PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιτέλους Bridge mode σε ZTE ZXHN H168N



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

iliteo
08-01-15, 18:14
Μετά το σχετικό ψάξιμο, η μέρα που πολλοί περίμεναν.. έφτασε! :)
Το H168N μπήκε σε Bridge mode!

149107

Το μόνο που χρειάζεται είναι το VLAN ID του παρόχου.

149108

Μας δίνει την δυνατότητα να φτιάξουμε νέα σύνδεση, Bridge ή Routed.
Επίσης έχουν εμφανιστεί και τα κρυφά menus ..

149109

..όπως το QoS..

149110

..ή το Firmware Upgrade!

149111

Το μόνο που χρειάζεται είναι να μπούμε με κωδικούς root.

Για κάποιους λόγους δεν θα δημοσιοποιήσω προς το παρόν τους κωδικούς.
Ένας από αυτούς είναι ότι, δεν υπάρχει τρόπος (τουλ. δεν έχω βρει) να βγει εκτός το ACS των παρόχων.
Οπότε αν δουν οτι διέρρευσαν, μπορεί να τους αλλάξουν και να μας πετάξουν πάλι εκτός.
Όποιος θέλει όμως, μου στέλνει pm και τους δίνω να παίξει. ;)
Οι κωδικοί που έχω είναι για Hol. Δεν ξέρω αν κάνει για όλα.
(Φυσικά για ότι θα κάνετε είναι δικιά σας ευθύνη)
Αν υπάρχει κάποιος με Wind και δεν δουλέψουν, μου στέλνει το config.bin αφού αφαιρέσει τα προσωπικά του στοιχεία.

- - - Updated - - -

Απ' οτι είδα τυχαία, τα παραπάνω ισχύουν και για το ZTE ZXHN H367N και ίσως και για τα παρόμοια..!!! :)
Οι κωδικοί είναι ελαφρώς παραλλαγμένοι και ίσως προσωπικοί...!!!

Carni
08-01-15, 21:53
Να ευχαριστήσω τον iliteo για την βοήθεια και που βρήκε λύση σε κάτι που η hol δεν ήθελε να δώσει.

Όντως δουλεύει και σε ZTE H367N.

Andro
25-02-15, 14:59
Να ευχαριστήσω τον iliteo για την βοήθεια και που βρήκε λύση σε κάτι που η hol δεν ήθελε να δώσει.

Όντως δουλεύει και σε ZTE H367N.

καλησπέρα,

κατ αρχήν να ευχαριστήσω τον iliteo για την βοήθεια που βρήκε την λύση που χρειαζόμαστε οι περισσότεροι από εμάς, το θέμα μου τώρα είναι ότι, έχω κάνει πολλές προσπάθειες να συνδέσω το ZTE ZXHN H168N σε bridge mode με ένα Draytek vigor 2820n αλλά δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει.... ενώ είχα και σημαντική βοήθεια από τον φίλο babis3g που τον ευχαριστώ :respekt: δείτε και τις αναρτήσεις,http://www.adslgr.com/forum/threads/849880-Vigor120-bridged-%CE%BC%CE%B5-Vigor2820n?p=5621445#post5621445, έχει κανείς καμία ιδέα...., καμία συμβουλή...... εμπειρία..... τι μπορεί να κάνω λάθος στο setup? ακολούθησα το topic βήμα-βήμα και ενώ στο status φαίνεται ότι είναι σε bridge connection δεν απαντά στην κλήση PPPoE από την WAN2 (ethernet) του Vigor....ότι συνδυασμό και αν δοκίμασα, έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω? με τι modem/router το έχετε συνδέσει και παίζει κανονικά? έχω σπάει το κεφάλι μου :wall: εάν χρειαστεί μπορώ να ανεβάσω και το config.bin με τις ρυθμίσεις που έκανα... ή/και το αρχικό config.bin..

Ευχαριστώ,

ΥΓ. αλήθεια, όταν το σύνδεσα την πρώτη φορά από το Support της HOL μου είπαν να βάλω user name & passwd και στο wan της adsl?? μου είπαν ότι διαφορετικά δεν θα πάρει ip και internet.... ισχύει?

iliteo
25-02-15, 17:32
Δυστυχώς μάλλον φαίνεται οτι έχει κάποιο πρόβλημα το firmware του ZTE.
Και εγώ δεν κατάφερα να πάρω ip σε bridge.. 2-3 μέρες που το έψαχνα.. δεν είναι θέμα ρυθμίσεων.
Δεν κάνει dialing-authentication PPoE.
Στην αρχή νόμιζα οτι έφταιγε το ρούτερ που έβαζα, αλλά και με άλλο ρούτερ τα ίδια έκανε.
Τελικά το παράτησα και έβαλα άλλο πάνω. :down:
Αν έχει καταφέρει κάποιος επιτυχώς να το δουλέψει σε bridge, και να πάρει IP κανονικά, ας μας απαντήσει.

nicolasdr
27-02-15, 04:37
Δυστυχώς μάλλον φαίνεται οτι έχει κάποιο πρόβλημα το firmware του ZTE.
Και εγώ δεν κατάφερα να πάρω ip σε bridge.. 2-3 μέρες που το έψαχνα.. δεν είναι θέμα ρυθμίσεων.
Δεν κάνει dialing-authentication PPoE.
Στην αρχή νόμιζα οτι έφταιγε το ρούτερ που έβαζα, αλλά και με άλλο ρούτερ τα ίδια έκανε.
Τελικά το παράτησα και έβαλα άλλο πάνω. :down:
Αν έχει καταφέρει κάποιος επιτυχώς να το δουλέψει σε bridge, και να πάρει IP κανονικά, ας μας απαντήσει.

Ισχύει συν το γεγονος οτι υπολογιζει λανθασμενα τα στατιστικα της γραμμης,δειχνει υπερβολικα λαθη σαν ενα μοντεμ ρουτερ της thomson και γενικα το firmware ειναι σε εξαιρετικα πρωιμο σταδιο. Το λεω εχοντας το h367n αλλα εχουν τα ιδια προβληματα. Ας αναμενουμε πιθανες αναβαθμισεις.

Με εκτιμηση

nicolasdr
28-02-15, 18:20
Αν κάποιος θελει να χρησιμοποιησει το routerstats με το cpe αυτο τοτε μπορει να δει πως απο εδω: http://www.adslgr.com/forum/threads/864971-%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%93%CE%9F%CE%A3-%CE%A7%CE%A1%CE%97%CE%A3%CE%97%CE%A3-ROUTERSTATS-LITE-%CE%93%CE%99%CE%91-%CE%A4%CE%9F-%CE%96%CE%A4%CE%95-%CE%96%CE%A7%CE%97%CE%9D-%CE%97367%CE%9D

Με εκτιμηση

sokos
01-03-15, 14:37
Υπάρχει κάποια φτηνή και αξιοπιστη λύση για Modemακι σε bridge κατάσταση?
Μου μπουκώνει πολύ το H168n σε τορρεντοκαταστάσεις και θέλω να βάλω σαν bridge και ενα Asus RT-18N που έχει δυνατό CPU να κάνει την βρωμοδουλειά.
Τί λετε?

netblues
07-03-15, 07:49
Huawei HG612.

sokos
13-03-15, 15:14
Huawei HG612.

Το οποιό που το βρίσκουμε? στο θείο σκρουτζ δεν βγάζει κάτι.

netblues
14-03-15, 18:10
ebay, κατα uk μερια...

fountopa
08-04-15, 16:18
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

Νεότατος στο forum ... και υποψήφιος "περήφανος VDSL χρήστης" περιμένοντας την ενεργοποίηση από WIND !!!

Σήμερα παρέλαβα το ZTE ZXHN H168N και άρχισα το ψάξιμο μιας και είναι απαραίτητο να δουλέψει το χαριτωμένο σε bridge mode (μόνο σαν modem δλδ ) μπροστά από έναν ASUS RT-N66U router που έχω σήμερα (με NETGEAR DGND 3300v2 για ADSL modem).
Το ψάξιμο δεν με διαφώτισε / καθησύχασε. Παίζει τελικά;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και σας εύχομαι ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ και ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ !

Με εκτίμηση
Παναγιώτης

nicolasdr
09-04-15, 14:02
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

Νεότατος στο forum ... και υποψήφιος "περήφανος VDSL χρήστης" περιμένοντας την ενεργοποίηση από WIND !!!

Σήμερα παρέλαβα το ZTE ZXHN H168N και άρχισα το ψάξιμο μιας και είναι απαραίτητο να δουλέψει το χαριτωμένο σε bridge mode (μόνο σαν modem δλδ ) μπροστά από έναν ASUS RT-N66U router που έχω σήμερα (με NETGEAR DGND 3300v2 για ADSL modem).
Το ψάξιμο δεν με διαφώτισε / καθησύχασε. Παίζει τελικά;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και σας εύχομαι ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ και ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ !

Με εκτίμηση
Παναγιώτης

Εφ'οσον θα εχεις ως ρουτερ το asus για να μην μπλεκεσαι με πολλα και επειδη θελει λιγη μανουρα θα σε συμβουλευα να κινηθεις ως εξης :

Θα ρυθμισεις το ρουτερ σε dynamic ip(στην wan port του) ή static ip βαζοντας την ip του cpe που θα χρησιμοποιησεις ως μοντεμ (πχ 192.168.1.1 με subnet mask 255.255.255.0). Το ιδιο θα ειναι εχει local ip πχ 192.168.0.1 και gateway το 192.168.1.1(το μοντεμ αλλα ειναι optional). Θα απενεργοποιησεις το upnp,firewall και το wifi απο το zte και θα εισαι ενταξει.(Στο configuration του wan connection στο type θα δεις οτι ειναι PPPOE αλλα ειναι σε dropdown list. Δες αν υπαρχει η επιλογη bridge)

Με εκτιμηση

netblues
09-04-15, 17:10
Ναι αλλα αυτο δεν ειναι pppoe.

nicolasdr
09-04-15, 18:02
Ναι αλλα αυτο δεν ειναι pppoe.

Το bridging δεν σημαινει απαραιτητα οτι το router θα σηκωνει το ppp session. Αυτος ειναι και ο λογος που υπαρχουν σαν επιλογες και το dynamic ip και το static ip στο routing method. Η κινηση θα περναει μεσα απο το router και ολοι οι clients θα ειναι συνδεδεμενοι πανω σε αυτο. Απλα το ppp θα το σηκωνει το modem επισης.

Με εκτιμηση

quad
15-04-15, 13:50
Το bridge mode είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο με το ρουτερ του παρόχου να παίζει το ρόλο απλά του modem και το συνδεδεμενο router να κάνει initiate το interface του pppoe παίρνοντας απευθείας public IP. Όταν ρουτάρει το modem/router του παρόχου κάνοντας handle pppoe session προφανώς δεν μιλάμε για bridging. Σε μια τέτοια περιπτωση θα υπήρχε πάλι θέμα performance του zte μετά από μεγάλο uptime και μπόλικο sustained traffic....

Εδώ και λίγες μέρες ενεργοποιήθηκε η νέα γραμμή και πήρα το vdsl router της HOL.
Με λίγο ψάξιμο το root pass βρίσκεται σχετικά εύκολα και ενεργοποιεί εξτρα παραμέτρους... ;-)

nicolasdr
16-04-15, 11:37
Το bridge mode είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο με το ρουτερ του παρόχου να παίζει το ρόλο απλά του modem και το συνδεδεμενο router να κάνει initiate το interface του pppoe παίρνοντας απευθείας public IP. Όταν ρουτάρει το modem/router του παρόχου κάνοντας handle pppoe session προφανώς δεν μιλάμε για bridging. Σε μια τέτοια περιπτωση θα υπήρχε πάλι θέμα performance του zte μετά από μεγάλο uptime και μπόλικο sustained traffic....

Εδώ και λίγες μέρες ενεργοποιήθηκε η νέα γραμμή και πήρα το vdsl router της HOL.
Με λίγο ψάξιμο το root pass βρίσκεται σχετικά εύκολα και ενεργοποιεί εξτρα παραμέτρους... ;-)

Δεν ειναι απαραιτητο στο bridging να γινεται handle το pppoe session απο τον router. Απο εκει και περα ο καθενας πραττει οπως νομιζει. Το cpe ειναι πολυ φτωχο σε λειτουργιες οποτε δεν θεωρω οτι υπαρχουν και μεγαλες απαιτησεις απο αυτο.

Με εκτιμηση

giorgosk21
16-04-15, 13:31
Παιδιά να ρωτήσω...
Γιατί δεν αναφέρετε τον τρόπο που μπορούμε να μπούμε με root; Θεωρείται κάτι παράνομο ας πούμε; Ειλικρινά, έχω άγνοια στο θέμα γι' αυτό μου φαίνεται περίεργο και ρωτάω.

Αν δε θέλετε να πείτε εδώ μέσα, στείλ' τε μου κι ένα pm, no problem.

netblues
16-04-15, 15:22
Δεν ειναι απαραιτητο στο bridging να γινεται handle το pppoe session απο τον router. Απο εκει και περα ο καθενας πραττει οπως νομιζει. Το cpe ειναι πολυ φτωχο σε λειτουργιες οποτε δεν θεωρω οτι υπαρχουν και μεγαλες απαιτησεις απο αυτο.

Με εκτιμηση

Αλλο αν υπαρχουν απαιτησεις, αλλο αν το κανει καλα, και αλλο τι ειναι και τι δεν ειναι pppoe και bridge mode.
Το να φτιαχνεις δικους σου ορισμους παντως, αποπροσανατολιζει χωρις λογο.

To pppoe ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ μια συσκευη που να τερματισει το ppp session.
Οταν αυτο δεν συμβαινει μεσα στη συσκευη που υλοποιει το πρωτοκολλο xdsl και συνδεεται με την τηλεφωνικη γραμμη τοτε η τελευταια λειτουργει σε bridge mode.
Στελνει τα PPP frames πανω απο ethernet σε μια αλλη συσκευη ή οποια κανει το authentication, περνει την public ip
και στη συνεχεια κανει τυπικα nat το δικτυο που εχει πανω της. Αυτη τη συσκευη τυπικα την αποκαλουμε router.
Σε οποιοδηποτε αλλο σεναριο που το ppp session δεν τερματιζει στο router τοτε γινεται διπλο nat, με τα προβληματα του.

Και για να ειμαστε ακριβεις, η μοναδικη περιπτωση που δεν γινεται διπλο nat ειναι να εχει παραχωρηθει subnet απο τον isp
και να το ρουταρει το modem ωστε να παρει public ip απο το subnet o router.
Αυτα ομως ειναι πολυ ειδικες περιπτωσεις και συνηθως αυτος που τα κανει αυτα κατι ξερει.

nicolasdr
17-04-15, 09:32
Αλλο αν υπαρχουν απαιτησεις, αλλο αν το κανει καλα, και αλλο τι ειναι και τι δεν ειναι pppoe και bridge mode.
Το να φτιαχνεις δικους σου ορισμους παντως, αποπροσανατολιζει χωρις λογο.

To pppoe ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ μια συσκευη που να τερματισει το ppp session.
Οταν αυτο δεν συμβαινει μεσα στη συσκευη που υλοποιει το πρωτοκολλο xdsl και συνδεεται με την τηλεφωνικη γραμμη τοτε η τελευταια λειτουργει σε bridge mode.
Στελνει τα PPP frames πανω απο ethernet σε μια αλλη συσκευη ή οποια κανει το authentication, περνει την public ip
και στη συνεχεια κανει τυπικα nat το δικτυο που εχει πανω της. Αυτη τη συσκευη τυπικα την αποκαλουμε router.
Σε οποιοδηποτε αλλο σεναριο που το ppp session δεν τερματιζει στο router τοτε γινεται διπλο nat, με τα προβληματα του.

Και για να ειμαστε ακριβεις, η μοναδικη περιπτωση που δεν γινεται διπλο nat ειναι να εχει παραχωρηθει subnet απο τον isp
και να το ρουταρει το modem ωστε να παρει public ip απο το subnet o router.
Αυτα ομως ειναι πολυ ειδικες περιπτωσεις και συνηθως αυτος που τα κανει αυτα κατι ξερει.

Δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση. Δεν ειπα οτι το pppoe δεν προυποθετει μια συσκευη τερματισμου του session. Ειπα οτι σε περιπτωσεις οπου για τον οποιδηποτε λογο δεν ειναι δυνατον να γινει bridging τοτε συνδεεται ενας router dynamically,βεβαιως υπαρχει διπλο nat αλλα ειναι μια λυση. Οι δικοι μου ορισμοι αγαπητε φιλε ποιοι ειναι? Μεσα σε ενα φορουμ ειναι λογικο να μην γνωριζει προσωπικα ο ενας τον αλλον,αλλα νομιζω οτι ουδεποτε ειχα υφος σε απαντηση μου. Επιτρεψε μου σαν μηχανικος πληροφορικης & τηλ/νιων να γνωριζω το τεχνικο κομματι στο οποιο δεν ειπα οτι εισαι λανθασμενος αλλα διατυπωσα μια εσχατη λυση.

Με εκτιμηση και χρονια πολλα με υγεια

iliteo
17-04-15, 10:22
Παιδιά, να παρακαλέσω να μένουμε επί του θέματος.
Επίσης επειδή τελικά δείχνει οτι παρόλο που το ZTE ZXHN H168N ή το H367N μπαίνει κανονικά σε Bridge Mode, σε πολλούς (όπως και σε μένα) δείχνει να μην δουλεύει σωστά. (δεν το χρησιμοποιώ πλέον)
Θα παρακαλούσα, αν σε κάποιον δουλεύει σωστά το bridge να το αναφέρει εδώ.

quad
17-04-15, 18:41
Δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση. Δεν ειπα οτι το pppoe δεν προυποθετει μια συσκευη τερματισμου του session. Ειπα οτι σε περιπτωσεις οπου για τον οποιδηποτε λογο δεν ειναι δυνατον να γινει bridging τοτε συνδεεται ενας router dynamically,βεβαιως υπαρχει διπλο nat αλλα ειναι μια λυση. Οι δικοι μου ορισμοι αγαπητε φιλε ποιοι ειναι? Μεσα σε ενα φορουμ ειναι λογικο να μην γνωριζει προσωπικα ο ενας τον αλλον,αλλα νομιζω οτι ουδεποτε ειχα υφος σε απαντηση μου. Επιτρεψε μου σαν μηχανικος πληροφορικης & τηλ/νιων να γνωριζω το τεχνικο κομματι στο οποιο δεν ειπα οτι εισαι λανθασμενος αλλα διατυπωσα μια εσχατη λυση.

Με εκτιμηση και χρονια πολλα με υγεια

Παρόλα αυτα μιας και εισαι επαγγελματίας να συμφωνήσουμε πως η λύση η οποία περιγράφεις (αν και παίζει) ΔΕΝ είναι bridging (ή bridge mode) όπως ανέφερες σε παραπάνω thread για να μην δίνουμε λάθος μηνύματα/πληροφορία και επί της αρχής εκεί διαφωνούμε. Σε κάθε περίπτωση και ειδικά στη δουλειά αυτή προφανώς και οι ορισμοί παίζουν ρόλο. Γιατί άλλο routing, άλλο bridging layer 2, άλλο bridging layer 3, άλλο nat, άλλο.... Επίσης δεν τίθεται θέμα ερμηνείας του καθενός σε συγκεκρίμενες υλοποιήσεις. Η ορολογία είναι για να συνεννοούμαστε.

Φιλικά

sdikr
17-04-15, 19:17
Υπάρχει και το bridge που μέσω dhcp δίνει την public ip στην lan θυρά, στα rfc αναφέρεται ως bridge.

nicolasdr
17-04-15, 22:50
Υπάρχει και το bridge που μέσω dhcp δίνει την public ip στην lan θυρά, στα rfc αναφέρεται ως bridge.

Πολυ σωστα φιλε μου και σε αυτο αναφερομαι λεγοντας για dynamic mode bridging.Ουσιαστικα παιζει μεσω dhcp και λειτουργει οπως το αναφερεις.

quad δεν υπαρχει λογος διαφωνιας. ολα καλα

Με εκτιμηση και χρονια πολλα

Ingenius
19-04-15, 10:25
Βάζετε τουλάχιστον και τα utilities όταν κάνετε τέτοιες "ανακαλύψεις"...

Δεν είναι δα και κανένα κρατικό μυστικό ούτε μαύρη μαγεία η χρήση ενός HEX Editor για να μην το πείτε και πουθενά αλλού... :cool:

ΠΧ
http://www.nirsoft.net/utils/router_password_recovery.html :whistle:

giorgosk21
19-04-15, 13:00
Παιδιά να ρωτήσω...
Γιατί δεν αναφέρετε τον τρόπο που μπορούμε να μπούμε με root; Θεωρείται κάτι παράνομο ας πούμε; Ειλικρινά, έχω άγνοια στο θέμα γι' αυτό μου φαίνεται περίεργο και ρωτάω.

Αν δε θέλετε να πείτε εδώ μέσα, στείλ' τε μου κι ένα pm, no problem.

Αυτό ρε παιδιά μπορεί κάποιος από σας να μου το απαντήσει;;;
Sorry κιόλας που επιμένω αλλά πραγματικά το έχω απορία. :hmm:

nicolasdr
19-04-15, 13:14
Αυτό ρε παιδιά μπορεί κάποιος από σας να μου το απαντήσει;;;
Sorry κιόλας που επιμένω αλλά πραγματικά το έχω απορία. :hmm:

Η παροχη εξοπλισμου απο τον τηλεπικοινωνιακο παροχο συνοδευεται με περιορισμους. Μπορεις να χρησιμοποιησεις τον λογαριασμο χρηστη αλλα οχι του διαχειριστη για να μην μπορεις να αλλαξεις ρυθμισεις που ενδεχομενως θα επηρεασουν αρνητικα την συνδεση σου και επειτα μπαινει το support στην διαδικασια να καταλαβει τι εχει συμβει. Το βασικο configuration γινεται απο τον παροχο ωστε να λειτουργει κανονικα η συνδεση σου. Η μεγαλυτερη μεριδα χρηστων δεν γνωριζουν τεχνικα ζητηματα ποσο μαλλον να κανουν προχωρημενες ρυθμισεις στον εξοπλισμο που τους εχει παρασχεθει απο τον παροχο. Φανταζεσαι αν ολοι πειραζαν τις ρυθμισεις και ξαφνικα ειχαν απωλεια συνδεσης, τι θα γινοταν μετα? Γι αυτο τον λογο αν καποιος θελει επιπλεον ρυθμισεις/λειτουργικοτητα, αγοραζει δικο του εξοπλισμο. Αν ο κωδικος διαρρεει σε forums οπως αυτο, τοτε ο καθε παροχος θα τον αλλαξει με μια ενημερωση λογισμικου ή πιο σωστα με μια αλλαγη στο config.

Με εκτιμηση

giorgosk21
20-04-15, 13:19
Η παροχη εξοπλισμου απο τον τηλεπικοινωνιακο παροχο συνοδευεται με περιορισμους. Μπορεις να χρησιμοποιησεις τον λογαριασμο χρηστη αλλα οχι του διαχειριστη για να μην μπορεις να αλλαξεις ρυθμισεις που ενδεχομενως θα επηρεασουν αρνητικα την συνδεση σου και επειτα μπαινει το support στην διαδικασια να καταλαβει τι εχει συμβει. Το βασικο configuration γινεται απο τον παροχο ωστε να λειτουργει κανονικα η συνδεση σου. Η μεγαλυτερη μεριδα χρηστων δεν γνωριζουν τεχνικα ζητηματα ποσο μαλλον να κανουν προχωρημενες ρυθμισεις στον εξοπλισμο που τους εχει παρασχεθει απο τον παροχο. Φανταζεσαι αν ολοι πειραζαν τις ρυθμισεις και ξαφνικα ειχαν απωλεια συνδεσης, τι θα γινοταν μετα? Γι αυτο τον λογο αν καποιος θελει επιπλεον ρυθμισεις/λειτουργικοτητα, αγοραζει δικο του εξοπλισμο. Αν ο κωδικος διαρρεει σε forums οπως αυτο, τοτε ο καθε παροχος θα τον αλλαξει με μια ενημερωση λογισμικου ή πιο σωστα με μια αλλαγη στο config.

Με εκτιμηση

Τα έχω κι εγώ σκεφτεί αυτά, δίκιο έχεις...
Αλλά από την άλλη, κάποιος που ξέρει 2-3 πραγματάκια παραπάνω (ή θέλει να πειραματιστεί βρε αδερφέ για να μάθει και 5 πράγματα) και θέλει να πειράξει κάποιες ρυθμίσεις από μόνος του, με κάποιο τρόπο πρέπει να αποκτήσει πρόσβαση root. Οπότε πρέπει κάπως να τα μάθει.
Οι φίλοι @iliteo και @quad το έχουν αναφέρει ότι μπήκαν με root. Τώρα αν αναφέρουν τον τρόπο χύμα στο topic και τα δει η HOL, ας βγάλει firmware για "διόρθωση". Κανείς μας δεν πρόκειται να κάνει το update.
(Από 'κει και πέρα, υπάρχουν και τα pm, ok δεκτό. :))

nicolasdr
20-04-15, 15:50
Τα έχω κι εγώ σκεφτεί αυτά, δίκιο έχεις...
Αλλά από την άλλη, κάποιος που ξέρει 2-3 πραγματάκια παραπάνω (ή θέλει να πειραματιστεί βρε αδερφέ για να μάθει και 5 πράγματα) και θέλει να πειράξει κάποιες ρυθμίσεις από μόνος του, με κάποιο τρόπο πρέπει να αποκτήσει πρόσβαση root. Οπότε πρέπει κάπως να τα μάθει.
Οι φίλοι @iliteo και @quad το έχουν αναφέρει ότι μπήκαν με root. Τώρα αν αναφέρουν τον τρόπο χύμα στο topic και τα δει η HOL, ας βγάλει firmware για "διόρθωση". Κανείς μας δεν πρόκειται να κάνει το update.
(Από 'κει και πέρα, υπάρχουν και τα pm, ok δεκτό. :))

Μπορεις ομως να πειραματιστεις σε εξοπλισμο δικο σου. Για το θεμα του firmware δεν υπαρχει τροπος να μην το παρεις αφου θα περαστει αυτοματα απο τον ACS της HOL.

Με εκτιμηση

quad
21-04-15, 12:22
Πολυ σωστα φιλε μου και σε αυτο αναφερομαι λεγοντας για dynamic mode bridging.Ουσιαστικα παιζει μεσω dhcp και λειτουργει οπως το αναφερεις.

quad δεν υπαρχει λογος διαφωνιας. ολα καλα

Με εκτιμηση και χρονια πολλα

Αυτό που αναφέρεται δεν ξέρω αν παίζει σε consumer πακέτα. Ο Η168Ν έχει κάποια options αλλά θέλεi testing για να βεβαιωθούμε. Σε κάθε περίπτωση για ένα router σαν αυτόν δεν έχει value αφου και πάλι το routing bootleneck από τον ίδιο θα περνάει.
Πάντως σε επαγγελματικό account με σοβαρό ρούτερ παρόχου είχα παιδευτεί πόλυ να το φτιάξω. Μίλησα με 3 διαφορετικούς CSRs για να βγει άκρη.

- - - Updated - - -


Η παροχη εξοπλισμου απο τον τηλεπικοινωνιακο παροχο συνοδευεται με περιορισμους. Μπορεις να χρησιμοποιησεις τον λογαριασμο χρηστη αλλα οχι του διαχειριστη για να μην μπορεις να αλλαξεις ρυθμισεις που ενδεχομενως θα επηρεασουν αρνητικα την συνδεση σου και επειτα μπαινει το support στην διαδικασια να καταλαβει τι εχει συμβει. Το βασικο configuration γινεται απο τον παροχο ωστε να λειτουργει κανονικα η συνδεση σου. Η μεγαλυτερη μεριδα χρηστων δεν γνωριζουν τεχνικα ζητηματα ποσο μαλλον να κανουν προχωρημενες ρυθμισεις στον εξοπλισμο που τους εχει παρασχεθει απο τον παροχο. Φανταζεσαι αν ολοι πειραζαν τις ρυθμισεις και ξαφνικα ειχαν απωλεια συνδεσης, τι θα γινοταν μετα? Γι αυτο τον λογο αν καποιος θελει επιπλεον ρυθμισεις/λειτουργικοτητα, αγοραζει δικο του εξοπλισμο. Αν ο κωδικος διαρρεει σε forums οπως αυτο, τοτε ο καθε παροχος θα τον αλλαξει με μια ενημερωση λογισμικου ή πιο σωστα με μια αλλαγη στο config.

Με εκτιμηση

+1

Καταρχάς σεβασμό στον πάροχο και στην πολιτική παροχής εξοπλισμού για να έχει σωστό διαχειριστικό μοντέλο στο δικτυό του.
Επίσης η προσέγγιση αλλάγής εξοπλισμού δεν είναι πάντα απαραίτητα σωστή ειδικά σε παρόχους που δίνουν sip/voip. 'Ενα critical update να μην περαστεί ενδέχεται να επιρεαστεί το service.
Σε κάθε πρίπτωση ο καθένας μπορεί να πληρώσει και να αγορασει τον εξοπλισμό που επιθυμεί με το βάρος της ευθύνης του.

SpiritCrusher
21-04-15, 14:02
'Εχει ανοίξει κανείς το μοντεμ να δει εαν στην πλακετα εχει pins για serial ? Αν ναι τοτε πολυ πιθανών να γίνεται debrand με official firmware.

quad
21-04-15, 18:15
'Εχει ανοίξει κανείς το μοντεμ να δει εαν στην πλακετα εχει pins για serial ? Αν ναι τοτε πολυ πιθανών να γίνεται debrand με official firmware.

Firmware upgrade γινεται και μεσα από το ιδιο το router, αλλα δεν υπάρχουν διαθέσιμα τα de-branded firmware binaries.
Με ένα γρήγορο search υπάρχει κάτι σε ένα site αλλά δεν δίνει λύση.... Κάποιος παρακάτω έχει ήδη δοκιμάσει:

http://www.adslgr.com/forum/threads/868258-SOS-ZTE-H168n-firmware

Το ενδιαφέρον είναι αν κάποιος έχει κάποιο source για firmware files...

SpiritCrusher
22-04-15, 11:41
Όντως εχεις δίκιο φιλε, εκανα και εγω μια γρηγορη αναζητηση αλλα δε βρηκα και εγω τπτ. Μόνο το τούρκικο και κανένα αλλο.

cb_papi
27-05-15, 22:34
Στο δικό μου πάντως όταν το Bridge Mode με το firmware της HOL δεν λειτουργούσε. Όταν πέρασα το τούρκικο (το οποίο έχει επιλογή για αγγλικό μενού) και το έβαλα σε Bridge Mode, λειτούργησε κανονικά και έκτοτε το έχω έτσι (Modem ZTE -> Router Mikrotik).

nutrialex
27-05-15, 22:54
Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις τις ρυθμίσεις που έβαλες και ένα Λίνκ για το τουρκικό;

Επίσης θυμάστε τη static ip έδωσες; Μπορείς να δεις το μενού του από τον υπολογιστή σου για να ελέγξεις ταχύτητες κλπ;

Κανένα screenshot θα ήταν τέλειο.

cb_papi
27-05-15, 23:56
Δυστυχώς link για το firmware δεν μπορώ να βρω. Αν το έχει κάποιος ας το ανεβάσει.
Αφού περάσεις το firmware, μπαινεις στην IP του Router (192.168.1.1. ή 192.168.2.1), πας πάνω δεξιά και αλλάζεις τη γλώσσα σε αγγλικά. Μετά κάνεις login με username: admin και password: ttnet.

Πας Network>WAN>DSL WAN Connection και διαγράφεις τις 2 συνδέσεις που έχει δημιουργήσει μόνο του. Μετά, φτιάχνεις μια καινούργια με τα εξής χαρακτηριστικά (Υπόψιν εγώ παίρνω VDSL από KV):

New Connection Name: Bridge (Ό,τι θες βάζεις εδώ)
VPI/VCI:8/35
Encapsulation Type: LLC
Service Type: UBR
Enable VLAN: tick
VLAN ID: 835
802.1p: 0

Type: Bridge Connection
Enable DSCP: no tick
DSCP: κενό

Μετά πας Network>WAN>Port Binding, επιλέγεις τη σύνδεση που έφτιαξες στο WAN Connection και tickαρεις την θύρα στην οποία είναι συνδεδεμένο το ρουτερ. Εγώ π.χ. έχω κάνει τικ στα LAN1-LAN4 αν και το ρουτερ είναι συνδεδεμένο μόνο στο LAN1.

Τώρα αυτό που λες για static IP δεν ξέρω τί εννοείς. Το router παίρνει δυναμική IP από τον πάροχο για να μπω στο internet. Αν εννοείς την IP που έχει το modem, σε εμένα η συνδεσμολογία είναι:

ZTE Modem (LAN1 - 192.168.1.1) ---> Mikrotik(Port1 - 192.168.1.2) ---> Mikrotik (Port2 - 192.168.2.1) ---> Switch

Αν θες να βλέπεις το Router πατώντας τη διεύθυνση 192.168.1.1, τότε θα πρέπει να βάλεις IP Address στη Port 1 του Mikrotik και να προσθέσεις ως static route το subnet 192.168.1.0 να βγαίνει από αυτή τη πόρτα και όχι απ'το PPPoE. Αν δεν σε ενδιαφέρει να βλέπεις το interface του modem, δεν χρειάζεται να βάλεις IP.

nutrialex
28-05-15, 14:17
Τα κατάφερα, λίγο διαφορετικά όμως: (σε γραμμή vdsl της wind, με το ZTE ZXHN H168Nv3.1)
155929

ήθελα να κάνω το εξής:
ZTE Modem (LAN1 - 192.168.0.1) ---> Netgear με Tomato firmware (Port1 - 192.168.1.1)
New Connection Name: Bridge
VPI/VCI:8/35
Transfer Mode: PTM
Type: Bridge Connection
VLAN:ON
VLAN ID: 835
802.1p: 0

Μετά πας Network>WAN>Port Binding, επιλέγεις τη σύνδεση που έφτιαξες στο WAN Connection και tickαρεις την θύρα στην οποία είναι συνδεδεμένο το ρουτερ. Και εγώ έχω έχω κάνει τικ στα LAN1-LAN4 αν και το ρουτερ είναι συνδεδεμένο μόνο στο LAN1.

Μετά πήγα στο Lan Network>Lan>DHCP Server και άλλαξα την ip απο 192.168.1.254 σε 192.168.0.1 {έτσι ήθελα εγώ γιατί είχα κάποιες ρυθμίσεις πριν στο router για να βλέπω το interface του modem (ZTE)}
Αμέσως μετά αφου έκανα save έβαλα το DHCP Server στο off (Η προηγούμενη διαδικασία έγινε μόνο και μόνο για να του αλλάξω ip)
Στο Lan Network>Lan>DHCP Binding βάζω την ip του router μου (192.168.1.1)
Βάζω off to Upnp και το Wireless και το Firewall στο Low (αφού off δεν έχει)


Διαβάζοντας τα δικά σου μου φαίνεται ότι έχω κανει κάποια πράγματα λάθος ή και περιττά. Παρόλα αυτά το σύστημα δουλεύει. Εξαίρεση το κόκκινο φωτάκι του Ιντερνετ στο ΖΤΕ παρόλο που η VDSL είναι εντάξη.

cb_papi
28-05-15, 16:08
Τα κατάφερα, λίγο διαφορετικά όμως: (σε γραμμή vdsl της wind, με το ZTE ZXHN H168Nv3.1)
155929
Διαβάζοντας τα δικά σου μου φαίνεται ότι έχω κανει κάποια πράγματα λάθος ή και περιττά. Παρόλα αυτά το σύστημα δουλεύει. Εξαίρεση το κόκκινο φωτάκι του Ιντερνετ στο ΖΤΕ παρόλο που η VDSL είναι εντάξη.

Και σε εμένα ένα λαμπάκι είναι κόκκινο. Μάλλον επειδή δεν αναλαμβάνει το modem το PPPoE. Επίσης, στην αρχική σελίδα του ZTE (η σελίδα που κάνεις login) έχει μια κεραία που γράφει Wireless. Ακριβώς από κάτω έχει κάτι σαν διακόπτη που αν το κλικάρεις απενεργοποιεί πλήρως το WiFi.

iliteo
01-06-15, 04:03
Το Τούρκικο firmware πρέπει να είναι αυτό:

ZXHN H168N Modem Firmware
ZXHN H168N modem için güncel firmware dosyasını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
>>firmware<< (http://www.zte-modem.com/dosyalar/H168NV1.0.rar)
Yazılım Versiyonu: ZXHN H168N V1.0.00T8_TR1
Yayın Tarihi: 31.07.2013

και είναι απ' τη σελίδα: http://www.zte-modem.com/firmware.asp
Λέω πρέπει γιατί δεν το έχω δοκιμάσει και δεν έχω βρει αλλού κάποιο άλλο.

Φαίνεται τελικά οτι όντως το firmware της Hol έχει το πρόβλημα και δεν κάνει σωστά το bridge.
Αν παρόλα αυτά θέλετε να το δοκιμάσετε, να ξέρετε οτι δεν υπάρχει επιστροφή σε αυτό της Hol.
Φυσικά η ευθύνη είναι δική σας!
Έχουμε μια μαρτυρία από τον cb_papi οτι το Τούρκικο τουλάχιστον κάνει σωστό bridge.
Αν θέλετε να το δουλέψετε έτσι, τότε μάλλον αξίζει, εφόσον έχει και Αγγλικό menu.
--Υπάρχει βέβαια και μια εναλλακτική να το δουλεύετε όπως είναι και να περιμένετε πότε και αν τελικά το αναβαθμίσει η Hol από μόνη της.
(τοχει κάνει τουλ. μια φορά και κόπηκε το telnet)--
Καλό είναι αν το κάνει κάποιος, ας σηκώσει κάποιες φωτός όπως έκανα στο πρώτο ποστ, για να δούμε αλλαγές.
Δεν ξέρω αν ισχύουν οι κωδικοί στο Τούρκικο firmware.
Αν δεν ισχύουν, στείλτε μου το config, να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

nutrialex
01-06-15, 18:59
Προσοχή, Το firmware που ανέβασες είναι για v1

156079και οχι για το v3.1
156080που έχω εγώ και φαίνεται πιο πάνω.

felix_w
16-07-15, 21:24
Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω decrypt το config.bin που είχα σώσει με τις ρυθμίσεις του modem ?

iliteo
16-07-15, 23:01
Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω decrypt το config.bin που είχα σώσει με τις ρυθμίσεις του modem ?

για ποιο ρουτερ μιλάς; στείλε το μου αν μπορώ να κάνω κάτι..

felix_w
17-07-15, 19:23
Για το ZTE H168N της HOL, σου έστειλα το αρχείο.

- - - Updated - - -

Nevermind, το βρήκα...

iliteo
18-07-15, 00:56
- - - Updated - - -
Nevermind, το βρήκα...

Οκ.....

CptBill
24-07-15, 19:11
αν και θα επρεπε να υπαρχει διαφορετικο thread για το h367n
Σε zte h367n πλεον παιζω εδω και καμια ωρα απροβληματιστα με bridge mode.
Υποψιν παιζω μεσω KV

Αυτο που εκανα ηταν μπω με root στο zte.
Στο ιντερνετ - dsl configuration εσβησα τη HSla συνδεση
Δημιουργησα μια νεα με Connection Name οτι θελω (πχ bridge στο δικο μας παραδειγμα)
xDSL Transfer Mode: PTM
Service List: internet
VLAN ενεργοποιημενο
VLAN ID 835
802.1p 0
Type Bridge Connection
DSCP μη ενεργοποιημενο

Στη συνεχεια πηγα σε port binding
Επελεξα τη bridge που εφτιαξα πριν, και τη LAN πορτα που ηθελα να συνδεσω το ρουτερ μου.
Εκανα επιτυχημενα pppoe connection απο το asus dark knight που εχω και ολα τελεια.
Στις ενδειξεις του zte πλεον δεν αναβει ουτε κοκκινο αλλα ουτε πρασινο η ενδειξη του internet feed.

jimmmi
29-08-15, 15:55
Αν και έχει περάσει καιρός θα μπορούσε κάποιος φίλος να μου στειλει τα στοιχεία να μπω με root στο H168N???

avgerinosmd
15-11-15, 23:01
Και σε εμένα μήπως κάποιος μπορεί να μου δώσει τους κωδικούς για root ?

gotzis
18-11-15, 13:14
Μήπως έχει κάποιος κωδικούς root και για το H367N?

galopoula
17-12-15, 02:45
Μήπως έχει κάποιος τους κωδικούς για root (για το 367)? Έστω να τους στείλει σε pm.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

vlouko
11-01-16, 12:12
Μήπως έχει κάποιος τους κωδικούς για root (για το 367)? Έστω να τους στείλει σε pm.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

και για μενα αν είναι εύκολο παρακαλώ 367N

Sectoras
14-01-16, 15:24
Για το H367N:
Username: root
Password: H367N$Extra,Opti0ns1234$%

@ ADSLgr.com All rights reserved.