PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με to Authentication του Login



Asmodaius
23-03-07, 12:02
Καλημέρα σε όλους

Παραθέτω το πρόβλημα :
Προ εβδομάδος ενεργοποιήθηκε η σύνδεση ADSL+2 Shared LLU από HOL (4096/640) με feed από DSLAM Αμπελοκήπων.
Ενώ όλα λειτουργούσαν λίαν καλώς χτες το βράδυ επιστρέφοντας από τη δουλειά παρατήρησα ότι το λαμπάκι με την ένδειξη DSL στο Fritz ήταν σβηστό.
Έκανα login στο Fritz και παρατήρησα ότι η DSL ήταν συγχρονισμένη μια χαρά άλλα το Authentication ήταν επανελλειμένως Failed.
Επικοινώνησα σήμερα το πρωι με HOL - χτες το βράδυ ήταν αδύνατο να βρω κάποιον - και μου απάντησαν ότι αυτό που μάλλον φταίει είναι η εισαγωγή του username με άλλη μορφή.
Ενώ εγώ έδινα σαν username Username@adsl.gr μου είπαν ότι πρέπει να δώσω hol:Username@adsl.gr και ότι κάτα πάσα πιθανότητα το πρόβλημα είναι αυτό.
Έαν κάποιος φίλος χρήστης έτυχε σε παρόμοια περίπτωση και επειδή μέχρι το βράδυ που θα επιστρέψω σπίτι ύπαρχει αρκετός χρόνος, ας κάνει ένα post..:clap:

Ευχαριστώ :oneup:

xenbast_
23-03-07, 15:32
κοίτα, κι εμένα μου έχει τύχει 1-2 φορές να γυρίσω και να το βρω όπως εσύ και έχω το hol:username@adsl.gr, μπορεί να είναι πρόβλημα της χολ...και κάπου αλλού διάβασα ότι είχε πρόβλημα αυτές τις μέρες με το dns...

Asmodaius
23-03-07, 16:40
Δηλαδή ίσως να μην κάνει αυτόματα resolve τα DNS host names των servers και να πρέπει να το δηλώσω manually?..
Αν δεν πιάσει η λύση της HoL θα το δοκιμάσω..:hmm:

Asmodaius
29-03-07, 11:57
Τελικώς - μιας και εξεχάσθει τελείως - επικοινώνησα το συγκεκριμένο απόγευμα με την HOL.
Επειδή όλα φαίνονταν λιαν καλώς ο τεχνικός μου ζήτησε να σβήσω το router μου για να μπεί αυτός από εκεί. Ανάμεινα 5 λεπτά στο ακουστικό μου και ύστερα ο τεχνικός απεφάνθει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα..και όντως έτσι και συνέβει..άνοιξα το router και έγινε login :iloveyou:
Άβυσσος το circuit του DSLAM..

grsaint13
29-03-07, 12:08
Καμιά φορά,σε τέτοιες περιπτώσεις, με ένα reset το router στανιάρει....:p

Asmodaius
29-03-07, 12:38
Καμιά φορά,σε τέτοιες περιπτώσεις, με ένα reset το router στανιάρει....:p

To είχα κάνει 3 φορές reset και δεν γινόταν τίποτα..Τα πάντα ξεκόλλησαν μετά το τηλέφωνο..Σύμπτωσις?..'Ισως!

papakion
29-03-07, 12:47
ναι ρε παιδια! πολλές οι "συμπτώσεις" με την HOL!!! το γνωρίζω απο φίλο στου Ζωγράφου

@ ADSLgr.com All rights reserved.