PDA

Επιστροφή στο Forum : Απογοήτευση με Forthnet - Τέλη διακοπής συμβολαίου



Codehack
12-01-15, 21:57
Καλησπέρα σας.

Πριν από λίγο καιρό, συγκεκριμένα 1 μήνα, έκανα αλλαγή από ΟΤΕ σε Forthnet. Οι λόγοι που με οδήγησαν να κάνω αυτή την αλλαγή ήταν το κακό support που παρείχε ο OTE και η αδυναμία επίλυσης προβλήματος με το ΟΤΕ TV.

Η αλήθεια είναι πως είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το περιεχόμενο της Nova, όμως η υπηρεσία ίντερνετ είναι κατά τη γνώμη μου επιεικώς άθλια.
Ο λόγος που το λέω αυτό είναι τα συνεχή disconnects, lag spikes σε παιχνίδια και το ξαφνικό drop στο upload/download speed (κυρίως το upload), το οποίο για να διορθωθεί πρέπει να κάνω reset το router.

Από το call center της Forthnet με ενημέρωσαν ότι λόγω απόστασης από το Α/Κ, η παροχή VDSL δεν είναι δυνατή χωρίς αποσυνδέσεις και γενικά με σταθερότητα καθώς, όπως λένε, βρίσκομαι στο 1,2 KM. Την ενημέρωση αυτή την έλαβα έπειτα από δική μου επικοινωνία με το κέντρο, γεγονός που σημαίνει ότι για να μου πουλήσουν το VDSL, δεν ανέφεραν το εξής πρόβλημα. Αξιοσημείωτο παραμένει το γεγονός ότι τα προβλήματα με τη σταθερότητα του internet ξεκίνησαν πριν 1 βδομάδα και δεν είχα άλλο πρόβλημα πριν από αυτό.

Μετά από σκέψη, για να μη μακρηγορώ, αποφάσισα να επιστρέψω στον ΟΤΕ καθώς το η παροχή VDSL έγινε ξανά διαθέσιμη στην περιοχή μου (το VDSL το χρειάζομαι λόγω δουλειάς). Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Μιας και κατέχω triple play (VDSL 50, απεριόριστα σταθερά και Nova Full Pack), πόσο είναι το τέλος που πρέπει να πληρώσω για την διακοπή του συμβολαίου και υπάρχει τρόπος να το αποφύγω καθώς 1) μου απέκρυψαν το γεγονός ότι είμαι σε μεγάλη απόσταση 2) η μόνη λύση που προσφέρει η εταιρία είναι μετατροπή σε ADSL 3) με ενημέρωσαν για όλα αυτά έπειτα από πολλαπλές επικοινωνίες που είχα από δική μου πλευρά;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

katmantou
13-01-15, 12:05
μπορείς να τους ρωτήσεις στο forthnet support για να μην ταλαιπωρείσαι στα τηλέφωνα

Codehack
16-01-15, 17:33
μπορείς να τους ρωτήσεις στο forthnet support για να μην ταλαιπωρείσαι στα τηλέφωνα

Τους ρώτησα και άκρη δεν βρήκα. Μου είπαν να το γυρίσω σε ADSL ενώ με είχαν ενημερώσει ότι η VDSL υπηρεσία είναι διαθέσιμη στην περιοχή μου και ότι μπορούν να μου την παρέχουν. Λόγω κάποιων περιστάσεων στο σπίτι, δεν μπορώ να έχω γραμμή ADSL διότι τρέχουν πολλά PCs ταυτόχρονα και δεν μπορώ να δουλέψω έτσι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.