PDA

Επιστροφή στο Forum : WiFi σαν Primary Link και δισυρματο σαν failover



wintech2003
23-03-07, 17:41
Καλησπέρα,

Εχω μια περίπτωση στην οποία δυο routers ειναι συνδεδεμενοι μεταξύ τους τόσο με WiFi (802.11a) οσο και με μια Μ1020 με Telindus X.21 modems.

Λογω DFS ενδεχεται κάποιες φορές το ενα άκρο του WiFi να αλλάζει κανάλι με αποτέλεσμα να πέφτει το link και να χάνεται η επικοινωνία μεταξύ των δυο routers.

Με ενδιαφέρει μια υλοποιηση στην οποία οταν το WiFi πέφτει (το Access Point ειναι σε Ethernet οπότε οταν πέφτει δεν γίνεται down το interface, απλα δεν κάνει ping το απέναντι άκρο) να γυρνάει στην Μ1020 ωστε να μην χανεται η επικοινωνία μεταξύ των δυο routers.

Αυτη τη στιγμή οταν πέφτει το link πρέπει να γίνει manual αλλαγή των routing tables των δυο routers για να αποκατασταθεί η επικοινωνία.

Βασικά με ενδιαφέρει απλά κάποιος να με κατευθύνει στην σωστή λύση, απο εκει και περα θα το ψάξω.

OSFP?

lacacitos
24-03-07, 10:16
ψάξε στο cisco site και για:

Reliable Static Routing Backup Using Object Tracking

φυσικά και το OSPF / RIP / EIGRP κάνουν τη δουλειά σου αφου ελέγχεις και τους δύο routers

karavagos
24-03-07, 13:27
OSFP?

Πως φαίνονται οι γαύροι :p

wintech2003
25-03-07, 00:57
LOL... OSPF τέλοσπαντων...
btw: Παναθηναϊκός ειμαι :p

@lacacitos: Πολύ ωραίο αυτό το Reliable Static Routing Backup Using Object Tracking ;)
Τα παραδείγματα που βρήκα έχουν ακριβώς αυτό που χρειάζομαι για την πλευρά του πελάτη όπου το μόνο που αλλάζει είναι το default gateway.
Εγώ από την δική μου πλευρά τώρα έχω ένα ip route που αφορά το public ip range (μισό C class) που δίνω στον πελάτη. Εκεί το forwarding ip address πρέπει να αλλάζει ώστε να ακούει στην ip του interface από το οποίο πλέον περνάνε τα data (δηλαδή είτε το wifi είτε η Μ1020).
Θα κοιτάξω μήπως μπορώ να το κάνω ακριβώς με τον ίδιο τρόπο και από την δική μου μεριά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.