PDA

Επιστροφή στο Forum : Για γέλια



Gladiator
21-01-15, 14:39
http://www.speedtest.net/my-result/4076892180

Αυτό υποτίθεται οτι είναι μισθωμένη γραμμή 100/50 και ο εργοδότης μου πληρώνει κάτι χιλιάρικα το μήνα. Περιττό να σας πώ οτί το πρώτο πράγμα που έκανα όταν ήρθα στην εταιρία, μετά το γέλιο, είναι να υπολογίσω το bandwidth που χρειάζεται στο upload και να πάρω τον ΟΤΕ να την αντικαταστήσω με μια απλή vdsl, στο business πακέτο. Είναι απίστευτα τα λεφτά που έχανε για το τίποτα.

elessargr
21-01-15, 21:29
SLA δεν υπάρχει;

Gladiator
22-01-15, 14:07
SLA θεωρητικά υπάρχει και για τις retail οικιακές συνδέσεις του ΟΤΕ (ας μην το σχολιάσω), και μάλιστα με την σφραγίδα της ΕΕΤΤ. Προφανώς εννοείς το εγγυημένο bandwidth των μισθωμένων επαγγελματικών γραμμών, και ναι υπάρχει αλλά και αυτό δεν είναι απόλυτο. Στο business του ΟΤΕ μου είπαν οτι ο ιδιοκτήτης είχε ζητήσει να γίνει μεταφορά σε χαμηλότερη ταχυτητα και έγινε αναπροσαρμογή των χρεώσεων (ενώ ο ανθρωπος απλά ειχε κάνει παράπονο για την ποιότητα των υπηρεσιών) και όταν μετά πολύ πίεση να μου πούνε ποιό ακριβώς είναι το όριο της νέας αυτής υποτιθέμενης ταχύτητας, με παραπέμψανε στο τεχνικό τμήμα οι οποίοι μου είπανε οτι υπάρχει βλάβη στο κύκλωμα... Τριτοκοσμική κατάσταση. Αν δέν είχα ασχοληθεί, ο άλλος θα συνέχιζε να σκάει διχίλιαρα στον ΟΤΕ για πλάκα..

@ ADSLgr.com All rights reserved.