PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαχείριση bandwith σε τοπικο δικτυο με 2 pc



glglgl
02-09-04, 16:55
Χαιρετώ και έγω λοιπόν την κοινότητα του Adslgr.com...
:?:
Το πρόβλημα μου ειναι το εξής: Μαζί με το συγκάτοικο μου βαλάμε adsl (384/128_Forthnet_pppoA_anko dslam_USRobotics 9105) και στο router βάλαμε τα 2 pc. Όλα ώραια,όλα καλα, μέχρι την στιγμή όμως που ανοίξαμε και οι 2 το soulseek και αυτός κατέβαζε με 10k/s και εγώ με 2k/s, παρ'όλο που ο user απ'τον οποίο κατέβαζα εγώ είχε |καλύτερη| σύνδεση απ' αυτόν που κατέβαζε ο συγκάτοικός μου. Και σε γενικές γραμμές το ίδιο συνεχίζεται ακόμα, με εμένα το μεγάλο χαμένο!(σνιφ) Και εγώ λοιπόν ερωτώ: Υπαρχεί τρόπος να διαμοιράσουμε 50-50 το bandwith στα 2 pc;Αυτό κανονικά δεν γίνεται απο το router;Αν ναι, μήπως πρέπει να κάνουμε κάποιες ρυθμίσεις σε αυτό, που εμείς μια και δεν είμαστε και οι πλέον σχετικοι δεν κατέχουμε τον τρόπο; Αν όχι, υπάρχει τπτ λογισμικό που να το κάνει;
danke

JohnGR
02-09-04, 17:01
Δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο το καθ' όλα εξαιρετικό 9105. Μπορείτε να δοκιμάσετε το netlimiter, σαν λύση software.

DrWho
02-09-04, 17:09
To 9105 είναι και switch/hub ;
Αν όχι πώς μοιράζεστε τη σύνδεση ; Με ICS από Windows;

JohnGR
02-09-04, 17:11
Το 9105 έχει και τετράπορτο switch.

glglgl
02-09-04, 17:29
drWho δεν ξέρω να σ'απαντήσω με σιγουριά.την σύνδεση την μοιράσαμε ρυθμίζοντας στην κάρτα δικτύου δικά μας ip,subnet mask κτλπ.Μετά restart, κ είμασταν κ οι δύο online.Απο κεί κ πέρα τπτ άλλο.Κ οι δύο έχουμε winxp.δεν ξέρω αν σ απάντησα...

jasonpap
02-09-04, 17:46
οπότε το USR σηκώνει την γραμμή και την μοιράζει στο lan..Πρακτικά ανέφικτο με το modem αυτο,θα πρεπει να σηκώνεις την γραμμή από κάποιο μηχάνημα και να την μοιράζεις (αναγκαστικά θα μένει ανοικτο).Ετσι θα μπορέσεις να εφαρμόσεις έστω και στατικό Limiting

@ ADSLgr.com All rights reserved.