PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas Zisto στη Θεσσαλονίκη



Σελίδες : [1] 2 3

petrogazz
23-03-07, 18:25
Ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητήσουμε-σχολιάσουμε, αιτήσεις-ενεργοποιήσεις και εντυπώσεις του Tellas Zisto στην Θεσσαλονίκη. Η Tellas υποστηρίζει ότι μπορεί να δώσει αυτήν την στιγμή llu σε Τούμπα και Καλαμαριά. Εγώ είμαι κέντρο Ερμού οπότε ακόμα περιμένω (δεν έχω κάνει αίτηση). Όσοι έχουν κάνει αιτήσεις ας δώσουν το παρόν για να δούμε κατά πόσο υφίστανται κόμβοι και πόσο διαρκούν οι ενεργοποιήσεις.

thestria
23-03-07, 18:56
Φίλε Πέτρο, δεν υπάρχει κέντρο της τελλάς στην πόλη μας. Είναι η ίδια ιστορία με της 4νετ.

Προσωπικά, παρακαλώ να ξεκινήσει ο ανταγωνισμός μπας και δούμε καλύτερες ημέρες.

petrogazz
23-03-07, 19:03
Και εγώ το ίδιο πιστεύω αλλά ελπίζω σε κάτι καλύτερο (είτε από tellas ή από όποια άλλη εταιρία), έτσι ώστε να ωφεληθούμε σαν καταναλωτές.

transmetal
24-03-07, 14:10
Αφου στην TV ειπαν για Καλαμαρια και Τουμπα. Δεν αληθευουν δηλαδη?

RyDeR
24-03-07, 14:14
:whistle: :whistle:

Έχουν "κάλυψη" χωρίς εξοπλισμό. :haha

nrg_polini
24-03-07, 16:25
Αφου στην TV ειπαν για Καλαμαρια και Τουμπα. Δεν αληθευουν δηλαδη?

Αυτο θα φανει σε 1-2 εβδομαδες, το πολυ τοσο να παρει η ενεργοποιηση στο δικτυο του ΟΤΕ, οποτε θα ξερουμε αν τους βαζουν μεσω ΟΤΕ ή οχι.

batraxos1978
25-03-07, 05:05
Εκανε αιτηση κανενας "εθελοντης" για Zisto????

evans1
26-03-07, 07:48
Εγώ παιδιά έχω υπογράψει από 5/12/2006,καί όταν άκουσα ότι "είναι διαθέσιμο"σέ Καλαμαριά καί Τούμπα,πήρα τό 13800 μήπως εδέησε....αλλά εκτός τού ότι μία άσχετη ως συνήθως προσπαθούσε νά μέ πείση ότι πρέπει νά στείλλω ΦΑΞ γιά νά ενταχθώ στό..ΖΙΣΤΟ,στό τέλος αφού παραδέχθηκε ότι εία δίκιο,μού είπε ότι θά περιμένω..ΔΥΟ μήνες ακόμη,γιατί τόσο χρειάζεται η φορητότητα από τόν ΟΤΕ !!!!!!!!!ΑΥΤΗ είναι η αξιοπιστία τής ΤΕΛΛΑΣ!!(Αλλά εμείς φταίμε πού εμπιστευθήκαμε εταιρεία πού έχει τήν δύναμη τής...ΔΕΗ)

AGRI0GATOS
28-03-07, 00:09
Εγώ έκανα αίτηση την περασμένη εβδομάδα και χθες υπόγραψα τα χαρτιά
Τώρα το zisto δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή μου και με βαλαν σε ένα προ zisto πακέτο μέχρι να είναι διαθέσιμο στην περιοχή μου (συκιές) . σήμερα και εκεί που έβλεπα τηλεόραση γιατί ιντερνέτ δεν είχα επειδή το διέκοψα από τον ΟΤΕ ώστε να μπορέσω να μεταβώ στην τελλας έκπληκτος βλέπω στο router να είναι αναμμένο το λαμπάκι τις adsl. Λέω πλάκα έχει να με σύνδεσαν. Ανοίγω τον υπολογιστή και όντως βλέπω ότι έχω ιντερνέτ. Παίρνω την τελλας και μου λένε όχι αποκλείετε να έχεις ιντερνέτ αφού εδώ φαίνετε ότι είναι κομμένο. ε με τα πολλά με σύνδεσαν με 1024 μέχρι να έρθει το zisto.

Μου είπαν 2 μήνες για την περιοχή μου. Για να δούμε τι θα δούμε

TearDrop
28-03-07, 14:24
Καλά, απο Σεπτέμβριο και βλέπουμε... έχουμε ψωμί ακόμα.

Θα ήθελα να ήξερα γιατί δεν τους κάνει κάποιος μια καταγγελία. Εχουν ή δεν έχουν ιδιόκτητο τελικά στη Θεσσαλονίκη? Αν έχουν γιατί δεν έχει ενεργοποιηθεί κανένας? Αν δεν έχουν, γιατί το διαφημίζουν?

Αυτά φυσικά αφορούν και τη FORTHnet.

cypher
31-03-07, 01:11
Teardrop πρεπει να αλλαξει η νοοτροπια μας.

Να μην θεωρουμε την καταγγελια σαν κατι υπερβολικο,αλλα
περισσοτερο σαν "υποχρεωση" μας, αφου εχουμε φτασει στο
γελοιο σημειο να βλεπουμε μεχρι και δικτυα φαντασματα.:down:

Περιττο το οτι οι καταστασεις που βιωνουμε στο Ελλαδισταν
στην ΕΕ(πια ΕΕ ,ουτε Τατζικισταν) ουτε για αστειο...

Cheers
:p

petran64
02-04-07, 14:22
telika broadband sthn 8essalonikh apo tellas, forthnet esto vivodi... den exei dei kaneis mexri shmera ?!

sanapi
04-04-07, 14:17
Έχω τηλέφωνο μέσω ΟΤΕ και DSL μέσω Otenet. Κάπου στα μέσα Νοεμβρίου 2006 έκανα το λάθος να κάνω τηλεφωνικά αίτηση για το Zisto (Τηλεφωνία + DSL). Η τηλεφωνήτρια με πολύ ευγένεια και μεγάλη άγνοια μου έκανε δεκτή την αίτησή μου λέγοντάς μου ότι "σε ένα μήνα το πολύ" θα έχω το Zisto (μένω Τούμπα). Περίπου σε 20 ημέρες ήρθε και το συμβόλαιο το οποίο υπέγραψα. Μέχρι σήμερα και μετά από δεκάδες τηλέφωνα που μου εγγυούνταν "παράδοση σε ένα μήνα", όσο Zisto είδατε εσείς τόσο είδα και εγώ. Το μόνο που μου έχουν ενεργοποιήσει είναι την προεπιλογή φορέα. Δεν με ενδιαφέρει αν φταίει ο ΟΤΕ που "δεν δίνει πόρτες" ή οποιοσδήποτε άλλος. Επίσης δεν με ενδιαφέρει που με την προεπιλογή φορέα ίσως να πληρώνω λιγότερα από πριν. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι μου πούλησαν κάτι που δεν μπορούν να το παραδόσουν και συνεχίζουν να μου λένε ψέμματα λες και είμαι κανένα παιδάκι.

Λοιπόν παιδιά ακούστε καλά και μη πιάνεστε κορόϊδα. ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΜΜΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΦΟΡΕΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΕ ΑΚΟΜΑ!! Ιδίως στη Θεσσαλονίκη.
Δεν είναι βλάκες στον ΟΤΕ που δεν έχουν βγάλει πακέτα σαν τις άλλες εταιρίες. Μόλις τα πράγματα ομαλοποιηθούν να δείτε που θα βγάλουν και αυτοί.
Αν έχετε κάνει το λάθος και κάνατε αίτηση ή τα έχετε πάρει με τον (Π)ΟΤΕ και θέλετε όπως και να 'χει να πάτε σε άλλη εταιρία, ακούστε τι να κάνετε (σας μιλάει ο παθών):
ΜΗΝ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΤΕ ΤΟ DSL ΑΠΟ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΚΥΡΩΝΕΤΕ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ DSL ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ μέχρι να σας πάρουν τηλέφωνο από την TELLAS και να σας ζητήσουν να βγάλετε το DSL από τη γραμμή σας διότι υπάρχει όντως πόρτα έτοιμη για εσάς. Ο λόγος είναι ότι όσο η γραμμή σας είναι OverDSL στον ΟΤΕ αυτοί δεν μπορούν να την πάρουν. Να ξέρετε επίσης ότι αν προχωρήσετε με τη συγκεκριμένη εταιρία μπορεί να σας έχουν το τηλέφωνο κομμένο από 1 ώρα (που υπόσχονται) μέχρι και 3 μέρες (αν μεσολαβεί ΣΚ). Για το internet βάλτε 20 μέρες μεσ' στο νερό.

Τώρα, τι να κάνετε αν εμπίπτετε στη δική μου περίπτωση και θέλετε να διακόψετε. Πρέπει να στείλετε ένα φαξ στην TELLAS με Φ/Α την αστυνομική σας ταυτότητα λέγοντάς τους ότι θέλετε να "διακόψετε πλήρως τη συνεργασία με την TELLAS, να ακυρωθεί η προεπιλογή φορέα και να μην προχωρήσουν στην περαιτέρω ενεργοποίηση της υπηρεσίας ZISTO".
Ακριβώς λόγω του ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί το ZISTO απαγορεύεται να σας χρεώσουν επιπλέον για τη μη τήρηση του συμβολαίου. Το νούμερο φαξ της TELLAS είναι το 211-1200021.
ΕΠΙΠΛΕΟΝ θα κοινοποιήσετε το φαξ στους παρακάτω οργανισμούς (θα το δηλώσετε αυτό στο letterhead του φαξ για να το δουν οι κύριοι της TELLAS)
α) Συνήγορος του Πολίτη (φαξ: 210-7292129)
β) Γενική Γραμματεία Καταναλωτή - Υπουργείο Ανάπτυξης (φαξ: 210-3829640)
γ) Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ. Βορ. Ελλάδος (φαξ: 2310-257776)

Αυτά

petrogazz
04-04-07, 19:26
Πάντως εγώ μετά τα προβλήματα που υπάρχουν ακόμα, σε τηλέφωνο κυρίως και dsl δεν με βλέπω να κάνω αίτηση για zisto ποτέ. Μάλλον θα πάω για forthnet αλλά το καλοκαίρι. Και πιο φτηνή είναι και (εώς) 10Mbit και δεν έχει σοβαρά προβλήματα με το τηλέφωνο (ελπίζω).

ermis333
05-04-07, 16:43
Πάντως εγώ μετά τα προβλήματα που υπάρχουν ακόμα, σε τηλέφωνο κυρίως και dsl δεν με βλέπω να κάνω αίτηση για zisto ποτέ. Μάλλον θα πάω για forthnet αλλά το καλοκαίρι. Και πιο φτηνή είναι και (εώς) 10Mbit και δεν έχει σοβαρά προβλήματα με το τηλέφωνο (ελπίζω).

Από τους 10.000 ενεργοποιημένους πόσοι έχουν προβλήματα;;;

ΥΓ. Με τις υπάρχουσες τιμές πάντως και εγώ αν έβαζα τώρα LLU στη Forthnet θα πήγαινα.

petrogazz
05-04-07, 20:15
Κοίτα να δεις Ερμή, η υπηρεσία zisto γενικά είναι πολύ καλή ως άριστη ειδικά στο dsl, απλά λόγω μάλλον απειρίας και βιασύνης υπάρχουν κάποια προβλήματα ειδικά στο τηλέφωνο (pstn) στο οποίο καμιά εταιρία πλην του πΟΤΕ δεν είχε εμπειρία. Αυτός πιστεύω είναι ο λόγος για τον οποίο υπάρχουν οι διακοπές (μεγάλες ή μικρές) στο τηλέφωνο. Προσωπικά δεν με πειράζει να μείνω και λίγο χωρίς τηλέφωνο αλλά θα πέσει τηγάνι από την γυναίκα :vava: . Ούτε για το dsl σκάω (ας είναι καλά τα Ασύρματα Μητροπολιτικά Δίκτυα). Απλά αυτές οι διακοπές όντως υπάρχουν και καλό θα ήταν να ωριμάσει λίγο το πράγμα και μετά αυτοί που θέλουν απρόσκοπτη λειτουργία να ζητήσουν την υπηρεσία. Εγώ αυτό θα κάνω μάλλον αλλά όπως είπες και εσύ, όταν θα έρθει η ώρα θα τα βάλω κάτω και θα σκεφτώ και την τσέπη μου.

evans1
10-04-07, 21:49
Εγώ παιδιά πήρα τήν απόφασή μου.Αύριο τό πρωί θά τούς πάρω τηλέφωνο καί θά τούς δώσω διορία έως τίς 20 τού μηνός γιά νά μού στείλουν εξοπλισμό καί νά ενεργοποιήσουν ΠΛΗΡΩΣ τό ΖΙΣΤΟ.Άν δέν τό κάνουν,21 τό πρωί θά στείλω ακύρωση,καί τήν ίδια ημέρα θά κάνω αίτηση στήν φορτνετ καί όσο πάει..(Ο αδελφός μου είναι καί αυτός στήν Καλαμαριά,καί μέ γραμμή 768 τής φορτνετ έχει πολύ καλλύτερο ντάουνλοαντ από τήν 1024 τής ΤΕΛΛΑΣ πού έχω εγώ...)

Spanos
10-04-07, 22:00
Κοίτα να δεις Ερμή, η υπηρεσία zisto γενικά είναι πολύ καλή ως άριστη ειδικά στο dsl, απλά λόγω μάλλον απειρίας και βιασύνης υπάρχουν κάποια προβλήματα ειδικά στο τηλέφωνο (pstn) στο οποίο καμιά εταιρία πλην του πΟΤΕ δεν είχε εμπειρία. Αυτός πιστεύω είναι ο λόγος για τον οποίο υπάρχουν οι διακοπές (μεγάλες ή μικρές) στο τηλέφωνο. Προσωπικά δεν με πειράζει να μείνω και λίγο χωρίς τηλέφωνο αλλά θα πέσει τηγάνι από την γυναίκα :vava: . Ούτε για το dsl σκάω (ας είναι καλά τα Ασύρματα Μητροπολιτικά Δίκτυα). Απλά αυτές οι διακοπές όντως υπάρχουν και καλό θα ήταν να ωριμάσει λίγο το πράγμα και μετά αυτοί που θέλουν απρόσκοπτη λειτουργία να ζητήσουν την υπηρεσία. Εγώ αυτό θα κάνω μάλλον αλλά όπως είπες και εσύ, όταν θα έρθει η ώρα θα τα βάλω κάτω και θα σκεφτώ και την τσέπη μου.

Δεν υπάρχουν ούτε διακοπές στο τηλέφωνο, ούτε στο ADSL. Απο τότε που ενεργοποιήθηκα στις 11 Φλεβάρη μια διακοπή έγινε στο τηλέφωνο και αυτό για λόγους αναβάθμισης σε κάποιες περιοχές.

Η γραμμή μου είναι UP για 19 days, 2:57:46 μέχρι στιγμής και θα μπορούσε να είναι και ένα μήνα αν δεν έκανα κάτι πειράματα.

petrogazz
10-04-07, 22:28
Τι να πώ, δες σε άλλα thread που γράφεις και εσύ:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=77122&page=18
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=73411&page=11
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=87855&page=3

Spanos
10-04-07, 22:37
Οι συνδρομητές LLU της Τελλάς είναι περισσότεροι απο τα ενεργά μέλη του ADSLgr. Δε μπορείς να λές οτι η υπηρεσία είναι προβληματική απο πέντε άτομα που γράψανε οτι έχουν κάποια βλάβη χωρίς να γνωρίζει κανείς σε πιά πλευρά είναι το πρόβλημα. Στην αρχή υπήρχαν κάποια προβλήματα τα οποία οφείλονταν στη Τελλάς και τελικά ο πρώτος μήνας δεν χρώθηκε, εγώ δυστηχώς ενεργοποιήθηκα αργότερα :p

petrogazz
11-04-07, 09:41
Και τι σημαίνει αυτό, ότι όσοι δεν είναι μέλη στο adslgr δεν έχουν προβλήματα; Αναλογικά αν το πάρεις σε σχέση με το πόσα είναι τα μέλη που έχουν zisto θα δεις ότι γενικά υπάρχουν προβλήματα αστάθειας (και το ξαναλέω όχι σε όλους). Τώρα εσύ πετάς ένα
Δεν υπάρχουν ούτε διακοπές στο τηλέφωνο, ούτε στο ADSL ενώ βλέπεις πως κάποιοι αντιμετωπίζουν προβλήματα και μάλιστα σοβαρά, τα οποία πας να τα φορτώσεις όλα σε ελαττωματική καλωδίωση. Μην τρελαθούμε κιόλας, κάπου θα φταίει η καλωδίωση, αλλά όταν ο άλλος δεν έχει για 7 μέρες τηλ, ή dsl που συγχρονίζει αλλά δεν παίρνει ip, τότε το πρόβλημα είναι καθαρά της tellas. Πάντως ρε παιδί μου έχεις μια μανία να υποστηρίζεις την tellas που νομίζω πως όποιος διαβάσει τι γράφεις μπαίνει σε σκέψεις... :hmm:

Spanos
11-04-07, 15:30
Τεσπά, εσύ ξέρεις καλύτερα απο μακριά

http://img138.imageshack.us/img138/4769/yawn2ou6.gif

petrogazz
12-04-07, 12:54
Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως αν η tellas δεν βελτιώσει τις υπηρεσίες της και δεν μειώσει τις τιμές, τότε θα χάσει πολλoύς πελάτες. Χωρίς παρεξήγηση spanos δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου, ΟΚ ; :oops:

nrg_polini
25-04-07, 01:40
Τι εγινε παιδια ενεργοποιηθηκε κανεις; Στη Forthnet σιγα σιγα κατι κινειται...

No-Name
25-04-07, 01:42
Για την Τελλάς μιλάμε....:twisted:

Maax
25-04-07, 02:20
Εγώ έχω κάνει αίτηση για το πακέτο Zisto + στα8ερή τηλεφωνία αρχές Νοέμβρη 2006, μέχρι στιγμής είμαι στο ενναλακτικό πακέτο.
Σε κάθε τηλέφωνημα για να ενημερωθώ μου λένε οτι σε ένα μήνα θα ολοκληρωθεί η σύνδεσή μου και διανύουμε το 6ο μήνα.
Πάντως στα 2 τελευταία τηλεφωνήματα μου, μου ανέφεραν πως το κέντρο τους στην Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά είναι έτοιμο απο τέλη Μαρτίου και περιμένουν τον ΟΤΕ για την μεταφορά των γραμμών.

Γενικά προβλήματα με την Τελλας δεν είχα, πέρα απο 2-3 μικροδιακοπές της adsl 1024/256 στα 2-3 χρόνια που την χρισιμοποιώ και απο ταχύτητες είναι έτσι και έτσι, με τις μέρες του είναι.

No-Name
25-04-07, 02:28
Ακόμα τον ΟΤΕ περιμένουν???Καλά.....
Μας τα είπαν και άλλοι αυτά!

Δεν αλλάζουν σιγά σιγα δικαιολογία μάθαμε και οι πιο άσχετοι πιά!

batraxos1978
25-04-07, 16:53
Κλαφτα και αστα...η μονη που παιζει Θεσσαλονικη ειναι η Forthnet.Αν εστω ηταν και η Τελλας...Οχι τιποτε αλλο,εχουν πεσει ολοι σαν λυσσαρες στην Forthnet και αντε να βγαλεις ακρη (και γραμμη).

_stargazer
25-04-07, 23:34
Πήρα χθες τηλέφωνο και μου είπαν ότι έχουνε ήδη ξεκινήσει τη διαδικασία και θα ολοκληρωθεί σε 20 εργάσιμες (τώρα δε το πιστεύω και πολύ αυτό αλλά θα δούμε - ως τότε παραμένω στην ειδική προσφορά μέσω οτε). Μου είπε επίσης ότι πήραν να με ενημερώσουν αλλά δε με βρήκαν και μου ζήτησε και κινητό τηλέφωνο. Θα σας ενημερώσω μόλις έχω νεότερα.

Maax
26-04-07, 11:24
Πήρα χθες τηλέφωνο και μου είπαν ότι έχουνε ήδη ξεκινήσει τη διαδικασία και θα ολοκληρωθεί σε 20 εργάσιμες (τώρα δε το πιστεύω και πολύ αυτό αλλά θα δούμε - ως τότε παραμένω στην ειδική προσφορά μέσω οτε). Μου είπε επίσης ότι πήραν να με ενημερώσουν αλλά δε με βρήκαν και μου ζήτησε και κινητό τηλέφωνο. Θα σας ενημερώσω μόλις έχω νεότερα._stargazer πότε έκανες αίτηση εσύ?

psytransas
26-04-07, 22:51
Πήρα χθες τηλέφωνο και μου είπαν ότι έχουνε ήδη ξεκινήσει τη διαδικασία και θα ολοκληρωθεί σε 20 εργάσιμες (τώρα δε το πιστεύω και πολύ αυτό αλλά θα δούμε - ως τότε παραμένω στην ειδική προσφορά μέσω οτε). Μου είπε επίσης ότι πήραν να με ενημερώσουν αλλά δε με βρήκαν και μου ζήτησε και κινητό τηλέφωνο. Θα σας ενημερώσω μόλις έχω νεότερα.

Ρωτα τους ποτε εστειλαν αιτηση στον οτε και παρε το 134 να ρωτησεις αν εκκρεμει φορητοτητα απο την τρελλας,,

Μονον ετσι θα εισαι σιγουρος οτι οντως...τσουλαει το πραγμα ;)

ace1774
27-04-07, 09:33
Μετά από τηλέφωνο χτες και μετά απο αιτηση στις 17/12/06 χτες μου είπαν ότι δέσμευσαν πόρτα στο DSLAM τους.
Τώρα αρχίζουν τα ωραία.Επειδή η γραμμή είναι δικιά μου(ΑΡΗΣ ΟΤΕ) πρέπει να πάω να την καταργήσω και να περιμένω τουλάχιστον 15 μέρες.όταν τους ανάφερα την απόφαση της ΕΕΤΤ οτι δεν χρειάζεται και πρέπει όλη την διαδικασία να την κάνουν αυτοί η απάντηση ήταν οτι ο ΟΤΕ δεν εφαρμόζει την απόφαση και για αυτό πρέπει να πάω να καταργήσω την γραμμή ή να περιμένω πότε θα τα βρουν με τον ΟΤΕ.

Ρε παιδιά να στείλω κανένα εξώδικο και στην τούμπα και στην Tellas?

Συνεχεια....

Σημερα με πηραν αυτοι.Μου ειπαν να κανω την ακυρωση και σε 24 με 48 ωρες μετα την ακυρωση θα με ενεργοποιησουν.Κανονισα την τεταρτη το πρωι να κανω ακυρωση και να να τους ενημερωσω και μεχρι την παρασκευη θα ειμαι ενεργοποιημενος.

Ο θεος μαζι τους... μαζι μου .... δεν ξερω

_stargazer
28-04-07, 03:42
Ρωτα τους ποτε εστειλαν αιτηση στον οτε και παρε το 134 να ρωτησεις αν εκκρεμει φορητοτητα απο την τρελλας,,

Μονον ετσι θα εισαι σιγουρος οτι οντως...τσουλαει το πραγμα ;)

Θα το κάνω... κι άμα πέφτει δούλεμα και πάλι δε πρόκειται να τους πληρώσω το λογαριασμό. Να δούμε τι θα κάνουνε μετά..


Μετά από τηλέφωνο χτες και μετά απο αιτηση στις 17/12/06 χτες μου είπαν ότι δέσμευσαν πόρτα στο DSLAM τους.
Τώρα αρχίζουν τα ωραία.Επειδή η γραμμή είναι δικιά μου(ΑΡΗΣ ΟΤΕ) πρέπει να πάω να την καταργήσω και να περιμένω τουλάχιστον 15 μέρες.όταν τους ανάφερα την απόφαση της ΕΕΤΤ οτι δεν χρειάζεται και πρέπει όλη την διαδικασία να την κάνουν αυτοί η απάντηση ήταν οτι ο ΟΤΕ δεν εφαρμόζει την απόφαση και για αυτό πρέπει να πάω να καταργήσω την γραμμή ή να περιμένω πότε θα τα βρουν με τον ΟΤΕ.

Ρε παιδιά να στείλω κανένα εξώδικο και στην τούμπα και στην Tellas?

Συνεχεια....

Σημερα με πηραν αυτοι.Μου ειπαν να κανω την ακυρωση και σε 24 με 48 ωρες μετα την ακυρωση θα με ενεργοποιησουν.Κανονισα την τεταρτη το πρωι να κανω ακυρωση και να να τους ενημερωσω και μεχρι την παρασκευη θα ειμαι ενεργοποιημενος.

Ο θεος μαζι τους... μαζι μου .... δεν ξερω

Γραπτή αίτηση άμεσης κατάργησης σε ένα Oteshop και σε 3-4 εργάσιμες στην κόβουν...
(για το dslam αυτό μου είπαν κι εμένα οπότε ευελπιστώ ότι μέσα στο Μάιο .. θα το ζήσουμε πρώτοι;) )

ATG
28-04-07, 22:02
Μετά από τηλέφωνο χτες και μετά απο αιτηση στις 17/12/06 χτες μου είπαν ότι δέσμευσαν πόρτα στο DSLAM τους.
Τώρα αρχίζουν τα ωραία.Επειδή η γραμμή είναι δικιά μου(ΑΡΗΣ ΟΤΕ) πρέπει να πάω να την καταργήσω και να περιμένω τουλάχιστον 15 μέρες.όταν τους ανάφερα την απόφαση της ΕΕΤΤ οτι δεν χρειάζεται και πρέπει όλη την διαδικασία να την κάνουν αυτοί η απάντηση ήταν οτι ο ΟΤΕ δεν εφαρμόζει την απόφαση και για αυτό πρέπει να πάω να καταργήσω την γραμμή ή να περιμένω πότε θα τα βρουν με τον ΟΤΕ.

Ρε παιδιά να στείλω κανένα εξώδικο και στην τούμπα και στην Tellas?

Συνεχεια....

Σημερα με πηραν αυτοι.Μου ειπαν να κανω την ακυρωση και σε 24 με 48 ωρες μετα την ακυρωση θα με ενεργοποιησουν.Κανονισα την τεταρτη το πρωι να κανω ακυρωση και να να τους ενημερωσω και μεχρι την παρασκευη θα ειμαι ενεργοποιημενος.

Ο θεος μαζι τους... μαζι μου .... δεν ξερω

Καλεσα 134 και την επομενη μερα ειχε καταργηθει!

_stargazer
30-04-07, 13:00
Τελικά πρέπει να έχουμε τεράστια υπομονή εμείς οι Θεσσαλονικείς..
Μάλλον κάπου εδώ χρειάζεται καταγγελία στην ΕΕΤΤ γιατί δε βγαίνει άκρη.

psytransas
30-04-07, 19:15
Ενω με τη καταγγελια θα βγει ε ? Δε νομιζω :nono:

axel12p
11-05-07, 15:18
Γνωστός μου ενεργοποιήθηκε πριν 3 ημέρες στην περιοχή της Τούμπας. Αν εξαιρέσουμε ένα πρόβλημα που είχε στην αρχή από δικό του λάθος (συνδεσμολογία splitter), τώρα όλα ΟΚ. Τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά, internet κατεβάζει με 380.

DSLaManiaC
11-05-07, 17:55
Γνωστός μου ενεργοποιήθηκε πριν 3 ημέρες στην περιοχή της Τούμπας. Αν εξαιρέσουμε ένα πρόβλημα που είχε στην αρχή από δικό του λάθος (συνδεσμολογία splitter), τώρα όλα ΟΚ. Τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά, internet κατεβάζει με 380.

Είσαι σίγουρος?
Πες του να κάνει εγγραφή να μας πεί τη γνώμη του κι αυτός :twisted:

axel12p
11-05-07, 19:10
Είμαι σίγουρος, πήγα σπίτι του προχθές για να στήσουμε το ασύρματο. Το παιδί είχε κάνει από την αρχή εδώ και μήνες αίτηση και επιτέλους ενεργοποιήθηκε. Είχε προεπιλογή φορέα την Tellas αν δεν κάνω λάθος, και δεν είχε DSL επειδή περίμενε να μπει στο ιδιόκτητο. Άργησε μεν, αλλά άξιζε :oneup: . Τον έχω ενημερώσει ήδη για το forum.

_stargazer
11-05-07, 22:14
Που περίπου; Και πότε έκανε την αίτηση;
(ελπίζω να μην είναι ο ίδιος που τώρα του κάνει διακοπές το τηλέφωνο!)

axel12p
11-05-07, 23:40
Το παιδί μένει Ανατολικής Θράκης στο ύψος του Γηπέδου του ΠΑΟΚ. Αίτηση πρέπει να έκανε από τους πρώτους, καθώς είχε ήδη Tellas και μόλις έμαθε για το Zisto έκανε αίτηση. Τις πρώτες μέρες στον router δεν άναβε το λαμπάκι "internet" (επομένως δεν είχε Internet) και το τηλέφωνο είχε πολύ συχνά διακοπές. Το κακό ήταν ότι δεν μπορούσε να πάρει και τους κωδικούς ενεργοποίησης, καθώς το τηλέφωνο λειτουργούσε maximum 5''. Τελικά μέσω κινητού και μετά από ΠΟΛΥ ώρα αναμονής κατάφερε και έβγαλε άκρη. Το κακό ήταν ότι αυτό συνεχίστηκε όταν έπρεπε να κάνει τις ρυθμίσεις για το internet στον υπολογιστή. Ο τεχνικός του είπε ότι για να γίνουν οι ρυθμίσεις πρέπει να συνδέσει ενσυρματα τον router με το PC (:whistle: ). Το κακό ήταν ότι ο φίλος μου είχε ζητήσει ασύρματο router και λόγω παλαιότητας υπολογιστή δεν είχε ενσωματωμένη κάρτα δικτύου. Τελικά με τα πολλά η δουλειά έγινε. Ύστερα από μία δύο μέρες προβλημάτων, και ύστερα από τηλ με την υποστήριξη βρέθηκε και η αιτία των προβλημάτων με το τηλ και το internet. Το splitter έχει από την μια πλευρά 2 μπριζάκια και από την άλλη ένα. Ο φίλος μου λογικά θεώρησε ότι από εκεί που ήταν το ένα ήταν και οι είσοδος της γραμμής, και από εκεί που ήταν τα δύο θα ήταν η έξοδος για το τηλ και η έξοδος για το router. Αμ δε!!! Ευτυχώς με μια αναδιάταξη των καλωδίων όλα δουλεύουν καλά από τότε. Και δεν έχει κανένα πρόβλημα με το τηλ, και από ότι μου είπε κατεβάζει με 380.
Ελπίζω σύντομα να ξεκινήσουν να συνδέονται και άλλοι.

_stargazer
12-05-07, 04:21
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Όλα δείχνουν πως μέσα σε αυτό τον μήνα λογικά θα ενεργοποιηθούμε σιγά σιγά επιτέλους.

mitsss
14-05-07, 14:03
Παιδιά καλησπέρα,

Μόλις ενεργοποίησα την σύνδεση του zisto sta 4 της Tellas στη Θεσσαλονίκη.Στέλνω αυτό το μήνυμα γιατί το μήνα που πέρασε διάβαζα σε διάφορα forumότι είναι μούφα κ έχει προβλήματα κ αργούνε κλπ κλπ. Μπαρούφες. Μια χαρά πάει κ εξυπηρετικότατοι είναι κ στην ώρα του ήρθε.Αυτά και το συστήνω ανεπιφύλακτα.Όσο αναφορά τη Forthnet ο κολλητός μου που μένει 2 τετράγωνα πιο πάνω έκανε την αίτηση 1 μήνα πριν από μένα (δηλαδή 2,5 μήνες πριν) κ ακόμα ούτε φωνή ούτε ακρόαση.Για οποιαδήποτε πληροφορία επικοινωνήστε γιατί καταλαβαίνω το άγχος σας ( το χα κ εγώ μέχρι χθες)

_stargazer
15-05-07, 00:46
Γίνε πιο συγκεκριμένος σε παρακαλώ, και απάντησε στο σχετικό θέμα για τη Θεσσαλονίκη καλύτερα γιατί πολλοί το παρακολουθούν.
Πότε είχες κάνει αίτηση, σε ποιό κέντρο συνδέεσαι κτλ...

mitsss
15-05-07, 14:28
Εγώ μένω στα κωνσταντινοπολίτικα ανάμεσα Πυλαία κ Τούμπα.Την αίτηση την έκανα τηλεφωνικά πριν από 1,5μήνα.¨οσον αφορά τις τηλεφωνήτριες μην κάνετε το λάθος να τις ακούσετε γιατί δεν έχουν χαμπάρι εκτός των διαδικαστικών.

voithostyrempora2
16-05-07, 02:34
Αρα η Τούμπα έχει ενεργοποιημένους και από Forthnet και από Tellas . Μη σας ξανακούσω τους Τουμπιώτες να παραπονιέστε ότι δεν έχετε επιλογές (μέχρι να τελειώσουν οι πόρτες :whistle: ) .

axel12p
16-05-07, 22:21
Πήγα χθες από το σπίτι του. Πρόβλημα κανένα και με το τηλ και με το δίκτυο. Απλά στο τηλ ακούγεται κάποιες ελάχιστες φορές μια μικρή ηχό όταν μιλάς. Με το speedtest της Forthnet είδα ότι κατέβαζε με 3,31 και ανέβαζε με 420 περίπου. Καλά μου φαίνονται! :oneup:

evans1
18-05-07, 05:01
Εγώ μένω στα κωνσταντινοπολίτικα ανάμεσα Πυλαία κ Τούμπα.Την αίτηση την έκανα τηλεφωνικά πριν από 1,5μήνα.¨οσον αφορά τις τηλεφωνήτριες μην κάνετε το λάθος να τις ακούσετε γιατί δεν έχουν χαμπάρι εκτός των διαδικαστικών.

Σάν νά μήν μάς τά λές καλά φίλε μου,καί αυτό διότι :
1) Τηλεφωνικώς έκανες τήν αίτηση,καί σέ συνέδεσαν χωρίς συμβόλαιο ;;
2) Μέ ποιόν μίλησες..ΕΚΤΟΣ από τις τηλεφωνήτριες ;;
3) Σέ 1,5 μήνα : έκανες αίτηση,τήν έστειλαν στόν ΟΤΕ πού τήν δέχθηκε αμέσως,τούς έδωσε πόρτα,( σέ εμένα λένε ότι ΔΕΝ δίνει τίς πόρτες καί πληρώνει πρόστιμα ) σού έστειλαν καί τόν εξοπλισμό,καί ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ....
Η....έχεις..ΜΕΣΟΝ,ή πήρες τήν ...θέση τού ERMIS πού πήγε στρατιώτης.
ΕΠΕΙΔΗ εμένα μέ κοροιδεύουν επί 6 μήνες,εφ'όσον είναι αλήθεια όσα λές ,στείλε μου ένα ΡΜ μέ τά στοιχεία σου,γιά νά τούς πάω δικαστικώς.Περιμένω..( Ίσως νά είναι όπως τά λές,καί ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι στήν Θεσσαλονίκη νά λέμε ""μπαρουφες"")

psytransas
20-05-07, 12:53
Αρα η Τούμπα έχει ενεργοποιημένους και από Forthnet και από Tellas . Μη σας ξανακούσω τους Τουμπιώτες να παραπονιέστε ότι δεν έχετε επιλογές (μέχρι να τελειώσουν οι πόρτες :whistle: ) .

Ο ενας ηδη ξεπουλησε ....:whistle::evil::evil::evil::evil:

Αντε να δουμε και τον αλλον ποσο ετοιμος ηταν ...:rolleyes:

lewton
20-05-07, 13:04
Ο ενας ηδη ξεπουλησε ....:whistle::evil::evil::evil::evil:

Αντε να δουμε και τον αλλον ποσο ετοιμος ηταν ...:rolleyes:
Δεν εξαρτάται από αυτούς το πόσα ζεύγη θα τους δώσει ο ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.