PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος τα router σε νέες συνδέσεις Wind. Κρυφές χρεώσεις αγοράς router.



Σελίδες : [1] 2

markk
13-01-15, 07:54
Ενεργοποιήθηκα στη Wind από 9/1/2015. Ο αντιπρόσωπος τους Plegmanet, με ενημέρωσε ότι θα χρησιμοποιήσω το router Thomson ST780 του προηγούμενου παρόχου Vivodi-OnTelecoms το οποίο είναι ανοιχτό. Δεν παρέχει η Wind router μαζί με κάθε νέα σύνδεση, γεγονός που μου το επιβεβαίωσαν και από τεχνική υποστήριξη Wind.
Τελικά δεν ήταν ανοιχτό μετά από οδηγίες που πήρα από τεχνική υποστήριξη στο 1212. Δεν υπάρχει πρόσβαση στο Configuration Wizard του Thomson.
Τώρα πρέπει να αγοράσω άλλο router. Δεν ενημερώθηκα εκ των προτέρων για αυτή την δαπάνη.
Το γεγονός είναι ότι εξαπατήθηκα γιατί ενώ η ενημέρωσή μου ήταν για 25€ κόστος σύνδεσης ανεβαίνω στα 50€ (25€ συμφωνηθέντα +5€ για splitter +20€ αγορά router από Wind).
Ήδη επικοινώνησα με αντιπρόσωπο Plegmanet να μου στείλουν router γιατί μου είπαν ψέματα.

nyannaco
13-01-15, 09:41
Οταν λες σου είπαν ψέμματα; Σου είχαν πει ότι θα πάρεις router; 'Η απλά πίστευες ότι συνεχίζεται η παλιά (κακή) πρακτική όλων των παρόχων; Αν στο είπαν ΟΚ, σου είπαν ψέμματα. Αν όχι, όμως... Γιατί ακόμη κι εγώ που δεν ενδιαφέρομαι (ευφημισμός) να πάω στη Wind, το ξέρω από εδώ ότι εδώ και καιρό έχουν πάψει να δίνουν router - και πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου, πολύ καλύτερα από το να σου πασσάρουν με το ζόρι τη σαβούρα που δίνουν, και που πολύ κακώς αγόρασες από αυτούς πριν ρωτήσεις. Δεν χρειάζεσαι άλλο, το (πολύ καλύτερο) Thompson μια χαρά θα δουλέψει στη γραμμή της Wind, κι ας μην έχεις πρόσβαση σε όλες τις ρυθμίσεις. Αν προλαβαίνεις, ακύρωσε το router.

euri
13-01-15, 10:30
Δεν πρόκειται για κρυφή χρέωση. Αναφέρεται στις ιστοσελίδες της Wind για τα διαθέσιμα προγράμματα:

http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play/wind-double-play-exoplismos/
http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-broadband/wind-broadband-exoplismos/

Σε όποια προγράμματα της εταιρείας διατίθεται δωρεάν εξοπλισμός (πχ VDSL), αναφέρεται ρητά:
http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-vdsl/

markk
13-01-15, 11:13
Καταρχάς δεν έχω internet.
προς nyannaco
Το ψέμα είναι στο ότι όλα τα router είναι ξεκλείδωτα και θα χρησιμοποιήσω το παλιό μου router. Τώρα πρέπει να αγοράσω ξεκλείδωτο router για να έχω internet.
Για να μπω στο internet πρέπει να δώσω ρύθμιση username & password, που δεν γίνεται στο κλειδωμένο router του προηγούμενου παρόχου. Είμαι συνδρομητής Wind Double-play και δεν έχω internet εδώ και 4 ημέρες.
προς euri
Είναι κρυφή χρέωση εφόσον είμαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να αγοράσω νέο router+splitter αφού με διαβεβαίωσε ότι θα κάνει το παλιό router (εμπεριείχε splitter). Μου είπε ότι η μετάβαση στη Wind θα κοστίσει 25€ ενώ τελικά θα μου κοστίσει 50€.

iliteo
13-01-15, 11:37
Όλα τα Thomson ξεκλειδώνουν. και το ST780 της Vivodi είναι απλό αρκεί να έκανες το σχετικό search.
Σε ορισμένα μάλιστα αρκεί να μπεις με άλλο username/pass και είσαι μέσα χωρίς τπτ άλλο.

vasilimertzani
13-01-15, 11:41
δοκιμασε

username : user και password: το sn του ρουτερ ή
admin kai pass Sp33D

Aν κανεις αναζητηση εχει πολλα θεματα εδω που μπορει να σε εξυπηρετησουν.ΤΟ να ανοιγουμε ανουσια θεματα του στυλ εξαπατηση για κρυφες χρεωσεις -οπου σου ανεφεραν οτι δεν στο διαθετουν δωρεαν- δεν εξυπηρετει κανεναν.

nyannaco
13-01-15, 11:57
Για να μπω στο internet πρέπει να δώσω ρύθμιση username & password, που δεν γίνεται στο κλειδωμένο router του προηγούμενου παρόχου. Είμαι συνδρομητής Wind Double-play και δεν έχω internet εδώ και 4 ημέρες.Δεν χρειάζεται να δώσεις απολύτως τίποτα! Ο,τι user name και password Και να έχει το router από τον προηγούμενο πάροχο, η Wind αδιαφορεί παντελώς και συνδέεται. Το user name και password που σου δίνει χρειάζεται μόνο για να προσπελάσεις την περιοχή χρηστών στο site της Wind. Αν δεν συνδέεσαι, τότε κάτι άλλο φταίει, ή στη φυσική σύνδεση (καλώδια, φίλτρα/splitter) ή στις ρυθμίσεις του router.
Οταν λες δεν έχεις internet, τί ακριβώς συμβαίνει; Δεν συγχρονίζει το router, συγχρονίζει αλλά δεν παίρνει IP, ή τί; Εχεις ζητήσει βοήθεια από την τηλεφωνική υποστήριξη;
Θα σου πρότεινα να περιγραψεις ακριβώς το πρόβλημα, και να ανεβάσεις και screenshot με τις ρυθμίσεις που έχει.

markk
13-01-15, 18:33
Όταν λέω δεν έχω internet το εννοώ. Μόνο φωνή στο τηλέφωνο.

προς vasilimertzani

"ΤΟ να ανοιγουμε ανουσια θεματα του στυλ εξαπατηση για κρυφες χρεωσεις -οπου σου ανεφεραν οτι δεν στο διαθετουν δωρεαν- δεν εξυπηρετει κανεναν. -οπου σου ανεφεραν οτι δεν στο διαθετουν δωρεαν- δεν εξυπηρετει κανεναν. "

Επαναλαμβάνω: Μου ανέφεραν ότι δεν διαθέτουν router γιατί σχεδόν όλα είναι ξεκλείδωτα. "Τελικά δεν ήταν ανοιχτό μετά από οδηγίες που πήρα από τεχνική υποστήριξη στο 1212."
Σκοπός μου είναι να προφυλαχθούμε όλοι μας από ελλιπείς ενημερώσεις. Ο αντιπρόσωπος της Wind δεν με κατατόπισε πλήρως, ίσως και εν αγνοία του.
Το συμπέρασμα: Ο αντιπρόσωπος θα μου στείλει ένα router σε 1 μήνα περίπου, με 5€ χρέωση μεταφορικά. Προσωρινά έχω δανειστεί ένα router.

nyannaco
13-01-15, 20:21
Εξακολουθεις να μην δινεις πληροφοριες. Σε ρωταω συγκεκριμενα πραγματα, και απαντας ξανα ¨δεν εχω ιντερνετ¨. Σου προτεινω να ανεβασεις τις ρυθμισεις αυτου που εχεις, και το αντιπαρερχεσαι. Τωρα λες οτι δανειστηκες αλλο. Με αυτο το αλλο εχεις ιντερνετ;
Αν δεν μας βοηθησεις, δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε.

vasilimertzani
14-01-15, 12:55
Όταν λέω δεν έχω internet το εννοώ. Μόνο φωνή στο τηλέφωνο.

προς vasilimertzani

"ΤΟ να ανοιγουμε ανουσια θεματα του στυλ εξαπατηση για κρυφες χρεωσεις -οπου σου ανεφεραν οτι δεν στο διαθετουν δωρεαν- δεν εξυπηρετει κανεναν. -οπου σου ανεφεραν οτι δεν στο διαθετουν δωρεαν- δεν εξυπηρετει κανεναν. "

Επαναλαμβάνω: Μου ανέφεραν ότι δεν διαθέτουν router γιατί σχεδόν όλα είναι ξεκλείδωτα. "Τελικά δεν ήταν ανοιχτό μετά από οδηγίες που πήρα από τεχνική υποστήριξη στο 1212."
Σκοπός μου είναι να προφυλαχθούμε όλοι μας από ελλιπείς ενημερώσεις. Ο αντιπρόσωπος της Wind δεν με κατατόπισε πλήρως, ίσως και εν αγνοία του.
Το συμπέρασμα: Ο αντιπρόσωπος θα μου στείλει ένα router σε 1 μήνα περίπου, με 5€ χρέωση μεταφορικά. Προσωρινά έχω δανειστεί ένα router.

γιατι δεν σε κατατοπισε πληρως?αφου συγκεκριμενα λες οτι σου ανεφερε :
Μου ανέφεραν ότι δεν διαθέτουν router γιατί σχεδόν όλα είναι ξεκλείδωτα.
Το δικο σου λοιπον δεν ειναι ξεκλειδωτο.


Nyannaco
σκοπος του θεματος ειναι : Σκοπός μου είναι να προφυλαχθούμε όλοι μας από ελλιπείς ενημερώσεις.
δεν θελει καμια βοηθεια-συμβουλη.

nyannaco
14-01-15, 13:37
σκοπος του θεματος ειναι : Σκοπός μου είναι να προφυλαχθούμε όλοι μας από ελλιπείς ενημερώσεις.
δεν θελει καμια βοηθεια-συμβουλη.Ακριβώς εκεί ήθελα να καταλήξω Βασίλη :oneup:
Επέμεινα γιατί, αν και θεωρώ ότι ο op είναι υπερβολικός όσον αφορά την ευθύνη της Wind στη συγκεκριμένη περίπτωση, ήθελα να βρεθεί κατά πόσον όντως συγκαταλέγεται στη εξαίρεση των λίγων κλειδωμένων. Κι αυτό γιατί οι απαντήσεις του δείχνουν ότι είτε δεν έχει τις στοιχειώδεις γνώσεις να απαντήσει, είτε κάνει ότι δεν τις έχει προκειμένου να μη του καταλογιστεί το μερίδιο ευθύνης που κατά τη γνώμη μου του αναλογεί.

sakis.kom
15-01-15, 01:38
Είμαι Vivodi/ON (και θα είμαι ακόμα 2 μήνες το πολύ).
Μιλώντας σήμερα με την Wind με ενημέρωσαν ΞΕΚΑΘΑΡΑ πως "παίζουν όλα τα ρούτερ σε εμάς ΕΚΤΟΣ αν έχετε Vivodi/On Telecoms και Cyta τα οποία συγκεκριμένα ΔΕΝ δουλεύουν.

psylos
15-01-15, 02:57
Ουσιαστικά παίζουν όλα τα rooter στη wind με την προϋποθεση οτι δεν ειναι αυτα κλειδωμενα, δηλαδη το λογισμικο τους δεν το εχει κλειδωσει καποιος παροχος. Εγω ας πουμε για αυτο το λογο συνεχιζω κι εχω συνδεδεμενο το netfaster iad 3 που εχω απο τη hol, μεχρι να ερθει εκεινη η ωρα που θα αγορασω ενα σοβαρο rooter.

manila
15-01-15, 11:05
Φίλε έχει σταματήσει να δίνει ρούτερ η Wind εδώ και ένα χρόνο σχεδόν και αναφέρεται παντού, δεν είναι κάτι κρυφό. Προσωπικά καλύτερα να βάζεις πάνω ότι γουστάρεις.

karetsos
15-01-15, 12:33
Πάντως είναι περίεργο που δεν σου δίνει καν τη δυνατότητα να προμηθευτείς router με χρησιδανεισμό, όπως κάνει ο ΟΤΕ, το χρησιμοποιείς και αν χαλάσει ή αν φύγεις από την εταιρία το επιστρέφεις... γιατί πρέπει με το ζόρι να αγοράσεις router (είτε από την ίδια την wind, είτε από αλλού);

nyannaco
15-01-15, 13:36
Γιατί, ο ΟΤΕ (και οι άλλοι πάροχοι που δίνουν router με χρησιδάνειο), δεν το χρεώνουν εμμέσως, περνώντας το κόστος του στο μηνιαίο πάγιο, και μάλιστα στο διηνεκές, και μετά στο παίρνουν και πίσω ή στο χρεώνουν; Η Wind το έκοψε προσπαθώντας να κατεβάσει τα κόστη της για να μειώσει τα πάγια, και με το σκεπτικό ότι η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών ήδη έχει router, ενώ κια πολλοί δεν ικανοποιούνται με το μπάζο που δίνει (οι περισσότεροι πάροχοι, εδώ που τα λέμε, μπαζα δίνουν). Κατά τη γνώμη μου πολύ καλά έκανε.

dimitris.taxideytis
15-01-15, 13:41
Πάντως είναι περίεργο που δεν σου δίνει καν τη δυνατότητα να προμηθευτείς router με χρησιδανεισμό, όπως κάνει ο ΟΤΕ, το χρησιμοποιείς και αν χαλάσει ή αν φύγεις από την εταιρία το επιστρέφεις... γιατί πρέπει με το ζόρι να αγοράσεις router (είτε από την ίδια την wind, είτε από αλλού);

Μια χαρα την βρισκω την πολιτικη τους.
Ολοι διαμαρτυρονται για την ποιοτητα των ρουτερ που δινουν οι παροχοι και μετα πανε αγοραζουν αλλα για να εχουν καλυτερα στατιστικα.
Αυτοι σε αφηνουν ελευθερο να εχεις οποιο εξοπλισμο θελεις, δε σου φορτωνουν με το ζορι την καθε μπαχατελα....
Σε αυτο τον τομεα τους βρισκω αρκετα σωστους, σε αλλα θεματα ειναι χαλια...

iliteo
15-01-15, 13:45
ναι.. όντως πολύ καλά κάνει.. έχουμε μαζέψει καμιά δεκαριά routers τουλάχιστον, οι πιο πολλοί. Μακάρι να το κάναν και άλλοι!
Άσχετο αν ορισμένοι είναι ανίδεοι και δεν μπορούν να το βάλουν σε λειτουργία.. Αυτοί θα το πληρώσουν, ας πρόσεχαν.

hannibal_
15-01-15, 14:06
Πολύ ωραία παιδιά, μπράβο. Δηλαδή ένας χρήστης που δεν γνωρίζει καν τι είναι router θα πρέπει να αγοράσει ένα προιόν (ποιο, προδιαγραφές, κτλ, άγνωστο) και μετά να φωνάξει και ένα τεχνικό να του το στήσει. Και αν στο μέλλον έχει κάποιο πρόβλημα και του πουν από την τενική υποστήριξη κάνε reset μετά να μην παίζει τίποτα και φτου και από την αρχή.

Αν θέλει να μειώσει τα κόστη ας τα μειώσει από τις διαφημίσεις και όχι από κάτι τέτοιο. Ας το προσφέρει σαν υπηρεσία! Και στο κάτω κάτω, πιο είναι το πραγματικό κόστος για μια εταιρία που στέλει χιλιάδες router... 5€;

euri
15-01-15, 14:16
Ο χρήστης μπορεί να αγοράσει router από την ίδια την εταιρεία με χαμηλή τιμή (20 ή 25 ευρώ, αν θυμάμαι καλά).

hannibal_
15-01-15, 14:37
Ο χρήστης μπορεί να αγοράσει router από την ίδια την εταιρεία με χαμηλή τιμή (20 ή 25 ευρώ, αν θυμάμαι καλά).

Αν είναι έτσι τότε κανένα θέμα. Απλά θα πρέπει στη ερώτηση, θα παίζει το παλιό μου router με την δική σας σύνδεση; Η απάντηση να είναι ξεκάθαρη...

-Δεν γνωρίζουμε, κάποια είναι κλειδωμένα και δεν παίζουν κάποια όχι. Αν δεν έχεται τις απαραίτητες τεχνικές γνώσεις παρακαλώ προμηθευτήτε τον δικό μας router.

jkoukos
15-01-15, 16:07
Είναι έτσι πολύ καιρό τώρα και δεν το κρύβει, αλλά το αναφέρει ξεκάθαρα (http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play/wind-double-play-exoplismos/) στην επίσημη ιστοσελίδα της.
Σου λέει για υπηρεσία ADSL χρησιμοποίησε όποιον εξοπλισμό θέλεις ή πάρε ένα από κατάστημα Wind με κόστος 20€.
Μόνο σε VDSL παρέχει εξοπλισμό με χρησιδανεισμό και αυτό διότι δεν υπάρχουν ακόμη πολλά μοντέλα στο εμπόριο και όσα υπάρχουν είναι πολύ ακριβά.

vasilimertzani
17-01-15, 11:57
Εμενα παντως οταν μου κανανε προσφορα τηλ. μου προσφερανε για 24μηνες απεριοριστα τηλ και 24 ιντερνετ 22€ με χρησιδανεισμο ρουτερ και 20€ χωρις...

theopan
18-01-15, 02:07
Αν θέλει να μειώσει τα κόστη ας τα μειώσει από τις διαφημίσεις και όχι από κάτι τέτοιο. Ας το προσφέρει σαν υπηρεσία! Και στο κάτω κάτω, πιο είναι το πραγματικό κόστος για μια εταιρία που στέλει χιλιάδες router... 5€;

Γύρω στα 20€ -χονδρική- είναι το κόστος. Δεν συνυπολογίζω κόστη αποθήκευσης, διαχείρισης και αποστολής. Πόσα έχεις την εντύπωση ότι κερδίζει συνολικά από εσένα η Wind αν κάτσεις π.χ. μόνο 1 χρόνο; Ούτε 100€ σε πληροφορώ... Άσε τι γινόταν στις περιπτώσεις βλαβών που μπορεί να έστελνε και 3-4-5 ρούτερ στον ίδιο πελάτη όταν παραπονιόταν για προβλήματα (σε αυτόν έμπαινε μέσα). Να γλυτώσει και 20€ μόνο ακόμα, είναι υπόθεση λοιπόν. Δεν έχουμε και τόσο μεγάλη "συνεισφορά" ως πελάτες -μεμονωμένα ο καθένας μας τουλάχιστον- των εταιριών όση νομίζουμε φίλε. Πενταροδεκάρες βγάζουν από τον καθένα μας πια κατά μέσο όρο.

karetsos
18-01-15, 02:39
Γύρω στα 20€ -χονδρική- είναι το κόστος. Δεν συνυπολογίζω κόστη αποθήκευσης, διαχείρισης και αποστολής. Πόσα έχεις την εντύπωση ότι κερδίζει συνολικά από εσένα η Wind αν κάτσεις π.χ. μόνο 1 χρόνο; Ούτε 100€ σε πληροφορώ... Άσε τι γινόταν στις περιπτώσεις βλαβών που μπορεί να έστελνε και 3-4-5 ρούτερ στον ίδιο πελάτη όταν παραπονιόταν για προβλήματα (σε αυτόν έμπαινε μέσα). Να γλυτώσει και 20€ μόνο ακόμα, είναι υπόθεση λοιπόν. Δεν έχουμε και τόσο μεγάλη "συνεισφορά" ως πελάτες -μεμονωμένα ο καθένας μας τουλάχιστον- των εταιριών όση νομίζουμε φίλε. Πενταροδεκάρες βγάζουν από τον καθένα μας πια κατά μέσο όρο.

άμα βγάζει η wind πενταροδεκάρες, ε τότε ας το κλείσει καλύτερα, γιατί αν την κουράζουμε χωρίς λόγο;

τι δικαιολογία είναι αυτή; ανήκουστο... αν δεν μπορεί να προσφέρει τις υπηρεσίες της (μέσα στις οποίες ανήκει χωρίς αμφισβήτηση και η συσκευή router) με τις τιμές που έχει, καλύτερα να αφήσει άλλες εταιρίες που μπορούν

euri
18-01-15, 02:55
Την ειρωνεία όμως τη βλέπεις; Όταν άρχισαν για πρώτη φορά οι πάροχοι στην Ελλάδα να δίνουν μαζί με κάθε σύνδεση και ένα router, αυτά ήταν συνήθως κλειδωμένα και όλοι ψάχναμε να βρούμε τρόπους είτε να τα ξεκλειδώσουμε, είτε να τα ξεφορτωθούμε και να πάρουμε δικά μας (καλύτερα, δυνατότερα, ξεκλείδωτα, κλπ). Το ίδιο γίνεται και τώρα.

Οπότε, μας δίνουν router, διαμαρτυρόμαστε ότι δεν το θέλουμε γιατί δε μας κάνει. Δε μας δίνουν router, διαμαρτυρόμαστε που δε μας δίνουν.

Ε, είναι λίγο ανορθόδοξο :)

nyannaco
18-01-15, 10:59
Δεν καταλαβαινω τη γκρινια... Δινει την επιλογη, σε οποιον θελει, χωρις να υποχρεωνει και τους θπολοιπους να το πληρωνουν. Τί καλυτερο;

hannibal_
18-01-15, 14:46
Την ειρωνεία όμως τη βλέπεις; Όταν άρχισαν για πρώτη φορά οι πάροχοι στην Ελλάδα να δίνουν μαζί με κάθε σύνδεση και ένα router, αυτά ήταν συνήθως κλειδωμένα και όλοι ψάχναμε να βρούμε τρόπους είτε να τα ξεκλειδώσουμε, είτε να τα ξεφορτωθούμε και να πάρουμε δικά μας (καλύτερα, δυνατότερα, ξεκλείδωτα, κλπ). Το ίδιο γίνεται και τώρα.

Οπότε, μας δίνουν router, διαμαρτυρόμαστε ότι δεν το θέλουμε γιατί δε μας κάνει. Δε μας δίνουν router, διαμαρτυρόμαστε που δε μας δίνουν.

Ε, είναι λίγο ανορθόδοξο :)

Ο λόγος είναι ότι σαν λαός έχουμε θέμα. Το ένα μας βρωμάει το άλλο μας μυρίζει... Για μένα προσωπικά καλά κάνουν και στέλνουν κλειδωμένα router. Το βάζει ο άλλος και απλά παίζει.

Όσο αναφορά τον φίλο που ανέφερε ότι οι providers βγάζουν πενταροδεκάρες από εμάς και θα έπρεπε να αισθανόμαστε και υποχρεωμένοι... Τι να πω απλά δεν το σχολιαζω.

theopan
18-01-15, 15:50
άμα βγάζει η wind πενταροδεκάρες, ε τότε ας το κλείσει καλύτερα, γιατί αν την κουράζουμε χωρίς λόγο;

τι δικαιολογία είναι αυτή; ανήκουστο... αν δεν μπορεί να προσφέρει τις υπηρεσίες της (μέσα στις οποίες ανήκει χωρίς αμφισβήτηση και η συσκευή router) με τις τιμές που έχει, καλύτερα να αφήσει άλλες εταιρίες που μπορούν

Το "ας κλείσει" καλό είναι να πάψουμε να το χρησιμοποιύμε τόσο εύκολα. Αν κλείσει εκτός των άλλων συνεπειών που υπάρχουν, μειώνεται ο ανταγωνισμός με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Δεν αναφέρθηκα εξάλλου μόνο στη Wind. Τα ίδια ισχύουν για όλους τους παρόχους. Πενταροδεκάρες κερδίζουν ατομικά από τον καθένα μας είτε το αντιλαμβάνεσαι είτε όχι. 8,5€/μήνα κοστίζει μόνο η μίσθωση του βρόχου από τον ΟΤΕ. Υπάρχουν περιπτώσεις λοιπόν που οι εταιρείες πάνε για ...3€/μήνα κέρδος (προ φόρων). Εγώ π.χ. δεν έχω κάνει ποτέ κλήση προς χρεώσιμο (εκτός ενσωματωμένων "δωρεάν" κλήσεων του παγίου μου) τα τελευταία 7 χρόνια στον τωρινό και τον προηγούμενο πάροχό μου! Αντισταθμίζει τη χασούρα που έχουν από εμένα, το ότι έχω δηλώσει βλάβη (και άρα τους έχω απασχολήσει) 5-6 φορές όλες κι όλες σε αυτά τα 7 χρόνια και το ότι δεν μιλάω έστω και σε "δωρεάν" αστικές/υπεραστικές ...15 ώρες το 24ώρο. Κάποιοι άλλοι όμως συνδρομητές τα κάνουν και τα 2. Ό,τι κερδίζουν από εμένα, αντισταθμίζει τη χασούρα που έχουν από αυτούς τους άλλους. Έτσι "οριακά" κινούνται οι εταιρείες για αυτό και κάποιες δεν τα καταφέρνουν πάντα (π.χ. Netone που πήγε να τα δώσει όλα σε λογικές τιμές και έβαλε λουκέτο). Όταν αναγκάζονται να ρίξουν τιμές, πρέπει να βρουν κάποιο άλλο "τέχνασμα" ώστε να καλύψουν τις απώλειες (στη συγκεκριμένη περίπτωση η κατάργηση του "δωρεάν" εξοπλισμού η οποία βέβαια υποπτεύομαι ότι έγινε και για τον λόγο ότι υπήρχαν μεγάλα προβλήματα λόγω ατυχούς επιλογής των ΖΤΕ η οποία επιβάρυνε τελικά με πολλαπλάσιο κόστος τη Wind λόγω απασχόλησης της Τ.Υ. κλπ.).
Χωρίς καμία διάθεση παρεξήγησης, μάλλον δεν έχεις ασκήσει ποτέ σου επιχειρηματική δραστηριότητα ή έστω ελεύθερο επάγγελμα. :-)

yiannis010
18-01-15, 17:43
Πάντως είναι περίεργο που δεν σου δίνει καν τη δυνατότητα να προμηθευτείς router με χρησιδανεισμό, όπως κάνει ο ΟΤΕ, το χρησιμοποιείς και αν χαλάσει ή αν φύγεις από την εταιρία το επιστρέφεις... γιατί πρέπει με το ζόρι να αγοράσεις router (είτε από την ίδια την wind, είτε από αλλού);
απλά έχει αλλάξειτην πολιτική της και έχω την εντυπωση πως σε λίγο καιρό θα ην ακολουθήσουν και άλλοι πάροχοι.πλέον ξεκαθαρίζει πως ,π'ορει να σε προμηθέυσει ρούτερ στην τιμή των 19,99 .σε διαφορετική περίπτωση μπορείς να τοποθετήσεις όποιο άλλο θέλεις.βέβαι αυτό που δεν σου λέει είναι πως η τρχνικη υπηρεσία δεν σε εξυπηρετεί αν δεν είναι έχεις το ρουτερ της wind. από προσωπική εμεπειρια προσπάθησα να περάσω ;ena fritz σε γραμμη σε σπίτι φίλου και όταν παρουσιαστηκε προβλημα και πηρα τηλ μου είπαν πως δεν μπορουν να βοηθήσουν σ αυτη την περίπτωση,γενικότερα.εχουν μπερδευτει τα πράγματα σε πολλους τομείς

hannibal_
18-01-15, 20:22
Το "ας κλείσει" καλό είναι να πάψουμε να το χρησιμοποιύμε τόσο εύκολα. Αν κλείσει εκτός των άλλων συνεπειών που υπάρχουν, μειώνεται ο ανταγωνισμός με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Δεν αναφέρθηκα εξάλλου μόνο στη Wind. Τα ίδια ισχύουν για όλους τους παρόχους. Πενταροδεκάρες κερδίζουν ατομικά από τον καθένα μας είτε το αντιλαμβάνεσαι είτε όχι. 8,5€/μήνα κοστίζει μόνο η μίσθωση του βρόχου από τον ΟΤΕ. Υπάρχουν περιπτώσεις λοιπόν που οι εταιρείες πάνε για ...3€/μήνα κέρδος (προ φόρων). Εγώ π.χ. δεν έχω κάνει ποτέ κλήση προς χρεώσιμο (εκτός ενσωματωμένων "δωρεάν" κλήσεων του παγίου μου) τα τελευταία 7 χρόνια στον τωρινό και τον προηγούμενο πάροχό μου! Αντισταθμίζει τη χασούρα που έχουν από εμένα, το ότι έχω δηλώσει βλάβη (και άρα τους έχω απασχολήσει) 5-6 φορές όλες κι όλες σε αυτά τα 7 χρόνια και το ότι δεν μιλάω έστω και σε "δωρεάν" αστικές/υπεραστικές ...15 ώρες το 24ώρο. Κάποιοι άλλοι όμως συνδρομητές τα κάνουν και τα 2. Ό,τι κερδίζουν από εμένα, αντισταθμίζει τη χασούρα που έχουν από αυτούς τους άλλους. Έτσι "οριακά" κινούνται οι εταιρείες για αυτό και κάποιες δεν τα καταφέρνουν πάντα (π.χ. Netone που πήγε να τα δώσει όλα σε λογικές τιμές και έβαλε λουκέτο). Όταν αναγκάζονται να ρίξουν τιμές, πρέπει να βρουν κάποιο άλλο "τέχνασμα" ώστε να καλύψουν τις απώλειες (στη συγκεκριμένη περίπτωση η κατάργηση του "δωρεάν" εξοπλισμού η οποία βέβαια υποπτεύομαι ότι έγινε και για τον λόγο ότι υπήρχαν μεγάλα προβλήματα λόγω ατυχούς επιλογής των ΖΤΕ η οποία επιβάρυνε τελικά με πολλαπλάσιο κόστος τη Wind λόγω απασχόλησης της Τ.Υ. κλπ.).
Χωρίς καμία διάθεση παρεξήγησης, μάλλον δεν έχεις ασκήσει ποτέ σου επιχειρηματική δραστηριότητα ή έστω ελεύθερο επάγγελμα. :-)

Χωρίς καμιά διάθεση παρεξήγησης, ίσος θα ήταν καλό να κάναμε ένα έρανο για τους providers σύμφωνα με αυτά που λες.
Επίσης φένεται να μην έχεις ασκήσει ποτέ πετυχημένη επιχειρηματική δραστηριότητα αν όντος πιστεύεις αυτά που γράφεις.

Gianniskriti
18-01-15, 20:50
Παιδες με τα ρουτερ ειχαμε φτασει σε κανιβαλισμο. Αυτη τη στιγμη εχω 2 κλειστες κουτες που δεν ανοιξα ποτε και αλλα 2 χρησιμοποιημενα φυλαγμενα. Μονο καταστροφη φυσικων προων και σπαταλη χρηματων του provider που αν δεν συνεβαινε ισως και αν γυρνουσε στον καταναλωτη. Σαφως και καποιοι χαλιουνται τρελα, ειδικα οταν προφορικα παραπληροφορουνται, αλλα ειναι βρεφικα θεματακια που θα προσπεραστουν με τον καιρο αφου οπως αντιλαμβανομαι το πραγμα ολοι οι Isp θα το υιοθετησουν. Σκεφτειτε οτι ακομη και μονο 5€ να στοιχιζει στους isp το καθε ρουτερ, αν το πολλαπλασιασουμε επι τον αριθμο των νεων παροχων καθε ετους ειναι καποια μυρια...

vasilimertzani
19-01-15, 10:43
Χωρίς καμιά διάθεση παρεξήγησης, ίσος θα ήταν καλό να κάναμε ένα έρανο για τους providers σύμφωνα με αυτά που λες.
Επίσης φένεται να μην έχεις ασκήσει ποτέ πετυχημένη επιχειρηματική δραστηριότητα αν όντος πιστεύεις αυτά που γράφεις.


Αρα εσυ πιστευεις οτι το ρουτερ η εταιρεια στο κανει δωρο και δεν εχει καμια οικονομικη επιπτωση η εταιρεια και χωρις να μετακυλησει το κοστος στον πελατη???
Επειδη φαινεται οτι εχεις ασκησει επιχειρηματικη δραστηριοτητα σε ρωταω .


Παιδες με τα ρουτερ ειχαμε φτασει σε κανιβαλισμο. Αυτη τη στιγμη εχω 2 κλειστες κουτες που δεν ανοιξα ποτε και αλλα 2 χρησιμοποιημενα φυλαγμενα. Μονο καταστροφη φυσικων προων και σπαταλη χρηματων του provider που αν δεν συνεβαινε ισως και αν γυρνουσε στον καταναλωτη. Σαφως και καποιοι χαλιουνται τρελα, ειδικα οταν προφορικα παραπληροφορουνται, αλλα ειναι βρεφικα θεματακια που θα προσπεραστουν με τον καιρο αφου οπως αντιλαμβανομαι το πραγμα ολοι οι Isp θα το υιοθετησουν. Σκεφτειτε οτι ακομη και μονο 5€ να στοιχιζει στους isp το καθε ρουτερ, αν το πολλαπλασιασουμε επι τον αριθμο των νεων παροχων καθε ετους ειναι καποια μυρια...

Και 5€ να ειναι ,με τις τυπωσεις τις διαφημιστικες και τις μεταφορικες φτανει για πλακα στο διπλασιο..
Αν βαλεις και τα εξοδα για την ΄εξυπηρετηση πελατων' τοτε ανεβαινει πολυ παραπανω..

nnn
19-01-15, 12:23
Μιας και τώρα είδα το θέμα, δωρεάν modem πλέον δίνεται μόνο σε σύνδεση VDSL, αλλιώς έχει κόστος 20€
http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play/wind-double-play-exoplismos/

hannibal_
19-01-15, 13:00
Αρα εσυ πιστευεις οτι το ρουτερ η εταιρεια στο κανει δωρο και δεν εχει καμια οικονομικη επιπτωση η εταιρεια και χωρις να μετακυλησει το κοστος στον πελατη???
Επειδη φαινεται οτι εχεις ασκησει επιχειρηματικη δραστηριοτητα σε ρωταω .


Φυσικά και το κόστος πάντοντε καταλήγει άμεσα ή έμεσα στο πελάτη. Δεν τίθεται θέμα σε αυτό. Εγώ διαφωνώ στο ότι οι providers βγάζουν πενταροδεκάρες όπως αναφέρεις. Αν ήταν έτσι τότε επιχηρηματικά δεν θα ήταν βιόσημες.
Από εκεί και πέρα, το πως διαχηρ'ιζεται κανείς τα κόστοι του είναι δικό του θέμα. Για παράδειγμα, μπορεί να με βολεύει να στέλνω routers κλειδωμένους, plug and play, παρά να απασχολώ προσωπικό για ερωτήσεις περί user/pass, πως το ένα πως το άλλο κτλ.

theopan
21-01-15, 13:16
Χωρίς καμιά διάθεση παρεξήγησης, ίσος θα ήταν καλό να κάναμε ένα έρανο για τους providers σύμφωνα με αυτά που λες.
Επίσης φένεται να μην έχεις ασκήσει ποτέ πετυχημένη επιχειρηματική δραστηριότητα αν όντος πιστεύεις αυτά που γράφεις.

Καλά φίλε... Εσύ που είσαι πετυχημένος επιχειρηματίας, κέρνα καφέ όποιον περαστικό μπαίνει στο μαγαζί σου να ρωτήσει την ώρα... Εγώ αυτό που θυμάμαι πάντως είναι ότι η Forthnet έφτασε στα πρόθυρα χρεοκοπίας προ λίγων ετών, η Wind έχει απολύσει το 50% του προσωπικού της και η ΟΝ ήδη ουσιαστικά βάρεσε κανόνι. Το ποιός είναι βιώσιμος και ποιός όχι σηκώνει συζήτηση και δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία να την κάνω τώρα. Αυτό που με νοιάζει είναι ότι τουλάχιστον εκλογικεύθηκε αρκετά πλέον η δαπάνη παροχής τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών και προσωπικά προτιμώ να μιλάω με <10€ πρακτικά απεριόριστα πλέον από το κινητό μου (κι ας μη μου "χαρίζουν" το "σμαρτφον" των 50€) και να έχω απεριόριστα σταθερά από το σταθερό μου και ίντερνετ χωρίς περιορισμούς (όγκου γιατί κάποια στιγμή θα πάει κι εκεί το πράγμα) με άλλα 20€ (κι ας μη μου "χαρίζουν" τη μπακατέλα το ΖΤΕ ειδικά όταν έχω άλλα 6 ρούτερ στο ντουλάπι).

yiannis010
22-01-15, 02:54
Καλά φίλε... Εσύ που είσαι πετυχημένος επιχειρηματίας, κέρνα καφέ όποιον περαστικό μπαίνει στο μαγαζί σου να ρωτήσει την ώρα... Εγώ αυτό που θυμάμαι πάντως είναι ότι η Forthnet έφτασε στα πρόθυρα χρεοκοπίας προ λίγων ετών, η Wind έχει απολύσει το 50% του προσωπικού της και η ΟΝ ήδη ουσιαστικά βάρεσε κανόνι. Το ποιός είναι βιώσιμος και ποιός όχι σηκώνει συζήτηση και δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία να την κάνω τώρα. Αυτό που με νοιάζει είναι ότι τουλάχιστον εκλογικεύθηκε αρκετά πλέον η δαπάνη παροχής τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών και προσωπικά προτιμώ να μιλάω με <10€ πρακτικά απεριόριστα πλέον από το κινητό μου (κι ας μη μου "χαρίζουν" το "σμαρτφον" των 50€) και να έχω απεριόριστα σταθερά από το σταθερό μου και ίντερνετ χωρίς περιορισμούς (όγκου γιατί κάποια στιγμή θα πάει κι εκεί το πράγμα) με άλλα 20€ (κι ας μη μου "χαρίζουν" τη μπακατέλα το ΖΤΕ ειδικά όταν έχω άλλα 6 ρούτερ στο ντουλάπι).
συμφωνώ και γω σε όλο αυτό το σκεπτικό.το μόνο πρόβλημα για τον περισσότερο κόσμο είναι πως δεν μπορεί να εξυπήρετησει η τ/υ σε περίπτωση που βάλεις δικό σου ρούτερ.

thenetpoet
26-01-15, 17:53
Αν γνωρίζεις τον τρόπο να συνδέσεις δικό σου router, το πιο πιθανό είναι να μην χρειάζεται να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών για θέματα του router σου.
Η επιλογή "αγοράζω από τον πάροχο" είναι για όσους θέλουν κάτι τελείως plug n play και με υποστήριξη.
Αν είσαι τόσο ψαγμένος ώστε να αγοράσεις δικό σου router, δεν θέλεις την τυπική υποστήριξη του παρόχου που σε πάει ποιηματάκι....

hannibal_
26-01-15, 19:45
Καλά φίλε... Εσύ που είσαι πετυχημένος επιχειρηματίας, κέρνα καφέ όποιον περαστικό μπαίνει στο μαγαζί σου να ρωτήσει την ώρα... Εγώ αυτό που θυμάμαι πάντως είναι ότι η Forthnet έφτασε στα πρόθυρα χρεοκοπίας προ λίγων ετών, η Wind έχει απολύσει το 50% του προσωπικού της και η ΟΝ ήδη ουσιαστικά βάρεσε κανόνι. Το ποιός είναι βιώσιμος και ποιός όχι σηκώνει συζήτηση και δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία να την κάνω τώρα. Αυτό που με νοιάζει είναι ότι τουλάχιστον εκλογικεύθηκε αρκετά πλέον η δαπάνη παροχής τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών και προσωπικά προτιμώ να μιλάω με <10€ πρακτικά απεριόριστα πλέον από το κινητό μου (κι ας μη μου "χαρίζουν" το "σμαρτφον" των 50€) και να έχω απεριόριστα σταθερά από το σταθερό μου και ίντερνετ χωρίς περιορισμούς (όγκου γιατί κάποια στιγμή θα πάει κι εκεί το πράγμα) με άλλα 20€ (κι ας μη μου "χαρίζουν" τη μπακατέλα το ΖΤΕ ειδικά όταν έχω άλλα 6 ρούτερ στο ντουλάπι).

Αν θυμάσε καλά, ανέφερες ότι οι πάροχοι βγάζουν πενταροδεκάρες και ότι θα έπρεπε να είμαστε και υποχρεωμένοι. Σε αυτό διαφώνησα. Ασε και εσύ τις κολοτούμπες :nono:

andreasp
27-01-15, 11:49
Το "ας κλείσει" καλό είναι να πάψουμε να το χρησιμοποιύμε τόσο εύκολα. Αν κλείσει εκτός των άλλων συνεπειών που υπάρχουν, μειώνεται ο ανταγωνισμός με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Δεν αναφέρθηκα εξάλλου μόνο στη Wind. Τα ίδια ισχύουν για όλους τους παρόχους. Πενταροδεκάρες κερδίζουν ατομικά από τον καθένα μας είτε το αντιλαμβάνεσαι είτε όχι. 8,5€/μήνα κοστίζει μόνο η μίσθωση του βρόχου από τον ΟΤΕ. Υπάρχουν περιπτώσεις λοιπόν που οι εταιρείες πάνε για ...3€/μήνα κέρδος (προ φόρων). Εγώ π.χ. δεν έχω κάνει ποτέ κλήση προς χρεώσιμο (εκτός ενσωματωμένων "δωρεάν" κλήσεων του παγίου μου) τα τελευταία 7 χρόνια στον τωρινό και τον προηγούμενο πάροχό μου! Αντισταθμίζει τη χασούρα που έχουν από εμένα, το ότι έχω δηλώσει βλάβη (και άρα τους έχω απασχολήσει) 5-6 φορές όλες κι όλες σε αυτά τα 7 χρόνια και το ότι δεν μιλάω έστω και σε "δωρεάν" αστικές/υπεραστικές ...15 ώρες το 24ώρο. Κάποιοι άλλοι όμως συνδρομητές τα κάνουν και τα 2. Ό,τι κερδίζουν από εμένα, αντισταθμίζει τη χασούρα που έχουν από αυτούς τους άλλους. Έτσι "οριακά" κινούνται οι εταιρείες για αυτό και κάποιες δεν τα καταφέρνουν πάντα (π.χ. Netone που πήγε να τα δώσει όλα σε λογικές τιμές και έβαλε λουκέτο). Όταν αναγκάζονται να ρίξουν τιμές, πρέπει να βρουν κάποιο άλλο "τέχνασμα" ώστε να καλύψουν τις απώλειες (στη συγκεκριμένη περίπτωση η κατάργηση του "δωρεάν" εξοπλισμού η οποία βέβαια υποπτεύομαι ότι έγινε και για τον λόγο ότι υπήρχαν μεγάλα προβλήματα λόγω ατυχούς επιλογής των ΖΤΕ η οποία επιβάρυνε τελικά με πολλαπλάσιο κόστος τη Wind λόγω απασχόλησης της Τ.Υ. κλπ.).
Χωρίς καμία διάθεση παρεξήγησης, μάλλον δεν έχεις ασκήσει ποτέ σου επιχειρηματική δραστηριότητα ή έστω ελεύθερο επάγγελμα. :-)

Ιδανικά στον τέλειο ανταγωνισμό P=MC=MR, και μέσα στο MC υπάρχει και ένα λογικό κέρδος που ισούται κατα βάση με τα επιτόκια της αγοράς.
Ο κλάδος της τηλεφωνίας (σταθερής και κινητής), λειτουργεί χωρίς συζήτηση σε Τέλειο ανταγωνισμό.
Κάποιοι νομίζουν ότι στα 20ευρώ που δίνουν τον μήνα , η Wind κονομάει 240ευρώ τον χρόνο!

Godian
28-01-15, 19:39
τα μεταφορικα ειναι μισθωμενα καθε μηνα φιλε μου. οσα και να στειλει,τα ιδια πληρωνει

- - - Updated - - -

Με την ποιοτητα των υπηρεσιων που εχουν καλα ειναι

techgirl
04-02-15, 22:10
Δεν καταλαβαινω τη γκρινια... Δινει την επιλογη, σε οποιον θελει, χωρις να υποχρεωνει και τους θπολοιπους να το πληρωνουν. Τί καλυτερο;
Ακριβώς έτσι. Nuff said...

sdikr
04-02-15, 22:54
Ακριβώς έτσι. Nuff said...

Ναι αλλά, αν δεί κάποιος τις τιμές που είχανε για νέες συνδέσεις πριν κάνουν την ανακοίνωση ότι πλέον τέρμα τα ρουτερ και τις τιμές μετά θα έβλεπε ότι ήταν οι ίδιες τιμές.

Με λίγα λόγια δεν είναι κάτι που το κερδίζει ο πελάτης, αλλά ο πάροχος, όχι ότι είναι απαραίτητα κακό, αλλά αρκετά μακριά απο το Nuff said

jim_nut18
04-02-15, 23:17
Καλά φίλε... Εσύ που είσαι πετυχημένος επιχειρηματίας, κέρνα καφέ όποιον περαστικό μπαίνει στο μαγαζί σου να ρωτήσει την ώρα... Εγώ αυτό που θυμάμαι πάντως είναι ότι η Forthnet έφτασε στα πρόθυρα χρεοκοπίας προ λίγων ετών, η Wind έχει απολύσει το 50% του προσωπικού της και η ΟΝ ήδη ουσιαστικά βάρεσε κανόνι. Το ποιός είναι βιώσιμος και ποιός όχι σηκώνει συζήτηση και δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία να την κάνω τώρα. Αυτό που με νοιάζει είναι ότι τουλάχιστον εκλογικεύθηκε αρκετά πλέον η δαπάνη παροχής τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών και προσωπικά προτιμώ να μιλάω με <10€ πρακτικά απεριόριστα πλέον από το κινητό μου (κι ας μη μου "χαρίζουν" το "σμαρτφον" των 50€) και να έχω απεριόριστα σταθερά από το σταθερό μου και ίντερνετ χωρίς περιορισμούς (όγκου γιατί κάποια στιγμή θα πάει κι εκεί το πράγμα) με άλλα 20€ (κι ας μη μου "χαρίζουν" τη μπακατέλα το ΖΤΕ ειδικά όταν έχω άλλα 6 ρούτερ στο ντουλάπι).

οι ξενοι πχ σουηδια, σιγκαπουρη κλπ που εχουν ftth και εχουν κανει τοσα εργα(που υποτιθεται οτι ειναι και πανακριβα) πως δεν εχουν πτωχευσει?γιατι εχουν καλυτερο ιντερνετ απο μας?
γιατι οι τιμες πχ ρουμανια ειναι τοσο χαμηλες..
αρα κατι αλλο φταιει και εχουν πτωχευσει αν εχουν πτωχευσει.

techgirl
09-02-15, 23:05
Ναι αλλά, αν δεί κάποιος τις τιμές που είχανε για νέες συνδέσεις πριν κάνουν την ανακοίνωση ότι πλέον τέρμα τα ρουτερ και τις τιμές μετά θα έβλεπε ότι ήταν οι ίδιες τιμές.

Με λίγα λόγια δεν είναι κάτι που το κερδίζει ο πελάτης, αλλά ο πάροχος, όχι ότι είναι απαραίτητα κακό, αλλά αρκετά μακριά απο το Nuff said

Αν από κάτι που δεν ζημιώνει τον πελάτη, κερδίζει ο πάροχος, ο οποίος είναι σε θέση να κάνει καλύτερες προσφορές (εστω και αν όχι άμεσως), τότε προς ώφελος του καταναλωτή δεν είναι τελικά;

Stefanos83
12-02-15, 21:12
Αν από κάτι που δεν ζημιώνει τον πελάτη, κερδίζει ο πάροχος, ο οποίος είναι σε θέση να κάνει καλύτερες προσφορές (εστω και αν όχι άμεσως), τότε προς ώφελος του καταναλωτή δεν είναι τελικά;

Αν και δεν τους χωνεύω και πολυ στην Wind, θα συμφωνήσω κι εγω . Εχω πάρει ενα καλο ρουτερακι με καλο chipset και εγγυηση εφ'όρου ζωής και όπου πάω με ακολουθεί . Δεν χρειάζεται κάθε φορα που κάνεις σύνδεση να σου πλασάρουν και απο μία πλαστικούρα . Επίσης 20ε μου φαίνεται σε λογικά πλαίσια.

x69pr
13-02-15, 15:18
Αν θες φιλε μου μπορεις να μου πεις το μοντελο του ρουτερ?

Stefanos83
13-02-15, 19:02
Βεβαίως , αυτό έχω http://www.skroutz.gr/s/312574/TP-LINK-TD-W8960N.html . Το είχα αγοράσει απο το πλαίσιο με εφόρου ζωής . To chipset είναι το Broadcom BCM6358 , απο τα καλύτερα για Ελλάδα . Και τις κεραίες τις έχω αντικαταστήσει με 2x https://www.skroutz.gr/s/398397/TP-LINK-TL-ANT2408CL.html στα 8dbi . Έκτοτε δεν ξανασχολήθηκα όσους πάροχους και αν έχω αλλάξει .

x69pr
13-02-15, 21:19
Ευχαριστώ! :-)

graal
19-02-15, 02:58
Αν κάποιος έχει το παλιό ZTE ZXV10 H108L και τα έχει φτύσει, μπορεί να ζητήσει το πιο καινούριο ZTE ZXV10 H108L προς αντικατάσταση του παλιού? Ή θα του το χρεώσουν?

@ ADSLgr.com All rights reserved.