PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL technicolor 5136 v2



Σελίδες : [1] 2

GiannisTh
27-01-15, 19:33
Καλησπέρα,
Μου στείλανε το technicolor 5136 v2 από την HOL και ψάχνω να βρω που υπάρχει ρύθμιση για bridge mode και δεν υπάρχει πουθενά.
Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω?

vaggoulas
27-01-15, 20:07
Δεν παίζει σε bridge mode.

GiannisTh
28-01-15, 01:47
Με το firmware της hol δεν παίζει γιατί στο manual που είδα από την techocolor έχει κανονικά επιλογη για bridge mode.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω το original firmware;

iliteo
28-01-15, 02:37
Αυτό δίνει τώρα η Hol;

Hellmore
28-01-15, 03:22
Αυτό δίνει τώρα η Hol;

Αυτό δίνει. Μετά απο μια μέρα χρήσης το έβαλα πάλι στο κουτί του. Το WiFi είναι επιεικώς άθλιο, ~10ms καθυστέρηση και spikes μέχρι και ~800ms μεταξύ PC και router.

iliteo
28-01-15, 03:25
Αυτό δίνει. Μετά απο μια μέρα χρήσης το έβαλα πάλι στο κουτί του. Το WiFi είναι επιεικώς άθλιο, ~10ms καθυστέρηση και spikes μέχρι και ~800ms μεταξύ PC και router.

μήπως έχει κάποιο πρόβλημα?

Hellmore
28-01-15, 03:27
μήπως έχει κάποιο πρόβλημα?

Δεν έκατσα καν να μπω στην διαδικασία για αλλαγή. Αλλά με λίγο ψάξιμο είδα πως δεν είμαι ο μόνος. Επίσης δεν με κάλυβε ούτε σε εμβέλεια διότι έχει ενσωματωμένη κεραία. Το test για το ping έγινε σε απόσταση μισού μέτρου.

iliteo
28-01-15, 03:29
μάλιστα.. αν είναι να το παετάξεις το θελω..

Hellmore
28-01-15, 03:31
μάλιστα.. αν είναι να το παετάξεις το θελω..

Δεν πετάω ποτέ router. Το θες για κάτι συγκεκριμένο;

iliteo
28-01-15, 03:38
οχι.. για να παιξω.. δεν το ειχα πότε αυτό.
Αν είναι να σου δώσω ενα συμβολικό πόσο.. ή στο ξαναδίνω και πίσω..
απλά να δω τι κάνει...

- - - Updated - - -

μου κανει εντυπωση που δεν εχει bridge παντως....

- - - Updated - - -

quick setup δεν έχει?

Hellmore
28-01-15, 03:45
οχι.. για να παιξω.. δεν το ειχα πότε αυτό.
Αν είναι να σου δώσω ενα συμβολικό πόσο.. ή στο ξαναδίνω και πίσω..
απλά να δω τι κάνει...

- - - Updated - - -

μου κανει εντυπωση που δεν εχει bridge παντως....

- - - Updated - - -

quick setup δεν έχει?

Δεν το σκάλισα και πολύ γιατί μου την έδωσε το WiFi. Αλλά συγχρόνιζε αρκετά καλά. Έδειχνε 18db attenuation ενώ το TP-LINK που έχω τώρα δείχνει 21.8db. Ή παίζει καλύτερα στην γραμμή της HOL ή κάνει λάθος μέτρηση. Θα μπορούσα να στο δώσω να παίξεις και να μου το επιστρέψεις μετά.

iliteo
28-01-15, 03:56
οκ.. κράτησε το τωρα, και όταν το βαρεθεις βλέπουμε
αν είσαι αθηνα βέβαια.. αλλιως το ξεχνάμε
Στείλε pm όταν είναι.. γεια σου φίλε μου
καληνύχτα :)

Hellmore
28-01-15, 03:59
οκ.. κράτησε το τωρα, και όταν το βαρεθεις βλέπουμε
αν είσαι αθηνα βέβαια.. αλλιως το ξεχνάμε
Στείλε pm όταν είναι.. γεια σου φίλε μου
καληνύχτα :)

Δυστυχώς δεν είμαι Αθήνα... Καλό βράδυ. :)

achilleas13
28-01-15, 15:51
Το wi fi που εχει ειναι οντως αθλιο.Αμα κλεισω 2 πορτες το σημα στο κινητο πεφτει απο 3/3 γραμμες σε 1/3 η αποσυνδεται συνεχως.

dimangelid
28-01-15, 15:55
Καλησπέρα,
Μου στείλανε το technicolor 5136 v2 από την HOL και ψάχνω να βρω που υπάρχει ρύθμιση για bridge mode και δεν υπάρχει πουθενά.
Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω?

Λογικά αν μπεις ως administrator θα δεις το Quick Setup και θα μπορέσεις από εκεί να κάνεις ότι θέλεις! Απλά θα πρέπει να μιλήσεις με την HOL ώστε να σου δώσουν το username και το password της σύνδεσής σου. Ακολούθησε τις οδηγίες που αναφέρονται εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/845778-Techicolor-TD5136V2) για το ξεκλείδωμα (είναι για Forthnet αλλά λογικά η διαδικασία θα είναι η ίδια) και βλέπεις. Εννοείται πριν κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή στο αρχείο ρυθμίσεων του router, κράτησέ το backup.

imr
31-01-15, 16:48
Toπηρα και εγω σημερα και απο πρωτη αποψη φαινεται μια χαρα, αμεσως συγχρονισμος και αμεση συνδεση. Μεχρι τωρα με το zte του οτε ειχα πολλα θεματακια με την συνδεση του στο pc, 1/5 δεν το εβλεπε καν

mike_871
31-01-15, 17:23
γιατι ειναι για καλωδιακη τηλεοραση

dimtz
06-03-15, 20:46
επειδη περιμενω και εγω αυτο το router προς αντικατασταση το zte εχω μια απορια, ο κουριερ που θα ερθει να μου το δωσει δε πρεπει να μου δωσει καποια αποδειξη οτι παραλαμβανει το zte? που θα ξερω εγω οτι το στελνει πισω? ποια ειναι η αποψη σας?

mike_871
06-03-15, 21:50
επειδη περιμενω και εγω αυτο το router προς αντικατασταση το zte εχω μια απορια, ο κουριερ που θα ερθει να μου το δωσει δε πρεπει να μου δωσει καποια αποδειξη οτι παραλαμβανει το zte? που θα ξερω εγω οτι το στελνει πισω? ποια ειναι η αποψη σας?

αν ο παροχος το θελει πισω τοτε πρεπει να σου δοσει ενα χαρτι οτι το εδωσες

dimtz
06-03-15, 21:56
αν ο παροχος το θελει πισω τοτε πρεπει να σου δοσει ενα χαρτι οτι το εδωσες

σε διαφορετικη περιπτωση δε το δινω? μονο αν μου δωσει χαρτι? σ ευχαριστω

mike_871
06-03-15, 22:53
βεβαια πρεπει να σου δοσει οτι παρεδοσες το ρουτερ

Giwrgos19802
06-03-15, 23:34
Ένα tip πρός όλους τους Holιτες.....το ZTE είναι καλύτερο από το technicolor ;) FYI

dimtz
06-03-15, 23:59
καλυτερο σε τι?

Giwrgos19802
07-03-15, 00:07
καλυτερο σε τι?

Στα πάντα.....από wifi/synxronization μέχρι σταθερότητα.

dimtz
07-03-15, 00:18
Λες George ? δευτερα θα ξερω τι ισχυει στην δικια μου γραμμη οσο αφορα τον συγχρονισμο, για το wifi δε με πολυ καιει μιας και το εχω κλειστο :)

Giwrgos19802
07-03-15, 00:37
Εμπειρικά ναί....είναι μια χαρά ρουτεράκι από τα φθηνά.....

dimtz
10-03-15, 17:24
τελικα παρελαβα το technicolor , συγχρονιζει οσο και το netfaster και 0,5 Mbps παραπανω απο το zte (τελικα αυτο το zte παντα ουραγος ειναι) , παντως παιδια εχω μαζεψει 4-5 ρουτερ της hol ,κανενα δε μου ζητησε πισω, ειχα στειλει και δυο πισω χωρις να παρω χαρτι απο τον courier, τωρα τι θα γινει δε ξερω.

goana12
11-03-15, 09:37
τελικα παρελαβα το technicolor , συγχρονιζει οσο και το netfaster και 0,5 Mbps παραπανω απο το zte (τελικα αυτο το zte παντα ουραγος ειναι) , παντως παιδια εχω μαζεψει 4-5 ρουτερ της hol ,κανενα δε μου ζητησε πισω, ειχα στειλει και δυο πισω χωρις να παρω χαρτι απο τον courier, τωρα τι θα γινει δε ξερω.

To technicolor ειναι πολυ σταθεροτερο απο το zte, και σιγουρα ειναι μια πολυ αξιοπιστη λυση ακομα και για ασταθης γραμμες. Οσο αναφορα για τα ρουτερ, πραγματι κι εγω για 3-4 χρονια που ημουν στην HOL μαζεψα 5 ρουτερ. Εφυγα πριν απο 10 μερες, το τελευταιο ρουτερ (technicolor) μου το εφερε πριν απο 1 μηνα, ενω το προηγουμενο (ΖΤΕ) τον περασμενο Ιουλιο που ανανεωσα... μεσα σε ενα χρονο δηλαδη 2 ρουτερ !!!
Παρ' ολο που εφυγα πριν την ληξη του συμβολαιου ΔΕΝ μου ζητηθηκε κανενα πισω... Πραγματικα εκπλησομαι οταν ακουω συμφορουμιτες να αναφερουν πως τους ζητησαν το ρουτερ πισω (ειδικα μετα απο χρονια...). Αυτα μονο ο ΟΤΕ τα κανει, που ζηταει το ρουτερ ακομα και μετα απο 10 χρονια (αληθεια τι το κανει??? του αλλαζει καπακια και το στελνει για καινουριο σε νεους συνδρομητες???)...
Επισης λογω της δουλειας μου σαν ηλεκτρολογος εχει τυχει να εχουν στειλει απο την HOL ρουτερ σε πελατη, για καποιο τεχνικο λογο να μην ειναι εφικτη η συνδεση, αυτος παρεμεινε στον ΟΤΕ, και απο μονος του πηρε και ρωτησε αν το ηθελαν πισω, και αυτοι του ειπαν να το κρατησει καβατζα, για οποτε αποφασισει να παει στο δικτυο τους !!!

Τελικα νομιζω πως πρεπει να τα λεμε κι αυτα... οχι μονο να φωναζουμε για τα στραβα...Κατα την αποψη μου η HOL αλλα και η FORTHNET (απ' οτι ακουω) ειναι οι λιγοτερο "μιτζερες" εταιριες στην παροχη εξοπλισμου...

- - - Updated - - -


Ένα tip πρός όλους τους Holιτες.....το ZTE είναι καλύτερο από το technicolor FYI
Στα πάντα.....από wifi/synxronization μέχρι σταθερότητα.


Σεβαστες ολες οι αποψεις, αλλα πιστευω οτι αν κανεις μια βολτα τοσο εδω, οσο και σε αλλα τεχνολογικα φορουμ, ισως και να εισαι ο μονος που το λες... :)

dimtz
11-03-15, 15:40
goana12 σ ευχαριστω πολυ φιλε για την ενημερωση, ειχα ενα αγχος για τα router που εχω στην κατοχη μου ,χαρη σε σενα μου εφυγε :oneup: , οσο για το technicolor δυο μερες τωρα και το βλεπω πολυ σταθερο , ανοιγω το pc και συνδεετε απευθειας ,ενω με το zte επρεπε να περασουν 3 λεπτα και μετα να συγχρονιση, και εγω αυτο πιστευω , ο Giwrgos19802 ειναι ο μοναδικος που του καθισε καλα το zte, δεν πρεπει να υπαρχει αλλος :whistle:

JoeBar
11-03-15, 17:02
Το Technicolor το στέλνουν και σε hol tv; Έχω το zte αλλά αν το θεωρείτε καλύτερο να το δοκίμαζα. Το wifi του πως τα πάει σε σχέση με το zte;

Αυτά είναι τα στατιστικά μου.

152271

dimtz
11-03-15, 17:09
για το hol tv που εχω εγω δουλευει κανονικα με το technicolor, απλα επρεπε να κανω την συκευη motorola ενα reset για να δουλεψει, τωρα για το wifi δεν εχω αποψη, το zte δε το δουλεψα σχεδον καθολου

JoeBar
11-03-15, 18:08
Τελικά τους πήρα και ζήτησα να μου το φέρουν. Θέλω να δω αν θα ζητήσει το zte πίσω.

dimtz
11-03-15, 19:51
μπα , δε θα σου το ζητησουν

achilleas13
12-03-15, 01:02
To technicolor εχει σαπιο wifi επειδη δεν εχει κεραια.Αν και συγχρονιζε 0,4-0,5Μbit παραπανω απο 1 δικο μου tp link.Ομως με κινητο η tablet σε 1 δωματιο του σπιτιου αν ειχα 2 πορτες κλειστες κοβοταν το σημα του wifi ολη την ωρα και γι'αυτο εβαλα το tplink

dimtz
12-03-15, 01:21
achilleas καλα κανεις και το αναφερεις για να σχηματιζουμε μια εικονα το τι παιζει σε διαφορετικες συνθηκες, εγω σε 100τ.μ μια χαρα πιανω, τωρα αν ειχα και αλλο οροφο η μεγαλυτερο σπιτι δε ξερω τι θα γινοταν

achilleas13
12-03-15, 16:22
Μικροτερο ειναι το σπιτι μου.Με το κομπιουτερ που εχει καλυτερη κεραια απο κινητο η ταμπλετ δεν ειχα προβλημα απλα αντι για 5/5 γραμμες σημα που εχω τωρα ειχα 3/5 η 4/5.

a.libe
12-03-15, 19:41
μολις ελαβα το technicolor td5136v2 , αφου εκανα φορητοτητα

JoeBar
13-03-15, 18:15
Αφού επικοινωνήσανε μαζί μου ότι θα στείλουν το 5136 την Δευτέρα μου ζητήσανε να πακετάρω το zte... :p

goana12
13-03-15, 19:07
Αφού επικοινωνήσανε μαζί μου ότι θα στείλουν το 5136 την Δευτέρα μου ζητήσανε να πακετάρω το zte... :p


Τελικα ολα τα ωραια εχουν ενα τελος... Πλεον απο αρχες Απριλιου ολα τα ρουτερ που ειναι για αντικατασταση θα επιστρεφονται, και μετα το τελος της εγγυησης (2 ετων) αν κατι παθει, θα πληρωνεις κανονικα για αντικατασταση συμφωνα με ανακοινωση (http://www.adslgr.com/forum/threads/867129-%CE%91%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8E%CE%BD-hol-double-play-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-1%CE%B7-%CE%91%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CE%BF%CF%85-2015) της εταιριας...

dimtz
13-03-15, 19:31
Αφού επικοινωνήσανε μαζί μου ότι θα στείλουν το 5136 την Δευτέρα μου ζητήσανε να πακετάρω το zte... :p

εμενα δε μου ζητησαν κανενα, παραξενο

britgreek
14-03-15, 00:30
Τελικα ολα τα ωραια εχουν ενα τελος... Πλεον απο αρχες Απριλιου ολα τα ρουτερ που ειναι για αντικατασταση θα επιστρεφονται, και μετα το τελος της εγγυησης (2 ετων) αν κατι παθει, θα πληρωνεις κανονικα για αντικατασταση συμφωνα με ανακοινωση (http://www.adslgr.com/forum/threads/867129-%CE%91%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8E%CE%BD-hol-double-play-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-1%CE%B7-%CE%91%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CE%BF%CF%85-2015) της εταιριας...


E, εντάξει. 1 λεπτό χρέωση. Πάντως εμένα που μου έστειλαν το Technicolor δεν δούλευε σωστά και έχανε διαρκώς το συγχρονισμό. Από σήμα wifi χάλια, στο παραδίπλα δωμάτιο, όπου με το ZTE και το Nefaster έχω 4/5 σήμα και δεν με έβλεπαν online ούτε στην τεχνική υποστήριξη. Σε κάποια φάση κόλλησε και απλά αναβόσβηναν τα λαμπάκια του. Δεν έστρωσε με reset και ζήτησα να μου στείλουν το λευκό ZTE. Μου είπαν ότι δεν είχαν, αλλά τελικά παρέλαβα κανονικά. Ο υπάλληλος courrier δεν έχει χαρτί να σου δώσει. Εγώ πήγα και το πήρα μόνος μου από το κατάστημα της εταιρείας courrier για να πάρω χαρτί, αλλά και επειδή είχαν περάσει 25 μέρες και δεν μου είχαν φέρει τίποτα. Βασικά ή εταιρεία courrier δεν ήξερε καν ότι έπρεπε να επιστρέψω το παλιό.

Σε όλες τις γραμμές που έχω, τα πιο σταθερά είναι τα λευκά ZTE, παρόλο που διαβάζω κακά σχόλια.

JoeBar
19-03-15, 18:58
Παρέλαβα τελικά το TC5136. Δεν είδα καθόλου διαφορές στο συγχρονισμό, στα ίδια με το Zte και ίσως λίγο χειρότερα. Το wifi του είναι στα ίδια επίπεδα με το Zte και ελάχιστα πιο αδύναμο ίσως.
Σε γενικές γραμμές τα ίδια πάνω κάτω με το zte. Μου φαίνεται όμως ότι είναι πιο σπιρτόζικο στο άνοιγμα σελίδων.

Το βασικό πρόβλημα που έχω είναι ότι μόλις απομακρυνθεί το κινητό από την εμβέλεια του wifi μετά θέλει sign in ξανά το οποίο είναι αρκετά σπαστικό. Με το zte δεν το αντιμετώπισα ποτέ. Το έχει αντιμετωπίσει κανείς;

a.libe
20-03-15, 12:10
εγω στο γραφειο σε ενιαιο χωρο 30 τμ εχω το τεχνικολορ και στο σπιτι το αλκατελ...στο ανοιγμα σελιδων θεωρω πιο δυνατο το τεχνικολορ αν και παιζει ρολο η αποσταση απο το ακ...το αλκατελ ισως εχει πιο δυνατο wifi λογω και της κεραιας αλλα χανεται συχνα το σημα και που και που κανει αποσυνδεσεις...σκεφτομαι να ζητησω αντικατασταση του αλκατελ και να μου δωσουν το τεχνικολορ....σημειωτεον οτι το τεχνικολορ το εχω στο γραφειο 1 εβδομαδα απο αιτηση φορητοτητας που εκανα...αξιζει να αλλαξω το αλκατελ με το τεχνικολορ?τι λετε???

cyberten
27-03-15, 20:11
εγω στο γραφειο σε ενιαιο χωρο 30 τμ εχω το τεχνικολορ και στο σπιτι το αλκατελ...στο ανοιγμα σελιδων θεωρω πιο δυνατο το τεχνικολορ αν και παιζει ρολο η αποσταση απο το ακ...το αλκατελ ισως εχει πιο δυνατο wifi λογω και της κεραιας αλλα χανεται συχνα το σημα και που και που κανει αποσυνδεσεις...σκεφτομαι να ζητησω αντικατασταση του αλκατελ και να μου δωσουν το τεχνικολορ....σημειωτεον οτι το τεχνικολορ το εχω στο γραφειο 1 εβδομαδα απο αιτηση φορητοτητας που εκανα...αξιζει να αλλαξω το αλκατελ με το τεχνικολορ?τι λετε???

Μην κάνεις πειράματα....Κάτσε "εκεί" όπου όλα σου δουλεύουν! Γιατί να χαλιέσαι τώρα;;; Άποψή μου!

iliteo
28-03-15, 00:22
Παιδιά αυτό δίνει η Hol τώρα σε adsl αντί του ZTE?
και ποιά version?
Με ενδιαφέρει ποιό δίνει σε adsl double-play και όχι σε HOL-TV κλπ.

goana12
28-03-15, 03:33
Παιδιά αυτό δίνει η Hol τώρα σε adsl αντί του ZTE?
και ποιά version?
Με ενδιαφέρει ποιό δίνει σε adsl double-play και όχι σε HOL-TV κλπ.


Mεχρι πριν 1 μηνα αυτο εδινε με την v2 και απ' οτι θυμαμαι το ιδιο ειναι και για HOLTV...

iliteo
28-03-15, 04:02
είναι καλύτερο από το ZTE? εκτός από το WiFi που σίγουρα θα είναι χειρότερο! ρωτάω αν και δεν έχω ανοίξει το ΖΤΕ (έχω άλλο πάνω).
και λέω να τους πάρω να μου το αλλάξουν για όσο προλαβαίνω.....

petaloudas
28-03-15, 14:18
Ξέρει κανείς τι σημαίνουν αυτά στο log:

152964

JoeBar
28-03-15, 19:20
Παίδες με το wifi έχετε κανένα θέμα; Εμένα όταν αποσυνδεθούν τα κινητά θέλουν μετά ξανά sign in.

goana12
28-03-15, 19:41
είναι καλύτερο από το ZTE? εκτός από το WiFi που σίγουρα θα είναι χειρότερο! ρωτάω αν και δεν έχω ανοίξει το ΖΤΕ (έχω άλλο πάνω).
και λέω να τους πάρω να μου το αλλάξουν για όσο προλαβαίνω.....


Κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι πολυ καλυτερο απο το ΖΤΕ και πολυ πιο σταθερο ειδικα στις χαλια γραμμες. Εγω οταν ημουν στη HOL και το ειχα πανω δεν ειχα δει ΠΟΤΕ το SNR να πεσει χαμηλοτερα απο το προρυθμισμενο 6 dB, αντιθετα με ολα τα αλλα. Γενικα για τα ΖΤΕ ολο προβληματα ακουω, με αποκορυφωμα αυτο του ΟΤΕ που παιζει να' ναι το χειροτερο ολων...

@ ADSLgr.com All rights reserved.