PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν ανοιγει το μενου του Jetspeed 520 απο τον IE!



amitsos
03-09-04, 10:46
Για την ακριβεια,μετα απο απο αρκετη χρηση του TorrentStorm βαζοντας την διευθυνση(IP) του modem στον explorer,δεν με προτρεπει καν για τον κωδικο προκειμενου να μπω στο μενου του modem.Ακομα και μετα απο επανεκκινηση του υπολογιστη,δεν ειναι εφικτη η συνδεση με το modem παρ'ολο που οι σελιδες φορτωνουν κανονικα και τα P2P (και το Kazaa)λειτουργουν.Συνδεση επιτυγχανεται μονο μετα απο επανεκκινηση του modem (αποσυνδεση της μπριζας αφου δεν μπορω να μπω στο μενου :roll: !!) ενεργεια στην οποια εχω προβει ηδη 2 φορες και θα προτιμουσα να μην τριτωσει.Χρησιμοποιω Win98 2nd Ed και εχω Tellas 384.Εαν δεν ημουν σαφης σε κατι παρακαλω ζητηστε μου διευκρινισεις.

Ευχαριστω εκ των προτερων

sdikr
03-09-04, 13:21
Μάλλον οι πολλές ταυτοχρονες συνδέσεις κάνουν το modem να τα παίζει,
Δοκίμασε να κατεβάσεις το πόσες συνδέσεις και το πόσο συνολικο upload κάνεις (να είναι κάτω απο 10κ)
Ριξε μια ματιά στο p2p forum /hardware forum

amitsos
03-09-04, 13:29
Ειναι δυνατον ακομη και μετα απο επανεκκινηση του Η/Υ να μην μπορω να συνδεθω με το modem?!!!!Τα forum τα εψαξα (εκτος αν ειμαι στραβος).Υπαρχει προγραμμα με το οποιο μπορω να δω ποσες συνδεσεις ειναι ανοιχτες (μιας που το μενου του modem ειχε τον αριθμο των NAT Translations)?

netvasilis
03-09-04, 13:39
Αν έχεις βάλει στον IE κάποιο proxy αυτό είναι το πρόβλημα μάλλον ...

elias24
03-09-04, 13:42
Αν είναι εξωτερικό, κλείστο και ξαναάνοιξέ το

amitsos
03-09-04, 13:46
Δεν χρησιμοποιω Proxy.Πως γινεται ο IE να ανοιγει ολες τις IP εκτος απο του modem?!!!Και οπως προειπα μετα απο επανεκκινηση του modem,εχω προσβαση στο μενου του.Ελεγξα ''μηπως'' εχει αλλαξει η IP του modem (και επανερχεται μετα την επανεκκινηση του) αλλα προφαμως τετοιο θεμα δεν τιθεται :cry:

Jeff Probst
05-09-04, 00:19
Αγαπητέ φίλε Amitsos αντιμετωπίζω κι εγώ ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα και δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει... Έχω σαλτάρει στην κυριολεξία! Εντωμεταξύ, το reset δίνει και παίρνει σε μένα το έχω κάνει πάνω από δέκα φόρες!!! Υπάρχει κανένας χριστιανός να μας βοηθήσει με αυτό το πρόβλημα;;

Pure_
05-09-04, 00:41
το ιδιο προβλημα αντιμετοπιζα και γω την 1η μερα που εβαλα dsl. δες το default gateway στις ρυθμισεις της καρτας δικτυου μηπως εχει αλλαξει η ip. just an idea :)

Jeff Probst
05-09-04, 01:05
Αντιμετώπιζες;; Άρα δεν το αντιμετωπίζεις πια; Πώς το έλυσες; Εμένα πάντως δεν έχει αλλάξει η IP...

amitsos
05-09-04, 03:09
Ουτε σε εμενα αλλαζει η IP.Υπαρχει περιπτωση το μοντεμ να εχει εσωτερικη μνημη η οποια με τα P2P τιγκαρει και δεν μπορει να διεκπεραιωσει την εντολη προβολης του μενου?Και εαν ισχυει κατι τετοιο γιατι δεν υπαρχει κανενα ΑΠΟΛΥΤΩΣ προβλημα με τις υπολοιπες λειτουργιες του μοντεμ (αναρωτιεμαι ο κερατας)?

amitsos
16-09-04, 20:05
Εστειλα ενα mail στην Intracom αναφεροντας το προβλημα και η απαντηση ηταν η εξης:

Αγαπητέ κύριε,



Σας προτείνουμε να συνδεθείτε μέσω της σειριακής θύρας και να ανοίξετε το Hyper Terminal ( ρυθμίσεις υπάρχουν στο manual ) και να δώσετε την εξής εντολή:

modify nbsize maxipsess <0-512>

Στη συνέχεια να κάνετε Commit ( tab Admin --> Commit & Reboot --> Commit ) και αφού ολοκληρωθεί το Commit να κάνετε reboot το modem ( tab Admin --> Commit & Reboot --> Reboot ).


Στη διαθεσή σας για κάθε πληροφορία


Οπως φαινεται το προβλημα λοιπον ειναι τα default ip sessions τα οποια με P2P εξαντλουνται αμεσως!!
Το προβλημα ομως τωρα ειναι πως δεν γνωριζω ουτε ελαχιστα το hyper terminal :roll: .Παρολο που προσπαθησα,δεν καταφερα τιποτα :( .Εαν καποιος καταφερει να αυξησει τα ip sessions ας βοηθησει και τους υπολοιπους :wink:

denial1
16-09-04, 21:18
Εδω
http://www.adslgr.com/forum/thread7515.html&highlight=jetspeed+520+nbsize

amitsos
18-09-04, 13:00
Η λυση ειναι πραγματι αυτη.

Ευχαριστω

Jeff Probst
05-10-04, 21:56
Λοιπόν παιδιά δεν ξέρω αν η λύση είναι πράγματι αυτή γιατί μόλις τώρα το δοκίμασα, αφού πρώτα είχα κάνει reset το modem, κι έτσι δεν ήταν μπουκωμένο για να δω αν θα λυνόταν το όλο θέμα... Ωστόσο, βρήκα τον τρόπο για να κάνει κανείς telenet χωρίς το Hyper Terminal ή μάλλον να κάνει με το Hyper Terminal σε CLI μορφή...

Συγνώμη αν ακούγεται χαζό αλλά ελπίζω να βοηθήσει κι άλλους newbies σαν κι εμένα...

Έχουμε και λέμε λοιπόν...

1) Θα πρέπει να πάτε στο command promt (start -> run -> cmd).

2) Από εκεί που θα σας βγάλει πατήστε cd\

3) Μετά δώστε: cd program files\windows nt

4) Αφού μπείτε στον φάκελο πατήστε μετά: telnet 192.168.1.1 και enter

Θα βγείτε σε ένα περιβάλλον CLI όπου θα υπάρχει ένα login. Εκεί θα δώσετε admin και enter μετά στο pass το ίδιο και μετά μπορείτε να δώσετε τις εντολές που έδωσε ο CRC...

Hope it helps!

arial
05-10-04, 23:55
Μπορει και να εχει προβλημα αν εχεις firewall , και σε εμενα τα ιδια εκανε ... και εφτιαξε μολις εκλεισα το firewall

amitsos
22-10-04, 22:30
Αρκετο καιρο μετα το αρχικο post παραδεχομαι οτι η λυση δεν ειναι αυτη.Απλα αλλαζοντας το maxipsess σε 512 καθυστερεις λιγο το reboot το οποιο πρεπει σε καθε περιπτωση να γινει [και αυτο μεσω hyperterminal αφου μεσω Explorer (οπως αναφερει και ο τιτλος του thead) δεν υπαρχει αποκριση] αφου τελικα παγωνει οτιδηποτε εχει να κανει με χρηση του internet.Απλα συμβιβαστηκα,συνηθισα τη διαδικασια και αφου κανεις δεν εδωσε λυση (μηπως τελικα δεν υπαρχει?) αποφασισα να ασχοληθω με τιποτα σημαντικοτερο αποδεχομενος οτι ειναι απλα ενα modem των 50€.
Θα παρατηρησατε πως βγηκε καινουργιο firmware update απο την Intracom (http://jetspeed.intracom.gr/js520/sw/software_en.htm) αλλα δεν τολμαω να το εγκαταστησω μηπως και χασω την προσβαση που εχω στο modem μεσω hyperterminal

vlikkas
26-01-06, 23:37
Μια απο τα ιδια ουτε απο τον ΙΕ δεν μπαινω στο μενου .ΑΘΑΝΑΤΗ ΚΑΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ INTRACOM!!
αυτη ειναι ζωη να ανοιγοκλεινω 10 φορες την μερα το μοντεμ

@ ADSLgr.com All rights reserved.