PDA

Επιστροφή στο Forum : Powerline γα διαμοιρασμό Internet.



AMD64
29-01-15, 01:14
Καλησπέρα στο forum.

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με δικτύωση μέσω του οικιακού δικτύου ρεύματος (powerline).
Θέλω να μοιράσω το ιντερνετ σε 2 υπολογιστές.
Ο 1 υπολογιστής βρίσκεται στον 2ο όροφο όπου βρίσκεται και το router. Ο 2 υπολογιστής
στον 1ο όροφο. Οι 2 ορόφοι έχει ο καθένας το δικό του δίκτυο ρεύματος.
Γνωρίζω ότι το powerline λειτουργεί για υπολογιστές που βρίσκονται στο
ίδιο δίκτυο ρεύματος, απλά δεν γνωρίζω εάν υπάρχει υλοποίηση για αυτό που θέλω.

Ευχαριστώ.

ubi
29-01-15, 01:44
Καλώδιο ethrnet υπάρχει δυνατότητα να στείλεις..???
Δηλαδή να τα συνδέσεις ενσύρματα..???

AMD64
29-01-15, 01:47
Εννοείς δλδ να τραβήξω καλώδιο από μεταξύ των 2 ορόφων;

ubi
29-01-15, 16:14
Εννοείς δλδ να τραβήξω καλώδιο από μεταξύ των 2 ορόφων;

Ναι. Αυτό εννοώ.

sweet dreams
29-01-15, 16:33
Καλησπέρα στο forum.

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με δικτύωση μέσω του οικιακού δικτύου ρεύματος (powerline).
Θέλω να μοιράσω το ιντερνετ σε 2 υπολογιστές.
Ο 1 υπολογιστής βρίσκεται στον 2ο όροφο όπου βρίσκεται και το router. Ο 2 υπολογιστής
στον 1ο όροφο. Οι 2 ορόφοι έχει ο καθένας το δικό του δίκτυο ρεύματος.
Γνωρίζω ότι το powerline λειτουργεί για υπολογιστές που βρίσκονται στο
ίδιο δίκτυο ρεύματος, απλά δεν γνωρίζω εάν υπάρχει υλοποίηση για αυτό που θέλω.

Ευχαριστώ.

Διάβασε την δοκιμή. (http://www.adslgr.com/forum/threads/838831-Δοκιμή-με-DEVOLO-DLAN-500-DUO-STARTER-KIT) Bέβαια η καλύτερη λύση είναι το καλώδιο, αν είναι αδύνατη αυτή η λύση πας σε powerlines.

AMD64
29-01-15, 23:45
Και εγώ της DEVOLO το kit βρήκα και ενδιαφέρομαι να πάρω. Απλά ήθελα να σε ρωτήσω
μιας και είσαι γνώστης του θέματος, Το ένα διαμέρισμα έχει τριφασικό ρεύμα, το άλλο έχει
απλό. Επίσης έχουν δικό τους ξεχωριστό πίνακα και δικό τους ξεχωριστό ρολόι.

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -


Ναι. Αυτό εννοώ.

Δυστηχώς δεν μπορώ να τραβήξω καλώδιο, γι αυτό σκέφτηκα
να πάω σε powerline λύση.

chat1978
30-01-15, 00:25
Εγώ είμαι με κάτι tplink 500Mps και δεν πάνε καθόλου από δωμάτιο σε δωμάτιο. Νομίζω ότι όλες οι πρίζες ανοίκουν στον ίδιο διακόπτη στον πίνακα.
Εγώ δεν είχα αντιγραφή αρχείων πάνω από 2MB/sec ακόμα και με τις συσκευές δίπλα δίπλα.
Ένας που μίλαγα πρόσφατα μαζί του με devolo ήταν πολύ ευχαριστημένος. Αυτός ανάφερε file copy με 8MB/sec

sweet dreams
30-01-15, 00:35
Και εγώ της DEVOLO το kit βρήκα και ενδιαφέρομαι να πάρω. Απλά ήθελα να σε ρωτήσω
μιας και είσαι γνώστης του θέματος, Το ένα διαμέρισμα έχει τριφασικό ρεύμα, το άλλο έχει
απλό. Επίσης έχουν δικό τους ξεχωριστό πίνακα και δικό τους ξεχωριστό ρολόι.
.

Όπως θα διάβασες τα έκανα δοκιμή και σε χωριστούς μετρητές και πίνακες(διαμέρισμα με κοινόχρηστο), επίσης δεν έχει σημασία αν το ένα έχει

μονοφασικό και το άλλο τριφασικό, ο βασικός παράγοντας καλής επικοινωνίας είναι σε τι κατάσταση είναι η ηλεκτρική σου εγκατάσταση.

Ρίξε και μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/857980-Πτώση-ταχύτητας-σε-διαφορετικές-πρίζες)από φίλο που πήρε powerlines.

AMD64
30-01-15, 00:48
Ok. Οπότε σαν 1ο βήμα θα πρέπει να ελέγξω την εγκατάσταση του ρεύματος και την τηλεφωνική
εγκάτασταση. Δυστηχώς, δεν γνωρίζω πολλά από αυτά, οπότε εάν φέρω κάποιον ηλεκτρολόγο, θα
μπορεί να δοκιμάσει (προφανώς, με κάποια testers φαντάζομαι) την ηλεκτρική εγκάτασταση και την
τηλεφωνική, ή για το τηλέφωνο χρειάζεται τεχνικός άλλης ειδικότητας;
Για το dLAN® 650+, τι γνώμη έχεις;
http://www.devolo.com/gr/Products/dLAN-650+

chat1978
30-01-15, 00:52
Υπάρχει τρόπος να μάθεις την ποιότητα του δικτύου πριν αγοράσεις αυτές τις συσκεύες;
Δεν είναι και φθηνές

AMD64
30-01-15, 00:59
Υποθέτω, προφανώς κάποιος ηλεκτρολόγος θα είναι σε θέση να μου πεί για την κατάσταση του ηλεκτρολογικού
και του τηλεφωνικου μου δικτύου.

sweet dreams
30-01-15, 01:00
Δυστυχώς την ηλεκτρική σου εγκατάσταση δεν μπορείς να την ελέγξεις με τον τρόπο που φαντάζεσαι(tester κ.λ.π.). Το ποιο ασφαλές είναι να βρείς

ένα ζευγάρι powerlines για να τα κάνεις δοκιμή στην δική σου εγκατάσταση.

Για την τηλεφωνική εγκατάσταση το καλύτερο είναι να κάνεις, αυτό που περιγράφω στο άλλο νήμα.

chat1978
30-01-15, 01:11
Το πρόβλημα με αυτό το προιόν είναι ότι είναι εντελώς ανασφαλές για την αγορά. Μπορεί πραγματικά να κάνει παπάδες αλλά μπορεί να μείνεις αγκαζέ.
Εγώ έδωσα θυμάμαι κανένα 50άρι σε έκπτωση για τα δύο tp link.

Και δεν είναι εύκολο να βρεις άλλους με αυτό.
Μήπως να ανοίξουμε επιχείρηση που να φέρνει τύπο σπίσου για τεστ;

sweet dreams
30-01-15, 01:17
Το πρόβλημα με αυτό το προιόν είναι ότι είναι εντελώς ανασφαλές για την αγορά. Μπορεί πραγματικά να κάνει παπάδες αλλά μπορεί να μείνεις αγκαζέ.
Εγώ έδωσα θυμάμαι κανένα 50άρι σε έκπτωση για τα δύο tp link.

Και δεν είναι εύκολο να βρεις άλλους με αυτό.
Μήπως να ανοίξουμε επιχείρηση που να φέρνει τύπο σπίσου για τεστ;

Ακριβώς όπως τα λες, λειτουργεί πάνω σε κάτι που δεν μπορείς να ξέρεις σε τι κατάσταση είναι, τι θορύβους έχει κ.λ.π., οπότε πας στα τυφλά.

AMD64
30-01-15, 01:32
Οπότε μιλάμε για 80 με 100 ευρώ, στον αέρα. Καταλαβαίνω ότι το καλώδιο είναι το ποιο οικονομικό-σίγουρο-εύκολο,
απλά είναι ότι πρέπει να τρυπήσεις τοίχους, να το τρέξεις εξωτερικά κλπ., και σε πολυκατοικία, δεν είναι και ότι πιο
εύκολο...
Απο το κατάστημα που ρώτησα, μου είπαν ότι η μόνη προυπόθεση είναι, οι δύο καλωδιώσεις (των 2 σπιτιών) να συναντώνται
παράλληλα για 50 εκατοστά περίπου...

sweet dreams
30-01-15, 01:49
Στην πολυκατοικία έρχονται 3 φάσεις και ο ουδέτερος, από αυτές τις τρείς φάσεις και τον κοινό ουδέτερο παίρνουν όλα τα διαμερίσματα άσχετα

αν είναι 2 ή 30, το μόνο που αλλάζει είναι η διατομή του αγωγού της Δ.Ε.Η., οπότε μην ανησυχείς για το αν θα συναντιούνται τα καλώδια, το θέμα

είναι σε τι κατάσταση είναι όλη η εγκατάσταση της πολυκατοικίας.

AMD64
30-01-15, 01:58
Θα πάρω το ρίσκο και θα το αγοράσω και ότι γίνει έγινε. Το μόνο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι,
οτι το 1 εκ των 2 θα ήθελα να υποστηρίζει και wifi. Οπότε σκέφτομαι το συγκεκριμένο:
http://www.devolo.com/gr/Products/dLAN-1200+-WiFi-ac

sweet dreams
30-01-15, 02:15
Δοκιμή με WI-FI δεν έχω κάνει, αλλά την τιμή (http://www.skroutz.gr/s/6010683/Devolo-dLAN-1200-WiFi-ac.html)την έχεις δεί;;; Εγώ θα προτιμούσα να πάρω ένα AP (http://computers.xpatit.gr/14-diktyaka-proionta/1212-TP-LINK-TL-WA801ND-300Mbps-Wireless-N-Access-Point-PoE.html)να συνδέσω πάνω, για να έχω και

μεγαλύτερη ευελιξία και να μπορώ να το χρησιμοποιήσω και κάπου αλλού.

- - - Updated - - -

Μπορείς να κάνεις και ένα ρουτερ παρόχου που σου έχει μείνει ή μπορεί να βρείς, AP.

AMD64
30-01-15, 02:21
Όντως έχεις δίκιο, από θέμα τιμής είναι τσεκούρι, ιδιώς εάν δεν ξέρεις κιόλας εάν θα κάνεις και δουλειά...
Λες με access point να γίνει δουλειά;

sweet dreams
30-01-15, 02:26
Μια χαρά θα κάνεις την δουλειά σου με το AP και μπορείς να το μετακινήσεις και όπου θέλεις για να έχεις και καλύτερο σήμα.

Αν πάρεις το απλό σετ και το AP, αν δεν βρείς κανένα ρουτερ, θα πας περίπου στα 100 ευρώ.

chat1978
30-01-15, 10:43
Πολλά λεφτά ρε σεις για δοκιμή!
Τουλάχιστον εδώ στο Βέλγιο μπορείς νομίζω να το επιστρέψεις πίσω αν δεν δουλεύει.
Εγώ μόνο με αυτή την προυπόθεση θα έδινα λεφτά.

Νομίζω το ac στο wifi είναι πιο σίγουρο μέχρι να στην φέρει κάποιος γείτονας.

Καλωδίωση φορ εβερ αλλά δυστυχώς δεν κλείνουν και οι πόρτες. Αν μένεις με κόσμο τότε είναι θέμα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.