PDA

Επιστροφή στο Forum : Μισθος τηλεφωνητριων.



ngt
20-01-15, 15:15
Ρε παιδες αληθευει οτι στις τηλεφωνητριες της HOL διναν 250 ευρω το 4ωρο, 5ημερο, το μηνα. Και τωρα ανεβαζουν στις 6ωρες τη μερα με τα ιδια χρηματα ?
Τοσο ξεφτυλα ? Για αυτο την αλλη φορα περιμενα 20 λεπτα για να πιασω γραμμη... Κανουν τσιγγουνιες στο ανθρωπινο δυναμικο φαινεται....

Vitruvian78
20-01-15, 16:11
Είναι γενικό το κακό αυτό, ακόμη και στον ΟΤΕ να πάρεις, το ίδιο πράγμα γίνεται, περιμένεις αρκετή ώρα. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με την ποιότητα της εξυπηρέτησης ακόμη κι αν ο χρόνος αναμονής είναι αυξημένος.

FuS
20-01-15, 16:45
Και στον οτέ (για παράδειγμα) από 189€ (καθαρά) τον μήνα, για 4ωρο, ξεκινάει..
Παντού τα ίδια σκ@τά είναι..

sakis.kom
20-01-15, 21:24
Για τα λεφτά δεν ξέρω, αυτό που έχω δει εγώ με τα... αυτιά μου, είναι πως CYTA, WIND, ON, απαντάνε αμέσως όσες φορές τους έχω καλέσει.
Η Forthnet έχει μεγάλη αναμονή. OTE δεν έχω καλέσει καθόλου. Η HOL έχει αυτό το ενοχλητικότατο αυτοματοποιημένο σύστημα και δεν ξέρω μετά τι γίνεται.

Gordito
20-01-15, 21:29
Απο τη μια αλλαζετε εταιριες για 2-3€ και απο την αλλη απορειτε για τους μισθους στα τηλεφωνικα;

Και γιατι μια εταιρια να σκοτιστει να εχει καλη εξυπηρετηση οταν το μονο που μετραει ειναι το κοστος για τον πελατη;

dikal
20-01-15, 22:32
Απο τη μια αλλαζετε εταιριες για 2-3€ και απο την αλλη απορειτε για τους μισθους στα τηλεφωνικα;

Και γιατι μια εταιρια να σκοτιστει να εχει καλη εξυπηρετηση οταν το μονο που μετραει ειναι το κοστος για τον πελατη;:oneup:

Πάντως πριν 2 μήνες που τηλεφώνησα αρκετές φορές στη hol, δε θυμάμαι να περίμενα ποτέ πάνω από 5 λεπτά.

goku
20-01-15, 22:36
Απο τη μια αλλαζετε εταιριες για 2-3€ και απο την αλλη απορειτε για τους μισθους στα τηλεφωνικα;

Και γιατι μια εταιρια να σκοτιστει να εχει καλη εξυπηρετηση οταν το μονο που μετραει ειναι το κοστος για τον πελατη;

Σε αυτό έχεις πολύ μεγάλο δίκιο. Υπολόγισε επίσης ότι οι εναλλακτικοί πάροχοι πληρώνουν ενοίκιο στον ΟΤΕ για τις γραμμές (οπότε από το κάθε πάγιο σε κάποιες περιπτώσεις ο πάροχος κρατάει λιγότερα από τα μισά χρήματα). Επίσης γιατί ο τίτλος αναφέρεται σε τηλεφωνήτριες; Σε γυναίκες δηλαδή; Οι άντρες τηλεφωνητές παίρνουν διαφορετικό μισθό;

nikraven
20-01-15, 22:49
Σε αυτό έχεις πολύ μεγάλο δίκιο. Υπολόγισε επίσης ότι οι εναλλακτικοί πάροχοι πληρώνουν ενοίκιο στον ΟΤΕ για τις γραμμές (οπότε από το κάθε πάγιο σε κάποιες περιπτώσεις ο πάροχος κρατάει λιγότερα από τα μισά χρήματα). Επίσης γιατί ο τίτλος αναφέρεται σε τηλεφωνήτριες; Σε γυναίκες δηλαδή; Οι άντρες τηλεφωνητές παίρνουν διαφορετικό μισθό;
όχι.
τον ίδιο μισθό παίρνουν άντρες γυναίκες.

MitsosDaBest13
21-01-15, 02:19
Εγώ στις π.χ. 10 φορές που κάλεσα το 13844, μόνο τις 2 μου απάντησαν σε παραπάνω από 6 λεπτά (το 1,5 λεπτό μιλάς με αυτόματο τηλεφωνητή). Ο μέγιστος χρόνος αναμονής ήταν 11 λεπτά, ποτέ δε μου έτυχε παραπάνω.

Επίσης ο αυτόματος τηλεφωνητής βοηθάει αρκετά. Τους λες και σε συνδέει ακριβώς με το τμήμα που θες ή πριν 1 μήνα που κάλεσα για βλάβη (γενική στην περιοχή), ο αυτόματος με έλεγχο που έκανε, μου βρήκε πρόβλημα στη γραμμή και δήλωσε βλάβη μόνος του, αποσυμφορώντας έτσι το τεχνικό τμήμα... :)

Όσο για τους μισθούς, η Vodafone είχε πει πως μετά την εξαγορά της HOL, θα τους επαναφέρει στα επίπεδα που ήταν πριν το Δεκέμβριο του '13, που η HOL απέλυσε τους υπαλλήλους της σε μια νύχτα και τους πήγαν στη μητρική Intracom για ψίχουλα...

Νikosanagn
21-01-15, 03:10
Απο τη μια αλλαζετε εταιριες για 2-3€ και απο την αλλη απορειτε για τους μισθους στα τηλεφωνικα;

Και γιατι μια εταιρια να σκοτιστει να εχει καλη εξυπηρετηση οταν το μονο που μετραει ειναι το κοστος για τον πελατη; Πρόβλημα του πελάτη πρέπει να ειναι οι μισθοί των τηλεφωνητριών; Λες και βγάζουν λίγα οι εταιρίες τηλεφωνίας, όταν μου κάνουν εμένα μια προσφορά πρέπει να σκεφτώ οτι η εταιρία θα το κόψει απο τους μισθούς των τηλεφωνητριών; Δεν ειναι το πρόβλημα η επιλογή ενός φθηνότερου πακέτου από την πλευρά του πελάτη αλλα η πολιτική των εταιριών.

achilleas13
21-01-15, 03:51
Φιλος μου δουλευε στη forthnet 2 χρονια με αοριστου χρονου και τον απελυσαν οπως και πολλους ακομα προσλαμβανοντας ενοικιαζομενους υπαλληλους για 1 μηνα καθε φορα.Υπαρχουν εταιρειες που νοικιαζουν υπαλληλους πχ. για 2 φορες την εβδομαδα για 3 ωρες σε ενα μαγαζι και υπογραφεις 2ημερη συμβαση.Μεχρι και μονοημερη παιζει.

Στα μεγαλοστελεχη των εταιρειων δεν νομιζω να εγινε καμια μειωση απο τα 5-6.000+ ευρω που θα παιρνουν

ngt
21-01-15, 14:56
Πρόβλημα του πελάτη πρέπει να ειναι οι μισθοί των τηλεφωνητριών; Λες και βγάζουν λίγα οι εταιρίες τηλεφωνίας, όταν μου κάνουν εμένα μια προσφορά πρέπει να σκεφτώ οτι η εταιρία θα το κόψει απο τους μισθούς των τηλεφωνητριών; Δεν ειναι το πρόβλημα η επιλογή ενός φθηνότερου πακέτου από την πλευρά του πελάτη αλλα η πολιτική των εταιριών.

Απο τη Wind παντως που μου κανουν προσφορες πιο δελεαστικες δεν το κουναω απο τη HOL γιατι ηδη ειμαι αρκετα καλα. Σταθερη γραμμη και υπηρεσια, και μου αλλαξαν το μοντεμ χωρις γκρινια κλπ...
Αλλα γνωμη μου ειναι οτι και 2 ευρω παραπανω να εδινα, οι μισθοι ιδιοι θα ηταν.... Απλα μου εκανε εντυπωση ποσο χαμηλα εχουν πεσει.
π.χ. Ξερω και απο ιδιωτικα σχολεια που τσιμπανε 2 - 3 χιλιαρικα για καθε παιδι το χρονο, οι μισθοι των οδηγων και των συνοδων ειναι πατος.... (300-350 για συνοδους 4ωρο και 600-700 ευρω για οδηγους 8ωρο, + τα μπαχαλο φορτηγακια που δεν φτιαχνουν θερμανση βλαβες κλπ....
Οπως και στη δικη μου δουλεια τη προηγουμενη που κλαιγοντουσαν πριν γινει η κριση
κλασσικες τσιγγουνιες σε λαμπες, κωλοχαρτα λες και ειμασταν κανα συνοικιακο ψιλικατζιδικο,+ τα φορτηγακια παραδοσης τα αφηναν στο ελεος του θεου,
+ φαση κατα την οποια περιοδο κλαιγοντουσαν οτι θα κλεισουν πηγα να παραδωσω κατι στη βιλα του αφεντικου και μαλωσαν τον υπευθυνο γιατι βρεθηκα εκει περα για να μην δω το θηριο που φτιαχνουν στην Βουλα :P.
Οπου παρεπιπτοντως χωρις παρεξηγηση, ειχαν ολο αλλοδαπους απο πακισταν κλπ και φτιαχναν την βιλα, φανταζομαι τι θα τους διναν.
Μετα απο μερικους μηνες κλαψας θελαν να παρουν μια μεγαλη αντιπροσωπια και φτιαχναν κιαλλες εγκατασταεις.... Go figure :P
Α και η εργατωρα για τον πελατη ενω οι μισθοι κατεβαιναν για τους υπαλληλους, ειχε ανεβει σταδιακα 85 ευρω την ωρα απο 50-55 :P

Απλα 250ευρω για 6ωρο πιανει ρεκορ γυφτιας.

Μου κανει εντυπωση πριν 2 χρονια θυμωμουν στις ειδησεις που λεγαν αυτο --> λινκ
και γινεται πραγματικοτητα σιγα σιγα..

http://www.newsbomb.gr/oikonomia/news/story/124047/i-troika-thelei--misthoys-voylgarias-kai-roymanias

vOOz
21-01-15, 23:31
Δεν καταλαβαινω πως ξεκινησε ολο αυτο και με τι αποδειξεις. Βασικο μισθο δινουν απ'οσο ξερω και μαλιστα ανεβασαν και τους μισθους στους πρωην υπαλληλους της hol
http://www.infocom.gr/2014/12/04/euxaristh-ekplhksh-gia-tous-ergazomenous-ths-360-connect/22598/
Το 250 ευρω /6ωρο ειναι παρανομο.. 370 καθαρα ειναι το κατωτερο νομιμο..

nikraven
21-01-15, 23:45
Δεν καταλαβαινω πως ξεκινησε ολο αυτο και με τι αποδειξεις. Βασικο μισθο δινουν απ'οσο ξερω και μαλιστα ανεβασαν και τους μισθους στους πρωην υπαλληλους της hol
http://www.infocom.gr/2014/12/04/euxaristh-ekplhksh-gia-tous-ergazomenous-ths-360-connect/22598/
Το 250 ευρω /6ωρο ειναι παρανομο.. 370 καθαρα ειναι το κατωτερο νομιμο..
ξεχνάς όμως ότι ζούμε στην Ελλάδα οπότε με το πρόσχημα της κρίσης το κράτος και οι μεγάλες εταιρίες (που μαζεύουν όλο το χρήμα) όλα είναι νόμιμα.
Παράνομο για αυτούς πλέον δεν υπάρχει τίποτα.
Και απο την στιγμή που αλωνίζουν με τις ευχές του κράτους μπορεί να έρθει μέρα που θα δίνουν μισθούς 100€ το μήνα με απασχόληση 8ωρου
και ο εργαζόμενος θα πρέπει να λέει και ευχαριστώ.

vOOz
21-01-15, 23:59
ξεχνάς όμως ότι ζούμε στην Ελλάδα οπότε με το πρόσχημα της κρίσης το κράτος και οι μεγάλες εταιρίες (που μαζεύουν όλο το χρήμα) όλα είναι νόμιμα.
Παράνομο για αυτούς πλέον δεν υπάρχει τίποτα.
Και απο την στιγμή που αλωνίζουν με τις ευχές του κράτους μπορεί να έρθει μέρα που θα δίνουν μισθούς 100€ το μήνα με απασχόληση 8ωρου
και ο εργαζόμενος θα πρέπει να λέει και ευχαριστώ.

δεν ξερω τι γινεται παραεξω αλλα επειδη δουλευει καλος μου φιλος εδω, τα νομιμα παιρνουν, και ικα και υπερωριες και ολα.
τετοιες παρανομιες κανουν μικρα μαγαζακια, καφετεριες και οικογενειακες επιχειρησεις. δεν νομιζω μια μεγαλη εταιρεια να κανει τετοιες μπινιες, ακομα και να ηθελε..

nikraven
22-01-15, 00:14
δεν ξερω τι γινεται παραεξω αλλα επειδη δουλευει καλος μου φιλος εδω, τα νομιμα παιρνουν, και ικα και υπερωριες και ολα.
τετοιες παρανομιες κανουν μικρα μαγαζακια, καφετεριες και οικογενειακες επιχειρησεις. δεν νομιζω μια μεγαλη εταιρεια να κανει τετοιες μπινιες, ακομα και να ηθελε..
καθόλου μικρά μαγαζάκια δεν κάνουν τέτοια πράγματα.
Ισα ισα τα μεγάλα μαγαζάκια τα κάνουν γιατί εκεί είναι η μεγάλη κονόμα.
Και αυτά που έγραψε στο αρχικό post ο ngt είναι η πραγματικότητα και αλλού (http://agonistiki-synergasia.blogspot.gr/2013/01/oteplus-hellascom-e-value_3958.html).

DVader
22-01-15, 00:50
Απο τη μια αλλαζετε εταιριες για 2-3€ και απο την αλλη απορειτε για τους μισθους στα τηλεφωνικα;

Και γιατι μια εταιρια να σκοτιστει να εχει καλη εξυπηρετηση οταν το μονο που μετραει ειναι το κοστος για τον πελατη;

Και εγώ πάντως που παραμένω πιστός εδώ και χρόνια δεν είδα διαφορά στην εξυπηρέτηση ! και τι φταίω στην τελική ?

vOOz
22-01-15, 15:06
καθόλου μικρά μαγαζάκια δεν κάνουν τέτοια πράγματα.
Ισα ισα τα μεγάλα μαγαζάκια τα κάνουν γιατί εκεί είναι η μεγάλη κονόμα.
Και αυτά που έγραψε στο αρχικό post ο ngt είναι η πραγματικότητα και αλλού (http://agonistiki-synergasia.blogspot.gr/2013/01/oteplus-hellascom-e-value_3958.html).

η πραγματικοτητα που λες, ειναι ο νομικος βασικος μισθος. και επειδη ψαχνω δουλεια εδω και κανα 2χρονο, θα σου πω οτι παντου πια αυτα δινουν. αν εισαι τυχερος πεφτεις σε νομιμους που δινουν και ενσημα και 3ετιες και αργιες. απο την πειρα μου καταλαβα οτι αυτα τα δινουν οι μεγαλες επιχειρησεις. Τα μικρα μαγαζια δεν φοβουνται τοσο και παντα βρισκουν κολπακια τυπου "θα σου κολλαω μισα ενσημα και θα λες οτι εισαι 4ωρο"

nikraven
22-01-15, 15:51
η πραγματικοτητα που λες, ειναι ο νομικος βασικος μισθος. και επειδη ψαχνω δουλεια εδω και κανα 2χρονο, θα σου πω οτι παντου πια αυτα δινουν. αν εισαι τυχερος πεφτεις σε νομιμους που δινουν και ενσημα και 3ετιες και αργιες. απο την πειρα μου καταλαβα οτι αυτα τα δινουν οι μεγαλες επιχειρησεις. Τα μικρα μαγαζια δεν φοβουνται τοσο και παντα βρισκουν κολπακια τυπου "θα σου κολλαω μισα ενσημα και θα λες οτι εισαι 4ωρο"
Συμφωνώ μαζί σου και δεν έχω καμμιά αντίρρηση.
Σου εύχομαι να βρείς μια αξιοπρεπή δουλειά με έναν αξιοπρεπέστατο μισθό
και να μην προσφέρεις την εργασία σου για να γίνει μάγκας ο εργοδότης.

MitsosDaBest13
01-02-15, 20:35
Όντως τις τελευταίες μέρες κι εγώ παρατήρησα ανεπαρκή εξυπηρέτηση από τη HOL... Έχω στείλει 3 mail μέσα σε 8 μέρες και σε κανένα δεν έλαβα απάντηση ακόμα, εκτός από το αυτοματοποιημένο "Παραλάβαμε το μήνυμά σας με κωδικό ΧΧΧΧ" κλπ...
Ξεφτίλα, βαριόνται που ζουν! Αύριο θα τους πάρω εγώ τηλέφωνο, γιατί με τα mail απ' ό,τι φαίνεται δε θα βγει άκρη... Κάποτε μου απαντούσαν την επόμενη μέρα κιόλας! Εκτός αν ήμουν άτυχος αυτές τις μέρες... :rant:

Dark_Nightfall
01-02-15, 22:13
Υπαρχουν εταιρειες που νοικιαζουν υπαλληλους

Βλεπε ΠΛΑΙΣΙΟ.

achilleas13
02-02-15, 05:01
Βλεπε ΠΛΑΙΣΙΟ.

Εγω ξερω απο προσωπικη πειρα για forthnet,vodafone και Η&Μ αλλα παιζουν πολλες ακομα... ολες οι πολυεθνικες και τα μεγαλα καταστηματα.

MitsosDaBest13
03-02-15, 05:08
Σήμερα έλαβα απάντηση για το 3ο e-mail! Τα πρώτα 2 ήταν περίπου τα ίδια και σήμερα έλαβα για 3η φορά ειδοποίηση ότι τα παρέλαβαν! Από το ένα τμήμα στ' άλλο θα τα πηγαίνουν... :lol:

yiannis010
11-02-15, 23:43
ολες οι εμπορικες επιχειρησεις τα ιδια χρηματα δινουν,δεν ειναι προνομιο μονο των τηλεφωνικων εταιρειων.

@ ADSLgr.com All rights reserved.