PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλύτερη κάρτα wireless για Linksys Wag54G



NikosK
03-09-04, 22:36
Πήρα πριν από λίγο καιρό το Wag54G και λέω να συνδεσω πάνω του κιένα δεύτερο PC. Το Pc αυτό είναι στο δίπλα δωμάτιο οπότε λέω αντί για καλώδιο να βάλω μια wireless καρτούλα σε αυτό.
Το Wag54G υποστηρίζει 54Mbit οπότε θεωρητικά καλύτερο είναι να πάρω μια αντίστοιχη κάρτα. Το θέμα είναι ότι την PCI της linksys την είδα 85€+ ΦΠΑ περίπου, δηλαδή 1.3 ακριβότερη από την αντίστοιχη των υπολοίπων.
Αξίζει τον κόπο να την πάρω; Θα μπορέσει να περάσει το σήμα από το ένα δωμάτιο στο αλλο και με τι απώλειες;
Ευχαριστώ,
Νίκος

yiapap
04-09-04, 16:25
Από το ένα δωμάτιο στο άλλο θα περάσει χωρίς πρόβλημα.
Το θέμα είναι ότι το wireless του Wag φαίνεται να έχει προβλήματα.
Το έχω δοκιμάσει με DLINK, 3COM (802.11b) και το δουλεύω με τη linksys που λες.
Γενικά σαν κάρτες δεν είχαν διαφορά στις επιδόσεις και μάλιστα σε διαφορετικό όροφο, όχι απλά δωμάτιο.

NikosK
06-09-04, 09:26
Το άλλο μου θέμα έιναι ότι έχω απενεργοποιημένο το UPNP σε όλα τα μηχανήματα και δεν θελω να το ενεργοποιήσω. Έχεις συνδέσει wireless καρτες με τον manual τρόπο;
Όταν λές από όροφο σε όροφο, εννοείς χωρίς επιπλέον κεραία ή repeater, μόνο με την κεραιούλα του linksys;

Papashark
06-09-04, 11:35
Από όροφο σε όροφο αν και δύσκολα, γενικά με ένα όροφο διαφορά, παίζουν οι καρτούλες, μόνο με την κεραιούλα του.

Μπορείς να τις ενεργοποιήσεις με Manual τρόπο χωρίς να μπλέξεις με το UPNP.

Σε γενικές γραμμές στο wifi επειδή η εταιρείες κάνουν διάφορες βλακείες (βλέπε customization), να προτιμάτε να έχετε ομοιογένεια, δηλαδή ιδίας εταιρείας, ειδικά στο 802.11g+

yiapap
06-09-04, 15:13
Το άλλο μου θέμα έιναι ότι έχω απενεργοποιημένο το UPNP σε όλα τα μηχανήματα και δεν θελω να το ενεργοποιήσω. Έχεις συνδέσει wireless καρτες με τον manual τρόπο;
Όταν λές από όροφο σε όροφο, εννοείς χωρίς επιπλέον κεραία ή repeater, μόνο με την κεραιούλα του linksys;

Ναι, αλλά σε μεζονέτα και όχι πολυκατοικία (που σημαίνει λιγότερα σίδερα στην πλάκα και άρα καλύτερο σήμα).
Χωρίς κεραία, χωρίς repeater οποιουδήποτε είδους.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το manual τρόπο.
Όλες οι συνδέσεις μου είναι χωρίς κρυπτογράφηση με περιορισμό πρόσβασης τη MAC address. Μένοντας σε μεζονέτα μπορώ να εξασφαλίσω ότι κανένας δεν σνιφάρει το πακέτα μου.

NikosK
06-09-04, 17:10
Εννοω ότι, θεωρητικά τουλάχιστον, το UPNP κάνει όλες τις ρυθμισεις μόνο του σε ένα δίκτυο αλλά είναι και από τα πιο "ηλίθια" λάθη της Microsoft οπότε δεν έχω καμιά πρόθεση να το ενεργοποιήσω. Σκόπευα να τα κάνω με τον πατροπαράδοτο τρόπο, δηλαδή manual Ip και ρυθμίσεις όπως DNS και gateway, ενεργοποίηση μόνο των ip που χρησιμοποιώ στον router( δηλαδή όχι DHCP) και όπου χρειαστεί manual ρύθμιση του Mac address.
Γι αυτό και σε ρωτάω.

yiapap
07-09-04, 11:02
To UPnP κάνει και ρυθμίσεις σε επίπεδο IP :shock: ???
Είσαι σίγουρος;
Γιατί έχω την εντύπωση ότι έχει να κάνει μόνο με τις πόρτες που γίνεται η επικοινωνία;

Anyway, ναι όλα manual. Ούτε καν DHCP δεν έχω στο router. Καρφωμένα IP, DNS τον 192.168.1.1 και secondary έναν του ISP μου, gateway 192.168.1.1.
Με 3-4 Η/Υ και το Linksys δεν υπάρχει λόγος να βάλεις DHCP.

NikosK
09-09-04, 08:24
Όχι δεν είπα οτι το UPNP ρυθμίζει τα IP. Γι "αυτόματη" ρύθμιση IP υπάρχει το DHCP.

@ ADSLgr.com All rights reserved.