PDA

Επιστροφή στο Forum : 3.5 ώρες αναμονή για support χωρίς απάντηση.



grtzac
24-03-07, 01:30
Φίλος έκανε αίτηση για telefonet στις 20 Νοεμβρίου 2006. Τελικά χθες - Πέμπτη 22 Μαρτίου 2007 (μετά από άπειρα τηλεφωνήματα στο 13880), ήρθαν για να συνδέσουν δύο "τεχνικοί". Ήθελαν, όμως, κάτι να κοιτάξουν στο κουτί των τηλεφώνων της πολυκατοικίας, το οποίο βρισκόταν κολλητά στο ταβάνι της (ψηλοτάβανης) εισόδου, δηλαδή αρκετά ψηλά από το πάτωμα. Σκάλα τόσο μεγάλη (!) δεν είχαν, οπότε τα μάζεψαν και έφυγαν (!) λέγοντας ότι κάποιος θα πάρει τηλ. από τη Vivodi για νέο ραντεβού "για την άλλη βδομάδα".

Μόλις τα μαθαίνω αυτά σήμερα το πρωί, παίρνω το 13880 - 5 περιμένοντας να μιλήσω με κάποιον τεχνικό να μου πει τι συμβαίνει. Αν το κύκλωμα είχε συνδεθεί, θα πήγαινα εγώ να του βάλω το ρουτεράκι.

Περίμενα συνολικά 3.5 ώρες όλη τη μέρα με το τραγουδάκι σε ανοικτή ακρόαση. Άλλες δύο περίμενε ο φίλος μου. Φυσικά, ούτε πήρε κανένας για νέο ραντεβού...

Σε οποιαδήποτε σοβαρή χώρα του κόσμου θα τους είχαν πρώτα πυροβολήσει και μετά θα τους ρωτάγανε γιατί δίνουνε επιλογή για online support, αφού στη πραγματικότητα δεν υπάρχει.

Ελπίζω να το διαβάσει κάποιος υποψήφιος συνδρομητής της Vivodi, ώστε να καταλάβει τι τον περιμένει.

ΥΓ. Έχει κανένας καμμιά ιδέα τι θέλανε να δούνε στο κουτί τηλεφώνων της πολυκατοικίας; Το τηλέφωνο ήταν (και είναι ακόμα) σε λειτουργία. Γιατί δεν πήγαν κατευθείαν να βάλουν το ρούτερ αφού έχει γίνει η σύνδεση;

No-Name
24-03-07, 01:33
οι εναλλακτικοί έρχονται να μας σώσουν ρε παιδιά τι να λέμε...

που να έχεις και προβλημα με τι γραμμή τι έχει να γίνει.

Δεν μπορώ να καταλάβω με τι πολιτικές δουλεύουν

Mercyful_Fate_666
24-03-07, 01:48
Μόλις τα μαθαίνω αυτά σήμερα το πρωί, παίρνω το 18330 - 5 περιμένοντας να μιλήσω με κάποιον τεχνικό να μου πει τι συμβαίνει. Αν το κύκλωμα είχε συνδεθεί, θα πήγαινα εγώ να του βάλω το ρουτεράκι.

13880, όχι 18330.
13880.

grtzac
24-03-07, 02:25
13880, όχι 18330.
13880.

Μακάρι να έπαιρνα 18330, να έβγαινε κανένα αυτόματο μήνυμα να έλεγε "δεν υπάρχει αυτός ο αριθμός κλπ. κλπ." να έλεγα, ευτυχώς το κλείσανε το μαγαζί και θα ησυχάσουμε... Τεσπα, το έκανα edit, thanks.

Τι ρεζίληδες είναι αυτοί ρε... ήθελα να΄ξερα πόσο καιρό θα βασανίζουν το κοσμάκη. Κανένας σοβαρός μάνατζερ δεν υπάρχει ατο μαγαζί αυτό; Λεφτά για διαφημίσεις έχουν, για θέσεις τεχνικής υποστήριξης δε περισσεύει τίποτα; Πόσο να κοστίζει ένας απόφοιτος ΤΕΙ το μήνα - απάντηση: λιγότερο από μία (1) τηλεοπτική διαφήμηση 20" σε μεσαία τηλεθέαση...

nrg_polini
24-03-07, 05:08
Αφου η βιβοντι εχει ολα αυτα τα στραβα (που ομολογουμενος τα εχει) γιατι πηγε εκει ο φιλος σου;

dimitris_athens
24-03-07, 11:48
Αφου η βιβοντι εχει ολα αυτα τα στραβα (που ομολογουμενος τα εχει) γιατι πηγε εκει ο φιλος σου;

Φίλε nrg_polini, μπορεί να πήγε εκεί βλέποντας την υπογραφή σου. Το θέμα είναι γιατί πήγε εκεί ή το ότι είναι ΟΛΟΙ οι ISPs της Ελλάδας για τον π@%#$^;

Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση για την υπογραφή σου. ;)

Chris_Nik
24-03-07, 11:55
Περίμενα συνολικά 3.5 ώρες όλη τη μέρα με το τραγουδάκι σε ανοικτή ακρόαση. Άλλες δύο περίμενε ο φίλος μου. Φυσικά, ούτε πήρε κανένας για νέο ραντεβού...


:stunned: :stunned: :stunned: :stunned: :stunned: :stunned: :stunned:

Mercyful_Fate_666
24-03-07, 12:00
Για να πω την αμαρτία μου πάντος, τις τελευταίες 4 φορές που πήρα τηλέφωνο, περίμενα 4, 2, 4 και 7 λεπτά αντίστοιχα...

Catchphrase
24-03-07, 12:16
Για να πω την αμαρτία μου πάντος, τις τελευταίες 4 φορές που πήρα τηλέφωνο, περίμενα 4, 2, 4 και 7 λεπτά αντίστοιχα...

Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου ότι οι χρόνοι γενικά έχουν βελτιωθεί πολύ. Ίσως όμως αυτό να ισχύει σε κάποιες επιλογές που έχουν δώσει σε εξωτερικούς συνεργάτες (cable tv, quad play) αλλά την τεχνική υποστήριξη να την έχουν κρατήσει αυτοί και έτσι να εξακολουθεί να υπάρχει η απαράδεκτη αναμονή.

nvs
24-03-07, 12:50
Μόλις τα μαθαίνω αυτά σήμερα το πρωί, παίρνω το 13880 - 5 περιμένοντας να μιλήσω με κάποιον τεχνικό να μου πει τι συμβαίνει. Αν το κύκλωμα είχε συνδεθεί, θα πήγαινα εγώ να του βάλω το ρουτεράκι.

Μήπως θα έπρεπε πρώτα να ρωτήσεις ή να μάθεις πως δουλεύει σαν υπηρεσία το Telefonet και μετά να ξεκινάς να κράζεις και να πετάς απειλές? Γιατί δεν ρωτάς έναν ο οποίος έχει την υπηρεσία αυτή να σου πει τι διαδικασία πρέπει να γίνει ώστε να σε συνδέσουν? Το κύκλωμα είχε συνδεθει και συνήθως ο ΟΤΕ το δίνει σε ζευγάρι άσχετο από το δικό σου το οποίο περιμένει στο ψηλό σημείο εκείνο που λες στο ταβάνι να το ψάξει κάποιος από τους τεχνικούς και να στο συνδέσει στο διαμέρισμα σου. Για αυτό το λόγο ήθελαν να δουν το κουτί που λές.


ΥΓ. Έχει κανένας καμμιά ιδέα τι θέλανε να δούνε στο κουτί τηλεφώνων της πολυκατοικίας; Το τηλέφωνο ήταν (και είναι ακόμα) σε λειτουργία. Γιατί δεν πήγαν κατευθείαν να βάλουν το ρούτερ αφού έχει γίνει η σύνδεση;

Αν το κύκλωμα φίλε grtzac είχε ενεργοποιηθεί στο ζεύγος που λειτουργείς εσύ τώρα, το πιθανότερο 100% θα ήταν να μείνεις χωρίς τηλέφωνο (για το λόγο αυτό άλλωστε και δεν γίνεται!!! )μέχρι να περάσουν να σου φέρουν τον εξοπλισμό. Τώρα αν και πάλι εσύ νομίζεις ότι θα μπορούσες να βάλεις ένα "ρουτεράκι" και να παίξει έτσι, τότε θα ήθελα και εγώ να το δω πως γίνεται!!!



Το ότι το CS είναι εντελώς χάλια, το έχουμε αναλύσει σε άπειρα πόστ δεν χρειάζεται να το "πιπιλήσω" και εγώ!!!

Φιλικά πάντα, πριν κράξουμε κάποιον και πριν κάνουμε κάτι, δεν βλάπτει κανέναν να κάνουμε μια ερώτηση!!! Μπορεί σε κάποιον να έχει συμβεί και να ξέρει κάτι το οποίο θα βοηθήσει και εμάς και τους άλλους!!!:oneup:


Καλή σας ημέρα.

grandstyle
24-03-07, 12:59
3,5 ωρες ? νομιζω ειναι υπερβολη. τι ωρα πηρες ?

Catchphrase
24-03-07, 13:04
Φίλος έκανε αίτηση για telefonet ... Ήθελαν, όμως, κάτι να κοιτάξουν στο κουτί των τηλεφώνων της πολυκατοικίας

Ο φίλος σου ήταν σε full llu;
Εάν όχι αυτό που πρέπει να κάνουν οι τεχικοί είναι να αποσυνδέσουν τα καλώδια του ΟΤΕ και να βάλουν αυτά της vivodi. Τώρα, στις πιο πολλές περιπτώσεις ο κατανεμητής της πολυκατοικίας βρίσκεται σε εύκολα προσβάσιμο χώρο και γι' αυτό το λόγο οι τεχνικοί δεν κουβαλάνε σκάλα.

Υπομονή ;)

grtzac
24-03-07, 15:34
Αφου η βιβοντι εχει ολα αυτα τα στραβα (που ομολογουμενος τα εχει) γιατι πηγε εκει ο φιλος σου;

"Τσίμπησε" με την ιστορία του τηλέφωνο και ADSL... που να ΄ξερε ο κακομοίρης.

Είπαμε, λεφτά για διαφήμηση έχουν, λεφτά για θέσεις support δεν έχουν...Αν και νομίζω ότι σε λίγο δε θα έχουν λεφτά για τίποτα...


Για να πω την αμαρτία μου πάντος, τις τελευταίες 4 φορές που πήρα τηλέφωνο, περίμενα 4, 2, 4 και 7 λεπτά αντίστοιχα...

Πότε έγινε αυτό - πρόσεξε: μιλάω για support, δλδ κάποιον τεχνικό που να μπορείς να εξηγήσεις τα απολύτως βασικά...Οι τηλεφωνήτριες και οι πωλητές σου απαντούν γρήγορα...:evil:


Μήπως θα έπρεπε πρώτα να ρωτήσεις ή να μάθεις πως δουλεύει σαν υπηρεσία το Telefonet και μετά να ξεκινάς να κράζεις και να πετάς απειλές? Γιατί δεν ρωτάς έναν ο οποίος έχει την υπηρεσία αυτή να σου πει τι διαδικασία πρέπει να γίνει ώστε να σε συνδέσουν? Το κύκλωμα είχε συνδεθει και συνήθως ο ΟΤΕ το δίνει σε ζευγάρι άσχετο από το δικό σου το οποίο περιμένει στο ψηλό σημείο εκείνο που λες στο ταβάνι να το ψάξει κάποιος από τους τεχνικούς και να στο συνδέσει στο διαμέρισμα σου. Για αυτό το λόγο ήθελαν να δουν το κουτί που λές.



Αν το κύκλωμα φίλε grtzac είχε ενεργοποιηθεί στο ζεύγος που λειτουργείς εσύ τώρα, το πιθανότερο 100% θα ήταν να μείνεις χωρίς τηλέφωνο (για το λόγο αυτό άλλωστε και δεν γίνεται!!! )μέχρι να περάσουν να σου φέρουν τον εξοπλισμό. Τώρα αν και πάλι εσύ νομίζεις ότι θα μπορούσες να βάλεις ένα "ρουτεράκι" και να παίξει έτσι, τότε θα ήθελα και εγώ να το δω πως γίνεται!!!



Το ότι το CS είναι εντελώς χάλια, το έχουμε αναλύσει σε άπειρα πόστ δεν χρειάζεται να το "πιπιλήσω" και εγώ!!!

Φιλικά πάντα, πριν κράξουμε κάποιον και πριν κάνουμε κάτι, δεν βλάπτει κανέναν να κάνουμε μια ερώτηση!!! Μπορεί σε κάποιον να έχει συμβεί και να ξέρει κάτι το οποίο θα βοηθήσει και εμάς και τους άλλους!!!:oneup:


Καλή σας ημέρα.

Η σύνδεση πράγματι δεν έχει γίνει, μπορεί για τον λόγο που αναφέρεις εσύ - δεν είναι αυτό το θέμα όμως, αλλά το ότι οι άνθρωποι ήρθαν χωρίς μία σκάλα :lol: :lol: :lol: που αποδείχτηκε απαραίτητη για την εργασία τους. Αυτό έχει ξανασυμβεί, δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1068079&postcount=471). Άρα υπάρχει κακή οργάνωση και εξοπλισμός, σωστά;

Μπορεί επίσης να μην κατάφερνα ποτέ να συνδέσω το ρούτερ μόνος μου με τις ελάχιστες γνώσεις μου, αλλά αυτό σημαίνει ότι έπρεπε δικαίως να περιμένω 3.5 ώρες στην αναμονή του tech support για να εξυπηρετήσω το φιλαράκι που έχει ήδη "φάει" 4 μήνες αναμονή; Στην περίπτωση που η σύνδεση είχε γίνει και κάτι πήγαινε στραβά ύστερα από 5 λεπτά και χρειαζόταν ο άνθρωπος να μιλήσει με support (πράγμα που δεν είναι καθόλου απίθανο να συμβεί, σωστά;), τι θα κάνει, θα περιμένει με τις ώρες στο τηλέφωνο ακούγοντας το ποιημάτακι;

Αυτό είναι το θέμα του ποστ, όχι πως λειτουργεί το παπαρονέτ...:p :p :p Τώρα, αν δε προσφέρει τίποτα στο φόρουμ αυτή η εμπειρία που περιγράφω στο ποστ, ας το κατεβάσουν το thread οι admin.


3,5 ωρες ? νομιζω ειναι υπερβολη. τι ωρα πηρες ?

23-03-2007, 11:40-12:50 και 12:55-15:15, στο ενδιάμεσο πήγα για κατούρημα...:rolleyes: :rolleyes:

sdikr
24-03-07, 18:41
Φίλε nrg_polini, μπορεί να πήγε εκεί βλέποντας την υπογραφή σου. Το θέμα είναι γιατί πήγε εκεί ή το ότι είναι ΟΛΟΙ οι ISPs της Ελλάδας για τον π@%#$^;

Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση για την υπογραφή σου. ;)

που να δείς δηλάδη υπογραφές που λένε για vivodi :rofl:

andreasp
26-03-07, 09:59
Πόσο να κοστίζει ένας απόφοιτος ΤΕΙ το μήνα - απάντηση: λιγότερο από μία (1) τηλεοπτική διαφήμηση 20" σε μεσαία τηλεθέαση...

20" σποτάκι στην "σφήνα" (Ξεκινάει το σίριαλ, και κόβει κατευθείαν για διαφιμήσεις), στο σίριαλ "Αγαπης Μαχαιρια" , κοστίζει 30.000ευρω!
Οπότε μάλλον... ενα σποτάκι 20" ειναι = με το κοστολόγιο 2 τεχνικών μαζί με τα ένσημα τους για ένα χρόνο!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.