PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί το snr πέφτει τόσο πολύ και χάνει τη σταθερότητα η γραμμή;



dkgr_ser
12-01-15, 21:36
Από την πρώτη στιγμή που έκανα τη σύνδεση στη forthnet το snr από το 6 που πρέπει να είναι κανονικά, κάνει βουτιές σε τιμές ακόμα και κοντά στο 0. Στο screenshot παρακάτω δείχνει snr 2.7, αλλά σε κάθε refresh που κάνω τη σελίδα του ρουτερ δείχνει και άλλη τιμή και πολλές φορές έχει τιμές 0.5-1. Φυσικά η σύνδεση δεν είναι σταθερή και σε online παιχνίδια οι αποσυνδέσεις είναι συχνές όπως και πολλές φορές αργεί να φορτώσει σελίδες, χωρίς να σβήνει κάποιο λαμπάκι στο ρούτερ.

Εγώ τι να κάνω; Να μιλήσω με το support της forthnet;

149345

shreder
13-01-15, 12:43
ναι μίλα μαζί τους για να σου διορθώσουν το πρόβλημα

tolis1989
16-01-15, 17:58
Φίλτρα έλεγξες; Είχα και εγώ μια ανάλογη περίπτωση όταν ήμουν στη WIND. Το splitter ήταν για πέταμα και έκανε βραχυκύκλωμα.

dkgr_ser
16-01-15, 18:12
Φίλτρα έλεγξες; Είχα και εγώ μια ανάλογη περίπτωση όταν ήμουν στη WIND. Το splitter ήταν για πέταμα και έκανε βραχυκύκλωμα.

Έστειλα στο support τους προχθές και πλέον όλα κομπλέ. Το snr πλέον παίζει στο 6-6.2 και δεν έχω αποσυνδέσεις.

romankonis
16-01-15, 18:12
Έχεις ένα από τα πιο χειρότερα router το μικρό άσπρο ZTE. Πάρε τηλέφωνο και ζήτησε να κάνουν εντολή για νατικατάσταση του router και πάρε τηλέφωνο στα καταστήματα forthnet και ρώτα αν έχουν το technicolor 5136v2.

dkgr_ser
16-01-15, 19:15
Το ξέρω ότι είναι χάλια το ρούτερ και φαντάζομαι ότι άμα δεν τους αραδιάσεις 2-3 προβλήματα δε θα το αλλάξουν καν. Επίσης πρέπει να κάνω τάμα για να υπάρχει/μου δώσουν παλιότερο ρουτερ αφού πλέον μόνο τα σάπια ΖΤΕ δίνουν...

Επίσης μετά την αλλαγή του SNR από τα ~12800kbps που κλείδωνα, κλειδώνω πλέον 1000 κάτω στα ~11800kbps :(


Edit: Διάβασα πως το 5136v2 συμπεριλαμβάνεται στα ρουτερ που δίνει η φορθνετ αυτό το διάστημα και ας μην το έχει στη σελίδα (http://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=3953). Ισχύει; Γιατί τότε φαντάζομαι θα είναι ευκολότερο να το πάρω.

romankonis
16-01-15, 23:26
Το ξέρω ότι είναι χάλια το ρούτερ και φαντάζομαι ότι άμα δεν τους αραδιάσεις 2-3 προβλήματα δε θα το αλλάξουν καν. Επίσης πρέπει να κάνω τάμα για να υπάρχει/μου δώσουν παλιότερο ρουτερ αφού πλέον μόνο τα σάπια ΖΤΕ δίνουν...

Επίσης μετά την αλλαγή του SNR από τα ~12800kbps που κλείδωνα, κλειδώνω πλέον 1000 κάτω στα ~11800kbps :(


Edit: Διάβασα πως το 5136v2 συμπεριλαμβάνεται στα ρουτερ που δίνει η φορθνετ αυτό το διάστημα και ας μην το έχει στη σελίδα (http://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=3953). Ισχύει; Γιατί τότε φαντάζομαι θα είναι ευκολότερο να το πάρω.

Πες τους ότι το πρώτο λαμπάκι ειναι κοκκινο και δεν αλαζει τίποτα και θα δώσουν εντολή για αντικατάσταση του router

vOOz
17-01-15, 19:14
πολυ καλη ιδεα να πεις οτι ειναι χαλασμενο το ρουτερ, προφανως ολοι οι υπαλληλοι ειναι τυφλοι και δεν βλεπουν οτι συγχρονιζεις κανονικα με δικο τους ρουτερ (Υ)
ο,τι να ναι..

tolis1989
17-01-15, 19:28
πολυ καλη ιδεα να πεις οτι ειναι χαλασμενο το ρουτερ, προφανως ολοι οι υπαλληλοι ειναι τυφλοι και δεν βλεπουν οτι συγχρονιζεις κανονικα με δικο τους ρουτερ (Υ)
ο,τι να ναι..
Αν το έχεις κλειστό όμως, ο πάροχος δεν μπορεί να το ξέρει. Θα δεί απλά οτι δεν υπάρχει συγχρονισμός. Ύπουλος τρόπος βέβαια.

vOOz
17-01-15, 19:31
Αν το έχεις κλειστό όμως, ο πάροχος δεν μπορεί να το ξέρει. Θα δεί απλά οτι δεν υπάρχει συγχρονισμός. Ύπουλος τρόπος βέβαια.

το ξερω οτι θα ακουστει ασχημο, αλλα αν αντεχει καποιος να μεινει με κλειστο ρουτερ 1-2 μερες για να παρει ενα ψευτορουτερακι της πλακας, ε ας δωσει 30 ευρω να παρει ενα της προκοπης. Γενικα αυτη την μανια δεν την πολυκαταλαβαινω. Ολα τα δωρεαν ρουτερακια ειναι τουλαχιστον για τα σκουπιδια, ποιο το νοημα να κανουμε συλλογη? ποκεμον ειναι?

tolis1989
18-01-15, 02:09
το ξερω οτι θα ακουστει ασχημο, αλλα αν αντεχει καποιος να μεινει με κλειστο ρουτερ 1-2 μερες για να παρει ενα ψευτορουτερακι της πλακας, ε ας δωσει 30 ευρω να παρει ενα της προκοπης. Γενικα αυτη την μανια δεν την πολυκαταλαβαινω. Ολα τα δωρεαν ρουτερακια ειναι τουλαχιστον για τα σκουπιδια, ποιο το νοημα να κανουμε συλλογη? ποκεμον ειναι?
Κανένα απολύτως δεν είναι το νόημα, συμφωνώ μαζί σου. Εγώ είμαι της άποψης οτι πρέπει να τα σκάσεις για ρουτερ αν θες να έχεις άριστη υπηρεσία.

dkgr_ser
18-01-15, 05:13
Κανένα απολύτως δεν είναι το νόημα, συμφωνώ μαζί σου. Εγώ είμαι της άποψης οτι πρέπει να τα σκάσεις για ρουτερ αν θες να έχεις άριστη υπηρεσία.

Εγώ είμαι πάλι της άποψης πως το ρουτεράκι που δίνει ο πάροχος πρέπει να λειτουργεί χωρίς πρόβληματα. Να σκάσεις για ρουτερ για παραπάνω features, όχι για το αυτονόητο. Πιο παλιά μια χαρά δίναν τα thomson οι πάροχοι. Πλέον όλοι δίνουν το ΖΤΕ που είναι για πέταμα. Σε άλλη σύνδεση στον ΟΤΕ που έχω, τρεις φορές άλλαξα ρουτερ γιατί είχε πρόβλημα και τις τρεις το ΖΤΕ έστειλαν. Τώρα σε σύνδεση 4 μηνών στη forthnet πάλι το ΖΤΕ πήρα. Ποιο το κόστος δηλαδή να δώσουν κάτι ποιοτικότερο; Γλυτώνοντας κιόλας τα έξοδα που προκύπτουν από τα όποια προβλήματα...


Τώρα στη συγκεκριμένη περίπτωση φαίνεται να παίζει σταθερά το ΖΤΕ στο προφιλ που με έβαλαν και ας χάνω 1 mbps σε συγχρονισμό. Ίσως με άλλο ρουτερ να μην υπήρχε καν η πτώση του snr στον πάτο... αλλά τι να πεις...

romankonis
18-01-15, 12:13
Εγώ είχα προβλήματα με πτώση του SNR στο ZTE ρουτεράκι. Απλά, έβγαλα το καλωδειο τροφοδοσίας, τους πήρα τηλέφωνο και είπα ότι δεν δουλεύει το ρουτεράκι και το πρώτο λαμπάκι ειναι κόκκινο και δεν αλαζει. Ο τεχνικός είπε ότι θέμα του ρούτερ και έδωσε εντολή για αντικατάσταση του ρούτερ, μετά πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα στο σύνταγμα και ρώτησα αν έχουν το technicolor 5136v2, το είχαν, πήγα εκεί με ταυτότητα και μου τα δώσανε δωρεαν το καινουρείο technicolor 5136v2. 5 μήνες και δουλεύει άψογα και ειναι καλύτερο από το thomson και zte.

vOOz
18-01-15, 12:20
Εγώ είμαι πάλι της άποψης πως το ρουτεράκι που δίνει ο πάροχος πρέπει να λειτουργεί χωρίς πρόβληματα. Να σκάσεις για ρουτερ για παραπάνω features, όχι για το αυτονόητο. Πιο παλιά μια χαρά δίναν τα thomson οι πάροχοι. Πλέον όλοι δίνουν το ΖΤΕ που είναι για πέταμα. Σε άλλη σύνδεση στον ΟΤΕ που έχω, τρεις φορές άλλαξα ρουτερ γιατί είχε πρόβλημα και τις τρεις το ΖΤΕ έστειλαν. Τώρα σε σύνδεση 4 μηνών στη forthnet πάλι το ΖΤΕ πήρα. Ποιο το κόστος δηλαδή να δώσουν κάτι ποιοτικότερο; Γλυτώνοντας κιόλας τα έξοδα που προκύπτουν από τα όποια προβλήματα...


Τώρα στη συγκεκριμένη περίπτωση φαίνεται να παίζει σταθερά το ΖΤΕ στο προφιλ που με έβαλαν και ας χάνω 1 mbps σε συγχρονισμό. Ίσως με άλλο ρουτερ να μην υπήρχε καν η πτώση του snr στον πάτο... αλλά τι να πεις...

δινανε ρουτερ αξιας καποτε, επειδη ο κοσμος επαιρνε 1 ρουτερ και εμενε 4 χρονια. Τωρα ολοι απαιτουν νεο ρουτερ καθε χρονο λες και ειναι δικαιωμα τους, τα χαλανε, τα σπανε, ή επιμενουν οτι φταιει το ρουτερ για το σαπιο pc τους. Λογικο να αρχισουν να δινουν φτηνα πια..
btw το technicolor αυτο κι αν ειναι για σκουπιδια.. κατσε να περασουν 2 μηνες να κουραστει λιγο.

dkgr_ser
19-01-15, 00:26
δινανε ρουτερ αξιας καποτε, επειδη ο κοσμος επαιρνε 1 ρουτερ και εμενε 4 χρονια. Τωρα ολοι απαιτουν νεο ρουτερ καθε χρονο λες και ειναι δικαιωμα τους, τα χαλανε, τα σπανε, ή επιμενουν οτι φταιει το ρουτερ για το σαπιο pc τους. Λογικο να αρχισουν να δινουν φτηνα πια..
btw το technicolor αυτο κι αν ειναι για σκουπιδια.. κατσε να περασουν 2 μηνες να κουραστει λιγο.

Δε νομίζω πως είναι πολλοί αυτοί που ζητάν συνέχεια ρουτερ (ίσως κάποιοι "power users"-"ψαγμένοι" ναι) και θεωρώ πως κανονικά θα έπρεπε ο πάροχος να απαιτεί πίσω το παλιό ρουτερ, όχι όπως τώρα που υποτίθεται ότι πρέπει να το επιστρέψεις, αλλά δε σε πίεζουν και ποτέ να το πας. Στο κάτω κάτω κάνουν που κάνουν 20 μέρες για τη σύνδεση, ας σου δίνουν το δικαίωμα να επιλέξεις πιο θες στην αρχή και όχι να έρχεται ο τεχνικός και να σου φέρνει όποιο βρήκε στο κατάστημα.

Τώρα για το technicolor δε ξέρω πόσο/αν είναι καλύτερο από το ZTE, απλά σκέφτομαι ότι ίσως αν δεν έχει τα snr drops μπορεί να συγχρονίσει ~1 mbps παραπάνω και να είναι σταθερή η σύνδεση. Γιατί άλλο πχ. από 29-->30 mbps και άλλο από 11.5-->12.5mbps που όντως είναι κάποια διαφορά ;)

vOOz
19-01-15, 00:45
η αληθεια ειναι οτι οποιο και να διαλεξεις, το ιδιο χαλια θα ειναι με μικροδιαφορες. Λογικο να δινουν ρουτερ των 20 ευρω πια.
Απλα δεν καταλαβαινω γιατι ο κοσμος δεν αγοραζει ενα ρουτερ εμποριου να τελειωνει η υποθεση, οταν ζουμε σε μια εποχη που ολα τα κανουμε στο ιντερνετ και ειναι σημαντικο κομματι.

DB7
19-01-15, 12:29
Το ξέρω ότι είναι χάλια το ρούτερ και φαντάζομαι ότι άμα δεν τους αραδιάσεις 2-3 προβλήματα δε θα το αλλάξουν καν. Επίσης πρέπει να κάνω τάμα για να υπάρχει/μου δώσουν παλιότερο ρουτερ αφού πλέον μόνο τα σάπια ΖΤΕ δίνουν...

Επίσης μετά την αλλαγή του SNR από τα ~12800kbps που κλείδωνα, κλειδώνω πλέον 1000 κάτω στα ~11800kbps :(


Edit: Διάβασα πως το 5136v2 συμπεριλαμβάνεται στα ρουτερ που δίνει η φορθνετ αυτό το διάστημα και α ς μην το έχει στη σελίδα (http://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=3953). Ισχύει; Γιατί τότε φαντάζομαι θα είναι ευκολότερο να το πάρω.

Μπορεί να έχει πρόβλημα το συγκεκριμένο ρουτερ . Ζήτα να στο αντικαταστήσουν για να μην έχεις πρόβλημα

tolis1989
19-01-15, 15:29
δινανε ρουτερ αξιας καποτε, επειδη ο κοσμος επαιρνε 1 ρουτερ και εμενε 4 χρονια. Τωρα ολοι απαιτουν νεο ρουτερ καθε χρονο λες και ειναι δικαιωμα τους, τα χαλανε, τα σπανε, ή επιμενουν οτι φταιει το ρουτερ για το σαπιο pc τους. Λογικο να αρχισουν να δινουν φτηνα πια..
btw το technicolor αυτο κι αν ειναι για σκουπιδια.. κατσε να περασουν 2 μηνες να κουραστει λιγο.

Αν τα σπάνε πέφτει ποινή στο λογαριασμό (τουλάχιστον στον ΟΤΕ που τα δίνει σε μορφή δανείου).

@ ADSLgr.com All rights reserved.