PDA

Επιστροφή στο Forum : Zyxel 662H - 61 + Tellas Zisto



MikePan01
24-03-07, 19:30
Το Zyxel 662H-61 μια και ειναι (ADSL2 , ADSL2+) δεν θα επρεπε να δουλευει με το Zisto της Τellas ?
Δεν συνχρονιζει με την γραμμη της Τελλας ενω με απλες γραμμες (Dslam OTE) ειναι ολα καλα.
Για Firmware εχω κοιταξει και εχω το πιο προσφατο (εχει 2 χρονια να βγαλει νεο Firmware)
ZyNOS F/W Version: V3.40(QR.5)

Μηπως θελει καμια ρυθμιση για να δουλεψει το ΑDSL2 ?

nnn
25-03-07, 12:33
Δοκίμασες σε PPPOE ?

MikePan01
25-03-07, 21:33
Δοκίμασες σε PPPOE ?
Δεν θα επρεπε πριν απο οποιαδηποτε ρυθμιση να μεινει πρωτα το λαμπακι σταθερο?
Το δοκιμασα παντως. Τιποτα ...

nnn
25-03-07, 23:28
Είναι σίγουρα Οκ η γραμμή ?

MikePan01
25-03-07, 23:46
Είναι σίγουρα Οκ η γραμμή ?
Αφου το ρουτερ της τελλας δουλευει κανονικα!!!

nnn
25-03-07, 23:54
Μάλιστα,σε ασυμβατότητα έπεσες ?
Κάτσε να πάω το θέμα στο Tellas section να μας πουν οι γνώστες περισσότερα.

Digital Sima
26-03-07, 21:15
πρέπει να δεις τι υποστηρίζει η tellas από πρωτοκολλά για tellas zisto και αν τα υποστηρίζει και το zyxel.

Dimitris
26-03-07, 23:56
Αποκλείεται να μην παίζει. Εμένα το 652R δουλεύει μια χαρά ;) Κάποια ρύθμιση χρειάζεται. Και το έχω σε PPPoA μάλιστα.

Spanos
27-03-07, 00:22
Tα DSLAM της Tellas παίζουν και σε ADSL, δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις ADSL2+ router για μέχρι 4Mbit. Έχω βάλει πάνω μέχρι Crypto F300 router που δεν υπάρχει ούτε στο site της Crypto πιά.

Δοκίμασε να δείς με


wan adsl opencmd

ποιά modulations υποστηρίζει ο router σου και μετά δοκίμασε ένα-ένα τα modes για να δείς αν θα συγχρονίσει.

πχ


wan adsl opencmd adsl2+

Eνναλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις αυτό το προγραμματάκι που το κάνει μέσα απο γραφικό περιβάλλον

Zyxmon Download Page (http://zyxmon.streamclub.ru/downloade.php)

hadderakk
27-03-07, 14:46
Φρικτες αναμνησεις....
Eιχα το -63 (isdn) μεχρι και τον περασμενο οκτωβριο και το αλλαξα γιατι επι 5 μηνες, ειτε καθυστερουσε υπερβολικα/κολλαγε στην αλλαγη της IP, ειτε "παγωνε" με τα led αναμμενα για αγνωστο λογο...

Οι κ.κ. της Tellas (βλ. Telepassport...) ενιοτε το εβλεπαν να συγχρονιζεται, αλλα no go in my end και περνουσαν πολλα 24ωρα με reset καθε 30 λεπτα και απειρες δοκιμες σε PPPoA/PPPoE.
Καποιοι του 13800 δε, μου ανεφεραν προβληματα συγχρονισμου κι απο αλλους χρηστες Tellas με Zyxel....

Αυτη η παροιμιωδης ασταθεια μαζι με το γεγονος οτι firmware update δεν βγηκε ΠΟΤΕ (βαρεθηκα να βλεπω αυτο το v3.40....), με εκανε να αγορασω το USR9107, κι εμεινα απολυτα ικανοποιημενος !
[μεχρι νεωτερας εννοειται... αλλα πλεον κοιταω τα νεα Zyxel με μισο ματι.]

[για την ιστορια, το Zyxelακι κατεληξε σε φιλο με Otenet και παιζει μια χαρα (νεο firmware update ακομα δεν εχει βγει)... Αντε βγαλε συμπερασμα τωρα.....]

Dimitris
27-03-07, 23:11
Είναι λίγο πίσω δυστυχώς η Zyxel στο θέμα των firmware. Πολύ σπάνια θα βγάλει κάποιο update. Κι εμένα δυστυχώς στο 652R ποτέ δεν βγήκε κάτι καινούριο :()

MikePan01
28-03-07, 00:41
Tα DSLAM της Tellas παίζουν και σε ADSL, δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις ADSL2+ router για μέχρι 4Mbit. Έχω βάλει πάνω μέχρι Crypto F300 router που δεν υπάρχει ούτε στο site της Crypto πιά.

ποιά modulations υποστηρίζει ο router σου και μετά δοκίμασε ένα-ένα τα modes για να δείς αν θα συγχρονίσει.

Eνναλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις αυτό το προγραμματάκι που το κάνει μέσα απο γραφικό περιβάλλον

Zyxmon Download Page (http://zyxmon.streamclub.ru/downloade.php)

Το προβλημα λυθηκε :thumb_dup
Ευχαριστω πολυ :oneup: :respekt:

Εχουμε και λεμε το 662Η-61 υποστηριζει τα εξης 4 modulations
wan adsl opencmd
1=> glite
2=> t1.413
3=> gdmt
4=> multimode

το σωστο ειναι το glite

οποτε η εντολη ειναι ==> wan adsl opencmd glite
δεν ξερω τι ακριβως ειναι το glite αλλα δουλευει αψογα

28/03/2007 00:26:51
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 440.79Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 3.51Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

thrastorm7
28-03-07, 01:08
καλησπερα σε ολους, ειμαι καινουριος εδω και δυστυχως τωρα μαθαινω, οποτε ισως να σας εκνευρισω.

αγορασα ενα μοdem zyxel 661hw-61 και εκει που καθομαι αμεριμνος στο ιντερνετ, κατεβαζοντας η σερφαροντας η ... ... οτι ναι, ανα μια ωρα περιπου το modem δειχνει να χανει τον συγρονισμο του με το dsl, αυτο το καταλαβαινω καθως το φωτακι του dsl δεν αναβοσβηνει για την ακριβεια ειναι σβηστο τελειως. οταν εβαλα το παλιο μου modem συγχρονιζε κανονικα χωρισ διακοπες οποτε υποθετω οτι προκειται για ασυμβατοτητα με το dslam τησ τελλας (ναι ειμαι zisto στα 4 mbit).

οι ρυθμισεις που εκανα ειναι οι εξεις:

PPOA
MUX
8.35
NAILED UP CONNECTION

μηπως καποιος απο εσας μπορει να καταλαβει τι φταιει η μπορει να με βοηθησει να το λυσω? (αν λυνεται)..
αν τελικα καποιος μπορει παρακαλω ασ βοηθησει με τροπο τετοιο σαν να μιαλει σε καποιον τελειως ασχετο, 170 ευρω εδωσα ρε γαμωτο, και λογω του οτι χρειαζομαι το wireless δεν μπορω (κσαι δεν θελω) να βαλω το παλιο modem. ελπιζω να μην εδωσα πεταμενα λευτα.

σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Spanos
28-03-07, 02:24
Aρκετά περίεργο γιατι το G.lite υποτίθετε οτι υποστηρίζει 1.5Mbps downstream και 512Kbps upstream όμως δεν χρειάζεται splitter για να λειτουργήσει μαζί με το τηλέφωνο.

Με το router απευθείας είχες δοκιμάσει;

http://www.zyxel.ch/files.cfm?action=download&art=2923&id=12373&lang=d

Eδω υπάρχει το QR8 firmware


Internal Information:
1.Support ADSL2+ by TI modem code: TI AR7 04.02.01.00
2.Support MultiBoot client V2.1

Aρκετά παλιά version για modem code αλλα ίσως δουλέψει καλύτερα

MikePan01
28-03-07, 02:33
To router ειναι απευθειας πανω στη γραμμη δεν εχω Splitter.
Tα τηλεφωνα ειναι ολα με φιλτρακι
Παντως η ταχυτητα ειναι 3.5 και οχι 1.5 ευτυχως :clap:

Spanos
28-03-07, 02:40
Δες εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=86580

Eδώ είναι το τελευταίο firmware UT.5

ftp://ftp.zyxel.com/P-661HW-61/firmware/P-661HW-61_3.40(UT.5)C0.zip

Το έχεις αγοράσει καιρό το router; Κανονικά θα έπρεπε να σου δώσουν το 661HW-D1 αφού το 61 έχει αποσυρθεί.

Spanos
28-03-07, 02:56
To router ειναι απευθειας πανω στη γραμμη δεν εχω Splitter.
Tα τηλεφωνα ειναι ολα με φιλτρακι
Παντως η ταχυτητα ειναι 3.5 και οχι 1.5 ευτυχως :clap:

Τότε δοκίμασε με splitter :p

Aπαράδεκτο πάντως να έχει το Speedstream TI DSL Driver 6.00.04.00 και το Zyxel 662 να έχει μείνει στο 4.02.01.00...

Υποτίθετε μάλιστα οτι είναι ADSL2+, στο CLI όμως που είναι το ADSL2+ OEO; Κάτι τέτοια κάνουν γιαυτό δεν ξαναπήρα Zyxel

lx911
28-03-07, 02:59
Ελα ορε γειτονα... :) Ωστε εσεις εισαι ο νεος zistos της Ηλιουπολης και μας εχεις χαλασει το BW :p
1ον Ταχυτητα εχουμε 4096/512 οχι 256 οπως βαλει στα στοιχεια της γραμμης... :p
2ον Λογικα καποιο λαθος θα εχεις κανει για να συνχρονιζεται με το παλιο
3ον Κανε για καλο και για κακο κανενα firmware update στο modem σου
4ον Ριξε και εδω μια ματια... εδω (http://users.tellas.gr/~lx911/123.JPG)
5ον Καλωςορισες στην παρεα μας... ;)

Spanos
28-03-07, 03:02
4ον Ριξε και εδω μια ματια... εδω (http://users.tellas.gr/%7Elx911/123.JPG)


Tσάμπα το έχεις PPPoA βάλε PPPoE, το max MTU έτσι και αλλιώς είναι 1492 γιατι το δίκτυο είναι ΙP Ethernet και οχι ΑΤΜ ;)

thrastorm7
28-03-07, 09:42
ειμαι στο γραφειο τωρα οποτε δεν εχω δοκιμασει τιποτα απο αυτα που μου ειπατε.

το modem το αγορασα προχθες.

λετε να φταιει το οτι το εχω ppoa?

μηπως ειναι εφικτο καποιος που εχει το ιδιο η παρεμφερες modem να μου πει τις ρυθμισεις για
ppoe? (νομιζω κατι αλλαζει)

ευχαριστω πολυ παιδια για το ενδιαφερον.

adsl info fixed... thx lx911

dtoubi
28-03-07, 11:50
Μήπως έχεις κάποιο θέμα με τη γραμμή σου και το συγχρωνισμό με το Zyxel;

thrastorm7
28-03-07, 14:47
οταν εβαλα το αλλο modem (speedtouch 585) σταματησε να μου κανει διακοπες, οποτε δεν νομιζω να φταιει η γραμμη, κατι παιζει με το zyxel, αλλα δυστυχως δεν ξερω τι. μηπως φταιει το ppoa? τι να πω δεν ξερω, εχει κανεις καμια αλλη ιδεα?

lx911
28-03-07, 18:26
Ασυμβατοτητα ισως... :hmm: Παντως εγω που εβαλα και PPOE παιζει μια χαρα οπως ειπε ο spanos.
Φαντασου οτι εγω εχω το προβληματικο modem/router της Linksys :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.