, δεν είμαστε ο τέλειος λαός, ούτε πιό μάγκες από κανέναν. Μια ψαροκώσταινα θα είμαστε πάντα. Αλλά το να απαξιώνουμε έτσι τα εθνικά μας σύμβολα δεν το δέχομαι.

WAntilles
03-09-04, 16:09
Τότε σου ζητώ δημόσια συγγνώμη, υπό το πρίσμα ότι δεν συμβάλλεις στα ακροδεξιά στοιχεία της Θεσσαλονίκης και της Μακεδονίας γενικότερα.

Πάντως, άσχετα από το θέμα αυτό, προσωπικά θεωρώ επικίνδυνο να δίνουμε τόση σημασία στα εθνικά σύμβολα.

ΥΓ: Ικαρία δεν έχω πάει ποτέ για διακοπές. Αλλά με πρήζει η γυναίκα κάποια στιγμή να πάμε. Να ενδώσω; Αξίζει τον κόπο;

xxxxx
03-09-04, 16:19
να τους τα δώσει για την εθνική υπερηφάνεια...

Να φοράνε τα νέα παιδιά μπλούζες με τη σημαία μας?

Τώρα κατάλαβα γιατί στη Μακεδονία το ΛΑΟΣ πήρε 2πλάσιο ποσοστό απ' ό,τι πανελλαδικά.


(και θεωρώ ότι είμαι αριστερή)

Φαντάσου να ήσουν και δεξιά κιόλας.

Εγώ πάλι ΔΕΝ κατάλαβα την εξήγησή σου wantilla γιατί
ο ΛΑ.Ο.Σ πήρε διπλάσιο ποσοστό στη Μακεδονία. Σε λίγο
θα αμφισβητείτε και τα αποτελέσματα των εκλογών. ΕΛΕΟΣ
Θα σε παρακαλο_σα να μας εξηγήσεις το σκεπτικό σου.

Όσο για το δεύτερο που λες, δηλαδή:
Οι δεξιοί είναι κακοί
και
Οι αριστεροί καλοί ;

Τι σημαίνει "φαντάσου να ήσουν και δεξιά";
Εσύ τώρα θεωρείσαι ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ άνθρωπος όταν εκφράζεις
τέτοιες επιθετικές και αφοριστικές απόψεις;
Μ' αρέσει που είσαι και αριστερός.

Εγώ τα εκλαμβάνω και τα δύο (δεξιά, αριστερά)
ως ΕΞΙΣΟΥ σεβαστές πολιτικές απόψεις κάτω από ένα πλαίσιο δημοκρατικό. Πολλές φορές, αν και δεξιός,
έχω δηλώσει ότι ΘΑΥΜΑΖΩ την αγωνιστικότητα των
αριστερών και το ΠΙΣΤΕΥΩ πραγματικά.

Το να ΑΦΟΡΙΖΩ όμως το ένα ή το άλλο όπως κάνεις εσύ,
θυμίζει ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΕΣ πρακτικές. (φασιστικές;)

kubiak
03-09-04, 16:24
η ΕΠΟ πρέπει να τσέπωσε κάμποσα € από τη **EDIT: UEFA*** για την κατάκτηση του κυπέλλου...
από αυτά μπορούσαν να δώσουν (ΟΤΙ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑΝ - ΑΝ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑΝ) χωρίς να επιβαρύνουν και την τσέπη μας...

καλώς ή κακώς έχω την εντύπωση ότι η προβολή (όποια και να είναι αυτή) αξίζει να ανταμειφθεί... το ποσό έιναι συζητήσιμο αλλά δε νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι απλώς συμβολικό, ούτε όμως αστρονομικό...

φιλικά...

WAntilles
03-09-04, 16:44
Εγώ πάλι ΔΕΝ κατάλαβα την εξήγησή σου wantilla γιατί
ο ΛΑ.Ο.Σ πήρε διπλάσιο ποσοστό στη Μακεδονία. Σε λίγο
θα αμφισβητείτε και τα αποτελέσματα των εκλογών. ΕΛΕΟΣ
Θα σε παρακαλο_σα να μας εξηγήσεις το σκεπτικό σου.

Μα το ανάποδο.

Δεν τ' αμφισβητώ.

Ίσα-ίσα τα πήρα ως δεδομένα.

Και έβγαλα συμπεράσματα.

Ότι στη Θεσσαλονίκη και τη Μακεδονία υπάρχει μεγάλη συγκέντρωση εθνικιστών - ακροδεξιών - χουντικών κλπ.

Το ότι ισχύει αυτό φαίνεται από τα αποτελέσματα των τελευταίων 3 εκλογών:

- νομαρχιακές -> βγήκε ο γνωστός "δημοκράτης" που μάλιστα και τις μέρες του Euro μοίραζε στο αλλαλάζον πλήθος χιλιάδες σημαίες.

- βουλευτικές -> 2% πανελλαδικά, αλλά 4% (2πλάσιο) μόνο στη Μακεδονία, το ΛΑΟΣ

- ευρωεκλογές -> το ΛΑΟΣ στην Ευρωβουλή, τί άλλο θα δούμε

asikamin
03-09-04, 16:53
Ο Λαος κανει μια ευχή
Εκείνος να τα καταφέρει...
Χερι-Χέρι με τον Καρατζαφέρη...
Χερι-Χέρι με τον Καρατζαφέρη...

Wantilles η Αυτοκρατορία αντεπιτίθεται.

WAntilles
03-09-04, 16:59
Wantilles η Αυτοκρατορία αντεπιτίθεται.

Το ξέρω.

Σε 18 μέρες. :mrgreen:

Τρίβω τα χέρια μου από τώρα και αδημονώ.

maria
03-09-04, 17:49
Να πας! Πολύ ωραία! :D
Πάντως δεν το βλέπω από πολιτική ή εθνικιστική άποψη, αλλά από κοινωνική και πολυπολιτισμική.

xxxxx
04-09-04, 02:15
Σε κάποιες περιοχές ο ΛΑ.Ο.Σ πήρε 8% (Πέλλα, Κιλκίς). =(Τρίτο κόμμα).
Όσο για το μοίρασμα σημαιών, δεν πιστεύω ότι είναι κάτι το κακό wantilles.

Anyway.

mrsaccess
04-09-04, 02:52
Μήπως τα ποσά των πριμ ήταν λίγο χαλασμένο τηλέφωνο;
Κοινώς άλλα έλεγαν οι επίσημοι άλλα έφταναν μέσω τρίτων στα αυτιά των ποδοσφαιριστών;

Εγώ άκουγα πάντως αυτό που λέγεται τώρα. 10 μύρια από την ΕΠΟ που θα πάρει συνολικά 20 από τη FIFA. Τα υπόλοιπα 10 θα πήγαιναν σε διάφορα έξοδα και στην ανάπτυξη του ποδοσφαίρου. Αν περρίσευαν κάποια θα προστίθονταν στο πριμ των παιδιών. Επίσης 4 μύρια από το κράτος.

Αυτό μας κάνει 14 μύρια και είχαν πει πως κάθε παίκτης θα έπαιρνε από 300.000 έως 1.000.000 ανάλογα με την προσφορά του στη πορεία της ομάδας.

Τώρα απλά λένε πως θα τα μοιράσουν στα ίσα, δηλαδή 680.000€ έκαστος. Όχι και λίγα αν αναλογίστουμε πως πολλοί από εδώ (μάλλον οι περισσότεροι) δεν θα τα δούμε ποτέ στη ζωή μας...

@ ADSLgr.com All rights reserved.