PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλβανία Ελλάδα - πριν και μετά την ήττα



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

redlemon.gr
03-09-04, 20:30
Δεν μπορώ να τους καταλάβω αυτούς τους ανθρώπους..
Δηλαδή επιδή πήραμε το Ευρωπαικό πρέπει να πεθάνουν απο την κόμπλα τους και ν ακάνουν σαν χαζοί;
Δηλαδή αν χάσουν αύριο τι θα γίνει; θα αρχίσουν να ρίχνουν με τα καλάζνικοφ σοτυς παίχτες μας;
Μα τόσο συμπλεγματικοί πιά; απίστευτο.. θα περίμενε κανείς μετά απο πάνω απο μία δεκαετία γειτνίασης να μην κάνουν σαν να τους κυρήξαμε τον πόλεμο!

Ας το πάρουν απόφαση! μία ήττα είναι θα περάσει :wink:

FORZA ELLADARA, PARTΟUS TA VRAKIA! 8)

kubiak
03-09-04, 20:49
προβοκάτσια δημοσιογραφικά...

redlemon.gr
03-09-04, 21:00
λές έ...; Εγώ ξέρω οτι η αλβανέζα που μας καθαρίζει το σπίτο μας την έλεγε προχτες με τον Πύρρο γιατί λέει οτι καλά που έχουμε τον (κατα την άποψη της αλβανό, πύρρο)
και πέρνουμε κανά μετάλειο... βέβαια αφού έχουν τόοοσο καλούς αθλητές δεν καταλαβαίνω γιατί δεν άκουσα να παίρνουν κανά μετάλειο.. ακόμα και οι Η-δρακονιανοί-eβραιοι με αρκετό σπρώξιμο καταφέρανε και μπήκανε μπροστά απο τον κακλαμανάκη και του φάγανε το χρυσό.. αλλά τουλάχιστον ο αθλητής τους συμετείχε..
εδώ οι άλοι κοκορεύονται για τους δικούς μας .. (και ενοοώ δικούς μας και όχι τις κοπέλες σαν την μιρέλα που πράγματι δεν είναι ελληνίδα)......
ρε μπάς και ο Ζαγοράκης βγει οτι είναι κινέζος;
και ο Ντέμης βραζιλιάνος;



:mrgreen:

Sofos
03-09-04, 21:23
---POST EDITED 04-09-2004---
Το συγκεκριμμένο σύνθημα σβήστηκε από μένα γιατί είναι προσβλητικό όχι μόνο τους Αλβανούς αλλά προσβάλλει πολύ περισσότερο εμάς τους ίδιους τους Έλληνες.

Έχω ενημερώσει τον Sofos σχετικά μ'αυτή μου την κίνηση, στην οποία οδηγήθηκα ειδικά επειδή είδα ότι κι ο ίδιος ζήτησε συγνώμη μετά από σχετική παρατήρηση που του έγινε.

zouzouni

JohnGR
03-09-04, 21:29
Σας παρακαλώ να μην χρησιμοποιείται τέτοια σχόλια.

Ευχαριστώ,
Γιάννης

Sofos
03-09-04, 21:32
έχεις δίκιο συγνώμη!!

Wasp667
03-09-04, 22:24
Συγνώμη αλλά το θέμα δεν μπορώ να το δω μόνο ποδοσφαιρικά με τα όσα
βγαίνουν και "διαφημίζουν" (χάρτες,προσβολές στον Δήμα). Και να'ταν μόνο
τα αλβανά που ζουν στην αλβανία πες ok.
Αλλά είναι και τα εδώ που έχουν βγάλει γλώσσα.
Φταίμε κι εμείς που τους δίνουμε ψωμί και τους έχουμε κάνει ανθρώπους
(μέχρι ενός βαθμού βέβαια, γιατί απολίτιστοι κλέφτες ήταν και θα παραμείνουν).

odd
03-09-04, 22:51
ρε ουστ βρωμοεθνίκια!

mods?

υγ. redlemon σόρυ, είχα όλη την καλή διάθεση να κουβεντιάσω, αλλά άμα ακούοω "αλβανός νεκρός=αλαβανός καλός" και "εμείς τους κάναμε ανθρώπους" συφιλιάζομαι.

asikamin
04-09-04, 00:00
ρε ουστ βρωμοεθνίκια!


ρε ουστ Νεοέλληνες!
'Οταν θα ξυπνήστε θά'ναι αργά. :(

pipitop@pi
04-09-04, 00:07
ρε ουστ βρωμοεθνίκια!

mods?

υγ. redlemon σόρυ, είχα όλη την καλή διάθεση να κουβεντιάσω, αλλά άμα ακούοω "αλβανός νεκρός=αλαβανός καλός" και "εμείς τους κάναμε ανθρώπους" συφιλιάζομαι.

ε οχι και τετοια ρε φιλε.....Μετα απο αυτο τα ειδα ολα.... :shock: :roll: :?

no_logo
04-09-04, 00:15
οι αλβανοί είναι τόσο συμπλεγματικοί όσο και οι έλληνες που ορμάγανε στους δρόμους κουνόντας σημαιάκια, τσιρίζοντας για το μεγεθος της τσαπού του τσολιά :3d

moralas
04-09-04, 00:42
καλα..... ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο. δεν ειανι μονο οι αλβανοι που θελουν πλεον να μας κερδισουν. ειναι ολος ο κοσμος , καθοτι ειμεθα πρωταθλητες ευρωπης. οι αλβανοι το δειχνουν με πολυ φανατισμο, καθοτι η ρατσα τους ειναι ετσι. δεν ειναι ολοι οι αλβανοι κακοι , και ουτε αλβανος καλος μονο νεκρος. η αληθεια ειναι καπου στη μεση και το ξερετε ολοι , οποτε μη γινεστε ακραιοι.

no_logo
04-09-04, 00:50
moralas τι σημαίνει το "το δείχνουν με πολύ φανατισμό, καθότι η ράτσα τους" είναι κλισέ και αρκετα ρατσιστικό. οι εκδη΄'ωσεις των ελλήνων για το πανευρωπαικό πως χαρακτηρίζονται; οι η συμπεριφορές σε νεαρούς όπως το παιδί από την θεσ/νικη που ήθελε να παρελάσει αλλά κάποιοι θερμόαιμοι τον εμποδιζαν;

WebSeeker
04-09-04, 01:36
Ρε παιδιά δεν ξέρω τι γίνεται μ’αυτό το θέμα αλλά εγώ ήμουν , είμαι και θα είμαι περήφανος που είμαι Ελληνας

Αν αυτό δεν το νιώθουν μερικοί ... δεν πειράζει τι να κάνουμε αλλά δεν σημαίνει ότι όποιος αγαπάει την πατρίδα του είναι φανατικός. Δεν μπορώ να είμαι αραχτός και light και να λέω 'έλα μωρέ δεν βαριέσαι' τα ίδια είναι όλοι.
Δεν μπορώ να μην ανατριχίαζω όταν ακούω τον Εθνικό Υμνο.

Πριν από λίγο καιρό ( πριν από το Ευρωπαικό ) άμα έβαζες καμιά σημαία στο μπαλκόνι σου εκτός 25ης και 28ης σε λέγανε εθνικόφρονα και σε δείχνανε με το δάχτυλο λες και ήσουν μίασμα

Γιατί ? Γιατί ήσουν ο διαφορετικός

Τώρα που όλοι έχουν σημαιάρες παντού τι λένε ?

Τίποτα . Γιατί τώρα δεν είσαι διαφορετικός

Με τους αλβανούς είναι ένα πράγμα διαφορετικό
Δεν τους πάει περισσότερο από το 80% των Ελληνίδων και των Ελλήνων

Αντε να σπρώχνει με τα μπούνια ο ΑΝΤ1 με εκπομπές που βάζει όμορφους Ελληνες πρωταγωνιστές να το παίζουν αλβανοί ( γιατί που να βρει αντίστοιχους αλβανούς )
‘ Η αγάπη ήρθε από μακριά ‘

ή με συμμετοχές στο Fame Story γιατί ξέρει ότι θα πέσουν τα τηλεφωνήματα του αιώνα και η τηλεθέαση θα πάει στα ύψη όταν προσπαθούν να υποστηρίξουν την αλβανίδα οι μεν και την Ελληνίδα οι άλλοι

η ουσία είναι κάτι δεν πάει καλά με τους αλβανούς

Και ρωτάω .. από τότε που ο καλός κύριος Σαμαράς άρχισε τις εισαγωγές απ’ έξω πείτε μου τι φυλή δεν έχουμε δει

Γιατί ένας λαός να είναι αντίθετος περισσότερο στους αλβανούς και ΟΧΙ με κανέναν άλλο απο το puzzle των εθνικοτήτων που ήδη έχουμε στην χώρα μας ? Λέτε να είναι χωρίς λόγο ?

Η άποψη μου είναι γιατί αυτή η φυλή δεν έχει φιλότιμο
Εχω ακούσει αλβανό να λέει σε γιατρό του ικα ότι εμείς οι Ελληνες χρωστάμε τα πάντα στους αλβανούς που ήρθαν εδώ και μας ‘έφτιαξαν’ θέλωντας να πάρει και την σειρά μιας ηλικιωμένης

Τέλος πάντων ας φωνάζουν όσο θέλουν
Πιστεύω και Εύχομαι τα Παιδιά να τους δώσουν ένα μάθημα ποδοσφαίρου
ΑΛΛΑ και η μπάλα να είναι πεινασμένη ( αλβανική δεν θα είναι ? ) και να έρχεται περισσότερο στα δίχτυα μας ( αφού ξέρει ότι εμείς δίνουμε δουλεία σε όλους ) αυτό δεν σημαίνει τίποτα

Ξέρετε ποιοι είναι οι μεγαλύτεροι ρατσιστές .. οι αντι-ρατσιστές

Επιτίθονται με μία μανία σε οποιονδήποτε για να διαφυλάξουν την ορθή τάξη των πραγμάτων και δεν έχουν καταλάβει ότι ξεπερνούν σε ένταση τους πραγματικούς ρατσιστές

Μιας και είμαι σίγουρος ότι θα βγούν κάποιοι και θα με βρίσουν θα ήθελα να πω ότι καταδικάζω και γω τον ρατσισμό γιατί κατά την γνώμη μου , ο ρατσισμός είναι άνιση μεταχείριση κάποιας ομάδας ανθρώπων που χωρίς να κάνει τίποτα κακό , λαμβάνει την περιφρόνηση και το μίσος των άλλων

ΟΚ ? Ναι ρε παιδία αλλά με τους αλβανούς δεν είναι ρατσισμός ... είναι κοινωνική δικαιοσύνη. Αμαν πιά με την πιπίλα

Ο ΕΛΛΗΝΑΣ είναι ένας . Είμαστε περήφανοι για την Ελλάδα γιατί όσοι προσπάθησαν να μας βλάψουν αργά η γρήγορα την πάτησαν.

Ας φωνάζουμε πλέον στους αλβανούς ‘φίλους’ μας :

‘ Σήκωσε το το τιμημένο .. δεν μπορώ δεν μπορώ να περιμένω ‘ ... και δεν εννοώ το κύπελο got it ?

moralas
04-09-04, 05:57
τι ρατσιστικο ρε xtouloyp? ο κλασικος διανοουμενος φιλοαλβανος "και καλα" μη ρατσιστης εισαι ? δεν εχω ορεξη να μπω σε διαδικασια διαμαχης με τετοιους. εξηγησα οτι η λυση ειναι καπου στη μεση , αλλα εσυ φαινεται διαβασες μονο την πρωτη γραμμη.

WebSeeker και εγω ανατριχιαζω με τον εθνικο υμνο.
οπως και να το κανουμε δεν προκειτε να τεριαξουμε ποτε σαν λαος με μουσουλμανους, ειτε το θελουν μερικοι , ειτε οχι. ειδικα με μουσουλμανους που εχουν (κατα τη γνωμη τους) εδαφικες διαφορες μαζι μας.

imported_muhaha
04-09-04, 08:22
Η μπάλλα δεν πρέπει να έχει καμία δουλειά με τα απωθημένα και τα κόμπλεξ μεταξύ των λαών.

Αν και προσωπικά θα ήθελα να χάσουν πανηγυρικά οι δικοί μας. 1 εκατομύριο ευρώ έκαστος, ζητήσανε, μου είπαν. Αυτοί δε δοξάζουν, ούτε αντιπροσωπεύουν την Ελλάδα, αυτοί φαίνεται να δοξάζουν και να αντιπροσωπεύουν την τσέπη τους. :wink:

waste
04-09-04, 08:52
κοίτα βρε που γεμίσαμε και ειδικούς επί ράτσας. Κανένα μετάλλιο ακόμα να πάρουμε και θα είναι έτοιμοι να ξανακάνουν τον "ατυχή" πόλεμο του 1897.

Τους αλβανούς δεν τους γουστάρουν κάποιοι ελληνάρες γιατί μας μοιάζουν πολύ. Για την ακρίβεια δεν διέφεραν και πολύ με τους έλληνες της επαρχίας του 1975. Και έτσι νιώθουν ότι απειλούνται. Και για άλλους λόγους φυσικα΄αλλα δεν θα το κάνουμε κε θεμα

Τώρα για τη μύγα που τους "τσίμπισε" να υπενθυμίσω ότι όταν δύο μήνες πιο πριν είχαν κατέβει στην ομόνοια να γιορτάσουν κι αυτοί μαζί μας το ευρωπαικό, κάτι τζιμανάκια φώναζαν δεν θα γίνεις έλληνας ποτέ, αλβανέ αλβανέ.

εκτός δηλαδή εάν είναι ο πύρρος δήμας (τι να κάνουμε παιδιά αλβανός ήταν ο άνθρωπος και ο πατέρας του πήρε ελληνικό όνομα), η τζελίλη, ο σαμπάνης η κάποιος άλλος που μπορεί να δοξάσει τη "ράτσα" μας.

ΥΓ Άλλωστε και οι μεξικάνοι το χαίρονται όταν κερδίζουν τους αμερικάνους, κι εμείς ας μην ξεχνάμε (κατά δήλωση του πρωην πρέσβη μας στην βουλγαρία) είμαστε οι αμερικανοί των βαλκανίων. Κι αυτό δεν το είπε για κοπλιμέντο

αντε γεια :guitar

aguila21
04-09-04, 09:20
Waste μήπως είσαι Αλβανός;Ο Δήμας είναι Έλληνας.Ο Κόκκας,ο Τζελίλης,ο Σαμπάνης είναι Αλβανοί.Η Τζελίλη λέγεται Μανιάνι και είναι Ιταλίδα.Πήρε την Ελληνική υπηκοότητα επειδή παντρεύτηκαι τον Τζελλίλη που είχε την Ελληνική υπηκοότητα.Τέτοιες "μετεγραφές" γείνονται σε όλο τον κόσμο και όχι μόνο στην Ελλάδα.

elias24
04-09-04, 10:18
Κάθε φορά που παίζουμε με Αλβανία, όταν βάζουν γκόλ πανυγυρίζουν τόσο έντονα, σα να βγάζουν απο μέσα τους αποθημένα απο τους Έλληνες. Το πρόβλημα που έχουν οι Αλβανοί με εμάς είναι ότι ανέκαθεν τους έχουμε και τους συμπεριφερόμαστε ως κοινωνικά κατώτερη τάξη.

no_logo
04-09-04, 11:35
τι ρατσιστικο ρε xtouloyp? ο κλασικος διανοουμενος φιλοαλβανος "και καλα" μη ρατσιστης εισαι ? δεν εχω ορεξη να μπω σε διαδικασια διαμαχης με τετοιους. εξηγησα οτι η λυση ειναι καπου στη μεση , αλλα εσυ φαινεται διαβασες μονο την πρωτη γραμμη.

σίγουρα υπάρχουν και αθλια μηνύματα όπως του sofos ή του wasp, του webseeker. απάντησα στο δικό σου γιατί υπάρχουν πολλοι που ξεκινόντας μια κουβέντα η πρωτη φράση που θα σου πούνε είναι πως δεν είναι ρατσιστές αλλά όλα τα υπόλοιπα που θα ακολουθήσουνε στο λόγο τους είναι ρατσιστικα κλισέ - μπορεί και να μην το καταλαβαίνουνε-. οταν κάποιος προσάπτει σε μια φυλετικ΄η ήξ εθνική ομάδα αρνητικά κοινωνικά χαρακρτηριστικά αυτό είναι ρατσισμός, τι να κάνουμε τώρα. αυτή είναι η εννοια του ρατσισμού οποιος θέλει μπορεί να το δει στο λεξικό.

lazar
04-09-04, 11:38
οπως και να το κανουμε δεν προκειτε να τεριαξουμε ποτε σαν λαος με μουσουλμανους, ειτε το θελουν μερικοι , ειτε οχι. ειδικα με μουσουλμανους που εχουν (κατα τη γνωμη τους) εδαφικες διαφορες μαζι μας.


20% των αλβανών είναι χριστιανοί ορθόδοξοι

http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/al.html#People

no_logo
04-09-04, 11:42
Κάθε φορά που παίζουμε με Αλβανία, όταν βάζουν γκόλ πανυγυρίζουν τόσο έντονα, σα να βγάζουν απο μέσα τους αποθημένα απο τους Έλληνες. Το πρόβλημα που έχουν οι Αλβανοί με εμάς είναι ότι ανέκαθεν τους έχουμε και τους συμπεριφερόμαστε ως κοινωνικά κατώτερη τάξη.
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, γιαυτό το λόγο εγραψα και τα σχόλια για το πανευρωπαικό, τις ιδιες συμπεριφορές ειχαν και οι ελληνες μετα την πορτογαλλια γιατί νιώθουνε τα αποπαιδια της ευρώπης και από την άλλη τους λένε πως εχουνε μια τόσο λαμπρη ιστορία. με αποτέλεσμα πολλοι να σχιζοφρενιάζουνε από την μίζερη πραγματικότητα του σήμερα

ggeorgan
04-09-04, 11:54
Τα πληρώματα του Ελληνικού πολεμικού ναυτικού μέχρι τουλάχιστον το 1912-13 μιλούσαν Αλβανικά, αφού, κατά συντριπτική πλειοψηφία κατάγονταν από την Ύδρα, τις Σπέτσες, τον Πόρο και την Αίγινα, όπου ο κόσμος χρησιμοποιούσε την Ελληνική γλώσσα μόνο για να γράψει. Το ίδιο και στην Αλβανία, παρεμπιπτόντως, έως το 1900. Η ιστορία τους είναι γραμμένη Ελληνικά. Όποιος δεν το πιστεύει, ας πάει να δει τα χειρόγραφα στο Εθνικά Μουσείο των Τιράνων.
Ας μην ξεχνάμε ότι και οι αρχαίοι αυτήν την ραχοκοκκαλιά της Πίνδου θεωρούσαν κοιτίδα της Ελληνική φυλής. Αμ ο δικέφαλος αετός στην σημαία τους ; Άντε μην μας βγουν κι από δεξιά και να δω τι θα έχουμε να τους πούμε τότε. Η αλήθεια είναι ότι, αν ψάξεις καλά, θα δεις ότι η ιστορική πορείατων δύο εθνών είναι κοινή, εκτός από τα τελευταία 100 χρόνια. Δεν νομίζω ότι αυτά τα τελευταία 100 χρόνια ήταν τόσο καλά που να θέλουμε να τα ξαναζήσουμε.

xxxxx
04-09-04, 12:18
Η καταγωγή των αλβανών και των Ελλήνων είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ.

Ελπίζω σε έναν καλό αγώνα.

WAntilles
04-09-04, 12:37
1. Webseeker να πάς να γραφτείς μέλος "χέρι-χέρι" τάχιστα. Είσαι ό,τι πρέπει.

2. Moralas πέρα απ' την Αγιά Σοφιά, μήπως να πάμε τώρα να πάρουμε και τη Μέκκα και τη Μεδίνα; Δεν ήξερα ότι και οι Χριστιανοί έχουνε το δικό τους τζιχάντ.

3. Η Manjiani και όχι Maniani ή Magnani είναι Αλβανίδα και όχι Ιταλίδα. Απόδειξη ο φθόγγος nj που είναι κλασικός φθόγγος σλαβογενών γλωσσών και που απαντάται καί στα Σέρβικα ενώ σε Λατινογενείς γλώσσες ποτέ. Εκεί ή θα υπάρχει απλό n ή το επίσης ίδια προφερόμενο gn.

lazar
04-09-04, 12:51
Η καταγωγή των αλβανών και των Ελλήνων είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ.

Ελπίζω σε έναν καλό αγώνα.

Και των αρβανιτών η καταγωγή, ποιά είναι; Και τι θεωρούνται σήμερα;

lazar
04-09-04, 12:55
Εκεί ή θα υπάρχει απλό n ή το επίσης ίδια προφερόμενο gn.


Μόνον εάν ακολουθεί i ή e. Εάν γράψεις Magnani, τότε προφέρεται "Μαγκνάνι". Το ίδιο εάν ακολουθεί o ή u. Ένα μικρό συμπλήρωμα επί της ιταλικής...

Icebox
04-09-04, 13:07
κοίτα βρε που γεμίσαμε και ειδικούς επί ράτσας. Κανένα μετάλλιο ακόμα να πάρουμε και θα είναι έτοιμοι να ξανακάνουν τον "ατυχή" πόλεμο του 1897.

Τους αλβανούς δεν τους γουστάρουν κάποιοι ελληνάρες γιατί μας μοιάζουν πολύ. Για την ακρίβεια δεν διέφεραν και πολύ με τους έλληνες της επαρχίας του 1975. Και έτσι νιώθουν ότι απειλούνται. Και για άλλους λόγους φυσικα΄αλλα δεν θα το κάνουμε κε θεμα


Καλα έ ! Μην το παρακανουμε τωρα. Οι Ελληνες με τους Αλβανους δεν εχουν καμια σχεση.Αλλη φυλη αυτοι αλλοι εμεις.Οι Αλβανη εχουν καταγωγη απο την Κασπια θαλλασσα , απο την περιοχη Αλβανια και το ομωνυμο ποταμο που διασχιζει την περιοχη.Τους Αλβανους τους φερανε στην Ηπειρο.
Ά ! Μεγαλε Waste με αυτο που ειπες αν εισαι Ελληνας ρε ντροπη σου! Δεν σου αξιζει, η Ελληνικη καταγογη!Ντροπη σου!Παλι τωρα αν εισαι αλβανος , σε δικαιολογω για την κομπλεξικη δηλωση...Και αν εισαι Αλβανος ενα θα σου πω... Δεν θα γινεις ποτε Ελληνας , ουτε τα παιδια σου, ουτε κανενας της επομενης γενιας που θα εχει προγονο εσενα.

kubiak
04-09-04, 15:05
το παρακάνετε, αφήνετε την (αποτυχημένη) προσπάθεια πολιτικοποίησης ενός ποδοσφαιρικού αγώνα να σας οδηγήσει σε ένα (έντονο) διάλογο για τη φυλή, το έθνος, το κράτος, το πόσο Έλληνας, Αλβανός, Κινέζος και Νεοζηλανδός είναι ο καθένας μας...

τις Ελληνοποιήσεις αθλητών και τους λόγους, τα έχουμε συζητήσει πολλάκις...

ΥΓ1: όσο για την (προς λαϊκή κατανάλωση) μεγάλη Αλβανία, την Οθωμανική Αυτοκρατορία, τη μικρή και τη μεγάλη Πρέσπα, ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ (αν δε το λύσουν οι πολιτικοί μας ανίμακτα και έξυπνα)...

και εμείς δεν θα θέλαμε την Κωνσταντινούπολη και δε πιστεύουμε ότι μας ανήκει; (είμαι και λίγο ανιστόρητος για να εξηγήσω αν αυτό ισχύει)
ε, ας πάμε να την πάρουμε πίσω...

ΥΓ2: αυτά τα τζιμάνια οι δημοσιογράφοι δεν έχουν να κάνουν δουλειά από το να παρουσιάζουν (επιλεκτικά) τις εμπρηστικές δηλώσεις των Αλβανών (ανθρώπων του πνεύματος) που βρίσκονται στην πλατεία Ομονοίας... είναι σα να ταυτίζουμε την ψυχοσύνθεσή όλων μας με την (ανεγκέφαλη) ψυχοσύνθεση του (κάθε) οπαδού...

ΣΑ ΔΕ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ...

yiapap
04-09-04, 15:12
Γιατί ένας λαός να είναι αντίθετος περισσότερο στους αλβανούς και ΟΧΙ με κανέναν άλλο απο το puzzle των εθνικοτήτων που ήδη έχουμε στην χώρα μας ? Λέτε να είναι χωρίς λόγο ?
Γιατί αποτελούν τη μεγαλύτερη ομάδα παράνομων μεταναστών λόγω γεωγραφικής εγγύτητας. Αν η μεγαλύτερη ομάδα ήταν οι Βούλγαροι, τα ίδια ακριβώς θα λέγαμε/κάναμε γι αυτούς.


Η άποψη μου είναι γιατί αυτή η φυλή δεν έχει φιλότιμο.Εχω ακούσει αλβανό να λέει σε γιατρό του ικα ότι εμείς οι Ελληνες χρωστάμε τα πάντα στους αλβανούς που ήρθαν εδώ και μας ‘έφτιαξαν’ θέλωντας να πάρει και την σειρά μιας ηλικιωμένης
Μήπως ξέρεις η λέξη "μπέσα" τι ρίζα έχει; Μ@λ@κες και τσογλάνια υπάρχουν σε κάθε εθνότητα. Ή μήπως κάθε φορά που κάποιος παίρνει τη σειρά κάποιου στα νοσοκομεία είναι Αλβανός;


ΟΚ ? Ναι ρε παιδία αλλά με τους αλβανούς δεν είναι ρατσισμός ... είναι κοινωνική δικαιοσύνη. Αμαν πιά με την πιπίλα
Ο ΕΛΛΗΝΑΣ είναι ένας . Είμαστε περήφανοι για την Ελλάδα γιατί όσοι προσπάθησαν να μας βλάψουν αργά η γρήγορα την πάτησαν.
Το πρώτο μου θύμισε το φοβερό "Εγώ είμαι ρατσιστής; Αυτοί είναι μάυροι!"
Μπορείς να μου πεις ποιοι είναι αυτοί που την πάτησαν όταν προσπάθησαν να μας βλάψουν;
Γιατί στην νεοελληνική ιστορία, τις μεγαλύτερες καταστροφές τις φέραμε μόνοι μας στη χώρα/πατρίδα/έθνος, όπως θέλεις πέστο.


οπως και να το κανουμε δεν προκειτε να τεριαξουμε ποτε σαν λαος με μουσουλμανους, ειτε το θελουν μερικοι , ειτε οχι. ειδικα με μουσουλμανους που εχουν (κατα τη γνωμη τους) εδαφικες διαφορες μαζι μας.
Το πρώτο δεν το καταλαβαίνω. Ειδικά εκείνο το "ποτέ". Τόσα χρόνια, τόσες χώρες πως τα κατάφερναν, πριν οι Αμερικάνοι καταφέρουν να κυρήξουν ιερό πόλεμο στους μουσουλμάνους;;; Πριν την 9/11 ακόμη και στο Ιράν οι εκσυγχρονιστές μουσουλμάνοι κέρδιζαν έδαφος. Χρειάστηκε δυστυχώς μόνο μια μερίδα φανταμανταλιστών μουσουλμάνων (Οσάμα) και υπερδεξιών νεοχριστιανών (Τζώρτζ Τζούνιορ) για να ανατινάξει τον κόσμο.
Όσο για τις "κατά τη γνώμη τους" εδαφικές διεκδικήσεις, προφανώς δεν έχεις ακούσει ποτέ για τη "Βόρεια Ήπειρο"


Το πρόβλημα που έχουν οι Αλβανοί με εμάς είναι ότι ανέκαθεν τους έχουμε και τους συμπεριφερόμαστε ως κοινωνικά κατώτερη τάξη.
To πρόβλημα είναι ότι τους συμπεριφερόμαστε λες και είμαστε εθνικά ανώτερη τάξη, όχι μόνο κοινωνικά... Το ακόμη μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι μερικοί εξ ημών το πιστεύουν κιόλας!!!


Και αν εισαι Αλβανος ενα θα σου πω... Δεν θα γινεις ποτε Ελληνας , ουτε τα παιδια σου, ουτε κανενας της επομενης γενιας που θα εχει προγονο εσενα.
Γιατί ως γνωστόν για να γίνεις έλληνας πρέπει να μισείς όλους τους Αλβανούς και φυσικά να έχεις εκείνο το διάσημο γαλανόλευκο γονίδιο
:?


2. Moralas πέρα απ' την Αγιά Σοφιά, μήπως να πάμε τώρα να πάρουμε και τη Μέκκα και τη Μεδίνα; Δεν ήξερα ότι και οι Χριστιανοί έχουνε το δικό τους τζιχάντ.
Γίνεσαι υπερβολικός. Εγώ λέω να σταματήσουμε στα Ιεροσόλυμα.


Επί του θέματος, ο kubiak απάντησε με 2 λέξεις. "προβοκάτσια δημοσιογραφική".
Ίσως κάποτε η πολιτεία θα έπρεπε να κοιτάξει και λίγο τα ΜΜΕ (ηλεκτρονικά ΚΑΙ έντυπα) και όχι μόνον τους οργανωμένους φιλάθλους στο θέμα της βίας στα γήπεδα.

Εγώ να κάνω 2 ερωτήσεις:
1. Αν στην Γερμανία ρωτούσανε Έλληνα μετανάστη ποια ομάδα υποστηρίζει στον επερχόμενο αγώνα Γερμανία-Ελλάδα, τι θα απαντούσε; Θα ήταν πιο κόσμιος και θα έλεγε "τιμώ τη χώρα που με φιλοξενεί και αγαπώ όλους τους Γερμανούς, αλλά συγχωρέστε αυτή την παροδική αδυναμία μου, που θα υποστηρίξω την Ελλάδα", ή θα έλεγε "θα τους φάμε, θα τους σκίσουμε, ελπίζω να τους ρίξουμε 6";
2. Αν, παρ' ελπίδα, νικήσει η Αλβανία και βγούνε οι Αλβανοί στην Ομόνοια να γιορτάσουνε, θα συμπεριφερθούμε όπως μας συμπεριφέρθηκαν οι Πορτογάλλοι όταν τους κερδίσαμε και μάλιστα ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ;

DrWho
04-09-04, 15:13
Μόνον εάν ακολουθεί i ή e. Εάν γράψεις Magnani, τότε προφέρεται "Μαγκνάνι". Το ίδιο εάν ακολουθεί o ή u. Ένα μικρό συμπλήρωμα επί της ιταλικής...


Είσαι λάθος !
Έαν γράψεις Magnani στα ιταλικά , διαβάζεται Μανιάνι .
Δε χρειάζεται i ή e.

μάλλον το μπερδευεις με τα λατινικά π.χ Magna Carta

WAntilles
04-09-04, 15:32
Το ίδιο και στα Γαλλικά Lazar.

Το gn πάντα προφέρεται σαν το (νι) το βλάχικο το ελληνικό, ή το Ν με περισπωμένη το Ισπανικό.

smartie
04-09-04, 17:01
ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΒΑΝΟΙ!
KAI ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΑΛΒΑΝΟΣ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΒΡΙΣΙΑ..
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΑΝ ΒΡΙΣΙΑ ΑΛΛΑ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ

Δεν εχει να κανει επειδη ειμαστε γειτονες και ειναι πολλοι..
Δεν προκειται για φτωχους κακομοιρους μεταναστες που ηρθαν στη Ελλάδα για να βρουν μια καλυτερη μοιρα αλλα να την αρπαξουν!
Πριν μερικά χρονια οταν ανοιξαν οι φυλακες της χωρας τους που λετε να πηγαν?
Και παλι ομως χωρις αυτους λιγοι ειναι ανθρωποι.

Οι περισσοτεροι εχουν τη κακια μεσα τους και το βλεπουμε με τις εκδηλωσεις τους... ενας υπερμετρος εγωϊσμος σε αυτους οφειλουμε πολλα.. και πρασιν'αλογα.. :lol:

Ειναι χαρακτηριστικο το παραδειγμα που σε νοσοκομειο αλβανος να περιμενει το γιατρο μαζι με τον υπολοιπο κοσμο αυτος δεν ηθελε να περιμενει αλλο και ηθελε να μπει με το ετσι θελω ουρλιαζε και χτυπιοταν.. και δεν αναφερομαι στο αναλογο περιστατικο που αναφερει ο WebSeeker


στην ουσια ειναι πεινασμενοι και ζηλιαριδες..
Δεν ειμαι ρατσιστης ποτε για το χρωμα ή την θρησκεια καποιου λαου
οταν ομως δειχνει ενα τετοιο επιπεδο γινομαι και φανατικος μαλιστα..

xxxxx
04-09-04, 17:03
Πάντως, για να ρίξουμε λίγο τους τόνους, είναι σίγουρα σαφές ότι οι
αλβανοί έχουν εκφράσει μία κάπως υπερβολική ΕΠΙΘΥΜΙΑ (πάνω από το
φυσιολογικό) για να κερδίσουν το εν λόγω παιχνίδι. Αυτό και μόνο είναι
λίγο ύποπτο έτσι; Δεν νομίζω ΕΜΕΙΣ να σηκώσαμε τους τόνους για τη
σημερινή αναμέτρηση... Γνωρίζουμε όλοι ότι οι ΑΛΒΑΝΟΙ το άρχισαν. Εμείς
απλώς πηγαίναμε να παίξουμε έναν ωραίο αγώνα.

Το γεγονός αυτό, σε συνδυασμό με την οικονομική ενίσχυση της ομάδας από
τον ΙΔΙΟ τον πρωθυπουργού και ΌΛΟΥ του επιχειρηματικού κόσμου
(ακόμα και εράνους κάνανε), έχουν αρχίσει να με ενοχλούν κάπως.
Γιατί το κάνουν αυτό ειδικά απέναντι στην Ελλάδα (μη με κατηγορήσεις
wantilles για θεωρίες συνωμοσίας, αλλά έτσι νιώθω και έτσι φαίνεται η
όλη κατάσταση).

Όσο κι αν δεν θέλω να φαντάζω υπερβολικός, όταν συμβαίνουν
τέτοια πράγματα, έχω άδικο να ισχυρίζομαι ότι έχουν λυσσάξει με την Ελλάδα;
Πιστεύω ότι εάν έπαιζε Αλβανία-Γαλλία ή Αλβανία-Ιταλία δεν θα γίνονταν όλα αυτά.

Εύχομαι σε ένα ειρηνικό και καλό αγώνα και επίσης εύχομαι να δώσουμε
την ΑΠΑΝΤΗΣΗ μας μέσα στο γήπεδο. Ο καλύτερος τρόπος είναι να μιλάς με ΠΡΑΞΕΙΣ
και αυτό θα κάνει το εθνικό μας συγκρότημα απόψε. Την απάντηση μας βέβαια,
σε κάθε περίπτωση, την έχουμε ΗΔΗ δώσει με την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού.

ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΝΙΚΗ.

lowin
04-09-04, 17:27
έγω πιστεύω οτι αυτά ειναι μεμονομένα περιστατικά και εκ μέρους τους και εκ μέρους μας...απλά όταν συγκεντρωνόμαστε πολλοι ξεφεύγουμε!πχ στην ομόνοια όταν κατέβηκα να πανηγυρίσω για την κούπα ενα από τα κυρίαρχα συνθήματα ήταν το:ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΤΕ ΑΛΒΑΝΕ ΑΛΒΑΝΕ!___ακόμα και αν στους περισσότερους δεν άρεσε το φωνάζαν όλοι μαζί λόγω του κόσμου

dhmk
04-09-04, 17:31
Εγώ πιστεύω ότι πρόκειται για μια πολύ κατανοητή και παλιά κατάσταση. Γνωρίζουν ότι τους θεωρούμε ανθρώπους δεύτερης κατηγορίας που ήρθαν στην Ελλάδα να κάνουν τις δουλειές που οι Ελληνες δεν θέλουν (και περιφρονούν) να κάνουν. Που ήρθαν επίσης με την ανάγκη να υποταχθούν με χαμηλά ημερομίσθια, χωρίς ασφάλιση για να μπορέσουν να επιβιώσουν. Που είναι κατά κύριο λόγο εργάτες γιατί αυτό που εμείς θεωρούμε Αλβανούς είναι κυρίως οι μη-μορφωμένοι Αλβανοί που μόνο εργάτες μπορούν να είναι. Πιστεύω ότι με τους μορφωμένους Αλβανούς τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά εκτός και αν αυτοί αισθάνονται τη "προσβολή" πιο έντονη. Πρόκειται για μια κατάσταση που την έχουν ζήσει και οι Ελληνες στο παρελθόν. Είναι ένα είδος εκδίκησης που θέλουν να πάρουν. Να αποδείξουν ότι σε κάτι είναι "από πάνω". Μάλλον πρέπει να αισθάνονται το ίδιο και με τους Ιταλούς αν και σίγουρα την Ελλάδα την θεωρούν πιο πολύ "του χεριού τους". Ισχυρότερες και πιο πολυπληθείς χώρες είναι σίγουρο ότι του προκαλούν μεγαλύτερο δέος. Εμείς μπορεί να φαντάζουμε στα μάτια τους ως ένας πιο κοντινός στόχος.

Εχω γείτωνες Αλβανούς (παριστάνουν τους Ελληνες, έχουν βαπτισθεί με Ελληνικά ονόματα) αλλά στα παιδιά τους μιλάνε στα Αλβανικά. Το κάνουν βασικά για επαγγελματικούς λόγους ως κειπουροί που είναι. Εχω αντιληφθεί τη ζήλεια τους και την σχεδόν πιεστική τους ανάγκη να "ανέβουν". Λίγοι από αυτούς θα "ανέβουν" αλλά πολλά από τα παιδιά τους πιστεύω ότι θα τα καταφέρουν καλύτερα από περισσότερα (σε ποσοστό) Ελληνόπουλα (και σε επιστήμη και σε επιχειρήσεις). Η ιστορία είναι γνωστή παιδιά. Εμείς οι Ελληνες την έχουμε ζήσει στο παρελθόν (ως μετανάστες) δυο-τρεις φορές. Ας μας ανταγωνίζονται, ας μας ζηλεύουν, ας θέλουν να "ανέβουν" αρκεί να δουλεύουν και ότι κάνουν να το κάνουν νόμιμα. Αυτό είναι καλό, το να είναι κλέφτες και εκγληματίες είναι κακό. Οι καλύτεροι από αυτούς θα γίνουν τελικά Ελληνες. Οσο αφορά τους γείτωνές μου βλέπω ξεκάθαρα την ανάγκης τους να γίνουν Ελληνες αν και το ξέρουν ότι δεν το "αξίζουν" αρκετά ακομα. Πάντως την περίοδο των ποδοσφαιρικών αγώνων παρακολουθούσαν με ενθουσιαμό τις νίκες της Ελληνικής ομάδας.

Πάντως είναι σίγουρο ότι όπως κάθε ανθρώπινο πλάσμα θέλουν τελικά τον σεβασμό μας ακόμη και αν αυτό μπορούν να το "πετύχουν" αν δουν την ομάδα τους να νικά τη δική μας. Ελπίζω στο τέλος ΝΑ ΤΟΝ ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ το σεβασμό μας (ενοείται όχι νικώντας την ομάδα μας αλλά με άλλους πιο παραγωγικούς τρόπους).

yiapap
04-09-04, 17:33
Πάντως, για άλλη μια φορά διαφαίνεται το επίπεδο, αυτών που υποστηρίζουν την άποψη ότι η φύση ή ο Θεός αν προτιμάτε έπαιξε άσχημο παιχνίδι στο Αλβανικό έθνος, κάνοντας τους κατώτερους από τους Έλληνες.

Η μόνη απορία που μου έμεινε, είναι αν είναι ο ίδιος θεός που έπαιξε το ίδιο άσχημο παιχνίδι:
1. Στους Έλληνες/Ιταλούς/Τούρκους για τους οποίους οι Αυστραλοί έχουν εφεύρει τη λέξη wog (και για τους τρεις λαούς- σιγά μην κάνουν διακρίσεις)
2. Στην Ελληνίδα έφηβη που κάποιοι Γερμανοί χάραξαν τον αγκυλωτό σταυρό στο μέτωπό της
3. Στους Πακιστανούς τους οποίους οι Άγγλοι βρίζουν συνολικά, ενώ ποτέ δεν είχαν κανένα πρόβλημα με τους Αλβανούς (αντίθετα μάλιστα τους ψιλοχοντροσυμπαθούν- βλέπε Κόσσοβο)
4. Τους Αλγεριανούς στα μάτια των Γάλλων.
5. Στους Εβραίους στα μάτια του Αδόλφου.

Ντροπή μας, που αντί να συζητάμε γιατί επέλεξαν τα κανάλια μας να δημιουργήσουν αυτό το θέμα διαπραγματευόμαστε το ποιόν των Αλβανών.
Ή να συζητάμε για το πως μπορεί μια είδηση να ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΙ! Και δε μιλάω μόνο για το συγκεκριμένο! Θυμηθείτε ποδοσφαιρικά ντέρμπυ και αθλητικές φυλλάδες να προετοιμάζουν τα επερχόμενα επεισόδια. Κι όταν αυτά γινόταν έβγαιναν και είτε σταυροκοπιόντουσαν όλοι ("μα πως είναι δυνατόν") ή κατηγορούσανε το κράτος για ελλείψεις, λέγοντας παράλληλα "σας το λέγαμε εμείς"...

Και για όσους πιστεύουν ότι το θέμα ΔΕΝ το δημιούργησαν τα κανάλια, ας μου πει ΕΝΑΣ, αν το άκουσε από αλλού. Αν π.χ. είδε την Ομόνοια να έχει γεμίσει Αλβανικές σημαίες και προκλητικά συνθήματα, όπως το "δε θα γίνεις έλληνας ποτέ"...

xxxxx
04-09-04, 17:35
Το αν θα κερίδουν το σεβασμό μας, εξαρτάται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από αυτούς τους ίδιους.
Για να μην τον έχουν κερδίσει μέχρι στιγμής, σημαίνει ότι ΚΑΤΙ δεν παέι καλά
με ΑΥΤΟΥΣ και θα πρέπει να διορθώσουνε κάποια πράγματα.

yiapap
04-09-04, 17:39
Για να μην τον έχουν κερδίσει μέχρι στιγμής, σημαίνει ότι ΚΑΤΙ δεν παέι καλά
με ΑΥΤΟΥΣ και θα πρέπει να διορθώσουνε κάποια πράγματα.

Πες μου σε παρακαλώ ΕΝΑ λαό μεταναστών που έχει κερδίσει το σεβασμό μας.

Michalakhs
04-09-04, 17:47
εγω θα ηθελα να σας πω το εξης και τα συμπερασματα δικα σας:

στην γερμανια ο ελληνας ειναι βρισια οπως ειναι και εδω ο αλβανος και αυτο το ξερω απο ξαδερφια μου που ζουν εκει

οι αλβανοι κλεβουν βιαζουν σκοτωνουν...και οι ελληνες επισης... αλλα το κανουν στην χωρα μας κλεβουν τα δικα μας χρηματα ,βιαζουν και σκοτωνουν τα δικα μας παιδια.αυτο ειναι που δεν μας αρεσει

οι αλβανοι ειναι ΜΑΓΚΕΣ. ηρθαν σε μια χωρα οπως μπορουσαν... εκαναν ολες τις δουλειες που εμεις δεν θελαμε(οικοδομοι,χωρικοι,ελαιοχρωματιστες) με πολυ λιγα λεφτα τα μαζεψαν και τα επενδυσαν και τωρα γ@μουν και δερνουν και καλα κανουν. αυτο ακριβως καναμε και εμεις σε χωρες που μεταναστευσαμε

λοιπον τωρα οσο αφορα το βραδυ αν βγουν να πανυγιρισουν υα εχουμε θυματα και αυτοι που θα τους δερνουν θα ειναι αστυνομοι και φασιστες
τωρα αν θα τους κανουν καλα η οχι η εκτιμηση δικη σας

εγω προσωπικα πιστευω πως δεν θα χασουμε

yiapap
04-09-04, 17:52
οι αλβανοι ειναι ΜΑΓΚΕΣ. ηρθαν σε μια χωρα οπως μπορουσαν... εκαναν ολες τις δουλειες που εμεις δεν θελαμε(οικοδομοι,χωρικοι,ελαιοχρωματιστες) με πολυ λιγα λεφτα τα μαζεψαν και τα επενδυσαν και τωρα γ@μουν και δερνουν και καλα κανουν. αυτο ακριβως καναμε και εμεις σε χωρες που μεταναστευσαμε

"ΝΑΤΟΣ Ο ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο ΠΑΛΙΟΑΛΒΑΝΟΣ!!!
ΣΤΑΥΡΩΣΤΕ ΤΟΝ!!!""
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

(πάντως εκείνο το "αλβανοί επενδυτές που μαμούν και δέρνουν", μου φέρνει λίγο σαν το "αλβανοί τουρίστες")

ΥΓ. Και γα όσους (όσες :wink: ) δεν το καταλάβανε, οι κραυγές είναι ειρωνικές...

dhmk
04-09-04, 18:03
Για να μην τον έχουν κερδίσει μέχρι στιγμής, σημαίνει ότι ΚΑΤΙ δεν παέι καλά
με ΑΥΤΟΥΣ και θα πρέπει να διορθώσουνε κάποια πράγματα.

Πες μου σε παρακαλώ ΕΝΑ λαό μεταναστών που έχει κερδίσει το σεβασμό μας.

Οι Αρβανίτες. Υπάρχουν περιοχές στην Αττική που κατάγονται από Αρβανίτες. Αλλά μάλλον θα έφτυναν κατά πρόσωπο όποιον τολμούσε να τους πει ότι δεν είναι Ελληνες ή απλά θα γέλαγαν.

Πάντως δεν πιστεύω ότι οι Αλβανοί ώς Αλβανοί θα κερδίσουν ποτέ την εκτίμησή μας αλλά ατομικά για κάθε περίπτωση Αλβανού που θα συνισφέρει στην Ελληνική πραγματικοτητα ως επιστήμονας ή επιχειρηματίας, όταν πολλά Ελληνοποιημένα Αλβανικά ονόματα αρχίσουν να ακούγονται θετικά και να μην παραξενεύουν. Και κατά τη γνώμη μου, οι Ελληνοποιημένοι αθλητές και μόνο δεν αρκούν για κάτι τέτοιο.

yiapap
04-09-04, 18:10
Οι Αρβανίτες. Υπάρχουν περιοχές στην Αττική που κατάγονται από Αρβανίτες. Αλλά μάλλον θα έφτυναν κατά πρόσωπο όποιον τολμούσε να τους πει ότι δεν είναι Ελληνες ή απλά θα γέλαγαν.

Έφτασες βρε θηρίο μέχρι τον 14ο αιώνα για να βρεις "λαό";;;

Και για ποιούς Αρβανίτες μιλάς;

Τους "χριστιανούς Ελληνοϊλυρικής καταγωγής" Αρβανίτες ή τους Αρβανίτες που παρά το ότι είναι ΑΛΒΑΝΙΚΗΣ καταγωγής θεωρούν εαυτούς Έλληνες;

Αν είναι να πάμε τόσο πίσω, να σου πω τους Αρμένιους... Η ερώτηση αφορούσε το ΤΩΡΑ.

dhmk
04-09-04, 18:20
Οι Αρβανίτες. Υπάρχουν περιοχές στην Αττική που κατάγονται από Αρβανίτες. Αλλά μάλλον θα έφτυναν κατά πρόσωπο όποιον τολμούσε να τους πει ότι δεν είναι Ελληνες ή απλά θα γέλαγαν.

Έφτασες βρε θηρίο μέχρι τον 14ο αιώνα για να βρεις "λαό";;;

Και για ποιούς Αρβανίτες μιλάς;

Τους "χριστιανούς Ελληνοϊλυρικής καταγωγής" Αρβανίτες ή τους Αρβανίτες που παρά το ότι είναι ΑΛΒΑΝΙΚΗΣ καταγωγής θεωρούν εαυτούς Έλληνες;

Δεν θέλω να επιμείνω σε ένα θέμα που δεν το κατέχω πολύ καλά (θα έπρεπε να ερευνήσω για να πω κάτι σίγουρα) αλλά μη πας πολύ παλιά. Στην Ελληνική επανάσταση. Ηταν γεμάτη Αρβανίτες. Οι Σουλιώτες, ο Μάρκος Μπότσαρης κα. Εχω κάπου ακούσει ότι ακόμη και ο Κωλοκοτρώνης μιλούσε Αρβανίτικά. Η μητέρα μου ήταν από την Κεραταία Αττικής που κάποιοι (όνομα και μη χωριό) τη θεωρούσαν "Αρβανιτοχώρι". Είχε πολλούς Αρβανίτες και έτσι έμαθα και εγώ (μέσω της μητέρας μου) δυο Αρβανίτικες φράσεις: "Αι σιχτιρ" και "χάνα μουν". Θέλετε και μετάφραση; Αραγε αν τις έλεγα αυτές τις φράσεις σε ένα Αλβανό θα τις καταλάβαινε;

DrWho
04-09-04, 18:25
Πες μου σε παρακαλώ ΕΝΑ λαό μεταναστών που έχει κερδίσει το σεβασμό μας.


Xωρίς να θέλω να συμπαραταχθώ με απόψεις-κραυγές του τύπου " Δε θα γίνεις έλληνας ποτε αλβανε" και άλλα τέτοια χιμπατζιλίδικα , απλά θα αναφέρω ότι
γενικά ο ελληνικός λαός κλίνει με συμπάθεια ( φυσικά και η ΞΕΝΟΦΟΒΙΑ και καχυποψία υπάρχει ) προς
-πακιστανούς , ιρανούς κ.α μουσουλμάνους
-μαύρους από χώρες της αφρικής ( CDπώληδες)
-ενδεχομένως και άλλους λαούς π.χ Φιλιππινέζους και με εξαιρέσεις όσους προέρχονται από ουκρανίες, μολδαβίες, γεωργίες και άλλες χώρες της πρωήν Σ.Ενωσης.
Θα μου πείς , τους περιμένουμε με ανοιχτές αγκάλες αυτούς ;
Όχι!
Αλλά δεν έχω ακούσει τόσα πολλά κωλοπακιστανέ, κωλοιρανέ, κωλομαύρε όσα κωλοαλβανέ !



Αυτό έχει να κάνει με πολλούς λόγους !
- Ο κυριότερος , ο οποίος και υφίσταται τελικά, ΠΑΡΑ την ΔΙΟΓΚΩΣΗ και ΤΟ ΞΕΧΕΙΛΩΜΑ από τα μέσα ενημέρωσης , είναι η αυξημένη εγκληματικότητα που παρατήρηθηκε από αλβανούς μετανάστες.
(Όχι ότι ισχύουν μλκς όπως " Όλα τα εγκλήματα τα κάνουν αλβανοί" ! Ίσα ίσα είχα διαβάσει σε εφημερίδες σε σχετικές στατιστικές των ελληνικών αρχών ότι και πάλι τα πρωτεία τα έχουν έλληνες κακοποιοί και ΜΑΛΙΣΤΑ πολλά από τα εγκλήματα που διέπραξαν οι μετανάστες , είχαν έλληνα εγκέφαλο από πίσω )
Παρόλ' αυτά σε στατιστικά σημαντικό επίπεδο οι αλβανοί έχουν εμπλακεί πολύ περισσότερο από τους λαούς που προανέφερα σε εγκλήματα . ( οι λόγοι λίγο πολύ είναι γνωστοί)

- Ιστορικά και μόνο , οι σχέσεις μας με τους αλβανούς δεν είναι/ήταν οι καλύτερες. Προσθέστε σε αυτό και τη σχεδόν "επίσημη" υιοθέτηση της ιδέα της "μεγάλης Αλβανίας" από το αλβανικό κράτος. Εξ ου και η προκλητική αλλαζονεία που εκφράζεται απο κάποιους Αλβανούς ( προσοχή όχι όλους)
Απόλυτα λογικό να τους αισθανόμαστε πολύ περισσότερο απειλή από τους Φιλιππινέζους-ες .



Τώρα για το μίσος/λύσσα/τρέλλα που τους έπιασε όσον αφορά το ματς, γιατί τόση έκπληξη !!!

- Είμαστε πρωταθλητές ( και μάλιστα τεράστια έκπληξη) Ευρώπης και όλες οι ομάδες θέλουν a piece of us ( και καλά κάνουν). Πιστεύω πως και άλλες χώρες - ειδικά μικρομεσαίες που ψάχνουν επιβεβαίωση- θα γούσταραν πολύ και θα περίμεναν πως και πως να νικήσουν τον πρωταθλητή ευρώπης - ΕΙΔΙΚΑ μάλιστα την Ελλάδα ή άλλη μικρομεσαία χώρα που μοιάζει στα μέτρα τους .

- Φυσικά και θα κάνουν σαν τρελλοί για "εκδίκηση" , αφού δε μας βλέπουν ( όπως και δεν τους βλέπουμε) με καλό μάτι.
Με τον ίδιο τρόπο κάνουν και οι έλληνες μεταναστες στη Γερμανία όταν παίζει Ελλάδα- Γερμανία και κάτσει να κερδίσουμε !!!


Στα δικά μου μάτια, κάθε ΤΙΜΙΟΣ, ΕΡΓΑΤΙΚΟΣ, ΔΙΚΑΙΟΣ άνθρωπος ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ και έχει τον απόλυτο σεβασμό μου !!!
Πολύ περισσότερο από Μογγόλους/Ούνους ( χρησιμοποιώ τον όρο σαν συνώνυμο του "βάρβαρος") που τα έφερε η μοίρα να κατοικούν εδώ, να έχουν ελληνική υπηκοότητα να βγάζουν άναρθρες κραυγές του τύπου " Ο μόνος καλός αλβανός είναι νεκρός αλβανός" .

yiapap
04-09-04, 18:28
Και το "αϊ σιχτήρ" Αλβανικό είναι;;; Κοίτα που νόμιζα ότι είναι Τούρκικο!!!

Το παράδειγμα που έδωσες (των Αρβανιτών) είναι εξαιρετικό και αποδεικνύει περίτρανα ότι κάποια εποχή, όχι μόνο άνθρωποι Αλβανικής καταγωγής ήρθαν και κέρδισαν το σεβασμό, αλλά σε πολλές περιπτώσεις ήταν πιο Έλληνες από τους Έλληνες.
Αν βέβαια οι Αρβανίτες ήταν Ελληνικής καταγωγής (το γνωστό γαλανόλευκο γονίδιο) τότε μάλλον το παράδειγμα ήταν άστοχο. :wink:

dhmk
04-09-04, 18:38
DrWho,

Συμπληρώνω,

Νομίζω οτι υπάρχει απλή απάντηση. Οι Αλβανία είναι δίπλα μας και οι Αλβανοί είναι πάνω από 300.000 σε μια χώρα 10.000.000. Είναι αρκετοί για να φαίνονται απειλητικοί και να είναι κάτι λίγο παραπάνω από μια απλή μειονώτητα. Με αυτό προσπαθώ να εξηγήσω το "πρόβλημά" μας με τους Αλβανούς που είναι σίγουρα υπαρκτό αν δεν το χειρισθούμε ως πολιτεία αλλά και ως λαός σωστά. Φυσικά μια τέτοια ογκώδης συσώρευση κόσμου σίγουρα αυξάνει και τις περιπτώσεις εγκληματικότητας. Περισσότεροι Αλβανοί, περισσότερα εκλήματα από Αλβανούς. Εν τω μεταξύ μοιάζουν (φατσικά) περισσότερα με εμάς, δεν είναι μύγες μες το γάλα όπως οι άλλοι που ανέφερες. Ετσι τους φοβόμαστε περισσότερα από όσο θα μπορούσαμε να τους λυπούμαστε.

yiapap
04-09-04, 18:39
@DrWho,
To "κλίνει με συμπάθεια" ή καλύτερα με οίκτο προς τους λαούς που ανέφερες έχει μεγάλη διαφορά με το "έχει κερδίσει το σεβασμό μας".
Ο μέσος Έλληνας σε καμιά περίπτωση δε θα ήθελε ο γιόκας του (να μη μιλήσω για κόρη) να παντρευτεί πακιστανή, ιρανή, μουσουλμάνα, μαύρη, φιλιππινέζα. Γιατί πολύ απλά ΔΕΝ τους σεβόμαστε. Απλά τους λυπόμαστε και τους ανεχόμαστε. Μέχρι να γίνουν πολλοί ή να αρχίσουν να παλεύουν για δικαιώματα που θεωρούν ότι έχουν.
<edit>
Ίσως καλύτερο παράδειγμα του ποιους λαούς σεβόμαστε θα ήταν αν ο γιόκας παντρευόταν Ρωσίδα. Έως το 1985-90 ένας τέτοιος γάμος (μετά τις πρώτες λογικές επιφυλάξεις) δε θα αντιμετώπιζε σοβαρό εμπόδιο. Σήμερα;
Και μην ξεχνάς ότι σήμερα εξ' ανάγκης είμαστε πολύ πιο ανοιχτοί ως κοινωνία
</edit>

Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα.

Όσο για την ιδέα της Μεγάλης Αλβανίας, δίπλα ακριβώς υπάρχει η ιδέα της Μεγάλης "Μακεδονίας" και παραδίπλα της Μεγάλης Βουλγαρίας!
Μήπως όμως έχουμε ξεχάσει την ιδέα της Μεγάλης Ελλάδας;;;
Όλα τα έθνη, ειδικά στα πρώτα τους βήματα ή αν αντιμετωπίζουν σοβαρά εσωτερικά προβλήματα βρίσκουν "λύσεις" (ή τέλος πάντως παρηγοριά) στον εθνικισμό.
Γι αυτό δε δίνω σημασία στον Αλβανό/Σκοπιανό/Βούλγαρο εθνικιστή ο οποίος αισθάνεται την ΑΝΑΓΚΗ να έχει αυτή την ιδεολογία γιατί δεν έχει άλλη εναλλακτική, ενώ δίνω πολύ μεγάλη σημασία στον Έλληνα εθνικιστή που πίνει το φραπεδάκι του, μπροστά στην TFT οθόνη του πληκτρολογώντας σε αυτό το forum τις προσβολές του.
Σε μερικά χρόνια ο πρώτος έχει ελπίδα να καταλάβει τη μαμακία του, ο δεύτερος ΠΟΤΕ.

DrWho
04-09-04, 18:50
Περισσότεροι Αλβανοί, περισσότερα εκλήματα από Αλβανούς. Εν τω μεταξύ μοιάζουν (φατσικά) περισσότερα με εμάς, δεν είναι μύγες μες το γάλα όπως οι άλλοι που ανέφερες. Ετσι τους φοβόμαστε περισσότερα από όσο θα μπορούσαμε να τους λυπούμαστε.



Συμφωνώ απόλυτα.
Άσε που μας θυμίζουν κιόλας το " αμαρτωλό" παρελθόν μας που προσπαθούμε να ξεχάσουμε.
Φτώχεια, ανέχεια, ξενιτιά ,αμορφωσιά άλλά ΚΑΙ άλλα πολλά
( π.χ πρώτοι σε εγκληματικότητα οι Έλληνες στην Αμερική στις αρχές του αιώνα και δεύτεροι σε βιασμούς μετά τους Πολωνούς !!!)

Απλά να σημειώσω ( για αυτο ανέφερα και το στατιστικά σημαντικό) ότι δε μιλούσα για ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΟ αριθμό των εγκληματικών πράξεων αλλά πάντοτε σε ΣΧΕΣΗ με τον πληθυσμό του κάθε λαού μεταναστών !!! ( και δυστυχώς - αναλογικά- οι αλβανοι έχουν εμπλακεί περισσότερο από άλλους λαούς σε παρανομίες).

Θεωρώ συμπολίτη μου και σέβομαι απόλυτα ( και μάλιστα θα αποδοκιμάσω σκατόμυαλους που θα δείξουν ρατσιστική διάθεση απέναντί τους) όποιον - ανεξαρτήτως εθνικότητας- δουλέυει σαν πούστης, σέβεται τους νόμους και τους κανόνες της χώρας που τον φιλοξενεί, συμβάλλει και αυτός στη βελτίωση του γενικού καλού και ΕΧΕΙ σαν όνειρο μια καλύτερη ζωή για αυτόν και τα παιδιά του.

Σαν λαός με παρελθον ξενιτέματος οφείλουμε να εκτιμούμε αυτά τα κίνητρα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ π΄χ από τους Γερμανους και τους Γάλλους.

dhmk
04-09-04, 18:58
Περισσότεροι Αλβανοί, περισσότερα εκλήματα από Αλβανούς. Εν τω μεταξύ μοιάζουν (φατσικά) περισσότερα με εμάς, δεν είναι μύγες μες το γάλα όπως οι άλλοι που ανέφερες. Ετσι τους φοβόμαστε περισσότερα από όσο θα μπορούσαμε να τους λυπούμαστε.



Συμφωνώ απόλυτα.
Άσε που μας θυμίζουν κιόλας το " αμαρτωλό" παρελθόν μας που προσπαθούμε να ξεχάσουμε.
Φτώχεια, ανέχεια, ξενιτιά ,αμορφωσιά άλλά ΚΑΙ άλλα πολλά
( π.χ πρώτοι σε εγκληματικότητα οι Έλληνες στην Αμερική στις αρχές του αιώνα και δεύτεροι σε βιασμούς μετά τους Πολωνούς !!!)

Απλά να σημειώσω ( για αυτο ανέφερα και το στατιστικά σημαντικό) ότι δε μιλούσα για ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΟ αριθμό των εγκληματικών πράξεων αλλά πάντοτε σε ΣΧΕΣΗ με τον πληθυσμό του κάθε λαού μεταναστών !!! ( και δυστυχώς - αναλογικά- οι αλβανοι έχουν εμπλακεί περισσότερο από άλλους λαούς σε παρανομίες).

Θεωρώ συμπολίτη μου και σέβομαι απόλυτα ( και μάλιστα θα αποδοκιμάσω σκατόμυαλους που θα δείξουν ρατσιστική διάθεση απέναντί τους) όποιον - ανεξαρτήτως εθνικότητας- δουλέυει σαν πούστης, σέβεται τους νόμους και τους κανόνες της χώρας που τον φιλοξενεί, συμβάλλει και αυτός στη βελτίωση του γενικού καλού και ΕΧΕΙ σαν όνειρο μια καλύτερη ζωή για αυτόν και τα παιδιά του.

Σαν λαός με παρελθον ξενιτέματος οφείλουμε να εκτιμούμε αυτά τα κίνητρα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ π΄χ από τους Γερμανους και τους Γάλλους.

ΝΑΙ, ΝΑΙ, ΝΑΙ

@ ADSLgr.com All rights reserved.