PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση Fast path και interleaved path



djpar
22-01-15, 09:55
Εδω και αρκετο καιρο ειχα fastpath αλλα δυστυχως η γραμμη επεφτε αλλοτε σε 2-3 μερες και αλλοτε σε 2-3 ωρες.
Εχτες πηρα τον ΟΤΕ και ζητησα να γυρισω σε interleaved αλλα οχι σε 32 ή 64 depth.
Με πηρε πισω τεχνικος και μαζι μου (εγω μεσω telnet) βλεπαμε τι θελω να βαλω.
Μετα απο προσπαθειες βρηκαμε οτι υπαρχει fast path, interleaved 1down,1up (αυτο δεν ελεγε fast path στο telnet), 32/8 και 64/8. Στο 32 και στο 64 ομως ειχε 2 διαφορετικες ρυθμισεις που εγω δεν εβλεπα μονο αυτος και μου λεει οτι υπαρχει 32 αλλα με delay χαμηλο και 32 κανονικο και αντιστοιχα 64 με delay χαμηλο και κανονικο.
Τελικα αφησαμε το 32 με χαμηλο delay που μου προσθεσε γυρω στα 8-10 ms επιπλεον (σχετικα μια χαρα).
Εγω εχω απορια, γιατι δεν εχουν πχ 4,8,16 βαθος και εχουν μονο 32 και 64 με 2 διαφορετικες ρυθμισεις?
Μηπως το βαθος δεν παιζει τοσο ρολο στα ms και παιζει περισσοτερο το delay?

babis3g
22-01-15, 10:39
δες εδω παραγραφο Interleve depth/delay, ειναι παρομοιο και στο vdsl
http://www.kitz.co.uk/adsl/interleaving.htm

djpar
22-01-15, 14:36
Το έχω διαβάσει αλλά δεν σου λεει πχ το depth 8 με delay 15 είναι χειρότερο από το depth 32 με delay 8.εγώ κατάλαβα από εχτές ότι έβαλα ένα από τα μεγαλύτερα interleaved επίπεδα αλλά με μικρό delay,τώρα τι σημαίνει από θέμα σταθερότητας μένει να το δω στην πράξη

babis3g
22-01-15, 14:53
απο θεμα σταθεροτητας οσο πιο μεγαλο το depth (βαθος) τοσο καλυτερα για την γραμμη απο θεμα θορυβου (γινεται πιο σταθερη σε θορυβο και errors) αλλα μπορει να ανεβει και το πινκ
Θεωρητικα και λογικα καθε για καθε ανεβασμα 8 frames ειναι 2-5 παραπνω πινκ πχ απο 8/32 σε 8/64 πρεπει να εχει 5-10 ms περισσοτερο πινκ
Οποτε και τα 2 (depth/delay) οσο πιο ψηλα τοσο πιο σταθερη γραμμη

Φανταζομαι (γιατι υπαρχει και το βαριο interleave 256,512 κλπ) οτι η γραμμη σου με 8/12/16/32 (χαμηλα) δεν χρειαζεται (επλιζω) να μπει το πολυ βαρυ interleave προφιλ οπου θα σου ανεβασει το πινκ και προφανως κοψιμο ταχυτητας για χαρη σταθεροποιησης γραμμης

Μιλαω για το depth 16/8, 32/8 , 64/8 96/8, 254/8 klp ... tωρα για το αν χρειαζεται 8/16 η 8/32 η 8/64, 8/256 klp (του delay) δεν ξερω τοσο μικρη λεπτομερεια αλλα φανταζμαι το ιδιο ισχυει οσο πιο ψηλα και το delay τοσο καλυτερα αν η γραμμη εχει θεμα

djpar
22-01-15, 16:41
Εγώ λέω το εξής ότι ο ΟΤΕ έχει fastpath, interleaved 1/1 (που έχει ίδια ms με το fastpath και ενώ εμείς λέμε ότι είναι Fast,το telnet και ο ΟΤΕ λένε όχι),32/8 και 64/8 αλλά τα 2 τελευταία τα έχει με 2 ξεχωριστές επιλογές μια με 8delay και τα άλλα δεν τα ρώτησα γιατί μου λέει το 1ο interleaved που δίνουμε και το λέμε και γρήγορο είναι αυτό 32/8 με 8 delay ms.με ote πχ από 5 έχω 13ms και γενικά ανεβάζει από 8-15 ms όπως βλέπω σε διάφορα τεστ.
Άρα λέω εγώ ότι τελικά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και τι delay έχει το κάθε βάθος και μπορεί στο ίδιο βάθος να έχεις διαφορετικά delay

babis3g
22-01-15, 16:45
Εγώ λέω το εξής ότι ο ΟΤΕ έχει fastpath, interleaved 1/1 (που έχει ίδια ms με το fastpath και ενώ εμείς λέμε ότι είναι Fast,το telnet και ο ΟΤΕ λένε όχι),32/8 και 64/8 αλλά τα 2 τελευταία τα έχει με 2 ξεχωριστές επιλογές μια με 8delay και τα άλλα δεν τα ρώτησα γιατί μου λέει το 1ο interleaved που δίνουμε και το λέμε και γρήγορο είναι αυτό 32/8 με 8 delay ms.με ote πχ από 5 έχω 13ms και γενικά ανεβάζει από 8-15 ms όπως βλέπω σε διάφορα τεστ.
Άρα λέω εγώ ότι τελικά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και τι delay έχει το κάθε βάθος και μπορεί στο ίδιο βάθος να έχεις διαφορετικά delay
Ναι συμφωνω, αυτο νομιζω και εγω

iliteo
22-01-15, 16:53
δεν έχει σχέση το fastpath και το interleaved με αυτό που λες στο πρώτο μήνυμα σου 'η γραμμη επεφτε αλλοτε σε 2-3 μερες και αλλοτε σε 2-3 ωρες'
αυτό θα το δεις στην πράξη σε μερικές μέρες..
άλλο αν ορισμένοι providers την αλλαγή την πάνε πακέτο και με άλλο profile.
Αν δεν σου αλλάξουν κάτι άλλο μαζί, snrm ή ταχύτητα, δεν θα δεις διαφορά.

djpar
22-01-15, 18:09
iliteo εχει σχεση γιατι απο ελευθερη στα 16mbps που επεφτα την κλειδωσα στα 12 με interleaved 64/8 και δεν επεφτε (τις πρωτες μερες στον ΟΤΕ απο forthnet).
Μετα εβαλα fastpath το fastpath ομως δεν διορθωνει error στην γραμμη με αποτελεσμα αν μαζευει πολλα ξαφνικα να πεφτει. Ε μπορει να εκανε να πεσει 3 ωρες μπορει και 3 ημερες αλλα επειδη εγω θελω να ειμαι online συνεχεια (gaming) οσες ωρες ασχολουμε με το ιντερνετ αναγκαστικα ξαναγυρισα σε interleaved.Απλα βλεπω οτι και σε interleaved υπαρχουν καποιες ρυθμισεις που βολευουν ακομα και τις προβληματικες γραμμες που δεν μπορουν να βαλουν fastpath

AssVas
24-01-15, 18:08
Χοντρικά το αν θα πέσει η γραμμή έχει να κάνει κυρίως με ένα εκ των δύο σε Normal Καταστάσεις.

Το πλήθος των λαθών στην γραμμή (εάν το chipset αντιληφθεί πολλά ρίχνει το DSL Sync για να πετύχει "καθαρισμό")
Την βουτιά του SNR (που σε πολλές περιπτώσεις ανάλογα το chipset του CPE ρίχνει την γραμμή ή παγώνει η ανταλλαγή δεδομένων και έχεις lagspikes/ping jumps στα παιχνίδια η προσωρινή αδυναμία εμφάνισης σελίδων όταν είναι excessive , π.χ καλεί στην πολυκατοικία το ansanseur κάποιος και βλέπεις τον θάνατό σου σε Kodak semi-automatic burst mode)

Τα προφίλ που ορίζουν οι πάροχοι έχουν διάφορες τιμές εκτός της τιμής Interleave. π.χ διαφορετικά target SNR , INP , Data rate limits etc , που με την σειρά τους έχουν διαφορετική επίδραση στο αποτέλεσμα κατόπιν της εφαρμογής τους.

Έτσι μπορεί να επιτευχθεί θεωρητικά το ίδιο αποτέλεσμα με διαφορετικό Approach . Μπορεί να μειώσει αισθητά η και να σταματήσει ένας πάροχος ή και εσύ ο ίδιος (Από το GUI/telnet του Router σου) τις αποσυνδέσεις εάν π.χ μειώσεις την ταχύτητα συγχρονισμού και αυξήσεις το SNR . Αυτό επιτυγχάνεται από την τιμή Target SNR και την τιμή Data rate limitation του τεχνικού προφίλ στο DSLAM .

Ο κάθε πάροχος στο διαχειριστικό του DSLAM μπορεί να βάλει ότι προφίλ γουστάρει , να το ονομάσει Δεσπότη κτλ, αλλά στον κόσμο μας υπάρχουν κανόνες, ΕΕΤΤ, διεθνή πρότυπα , και διάφοροι άλλοι παράμετροι του κόσμου αυτού και των κατασκευαστών (π.χ παλιά DSLAM δεν έχουν κάποιες δυνατότητες που έχουν νεότερα , διαφορετικές εταιρίες ) .Έτσι μπορεί να υπάρχει διαφορετικότητα στα προφίλ που είναι διαθέσιμα ανά DSLAM. Επίσης το ίδιο προφίλ με π.χ Interleave X στο ίδιο DSLAM ανάμεσα σε διαφορετικούς χρήστες μπορεί να έχει διαφορετικές τιμές ρεαλιστικά που προστίθενται σε ms .

Τώρα στην περίπτωσή σου το τι έβλεπε και από που το έβλεπε ο τεχνικός και τι σου μεταφέρει, είναι κάτι που δεν γνωρίζουμε και δεν μπορούμε να σου απαντήσουμε προκαταβολικά.
Αν ήμουν εσύ, θα επέλεγα Fastpath με αυξημένο target SNR είτε με εφαρμογή από τον πάροχο είτε από το Router μου με telnet έτσι ώστε να μην έχω αποσυνδέσεις, να έχω καλή ανταπόκριση και ας κατεβάζω με λιγότερα. Τα 8 με 10 ms επιπλέον δεν είναι μια χαρά, το Interleave προσθέτει επεξεργασία / άπλωμα πακέτων σε χρονική στιγμή Χ που περνάνε και αυτό είναι σαν να νερώνεις το κρασί σου αδερφέ . (ψψψψψψ φοβερή παρομοίωση μπράβο μου) , πες το βίτσιο μου δεν ξέρω, δεν θεωρώ πως υπάρχει κανένας λόγος να τα έχεις στην γραμμή σου.

djpar
24-01-15, 18:16
Εγώ παρατηρώ παντος ότι ανέβηκαν πχ στο killzone από 64 στα 68-70 ms.παλιά με fastpath όμως ξαφνικά εκεί που έπιανα 62 πήγαινε 120 και ξαναεπεφτε,αυτό το παρατηρουσα και σε άλλα παιχνίδια τώρα με το interleaved βλέπω πιο στρωτα πράγματα.το έχω αφήσει ανοιχτό και δεν έχει πέσει κιόλας.αν πέσει τότε αναγκάστηκα θα ζητήσω κλείδωμα στα 10mbps και ξανά fastpath.το fastpath έκανε τα κουλά του κάποιες φορές πχ στο Voice chat του ps4 άκουγα τους άλλους με διακοπές και εκείνη την στιγμή αν έμπαινα στο μόντεμ έβλεπα μεγάλη αύξηση των errors τώρα και πάλι τα error ανεβαίνουν αλλα προς το παρόν σαν εμπειρία τα βλέπω όλα καλύτερα. Δεν καταλαβαίνω γιατί βρίσκεις κακό το να ανέβεις 10ms αν είναι να είσαι πιο σταθερός

ΥΓ.
Εντωμεταξυ εγώ τόσο καιρό στηρίζω το fastpath και τις περισσότερες φορές βλέπω ότι σκάει ένας από Ρωσία καλή ώρα σήμερα ή κάποιος από Αμερική και τελειώνει εκεί το θέμα και λες κάτσε ρε εγώ έχω fastpath,τι να λέει όμως αυτό?ε με τους Ευρωπαίους η διαφορά είναι τόσο μικρή που πλέον δεν κάνεις την διαφορά και αν είναι να δεις διαφορά θα είναι σε fps και πουθενά αλλού πρακτικά

iliteo
24-01-15, 18:28
Χοντρικά το αν θα πέσει η γραμμή έχει να κάνει κυρίως με ένα εκ των δύο σε Normal Καταστάσεις.
.................


Αυτό του είπα και 'γω πιο πάνω με πιο περιληπτικά λόγια.
Δεν δημιουργεί το fastpath πέσιμο γραμμής.
Και στο interleaved υπάρχουν τα ίδια λάθη στην γραμμή, απλά τα κάνει correction με κάποιο αλγόριθμο.
Αν έχεις λάθη.. πολλά λάθη, η γραμμή θα πέσει κάποια στιγμή, είτε έχεις fastpath είτε interleaved.
Άρα το πρόβλημα είναι να βρεις από που προέρχονται τα λάθη, και να τα περιορίσεις.
Και 'γω συμφωνώ.. δεν θα έφευγα από Fastpath.
Έχε υπ' οψην σου οτι λάθη μπορεί να υπάρχουν σε κοντή γραμμή, ή απ' την άλλη αντιθέτως, μπορεί να μην υπάρχουν σε μια μακρινή γραμμή και να συμπεριφέρεται άριστα.
Έχει να κάνει μόνο με τον θόρυβο.

babis3g
24-01-15, 19:33
Εγώ παρατηρώ παντος ότι ανέβηκαν πχ στο killzone από 64 στα 68-70 ms.παλιά με fastpath όμως ξαφνικά εκεί που έπιανα 62 πήγαινε 120 και ξαναεπεφτε,αυτό το παρατηρουσα και σε άλλα παιχνίδια τώρα με το interleaved βλέπω πιο στρωτα πράγματα.το έχω αφήσει ανοιχτό και δεν έχει πέσει κιόλας.αν πέσει τότε αναγκάστηκα θα ζητήσω κλείδωμα στα 10mbps και ξανά fastpath.το fastpath έκανε τα κουλά του κάποιες φορές πχ στο Voice chat του ps4 άκουγα τους άλλους με διακοπές και εκείνη την στιγμή αν έμπαινα στο μόντεμ έβλεπα μεγάλη αύξηση των errors τώρα και πάλι τα error ανεβαίνουν αλλα προς το παρόν σαν εμπειρία τα βλέπω όλα καλύτερα. Δεν καταλαβαίνω γιατί βρίσκεις κακό το να ανέβεις 10ms αν είναι να είσαι πιο σταθερός

ΥΓ.
Εντωμεταξυ εγώ τόσο καιρό στηρίζω το fastpath και τις περισσότερες φορές βλέπω ότι σκάει ένας από Ρωσία καλή ώρα σήμερα ή κάποιος από Αμερική και τελειώνει εκεί το θέμα και λες κάτσε ρε εγώ έχω fastpath,τι να λέει όμως αυτό?ε με τους Ευρωπαίους η διαφορά είναι τόσο μικρή που πλέον δεν κάνεις την διαφορά και αν είναι να δεις διαφορά θα είναι σε fps και πουθενά αλλού πρακτικά

Αυτο ειπε οτι χρησιμποποιυν διαφορες τεχνικες για να επιφερουν σχεδον ιδιο αποτελεσμα, μερικες τεχνικες εχουν καποιο κοστος (οχι χρηματα) αφου το προφιλ αυτο που εχεις τωρα ειναι οκ (με κοστος 10 ms) και δεν εχοχλει στο παιχνιδι αστο ετσι
Νομιζω αν δεν απατωμαι το 8/32 η γεκικα μεχρι 16/32 ειναι κοντα στα ορια φαστ δεν θα δεις πολυ διαφορα με το κανονικο φαστ εκτος αν εισαι σε 256/ 512

djpar
25-01-15, 10:53
το θεμα ειναι οτι εφοσον κραταει η γραμμη στο interleaved δεν αλλαζω κατι αν πεσει τοτε θα αναγκαστω να κατεβω στα 10 κλειδωμενα και fastpath. Αν κατεβω στα 10 ομως βλ.8-9 κανονικα τοτε ξεχνας το να παιζεις και να ανοιγεις και καποιο site απο αλλο pc, δοκιμασμενο με την forthnet με 9mbps και fast.
Εγω παντος προς το παρον διαφωνω για το αν το fastpath τελικα στην περιπτωση μου ειναι καλυτερο μιας και πλεον τα βλεπω ολα πιο στρωτα ακομα και σε ανοιγμα σελιδων

ΥΓ. Ευχαριστω βεβαια για τις απαντησεις μιας και βοηθησαν αρκετα ωστε να καταλαβω καποια επιπλεον πραγματα!

AssVas
25-01-15, 19:56
Σου αναλύσαμε ότι δεν είναι μόνο η διαφορά Fast/interleave αλλά και άλλες τιμές.
Εσύ απαντάς πως αφού το κινεζάκι είναι ζουμερό και δε γκρινιάζει θα κάτσω μαζί του διότι κάνει καλό χορό .
Όμως δεν είδες ποτέ το Τσεχάκι .

Όπως έλεγε και ένα haxori ισραηλινός παλαιά , Ping ? it is just an idea man.
happy gaming.

djpar
25-01-15, 22:05
Λες κάτι στον αέρα όμως,έχεις κάποιο τρόπο να μετρήσω αν κάτι είναι καλύτερο,μόνο το ping έχουμε και εγώ σου λέω ότι εδώ και δύο μέρες παίζω πιο στρωτα και έχω δοκιμάσει το fastpath πάνω από 1,5 χρόνο και σε οτε και σε forthnet μαζί και πλέον για 10ms επιπλέον δεν βλέπω να φεύγω από το interleaved σε fastpath

babis3g
26-01-15, 03:27
Αν στο μελλον κατι ... (εστω σαν backup) δοκιμασε και αυτο με φαστ (no usb)
http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8960n-300m-wireless-n-adsl2-router-over-pstn-p-PER.612412
Απο τα καλυτερα με γραμμμες οτε οτε

djpar
26-01-15, 11:40
Είχα πάρει με forthnet ένα καλύτερο από tp link με 60 ευρώ πρόσφατα και έβγαλε πρόβλημα ευτυχώς κάνανε πίστωση και είπα δεν ξαναπαίρνω μόντεμ. Το έχω τσεκάρει και σκέφτομαι να το χτυπήσω προς το παρόν η συμπεριφορά του ZTE είναι αρκετά αποδέκτη για την χρήση μου

babis3g
26-01-15, 12:05
αα δεν θυμαμαι επανω προηγουμενα ποστ αλλα αν εισαι με φορθεντ δεν ισχυει ... αυτο μονο με γραμμη οτε

AssVas
30-01-15, 09:58
Λες κάτι στον αέρα

Έκατσα και σου εξήγησα σε βάθος ότι δεν είναι μόνο η τιμή Interleave depth που υπάρχει στα προφίλ και το συνολικό αποτέλεσμα που βλέπεις ως αίσθηση το επηρεάζουν και άλλοι παράμετροι.
Υπάρχουν αρκετά "fast" profiles με διαφορετικές παραμέτρους και αρκετά "Interleave" . Ο πάροχος έχει την δυνατότητα να σου αλλάξει συγκεκριμένα δε , μια τιμή από μία παράμετρο αλλά σαν πολιτική δεν το κάνουν καθώς τα Standarts στους παρόχους είναι να έχουν μια γκάμα προφιλ για να μπορούν να κάνουν μεθοδικό troubleshooting.

Που είναι το κάτι στον αέρα από όσα σου είπα ; Δεν θέλω να σου επιβάλω την γνώμη μου ούτε να σε αναγκάσω να δοκιμάσεις, εγώ απλά σε ενημερώνω.

Το πρόβλημα στην περίπτωσή σου είναι πιθανότατα το ότι έχεις πολλά λάθη στην γραμμή, η αιτία δεν φεύγει με το Interleave απλά σου μειώνεται η αίσθηση / impact του προβλήματος.
Στην θέση σου θα προσπαθούσα να προβώ σε οποιαδήποτε ενέργεια μπορώ για να είμαι σίγουρος ότι δεν είναι από πλευράς μου το θέμα (παράγοντας μέσα στο σπίτι) και θα το δήλωνα βλάβη για να μου αλλάξει πιθανότατα ένα ζευγάρι το συνεργείο.

Για να μετρήσεις τα λάθη σαν λάθη στην γραμμή σου αρχικά ψάξε στο google,θα βρεις μπόλικα προγράμματα. Επίσης τα λάθη σαν συνολικό αριθμό τα βλέπεις μέσα από το Router σου, στα στατιστικά της γραμμής σου. Υπάρχουν διάφορα προγράμματα (plotters,winmtr etc) που σου μετράνε διαδοχικά latency,packet loss,jitter κτλ. που θα μπορούσες να το δεις.
Συνήθως δε, έχεις επίπτωση / αίσθηση των errors ως Ping jumps , δηλαδή εκεί που έχεις σε διαδοχικά ερωτήματα προς έναν server τιμές σταθερές με απόκλιση 5-10ms, σου πετάγεται ένα αισθητά μεγαλύτερο reply.

150231
Δοκίμασε από εδώ μερικά:
http://www.dslreports.com/tools

djpar
30-01-15, 10:33
Μα έχω λάθη τα βγάζει το router,πάντα υπάρχουν λάθη το θέμα είναι ότι με το fastpath δεν υπάρχει διόρθωση και η γραμμή πέφτει. Λύση είναι ή να μείνω έτσι όπως είμαι που είμαι αρκετά καλά ή να κατέβω σίγουρα 2mbps και με πιθανότητα να έχω lag spikes όπως όταν ήμουν στα 12.προς το παρόν εγώ βλέπω ότι ακόμα και όταν κάνω hosting ένα παιχνίδι μπορούν εύκολα να μπουν 4 άτομα και τα ίδια άτομα με fastpath είχαν πρόβλημα/κολλούσαν κτλ.
Το σπίτι δεν φταίει γιατί με forthnet δεν είχα θέμα,πιθανά να φταίει η αλλαγή που έκαναν στον ΟΤΕ γιατί πριν είχα πρόβλημα (νεκρό τηλέφωνο) γιαυτό και πήγα στον ΟΤΕ και με έβαλαν σε νέα γραμμή αλλάζοντας πιθανά τα καλώδια και στο καφαο. Το βλέπω όμως πολύ ακραίο να ζητήσω να μου αλλάξουν καλωδίωση και επίσης αν αλλάξω και είναι χειρότερα?πλέον ξέρω ότι δεν πέφτει και παίζω πιο στρωτα

Το pingplotter έχει ασυμβατότητα με κάποια router το παρατήρησα όταν και έστειλα πρόβλημα με lag spikes σχετικά με το ρουτερ της forthnet και οι ίδιοι δεν το έβλεπαν με traceroute όμως δεν υπήρχε θέμα με το ίδιο μόντεμ ούτε είχα θέμα εγώ με άλλο μόντεμ

@ ADSLgr.com All rights reserved.