PDA

Επιστροφή στο Forum : Το ΖΤΕ Ρουτερ του ΟΤΕ.



athletic
21-01-15, 13:44
Γεια σας φιλοι μου.Διαβαζοντας χτες και σημερα ολα τα σχετικα με το ΖΤΕ ρουτερ του ΟΤΕ,ειδα οτι ολα σχεδον τα σχολια δεν δινουν & την καλυτερη εικονα.Το ιστορικο το δικο μου-->Προχτες εδωσα βλαβη στο 13888 του οτε για το οτι δεν ειχα Ιντερνετ.Χτες το πρωι ηρθε η τεχνικη υπηρεσια σπιτι μου[Αιγαλεω] & διαπιστωσε οτι το ρουτερ που ειχα,αρκετα χρονια-Speed Touch 585i v.6 ειχε καει.οκ.μουλενε ελα στο καταστημα Αιγαλεω για αλλαγη.ολα οκ μεχρι εδω.το φερνω σπιτι και το αλλαζω.στη συνεχεια ειπα να ριξω μια ματια στο νετ να δω τι πραγμα ειναι αυτο που δινει ο ΟΤΕ δηλαδη το ΖΤΕ.και διαβασα σχεδον ολο αρνητικα σχολια,δηλ.αποσυνδεσεις κλπ.Εδω στο σπιτι μου εχω δυο[2] υπολογιστες.ενα Desktop δικο μου και ενα ασυρματο λαπτοπ η συζυγος μου.αυτα τα δυο λειτουργουν,τιποτα αλλο.Δεν θελω να ειμαι προκαταλλειμενος με οσα διαβασα.Απλα παρακολουθω τωρα[απο χτες],αν θα πανε ολα καλα.Για να δουμε,,,Σας ευχαριστω και σορρυ για την υπομονη σας.Ειδομεν τη συνεχεια,,,,

deniSun
21-01-15, 14:03
Δεν θα βρεις για κανένα modem/router να γράφονται μόνο καλά λόγια.
Συνήθως γράφουμε τα προβλήματα.
Δεν έχει νόημα δηλαδή να ανοίξει κάποιος ένα θέμα και να λέει "όλα παίζουν μια χαρά με το συγκεκριμένο μοντέλο".
Απλά κάποια είναι καλύτερα ή πολύ καλύτερα από κάποια άλλα.
Γενικά εξαρτάται από το τι χρήση κάνει ο κάθε ένας και τι θέλει να κάνει σε γενικές γραμμές.
Το ΖΤΕ όπως και όλα τα μοντέλα που δίνουν οι πάροχοι είναι απλές συσκευές που καλύπτουν τις βασικές ανάγκες του απλού χρήστη.
Αν θέλεις να κάνεις κάτι παραπάνω θα πρέπει να πάρεις κάποιο καλύτερο μοντέλο.
Διαφορετικά θα πρέπει να παιδευτείς λίγο παραπάνω με αυτό που σου δίνει ο πάροχος.
Εκτός από κάποια πιο εξεζητημένα θέματα, τα μοντέλα των παρόχων μπορούν να κάνουν και πιο σύνθετα πράγματα αλλά με περισσότερο κόπο απ ότι τα πιο ακριβά μοντέλα του εμπορίου.

athletic
21-01-15, 14:40
Δεν θα βρεις για κανένα modem/router να γράφονται μόνο καλά λόγια.
Συνήθως γράφουμε τα προβλήματα.
Δεν έχει νόημα δηλαδή να ανοίξει κάποιος ένα θέμα και να λέει "όλα παίζουν μια χαρά με το συγκεκριμένο μοντέλο".
Απλά κάποια είναι καλύτερα ή πολύ καλύτερα από κάποια άλλα.
Γενικά εξαρτάται από το τι χρήση κάνει ο κάθε ένας και τι θέλει να κάνει σε γενικές γραμμές.
Το ΖΤΕ όπως και όλα τα μοντέλα που δίνουν οι πάροχοι είναι απλές συσκευές που καλύπτουν τις βασικές ανάγκες του απλού χρήστη.
Αν θέλεις να κάνεις κάτι παραπάνω θα πρέπει να πάρεις κάποιο καλύτερο μοντέλο.
Διαφορετικά θα πρέπει να παιδευτείς λίγο παραπάνω με αυτό που σου δίνει ο πάροχος.
Εκτός από κάποια πιο εξεζητημένα θέματα, τα μοντέλα των παρόχων μπορούν να κάνουν και πιο σύνθετα πράγματα αλλά με περισσότερο κόπο απ ότι τα πιο ακριβά μοντέλα του εμπορίου.

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου.Μακαρι η συνεχεια να ειναι καλη,χωρις ιδιαιτερα προβληματα.Εξ αλλου ενας απλος user χρηστης ειμαι.για το σπιτι.Καλη μας συνεχεια,,,

babis3g
21-01-15, 17:57
Το ΖΤΕ δεν κανει σε ολους προβληματα, εξαλου στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι η γραμμη για το θεμα αποσυνδεσεων, αλλοι για αναζητηση κατι καλυτερου απο παραπανω ρυθμισεις η wifi ... για απλη οικιακη χρηση θα σε καλυψη ανετα

athletic
21-01-15, 18:54
Το ΖΤΕ δεν κανει σε ολους προβληματα, εξαλου στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι η γραμμη για το θεμα αποσυνδεσεων, αλλοι για αναζητηση κατι καλυτερου απο παραπανω ρυθμισεις η wifi ... για απλη οικιακη χρηση θα σε καλυψη ανετα

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.παντως,σημερα πρωτη μερα που το εχω,δουλευουν και τα δυο[DESKTOP & LAPTOP] χωρις προβλημα.μακαρι να ειναι ετσι & η συνεχεια,,,

deniSun
21-01-15, 19:02
Εγώ όσο καιρό το είχα δεν μου έβγαλε κάποιο πρόβλημα.
Θα το θεωρούσα καλό ρουτεράκι για τον απλό χρήστη.

athletic
21-01-15, 21:39
Εγώ όσο καιρό το είχα δεν μου έβγαλε κάποιο πρόβλημα.
Θα το θεωρούσα καλό ρουτεράκι για τον απλό χρήστη.

Thanks.να εισαι καλα!

AssVas
24-01-15, 17:51
Πληροφοριακά, μπορείς να απενεργοποιήσεις το IPV4/6 dual stack και να το αφήσεις σε IPv4 only για να έχεις μια μικρή αύξηση σε ταχύτητα surfing ΕΑΝ παρατηρήσεις πρόβλημα (αλλιώς άστο όπως είναι).
Επίσης μπορείς να μεγαλώσεις την τιμή LEase του DHCP αν δεις πως έχεις θέμα με τις συσκευές σου αραιά και πού.

athletic
24-01-15, 23:52
Πληροφοριακά, μπορείς να απενεργοποιήσεις το IPV4/6 dual stack και να το αφήσεις σε IPv4 only για να έχεις μια μικρή αύξηση σε ταχύτητα surfing ΕΑΝ παρατηρήσεις πρόβλημα (αλλιώς άστο όπως είναι).
Επίσης μπορείς να μεγαλώσεις την τιμή LEase του DHCP αν δεις πως έχεις θέμα με τις συσκευές σου αραιά και πού.

Καλησπερα.τρεις[3] μερες που το εχω βαλει,παρατηρω τα εξης: Δυσκολευεται πολυ να μπει σε ιστοσελιδα.γυριζει-γυριζει και ειναι σαν να υποφερει.με το παλιο που καηκε-το speed Touch-δεν ειχα τετοιο προβλημα ποτε.Μπορει να το εχω μονιμα αυτο;; Ειναι πολυ σπαστικο.Οσο για το IPV4/6 dual stack,δεν τα κατεχω.ενημερωσε με πως τα κανω.και παλι ευχαριστω.

babis3g
25-01-15, 00:26
μπορει να ειναι λογω καιρου ασχημη γραμμη η μπορει να μην εχει καλο wifi

στην πρωτη περιπτωση κοιτας και ανβαζεις τα στατιστικα γραμμης (snr, line attenuator, errors, speed) με αντιγραφη και επικοληση
Δεν ξερω σε ποια σελιδα ειναι γιατι δεν εχω το συγκεκριμενο μοντεμ

Στην δευτερη περιπτωση βαλε το μοντεμ καπου ψηλα και σε καθαρο χωρο ωστε να μην καλυπτεται το σημα
πχ (δεν ειναι αναγκη να το βαλεις στον τοιχο αλλα καπου που δεν θα εμποδιζει το σημα
149910

Επισης μπορει να θελει αλλαγμα το καναλι αν ειναι πολλοι στην περιοχη (πχ πολυκατοικια)
Υπαρχει περιπτωση αν ειναι κακοκαιρια στην περιοχη να ειναι προσωρινο

athletic
25-01-15, 00:37
μπορει να ειναι λογω καιρου ασχημη γραμμη η μπορει να μην εχει καλο wifi

στην πρωτη περιπτωση κοιτας και ανβαζεις τα στατιστικα γραμμης (snr, line attenuator, errors, speed) με αντιγραφη και επικοληση
Δεν ξερω σε ποια σελιδα ειναι γιατι δεν εχω το συγκεκριμενο μοντεμ

Στην δευτερη περιπτωση βαλε το μοντεμ καπου ψηλα και σε καθαρο χωρο ωστε να μην καλυπτεται το σημα
πχ (δεν ειναι αναγκη να το βαλεις στον τοιχο αλλα καπου που δεν θα εμποδιζει το σημα
149910

Επισης μπορει να θελει αλλαγμα το καναλι αν ειναι πολλοι στην περιοχη (πχ πολυκατοικια)
Υπαρχει περιπτωση αν ειναι κακοκαιρια στην περιοχη να ειναι προσωρινο

Σε ευχαριστω πολυ.Θα τα κοιταξω γιατι ειναι εκνευριστικο, το ΖΤΕ να μην μπορει να μπει αμεσως σε ιστοσελιδα, & να στρυφογυριζει γυρω γυρω,,

TeoT
25-01-15, 05:09
Καλησπερα.τρεις[3] μερες που το εχω βαλει,παρατηρω τα εξης: Δυσκολευεται πολυ να μπει σε ιστοσελιδα.γυριζει-γυριζει και ειναι σαν να υποφερει.με το παλιο που καηκε-το speed Touch-δεν ειχα τετοιο προβλημα ποτε.Μπορει να το εχω μονιμα αυτο;; Ειναι πολυ σπαστικο.Οσο για το IPV4/6 dual stack,δεν τα κατεχω.ενημερωσε με πως τα κανω.και παλι ευχαριστω.

Το ιδιο ειχα παθει οταν επαθε ζημια και αλλαχθηκε ο router του αδελφου μου . Μολις απενεργοποιησεις το IPV4/IPV6 και το κανεις μόνο IPV4 θα λυθει το προβλημα.

Τώρα πως θα το κανεις.

Δίνεις 192.168.1.1
Δινεις username: admin και Password το γραφει στον router στην κατω πλευρα.
Πηγαινεις Interface Setup -> Internet
Στην Θεση IPV4/IPV6 λεει IP Version Θα δεις οτι ειναι τσεκαρισμένο το IPV4/IPV6 .... το αλλαζεις τσεκάροντας το IPV4
Το σωζεις και λογιακ θα έχει λυθει το προβλημα σου

babis3g
25-01-15, 12:27
μπορει, τελικα αυτο το ipv6 εχει κανει θεμα και σε ακριβα μοντεμ, κανει slow down, ειναι αργο ακομα σε πολλα αλλα
μια τα dns , μια τα dns προβλημα απο το μοντεμ, αλλα κανουν fail σε dns enquiries, σε αλλα ( πχ ορισμενα draytek) to ipv6 πεφτει καθε τοσο κλπ

deniSun
25-01-15, 14:32
Σχετικά με το ΙΡν6 του ΟΤΕ που δοκίμασα για πολύ καιρό...
Υπάρχουν πολλά προβλήματα στην δρομολόγηση των πακέτων καθώς επίσης και στους DNS servers που καθυστερούν σημαντικά την πλοήγηση.
Κάθε λίγο και λιγάκι κάποιος DNSv6 έβγαινε εκτός ή κάποιος δρομολογητής τρελαινόταν.
Είχα πέσει και στην περίοδο που οι googleοδείς σελίδες απέρριπταν πακέτα από τον ΟΤΕ.
Γενικά μου άφησε πικρές αναμνήσεις.
Όταν ωριμάσει αρκετά τα λέμε πάλι.

athletic
25-01-15, 18:38
Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ.Ηδη,πριν λιγο εκανα την αλλαγη,δηλαδη μπηκα στο ρουτερ & τσεκαρα το IPv4,save μετα.Τωρα περιμενω τα αποτελεσματα,για να δουμε,,,,

Kommanto
28-01-15, 23:45
Μπες στο interface setup , wireless και βάλε το channel στο 11.

deniSun
29-01-15, 00:01
Μπες στο interface setup , wireless και βάλε το channel στο 11.

Αυτό είναι σχετικό...
Αν στο 11 είναι και άλλοι χρήστες θα είναι χειρότερα τα πράγματα.

Kommanto
29-01-15, 19:58
Δεν το αμφισβητώ απλώς σε όσους το έχω βάλει δεν έχει παραπονεθεί κανένας.

athletic
30-01-15, 11:42
Παιδια καλημερα.παρακολουθω τις συμβουλες σας.Ας κανω & αυτη την αλλαγη στο ρουτερ.ομως, επιλεγω το wireless,βλεπω οτι υπαρχει εκει channel 13.Δοκιμαζω να τα γυρισω στο 11,αλλα δεν επιλεγεται,ειναι αχνη η εμφανιση του.πως να το αλλαξω & να το παω στο 11 channel?

mariossss
30-01-15, 13:10
Παιδια καλημερα.παρακολουθω τις συμβουλες σας.Ας κανω & αυτη την αλλαγη στο ρουτερ.ομως, επιλεγω το wireless,βλεπω οτι υπαρχει εκει channel 13.Δοκιμαζω να τα γυρισω στο 11,αλλα δεν επιλεγεται,ειναι αχνη η εμφανιση του.πως να το αλλαξω & να το παω στο 11 channel?

αριστερα απο το νουμερο το αλλαζεις εκει που λεει αυτο βαζεις το καναλι

TeoT
30-01-15, 19:02
Παιδια καλημερα.παρακολουθω τις συμβουλες σας.Ας κανω & αυτη την αλλαγη στο ρουτερ.ομως, επιλεγω το wireless,βλεπω οτι υπαρχει εκει channel 13.Δοκιμαζω να τα γυρισω στο 11,αλλα δεν επιλεγεται,ειναι αχνη η εμφανιση του.πως να το αλλαξω & να το παω στο 11 channel?

Συνεχίζει το πρόβλημα που είχες ?
Δεν λύθηκε οταν αλλαξες απο IPV4/IPV6 σε IPV4 ??
Αν καταλαβα καλα το προβλημα το ειχες / εχεις και στο desktop και στο laptop. Και τα δυο wireless ειναι συνδεδεμένα η το desktop ειναι με καλώδιο ????

Τωρα για να αλλαξεις το καναλι...
Λογικα τωρα θα γραφει channel: AUTO και διπλα Current 13 .... (αυτο έχει σαν πρεπιλογη ο ΖΤΕ)
Πηγαινεις και αλλαζεις το AUTO με το καναλι που θελεις .

athletic
30-01-15, 19:32
Συνεχίζει το πρόβλημα που είχες ?
Δεν λύθηκε οταν αλλαξες απο IPV4/IPV6 σε IPV4 ??
Αν καταλαβα καλα το προβλημα το ειχες / εχεις και στο desktop και στο laptop. Και τα δυο wireless ειναι συνδεδεμένα η το desktop ειναι με καλώδιο ????

Τωρα για να αλλαξεις το καναλι...
Λογικα τωρα θα γραφει channel: AUTO και διπλα Current 13 .... (αυτο έχει σαν πρεπιλογη ο ΖΤΕ)
Πηγαινεις και αλλαζεις το AUTO με το καναλι που θελεις .

Οκ το πηγα στο AUTO & εκανα απο εκει την αλλαγη,δηλαδη στο 11.Τωρα,το προβλημα μου δεν μπορω να πω οτι ειναι οπως τις πρωτες μερες που το εβαλα.Σιγουρα ομως εχει διορθωθει κατα πολυ.Σημερα ας πουμε μου εγινε διακοπη στο ιντερνετ για 10 δευτερολεπτα,& επανηλθε μονο του.Οσο αφορα τη συνδεση,το desktop[επιτραπεζιο] ειναι συνδεδεμενο κανονικα με καλωδιο.το Laptop,που το εχω στο ιδιο δωματιο-σε 3 μετρα αποσταση-ειναι ασυρματο,παιρνει δηλαδη απο το δικο μου ρουτερ,το ΖΤΕ.

babis3g
30-01-15, 20:27
ΑΝ το επιτραπεζιο κανει ιδια συμπτωματα τοτε θα κοιταξεις τα στατιστικα στο μοντεμ (δεν το εχω για να ξερω σε ποια σελιδα ειναι)

athletic
30-01-15, 21:43
ΑΝ το επιτραπεζιο κανει ιδια συμπτωματα τοτε θα κοιταξεις τα στατιστικα στο μοντεμ (δεν το εχω για να ξερω σε ποια σελιδα ειναι)
Σε ευχαριστω πολυ.θα το παρακολουθω & θα τα ξαναπουμε,εδω,αν χρειαστει,,,

babis3g
30-01-15, 22:45
Αν μπορεις κανε τα επικοληση αν καταλαβουμε μηπως φταιει και η γραμμη

TeoT
30-01-15, 23:15
ΑΝ το επιτραπεζιο κανει ιδια συμπτωματα τοτε θα κοιταξεις τα στατιστικα στο μοντεμ (δεν το εχω για να ξερω σε ποια σελιδα ειναι)

Για αυτο και ρώτησα με τι τροπο ειναι συνδεδεμένοι οι δύο υπολογιστές και οπως σωστα γράφεις απο την στιγμη που εχουν διαφορετικο τροπο σύνδεσης αλλα τα ιδια συμπυωματα η αλλαγη καναλιου δεν θα θα λυσει το προβλημα.

Τα στατιστικα σου τα βρίσκεις
Με το που μπαινεις στην σελιδα του router ανοιγει στο Status - Information
Εκει βλέπεις οτι γραφει

ADSL State : Up
Bandwide Down/Up(kbps) ,
SNR Margin Down/Up(db)
FEC Down/Up
CRC Down/Up
HEC Down/Up

Στην συνέχεια πηγαινοντας Device Info στο κατω μέρος της σελίδας
Ξαναέχει το SNR Margin και το Data Rate αλλα έχει και το Line Attenuation

babis3g
31-01-15, 00:17
αυτα ειναι αλλα τα νουμερα δεν φαινονται, βαλε και τα νουμερα

TeoT
31-01-15, 01:11
αυτα ειναι αλλα τα νουμερα δεν φαινονται, βαλε και τα νουμερα

Δεν εχω εγω το προβλημα . Οδηγίες δινω στον athletic πως θα τα βρει .

athletic
31-01-15, 21:26
Οκ παιδια.εντος της ημερας θα βαλω εδω τα σχετικα.σας ευχαριστω & παλι.

- - - Updated - - -

Λοιπον,παιδια,εδω ειναι τα στοιχεια του ρουτερ-->

ADSL State:Up
Bandwide Down/Up(kbps) : 6144 kbps / 835 kbps
SNR Margin Down/Up(db) : 12.7 dB / 8.9 dB
FEC Down/Up : 7050 / 0
CRC Down/Up : 4 / 0
HEC Down/Up : 56 / 0

Πηγαινοντας στο Device Info-->

SNR Margin: 12.5 dB[Downstream] 9.5 dB[Upstream}
Line Altenuation 37.6 dB 23.1
Data Rate 6144 Kbps 835 Kbps

babis3g
31-01-15, 21:39
πρεπει να σε εχουν σε κλειδωμενο προφιλ η γραμμη εχει θορυβο και εχει ανεβει το snr margin
και στις 2 περιπτωσεις μπορει να εχει θεμα η γραμμη σου ... αν μπορεις κανεις αυτα τα βηματα (spoiler)
http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-%CE%91%CE%BD%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1?p=5507825#post5507825

athletic
01-02-15, 13:31
Καλημερα.κατ αρχας να σας ευχαριστησω για την πολυτιμη βοηθεια σας.απο την τελευταια απαντηση που πηρα[babis3g],& την ενημερωση μου[spoiler],μαλλον μπηκαμε σε βαθια νερα,ελεγχος γραμμων κλπ.Επειδη αυτα δεν τα κατεχω,σκεπτομαι να ξανακαλεσω την Τ.Υ του παροχου μου[ΟΤΕ],ωστε να δουν το ολο θεμα και τα ξαναλεμε παλι απο εδω,,,

babis3g
01-02-15, 13:32
ναι καλη ιδεα

netman
22-02-15, 18:13
αν μπορέι να βοηθήσει κάποιος,έχω συχνές αποσυνδέσεις γραμμής (όχι ρούτερ)
τα στατιστικά είναι τα παρακάτω:
ADSL State:up

Bandwide Down/Up(kbps):18151 kbps / 861 kbps

SNR Margin Down/Up(db):10.9 dB / 14.5 dB

FEC Down/Up:39719 / 55

CRC Down/Up:384 / 5

HEC Down/Up:5894 / 0

τι βλέπετε εδώ;

babis3g
22-02-15, 18:49
αν μπορέι να βοηθήσει κάποιος,έχω συχνές αποσυνδέσεις γραμμής (όχι ρούτερ)
τα στατιστικά είναι τα παρακάτω:
ADSL State:up

Bandwide Down/Up(kbps):18151 kbps / 861 kbps

SNR Margin Down/Up(db):10.9 dB / 14.5 dB

FEC Down/Up:39719 / 55

CRC Down/Up:384 / 5

HEC Down/Up:5894 / 0

τι βλέπετε εδώ;

ετσι χοντρικα (επειδη εισαι πανω σε θεμα απο αλλο χρηστη) βαλε καλωδιο (& οχι wifi)
Αν εχεις και με καλωδιο αποσυνδεσεις τοτε να κανεις ελενχο την σωτερικη εγκατασταση σου (spoiler)
http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-%CE%91%CE%BD%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1?p=5507825#post5507825
Αν παλι μετα τν ελεχνο εχεις αποσυνδεσεις θα παρεις τηλεφωνο τον παροχο

bathan
02-03-15, 12:13
Χαιρετώ την παρέα
νέος στον ΟΤΕ και εγώ και η εμπειρία μου απο το ZTE είναι αρνητική (βέβαια δεν περίμενα και παπάδες ...)
Καταρχήν έχει ασθενές σήμα wifi σε σχέση με το παλιό router (netfaster2 από την HOL)
Δεν παίζει κάποια video απο το utube (κουλό !!!!)
Επίσης πολλές φορές "παγώνει" ενώ δείχνει πως είναι εντάξει
Στα θετικά συγχρονίζει 1 mbit πάνω απο το netfaster αλλά το έβγαλα και έβαλα πάνω το netfaster που δείχνει πιό σταθερό

* Μήπως ξέρει κάποιος ποιές ρυθμίσεις του ZTE να αλλάξω στο όποιο άλλο router βάλω για καλύτερη ταχύτητα (πχ DNS) ;

sweet dreams
02-03-15, 12:24
Χαιρετώ την παρέα
νέος στον ΟΤΕ και εγώ και η εμπειρία μου απο το ZTE είναι αρνητική (βέβαια δεν περίμενα και παπάδες ...)
Καταρχήν έχει ασθενές σήμα wifi σε σχέση με το παλιό router (netfaster2 από την HOL)
Δεν παίζει κάποια video απο το utube (κουλό !!!!)
Επίσης πολλές φορές "παγώνει" ενώ δείχνει πως είναι εντάξει
Στα θετικά συγχρονίζει 1 mbit πάνω απο το netfaster αλλά το έβγαλα και έβαλα πάνω το netfaster που δείχνει πιό σταθερό

* Μήπως ξέρει κάποιος ποιές ρυθμίσεις του ZTE να αλλάξω στο όποιο άλλο router βάλω για καλύτερη ταχύτητα (πχ DNS) ;

H σύνδεση σου είναι εντάξει;;; Όταν λες ότι δεν παίζει κάποια Video τι εννοείς;;; ότι αργεί ο υπολογιστής να τα φορτώσει;; το κάνει και σε

ενσύρματη σύνδεση;;; η εσωτερική σου εγκατάσταση είναι τσεκαρισμένη;;; για DNS κατέβασε και τρέξε το DNS Benchmark. (https://www.grc.com/dns/benchmark.htm)

Κάνε μια επανεκκίνηση του ρουτερ από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και μετά σύνδεσε το πάλι και ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής σου.

bathan
02-03-15, 13:41
Βασικά το πρόβλημα είναι σε συσκευές android που αργούν να φορτώσουν σελίδες ή δεδομένα και τα video κολλάνε

babis3g
02-03-15, 14:52
Βασικά το πρόβλημα είναι σε συσκευές android που αργούν να φορτώσουν σελίδες ή δεδομένα και τα video κολλάνε

Αν κολλανε τα βιντεο στο android αλλαξε τις ρυθμισεις στο wifi (αλλαγη καναλιου 11-13 λενε ειναι καλα για τα ζτε & δοκιμασε το bandwidth se 20 & oxi 20/40)
Δοκιμασε mtu 1452 καπου στο wan settings
Δεν το εχω να σου πω που ακριβως ειναι οι ρυθμισεις
καλο ειναι να δοκιμασεις και μια eπαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων Αν βοηθησει (αλλα μετα θα πρεπει αν ξαναφτιαξεις το wifi & θελει παλι το username / pass)

bathan
02-03-15, 18:10
Αν κολλανε τα βιντεο στο android αλλαξε τις ρυθμισεις στο wifi (αλλαγη καναλιου 11-13 λενε ειναι καλα για τα ζτε & δοκιμασε το bandwidth se 20 & oxi 20/40)
Δοκιμασε mtu 1452 καπου στο wan settings
Δεν το εχω να σου πω που ακριβως ειναι οι ρυθμισεις
καλο ειναι να δοκιμασεις και μια eπαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων Αν βοηθησει (αλλα μετα θα πρεπει αν ξαναφτιαξεις το wifi & θελει παλι το username / pass)
Αυτό είναι σχετικά εύκολο, σε ότι αφορά το authentication (username/pass) θεωρώ πως θα τα ξαναπάρει αυτόματα όταν το ξανασυνδέσεις. Στην χειρότερη περίπτωση το ξαναβάζεις manually
Το mtu size είναι 1452 νομίζω by default

redcom7
26-03-15, 11:03
μολις το εστειλα το ZTE του ΟΤΕ και μαλλον εχω βρει την υγεια μου με ενα παλιο που ειχα εδω fritzbox .. το οποιο το ειχα για πεταμα αλλα απο το ZTE ειναι καλυτερο ... χανω περιπου 2μβ αλλα το ζητουμενο μου ειναι η σταθεροτητα ...

να πω οτι και στο σπιτι το αλλαξα με ενα thomson που ειχα απο παλια cyta συνδεση ... και εκει ολα καλυτερα...

evdometap
26-03-15, 11:27
Το Fritz γιατί είναι για πέταμα; Ακόμα και τα αρχαία 7140 που έδινε η HOL είναι πολύ καλά.

redcom7
26-03-15, 11:28
Το Fritz γιατί είναι για πέταμα; Ακόμα και τα αρχαία 7140 που έδινε η HOL είναι πολύ καλά.

μια χαρα ειναι απλα το ειχα για πεταμα θεωροντας οτι τα πιο καινουργια ειναι και καλυτερα ... τελικα δεν πιανουν το FRITZBOX

GiorgosH
03-05-16, 12:27
Πάνω κάτω τα ίδια και σε μένα με το ίσιο ρόυτερ. Άλλαξα κανάλι wifi και παλι τα ίδια: δείτε παρακάτω:

ADSL State Up

Bandwide Down/Up(kbps 15869 kbps / 1011 kbps

SNR Margin Down/Up(db):9.7 dB / 9.4 dB

FEC Down/Up 0 / 0

CRC Down/Up 207 / 0

HEC Down/Up 195 / 0

Interface
:
Ethernet ADSL WLAN

Transmit Statistics

Receive Statistics

Tx Frames Count 156720
Rx Frames Count 83169
Tx Errors Count 449
Rx Errors Count 36949
Tx Drops Count 449
Rx Drops Count 36949

Επίσης επειδή συνδέονται κάπου στα 10 κινητά πάνω στο ρόυτερ ( και 2 dlink repeaters τα οποία μια δουλεύουν και μια οχι) υπάρχει περίπτωση να προκαλείται το πρόβλημα απο αυτο; Ενα άλλο ρόυτερ θα έλυνε το πρόβλημα ;;

sweet dreams
03-05-16, 17:03
Πάνω κάτω τα ίδια και σε μένα με το ίσιο ρόυτερ. Άλλαξα κανάλι wifi και παλι τα ίδια: δείτε παρακάτω:

ADSL State Up

Bandwide Down/Up(kbps 15869 kbps / 1011 kbps

SNR Margin Down/Up(db):9.7 dB / 9.4 dB

FEC Down/Up 0 / 0

CRC Down/Up 207 / 0

HEC Down/Up 195 / 0

Interface
:
Ethernet ADSL WLAN

Transmit Statistics

Receive Statistics

Tx Frames Count 156720
Rx Frames Count 83169
Tx Errors Count 449
Rx Errors Count 36949
Tx Drops Count 449
Rx Drops Count 36949

Επίσης επειδή συνδέονται κάπου στα 10 κινητά πάνω στο ρόυτερ ( και 2 dlink repeaters τα οποία μια δουλεύουν και μια οχι) υπάρχει περίπτωση να προκαλείται το πρόβλημα απο αυτο; Ενα άλλο ρόυτερ θα έλυνε το πρόβλημα ;;

Αν άλλαξες κανάλι στον βρόντο κάνε ένα τσεκάρισμα μα αυτόν (http://www.adslgr.com/forum/threads/855557-Πολλά-Rx-Errors-Rx-Drops-σέ-ΖΤΕ-H108NS-router?p=5589021#post5589021) τον τρόπο. Το WI-FI βέβαια του συγκεκριμένου δεν φημίζεται και για την καλή λειτουργία του, κάνε δοκιμή και με άλλο ρούτερ/Αccess Point.

GiorgosH
04-05-16, 08:45
Αν άλλαξες κανάλι στον βρόντο κάνε ένα τσεκάρισμα μα αυτόν (http://www.adslgr.com/forum/threads/855557-Πολλά-Rx-Errors-Rx-Drops-σέ-ΖΤΕ-H108NS-router?p=5589021#post5589021) τον τρόπο. Το WI-FI βέβαια του συγκεκριμένου δεν φημίζεται και για την καλή λειτουργία του, κάνε δοκιμή και με άλλο ρούτερ/Αccess Point.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το είχα στο 11 για 1 εβδομάδα, μετά στο 8 και τώρα το έβαλα αυτόματο. Αν βρω το καλύτερο κανάλι σύμφωνα με τις οδηγίες σου θα πρέπει να μηδενιστούν τα errors του WiFi? Εναλλακτικά υπάρχει άλλη λύση ή μόνο αγορά Modem/router?

babis3g
04-05-16, 11:12
δεν νομιζω να μηδενιστουν τα λαθη με αυτο το μοντεμ ζτε ... αλλα πρεπει να ειναι πιο λιγα

sweet dreams
04-05-16, 12:20
Aυτό πιστεύω κι' εγώ αν και παίζει ρόλο και η περιοχή, αν είναι πηγμένη στα Wireless, δύσκολα τα πράγματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.