PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξυπνάδες τεχνικής εξυπηρέτησης



bongo13
01-02-15, 16:07
Εμπειρία με forthnet:

Για κάποιο λόγο η πρόσβαση μου σε κάποια site (δεν θέλω να αναφέρω ποια), δεν ήταν εφικτή. Όμως δοκιμάζοντας μέσω proxy έμπαινα κανονικά, το οποίο με έκανε να υποψιαστώ ότι είχε θέμα ο dns της forthnet. Πήγα κι εγώ λοιπόν να αλλάξω DNS (openDNS) στο TechnicolorTD5130. Στις επιλογές δεν υπήρχε πουθενά αυτή η δυνατότητα παρόλο που το είχα ξανακάνει στο παρελθόν. Δοκίμασα λοιπόν να ξανασετάρω το router μήπως και τα καταφέρω από εκεί. To password που είχα στα κιτάπια μου δεν δούλευε οπότε και κάλεσα τεχνική υποστήριξη. Αφού περίμενα 10-15 λεπτά μου έστειλαν το password αφού τόνισαν επανειλημμένα ότι θα πρέπει να βάλω τα πάντα κεφαλαία ακόμη και αν ο κωδικός περιέχει μικρά και έκλεισαν το τηλέφωνο.

Στη συνέχεια πέρασα τα επόμενα 15 λεπτά δοκιμάζοντας να ξανασετάρω το router, διαπιστώνοντας ότι το νέο password δούλευε με μικρά/κεφαλαία όπως μου το έστειλαν και όχι 'όλα κεφαλαία'!!! Το πρόβλημα βέβαια με την προσβασιμότητα συνεχιζόταν, οπότε ξανακάλεσα τεχνική υποστήριξη να δω πως μπορώ να αλλάξω DNS.

Στην αναμονή λοιπόν άλλα 15 λεπτά για να με ενημερώσουν ότι μετά το τελευταίο firmware upgrade στο Technicolor η δυνατότητα αλλαγής DNS δεν υπάρχει πλέον. Το παλιό firmware δεν υπάρχει διαθέσιμο μου είπαν. Οπότε αλλάζω router τους ρώτησα ? Και μου απαντούν ότι μπορώ να αλλάξω DNS μέσω software και κάπου εκεί αρχίζουν και μου ανάβουν τα λαμπάκια (έχω 7 συσκευές android/smart ΤV/κονσόλες). Λέω γιατί δεν ενημερώσατε πουθενά ότι με το firmware upgrade δεν θα είναι πλέον διαθέσιμη η αλλαγή DNS ? Με ειρωνία ο μαν της τεχνικής υποστήριξης μου λέει 'κύριε αφού μπαίνετε κανονικά σε όλες τις σελίδες εκτός από κάποιες συγκεκριμένες, είναι θέμα των site΄. Και με Proxy πως μπαίνω ? ΄Δεν έχει πρόβλημα η σύνδεσή σας'. 'Μα δεν μίλησα για την σύνδεση για τον DNS μίλησα'. Το θέατρο του παραλόγου συνεχίστηκε για λίγη ώρα και στο τέλος τον έβρισα.

Δεν έχω υψηλές απαιτήσεις από τους παρόχους της έρημης αυτής χώρας απλά ας σεβαστούν ότι για να παίρνει κάποιος την τεχνική υποστήριξη αντιμετωπίζει θέμα, δεν το κάνει από χόμπυ.

Με αυτά και με εκείνα και επειδή κλειδώνω στα 12 ενώ είμαι 'δίπλα' στο DSLAM λέω να τελειώνω με την Forthnet.

- - - Updated - - -

Update. Μόλις με κάλεσαν από 2nd level support και χωρίς πολλά πολλά παραδέχτηκαν ότι o DNS που έπαιρνε ο router είχε θέμα, και θα μου δώσουν νέο router χωρίς χρέωση !

Άψογοι στο 2nd level.

Gianniskriti
01-02-15, 16:11
Μέσα απο τα windows δεν μπορείς να αλλάξεις dns;

goku
01-02-15, 16:17
Μέσα απο τα windows δεν μπορείς να αλλάξεις dns;

Μπορείς, αλλά το παιδί λέει ότι έχει 7 συσκευές (όχι μόνο υπολοστές αλλά και κινητά και παιχνιδομηχάνες). Ποιός κάθεται να κάνει την αλαγή σε όλες; Ειδικά στα κινητά και στις παιχνιδομηχανές είναι ολόκληρη ιστορία να τους αλάξεις. Εγώ προσωπικά πάντως που έχω μόνο 2 υπολογιστές, έχω τοποθετήσει χειροκίνητα τους dns σε κάθε υπολογιστή. Αν είχα περισσότερες συσκευές δεν θα καθόμουν να τους αλάξω.

sdikr
01-02-15, 16:53
Το ότι δουλεύει με proxy δεν σημαίνει οτι απαραίτητα φταίει ο dns, δοκίμασες να βάλεις τους Opendns - goolge σε κάποιο μηχάνημα και να δοκιμάσεις;

SpaceMarine13
01-02-15, 19:28
Ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και εγώ σήμερα, φίλε. Πρόβλημα στη φόρτωση και πολύ χαμηλή ταχύτητα κατεβάσματος. Δεν ξέρω γιατί.

bongo13
01-02-15, 21:09
O DNS που παίρνει αυτόματα το router φταίει, το τσεκάραμε με το 2nd level support σήμερα (όπως λέω πιο πάνω). Με OpenDNS kαθώς και με ένα άλλο dns που δοκιμάσαμε με τα παιδιά από forthnet παίζει μια χαρά. Οι ταχύτητες είναι οι ίδιες που είχα πάντα, όχι κάτι φοβερό απλά αξιοπρεπείς.

begar
02-02-15, 13:43
Ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και εγώ σήμερα, φίλε. Πρόβλημα στη φόρτωση και πολύ χαμηλή ταχύτητα κατεβάσματος. Δεν ξέρω γιατί.

Σήμερα η Forthnet σέρνεται. Ίσως να φταίνε τα καιρικά φαινόμενα και να δημιουργήθηκε κάποιο τεχνικό πρόβλημα, αλλά η κατάσταση είναι απελπισία. Να δούμε πότε θα το φτιάξουν.

Stefanos83
02-02-15, 14:43
Ουσιαστικά το 1st level δεν είναι τεχνικοί , τηλεφωνητές/τριες είναι . Μπραβο στην 4νετ που σε εξυπηρέτησε . Αμα δεν σου προσφέρανε λύση , θα σου πρότινα να έβαζες ενα παλιότερο official generic firmware ( οχι απο την 4νετ ) . Το αναφέρω απλά σε περίπτωση που κάποιος αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα .

bongo13
03-02-15, 20:04
Μάλλον κοροιδευόμαστε, και το νέο router που παρέλαβα δεν έχει δυνατότητα αλλαγής Dns....

Stefanos83
03-02-15, 20:26
Ποιο σου δώσανε ? Ισως αλλάζει μεσω telnet αν δεν γίνετε απο το web based GUI .

bongo13
03-02-15, 20:33
Technicolor TD5136v2 Δεν εχω δυνατοτητα telnet/.

Stefanos83
04-02-15, 02:48
Λίγο που το ψαξα το έχουν κλειδωμένο το CLI στο router τους. Και δυστυχως δεν μπόρεσα να βρώ και κανα official firmware να σου λινκαρω. Το μόνο που μένει να προτίνω , είναι να πάρεις ενα ρουτερακι είτε μεταχειρισμένο είτε καινούργιο . Δεν κοστίζουν και πολύ απο 10ε μεχρι 30ε το πολύ . Ισως κάποιος συμφορουμίτης έχει καμιά καλύτερη ιδέα .

bongo13
04-02-15, 12:42
Ναι θα πάρω ενα να τελειωνουμε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.