PDA

Επιστροφή στο Forum : Κουφό πρόβλημα... (Προβλήματα DSL στο Γαλάτσι)



Tsunami
02-09-04, 16:20
Γεια παιδιά,

Από το πρωί έχω ένα άκρως εκνευριστικό πρόβλημα που πρώτη φορά μου τυχαίνει. Είμαι σε εταιρία με σύνδεση OnDSL office 384 στην περιοχή Γαλατσίου. Χθες που έγινε η αναβάθμιση, κόπηκε για μισή ωρίτσα και μετά επανήλθε.

Άπό σήμερα το πρωί όμως, δεν μπορώ να μπώ σε κανένα website. To Jetspeed 500i modem μας με το τελευταιο firmware δείχνει ότι έχει σύνδεση. Από τον Οτενετ μας βλέπουν κανονικά και δεν έχει προβλημα ο λογαριασμός μας. Και ερχόμαστε στο κουφό: Μπορώ να κάνω ping και tracert σε ελάχιστα site όπως www.ntua.gr, www.pathfinder.gr, www.otenet.gr, αλλά σε site όπως www.in.gr, www.cnn.com, www.microsoft.com δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Σε τί μπορεί να οφείλεται αυτό???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

JohnGR
02-09-04, 16:24
Η ΟΤΕnet είχε αρκετά προβλήματα τις τελευταίες μέρες. Δεν δοκιμάζεις και με μία netkarta/netkey να δεις αν το πρόβλημα είναι όντως από τον ISP;

kubiak
02-09-04, 16:28
ή με κανένα demo account από άλλο ISP; (για να μην ξοδευτείτε)

Tsunami
02-09-04, 16:30
...Δεν δοκιμάζεις και με μία netkarta/netkey ...

:oops: Excuse my ignorance, αλλά τί είναι η netkarta/netkey?

JohnGR
02-09-04, 16:32
Κάρτες internet, τις παίρνεις απ' το περίπτερο.

waterprofen
02-09-04, 16:34
Tsunami έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα στο Γαλάτσι και μάλλον πρέπει να φταίει ο ΟΤΕ!Εγώ από εχθές το απόγευμα έχω δώσει βλάβη και με πήραν σήμερα το πρωι και μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν. Είδωμεν...

Tsunami
02-09-04, 16:43
Α ναι. Δεν καταλαβαίνω όμως πως θα επιβεβαιώσω ότι δεν είναι ο ISP που έχει το πρόβλημα με αυτές τις κάρτες. Για dial-up σύνδεση δεν είναι? Παρεπιπτοντώς, έχω κάνει ping to ip του modem και ανταποκρίνεται κανονικά. Τώρα είμαι στο net με το free της Tellas.

JohnGR
02-09-04, 16:45
Κάνουν και για DSL. Για γενικότερη αντιμετώπιση προβλημάτων διάβασε κι αυτό: http://www.adslgr.com/forum/thread6075.html

kubiak
02-09-04, 16:48
Δεν καταλαβαίνω όμως πως θα επιβεβαιώσω ότι δεν είναι ο ISP που έχει το πρόβλημα με αυτές τις κάρτες. Για dial-up σύνδεση δεν είναι?

είναι για όλους τους τύπους σύνδεσης νομίζω (σίγουρα PSTN και ADSL, για ISDN δε θυμάμαι, αλλά μπορείς να ρίξεις μια ματιά τουλάχιστον στο site της ACN).
υπάρχει και σχετικό τμήμα του forum, Pre-Paid Κάρτες (http://www.adslgr.com/forum/forum-47.html).


Τώρα είμαι στο net με το free της Tellas.

άρα μάλλον φταίει η oTENet (ο ISP δλδ), και όχι ο ΟΤΕ...

φιλικά...

Tsunami
02-09-04, 16:49
Tsunami έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα στο Γαλάτσι και μάλλον πρέπει να φταίει ο ΟΤΕ!Εγώ από εχθές το απόγευμα έχω δώσει βλάβη και με πήραν σήμερα το πρωι και μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν. Είδωμεν...

Όλα στον πΟΤΕ καταλήγουν τελικά... που είναι ένας Μπιν Λαντεν όταν τον χρειάζεσαι...

Thanx Waterprofen! Ποιό νούμερο πήρες για να δηλώσεις τη βλάβη? Στο 121?

Thanx και γενικότερα παιδιά για την ανταπόκριση, είστε μάγκες!

waterprofen
02-09-04, 17:05
Ναι στο 121 πήρα.Πάρε και εσύ μπάς και γίνει τίποτα. Από τα site που λές ότι έκανες ping κάπως έτσι και εγώ.
Μπορούσα στο www.yahoo.com αλλά όχι στα www.in.gr, www.adslgr.com, www.acn.gr!
Όσο για την netcarta/netkey που είπαν κάποια παιδιά δεν χρειάζεται γιατί χρησιμοποίησα και το demo της otenet και τίποτα!

sdikr
02-09-04, 17:12
Ναι στο 121 πήρα.Πάρε και εσύ μπάς και γίνει τίποτα. Από τα site που λές ότι έκανες ping κάπως έτσι και εγώ.
Μπορούσα στο www.yahoo.com αλλά όχι στα www.in.gr, www.adslgr.com, www.acn.gr!
Όσο για την netcarta/netkey που είπαν κάποια παιδιά δεν χρειάζεται γιατί χρησιμοποίησα και το demo της otenet και τίποτα!

Το demo της otenet σου δίνει πρόσβαση μόνο στην σελίδα ενεργοποίησης της οτενετ

sdiama
02-09-04, 17:16
Και εγώ από Γαλάτσι, έχω το ίδιο πρόβλημα από εχθές το απόγευμα. Εδωσα βλάβη σήμερα το πρωϊ, πριν φύγω για τη δουλειά (απ'όπου και η σύνδεση).

Θέλετε το πιο κουφό?
Δοκίμασε ftp οπουδήποτε (π.χ. ftp.ntua.gr)... Σφαίρα!!!
Δοκίμασε telnet www.xxxxxxx.xxx 80 και στη μαύρη οθόνη κάνε get ένα μεγάλο αρχείο με http πρωτόκολο... Σφαίρα!!!
Τα email παίζουν κανονικά.
Το ping είναι κανονικό, αλλά με packet loss τουλάχιστον 20%.

Το πρόβλημα το έχει μόνο ο browser (αν και το παρατήρησα και στο Terminal Services). Ακόμα και το emule αν "πάρει μπρος" πάει πολύ καλά (αλλά με upload κάτω από 1kb).
Εχθές το βράδυ έφαγα 5 ώρες από τη ζωή μου :evil: για να τσεκάρω τα πάντα, αφού θεώρησα ότι έχοντας ftp και http από telnet το πρόβλημα είναι στα settings της μηχανής, των windows, του modem, του router ή του Wireless (κάτι θα πείραξα και δεν το θυμόμουν). Ομως το ίδιο έκανε από δύο διαφορετικoύς υπολογιστές XP και με IE και με Avant και με Firefox και με Opera. Το ίδιο έκανε και με Linux από το Konqueror. Το ίδιο έκανε ακόμα και το modem στο ίδιο subnet, συνδεμένο στο LAN & όχι στο WAN του Router. Το ίδιο έκανε με, αλλά και χωρίς Wireless. Το ίδιο έκανε και τον φορητό "καρφωμένο" επάνω στο modem.

Τελικά ψιλιάστηκα ότι το πρόβλημα βρίσκεται στο upload μου. Πήρα τηλ. στη Forthnet. Το callcenter, αφού κατάλαβε ότι τα έκανα όλα, με έδωσε σε τεχνικό. Αυτός μου είπε για την αναβάθμιση των DSL από τον ΟΤΕ και μου πρότεινε να δώσω βλάβη και εγώ (θα το έκανε και η Forthnet από τη μεριά της για την περιοχή Γαλατσίου, λόγω του ότι είμαι πελάτης χονδρικής! [έτσι λένε όσους έρχονται από μεταπωλητές με έκπτωση και έχουν όλο το πακέτο γραμμή-modem-σύνδεση] προς αποφυγή παρεξήγησης 8) ) και να κάνω υπομονή μέχρι να τελείωσουν τις αναβαθμίσεις και τους τερματισμούς από τον ΟΤΕ.

Αυτά τα ολίγα για τις 5 γ...ώρες που έφαγα εχθές ξανασεταπάρωντας τα πάντα, για να καταλάβω τελικά ότι τα έκανε και πάλι μπάχαλο το ΟΤΕ :guitar :guitar :guitar :guitar

blend
03-09-04, 15:30
Γεια παιδιά,

Από το πρωί έχω ένα άκρως εκνευριστικό πρόβλημα που πρώτη φορά μου τυχαίνει. Είμαι σε εταιρία με σύνδεση OnDSL office 384 στην περιοχή Γαλατσίου. Χθες που έγινε η αναβάθμιση, κόπηκε για μισή ωρίτσα και μετά επανήλθε.

Άπό σήμερα το πρωί όμως, δεν μπορώ να μπώ σε κανένα website. To Jetspeed 500i modem μας με το τελευταιο firmware δείχνει ότι έχει σύνδεση. Από τον Οτενετ μας βλέπουν κανονικά και δεν έχει προβλημα ο λογαριασμός μας. Και ερχόμαστε στο κουφό: Μπορώ να κάνω ping και tracert σε ελάχιστα site όπως www.ntua.gr, www.pathfinder.gr, www.otenet.gr, αλλά σε site όπως www.in.gr, www.cnn.com, www.microsoft.com δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Σε τί μπορεί να οφείλεται αυτό???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Το προβλημα ειναι στον ΟΤΕ. Αυτη την στιγμη γραφω μεσω dialup. Ολα τα πρωτοκολα δουλευουν εκτος απο το http και για αυτο δεν μπορουμε να δουμε σελιδες. Ειμαι κι εγω στο Γαλατσι και εδω και 2 μερες ουσιαστικα δεν εχω dsl συνδεση. ΜΗΝ αλλαζετε τα settings στο συστημα σας. Δεν γινεται τιποτα ετσι. Και οι "τεχνικοι υποστηριξης" του ISP μου ηταν τοσο σχετικοι, που παραλιγο να μου τσακισουν το συστημα.
Μεχρι και οτι εχω "αρπαξει κατι" ελεγαν.

Ισως να γραφω λιγο "περιεργα" αλλα βρε παιδια τα εχω παρει εντελως με την ασχετοσυνη και την αδιαφορια (σε βαθμο επικινδυνο πλεον" με αυτους τους "τεχνικους" που τα ξερουν ολα, αλλα τελικα ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ασχετοι. Οσο για τον ΟΤΕ... απεδειξαν μια ακομα φορα, οτι ουτε μια βιδα δεν μπορουν να βαλουν σωστα..

τι να πει κανεις....

blend
03-09-04, 15:35
sdiama,

Τα ιδια ακριβως κι εγω... Με μια διαφορα. Εγω εφαγα 2 μερες! :evil:

Tsunami
03-09-04, 16:55
Καλησπέρα παιδιά,

Νέα τραγελαφικά: κατεβάζω email αλλά δεν μπορώ να στείλω...τα προηγούμενα παραμένουν...

Πήρα το 121 το πρωί να δηλώσω τη βλάβη και κατά τύχη έπεσα σε μια κοπελίτσα που μου είπε ότι όντως έχουν πρόβλημα αλλά δεν είχαν καμία ενημέρωση για το status της επιδιόρθωσης και να πάρω αργότερα ξανά. Και επειδή τέτοια τυχερά (δηλ. να βρείς κάποιον/α στον πΟΤΕ που να ξέρει για τι μιλάει) συμβαίνουν μια στις χίλιες, από τότε δεν βρίσκω καμία πληροφορία και κανέναν που να γνωρίζει την ύπαρξη του προβλήματος (πιστεύω πάντως ότι μας δουλεύουν κανονικά). Η μόνη λύση νομίζω είναι να βρούμε κάποιον από την τεχνική υπηρεσία της τοπικής αλυσίδας πΟΤΕ...

psyxakias
06-09-04, 10:35
Καθώς αυτό είναι το αρχικό thread του προβλήματος στο Γαλάτσι, θα παρακαλούσα να μην δημιουργούνται άλλα threads για το ίδιο πρόβλημα.

Tsunami
06-09-04, 10:55
Καλή βδομάδα,

Τα ίδια ακόμα. Βρήκα το κινητό ενός τεχνικού του ΟΤΕ που μας είχε σετάρει τη σύνδεση και τον πήρα να δω τι παίζει. Παρ'όλο που ήταν σε διακοπές (...), ήταν πρόθυμος να βοηθήσει. Μου είπε ότι το ADSL στον ΟΤΕ είναι ακόμα αρμοδιότητα στα κεντρικά γραφεία και η τεχνική υπηρεσία της τοπικης αλυσίδας δεν έχει σχέση. Μου έδωσε ένα τηλέφωνο κάποιας τεχνικής υπηρεσίας αλλά το απαντούν μόνο 7 με 8 το πρωί, οπότε απ'αυτούς αύριο αν γίνει τίποτα.

Στο 121 ακόμα τζίφος, η τηλεφωνήτρια μου είπε ότι θα το προωθήσει και με fax...

Κανέα νέο από άλλους; Μήπως πρέπει να συντονιστούμε να τα ψάλουμε ομαδικά στον ΟΤΕ Γαλατσίου μπας και γίνει τίποτα, γιατί μας το παίζουν και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα κιόλας...

Tsunami
06-09-04, 12:06
Ανοίγω σαμπάνιες!!!

Επανήλθε κανονικά η σύνδεση!

Οι υπόλοιποι έχετε ακόμα πρόβλημα;

nicks1974
06-09-04, 12:17
Eδω και 6 μερες εχω προβλημα και καμία ενημερωση απο τις κοπριές του Οτε.

mdd.45
06-09-04, 13:28
Συνδεση έχω αλλα οι ταχυτητες ειναι τραγικες (μενω Γαλατσι). Στα τέλη Αυγουστου και για 2 μερες (πριν παθω ενα προβλημα με το PC μου) οι ταχύτητες ηταν SUPER, αφου είχα περασει αλλο ενα μήνα προβλημάτων και τηλεφωνημάτων χωρις αποτότελεσμα στο 121 και οχι μονο. Τωρα και για μια βδομάδα πάλι σέρνονται....ΕΛΕΟΣ!!!!

waterprofen
06-09-04, 14:02
Με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι από τις 10 πρέπει να είναι όλα ΟΚ!
Δυστύχώς δεν είμαι σπίτι να το διαπιστώσω...
Υπομονή μέχρι το απόγευμα :roll: :roll: :roll:

Agent Orange
06-09-04, 14:54
Το φτιάξανε επιτέλους :shock:
Δεν είμαι σπίτι να τσεκάρω speed βέβαια,είδα τον αδερφό μου
στο messenger :lol:

mdd.45
07-09-04, 12:24
Σερνεται ακομα και τώρα.....(και εχω και disconnects). Τα εχω παρει στο κρανιο.....Θα παρω παλι στο 121 να δω τι θα μου πουνε.....αυτη τι φορα.....και παλι ελεος!!!!!!!!

Agent Orange
07-09-04, 13:13
Σε εμένα πάντως είναι στα ίδια επίπεδα με πριν απ'όσο είδα.

mdd.45
09-09-04, 16:17
Σημερα πηρα για δευτερη (συνεχομενη) φορα στο 121 και μου ειπαν οτι θα ερθει τεχνικος του πΟΤΕ απο το σπιτι μου για να δει τι παιζει (λεει οτι δεν υπαρχει προβλημα με το κεντρο). Βεβαια ακομα δεν με εχουν παρει να κανονισουμε για "ραντεβου" . Υπαρχει ενδεχομενο να παιζει προβλημα με την γραμμη μου μονο τον τελευταιο περιπου 2-μηνο και ενω στις 23 και 24 αυγουστου ολα πηγαιναν "τελεια" (και γενικα πριν τον Αυγουστο)???
Εχει κανεις προβλημα απο Γαλατσι τις τελευταιες μερες με τη γραμμη του??? Μη φαω κανα χρεωμα για να μου πουν οτι φταιει το dslam του Γαλατσιου (αληθεια χρεωνουν "επισκεψη"?????? :? ) ????? Τεσπα..... Καμια ιδεα γενικα???

mdd.45
10-09-04, 17:29
Με πηραν απο πΟΤΕ σημερα και μετα απο κατι προσπαθειες που εκαναν διορθωσαν επιτελους την ........ (αντε να μη πω τιποτα) που ειχαν κανει. Ειμαι και παλι πανω απο 320 :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.