PDA

Επιστροφή στο Forum : Mikrotik QoS για IPv4/IPv6



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36

jkarabas
29-12-21, 12:40
Στα bufferbload test μου δίνει ΜΟ ~35% στο core0 και στα υπόλοιπα ~10%

Τα ποσοστά πως τα κατάλαβες ότι είναι αυτά?
Δείχνει της μορφής Usage 1.0

deniSun
29-12-21, 13:21
Νομίζω ότι σε simple είναι καλύτερο να παίζεις στις υπο-ουρές με sfq, όπου αυτό απαιτείται.
pcq δεν έχει νόημα γιατί πρέπει να έχεις διαφορετικές παραμέτρους σε up/dw οι οποίες αχρηστεύονται με τις δηλώσεις total queue.
Τα cake/codel/fq έχω καταλήξει ότι βοηθάνε όσους δεν θέλουν να παίξουν με mangle και ορισμό ουρών/προτεραιοτήτων.
Απλά ορίζεις μια ουρά του παραπάνω τύπου και ξεμπερδεύεις.

deniSun
29-12-21, 13:24
Έβαλες τελικά την 7 Ros?
Την αλλαγή στη θύρα 7 την έκανα 08:28 και μέχρι τώρα δεν έχει down, κρατάω όμως μικρό καλάθι.
Αργότερα θα βάλω επάνω στη ether4 μια συσκευή extra και θα το ξανατσεκάρω.
Στις υπόλοιπες δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
Στην 1 έχω την wan.
Στην 2 home plug και δίνω στα δωμάτια.
Στην 3 τον dns.

Την 7 την έχω από τότε που βγήκε stable.
Το μετάνιωσα γιατί έχασα το ν6 λόγω του ότι δεν παίζει το qos και τα graphs.
Τα υπόλοιπα είναι οκ.

Αν δεν έχεις συνδέσει κάτι επάνω πώς θα καταλάβεις αν σου κάνει αποσύνδεση.
Επίσης δες αυτό που λέω με τις κλήσεις από κινητό.
Εγώ το είχα μόνο στις περιπτώσεις που γινόταν κλήσεις.

jkarabas
29-12-21, 13:26
Αν δεν έχεις συνδέσει κάτι επάνω πώς θα καταλάβεις αν σου κάνει αποσύνδεση.

Το ανέφερα ότι είχα συνδεδεμένο το fritz στην 4 και αλλάζω θύρες καλώδια κλπ. τώρα το έχω στην 7 και θα βάλω κάτι άλλο στη 4.

Μόλις έβαλα επάνω μια συσκευή.
Παρατηρώ στο bridge στα ports ότι την ether4 την έχει σαν root port και είναι η μοναδική.

233557

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη, με το που έβαλα άλλη συσκευή επάνω στην ether4 άρχισε η ether7 up down
Παρατήρησα ότι επειδή βάζω ένα RB750 γίνεται στο bridge root port εκεί που το συνδέω.

dimangelid
29-12-21, 15:02
Καλημέρα
Άλλαξα καλώδιο και πάλι τα ίδια με την ether up και down.
Ας ελπίσουμε ότι έχει να κάνει με την ROS δεν ξέρω τι άλλο να πω.
Αν συμβαίνει σε πολλούς ίσως να είναι και αυτό.
Εντωμεταξύ το κατάλαβα γιατί εκεί πάνω έχω το fritz σαν τηλεφωνικό κέντρο και
κάποια στιγμή δεν μου δούλευε από το κινητό. Κρίμα.

- - - Updated - - -



Τώρα που το αναφέρεις αυτό είχε συμβεί κάποτε παλιότερα και σε μένα με τα 100mps και μετά στο 1G, αλλά αργότερα διορθώθηκε.

- - - Updated - - -



Κάνε λίγο υπομονή μήπως έχει να κάνει με τις εκδόσεις της ROS.

- - - Updated - - -



Έχουμε το ίδιο ρουτερ.
Εγώ το έχω στην 4 μετά άλλαξα στην 6 και πάλι τα ίδια. Μόλις τώρα το άλλαξα στην 7 και περιμένω.

Το περίεργο είναι ότι το κάνει σε όλες τις θύρες και μόνο με το συγκεκριμένο καλώδιο. Έχω βάλει δοκιμαστικά άλλο access point στο σαλόνι, αλλά κάνει τα ίδια. Άρα δεν φταίει ούτε το access point.

Υποψιάζομαι δύο πράγματα:

1) Να έχει κάποια φθορά το καλώδιο που δεν φαίνεται

2) Να επηρεάζεται από κάποια παρεμβολή. Δεν περνάει μαζί με καλώδια ρεύματος, αλλά στο σαλόνι μπαίνει από την ίδια τρύπα που μπαίνει το καλώδιο της δορυφορικής κεραίας.

deniSun
29-12-21, 15:20
Το περίεργο είναι ότι το κάνει σε όλες τις θύρες και μόνο με το συγκεκριμένο καλώδιο. Έχω βάλει δοκιμαστικά άλλο access point στο σαλόνι, αλλά κάνει τα ίδια. Άρα δεν φταίει ούτε το access point.

Υποψιάζομαι δύο πράγματα:

1) Να έχει κάποια φθορά το καλώδιο που δεν φαίνεται

2) Να επηρεάζεται από κάποια παρεμβολή. Δεν περνάει μαζί με καλώδια ρεύματος, αλλά στο σαλόνι μπαίνει από την ίδια τρύπα που μπαίνει το καλώδιο της δορυφορικής κεραίας.

Δες και αυτά που έγραψα παραπάνω.

Nikiforos
29-12-21, 15:39
Μετα απο ολα αυτα που διαβαζω να υποθεσω οτι δεν εχει προβλημα το μηχανημα μου δλδ? δεν εννοω το 951 αλλα το cctv dvr. (καταγραφικο με σκληρο για 8 καμερες CCTV).
Mαλιστα επειδη εκανε ποιο πριν απο αυτο θορυβο το τροφοδοτικο του αλλαξα εναν φουσκωμενο ηλεκτρολυτικο πυκνωτη και μετα απο αυτο του πηρα νεο τροφοδοτικο και κανει τα ιδια...τσαμπα την αλλαγη δλδ! :twisted:

- - - Updated - - -

Θα αλλαξω την Κυριακη ενα καλωδιο utp και την θυρα στο 951 και βλεπουμε...

minas
29-12-21, 15:42
Το περίεργο είναι ότι το κάνει σε όλες τις θύρες και μόνο με το συγκεκριμένο καλώδιο. Έχω βάλει δοκιμαστικά άλλο access point στο σαλόνι, αλλά κάνει τα ίδια. Άρα δεν φταίει ούτε το access point.

Υποψιάζομαι δύο πράγματα:

1) Να έχει κάποια φθορά το καλώδιο που δεν φαίνεται

2) Να επηρεάζεται από κάποια παρεμβολή. Δεν περνάει μαζί με καλώδια ρεύματος, αλλά στο σαλόνι μπαίνει από την ίδια τρύπα που μπαίνει το καλώδιο της δορυφορικής κεραίας.

Επιλογή 3: Να χαλάει το συγκεκριμένο interface. Δοθέντος αρκετού χρόνου και αρκετών θυρών, είναι βλάβη μπορεί να συναντήσει κανείς σε switches.

jkarabas
29-12-21, 15:54
Επίσης δες αυτό που λέω με τις κλήσεις από κινητό.

Ψάχνω να το βρω που το αναφέρεις?

dimangelid
29-12-21, 16:42
Επιλογή 3: Να χαλάει το συγκεκριμένο interface. Δοθέντος αρκετού χρόνου και αρκετών θυρών, είναι βλάβη μπορεί να συναντήσει κανείς σε switches.

Έχω βάλει σε όλες τις θύρες άλλες συσκευές και παίζουν μια χαρά. Μόνο με το συγκεκριμένο μεγάλο καλώδιο το κάνει. Είναι περίπου 20 μέτρα το καλώδιο.

- - - Updated - - -


Δες και αυτά που έγραψα παραπάνω.

Έχω την stable 6.49.2 . Σε εσένα ήταν εντάξει με αυτή την έκδοση;

deniSun
29-12-21, 18:10
Ψάχνω να το βρω που το αναφέρεις?
https://www.adslgr.com/forum/threads/821468-%CE%95%CE%B4%CF%8E-%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Mikrotik-RouterBoard?p=7178952#post7178952

Εγώ το είχα μόνο στις περιπτώσεις που γινόταν κλήσεις.

Έχω βάλει σε όλες τις θύρες άλλες συσκευές και παίζουν μια χαρά. Μόνο με το συγκεκριμένο μεγάλο καλώδιο το κάνει. Είναι περίπου 20 μέτρα το καλώδιο.

- - - Updated - - -



Έχω την stable 6.49.2 . Σε εσένα ήταν εντάξει με αυτή την έκδοση;

Πρέπει να δω τα Logs.
Απλά θυμάμαι ότι έχω να το δω από πριν το καλοκαίρι.
Επειδή όμως έλειπα για μεγάλη περίοδο, δεν είμαι 100% σίγουρος ότι είχε διορθωθεί.
Όπως είπα επίσημα η ΜΤ δεν μπόρεσε να βρει κάτι.

Μη σε ξεγελάει το καλώδιο.
Όπως έγραψα παραπάνω άλλαξα σε s/ftp και πάλι το είχα.
Επίσης δεν είναι θέμα συσκευών.
πχ δεν σημαίνει ότι επειδή το κάνει με τον εκτυπωτή,
αν βάλεις στη θέση του έναν ΗΥ
θα διορθωθεί το πρόβλημα.
Έκανα και τέτοιες δοκιμές και είχα τα ίδια αποτελέσματα.

Το μόνο που παρατήρησα ήταν με τις κλήσεις με το κινητό.
Και θυμάμαι ότι το έκανα από την android 9.Χ και πάνω.
Στις συγκεκριμένες εκδόσεις είχα πειράξει την ρύθμιση του σήματος αλλάζοντάς το σε προδιαγραφές Ινδίας και Αγγλίας για να παίζει το VoLTE.
Αν και συμβατές με το εδώ σύστημα της voda (έπαιζε κανονικά το VoLTE) παρατήρησα τις αποσυνδέσεις.

Ακούγονται λίγο παράξενα τα παραπάνω αλλά αυτά διαπίστωσα και εγώ.
Τώρα είμαι πάλι στην 9.Χ (downgrade) αλλά γυρίζοντας από unroot κλπ πιθανόν να έγινε reset η παραπάνω ρύθμιση.
Πάντως έχω πάρα πολύ καιρό να την δω.

Ελέγξτε τα παραπάνω και πείτε μου.
Στις κλήσεις το έκανε στα πρώτα 10'' και πολλές φορές ~5'' πριν δεχθεί κλήση (η στιγμή που όταν έχεις το κινητό δίπλα σε κάποια ηχεία ακούς τον χαρακτηριστικό ήχο).

lghikas
29-12-21, 18:13
το τεστ του dslreport νομίζω δουλεύει με 4-8 connection.
Αν τεστάρεις με stressing torrent πολλές connection και να δοκιμάσεις και ταυτοχρονα dslreport ?


Σωστά τα λες, όμως με τα simple έχεις ξεχωριστές ουρές το UP και DOWN οπότε έτσι κι αλλιώς το total είναι άχρηστο και βάζεις μία μικρή fifo.

deniSun
29-12-21, 18:23
το τεστ του dslreport νομίζω δουλεύει με 4-8 connection.
Αν τεστάρεις με stressing torrent πολλές connection και να δοκιμάσεις και ταυτοχρονα dslreport ?
Τα tor τα ρίχνω σε ξεχωριστή ουρά με τα heavy/light που πέφτουν τα speedtest.
Το πρόβλημά μου είναι όταν έχω πχ πολλά heavy.
Με fifo... όποιος προλάβει.
Οπότε σκέφτηκα τα sfq για τις ουρές αυτές.

Πλέον δεν τα εμπιστεύομαι τα bufferbloat test.
Μου δίνουν συνέχεια διαφορετικά αποτελέσματα.



Σωστά τα λες, όμως με τα simple έχεις ξεχωριστές ουρές το UP και DOWN οπότε έτσι κι αλλιώς το total είναι άχρηστο και βάζεις μία μικρή fifo.
οκ για τις ξεχωριστές ουρές.
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι οι δύο τύποι ουρών ενώνονται σε ένα total.

lghikas
29-12-21, 19:03
ναι ενώνονται σε ένα total που πρακτικά είναι με μία fifo σαν να μην υπάρχει total.

δηλ.
Simple UP ->PCQ_upload->fifo_TOTAL
Simple DOWN -> PCQ_down->fifo_TOTAL

φτιάχνεις ξεχωριστές PCQ για up/down

jkarabas
29-12-21, 19:07
Είμαι έξω αυτή τη στιγμή και βλέπω στο log πάλι τα ίδια για την ether7 τώρα. Άρα δεν έχει να κάνει με ελλατωματικες θύρες στο switch.
Δεν χρησιμοποιώ πάντως το κινητό denisun.
Απλά γίνεται connect στο zoiper λες να φταίει αυτό?
Έτσι μου έρχεται να περάσω την 7. Τι τώρα τι αργότερα.

deniSun
29-12-21, 20:27
Είμαι έξω αυτή τη στιγμή και βλέπω στο log πάλι τα ίδια για την ether7 τώρα. Άρα δεν έχει να κάνει με ελλατωματικες θύρες στο switch.
Δεν χρησιμοποιώ πάντως το κινητό denisun.
Απλά γίνεται connect στο zoiper λες να φταίει αυτό?
Έτσι μου έρχεται να περάσω την 7. Τι τώρα τι αργότερα.

Στην 7 δεν θα έχεις qos σε ν6.

deniSun
29-12-21, 20:29
φτιάχνεις ξεχωριστές PCQ για up/down

Αυτό δεν ήθελα γι αυτό επέλεξα sfq.

jkarabas
29-12-21, 22:52
Στην 7 δεν θα έχεις qos σε ν6.

Δεν δουλεύω qos η γραμμή μου να φανταστείς είναι μαύρο χάλι.
Άσε που ποτέ δεν κατάλαβα πως δουλεύει. Πρέπει να κάτσω να ψαχτώ κάποια στιγμή.
Υποτίθεται ότι έχω 50αρα και κλειδώνω στα 21, τι qos να έχω με τέτοια γραμμή;

deniSun
29-12-21, 23:07
τι qos να έχω με τέτοια γραμμή;

Μα το qos είναι για χάλια συνδέσεις.
Όταν έχεις άπλετο bw τι να το κάνεις;
πχ στο lan δεν κάνουμε qos.

jkarabas
29-12-21, 23:14
Τελικά διαπιστώνω με την ether ότι το fritz πρέπει να έχει πρόβλημα.
Αφού το έβγαλα από πάνω και τις δοκίμασα με άλλη συσκευή και δεν είχε θέμα.

- - - Updated - - -


Μα το qos είναι για χάλια συνδέσεις.

Δεν έχω ιδέα πως να το στήσω και επειδή κατά καιρούς προσπάθησα και μέσω του ανάλογου post τα έκανα σκατά.
Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω. Το θεωρώ πολύ πολύπλοκο.

deniSun
29-12-21, 23:21
Τελικά διαπιστώνω με την ether ότι το fritz πρέπει να έχει πρόβλημα.
Αφού το έβγαλα από πάνω και τις δοκίμασα με άλλη συσκευή και δεν είχε θέμα.

- - - Updated - - -



Δεν έχω ιδέα πως να το στήσω και επειδή κατά καιρούς προσπάθησα και μέσω του ανάλογου post τα έκανα σκατά.
Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω. Το θεωρώ πολύ πολύπλοκο.

Δεν χρειάζεται πλέον να μπλέκεις με μαρκάρισμα πακέτων κλπ.
Εκτός αν θέλεις να φτιάξεις κάτι εντελώς δικό σου.
Εγώ έτσι το έχω.
Μπορείς απλά να βάλεις μια parent ουρά τύπου fq_codel ή καλύτερα cake με το deffserv που θέλεις και τελείωσες.

jkarabas
29-12-21, 23:38
Μπορείς απλά να βάλεις μια parent ουρά τύπου fq_codel ή καλύτερα cake με το deffserv που θέλεις και τελείωσες.

Ρε συ deni καημό τον έχω με το queues μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα και πόσταρε στο ανάλογο θέμα με τα queues.
Εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/858120-Mikrotik-QoS-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-IPv4-IPv6?p=6943793#post6943793) αν κοιτάξεις το είχα ξαναθέσει.

- - - Updated - - -

Βλέπω ότι όλα αυτά που αναφέρεις είναι στην 7.

deniSun
29-12-21, 23:41
Ρε συ deni καημό τον έχω με το queues μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα και πόσταρε στο ανάλογο θέμα με τα queues.
Εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/858120-Mikrotik-QoS-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-IPv4-IPv6?p=6943793#post6943793) αν κοιτάξεις το είχα ξαναθέσει.

Queues > queue types > +
Name: cake
kind: cake
diffserv: v8

Queues > simple queues > +
General:
Name: pppoe-out
target: bridge1
dst: pppoe-out1
Max limit (up/dw): ο συγχρονισμός της γραμμής. για να μην το αλλάζεις συνέχεια αν πχ συγχρονίζεις ~24+/3 βάλε απλά 24/3
Advanced:
limit at (up/dw): ίδια με το max limit
queue type (up/dw): cake
total:
total queue type: cake

jkarabas
29-12-21, 23:42
Queues > queue types > +
Name: cake
kind: cake
diffserv: v8

Queues > simple queues > +
General:
Name: pppoe-out
target: bridge1
dst: pppoe-out1
Max limit (up/dw): ο συγχρονισμός της γραμμής. για να μην το αλλάζεις συνέχεια αν πχ συγχρονίζεις ~24+/3 βάλε απλά 24/3
Advanced:
limit at (up/dw): ίδια με το max limit
queue type (up/dw): cake
total:
total queue type: cake

Εφόσον πρώτα κάνω upgrade στην 7.1.1

deniSun
29-12-21, 23:42
Queues > queue types > +
Name: cake
kind: cake
diffserv: v8

Queues > simple queues > +
General:
Name: pppoe-out
target: bridge1
dst: pppoe-out1
Max limit (up/dw): ο συγχρονισμός της γραμμής. για να μην το αλλάζεις συνέχεια αν πχ συγχρονίζεις ~24+/3 βάλε απλά 24/3
Advanced:
limit at (up/dw): ίδια με το max limit
queue type (up/dw): cake
total:
total queue type: cake

Για να παίξεις με cake/codel θέλεις 7.
Διαφορετικά θα πρέπει να φτιάξεις ουρές, μαρκάρισμα πακέτων κλπ που είναι φασαρία αλλά έχεις τον απόλυτο έλεγχο.

jkarabas
29-12-21, 23:45
Για να παίξεις με cake/codel θέλεις 7.
Διαφορετικά θα πρέπει να φτιάξεις ουρές, μαρκάρισμα πακέτων κλπ που είναι φασαρία αλλά έχεις τον απόλυτο έλεγχο.

Δεν την γλιτώνω θα παω στην 7 μια ώρα αρχύτερα. Αύριο το πρωί με το καφεδάκι.
Είδα και αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=wNT3CqmVFi4) που αναφέρεται στο fq_codel, τις διαφορές δεν τις ξέρω με το cake/codel.
Τι λένε γενικότερα για αυτόν τον νέο τύπο ουράς μιας γραμμής; Αποδίδει; Το έχεις δοκιμάσει;

deniSun
29-12-21, 23:49
Δεν την γλιτώνω θα παω στην 7 μια ώρα αρχύτερα. Αύριο το πρωί με το καφεδάκι.
Είδα και αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=wNT3CqmVFi4) που αναφέρεται στο fq_codel, τις διαφορές δεν τις ξέρω με το cake/codel.

Το cake θεωρείται καλύτερο.
Αυτό βέβαια είναι σχετικό.
Και τα δύο παίζουν πολύ καλά με τα default για τις απλές συνδέσεις.
Το cake είναι περισσότερο πραγματοποιήσιμο αν θέλεις να παίξεις μαζί του.
Το fq codel είναι βελτίωση του απλού codel.
Έχει και αυτό ένα αυτοματοποιημένο τρόπο απόδοσης προτεραιοτήτων που όμως δεν είναι πραγματοποιήσιμος.
Οι μεγάλες διαφορές που έχουν είναι στα resources που τρώνε.
Σε μεγάλα φορτία θέλουν ανάλογο hw.
Στο 4011 και με 100/10 δεν υπάρχει θέμα (και στα 200άρα επίσης).

jkarabas
29-12-21, 23:57
Το cake θεωρείται καλύτερο.
Αυτό βέβαια είναι σχετικό.
Και τα δύο παίζουν πολύ καλά με τα default για τις απλές συνδέσεις.
Το cake είναι περισσότερο πραγματοποιήσιμο αν θέλεις να παίξεις μαζί του.
Το fq codel είναι βελτίωση του απλού codel.
Έχει και αυτό ένα αυτοματοποιημένο τρόπο απόδοσης προτεραιοτήτων που όμως δεν είναι πραγματοποιήσιμος.
Οι μεγάλες διαφορές που έχουν είναι στα resources που τρώνε.
Σε μεγάλα φορτία θέλουν ανάλογο hw.
Στο 4011 και με 100/10 δεν υπάρχει θέμα (και στα 200άρα επίσης).

Ευχαριστώ πολύ deniSun αύριο θα το δοκιμάσω.
Επίσης για τη γραμμή που κλειδώνω 21/2500 Πως ακριβώς το oρίζω; 21Μ Down και 2500K upload ή πάει ανάποδα?

deniSun
30-12-21, 00:00
Ευχαριστώ πολύ deniSun αύριο θα το δοκιμάσω.
Επίσης για τη γραμμή που κλειδώνω 21/2500 Πως ακριβώς το oρίζω; 21Μ Down και 2500K upload ή πάει ανάποδα?

Στο Up > up στο dw > dw

jkarabas
30-12-21, 01:42
Στο Up > up στο dw > dw

Δεν άντεξα έκανα upgrade και έφτιαξα και την ουρά.
Πως θα καταλάβω τώρα ότι η ουρά δουλεύει σωστά;
Υπάρχει κάποιος τρόπος;

- - - Updated - - -

Έτρεξα βασικά ένα speedtest και είδα ότι πρασινίζει και τα bytes δουλεύουν σωστά.

- - - Updated - - -


Το cake είναι περισσότερο πραγματοποιήσιμο αν θέλεις να παίξεις μαζί του.

Τι εννοείς με αυτό και πως μπορώ να παίξω μαζί του;

- - - Updated - - -

Ενημερωτικά για το hap ac2
not enough space for upgrade
Να θέλει netinstall????

Nikiforos
30-12-21, 09:21
καλημερα, σχετικα με το hap ac2 τι πηγες να βαλεις και γεμισε? με ποια εκδοση ROS? εβαλες την 7?

deniSun
30-12-21, 09:35
Δεν άντεξα έκανα upgrade και έφτιαξα και την ουρά.
Πως θα καταλάβω τώρα ότι η ουρά δουλεύει σωστά;
Υπάρχει κάποιος τρόπος;

Σε speedtest θα πρέπει να το βλέπεις να γίνεται από πράσινο > κίτρινο > κόκκινο.
Επίσης θα πρέπει να βλέπεις drop packets κυρίως αν την δηλώσεις fifo (για τεστ).

Τι εννοείς με αυτό και πως μπορώ να παίξω μαζί του;

Σου είπα να φτιάξεις μια ουρά τύπου cake.
Δηλώνοντας μια τέτοια ουρά έχει από κάτω τις επιλογές του.
Αν την έχεις δηλώσει μπορείς να κάνεις πάνω της διπλό κλικ και να δεις τις ρυθμίσεις της.
Μπορείς να παίξεις πχ με την δήλωση ΝΑΤ (αλλά θα είναι άχρηστο στο ν6) ή να αλλάξεις το deffserv.
Αν το ψάξεις περισσότερο μπορείς να παίξεις και με τις υπόλοιπες δηλώσεις

Δες και εδώ (https://help.mikrotik.com/docs/display/ROS/Queues) και εδώ (https://www.bufferbloat.net/projects/codel/wiki/Cake/).

ΥΓ
Κάποιος ας μεταφέρει την παραπάνω συζήτηση στο θέμα με το QoS.

jkarabas
30-12-21, 11:23
καλημερα, σχετικα με το hap ac2 τι πηγες να βαλεις και γεμισε? με ποια εκδοση ROS? εβαλες την 7?

Καλημέρα προσπάθησα να την βάλω την 7.1.1 αλλά δεν.....

deniSun
30-12-21, 11:24
Καλημέρα προσπάθησα να την βάλω την 7.1.1 αλλά δεν.....
Πήγε κάτι στραβά ή το μετάνιωσες και δεν την έβαλες;

jkarabas
30-12-21, 11:40
Πήγε κάτι στραβά ή το μετάνιωσες και δεν την έβαλες;

Στο 4011 όλα μια χαρά, αλλά στο hap ac2 δεν έχει χώρο, δείχνει ότι την κατεβάζει και μετά στα log not enough space for upgrade.
Μάλιστα δοοκιμάσα και μέσα απο τα files να το κάνω και πάλι τα ίδια. Σκέτη απογοήτευση αυτό το hap με την χωρητικότητα.
Ψάχνω τώρα στο inet για λύση.

deniSun
30-12-21, 11:48
Στο 4011 όλα μια χαρά, αλλά στο hap ac2 δεν έχει χώρο, δείχνει ότι την κατεβάζει και μετά στα log not enough space for upgrade.
Μάλιστα δοοκιμάσα και μέσα απο τα files να το κάνω και πάλι τα ίδια. Σκέτη απογοήτευση αυτό το hap με την χωρητικότητα.
Ψάχνω τώρα στο inet για λύση.

Σου απάντησα στο θέμα με την 7.

jkarabas
30-12-21, 13:48
Σε speedtest θα πρέπει να το βλέπεις να γίνεται από πράσινο > κίτρινο > κόκκινο.
Επίσης θα πρέπει να βλέπεις drop packets κυρίως αν την δηλώσεις fifo (για τεστ).


Σου είπα να φτιάξεις μια ουρά τύπου cake.
Δηλώνοντας μια τέτοια ουρά έχει από κάτω τις επιλογές του.
Αν την έχεις δηλώσει μπορείς να κάνεις πάνω της διπλό κλικ και να δεις τις ρυθμίσεις της.
Μπορείς να παίξεις πχ με την δήλωση ΝΑΤ (αλλά θα είναι άχρηστο στο ν6) ή να αλλάξεις το deffserv.
Αν το ψάξεις περισσότερο μπορείς να παίξεις και με τις υπόλοιπες δηλώσεις

Δες και εδώ (https://help.mikrotik.com/docs/display/ROS/Queues) και εδώ (https://www.bufferbloat.net/projects/codel/wiki/Cake/).

ΥΓ
Κάποιος ας μεταφέρει την παραπάνω συζήτηση στο θέμα με το QoS.

Θέλω να ποστάρω και περιμενω να μεταφερθεί στο σωστό θέμα.

deniSun
30-12-21, 14:00
Θέλω να ποστάρω και περιμενω να μεταφερθεί στο σωστό θέμα.

Γράφε εδώ και κάποια στιγμή θα τα μεταφέρουν.
Γενικά βλέπω κάποια καθυστέρηση στην διαχείριση των θεμάτων στο συγκεκριμένο topic σε σχέση με τα υπόλοιπα όπου είναι σχεδόν άμεση.

Nikiforos
30-12-21, 14:10
Καλημέρα προσπάθησα να την βάλω την 7.1.1 αλλά δεν.....

Τωρα πλεον δεν δειχνει τα πακετα κιολας οπως πριν πως αφαιρουμε καποια δεν ξερω.
Εγω δεν βαζω ακομα λογω dude server.
Ειναι θεμα η χωρητικοτητα, εχω και το 109 και εχω μοιρασει τις δουλειες ετσι το hap δεν εχει ολα τα πακετα πανω 4 πακετα νομιζω εχω αν θυμαμαι καλα. Το ενα ειναι ο dude.

jkarabas
30-12-21, 22:52
Κατά ένα περίεργο τρόπο τα up και down της ether7 σταματήσανε. Δεν έχει να κάνει πάντως με το upgade στην 7.1.1 γιατί συνεχιστήκανε.
Μετά το τελευταίο up (στις 16:25) υπήρξε το παρακατω στο log:
hardware offloading activated on bridge "Bridge-LAN" ports: ether8,ether9,ether10,ether7-FritzBox

Nikiforos
31-12-21, 07:41
Κατά ένα περίεργο τρόπο τα up και down της ether7 σταματήσανε. Δεν έχει να κάνει πάντως με το upgade στην 7.1.1 γιατί συνεχιστήκανε.
Μετά το τελευταίο up (στις 16:25) υπήρξε το παρακατω στο log:
hardware offloading activated on bridge "Bridge-LAN" ports: ether8,ether9,ether10,ether7-FritzBox

καλημερα, αλλαξες καμια ρυθμιση τιποτα? αυτο το hw offloading κατι μου θυμιζει...
Εχω σκασει και εγω με την δικια μου ether4 στο 951, την Κυριακη που θα παω εκει θα του αλλαξω πορτα.
Δεν ξερω τι αλλο να κανω. Τωρα 2 μερες δουλευει, εχει τυχει να ειναι και 1 μερα κατω!

deniSun
31-12-21, 08:55
Κατά ένα περίεργο τρόπο τα up και down της ether7 σταματήσανε. Δεν έχει να κάνει πάντως με το upgade στην 7.1.1 γιατί συνεχιστήκανε.
Μετά το τελευταίο up (στις 16:25) υπήρξε το παρακατω στο log:
hardware offloading activated on bridge "Bridge-LAN" ports: ether8,ether9,ether10,ether7-FritzBox

Δεν το είχες ενεργοποιημένο;

jkarabas
31-12-21, 11:21
Δεν το είχες ενεργοποιημένο;

Καλημέρα ενεργοποιημένο το είχα.
Τελικά πάλι ξεκίνησε τα up και τα down. Δεν ξέρω τι να πω.
Μου άρεσε που χάρηκα κιόλας.

- - - Updated - - -


Σου είπα να φτιάξεις μια ουρά τύπου cake.
Δηλώνοντας μια τέτοια ουρά έχει από κάτω τις επιλογές του.
Αν την έχεις δηλώσει μπορείς να κάνεις πάνω της διπλό κλικ και να δεις τις ρυθμίσεις της.
Μπορείς να παίξεις πχ με την δήλωση ΝΑΤ (αλλά θα είναι άχρηστο στο ν6) ή να αλλάξεις το deffserv.
Αν το ψάξεις περισσότερο μπορείς να παίξεις και με τις υπόλοιπες δηλώσεις

Δες και εδώ και εδώ.

ΥΓ
Κάποιος ας μεταφέρει την παραπάνω συζήτηση στο θέμα με το QoS.

Τελοσπάντων ήθελα να σε ρωτήσω με ποιο κριτήριο μετά τις δοκιμές επιλέγω τον καλύτερο τύπο για τη σύνδεσή μου.
Και ποιές δοκιμές-μετρήσεις να κάνω για να έχω μια εικόνα σωστή με τις επιλογές;

- - - Updated - - -


Μπορείς να παίξεις πχ με την δήλωση ΝΑΤ

Ρίχτω σαν παράδειγμα αυτό τι εννοείς;

minas
31-12-21, 11:26
Δεν βλέπω κάποιον διαχειριστή να μεταφέρει την κουβέντα στο ανάλογο θέμα.

Έχετε κάνει κανένα report, ή θεωρείτε αυτονόητο ότι διαβάζουν όλο το site ;) ;

jkarabas
31-12-21, 11:48
Έχετε κάνει κανένα report, ή θεωρείτε αυτονόητο ότι διαβάζουν όλο το site ;) ;

Πως το κάνουμε αυτό;
Το έστειλα τελικά με το "θαυμαστικό" που έχει απο κάτω.

- - - Updated - - -

Με το καφέ το πρωϊ βρήκα λίγο χρόνο να διαβάσω τα λινκ που μου έστειλες.
Πολυ ενδιαφέρον αυτό το cake.
Βέβαια όλα αυτά πάνε σε συνδυασμό να έχει και καλό hw να υποστηρίζονται.

macro
31-12-21, 11:48
Σκοπος σου, που μαλλον τον εχεις επιτυχει, ειναι να μειωσεις το bufferbloat, χρησιμοποιωντας οσο το δυνατο μεγαλυτερο bandwidth. Κανε ενα τεστ στο dslreports και αμα στα εχει ολα Α τουλαχιστον, αυτο σημαινει οτι μπορεις να παιζεις online games και ταυτοχρονα να εχεις heavy downloading. Δοκιμασε και με fq codel και με cake.

jkarabas
31-12-21, 13:36
Σκοπος σου, που μαλλον τον εχεις επιτυχει, ειναι να μειωσεις το bufferbloat, χρησιμοποιωντας οσο το δυνατο μεγαλυτερο bandwidth. Κανε ενα τεστ στο dslreports και αμα στα εχει ολα Α τουλαχιστον, αυτο σημαινει οτι μπορεις να παιζεις online games και ταυτοχρονα να εχεις heavy downloading. Δοκιμασε και με fq codel και με cake.

Ωραία παραθέτω τα συμπεράσματά μου μετά απο δοκιμές.

Η γραμμή μου είναι 22dw/3u
1. cake type και πειράζοντας το diffserv με όλες τις επιλογές του.
Όλα Α Quality A+ Bufferbloat C
2. fqcodel type Όλα Α Quality A+ Bufferbloat C
3. bfifo τα ίδια
4. pfifo χάλια μαύρα.
Και τέλος το καλύτερο: disable την ουρά Bufferbloat F και κανένα Α

Τώρα αν γνωρίζετε κάτι κάποια ρύθμιση που θα μπορέσω να αλλάξω το αποτέλεσμα του Bufferbloat μου το λέτε.

- - - Updated - - -

Παίζοντας λίγο με τις τιμές του max limit κατάφερα το παραρακάτω:
233615

- - - Updated - - -


αυτο σημαινει οτι μπορεις να παιζεις online games και ταυτοχρονα να εχεις heavy downloading

Σώθηκα με το cake!!!
Denisun, σε ευχαριστώ για μια ακόμη φορά.
Δεν θα το έπερνα χαμπάρι ότι έχουν ενσωματώσει τέτοιους τύπους στην ROS7.

- - - Updated - - -


Δοκιμασε και με fq codel και με cake.

Ίδιο αποτέλεσμα και με cake και με fq codel.

deniSun
31-12-21, 13:45
Ίδιο αποτέλεσμα και με cake και με fq codel.

Το fq_codel έχει απροσδιόριστο τύπο προτεραιοτήτων.
Προσωπικά εγώ δεν βρήκα κάπου τον τρόπο που δίνει τις προτεραιότητες.
Σε αντίθεση με το cake όπου ο τρόπος απόδοσης προτεραιοτήτων καθορίζεται από το deffserv.

jkarabas
31-12-21, 13:58
Σε αντίθεση με το cake όπου ο τρόπος απόδοσης προτεραιοτήτων καθορίζεται από το deffserv.

Όπως αναφέρω και πάνω παίζοντας με το deffserv δεν είδα κάποιο αποτέλεσμα σχετικά με τα test που έκανα.
Ίσως εσωτερικά σίγουρα εππηρεάζονται οι προτεραιότητες. Το άφησα στο deffserv8.
Αυτό που ανέφερες για το ΝΑΤ είναι η επιλογή που έχει μεσα στον τύπο του cake σωστά;

- - - Updated - - -


Σε αντίθεση με το cake όπου ο τρόπος απόδοσης προτεραιοτήτων καθορίζεται από το deffserv.

Ξέρεις κάποιο link που αναφέρει τις προτεραιότητες σχετικά με το deffserv?
Τι κάνει η κάθε τιμή;

deniSun
31-12-21, 14:31
Όπως αναφέρω και πάνω παίζοντας με το deffserv δεν είδα κάποιο αποτέλεσμα σχετικά με τα test που έκανα.
Ίσως εσωτερικά σίγουρα εππηρεάζονται οι προτεραιότητες. Το άφησα στο deffserv8.
Αυτό που ανέφερες για το ΝΑΤ είναι η επιλογή που έχει μεσα στον τύπο του cake σωστά;

- - - Updated - - -



Ξέρεις κάποιο link που αναφέρει τις προτεραιότητες σχετικά με το deffserv?
Τι κάνει η κάθε τιμή;

Αλλάζοντας το deffserv δεν θα δεις διαφορά στα τεστ.
Θα δεις στην πράξη όταν γεμίσεις το bw με διαφορετικού τύπου αιτήματα.
πχ τηλεφωνία, με tor και dw να παίζουν στο max και ταυτόχρονα browsing.

Επίσης.... μην εμπιστεύεσαι τα τεστ.
Έχουν ενδεικτικές τιμές.
1. Εξαρτάται που είσαι: Αθήνα, Θεσ/νίκη, επαρχία
και πώς βγαίνει ο πάροχος προς τα έξω
2. Εξαρτάται τον server που κάνεις τα τεστ.
Καλό είναι να επιλέγεις πάντα τον ίδιο.
Και πάλι εξαρτάται από τον φόρτο που θα έχει την συγκεκριμένη χρονική στιγμή.
3. Εξαρτάται από τον browser και τι και πόσα addons έχεις.
4. Θέλει την ώρα των τεστ να έχεις όσο το δυνατόν ελάχιστο traffic στην γραμμή.
πχ αν έχεις voip, αν από πίσω κάνουν τα win upd κλπ θα βγάλεις λάθος συμπεράσματα.
Γενικά μην τα εμπιστεύεσαι.
Βασίσου μόνο στην θεωρία.

Σχετικά με το deffserv νομίζω σου είχα δώσει link.
Παραθέτω και εδώ:

diffserv4 Provides a general-purpose Diffserv implementation with four tins: Bulk (CS1), 6.25% threshold, generally low priority. Best Effort (general), 100% threshold. Video (AF4x, AF3x, CS3, AF2x, CS2, TOS4, TOS1), 50% threshold. Voice (CS7, CS6, EF, VA, CS5, CS4), 25% threshold.

diffserv3 (default) Provides a simple, general-purpose Diffserv implementation with three tins: Bulk (CS1), 6.25% threshold, generally low priority. Best Effort (general), 100% threshold. Voice (CS7, CS6, EF, VA, TOS4), 25% threshold, reduced Codel interval.
Ανάλογα πάνε και τα υπόλοιπα με περισσότερες και διαφορετικές διαβαθμίσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.